Reportáž

„Jediné, díky čemu se ještě držíme, jsou drony,“ říká velitelka ukrajinské brigády a popisuje, jaké ztráty Ukrajincům působí nedostatek západní munice. Reportáž z Donbasu, kde Ukrajinci po ztrátě Avdijivky čelí ruským útokům a budují nové obranné linie.

Reportáž: Nadchli se pro židovskou kulturu a udržují ji v chodu. Strávili jsme jeden den v synagoze v jihočeské Čkyni. V opravené budově synagogy je jediná židovská modlitebna v regionu, přestože tam žádní Židé už nežijí. Místní nadšenci tam pořádají kulturní akce a snaží se připomínat pozapomenutou židovskou historii regionu.

Foto: Jakub Radan Dvořák, Deník N

Ruská agrese se za 10 let proměnila ve válku dronů. Ty jsou dnes klíčové pro pozorování bojiště i pro zasazování smrtících úderů při nízkých nákladech. Ukrajinci s nimi zasahují i ruské vnitrozemí a námořnictvo. Přinášíme reportáž z výcviku.

Instruktor učí ukrajinské vojáky, jak vyřadit dron z provozu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Reportáž: Šéf Starostů Vít Rakušan měl dnes na své debatní tour neobvyklou zastávku – setkání s Ukrajinci žijícími v Česku. Během dvou hodin z jeho úst zazněly omluva, slib, žert i jedna překvapivá informace.

„Naposledy jsem odcházel s rukama nad hlavou.“ Deník N mluvil se studenty i vyučujícími o tom, jak vnímají návrat na filozofickou fakultu. „Buď na sebe hodnej,“ vzkazují si vzájemně.

Reportáž: Studující na pražských Lauderových školách se učí rozpoznávat projevy antisemitismu a jak jim čelit. Jediná židovská škola v Česku se od loňského útoku Hamásu na Izrael proměnila a více se v ní soustředí i na historii blízkovýchodního konfliktu.

Lukáš Prchal v reportáži z cesty se sanitkami přes Kyjev na frontu líčí, jak vypadá krajina jen pár kilometrů od ruských pozic, proč vojáci musí mít stále něco na práci i jak válka zrychluje vztahy a prožitky. „Válka neskončila. Jen jsme si na ni zvykli, přestali jsme si jí všímat a ignorujeme, co dalšího se může stát.“

Se sanitkami z Prahy na frontu. Přes Kyjev ostřelovaný raketami i po cestách, kde nesmíte zpomalit, natož zastavit. Foto N: Tomáš Benedikovič

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) se od 17.00 setká s občany v Sokolově, beseda je druhou zastávkou jeho série tzv. debat bez cenzury. Před týdnem absolvoval vyhrocenou besedu s desítkami odpůrců v Karviné, kterou jsme popsali v reportáži.

Vít Rakušan na dvouhodinové besedě v Karviné. Foto: Marie Dámková, Deník N

Včera touto dobou odjížděl ministr vnitra Vít Rakušan z Karviné spokojený, jak po besedě s místními řekl Deníku N. „Bouřlivá atmosféra mi vůbec nevadí,“ shrnul. Lidé na něj pískali, bučeli i hrozili pěstí, jak popisujeme v reportáži.

„Máme tady Rakušana, dneska bude v Karviné hodně veselo,“ těšili se ministrovi odpůrci na besedu. Foto: Marie Dámková, Deník N

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) včera vyrazil na besedu s občany do Karviné. Místní několikrát naštval špatnou výslovností, přes dvě hodiny se zastával nepopulární vlády, poslouchal urážky od proruského publika a v závěru si u baru s některými připil i potykal.

Včerejším pootevřením filozofické fakulty začala nová etapa života jedné z nejstarších českých škol. Výuka na hlavní budově začne 19. února s výjimkou čtvrtého patra, kde v prosinci došlo k útoku – tam by se studenti mohli vrátit v září.

Reportáž: Filozofická fakulta udělala další krok k uzdravení. Vedení fakulty spolu se studenty zorganizovalo pětihodinový program, jímž chce symbolicky ukončit prvotní fázi truchlení.

„Život věčný, oheň jasný,“ zpíval fakultní sbor. Foto: Lenka Dvořanová

Třicátnice Ema v létě ztratila práci a od té doby většinou přespává v noclehárnách. O ty je v současném mrazivém počasí velký zájem. V reportáži popisujeme, s čím se potýkají ženy bez domova.

