Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Redakce

Ján Simkanič ředitel vydavatelství

Novinář a vydavatel, v současné době ředitel Deníku N. Do roku 2018 vedl 12 let internetové vydavatelství Internet Info, které vydává známé weby jako Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz, pořádá prestižní konference nebo anketu Křišťálová Lupa – Cena českého internetu. V letech 2008–2018 stál v čele oborového Sdružení pro internetový rozvoj. Připravil úspěšný sborník vzpomínek Mé dětství v socialismu a sestavil ze svých textů knihy České nesvědomí, Přelud svobody a Mediální revoluce. Ve volném čase se věnuje olejomalbě. V digitálním prostředí je známý jako Simindr.

Pavel Tomášek šéfredaktor

Patřil ke skupině novinářů, která v roce 2005 zakládala Aktuálně.cz jako ve své době unikátní experiment s původním zpravodajstvím na českém internetu. Šest let vedl Aktuálně.cz jako šéfredaktor a dovedl ho k nejvyšší čtenosti v historii a pěti Novinářským cenám za nejlepší online žurnalistiku, komentáře a rozhovor. Podílel se na spuštění a úspěšném rozjezdu projektu DVTV, který přivedl na český internet novinářské osobnosti ČT Danielu Drtinovou a Martina Veselovského.

Eva Romancovová provozní ředitelka

Vystudovaná právnička, do Deníku N přišla z bezpečnostní komunity, věnovala se koncepčním otázkám potírání hospodářské kriminality a v poslední době zejména hybridním hrozbám a dezinformačním kampaním. Největší projekty, za jejichž vznikem v minulosti stála, jsou založení týmu Daňová kobra a koordinace Auditu národní bezpečnosti.

Lukáš Werner zástupce šéfredaktora

V posledních letech pracoval jako editor domácí rubriky Aktuálně.cz a následně vedl domácí zpravodajství celého newsroomu Economie. Za jeho působení získalo Aktuálně.cz Novinářskou cenu za nejlepší online žurnalistiku.

Michael Švec zástupce šéfredaktora

Do Deníku N přešel z pozice editora domácího zpravodajství Aktuálně.cz. Editorsky připravoval webový speciál o dezinformacích, který roku 2018 získal Novinářskou cenu. Dříve pracoval jako zahraniční reportér deníku Právo.

Karolína Pláničková marketingová ředitelka

Do Deníku N přišla z Národní galerie Praha, kde pracovala od roku 2015 a poslední rok a půl vedla oddělení marketingu. Kromě toho se organizačně podílí na dvou festivalech v jejím rodném městě Hradci Králové – Mezinárodním divadelním festivalu Regiony a Jazz Goes to Town. Zkušenosti získala i v zahraničí, konkrétně ve Státních uměleckých sbírkách v Drážďanech.

Jan Jiřička editor

Před nástupem do Deníku N působil osm let jako redaktor a posléze editor iDNES.cz. Předtím pracoval čtyři roky jako reportér časopisu MF Plus.

Barbora Němcová editorka

V Deníku N působí jako editorka online zpravodajství. Předchozí zkušenosti získala v domácím týmu Aktuálně.cz a v okresním deníku. Vystudovala média a komunikace.

Václav Ferebauer editor

V Deníku N má editorsky na starosti online zpravodajství. Předchozí čtyři roky se jako redaktor podílel na zpravodajství iDNES.cz.

Adam Hecl editor

Novinářské zkušenosti sbíral jako redaktor webu Hospodářských novin. Na Aktuálně.cz přispíval obrazovými reportážemi.

Tomáš Linhart redaktor

S novinařinou se seznámil jako redaktor webu O2 Sport, prošel elévským programem Českého rozhlasu a po dvou letech v diplomacii zamířil do Deníku N. Žil v Anglii a Rakousku, na pražské FSV UK vystudoval Severoamerická studia a Žurnalistiku.

Libor Stejskal editor

Zakládal blogy na Aktuálně.cz a dlouhé roky o ně editorsky pečoval. Dříve pracoval jako šéfeditor v Lidových novinách, MF Dnes a Hospodářských novinách, kde redigoval komentářovou rubriku. Dnes má na starosti komentáře i v Deníku N.

