Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Redakční rada Deníku N

Redakční rada je poradním orgánem spoluodpovědným za dlouhodobé směřování mediálního obsahu Deníku N, má právo navrhovat šéfredaktora, popřípadě může navrhnout jeho odvolání, schvaluje Etický kodex a dbá na jeho respektování. Rada má sedm členů.

Matúš Kostolný – předseda redakční rady
Slovenský novinář a šéfredaktor Denníku N. 20 let pracoval v deníku SME, kde se nakonec stal šéfredaktorem a deník vedl 8 let až do roku 2014, kdy velká část redakce odešla na protest proti vstupu finanční skupiny Penta do vlastnické struktury vydavatelství. Patří ke klíčovým osobám nakladatelství N Press, které již čtyři roky úspěšně vydává slovenský Denník N, který se stal předobrazem pro český Deník N.

Martin Groman

Na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK přednáší o historii médií, rozhlase a propagandě, působí také na Metropolitní univerzitě Praha. Spolu s historikem Michalem Stehlíkem založili populární podcast Přepište dějiny, s jehož tištěnou verzí se mohou seznámit i čtenáři Deníku N. Vydal knihy o komunistickém a ze strany vyloučeném novináři Stanislavu Budínovi a v roce 2023 rozsáhlou biografii komunistického politika a lékaře Františka Kriegla. Je předsedou Společnosti Ferdinanda Peroutky a členem poroty Ceny Františka Kriegla.

Marie Heřmanová
Antropoložka, která působí na Sociologickém ústavu Akademie a přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se výzkumu sociálních sítí, internetové kultury a influencerů. Zajímá ji, jaké dopady má používání sociálních sítí na společenské procesy, jak se v online prostředí vytváří nerovnosti, koho na sociálních sítích vnímáme jako autoritu a proč a jak se na sociálních sítích šíří dezinformace a konspirace. Před nástupem na Akademii věd pracovala v neziskovém sektoru jako manažerka komunikace. Občasně publikuje komentáře a analýzy v různých českých médiích.

Lenka Kučerová
Aktivně rozvíjí české podnikatelské prostředí od roku 2010, kdy ve službách agentury CzechInvest založila v Silicon Valley program CzechAccelerator. Provozovala pražské startup akcelerátory StartupYard a Wayra CEE a v roce 2015 spoluzaložila nadační fond StarLift zaměřující se na rozvoj podnikavosti mladých vývojářů z Česka a Slovenska. Na jaře 2019 se stala součástí iniciativy prg.ai založenou ČVUT, Univerzitou Karlovou, Akademií věd ČR a městem Prahou, která si klade za cíl přeměnit českou metropoli v jedno světových center AI. Za svou práci si v roce 2020 vysloužila titul Osobnost roku v soutěži AI Awards.

Jan Motal

Mediální etik, esejista, filozof. Vystudovaný scénárista a dramaturg. Působí jako vedoucí Centra pro mediální etiku a dialog při Katedře mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě. Účastní se rovněž výuky v programu Etika a kultura v mediální komunikaci na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého. Dlouhodobě spolupracuje s Nadačním fondem pro nezávislou žurnalistiku, podílel se na vzniku konferencí o dokumentární etice v rámci MFDF Jihlava. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na vztah radikality a dialogu, a to nejen v mediální oblasti, ale i v rámci umění a náboženství. Publikoval monografie Dialog uměním či Radikální dramaturgie, v roce 2023 mu vyjde kniha o radikální teologii. Jeho eseje otiskla řada literárních časopisů, například Tvar, Host, revue Prostor nebo Moderní divadlo.

Michal Pěchouček
Profesor a vědec v oblasti umělé inteligence se zájmem o aplikace a přenos technologií. Studoval a působil na zahraničních univerzitách. Vedl vědecké projekty financované americkými obrannými agenturami FAA a NASA. Spoluzakladatel a investor několika úspěšných start-upů z oblasti umělé inteligence. V minulosti působil jako ředitel R&D centra pro umělou inteligenci a počítačovou bezpečnost firmy CISCO v Praze a také jako stratég pro nové technologie. Spoluzaložil a získal akreditaci pro netradiční, vědecko-technologicky orientovaný studijní program Otevřená informatika na FEL ČVUT. V roce 2015 byl zařazen na seznam výjimečných inovátorů New Europe 100.

Martina Špinková
Česká malířka, ilustrátorka a typografka. Ilustrovala více než 70 knih, velkou část pro německá nakladatelství. Je autorkou čtyř obrazových knih pro děti, vydala tři básnické sbírky, navrhla obálky knih a loga různých organizací, je autorkou písma Jonáš, šije a maluje šaty a hračky. V soutěži Nejkrásnější české knihy roku byla oceněna kniha romských pohádek Ráj na zemi (nakladatelství Triáda, 2011), kterou ilustrovala, a kniha Divný brach strach (2015). Příležitostně píše na blog Aktuálně.cz. Je spoluzakladatelkou neziskové organizace Cesta domů, kde od roku 2003 do roku 2012 působila jako ředitelka. V letech 2014 – 2021 byla šéfredaktorkou nakladatelství Cesta domů.

Členy redakční rady dříve byli:
Kateřina Tučková, Robert Čásenský, Petr Pavel, Johanna Nejedlová, Tomáš Lebeda