Dřív jsem dovážel krámy, teď recykluju, vypráví zakladatel projektu Rehračky Radek Kilevník. Ve dvou kontejnerech na okraji východočeského Vamberka sbírá vyřazené hračky a za symbolický poplatek nebo bezplatně je vrací do oběhu.

„Dvakrát jsem zkrachoval, přes noc jsem dlužil miliony,“ vypráví Kilevník. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Mají vlastní summity, kde si vyměňují zkušenosti se zakládáním států, které si uznávají navzájem. Samozvaní lídři však navzdory předsudkům nechtějí destabilizovat, ale spíše se pobavit a vylepšovat již existující. Objevte kuriózní svět mikronárodů v reportáži Anity Haas Mejzrové.

Reportáž: Chanuka nejsou jen koblihy nebo svíčky, pro židovské obce má především komunitní rozměr. Nejinak tomu bylo i v polovině prosince na oslavě v severočeském Děčíně, kam dorazili židé i z desítek kilometrů vzdálených míst.

Doposud na Ukrajině slavili Vánoce 7. ledna. Pro mnohé věřící i nevěřící je posun na prosinec dalším způsobem, jak zdůraznit vlastní nezávislost a kulturu. K svátkům během války ale patří také obava, kam agresor udeří příště.

Vánoční nálada v Charkově se od té české výrazně liší. Ukrajinci už podruhé slaví v situaci, jakou nikdy nechceme na vlastní kůži zažít. Poprvé v novodobé historii ale oficiálně zase v prosinci. Ruským tradicím navzdory.

Nad zemí v Charkově vánoční výzdobu skoro nepotkáte. Foto: Dominika Píhová, Deník N

Ukrajina oslavila první prosincové Vánoce. Obdarovat tu ale chtějí hlavně armádu. Více v reportáži Dominiky Píhové, která na svátky odjela na Ukrajinu.

Charkovští koledníci se sešli na Vánoce u náměstí Svobody. Kvůli obavám z útoků na větší shromáždění se ale letos rozhodli zpívat z aut. Foto: Dominika Píhová, Deník N

Projekt Rehračky shromažďuje vyřazené panenky, skládačky i autíčka a za symbolický poplatek nebo zadarmo je pro zájemce vrací do oběhu. Zakladatel Radek Kilevník Deníku N popsal nejemotivnější i nejpřekvapivější zásilky, s nimiž se setkal.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Reportáž: V Klánovicích panuje napětí, ale ne panika. Místní si hlavně přejí dopadení vraha. Policie dnes ukončila pátrání v Klánovickém lese. Oznámila, že v něm nenašla nic, z čeho by plynulo jakékoliv akutní riziko.

Skupina fotografů a reportérů přivezla na Ukrajinu sanitky a terénní vozidla. K frontové linii s nimi jel i novinář Martin M. Šimečka: „Konečně jsem uviděl to, o čem jsem vždy jen četl a podstatu čehož nemůže obsáhnout žádná fotografie.“

Martin M. Šimečka u své toyoty. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Reportáž: Stovky lidí se přišly na Hradčanské náměstí rozloučit s Karlem Schwarzenbergem. Obřad sledovali na obrazovce a na závěr pozdravili auto s rakví. Od několika kolemjdoucích zazněly i negativní poznámky, nedošlo ale k žádnému incidentu.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Reportáž Martina M. Šimečky o tom, jak skupina slovenských novinářů vezla na Ukrajinu sanitky. „Na druhém břehu jsou Rusové. Jistě nás vidí. Jedeme rychle, aby nás drony nestihly doletět, a s velkými odstupy, aby Rusům nestálo za to vypálit na nás raketu. Tomu se říká ruská ruleta.“

Martin M. Šimečka u své toyoty. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Román Šikmý kostel Karin Lednické přitáhl pozornost k někdejší hornické Karviné. Na dohled od kostela, který dal románu jméno, má vzniknout průmyslový areál. „Zopakuje se to, co s Karvinskem provedli komunisté: zdevastovaná krajina, kde se nemůže rozvíjet nic pozitivního,“ obává se spisovatelka.

Spisovatelka Karin Lednická před kostelem, který inspiroval její román. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Reportáž: Deník N navštívil tři různé školy – jednu zcela zavřenou, ve které zůstali jen nestávkující zaměstnanci, druhou v improvizovaném provozu a třetí s běžnou výukou, byť bez třetiny vyučujících. Učitelé popsali i to, jak protest rozdělil sborovny.

