Studio N

Studio N je zpravodajsko-publicistický pořad, který přináší důležité a původní informace, krátký přehled zpráv i jízlivé poznámky k aktuálnímu dění. Moderuje Filip Titlbach. Všechny epizody najdete v podcastových aplikacích SpotifyApple PodcastsGoogle Podcasts či Podbean.

Studio N: Novinář a filozof Martin M. Šimečka se vydal spolu s dalšími lidmi na Ukrajinu, aby tam dovezli několik sanitek. V rozhovoru s Filipem Titlbachem se zamýšlí nad vlastní užitečností, vnitřními obavami i naštváním na svůj národ, pohrdáním a zbabělostí.

Studio N: Izrael věděl podle deníku New York Times o útoku Hamásu s víc než ročním předstihem. Opravdu znal plány protivníka? A proč nic neudělal? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá Ireny Kalhousové.

Studio N: Vědkyně Pragya Agarwal nevěří, že jsou ženy ze své podstaty empatičtější a muži agresivnější. Přičítá to společenským očekáváním a kultuře. Jaká má na to data? A jak nás společnost učí cítit a potlačovat emoce? Vítek Svoboda se ptá Karolíny Klinkové.

Děti dnes od Mikulášů, andělů a čertů zjišťují, že pokud zlobily, čeká je cesta do pekla. Jak dětské oči chápou namaskovanou příšeru? A je vůbec dobrý nápad probouzet v dětech strach? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá psycholožky Vlaďky Bartákové.

Když Praha odhalila vítězný návrh na novou halu hlavního nádraží, rozhořel se spor. Potřebujeme ji? Je odvážná, nebo laciná? A pokládáme si vůbec ty správné otázky? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá Prokopa Vodrážky.

Studio N: Premiér Fiala se v předvečer začátku protestu sešel s lékaři, dá jim víc peněz. Budou tedy teď zdravotníci sloužit beze změn? A jak peníze navíc souvisí s přesčasy? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá redaktorky Ivy Bezděkové.

Studio N: Čeští radikálové už se šikují do eurovoleb. Hnutí SPD jde do klání s Trikolorou, komunisté vytváří koalici pod názvem Stačilo!. Kdo získá protievropské voliče? A bude EU čelit nástupu krajních politických proudů? Filip Titlbach se ptá Jana Tvrdoně.

I když je plynovod Nord Stream poškozený, do Česka přesto začal znovu proudit ruský plyn. Ministerstvo průmyslu se přitom začátkem roku chlubilo, že se ho země už zcela zbavila. Jak se sem tedy dostal? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá ekonomického redaktora Jana Úšely.

I když je plynovod Nord Stream poškozený, do Česka přesto začal znovu proudit ruský plyn. Ministerstvo průmyslu se přitom začátkem roku chlubilo, že se ho země už zcela zbavila. Jak se sem tedy dostal? Filip Titlbach se ptá ve Studiu N ekonomického redaktora Jana Úšely.

Studio N: Co pro nás znamená být Evropany a Evropankami? A proč se k Evropské unii nejlépe staví mladí lidé? Ve Studiu N live se Filip Titlbach a Vítek Svoboda ptají expremiéra a bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly a novinářek Jolany Humpálové a Evy Soukeníkové.

Studio N: Co pro nás znamená být Evropany a Evropankami? A proč se k Evropské unii nejlépe staví mladí lidé? Ve Studiu N live se Filip Titlbach a Vítek Svoboda ptají expremiéra a bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly a novinářek Jolany Humpálové a Evy Soukeníkové.

Studio N: Generální ředitel OpenAI Sam Altman byl zbaven své funkce a nikdo pořádně neví proč. O pár dní později společnost oznámila, že se vrací. Co se to děje v jedné z nejdůležitějších firem současnosti? Filip Titlbach se ptá vědeckého redaktora Petra Koubského.