Petr Koubský editor

Dlouhá léta vedl známé Softwarové noviny, v anketě Křišťálová Lupa se stal Osobností roku. Byl editorem a spoluvydavatelem magazínu 067. Moderuje odborné konference. Učí na VŠE a na FF UK, vedl také vzdělávací instituci iCollege. V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie.

Irena Hejdová editorka

Vede kulturní rubriku Deníku N. Prošla redakcemi Aktuálně, Hospodářských novin a Týdne, přispívala též do Seznam Zpráv a Heroine. Je autorkou scénáře filmu Děti noci, televizních docusoapů Čtyři v tom a Navždy svoji a filmu V nejlepším zájmu dítěte. Je držitelkou několika scenáristických cen. Publikuje také povídky a je autorkou dětských knih Červené klubíčko, Nedráždi bráchu bosou nohou a Skutek utek. Členkou redakce Deníku N je od dubna 2022.

Jan Kudláček editor

Působil přes 20 let v televizi Prima jako zahraniční zpravodaj, moderoval publicistický pořad o zahraničních událostech Prima ZOOM svět.

Jan Pavec editor

Do redakce Deníku N na pozici ekonomického editora přišel z E15, kde jako zástupce šéfredaktorky vedl web tohoto titulu. Předtím působil v Hospodářských novinách, spolupracoval také s týdeníkem Respekt. Vystudoval Evropská studia na Univerzitě Karlově.

Filip Zajíček editor

V Deníku N má na starosti víkendovou přílohu Kontext N. Do redakce přišel z internetové televize DVTV, kde pracoval jako člen editorského týmu. Předtím působil jako šéfredaktor The Student Times a analytik projektu Demagog.cz. V roce 2019 vydal společně s Kirillem Ščeblykinem knihu rozhovorů se slovenským novinářem Martinem M. Šimečkou Jsme jako oni.

Petra Procházková redaktorka

Od roku 1989 pracovala v obnovených Lidových novinách. V roce 1992 odjela jako jejich zpravodajka do Moskvy a působila na území bývalého SSSR až do roku 2001. Byla zpravodajkou z řady válečných konfliktů v Asii i Africe, věnovala se krizovému zpravodajství. Založila agenturu Epicentrum kterou společně s Jaromírem Štětinou řadu let vedla. V roce 2001 byla z Ruska vypovězena. Do roku 2006 pracovala v Afghánistánu. Po návratu do ČR se věnovala bývalému SSSR, Střední Asii, Afghánistánu.

Jan Moláček redaktor

Působil jako investigativní reportér v pořadu Reportéři ČT a Na vlastní oči v TV Nova. Získal Novinářskou cenu pro rok 2016 v kategorii nejlepší komentář, a to za texty psané pro Aktuálně.cz. Pracoval jako stálý zpravodaj České televize v Berlíně, Vídni a Moskvě. (Jako zpravodaj v Rusku musel skončit poté, co mu tamní ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci.)

Lenka Vrtišková Nejezchlebová redaktorka

Začínala v roce 2001 v Pátku LN, pak pracovala v redakci iDNES.cz a reportérském oddělení MF DNES. Od roku 2009 byla redaktorkou časopisu Týden. V roce 2016 odešla na volnou nohu. Psala pro několik časopisů. Věnuje se především profilovým nebo tematickým rozhovorům s osobnostmi napříč profesemi a zájmy, slabost má však zejména pro vědu. Získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor v kategorii psaná žurnalistika, vyšla jí knížka Trojboj s draky.

Renata Kalenská redaktorka

Lidové noviny, Týden, Lidové noviny, Týden, Český rozhlas Plus, TV Seznam. Její cesta českými médii byla dlouhá a skončila tam, kde měla – v Deníku N. Během ní Renata vydala dvě knižní beletrie a knižní rozhovory s Otakarem Motejlem, Janem Saudkem a Vratislavem Brabencem. J. A. Pitínský z jejích rozhovorů inscenoval divadelní hru Renata Kalenská, Lidové noviny. Spolupodílela se na filmu Evangelium podle Brabence režiséra Míry Janka, který získal cenu Trilobit. Občas moderuje v brněnském divadle Husa na provázku a v Knihovně Václava Havla. Získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky a Novinářskou cenu Nadace OSF.

