Protivládní protesty

Organizátor protivládní demonstrace Rajchl sdílel anglicky psaný web, podle něhož na ní bylo 150 tisíc lidí. „Nezávislé zahraniční médium“ ve skutečnosti sídlí v Praze, a jak zjistil Deník N, má vazby na krajní pravici v Nizozemsku a Belgii.

Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel neuspěl s námitkou podjatosti proti soudci, který rozhodoval o jeho případu šíření poplašné zprávy. Případ se vrací k Městskému soudu v Praze, který rozhodne o Vrabelově odvolání proti čtyřměsíční podmínce. (ČT24)

Policie „zkoumá a vyhodnocuje“ projev jednoho z řečníků na protivládní demonstraci na pražské Letné Jakuba Netíka. V části adresované ministru vnitra Rakušanovi a vládě prohlašoval, že vlastizrádci budou viset. „S řečníkem budeme chtít hovořit,“ uvedla policie na síti X.

Muž, který podal trestní oznámení na policisty i ministra vnitra Rakušana kvůli zásahu u Národního muzea během březnové protivládní demonstrace, neuspěl. Zásah byl podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v pořádku.

Generální inspekce bezpečnostních sborů obdržela trestní oznámení, které se týká zásahu policistů během březnové protivládní demonstrace před Národním muzeem. GIBS přitom incidenty už jednou přezkoumala. Neměla ale podezření, že by se policisté dopustili protiprávního jednání. (iRozhlas)

Předseda PRO Rajchl příznivcům tvrdí, že o podzimních protivládních akcích jedná s odboráři i přes to, že to šéf ČMKOS Středula odmítá. S kým jedná, Rajchl tají. Z námi oslovených regionálních a svazových předáků potvrdil schůzku jediný.

Předseda PRO Jindřich Rajchl chce na podzim opět vytáhnout proti vládě. Tentokrát s odboráři, není ale jasné, s kterými. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Policisté našli i druhého muže podezřelého z napadení policisty po březnové demonstraci na Václavském náměstí v Praze.

Městský soud v Praze zrušil čtyřměsíční podmínku, kterou za šíření poplašné zprávy dostal pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel. Případem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. (ČT24)

Nizozemská policie zatkla více než 1500 lidí během sobotního protestu aktivistického hnutí Extinction Rebellion v Haagu. Aktivisté zablokovali část dálnice v centru města na protest proti nizozemským dotacím na fosilní paliva. (AFP)

Policisté při zásahu po březnové demonstraci před Národním muzeem nespáchali podle GIBS trestný čin, řekl poslancům náměstek policejního prezidenta. (ČTK)

Pořadatel protivládních demonstrací Jindřich Rajchl se známými vyvedl pozemky z tenisového klubu a za desítky milionů je prodali developerovi. Pozemky však zabavil stát a peníze zmizely. (Seznam Zprávy)

Několik desítek odpůrců vlády demonstruje na Malostranském náměstí. Původně chtěli blokovat Úřad vlády, kabinet ale bude zasedat ve Sněmovně. Lidé tlučou do hrnců a skandují „demisi“.

Protivládní demonstrace. Foto: Jan Moláček, Deník N

Před úřadem vlády v centru Prahy dnes po celý den zůstávaly desítky účastníků nedělní protivládní demonstrace, mnozí tam strávili i noc. Od hlavního vchodu do sídla vlády je oddělovaly policejní zátarasy, nábřeží Edvarda Beneše zůstalo průjezdné.

Před Úřadem vlády stále setrvává několik protestujících. Někteří tu zůstali od nedělní demonstrace. Chtějí tu být i v následujících dnech a sbírat podpisy pod petici za splnění požadavků organizátorů.

Demonstranti před Úřadem vlády. Foto: Jan Moláček, Deník N

Kdo je Jindřich Rajchl, který možná ohrozí Tomia Okamuru? A co hlásá na demonstracích? Hostem Filipa Titlbacha ve Studiu N je reportér Jan Moláček.

Před Úřadem vlády zůstávají dnes ráno desítky protivládních demonstrantů. Budovu hlídá policie. Situace je poklidná, nábřeží E. Beneše je průjezdné. (ČTK)

Demonstrant nocuje před Úřadem vlády. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Mezi protestujícími nebylo úplně jasno o tom, co se má dít po skončení protivládní demonstrace na Václavském náměstí. Na samotný závěr před Úřadem vlády už jich zůstala jen menší část. Dění na místě popsal reportér Deníku N.

Část účastníků protivládní demonstrace chce v pondělí v protestu pokračovat. Několik jich nocuje před Úřadem vlády. Ten chtěl organizátor, předseda strany PRO Jindřich Rajchl, původně zablokovat. Na pořádek dohlížejí policisté.

Demonstrant nocuje před Úřadem vlády. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Debata o důchodové reformě mezi vládou a opozicí je nutná, prohlásil prezident Petr Pavel. „Když do toho vstoupí odbory, je to jedině dobře,“ řekl k dnešní stávce v Praze. Zopakoval, že je připraven moderovat diskusi mezi vládou a opozicí.

Policie zadržela Ladislava Vrabela, který organizoval sobotní protivládní demonstraci. Je podezřelý ze šíření poplašné zprávy na sociálních sítích. Policie ho odvezla k výslechu. Na Facebooku to potvrdil Patrik Pečenka, který s Vrabelem spolupracuje. (iDnes)

Na pražském Václavském náměstí se dnes ve 13 hodin sešli na demonstraci odpůrci současné vlády. Po necelých dvou hodinách proslovů se vydali na pochod k Úřadu vlády, kde mimo jiné zapálili svíčky za muže, který se tam loni na podzim zastřelil.

Na Václavském náměstí se stovky lidí účastní protivládní demonstrace pořádané iniciativou Česká republika na 1. místě. Na akci vystoupili mimo jiné Jiří Paroubek, Lubomír Volný nebo Kateřina Konečná. Hlavními tématy akce jsou odvolání vlády, kritika Petra Pavla a ukončení války na Ukrajině.

Demonstrace pořádané iniciativou Česká republika na 1. místě. Foto: Erik Zahradil

V íránské provincii Sístán a Balúčestán se dnes konaly protesty proti nejvyššímu duchovnímu v zemi. Obyvatelé této části východního Íránu, kteří patří k sunnitské menšině, provolávali hesla odsuzující íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

Demonstranti na včerejší protivládní demonstraci napadli reportéra serveru Aktuálně.cz Radka Bartoníčka. „Novinář je prostředníkem, nesmí být terčem konfliktů,“ ohradila se proti chování účastníků protestu redakce.

Tisíce demonstrantů vyrazily z centra Prahy k budově České televize. Účastníci protestu, který svolal organizátor protivládních demonstrací Ladislav Vrabel, chtějí demonstrovat „za umožnění vystoupení ve vysílání ČT“.

Foto: Jan Moláček, Deník N

Další díl rubriky Za oponou vznikl z facebookového statusu dokumentaristy Jana Látala. A přináší čtenářům zábavný kvíz: poznáte na fotografiích, kdo z demonstrantů je z páteční demonstrace proti vládě a kdo z nedělní proti strachu?

„Rozumím tomu, že mnozí občané mají obavy z budoucnosti. Poslední roky nejsou pro nikoho jednoduché,” napsal premiér Petr Fiala z ODS. Pokud by se k moci dostali lidé, kteří organizují protivládní demonstrace, udělali by podle něj Česko opět závislé na Rusku.

Policisté po skončení protestního shromáždění na Václavském náměstí v Praze musela řešit napadání znesvářených skupin. Pro přestupkové jednání zajistila dvě osoby. (Policie ČR)

Exposlankyně hnutí ANO a bývalá novinářka Jana Lorencová chce vrátit medaili Za zásluhy, kterou obdržela v roce 2018. Důvodem je, že Miloš Zeman ocení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Řekla to ve vzkazu na protivládní demonstraci v Praze. (Novinky)

Účastníci protivládní demonstrace v Praze zaplnili polovinu Václavského náměstí. Policie odhaduje účast na nižší desítky tisíc. V Brně protestují asi dvě tisícovky lidí.

Na začátku protivládní demonstrace v Praze lidé stojí v horní polovině Václavského náměstí. Mnoho účastníků má české vlajky, drží transparenty proti vládě, válce i EU. Na místě dohlíží policie, účast odhaduje na nižší desítky tisíc lidí.

Zaplněná horní část Václavského náměstí v Praze 28. října 2022. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Na Hradčanském náměstí v Praze se sešlo několik stovek lidí na demonstraci za odvolání vlády premiéra Petra Fialy. Protestní akci zakončí před Úřadem vlády.

Protivládní demonstrace na Hradčanském náměstí v Praze. Foto: Jan Moláček, Deník N

Reportáž z Václavského náměstí, kde demonstrovali odboráři: Lidé si tu hlavně stěžují na ceny energií a zdražování. „Chceme, aby se starali o lidi,“ říká jedna z demonstrujících Aneta. „Připadá nám, že se nestarají o svoje lidi, spíš o jiné,“ dodává její muž Roman.

Komentář Jiřího Pehe: Protisystémový charakter obou nedávných demonstrací vyvolal obavy, zda se energetická krize a inflace nestaly katalyzátory v posilování antisystémových a extremistických sil u nás. Jaké je tedy jejich rozložení?

Někdo je má za odpad společnosti a „dezoláty“. Jiný za oběti poměrů. Jak přistupovat k lidem, kteří nyní demonstrují proti vládě a žádají vystoupení z EU i NATO či plyn od Putina? Nad tím se v komentáři zamýšlí Ondřej Štindl.

Na Václavském náměstí se včera sešly nižší desítky tisíc lidí. Volaly po větším „soběstačnosti“ České republiky, zároveň ale chtěli přímou dohodu o dodávkách plynu s Ruskem.

V Brně přišlo na shromáždění na Zelný trh několik tisíc lidí. Sledují na velkoplošné obrazovce přenos z Prahy, přinesli si s sebou vlajky a protivládní hesla, která také skandují.

Foto: Jana Ustohalová, Deník N

V Praze na Václavském náměstí se od druhé hodiny konala demonstrace proti vládě, skončila v půl šesté. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadují demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Na Václavském náměstí v Praze se scházejí tisíce lidí na demonstraci proti vládě, která má začít ve 14.00. Protestní akce se konají i v dalších městech České republiky.

„Bruselské pasti škodí naší vlasti“ nebo „Konec komedie“ stojí na transparentech protestujících, kteří se sešli v Praze k vyjádření nespokojenosti s vládou. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

V Praze a dalších městech se dnes chystají demonstrace proti vládě. Protest nazvaný Česká republika na 1. místě pořádají Jiří Havel a Ladislav Vrábel, kteří stáli i za demonstrací, jíž se na začátku září zúčastnilo asi 70 000 lidí. První účastníci se v Praze shromáždili již dopoledne.

Pod sochou sv. Václava na pražském Václavském náměstí se sešli první protestující. K vidění jsou například transparenty „Stop vakcinaci“ či „Zachraň své děti“. Foto: Vojtěch Borusík, Deník N

Z podkladů, které zveřejnili organizátoři protivládních protestů, nelze vyčíst, co se stalo s částí peněz, které jim lidé poslali – nejasný je osud zhruba 200 tisíc korun. Organizátoři slibují, že zveřejní faktury a vše doloží.

Expremiér Andrej Babiš se písemně omluvil Janě Filipové za své výroky o tom, že na protestech z roku 2018 proti jeho vládě byli demonstranti zaplacení. Dopis získal server Seznam zprávy.

Jana Filipová u Obvodního soudu Praha-západ (6. září 2019). Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Vláda v druhé půli září chystá masivní komunikační kampaň o pomoci lidem, řekl Deníku N premiér Petr Fiala (ODS). Někteří ministři jsou podle něj málo vidět. Šéf resortu průmyslu Jozef Síkela (za STAN) připouští nedostatky ve vystupování.

Václavské náměstí v sobotu zaplnili demonstranti nespokojení se současnou vládou. Premiér přitom celou věc shrnul jako akci proruské propagandy. Plete se? A co žene lidi do ulic? Ve Studiu N jsme přivítali politoložku Petru Mlejnkovou.

Spolek Milion chvilek mění strukturu vedení. Předsedu a místopředsedu nahradí podle nových stanov tříčlenný kolektivní orgán (výbor), funkce předsedy a místopředsedy zanikají. Tváří spolku bude dosavadní mluvčí Hana Strašáková.

Útočná puška, s níž běloruský lídr Lukašenko vloni přiletěl do Paláce nezávislosti v Minsku, aby demonstroval odhodlání postavit se demonstrantům se zbraní v ruce, se stala muzejním exponátem. Spolu s vlajkou „Za taťku“ je vystavena právě v Paláci nezávislosti. (Reform.by)

Na Václavském náměstí pokračuje demonstrace organizovaná spolkem Milion chvilek pro demokracii. Protestující požadují rezignaci ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Nového nejvyššího státního zástupce by podle nich také měla jmenovat až příští vláda.

Obrazem: „Justici nedáme!“ Lidé na demonstraci spolku Milionu chvilek znovu protestovali proti ministryni Benešové. Policie odhadla, že na podvečerní protest na Václavském náměstí v Praze přišlo zhruba 4000 až 5000 lidí.

Začínají demonstrace organizované spolkem Milion chvilek. Na pražském Václavském náměstí i v dalších městech lidé protestují proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a požadují její rezignaci.

Účastníci dnešního protestu v Praze zaplnili Václavské náměstí od horního konce až k Vodičkově ulici. Podle policie je na místě akce, kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, kolem 10 000 lidí.

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (579. den): Jakou verzi ATACMS asi Ukrajina dostane a co dokáže – ruská letiště by měla zvážit přestěhováníRaketomet M270 odpaluje ATACMS. Foto: https://sill-www.army.mil, Public domain, via Wikimedia CommonsDomácnosti a firmy nejspíše čeká zdražení elektřiny. Vláda chce, aby financovaly většinu dotací na obnovitelné zdrojeČína slibuje, že v Africe vybuduje "Sluneční pás" solárních elektráren. Foto: jkjeffrey, Adobe StockBIS odhalila agenta, který v Česku za tisíce eur zajistil šíření ruské propagandy, řekl KoudelkaŠéf BIS Michal Koudelka. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NKlíčovou IT zakázku ve VZP vyjednávala i právnička blízká ZemanovcůmAlexandra Rudyšarová, bývalá náměstkyně na MPO, jednání na Hradě zapírala, Nejedlý je naopak přiznal. Foto: Twitter MPOChci slyšet argumenty, proč máme mít velvyslance v Moskvě. Fico může vztahy se Slovenskem zkomplikovat, říká PavelPrezident Petr Pavel. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NPřed génii typu Elona Muska nás varoval už Jules VernePortrét Elona Muska vytvořený umělou inteligencí. Ilustrace: AI MidjourneyAgrofert bude řešit výroky ministra vnitra s právníky. Odmítá, že by mohl Rakušana odposlouchávat"Za měsíc a půl Petr Mlejnek předvedl, že tajnou službu řídit umí," tvrdí ministr vnitra Vít Rakušan. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NŘeditel Bulovky nařídil lékařům ARO nepřetržitý provoz. Zkomplikuje tak jejich protestyIlustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník NK Rusku čelem, k Západu zády. Erdogan sní o mocném Turecku, spojí se s kýmkoliv, když to pro něj bude výhodnéNejdřív vystrnadíme USA a pak si rozdělíme sféry vlivu na Blízkém východě (Vladimír Putin a Recep Tayyip Erdogan při setkání v Soči, září 2023). Foto: ČTK/AP Umím Molotovův koktejl, ale ohrozil bych celou židovskou komunitu, říká rabín, který z Krymu uprchl na SlovenskoHlavní rabín působící na Slovensku Kapustin si myslí, že Putin žije v minulosti a nerozumí současnosti. Foto: Ivo Dvořák, ŠTETL FESTElizabeth Finchová je posedlá římským císařem. Nový román Juliana Barnese vypráví o jejím vztahu se studentemFoto: Odeon / www.julianbarnes.comAuta zde ustoupila lidem a s byty se nedá spekulovat. Architektka popisuje, jak se žije ve vídeňské čtvrti SeestadtHřiště s vodními prvky je mezi dětmi oblíbené po celý rok. Foto: archiv ABLNejlepší profilovač je sám vrah, říká bývalá vyšetřovatelka. Pachatel manipuluje námi všemi„Veškeré napětí bylo to tam a pachatel prohlásil, že je to ‚strašný a nechce se na to dívat‘.“ Jiřina Hofmanová Foto: Jaroslav Fikota, pro AlbatrosAfD neproměnila šanci na starostu většího města. Její kandidát zlehčoval nacismusKandidát AfD Jörg Prophet byl favoritem druhého kola voleb starosty Nordhausenu, nakonec překvapivě prohrál. Foto: Martin Schutt, ČTK/DPA

Nové články Deníku N

17:13Nemocnice mají za několik dní přejít na směnný provoz. „Nehorázné a nepromyšlené,“ reagují lékaři 16:29Vývoj bojů (579. den): Jakou verzi ATACMS asi Ukrajina dostane a co dokáže – ruská letiště by měla zvážit přestěhování 16:12K Rusku čelem, k Západu zády. Erdogan sní o mocném Turecku, spojí se s kýmkoliv, když to pro něj bude výhodné 16:09Fantastická mise uspěla. Horniny z planetky Bennu bezpečně přistály v Utahu 15:56Před génii typu Elona Muska nás varoval už Jules Verne 15:52Stromy v centru ustoupí podzemnímu parkovišti, Brno ale dalo developerovi řadu podmínek 15:19AfD neproměnila šanci na starostu většího města. Její kandidát zlehčoval nacismus 15:04Domácnosti a firmy nejspíše čeká zdražení elektřiny. Vláda chce, aby financovaly většinu dotací na obnovitelné zdroje 13:55Klíčovou IT zakázku ve VZP vyjednávala i právnička blízká Zemanovcům 13:37„Ta se proš*ká všude.“ Čemu české političky čelí ve veřejném prostoru a co s tím můžeme dělat 13:04BIS odhalila agenta, který v Česku za tisíce eur zajistil šíření ruské propagandy, řekl Koudelka 11:54BIS odhalila agenta, který v Česku zajistil šíření ruské propagandy 06:30Elizabeth Finchová je posedlá římským císařem. Nový román Juliana Barnese vypráví o jejím vztahu se studentem 06:30„Máte doma zeď? A můžeme ji vidět?“ Jak malovat a tvořit svět tak, jak ho cítíte, ukazují nové výstavy v Česku 06:00Chci slyšet argumenty, proč máme mít velvyslance v Moskvě. Fico může vztahy se Slovenskem zkomplikovat, říká PavelVčera 23:03Agrofert bude řešit výroky ministra vnitra s právníky. Odmítá, že by mohl Rakušana odposlouchávatVčera 11:20Ředitel Bulovky nařídil lékařům ARO nepřetržitý provoz. Zkomplikuje tak jejich protestyVčera 06:30Po pěti letech se vrací přehlídka Victoria’s Secret. Místo legendárních andílků chce značka předvést diverzitu a příběhy ženVčera 06:30A kdy má vlastně ten šíp vyletět? Paulo Coelho mudruje v nové knize LukostřelecVčera 06:00Cirk La Putyka uvede nové představení K. Diváky přenese do absurdního vesmíru Franze Kafky23.09 16:30Americký deník: Práce v Americe stojí hodně, nebo vůbec nic. Být dobrovolníkem se učí už děti ve škole23.09 12:51Podnikatelům příští rok vzrostou minimální zálohy. Vypočítali jsme, kolik si budou muset připlatit23.09 11:40Máme důkazy, které by podezřelého poslaly před soud, říká šéf policejního muzea k vraždě Otýlie Vranské23.09 07:16„Fico je jako Djokovič, Matovič provokuje a Šimečka viditelně roste.“ Expert popisuje lídry slovenských voleb23.09 06:30Vzácná hrobka pod Tatrami je stará 1600 let. Můžete si ji prohlédnout naživo a je to zážitek22.09 21:35Zjištění, která rezonují i v Česku. Prošli jsme nejnovější zprávu amerických kontrolorů o F-3522.09 19:59Je Německo znovu nemocným mužem Evropy?22.09 19:56Rok a půl války, konec v nedohlednu. Na poplachy si lidé museli zvyknout, popisuje Ukrajinec z Černihivu22.09 19:38Platy ve státní sféře musí reflektovat trh práce. Jinak nebudeme konkurenceschopní, říká superúředník Fryč22.09 19:25Rusko v OSN trollí, kydají kýble špíny, říká Lipavský. Velvyslance v Moskvě podle něj Česko potřebuje