NATO

Spolkový kancléř Olaf Scholz v projevu na síti X ujistil Němce, že nepošle na Ukrajinu žádné německé vojáky a že NATO válku s Ruskem nechce. Zároveň řekl, že Berlín se spojenci navyšuje podporu pro zemi napadenou Ruskem.

Účastníci včerejší pařížské konference o další pomoci Ukrajině se shodli, že evropské státy a ani Severoatlantická aliance žádné vojáky do Ruskem napadené země nevyšlou. Dnes to během návštěvy Freiburgu podle deníku Die Welt prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že v případě vyslání vojsk na Ukrajinu bude válka s NATO nevyhnutelná. Reagoval tím na zprávy z posledních dnů, podle kterých některé západní země zvažují nasazení svých vojáků na Ukrajině.

V Praze se 30. a 31. května uskuteční neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO), informovala česká diplomacie.

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Maďarsko je poslední zemí z 31 členských států NATO, která přistoupení Švédů dosud neratifikovala. Podle švédského premiéra Ulfa Kristerssona jde o „historický“ krok, informovala agentura Reuters.

Nic takového jsem neslyšela ani nečetla, reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a EU zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod.

Maďarský parlament dnes schválí vstup Švédska do NATO, řekl premiér Viktor Orbán několik hodin před hlasováním. Jeho strana má v parlamentu většinu. (AP)

Velvyslancem při NATO bude od léta David Konecký, vrchní ředitel sekce na ministerstvu zahraničí. Stálé zastoupení při EU povede nynější velvyslanec v Lucembursku Vladimír Bärtl, oznámilo ministerstvo zahraničí.

„Ukrajina se připojí k NATO. Není otázkou zda, ale kdy,“ řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg při příležitosti druhého výročí ruské invaze, kdy Rusko vtrhlo na území Ukrajiny s obrovskou armádou a z více stran.

Maďarsko podepíše se Švédskem dohodu o obranném průmyslu poměrně zásadního rozsahu, řekl maďarský premiér Viktor Orbán před jednáním se svým švédským protějškem Ulfem Kristerssonem. Premiéři na schůzce v Budapešti podle Orbána uzavřou nevyřešené záležitosti.

Británie podpořila kandidaturu nizozemského premiéra Rutteho na pozici šéfa NATO, píše Reuters. Podle Politico má podporu dvou třetin členů NATO. (Reuters, ČTK)

Nizozemský premiér Mark Rutte si zajistil podporu dvou třetin zemí NATO, aby mohl zastávat post generálního tajemníka. Tvrdí to server Politico s odkazem na dva vysoké představitele NATO. Rutte je zatím jediným kandidátem. Pro zvolení si musí zajistit podporu všech členských zemí. (Politico)

Švédský premiér Ulf Kristersson se v pátek setká s Viktorem Orbánem, tři dny před maďarským parlamentním hlasováním o vstupu Švédska do NATO. Maďarsko zůstává poslední zemí aliance, která Švédsku v připojení se k NATO může bránit. (AFP)

Z členství v NATO plynou podle ministryně Černochové nejen výhody, ale i zodpovědnost. Česko nesmí být černým pasažérem, musí být aktivní a plnit své závazky. Ministryně obrany to řekla v projevu na velitelském shromáždění

Členství v NATO z Česka nesejmulo odpovědnost budovat vlastní silnou armádu, zdůraznil náčelník generálního štábu Karel Řehka na velitelském shromáždění. Za svou prioritu označil bojeschopnost armády. Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít.

Maďarská vládnoucí strana Fidesz navrhla, aby poslanci hlasovali o vstupu Švédska do NATO v pondělí 26. února. Podle šéfa klubu Mátého Kocsise strana tento krok podpoří, informovala agentura MTI. Maďarsko je poslední zemí, která dosud žádost severské země o členství v NATO neratifikovala. (ČTK)

Maďarský parlament by mohl již koncem měsíce schválit žádost Švédska o vstup do Severoatlantické aliance, řekl svým příznivcům maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko je poslední zemí, která dosud švédskou žádost o členství v NATO neratifikovala.

Žádná země NATO nyní není bezprostředně ohrožena, Rusko ale musí znát naše odhodlání ke kolektivní obraně, řekl v Mnichově šéf NATO Jens Stoltenberg. (ČTK, Reuters)

Evropané se musí sami více starat o svou bezpečnost a platí to i pro Německo, které bude v příštích desetiletích ročně investovat do armády dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Dnes to na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Spojené státy se jasně hlásí k závazku Severoatlantické aliance, kdy je útok na jednoho člena považován za útok na všechny. Dnes to v projevu na úvod Mnichovské bezpečnostní konference řekla viceprezidentka USA Kamala Harris.