Lukáš Prchal redaktor

Společně s kolegy z Aktuálně.cz obdržel roku 2018 Novinářskou cenu za nejlepší online žurnalistiku, a to za práci na speciálu o dezinformacích. O rok dříve dostal od Českého literárního fondu Novinářskou křepelku, ocenění pro nejlepší novináře do 33 let.

Eliška Hradilková Bártová redaktorka

V Deníku N pracuje jako investigativní reportérka. V této roli působila postupně v týdeníku Respekt, Aktuálně.cz, MF Dnes a v HlídacíPes.org. Je autorkou unikátních vizualizací, které rozkrývají pozadí kontaktů vlivných lidí. Založila a vedla Centrum nezávislé investigace. Je držitelkou „Journalist Award For Diversity. Against Discrimination“, kterou uděluje Evropská unie.

Jana Ciglerová redaktorka

Jana Ciglerová vystudovala žurnalistiku na FSV a International Journalism na City University v Londýně. Působila v MF DNES, jako zpravodajka Lidových novin ve Velké Británii, psala pro The Observer a Evening Standard a absolvovala stáž pro zahraniční zpravodaje v Helsinkách. Zajímá se také o témata žen, založila diskusní pořad Tah dámou na ČT, vedla časopis Elle a stála na začátku vzniku přílohy Ona Dnes. Vedle novinářské práce také přednáší pro české i zahraniční studenty médií a žurnalistiky v Praze, v roce 2016 přednášela na univerzitě Clemson v Jižní Karolíně. V prosinci 2016 se odstěhovala i s rodinou do Miami v USA, kde působila jako americká zpravodajka Deníku N.

Jan Tvrdoň redaktor

Dosud působil jako vedoucí projektu Demagog.cz, který se stal klíčovým referenčním místem pro ověřování faktických výroků české politické elity a manipulací ve veřejném prostoru. Projekt pod jeho vedením získal Novinářskou cenu za inovativní občanskou online žurnalistiku.

Tereza Mynářová redaktorka

Zaměřuje se na ekonomická témata – především na vše, co se týká zaměstnanosti, mezd a pracovních podmínek. Kromě toho ráda analyzuje kvalitu života a domácí i zahraniční makroekonomiku. V letech 2011 až 2016 jste mohli číst její články na Aktuálně.cz, následně na webu Finmag.cz. Poslední dva roky působila ve výzkumně-poradenské společnosti Trexima, kde se věnovala odborné publicistice a analýze trhu práce – podílela se na přípravě studií pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů, Asociaci samostatných odborů a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Karolína Klinková redaktorka

Na Univerzitě Komenského v Bratislavě vystudovala žurnalistiku, na Univerzitě Karlově západoevropská studia. Pracovala jako zahraničněpolitická reportérka ve slovenském deníku SME. Kromě zpravodajství se věnovala i zahraničním reportážím – politice ve Francii, migraci v Řecku a Německu, právům menšin a sociálně vyloučených komunit v Keni nebo klimatické krizi v Senegalu. Později pracovala jako členka editorského týmu internetové televize DVTV a sekce videorozhovorů Seznam Zpráv. V Deníku N píše pro víkendovou přílohu Kontext N.

Hana Mazancová redaktorka

Pracovala jako reportérka serverů Lidovky.cz a iRozhlas.cz. Zaměřuje se na kauzy spojené s politikou. Rozkryla například podezřele vydělané miliony bývalého senátora Jaroslava Palase nebo zrekonstruovala případ kolem státního podniku Řízení letového provozu a bývalého senátora za ODS Tomáše Kladívka.

Magdalena Slezáková redaktorka

Jako editorka vedla rubriku Svět na serveru Lidovky.cz, v posledních letech působila coby zahraniční reportérka na iRozhlas.cz. Specializuje se na východní země, věnuje se zejména Číně a všemu, co souvisí s jejím nástupem do role světové velmoci.

Barbora Mašát Janáková redaktorka

V Deníku N, kam přišla z iDnesu, pracuje jako politická reportérka. Reportérské zkušenosti sbírala dříve také v Právu, na Novinky.cz a Týden.cz.

Eliška H. Černá redaktorka

Vzděláním kunsthistorička a historička, bývalou profesí památkářka. Jezdila jako delegát České republiky na zasedání kulturních úmluv pod hlavičkou UNESCO včetně vedení diplomatických a odborných jednání za stát. Pracovala v redakci Týden.cz a v Pražském deníku, odkud přešla do Deníku N. Dlouhodobě autorsky spolupracuje s Pamětí národa.