Tisíc lidí bez domova ročně projde brněnským mokrým centrem, kde je povoleno kontrolovaně pít alkohol. „Když si s někým můžu povídat, ani si na víno nevzpomenu,“ říká v reportáži jeden z nich.

Ulicemi se prohánějí tramvaje stejné jako v Praze – dárek od hlavního města a také kousek domova, který mi daleko od něj připomíná privilegium skryté v pocitu bezpečí, jež nám zatím nikdo násilně nevzal, píše v reportáži z Charkova Dominika Píhová.

V Charkově se úkolu dokumentovat válečné zločiny ujali lidé, kteří se rozhodli bojovat vlastním způsobem – beze zbraně, s mobilem v ruce a především s vírou, že ruské ničení a vraždění nezůstane bez postihu. Víc v reportáži z místa od Dominiky Píhové.

Reportér Andrej Bán objel Ukrajinu a zastavil se na místech, která běžně nevidíte. U staříka v Sojmách, v karpatské vsi s monstrózním hotelem, v Koločavě, v Umani v rozstříleném džípu, v Oděse, v polích u Charkova… Ujel 4600 km a složil skládačku zážitků.

Andrej Bán a graffiti psa Patrona. Foto: autor

„Může to být jen o chlup,“ lákal voliče v Białystoku na severovýchodě Polska lídr opoziční Třetí cesty Szymon Hołownia. V reportáži z bašt vládního PiSu místní popisují, proč jeho politikům věří sliby o migrantech, nebo z jakého důvodu chtějí volit změnu.

Studenti v Białystoku tančili a zpívali i v dešti. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

V malé obci Hroza v Charkovské oblasti ruská raketa zabila třetinu obyvatel. Místo jednoho hrobu jich teď bude přes padesát. Rusko tvrdí, že cílí pouze na vojenskou infrastrukturu – tady ale žádná taková není. Více v reportáži přímo z místa.

Útok v ukrajinské Hroze připravil o život 53 lidí. Navíc za sebou nechal tíživý pocit nejistoty, že Rusku pomohl někdo z místních. Služba bezpečnosti Ukrajiny teď zveřejnila dvě konkrétní jména kolaborantů, které s útokem spojuje. Více v reportáži přímo z místa.

Reportáž: Nedostatek dětských lékařů je už nejen v pohraničí, ale i v okolí Brna. Obce pediatry zoufale hledají. Nepomáhají ani nabídky bytu zdarma či vybavené ordinace. Rodiče musí s dětmi dojíždět i desítky kilometrů.

Prosluněný konec září jako by na jižní Moravě předznamenal návštěvu prezidenta Petra Pavla. Za dva dny se setkal se stovkami příznivců, vyslechl stížnosti starostů, vyfotil se s krojovanou chasou a dostal bednu vína. Přečtěte si reportáž z cesty prezidenta Petra Pavla.

Krojovaná chasa nesměla při návštěvě jižní Moravy chybět. Tady se prezident s manželkou fotí se stárkami a stárky v Hruškách na Břeclavsku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Příběhy lidí z jednoho domu v ulici Sadová v obci Horenka nedaleko Kyjeva nejsou dramaty plnými střílení a krvelačných scén. Ukazují, jak se s válkou pere pět seniorek a co se stane, když ten boj někdo vzdá.

Obnovu Černihivu v srpnu zpomalil další ruský útok. „Raketa nevybuchla přímo v divadle, ale několik metrů nad ním, aby způsobila větší škody. Byla to kazetová munice,“ popsali Deníku N svědci útoku, který zabil sedm lidí.

Reportáž: Jsou naživu, žijí v teple a mají co jíst. Přesto kamarádky z Horenky ztratily chuť do života. Co se stalo s lidmi, kteří přežili bombový útok a mysleli si, že už je nic horšího nepotká?

V modulech se sešli lidé, kteří by se nikdy nepoznaly. I pětice seniorek navazuje nové vztahy s novými lidmi, některá pevná pouta ale naopak povolila. Foto: Iva Zímová

„Tento problém město New York zničí,“ prohlásil sám starosta Eric Adams a byl kritizován za přehnaná slova. Imigrace do vyhlášeného města přistěhovalců ale působí problémy, přinejmenším městskému rozpočtu. Tomáš Vasilko přináší z New Yorku reportáž.