Státy NATO se shodly na vytvoření výcvikového centra, kde budou moci trénovat ukrajinští vojáci po boku spojenců z NATO, uvedl generální tajemník Jens Stoltenberg. (ČTK)

Podle šéfa NATO je podpora Ukrajiny investicí do vlastní bezpečnosti aliance. Je nutná jistota, že Ukrajinci mají potřebné zbraně, dodal Stoltenberg.

Spojené státy informovaly Kongres a spojence v Evropě o nových zpravodajských informacích ohledně ruských jaderných schopností, které by mohly představovat mezinárodní hrozbu, napsal list New York Times s odvoláním na nejmenované činitele.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg očekává, že 18 členů Severoatlantické aliance letos vydá na obranu dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). (ČTK, ČT24)

Americký ministr obrany Lloyd Austin tento týden zrušil cestu do Bruselu, kde se měl zúčastnit jednání týkajících se obrany Ukrajiny a NATO. Austin byl v neděli hospitalizován kvůli problémům s močovým měchýřem, protože bojuje s rakovinou prostaty.

Vojáci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku se v červenci vydají na půlroční zahraničí misi do Lotyšska. Budou tam působit se specialisty z 53. pluku průzkumu a elektronického boje z Opavy. Informovala o tom mluvčí strakonického protiletadlového útvaru Jana Samcová.

NATO nemůže být vojenskou aliancí závislou na rozmarech amerického prezidenta, reagoval šéf unijní diplomacie Josep Borrell na slova Donalda Trumpa. (ČTK)

Podle vedení NATO Donald Trump ohrozil svými výroky na předvolebním mítinku americké a evropské vojáky. Republikánský prezidentský kandidát prohlásil, že by dovolil Rusku, aby členům Aliance za to, že podle něj neplatí dost, „udělalo, co se mu sakra zlíbí“, a nechránil je.

NATO je v aktuálně nejsilnější pozici, co kdy bylo, řekl k Trumpovu výroku o pomoci spojencům ministr zahraničí Jan Lipavský. Evropské země plní své úkoly, dodal. Trump řekl, že USA by pod jeho vedením před Ruskem nebránily země NATO, jež nedávají dost na obranu.

Babiš řekl, že nevěří Trumpovým slovům, že by USA při napadení Ruskem nepomohly zemi NATO, která nedává dost na obranu. Šlo o kampaň, řekl CNN Prima News. (ČTK)

Donald Trump prohlásil, že pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod jeho vedením by jim nepřišly na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil při předvolební kampani ve městě Conway v Jižní Karolíně. Řekl dokonce, že by v takovém případě Rusko povzbudil, ať si dělá, co chce.

Perspektiva opětovného zvolení Donalda Trumpa je potenciálně nejvážnější vnitřní hrozbou, jaké USA od dob občanské války čelily. Foto: ČTK/AP

Severoatlantická aliance se podle svého šéfa Jense Stoltenberga musí připravit na konfrontaci s Ruskem, která by mohla trvat desetiletí. Stoltenberg to podle agentury DPA řekl v rozhovoru s listem Welt am Sonntag.

Lotyšsko obnovilo povinnou službu v armádě, aby odstrašilo Rusko od invaze do Evropy, vysvětloval v britském tisku lotyšský ministr zahraničí Krišjánis Kariňš. Pobaltská země, která je členem NATO, vyžaduje, aby všichni muži s lotyšským občanstvím ve věku od 18 do 27 let absolvovali roční službu ve vojsku.

Poslanci maďarské vládnoucí strany Fidesz podle očekávání nepřišli na dnešní mimořádnou schůzi parlamentu, o jejíž konání před několika dny kvůli ratifikaci vstupu Švédska do NATO požádala opozice. Hlasování se tak nekonalo, informují maďarská média.

Britská letadlová loď Queen Elisabeth, která měla sehrát hlavní úlohu při největším cvičení Severoatlantické aliance od dob studené války, dnes nemohla vyplout. Při závěrečné kontrole se totiž ukázalo, že má problémy s lodním šroubem. Podle agentury AP o tom informovalo britské námořnictvo.

Britský Telegraph píše, že se blíží rozmístění amerických jaderných zbraní na britské půdě. Rozebíráme, zda jde o eskalaci, jak tvrdí Rusko, nebo spíše o dorovnání jeho vlastního jaderného arzenálu.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) uvítal souhlas Turecka se vstupem Švédska do NATO. „Věřím, že se nám brzy podaří i posledního partnera (Maďarsko, pozn. red.) přesvědčit, že silnější Aliance je v zájmu nás všech,“ řekl médiím.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes podepsal dokument, kterým Turecko schválilo vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Byl to poslední krok v procesu ratifikace v Turecku.