Jan Wirnitzer redaktor

Jako reportér se dosud zaměřoval zejména na témata spojená s historií a armádou. V poslední době psal pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, předtím deset let působil v iDNES.cz především v domácí redakci.

Eva Mošpanová redaktorka

Pracovala v redakcích Respektu, Marketing & Media nebo iRozhlas.cz, odkud do Deníku N přišla. Spolupracovala také s několika redakcemi na Slovensku. Věnuje se sociálním tématům a reportážím.

Iva Bezděková redaktorka

Žurnalistice se věnuje od roku 2000. Pracovala v české redakci BBC, ČRo Radiožurnál, v periodiku pro lékaře Medical Tribune, v Mladé frontě DNES, Hospodářských novinách a Aktuálně.cz. Zaměřuje se především na zdravotnictví – věnuje se zdravotní politice, i každodenním problémům pacientů. Pro Deník N píše od prosince 2019.

Jana Ustohalová redaktorka

Sedmnáct let pracovala jako redaktorka MF DNES v Brně. Zabývá se zpravodajstvím z Brna, politikou, neziskovým sektorem, investigativními kauzami, sociální problematikou a píše reportáže z regionů. Získala dvě Novinářské ceny, v roce 2016 za regionální žurnalistiku, v roce 2020 za nejlepší reportáž.

Adéla Karásková Skoupá redaktorka

Během studia žurnalistiky a sociální antropologie nastoupila na stáž do Hospodářských novin a na Aktuálně.cz, kde pak skoro pět let působila v domácí redakci. Tematicky se věnovala hlavně vědě a vzdělávání, ale i životnímu prostředí nebo chudobě a exekucím. Půl roku žila na Islandu. Do domácí redakce Deníku N přišla v březnu 2019.

Prokop Vodrážka redaktor

V Deníku N se věnuje reportážím, společenským tématům a politice. Předtím působil v Aktuálně.cz a Seznam Zprávách.

Michal Tomeš redaktor

S novinařinou začal současně se studiem žurnalistiky, kdy se stal součástí olomouckého univerzitního rádia a projektu The Student Times. Následně působil tři roky v ekonomickém deníku E15, po půlročním studijním pobytu ve Francii začal přispívat do Deníku N, kde pokračuje v byznysovém a ekonomickém zpravodajství.

Dominika Píhová redaktorka

V Deníku N působí jaké stálá redaktorka od roku 2020. Věnuje se rozhovorům s akademiky a odborníky, textům a tématům, které jdou do hloubky, i reportážím z Česka a zahraničí. Kontinuálně se také zabývá investigativní prací v tématech sexuálního obtěžování a násilí. Před nástupem do redakce studovala žurnalistiku se zaměřením na válku a konflikt na univerzitách v Dánsku a Velké Británii. Před tím pracovala pro zpravodajský server Českého rozhlasu.

Markéta Boubínová redaktorka

Redaktorka Deníku N. Novinářka a historička studovala v Praze, Berlíně, Avignonu a Washingtonu, v médiích pracuje od roku 2000, postupně působila v zahraničních redakcích televizí TV3, Prima a Nova. V Deníku N se zabývá především tématy Evropské unie, Polska a Rakouska.

Jan Úšela redaktor

Do Deníku N přišel z Hospodářských novin. Působí jako ekonomický redaktor, zajímá se zejména o technologický a telekomunikační byznys a inovace. Vystudoval politologii a scenáristiku.

Zdislava Pokorná redaktorka

Působila v redakci internetového serveru Seznam Zprávy, kde posbírala první novinářské zkušenosti. Mezitím krátce působila v redakci zpravodajského serveru iROZHLAS.cz. V redakci Deníku N se zaměřuje na domácí dění a zároveň studuje obor ekonomie na Vysoké škole ekonomické.

Anita Haas Mejzrová redaktorka

Dříve se věnovala zahraničnímu zpravodajství v Seznam Zprávách a Deníku.cz. I v Deníku N je součástí zahraniční redakce, kde píše zejména o zahraničních aktualitách, občasně i se zaměřením na frankofonní země. Rodilá Kanaďanka s českými kořeny dříve sbírala jazykové a životní zkušenosti při studijních a pracovních pobytech v kanadském Montrealu a francouzském Alsasku.