Zrak celého světa se od 7. října pochopitelně upírá hlavně na Blízký východ. Na Ukrajině se ale dál bojuje o osud této země a nejspíš i Evropy. Zapomínáme na Putinovu válku? A jak si teď Ukrajina vede? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá politického geografa Michaela Romancova.

Na místa, kde se v Kyjevě vzpomíná na oběti válečného konfliktu, přicházeli i vojáci. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nutnost překonání strachu je pro mě velmi důležitý motiv. Měli bychom jej nahradit respektem a spoluprací, říká slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovoru u příležitosti dalšího výročí sametové revoluce.

Změní Robert Fico povahu země? Upadlo Slovensko do konspiračního pekla? Co by dělala na místě Volodymyra Zelenského? A mohou se po vraždě Matúše a Juraje cítit LGBTQ lidé ve své zemi bezpečně? Prezidentka Zuzana Čaputová odpovídá v rozhovoru s Filipem Titlbachem ve Studiu N.

Když detektivové z NCOZ rozjeli razii na krajském úřadu v Olomouci, zadrželi také dva významné členy ODS. Jak fungovala zločinecká skupina, která se snažila ovládnout silniční zakázky? Filip Titlbach mluví ve Studiu N se Zdislavou Pokornou a Lukášem Prchalem.

Zločinecká skupina se podle policie snažila na Olomoucku ovládnout silniční zakázky. Detektivové z NCOZ zadrželi mezi dalšími také dva významné členy ODS. Kdo měl krást? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá Zdislavy Pokorné a Lukáše Prchala.

Studio N: Projevů antisemitismu v Evropě i v USA od útoku Hamásu na Izrael podstatně přibylo. Nenávist k Židům je ale na vzestupu dlouhodobě. Kde se antisemitismus vůbec vzal? A proč se zase společností šíří? Vítek Svoboda se ve Studiu N ptá politologa a experta na extremismus Jana Charváta.

Karel Schwarzenberg zemřel. Kým byl pro českou společnost? A co tu po něm zůstalo? O nenápadném dobru knížete Karla mluví Filip Titlbach s Janem Wirnitzerem.

Jak se mění Hrad pod prezidentem Pavlem? Kdo na něj má vliv? A co si zažili s Milošem Zemanem? Ve Studiu N live jsme debatovali se šéfredaktorem magazínu Reportér Robertem Čásenským, redaktorkou ČT Adélou Paclíkovou a investigativní reportérkou Deníku N Zdislavou Pokornou.

Jak se mění Hrad pod prezidentem Pavlem? Kdo na něj má vliv? A co si zažili s Milošem Zemanem? Ve Studiu N live jsme debatovali se šéfredaktorem magazínu Reportér Robertem Čásenským, redaktorkou ČT Adélou Paclíkovou a investigativní reportérkou Deníku N Zdislavou Pokornou.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Když se prezidentský úřad nevykonává, jak by měl, je to zrada na naší tradici. A to já nesmírně vyčítám Miloši Zemanovi,“ říká Michal Horáček ve Studiu N live, kde byl hostem Filipa Titlbacha a Vítka Svobody. Sám Horáček proti Zemanovi v roce 2018 neúspěšně kandidoval.

Studio N: Proč se Michal Horáček při básnění o Hradu vrací až do třetihor? Lituje, že byl v kampani moc slušný? A jakou autorskou písní by popsal svou hypotetickou vládu? Poslechněte si záznam Studia N live s Filipem Titlbachem a Vítkem Svobodou.

Tajemné světlo na obloze, které vyvolává zvědavost. Proč se nad Českem objevila polární záře? A odkud se vůbec bere? Ve Studiu N odpovídá vědecký novinář Petr Koubský.

Tajemné světlo na obloze, které vyvolává zvědavost. Proč se nad Českem objevila polární záře? A odkud se vůbec bere? Ve Studiu N odpovídá vědecký novinář Petr Koubský.

Petr Pavel za osm měsíců stihl obměnit svůj tým, narazit v Senátu a přít se s vládou. Zjistili jsme, že tyto problémy spojuje jeden motiv: problémy s komunikací. Kdo smí mluvit s prezidentem? Vítek Svoboda se ve Studiu N ptá reportérek Zdislavy Pokorné a Markéty Boubínové.

Recitování básní na ministerstvu kultury, výměna portrétu prezidentky za Che Guevaru, označování medvěda za biologickou zbraň. Jací lidé se to na Slovensku ujali moci? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá šéfredaktora slovenského Deníku N Matúše Kostolného.

Abychom pochopili sváry mezi Izraelci a Palestinci, musíme se vrátit hluboko do historie. Filip Titlbach se s Petrem Koubským ve Studiu N pokouší nahlédnout do jádra nejsložitějšího konfliktu současnosti.

Studio N: Dominik Feri dostal tři roky vězení nepodmíněně. Proti nepravomocnému rozsudku se na místě odvolal. Jaká je to zpráva pro jeho oběti? A změní to českou debatu o sexualizovaném násilí? Filip Titlbach se ptá Johanny Nejedlové ze spolku Konsent.

Čím blíž smrti se ocitáme, tím lépe chápeme skutečnou hodnotu života. Ve Studiu N přinášíme debatu o knize Orgány nepatří do nebe, jejíž autorka Renata Kalenská v roce 2018 podstoupila transplantaci ledviny a slinivky.

Studio N: Čím blíž smrti se ocitáme, tím lépe chápeme skutečnou hodnotu života. Přinášíme debatu o knize Orgány nepatří do nebe, jejíž autorka Renata Kalenská v roce 2018 podstoupila transplantaci ledviny a slinivky.

🎈 Deník N slaví pět let. Na českou mediální scénu vtrhl v době plné globálních krizí a rozčeřené domácí politiky. Jakou roli si za tu dobu v české veřejné debatě vybudoval? Filip Titlbach si pozval do Studia N ředitele vydavatelství Jána Simkaniče, šéfredaktora Pavla Tomáška a provozní ředitelku Evu Romancovovou.

Vystupme z OSN. S tímto prohlášením přišla o víkendu ministryně Černochová. Co by odchod z OSN pro Česko znamenal? A k čemu je dnes Organizace spojených národů dobrá? Vítek Svoboda se ve Studiu N ptá politického geografa Michaela Romancova.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jaké jsou výsledky dvou let práce ministra financí Zbyňka Stanjury? A proč jsou jeho rozhodnutí o symbolech a ideologii? Tomáš Linhart ve Studiu N mluví s ekonomickým redaktorem Michalem Tomešem.

Genová terapie může zachraňovat životy, bez úhrad pojišťoven však zůstává finančně nedostupná. Redaktorka Iva Bezděková ve Studiu N vysvětluje, jak revoluční léčba funguje a proč musela rodina dvouletého chlapce pořádat veřejnou sbírku.

Genová terapie může zachraňovat životy, bez úhrad pojišťoven však zůstává finančně nedostupná. Jak revoluční léčba funguje a proč musela rodina dvouletého chlapce pořádat veřejnou sbírku? Tomáš Linhart se ve Studiu N ptá Ivy Bezděkové.

Jak funguje genová terapie a proč je tak nákladná? Ilustrační foto: ČTK

Robert Fico se stal počtvrté slovenským premiérem a začíná už ukazovat, jak bude Slovensko pod jeho vládnutím vypadat. Hostem Filipa Titlbacha ve Studiu N je slovenský sociolog Michal Vašečka.

Oprava: Záběry z útoku Hamásu byly čím dál brutálnější. Chápu ale, proč je Izrael zveřejnil, říká reportér Vojtěch Boháč.

Při krácení a editaci přepisu podcastu s Vojtěchem Boháčem se redakce Deníku N dopustila vážné chyby. Výrok o izraelském odvedení pozornosti od bombardování v Gaze od Vojtěcha Boháče nezazněl. Jemu osobně i čtenářům se za tuto chybu, která nás velmi mrzí, omlouváme a inkriminovanou pasáž nyní nabízíme v doslovné verzi v kurzívě.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Izraelská armáda si pozvala vybrané novináře, aby jim ukázala drastické záběry útoku teroristů z Hamásu. Chce tak podle svých slov reagovat na zpochybňování masakru. Promítání se zúčastnil i šéfredaktor webu Voxpot Vojtěch Boháč, který je hostem Filipa Titlbacha.

Studio N: Fialův kabinet v poločase výrazně ztrácí podporu. Deník N proto rozjel časosběr s desítkou voličů všech vládních stran, kteří výkon Fialova týmu hodnotí. Jak se jejich postoje mění? Filip Titlbach se ptá Jana Úšely, který jejich názory mapuje.

Nikdo z nás se neobléká ve vzduchoprázdnu, módou komunikujeme všichni. Proč není fashion svět nutně jen povrchní kratochvílí, ale také klíčem k mnoha společenským otázkám? A proč nosíme to, co nosíme? Vítek Svoboda se ve Studiu N ptá Karolíny Klinkové.

Studio N: Jak bychom se měli informovat o válce? Podle USA není za výbuch v nemocnici v Gaze odpovědný Izrael. Tragédii, při které měly zemřít stovky lidí, ale přisuzuje teroristické hnutí Hamás izraelským náletům. Vítek Svoboda mluví ve Studiu N s Petrou Procházkovou.

Evropská komise připravuje nařízení pracovně zvané CSAM. Pokud vejde v platnost, bude moci prolomit koncové šifrování v našich zprávách. Jak by to zamávalo se soukromím na internetu? Vítek Svoboda se ve Studiu N ptá Petra Koubského.

Evropská komise připravuje nařízení pracovně zvané CSAM. Pokud vejde v platnost, bude moci prolomit koncové šifrování v našich zprávách. Jak by to zamávalo se soukromím na internetu? Vítek Svoboda se ve Studiu N ptá Petra Koubského.

Studio N: Až 40 procent deváťáků vykazuje známky střední až těžké deprese, 30 procent z nich prožívá známky úzkosti. Proč mají české děti vážné duševní problémy? A co s tím? Vítek Svoboda se ptá Evy Mošpanové.

Jaké bude Polsko po nedělních volbách? Řekla země ne Jarosławu Kaczyńskému? A proč jsou tyto volby zásadní i pro Česko? Ve Studiu N přinášíme analýzu polských voleb s Vítem Dostálem, ředitelem AMO.

Studio N: Mapovala místa, která okupovali Rusové. Mluvila s místními z vesnice Hroza, ve které agresoři povraždili třetinu obyvatel. Reportérka Deníku N Dominika Píhová doprovázela český tým, který na Ukrajině dokumentuje válečné zločiny.

Studio N: Jak se žije v Pásmu Gazy – jedné z nejhustěji osídlených částí světa, odkud se vydali teroristé z hnutí Hamás vraždit civilisty v Izraeli? A proč se území téměř neustále zmítá v konfliktu? Filip Titlbach se ptá reportéra ČT Jakuba Szántó.

Zuzana Čaputová si nepřála posílání zbraní Ukrajině ještě dřív než po volbách. Deník N zjistil, že Slovensko zastavilo vojenskou pomoc už na jaře. Nabídku na tranzit přes Česko Bratislava odmítla. Proč? Filip Titlbach se ptá Lukáše Prchala a Markéty Boubínové.

Studio N: Proč Slovensko zastavilo vojenskou pomoc Ukrajině. Zuzana Čaputová si nepřála posílání zbraní Ukrajině ještě dřív než po volbách. Deník N zjistil, že Slovensko zastavilo vojenskou pomoc už na jaře. Nabídku na tranzit přes Česko Bratislava odmítla. Proč? Filip Titlbach se ptá Lukáše Prchala a Markéty Boubínové.

Nové články Deníku N

09:51Audio: Dvacet tisíc slov o Izraeli a Palestině od Petra Koubského (3. část) 09:51Audio: Dvacet tisíc slov o Izraeli a Palestině od Petra Koubského (2. část) 09:50Audio: Dvacet tisíc slov o Izraeli a Palestině od Petra Koubského (1. část) 06:30Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, běhají s vlky a jsou naprosto Ztracenné 06:30Nevíte, co dát k Vánocům dospívajícím dětem? Doporučujeme pět knih, které je zaručeně zaujmouVčera 21:19Uhde: Kdy se tady kur** na něco zmotáte, byla první věta, kterou mi Schwarzenberg řeklVčera 21:16Česko-slovenské slovo týdne: vrstevník vs. rovesníkVčera 19:15Trumpovým cílem je diktatura. Pokud vyhraje, všechno se změníVčera 19:08Na dluhopisech se dá výjimečně vydělat, nová příležitost ale nebude dlouho trvatVčera 18:19Mezinárodní olympijský výbor umožní start Rusů a Bělorusů na olympiádě pod neutrální vlajkouVčera 18:18Zahalené lovecké tesáky, průvod a hrobka jako druhý domov, kam jeden ze Schwarzenbergů putoval až z Číny. Rodové pohřby psaly historiiVčera 17:35Vývoj bojů (653. den): Ukrajinci si na šáhidy připravili mobilní jednotky a daří se jimVčera 17:30Politická Pointa N: Pekarovou Adamovou čeká nejtěžší test. Vybírá jen ze špatných možnostíVčera 16:53„Ďábel je v detailu.“ Jak vypadala debata na Hradě o budoucím velvyslanci v MoskvěVčera 15:48Firma má kancelář u Nejedlého a sponzorovala Zemana, teď je u největší obranné zakázkyVčera 15:38Děcka/práce: Co svým dětem na Vánoce dávají spisovatelka, ekonom nebo novináři? A co nás nejmenší mohou naučit o přátelství?Včera 15:22„Přehlasovali nás lidi, co bydlí kilometry daleko.“ Jak v Krouně na východě Čech dali zelenou obří větrné elektrárněVčera 15:18Pelcl: Vánoce jsou o celospolečensky sdíleném kýči. Kolegy z oboru bych proto o ozdoby ani nežádalVčera 15:16Město v Pardubickém kraji prodalo nápadně levně byty. Koupili je také lidé z radniceVčera 14:52Šimečka ve Studiu N: Orbán i Fico moc dobře vědí, proč na Ukrajinu nejedouVčera 13:17live! Romantické romány od lidských autorů si už moc nepřečtete, specialistkou je na ně umělá inteligenceVčera 12:22Začíná podcast Romancov a spol. Budeme v něm rozplétat zamotaný světVčera 12:21Výročí Pearl Harboru: Co všechno se od Hollywoodu nedozvíte?Včera 11:53Lékaři podepsali dohodu s Válkem, mají tak ukončit protestyVčera 10:51Nechtěli jsme vypadat hamižně, lékaři nedostali peníze na úkor ostatních, hodnotí protest jeho mluvčíVčera 09:18„Jedeme rychle, aby nás drony nestihly doletět.“ Reportáž z cesty až k frontové liniiVčera 09:16„Nikdo nás nezachrání. Za změnu je důležité bojovat.“ O mladé generaci v Česku s Adélou KundrátovouVčera 09:15Unikátní síla podzemního impéria. Amerika získala bezkonkurenční geoekonomickou mocVčera 09:00Od mazlíčkářství po „rozmnož a utrať“. Pohybujeme se mezi dvěma extrémy, říká šéf pražské zoo BobekVčera 06:30Všechny moje baráky naštěstí pořád žijí, říká osmdesátiletý architekt Kotík