Švédský premiér Ulf Kristersson ve čtvrtek souhlasil se schůzkou s Viktorem Orbánem v Budapešti, čímž snížil diplomatické napětí kvůli nedostatečnému pokroku Maďarska při ratifikaci členství Švédska v NATO. (Politico)

Maďarsko nebude poslední zemí, která schválí švédský vstup do NATO, sliboval Viktor Orbán. Stal se přesný opak: souhlas dalo už i Turecko. Napětí vzrostlo, když maďarský premiér nyní po roce a půl pozval švédský protějšek k novým jednáním. A ten odmítl.

Turecký parlament dnes večer schválil vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Přístupový dokument podle agentury Reuters nyní dostane k podpisu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Maďarský premiér Viktor Orbán pozval předsedu švédské vlády Ulfa Kristerssona do Budapešti, aby spolu jednali o vstupu této severské země do NATO. Švédsko podalo přihlášku do NATO v květnu 2022 spolu s Finskem v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Většina zemí NATO už žádost Stockholmu schválila.

Agentura NATO podepsala s firmami z Francie a Německa dohodu o dodávkách dělostřelecké munice za 1,1 miliardy eur. Část je pro Ukrajinu, píše DPA. (ČTK)

Plénum tureckého parlamentu začne v úterý projednávat členství Švédska v NATO, píší agentury. Podle Bloombergu bude o něm tento týden hlasovat. (ČTK)

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal v Bruselu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbegrem. Tématem bylo zejména plánované květnové neformální zasedání ministrů zahraničí Aliance v Praze a příprava červencového summitu NATO ve Washingtonu.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský se dnes v Bruselu setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Mají spolu řešit zejména přípravy na neformální zasedání šéfů diplomacií NATO, které se letos uskuteční v Praze.

Prezident Petr Pavel se během krátké doby stal respektovaným politikem na mezinárodní úrovni a v Evropské unii je vnímán velice pozitivně. V rozhovoru s ČTK to řekl šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor. Pavel podle něj má jasné prozápadní a proevropské smýšlení.

V září se v Praze sejdou náčelníci generálních štábů zemí NATO, v Česku se výjezdní zasedání Vojenského výboru Aliance uskuteční poprvé. (ČTK)

Velká Británie vyčlenila 20 000 vojáků na cvičení NATO v Evropě v první polovině letošního roku. Cvičení se budou účastnit i válečné lodě a stíhačky, uvedlo britské ministerstvo obrany. (Reuters)

Postoj možného příštího prezidenta USA Donalda Trumpa k NATO „bude záležet na tom, jestli se k nám budou chovat správně“. Trump takto odpověděl v diskuzi Fox News v souvislosti s tvrzením eurokomisaře Bretona, že Trump v roce 2020 řekl evropským politikům: „Musíte pochopit, že kdyby byla Evropa napadena, na pomoc vám nepřijdeme.“ (TRT)

Aktuálně nejčtenější

Nové články Deníku N

17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPF 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů? 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromis 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s Navalným 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“ 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás? 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“ 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší 09:27Rusko se připravuje na pohřeb Navalného. Policie už zatýká, lidé přicházejí k chrámu 09:00Jubilejní 40. ročník studentského festivalu FAMUFEST nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland 06:57Soud poslal do vazby prezidenta českého tenisu | Putin varoval před jaderným konfliktem | Školní obědy čeká proměna 06:30Rok české hudby 2024 připomene narození, ohluchnutí i smrt Bedřicha Smetany, ale i novou českou hudbu. Jaké její tvůrce musíte znát? 06:30Duna: Část druhá je největším sci-fi spektáklem současnosti. Podvratnějším, než by se zdálo 03:58Kosatíkova Česká inteligence: Petr Rezek chtěl zbavit člověka pomatení ze sebe sama. Obtížnější úkol si lze stěží představitVčera 21:59„První partner bude adoptovat, druhý si dítě přiosvojí.“ Jaká práva budou mít stejnopohlavní svazkyVčera 19:30Pointa N: Protesty zemědělců nekončí. Částečně si za ně může Výborný sámVčera 18:47Úřad zrušil Brnu výběrové řízení na koncertní sál. Město se odvoláVčera 18:06V prvních hodinách po střelbě na fakultě zaplavil sítě hněv, úzkost, ale také nenávist, odhalil průzkumVčera 18:06Babiš volá po mírové konferenci. Žádná ale v minulosti neukončila velkou válku v horké fázi