Kateřina Frouzová redaktorka

Do redakce Deníku N přišla z Hospodářských novin, kde od roku 2016 jako politická reportérka sledovala kampaně, volby, skládání vlád, výměny ministrů, přípravy zákonů, cestu Miloše Zemana na Hrad či cestu sociální demokracie pryč z poslanecké sněmovny. Věnovala se také střetu zájmů Andreje Babiše a jeho sporu s Evropskou unií. Předtím pracovala na několika pozicích v MF DNES, v pražské redakci sledovala mimo jiné tvorbu Metropolitního plánu, který bude dlouhé roky ovlivňovat rozvoj města.

Filip Titlbach editor podcastů

V Deníku N vytváří podcasty. Do redakce přešel z Českého rozhlasu, kde pracoval nejprve jako redaktor zpravodajství se zaměřením na pražskou politiku, později jako redaktor publicistiky na Radiu Wave. Tam také moderoval proudové vysílání. Za rozhovor s filozofkou Hogenovou a příspěvek o homofobii v Česku získal v roce 2019 cenu Sdružení pro rozhlasovou tvorbu. Zkušenosti sbíral také v MF Dnes a regionálním Deníku. Věnuje se politice, sociálním a menšinovým tématům.

Vít Svoboda redaktor a editor podcastů

Pracuje jako redaktor domácího zpravodajství Deníku N a je spoluautorem podcastu Studio N. Dříve působil jako redaktor na zpravodajském serveru iRozhlas a na Radiu Wave, kde taky moderoval proudové vysílání. V Českém rozhlase vyvíjel a moderoval řadu podcastových sérií, byl autorem a režisérem podcastu Národního divadla. Zajímají ho lidi a jejich příběhy.

Ludvík Hradilek fotoreportér

První fotografii vydal na první straně prvního čísla Revorver Revue (tehdy ještě Jednou nohou). Ze samizdatu volně přešel do týdeníku Respekt. Setrval v něm šestnáct let. Od roku 2006 pracoval v prvním internetovém deníku Aktuálně.cz. V Deníku N působí od podzimu 2018.

Gabriel Kuchta fotoreportér

Do Deníku N přešel ze slovenského deníku SME, kde působil jako fotoreportér. Věnoval se jak reportážím, tak portrétní fotografii. V roce 2020 získal dvě 2. místa v Czech Press Photo.

Eva Škrovinová grafička

V grafickém designu se zaměřuje na webové a tištěné infografiky, na knižní i novinovou sazbu. Působila v CNC, kde v roce 2014 zakládala infografické oddělení pro deník Sport. Velmi ráda cestuje, proto nejraději tvoří mapy, které v tištěné podobě i sbírá. Jako umělkyně se věnuje stereotypům a konvencím malby v rozšířeném poli vnímání tohoto média.

Tomáš Kunc grafik

Deset let vytvářel interaktivní grafiky pro Aktuálně.cz. Byl autorem animací, které čtenářům přiblížily například atentát na Heydricha nebo zkázu Titanicu. Připravoval grafické a výsledkové speciály k velkým sportovním akcím, jako jsou olympijské hry či fotbalové a hokejové šampionáty.

Diana Štelová redaktorka a korektorka

Literární redaktorka na volné noze, která externě spolupracuje s řadou českých nakladatelství. Vystudovala bohemistiku a komparatistiku na FF UK v Praze, kde se zaměřovala na současnou popkulturu, a pracovala pro několik malých i velkých nakladatelství. Pro Deník N koriguje články, čas od času píše literární recenze a podílí se na knižní Edici N, kterou coby odpovědná redaktorka dva roky vedla.

Tamara Lozinčáková Key Account Manager

Do Deníku N přešla z projektu virtuální nemocnice uLékaře.cz. V minulosti působila ve vydavateství Economia při zakládání serveru iHNed.cz a v Mladé Frontě u počátků E15. Má na starosti všechny komerční spolupráce onlinové i printové verze Deníku N.

Madla Gromovová asistentka

Po patnácti letech v IKEA se rozhodla zkusit štěstí ve zcela jiném odvětví. Péči o spokojené zákazníky nahradí péčí o spokojené předplatitele a redakci.