Migranti stojí ve frontě před hotelem Roosevelt a čekají na umístění do azylového domu. Foto: Fatih Aktas / Anadolu Agency / ABACAPRESS.COM / ČTK

Obnovu Černihivu v srpnu zpomalil další ruský útok. „Raketa nevybuchla přímo v divadle, ale několik metrů nad ním, aby způsobila větší škody. Byla to kazetová munice,“ popsali Deníku N svědci útoku, který zabil sedm lidí.

Černihivské divadlo Tarase Ševčenka poničené srpnovým útokem. Foto: Efrem Lukatsky / AP / ČTK

V černihivském divadle se v srpnu konala utajovaná výstava dronů. Rusové na místo zaútočili, poničili centrum města a zabili sedm lidí. Navštívili jsme město, jehož obnovu rok od ruského obléhání zbrzdily ruské Iskandery.

Déle než rok mělo severoukrajinské město Černihiv na obnovu zničených čtvrtí, než jeho centrum v srpnu znovu poničil vzdušný úder, který zabil sedm lidí. Popisujeme stav města, které Deník N navštívil.

Festival Ars Electronica v rakouském Linci přináší už od roku 1979 neobvyklé pohledy na digitální technologie. Je průsečíkem kultury a techniky, inspiruje a zneklidňuje. Přinášíme reportáž z letošního ročníku.

Ať žije Fico! skandovali příznivci slovenského expremiéra na předvolebním mítinku Smeru. Fico burácel, koho všechno vyžene z úřadů, co chce dělat s Ukrajinou a co s Putinem, jehož Ruské federaci se podle něj daří.

Fico na volební akci v Rimavské Sobotě. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Jak vypadá Rusko 17 měsíců po invazi na Ukrajinu? V Moskvě kavárny plné bezstarostných lidí, v chudém Burjatsku lidé, jejichž známí padli na Ukrajině a potomci tam vydělávají peníze zabíjením. A společnost rozdělená napříč celou zemí. Reportér NYT na vzácné cestě projel Rusko od Burjatska po Bělgorod.

Letiště v Českých Budějovicích se po letech odkladů ve středu otevřelo, investice za téměř dvě miliardy tak konečně neleží ladem. Navzdory pravidelnému provozu je ale nepravděpodobné, že by letiště na svůj provoz vydělalo.

Česko má šesté mezinárodní dopravní letiště, v Českých Budějovicích odbavili první boeing s cestujícími do Turecka. Do dalšího dějství tak vstupuje příběh investice ve výši téměř dvou miliard. Politici i místní obyvatelé si středeční slávu užili, brzy ale může nastat vystřízlivění.

Pořadatel trenčínského festivalu Pohoda Michal Kaščák se přidal ke sbírce na sanitky pro Ukrajinu. Během festivalu vybral peníze na další auta a ta s fotografy Denníku N a Deníku N vezl až na frontu. Z cesty napsal reportáž o smyslu pomoci i radosti z ní.

Robo, bojovník za Ukrajinu ze Slovenska, si přebírá sanitku určenou pro jeho mezinárodní jednotku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Reportáž: Případ z Krupky odhalil, jak silný je vliv internetových celebrit na některé romské komunity. Mnoho z těchto „lajfkařů“ otevřeně šíří nenávist vůči Ukrajincům. Stát jejich aktivity podcenil.

Demonstrace v Krupce je ukázkou, jak Česko podcenilo vliv dezinformací na Romy. A radikalizaci některých z nich. Foto: ČTK

Reportáž z Kuby 70 let po revoluci: Jak vypadá „kubánské Airbnb“? Obchody jsou prázdné a Kubánci stojí někdy i osm hodin ve frontě na základní potraviny. Zato turistům se nabízí jídlo bohaté dokonce i na evropské poměry. Jen si z domova musejí dovézt toaletní papír.

Nové články Deníku N

Včera 13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidentaVčera 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépeVčera 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostlVčera 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!02.03 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženu02.03 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia02.03 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UK02.03 06:30Osmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIb02.03 06:30Dá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?01.03 18:58Další rok nadvlády Red Bullu? Letošní Formule 1 startuje ve stínu kauzy údajného „nevhodného chování“01.03 18:57Svoz odpadu i operační stoly, vše předražené o desátek do kapsy. Prošli jsme podezřelé zakázky z kauzy krajských nemocnic01.03 17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti01.03 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPF01.03 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma01.03 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit01.03 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou01.03 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?01.03 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromis01.03 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s Navalným01.03 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze01.03 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech01.03 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“01.03 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí01.03 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty01.03 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod01.03 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?01.03 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“01.03 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka01.03 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad01.03 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší