Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Redakce

Ján Simkanič ředitel vydavatelství

Novinář a vydavatel, v současné době ředitel Deníku N. Do roku 2018 vedl 12 let internetové vydavatelství Internet Info, které vydává známé weby jako Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz, pořádá prestižní konference nebo anketu Křišťálová Lupa – Cena českého internetu. V letech 2008–2018 stál v čele oborového Sdružení pro internetový rozvoj. Připravil úspěšný sborník vzpomínek Mé dětství v socialismu a sestavil ze svých textů knihy České nesvědomí, Přelud svobody a Mediální revoluce. Ve volném čase se věnuje olejomalbě. V digitálním prostředí je známý jako Simindr.

Pavel Tomášek šéfredaktor

Patřil ke skupině novinářů, která v roce 2005 zakládala Aktuálně.cz jako ve své době unikátní experiment s původním zpravodajstvím na českém internetu. Šest let vedl Aktuálně.cz jako šéfredaktor a dovedl ho k nejvyšší čtenosti v historii a pěti Novinářským cenám za nejlepší online žurnalistiku, komentáře a rozhovor. Podílel se na spuštění a úspěšném rozjezdu projektu DVTV, který přivedl na český internet novinářské osobnosti ČT Danielu Drtinovou a Martina Veselovského.

Eva Romancovová provozní ředitelka

Vystudovaná právnička, do Deníku N přišla z bezpečnostní komunity, věnovala se koncepčním otázkám potírání hospodářské kriminality a v poslední době zejména hybridním hrozbám a dezinformačním kampaním. Největší projekty, za jejichž vznikem v minulosti stála, jsou založení týmu Daňová kobra a koordinace Auditu národní bezpečnosti.

Lukáš Werner zástupce šéfredaktora

V posledních letech pracoval jako editor domácí rubriky Aktuálně.cz a následně vedl domácí zpravodajství celého newsroomu Economie. Za jeho působení získalo Aktuálně.cz Novinářskou cenu za nejlepší online žurnalistiku.

Michael Švec zástupce šéfredaktora

Do Deníku N přišel z pozice vedoucího domácí rubriky Aktuálně.cz. Editorsky připravoval webový speciál o dezinformacích, který v roce 2018 získal Novinářskou cenu. Jako autor dostal Novinářskou cenu 2020 za nejlepší reportáž. Dříve pracoval jako zahraniční reportér deníku Právo.

Karolína Pláničková marketingová ředitelka

Do Deníku N přišla z Národní galerie Praha, kde pracovala od roku 2015 a poslední rok a půl vedla oddělení marketingu. Kromě toho se organizačně podílí na dvou festivalech v jejím rodném městě Hradci Králové – Mezinárodním divadelním festivalu Regiony a Jazz Goes to Town. Zkušenosti získala i v zahraničí, konkrétně ve Státních uměleckých sbírkách v Drážďanech.

Jan Jiřička editor

Před nástupem do Deníku N působil osm let jako redaktor a posléze editor iDNES.cz. Předtím pracoval čtyři roky jako reportér časopisu MF Plus.

Hana Mazancová editorka

Pracovala jako reportérka serverů Lidovky.cz a iRozhlas.cz. Zaměřuje se na kauzy spojené s politikou. Rozkryla například podezřele vydělané miliony bývalého senátora Jaroslava Palase nebo zrekonstruovala případ kolem státního podniku Řízení letového provozu a bývalého senátora za ODS Tomáše Kladívka.

Jan Moláček editor

Působil jako investigativní reportér v pořadu Reportéři ČT a Na vlastní oči v TV Nova. Získal Novinářskou cenu pro rok 2016 v kategorii nejlepší komentář, a to za texty psané pro Aktuálně.cz. Pracoval jako stálý zpravodaj České televize v Berlíně, Vídni a Moskvě. (Jako zpravodaj v Rusku musel skončit poté, co mu tamní ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci.)

Libor Stejskal editor

Zakládal blogy na Aktuálně.cz a dlouhé roky o ně editorsky pečoval. Dříve pracoval jako šéfeditor v Lidových novinách, MF Dnes a Hospodářských novinách, kde redigoval komentářovou rubriku. Dnes má na starosti komentáře i v Deníku N.

Petr Koubský editor

Dlouhá léta vedl známé Softwarové noviny, v anketě Křišťálová Lupa se stal Osobností roku. Byl editorem a spoluvydavatelem magazínu 067. Moderuje odborné konference. Učí na VŠE a na FF UK, vedl také vzdělávací instituci iCollege. V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie.

Irena Hejdová editorka

Vede kulturní rubriku Deníku N. Prošla redakcemi Aktuálně, Hospodářských novin a Týdne, přispívala též do Seznam Zpráv a Heroine. Je autorkou scénáře filmu Děti noci, televizních docusoapů Čtyři v tom a Navždy svoji a filmu V nejlepším zájmu dítěte. Je držitelkou několika scenáristických cen. Publikuje také povídky a je autorkou dětských knih Červené klubíčko, Nedráždi bráchu bosou nohou a Skutek utek. Členkou redakce Deníku N je od dubna 2022.

Jan Kudláček editor

Působil přes 20 let v televizi Prima jako zahraniční zpravodaj, moderoval publicistický pořad o zahraničních událostech Prima ZOOM svět.

Jan Pavec editor

Do redakce Deníku N na pozici ekonomického editora přišel z E15, kde jako zástupce šéfredaktorky vedl web tohoto titulu. Předtím působil v Hospodářských novinách, spolupracoval také s týdeníkem Respekt. Vystudoval Evropská studia na Univerzitě Karlově.

Filip Zajíček editor

V Deníku N má na starosti víkendovou přílohu Kontext N. Do redakce přišel z internetové televize DVTV, kde pracoval jako člen editorského týmu. Předtím působil jako šéfredaktor The Student Times a analytik projektu Demagog.cz. V roce 2019 vydal společně s Kirillem Ščeblykinem knihu rozhovorů se slovenským novinářem Martinem M. Šimečkou Jsme jako oni.

Barbora Němcová editorka

V Deníku N působí jako editorka online zpravodajství. Předchozí zkušenosti získala v domácím týmu Aktuálně.cz a v okresním deníku. Vystudovala média a komunikace.

Adam Hecl editor

Novinářské zkušenosti sbíral jako redaktor webu Hospodářských novin. Na Aktuálně.cz přispíval obrazovými reportážemi.

Václav Ferebauer editor

V Deníku N má editorsky na starosti online zpravodajství. Předchozí čtyři roky se jako redaktor podílel na zpravodajství iDNES.cz.

Štěpán Vojtěch editor

Online editor, v Deníku N začal v létě 2020 na stáži. Studuje sociální vědy na Masarykově univerzitě.

Ludmila Blažková editor

V Deníku N se věnuje online zpravodajství, jako externí redaktorka píše o tématech, která souvisí s lidskými právy a se sexuálním obtěžováním a násilím. V Deníku N začínala na podzim 2022 na stáži, předtím působila jako analytička v projektu Demagog.cz. Studuje práva na Univerzitě Karlově v Praze.

Jakub Radan Dvořák editor

V Deníku N působí jako editor online zpravodajství a externí redaktor. Do redakce přišel v roce 2023 jako stážista. Předtím pracoval na pozici redaktora sociálních sítí v České televizi v Brně. Studuje žurnalistiku a mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě. Kromě Deníku N se věnuje skautským časopisům.

Petra Procházková redaktorka

Od roku 1989 pracovala v obnovených Lidových novinách. V roce 1992 odjela jako jejich zpravodajka do Moskvy a působila na území bývalého SSSR až do roku 2001. Byla zpravodajkou z řady válečných konfliktů v Asii i Africe, věnovala se krizovému zpravodajství. Založila agenturu Epicentrum kterou společně s Jaromírem Štětinou řadu let vedla. V roce 2001 byla z Ruska vypovězena. Do roku 2006 pracovala v Afghánistánu. Po návratu do ČR se věnovala bývalému SSSR, Střední Asii, Afghánistánu.

Lenka Vrtišková Nejezchlebová redaktorka

Začínala v roce 2001 v Pátku LN, pak pracovala v redakci iDNES.cz a reportérském oddělení MF DNES. Od roku 2009 byla redaktorkou časopisu Týden. V roce 2016 odešla na volnou nohu. Psala pro několik časopisů. Věnuje se především profilovým nebo tematickým rozhovorům s osobnostmi napříč profesemi a zájmy, slabost má však zejména pro vědu. Získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor v kategorii psaná žurnalistika, vyšla jí knížka Trojboj s draky.

Renata Kalenská redaktorka

Lidové noviny, Týden, Lidové noviny, Týden, Český rozhlas Plus, TV Seznam. Její cesta českými médii byla dlouhá a skončila tam, kde měla – v Deníku N. Během ní Renata vydala dvě knižní beletrie a knižní rozhovory s Otakarem Motejlem, Janem Saudkem a Vratislavem Brabencem. J. A. Pitínský z jejích rozhovorů inscenoval divadelní hru Renata Kalenská, Lidové noviny. Spolupodílela se na filmu Evangelium podle Brabence režiséra Míry Janka, který získal cenu Trilobit. Občas moderuje v brněnském divadle Husa na provázku a v Knihovně Václava Havla. Získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky a Novinářskou cenu Nadace OSF.

Lukáš Prchal redaktor

Společně s kolegy z Aktuálně.cz obdržel roku 2018 Novinářskou cenu za nejlepší online žurnalistiku, a to za práci na speciálu o dezinformacích. O rok dříve dostal od Českého literárního fondu Novinářskou křepelku, ocenění pro nejlepší novináře do 33 let.

Eliška Hradilková Bártová redaktorka

V Deníku N pracuje jako investigativní reportérka. V této roli působila postupně v týdeníku Respekt, Aktuálně.cz, MF Dnes a v HlídacíPes.org. Je autorkou unikátních vizualizací, které rozkrývají pozadí kontaktů vlivných lidí. Založila a vedla Centrum nezávislé investigace. Je držitelkou „Journalist Award For Diversity. Against Discrimination“, kterou uděluje Evropská unie.

Jana Ciglerová redaktorka

Jana Ciglerová vystudovala žurnalistiku na FSV a International Journalism na City University v Londýně. Působila v MF DNES, jako zpravodajka Lidových novin ve Velké Británii, psala pro The Observer a Evening Standard a absolvovala stáž pro zahraniční zpravodaje v Helsinkách. Zajímá se také o témata žen, založila diskusní pořad Tah dámou na ČT, vedla časopis Elle a stála na začátku vzniku přílohy Ona Dnes. Vedle novinářské práce také přednáší pro české i zahraniční studenty médií a žurnalistiky v Praze, v roce 2016 přednášela na univerzitě Clemson v Jižní Karolíně. V prosinci 2016 se odstěhovala i s rodinou do Miami v USA, kde působila jako americká zpravodajka Deníku N.

Jan Tvrdoň redaktor

Dosud působil jako vedoucí projektu Demagog.cz, který se stal klíčovým referenčním místem pro ověřování faktických výroků české politické elity a manipulací ve veřejném prostoru. Projekt pod jeho vedením získal Novinářskou cenu za inovativní občanskou online žurnalistiku.

Tereza Mynářová redaktorka

Zaměřuje se na ekonomická témata – především na vše, co se týká zaměstnanosti, mezd a pracovních podmínek. Kromě toho ráda analyzuje kvalitu života a domácí i zahraniční makroekonomiku. V letech 2011 až 2016 jste mohli číst její články na Aktuálně.cz, následně na webu Finmag.cz. Poslední dva roky působila ve výzkumně-poradenské společnosti Trexima, kde se věnovala odborné publicistice a analýze trhu práce – podílela se na přípravě studií pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů, Asociaci samostatných odborů a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Karolína Klinková redaktorka

Na Univerzitě Komenského v Bratislavě vystudovala žurnalistiku, na Univerzitě Karlově západoevropská studia. Pracovala jako zahraničněpolitická reportérka ve slovenském deníku SME. Kromě zpravodajství se věnovala i zahraničním reportážím – politice ve Francii, migraci v Řecku a Německu, právům menšin a sociálně vyloučených komunit v Keni nebo klimatické krizi v Senegalu. Později pracovala jako členka editorského týmu internetové televize DVTV a sekce videorozhovorů Seznam Zpráv. V Deníku N píše pro víkendovou přílohu Kontext N.

Magdalena Slezáková redaktorka

Jako editorka vedla rubriku Svět na serveru Lidovky.cz, v posledních letech působila coby zahraniční reportérka na iRozhlas.cz. Specializuje se na východní země, věnuje se zejména Číně a všemu, co souvisí s jejím nástupem do role světové velmoci.

Barbora Mašát Janáková redaktorka

V Deníku N, kam přišla z iDnesu, pracuje jako politická reportérka. Reportérské zkušenosti sbírala dříve také v Právu, na Novinky.cz a Týden.cz.

Eliška H. Černá redaktorka

Vzděláním kunsthistorička a historička, bývalou profesí památkářka. Jezdila jako delegát České republiky na zasedání kulturních úmluv pod hlavičkou UNESCO včetně vedení diplomatických a odborných jednání za stát. Pracovala v redakci Týden.cz a v Pražském deníku, odkud přešla do Deníku N. Dlouhodobě autorsky spolupracuje s Pamětí národa.

Jan Wirnitzer redaktor

Jako reportér se dosud zaměřoval zejména na témata spojená s historií a armádou. V poslední době psal pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, předtím deset let působil v iDNES.cz především v domácí redakci.

Eva Mošpanová redaktorka

Pracovala v redakcích Respektu, Marketing & Media nebo iRozhlas.cz, odkud do Deníku N přišla. Spolupracovala také s několika redakcemi na Slovensku. Věnuje se sociálním tématům a reportážím.

Iva Bezděková redaktorka

Žurnalistice se věnuje od roku 2000. Pracovala v české redakci BBC, ČRo Radiožurnál, v periodiku pro lékaře Medical Tribune, v Mladé frontě DNES, Hospodářských novinách a Aktuálně.cz. Zaměřuje se především na zdravotnictví – věnuje se zdravotní politice, i každodenním problémům pacientů. Pro Deník N píše od prosince 2019.

Jana Ustohalová redaktorka

Sedmnáct let pracovala jako redaktorka MF DNES v Brně. Zabývá se zpravodajstvím z Brna, politikou, neziskovým sektorem, investigativními kauzami, sociální problematikou a píše reportáže z regionů. Získala dvě Novinářské ceny, v roce 2016 za regionální žurnalistiku, v roce 2020 za nejlepší reportáž.

Adéla Karásková Skoupá redaktorka

Během studia žurnalistiky a sociální antropologie nastoupila na stáž do Hospodářských novin a na Aktuálně.cz, kde pak skoro pět let působila v domácí redakci. Tematicky se věnovala hlavně vědě a vzdělávání, ale i životnímu prostředí nebo chudobě a exekucím. Půl roku žila na Islandu. Do domácí redakce Deníku N přišla v březnu 2019.

Prokop Vodrážka redaktor

V Deníku N se věnuje reportážím, společenským tématům a politice. Předtím působil v Aktuálně.cz a Seznam Zprávách.

Tomáš Linhart redaktor

S novinařinou se seznámil jako redaktor webu O2 Sport, prošel elévským programem Českého rozhlasu a po dvou letech v diplomacii zamířil do Deníku N. Žil v Anglii a Rakousku, na pražské FSV UK vystudoval Severoamerická studia a Žurnalistiku.

Michal Tomeš redaktor

S novinařinou začal současně se studiem žurnalistiky, kdy se stal součástí olomouckého univerzitního rádia a projektu The Student Times. Následně působil tři roky v ekonomickém deníku E15, po půlročním studijním pobytu ve Francii začal přispívat do Deníku N, kde pokračuje v byznysovém a ekonomickém zpravodajství.

Dominika Píhová redaktorka

V Deníku N působí jaké stálá redaktorka od roku 2020. Věnuje se rozhovorům s akademiky a odborníky, textům a tématům, které jdou do hloubky, i reportážím z Česka a zahraničí. Kontinuálně se také zabývá investigativní prací v tématech sexuálního obtěžování a násilí. Před nástupem do redakce studovala žurnalistiku se zaměřením na válku a konflikt na univerzitách v Dánsku a Velké Británii. Před tím pracovala pro zpravodajský server Českého rozhlasu.

Markéta Boubínová redaktorka

Redaktorka Deníku N. Novinářka a historička studovala v Praze, Berlíně, Avignonu a Washingtonu, v médiích pracuje od roku 2000, postupně působila v zahraničních redakcích televizí TV3, Prima a Nova. V Deníku N se zabývá především tématy Evropské unie, Polska a Rakouska.

Jan Úšela redaktor

Do Deníku N přišel z Hospodářských novin. Působí jako ekonomický redaktor, zajímá se zejména o technologický a telekomunikační byznys a inovace. Vystudoval politologii a scenáristiku.

Zdislava Pokorná redaktorka

Působila v redakci internetového serveru Seznam Zprávy, kde posbírala první novinářské zkušenosti. Mezitím krátce působila v redakci zpravodajského serveru iROZHLAS.cz. V redakci Deníku N se zaměřuje na domácí dění a zároveň studuje obor ekonomie na Vysoké škole ekonomické.

Anita Haas Mejzrová redaktorka

Dříve se věnovala zahraničnímu zpravodajství v Seznam Zprávách a Deníku.cz. I v Deníku N je součástí zahraniční redakce, kde píše zejména o zahraničních aktualitách, občasně i se zaměřením na frankofonní země. Rodilá Kanaďanka s českými kořeny dříve sbírala jazykové a životní zkušenosti při studijních a pracovních pobytech v kanadském Montrealu a francouzském Alsasku.

Kateřina Frouzová redaktorka

Do redakce Deníku N přišla z Hospodářských novin, kde od roku 2016 jako politická reportérka sledovala kampaně, volby, skládání vlád, výměny ministrů, přípravy zákonů, cestu Miloše Zemana na Hrad či cestu sociální demokracie pryč z poslanecké sněmovny. Věnovala se také střetu zájmů Andreje Babiše a jeho sporu s Evropskou unií. Předtím pracovala na několika pozicích v MF DNES, v pražské redakci sledovala mimo jiné tvorbu Metropolitního plánu, který bude dlouhé roky ovlivňovat rozvoj města.

Filip Titlbach editor podcastů

V Deníku N vytváří podcasty. Do redakce přešel z Českého rozhlasu, kde pracoval nejprve jako redaktor zpravodajství se zaměřením na pražskou politiku, později jako redaktor publicistiky na Radiu Wave. Tam také moderoval proudové vysílání. Za rozhovor s filozofkou Hogenovou a příspěvek o homofobii v Česku získal v roce 2019 cenu Sdružení pro rozhlasovou tvorbu. Zkušenosti sbíral také v MF Dnes a regionálním Deníku. Věnuje se politice, sociálním a menšinovým tématům.

Vít Svoboda redaktor a editor podcastů

Pracuje jako redaktor domácího zpravodajství Deníku N a je spoluautorem podcastu Studio N. Dříve působil jako redaktor na zpravodajském serveru iRozhlas a na Radiu Wave, kde taky moderoval proudové vysílání. V Českém rozhlase vyvíjel a moderoval řadu podcastových sérií, byl autorem a režisérem podcastu Národního divadla. Zajímají ho lidi a jejich příběhy.

Ludvík Hradilek fotoreportér

První fotografii vydal na první straně prvního čísla Revorver Revue (tehdy ještě Jednou nohou). Ze samizdatu volně přešel do týdeníku Respekt. Setrval v něm šestnáct let. Od roku 2006 pracoval v prvním internetovém deníku Aktuálně.cz. V Deníku N působí od podzimu 2018.

Gabriel Kuchta fotoreportér

Do Deníku N přešel ze slovenského deníku SME, kde působil jako fotoreportér. Věnoval se jak reportážím, tak portrétní fotografii. V roce 2020 získal dvě 2. místa v Czech Press Photo.

Eva Škrovinová grafička

V grafickém designu se zaměřuje na webové a tištěné infografiky, na knižní i novinovou sazbu. Působila v CNC, kde v roce 2014 zakládala infografické oddělení pro deník Sport. Velmi ráda cestuje, proto nejraději tvoří mapy, které v tištěné podobě i sbírá. Jako umělkyně se věnuje stereotypům a konvencím malby v rozšířeném poli vnímání tohoto média.

Tomáš Kunc grafik

Deset let vytvářel interaktivní grafiky pro Aktuálně.cz. Byl autorem animací, které čtenářům přiblížily například atentát na Heydricha nebo zkázu Titanicu. Připravoval grafické a výsledkové speciály k velkým sportovním akcím, jako jsou olympijské hry či fotbalové a hokejové šampionáty.

Diana Štelová redaktorka a korektorka

Literární redaktorka na volné noze, která externě spolupracuje s řadou českých nakladatelství. Vystudovala bohemistiku a komparatistiku na FF UK v Praze, kde se zaměřovala na současnou popkulturu, a pracovala pro několik malých i velkých nakladatelství. Pro Deník N koriguje články, čas od času píše literární recenze a podílí se na knižní Edici N, kterou coby odpovědná redaktorka dva roky vedla.

Tamara Lozinčáková Key Account Manager

Do Deníku N přešla z projektu virtuální nemocnice uLékaře.cz. V minulosti působila ve vydavateství Economia při zakládání serveru iHNed.cz a v Mladé Frontě u počátků E15. Má na starosti všechny komerční spolupráce onlinové i printové verze Deníku N.

Kateřina Andělová marketingová specialistka

Předchozí zkušenosti sbírala v IT sektoru a několika neziskových projektech, kromě marketingu se věnovala i grafice a fotografii. Tři roky vedla přednáškovou sérii CreativeMornings Prague. Vystudovala multimédia a marketingovou komunikaci, půl roku žila ve Španělsku.

Madla Gromovová asistentka

Po patnácti letech v IKEA se rozhodla zkusit štěstí ve zcela jiném odvětví. Péči o spokojené zákazníky nahradí péčí o spokojené předplatitele a redakci.