Reportáž

Reportáž: Jakmile se na velkoplošné obrazovce ve štábu Petra Pavla místo průběžných výsledků sčítání hlasů objevila vlajka České republiky, bylo rozhodnuto. Jeho volební tým si nyní začíná zvykat, že z generála je prezident.

Za prací do Německa je to relativně blízko, přesto se obce v blízkosti západočeského Tachova potýkají s nezaměstnaností a exekucemi. K prvnímu kolu prezidentských voleb tu přišlo málo lidí a většina z nich volila Andreje Babiše.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Pavel Fischer byl v prvním kole úspěšný v tradičních katolických regionech. Tamní voliči vnímají negativněji komunistickou minulost Petra Pavla. Ti, s nimiž na jihu Moravy mluvil Deník N, ale chtějí v naprosté většině Pavla volit.

Petr Pavel vyrazil na kampaň do regionů, kde nevyhrál první kolo. Začal v Ústí nad Labem, dva dny strávil v Ostravě. Turné zakončil v Brně, kde má naopak příznivců hodně. Všude jej přišly na náměstí podpořit tisíce lidí. Oblasti, kde zvítězil Andrej Babiš, totiž nejsou tak jednolité, jak to na první pohled podle volebních map vypadá.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

V malé obci Černouček ležící na dohled Řípu se život v posledních týdnech obrátil naruby. Obcí projíždí policie častěji než běžně, místní si zvykají na přítomnost novinářů. Jak tu lidé hodnotí svého souseda Petra Pavla?

Petr Pavel se ve „svém“ Černoučku těší velké podpoře. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Reportáž: Bez flanelu, bez emocí, bez oslavy a v pracovní atmosféře. Petr Pavel hned po vítězství v prvním kole voleb rovnou plánoval další kroky a domlouval podporu s poraženými kandidáty.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Dvě obce se jmenují stejně, a dokonce jsou v tomtéž okrese. Hlasování jejich občanů v posledních prezidentských volbách ale bylo diametrálně odlišné. Deník N zjišťoval důvody.

Na poslední veřejné talkshow před prezidentskými volbami působil Andrej Babiš uvolněně. V brněnském Besedním domě se k němu fanoušci chovali jako k rockové hvězdě. Nepřišli jen ti přesvědčení. Přečtěte si reportáž Deníku N.

Turnaj v šipkách, čepování piva studentům i balancování na rehabilitačních strojích: podle politologa se jedná o logickou snahu Petra Pavla „polidštit“. Popisujeme, v jaké fázi je jeho kampaň týden před otevřením volebních místností.

Petr Pavel v pražském výčepu při setkání se studenty. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Přes 14 milionů Ukrajinců muselo opustit svůj domov. Evropa se obávala přílivu uprchlíků, ale většina lidí se do zahraničí nevydala. Tady je příběh těch, kteří k nám nedošli, protože nemohou nebo nechtějí.

Reportáž: Ťin znamená zlato, men znamená brána. A Ťin-men znamená místo, kam během 44 dní dopadlo půl milionu čínských bomb. Deník N strávil den na souostroví mezi Tchaj-pejí a Pekingem, těsně u břehu ČLR.

Tchajwanský most, ze kterého vidíte přímo do Čínské lidové republiky. Mimochodem, jeho pilíře mají tvar lahve s pálenkou. Foto: Magdalena Slezáková, Deník N

Reportáž Denníku N z Chersonu: V jedné ze tří mučíren, kde ruští vojáci během okupace týrali ukrajinské obyvatele Chersonu, strávíme jen chvíli. Na rozdíl od několika desítek Ukrajinců, kteří byli vězněni několik dní, týdnů, nebo dokonce měsíců.

Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Rusové ničí Ukrajince uvrhnutím do tmy a mrazu, ti si zvykají na těžké podmínky a hodlají zimu přežít. Reportáž popisuje stejná místa a lidi v Kyjevě po devíti měsících: pár, jemuž se narodilo mimino, i panelák, který Rusové zničili a Ukrajinci opravili.

Alex je připravený na dny bez elektřiny i vody. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Krmení lvů jako kampaň? Petr Pavel si v týdnu odskočil k pavilonu šelem do Plzně, v ostré fázi kampaně ale bude muset začít výrazněji oslovovat voliče. Jeho náskok na Danuši Nerudovou se totiž vypařil.

Prezidentský kandidát Petr Pavel na návštěvě v Zoo Plzeň. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N.

Sucho a neúroda vyvolávají hladomor, na útěku je milion Somálců, varuje OSN a humanitární organizace. Mnoho jich nachází útočiště v přelidněných táborech v Keni. Tam pomáhá i Česká republika, ale svět musí udělat víc.

Jak majitel cirkusu a fotbaloví ultras zachránili desítky lidí, psů, koček i papoušků před ruskou armádou. Proč stále žijí a o co před pár dny přišli? Reportáž Petry Procházkové a Gabriela Kuchty z východní Ukrajiny.

Stalo se to, když se Ilja snažil co nejrychleji vyvézt lidi z ostřelovaného Bachmutu. Naboural. Ale všechny, které se rozhodl zachránit, nakonec dokázal dovézt do bezpečí. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Poučení z volebního dne stráveného v Atlantě: pokud chcete najít republikánské voliče, zajeďte do některé z bohatých čtvrtí. Pokud demokratické, nezmýlíte se v chudších oblastech. Reportáž z volebního dne v Georgii.

Reportáž: Rusko hrozí Kyjevu blackoutem. Denně je bez proudu 4,5 milionu Ukrajinců. Třímilionové město nedokáže žít bez vody, kanalizace a energie. Poblíž metropole se to naučila pětice důchodkyň. Vrátily se do doby před průmyslovou revolucí.

Když vichřice vyvrátila v Tiché dolině v Tatranském národním parku na Slovensku celé stráně smrkových lesů, ochranáři věděli, že je to nejlepší „řešení“. Jak vypadá Tichá dolina dnes, ukazuje reportáž Denníku N.

Foto: Soňa Mäkká, Denník N

Několikatisícová obec Kúty na slovensko-české hranici je už několik týdnů nárazníkovou zónou, ve které místní sledují, jak na Slovensku končí uprchlíci na své cestě za vysněnou destinací Německo. Přinášíme reportáž Denníku N.

Migranti v Kútech na slovensko-české hranici. Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

Návštěva části české vlády v Kyjevě patří k těm zcela mimořádným. Svým symbolickým významem i bezprecedentní bezpečnostní situací. Redaktorka a fotograf Deníku N ji popisují v reportáži z potemnělého nočního Kyjeva.

Vlakem do Kyjeva přijel (a taky z něj odjel) premiér Fiala během války už podruhé. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Tchajwanci stojí v ruské válce na straně Ukrajiny. I oni čelí hrozbě invaze, čínské. Učí se ze situace kolem ruské války, připravují se na obranu, připojili se k sankcím proti Rusku. Atmosféru na ostrově zjišťoval reportér Denníku N Mirek Tóda.

Solidarita Tchaj-wanu s Ukrajinou, vedle Tibetu, Ujgurů a Hongkongu. Foto: Mirek Tóda, Denník N

Koho Miloš Zeman v Ústeckém kraji kritizoval, koho chválil a v čem překvapil? Přinášíme reportáž z prezidentova posledního výjezdu do regionů.

Prezident Miloš Zeman zdraví občany v Ústeckém kraji. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Karel Janeček tři měsíce před volbami věří, že se může stát prezidentem. Navzdory všem průzkumům, které mu nedávají velké šance. Deník N s kandidátem strávil jeden předvolební den, v jehož průběhu poodhaluje, jak chce změnit českou společnost.

Foto: Ludvík Hradilek. Deník N.

Zkáza po hurikánu Ian je ve floridském městě Naples vidět na každém kroku. Část slavného historického mola nenávratně zmizela v moři, v ulicích vidíte polámané stromy, poničené budovy, domy a podniky stále nemají elektřinu, popisuje v reportáži Jana Ciglerová.

Jihlava se těsně před druhým kolem senátních voleb stala místem klíčového souboje. Andrej Babiš sem spolu s částí své stínové vlády přijel podpořit kandidátku ANO Janu Nagyovou. Za Miloše Vystrčila (ODS) se zase postavil Petr Pithart, umělci nebo senátoři.

Osvobozený Izjum jsou nejen masové hroby v lese a tragédie mnoha rodin pohřbených pod troskami domů. Jsou to i tisíce přeživších. I o jejich starostech v Rusy zničeném městě vypovídají fotky Ivy Zímové.

Izjum je další ukrajinské město, kde byly nalezeny masové hroby, a v nich převážně civilisté. Exhumace i identifikace a pitvy stále probíhají. Ani specialistům, zvyklým za sedm měsíců války na leccos, se emoce nevyhnou. Foto: Iva Zímová, Panos Pictures

Reportáž: Když Andrej Babiš ve Vyskytné nad Jihlavou představoval kandidátku ANO do Senátu Janu Nagyovou, ozývalo se hlasité troubení. „Takže zemědělcům zdar!“ zakončila svůj projev Nagyová. A z vrat statku vyjel původce zvuku – traktor.

Voliči v Praze rozhodnou i o tom, kdo převezme primátorský řetěz a povede město další až čtyři roky. Deník N strávil s hlavními kandidáty na primátora část jejich kampaně a ptal se jich, co vlastně od voleb očekávají.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Já jsem zaslechla jen dva ohlasy. Pan farář mi řekl, že je rád. A jedna paní mi řekla, že se sem přestěhuje, protože chce ženskou vládu,“ směje se starostka Počepic a vedoucí kandidátky do komunálních voleb Hana Kolínová.

Počepice, nenápadná vesnice ležící na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje, jsou jednou ze čtyř obcí v České republice, kde letos do komunálních voleb kandidují jen ženy. Jak nápad čistě ženské kandidátky vznikl? Proč žádný muž kandidovat nechtěl? A co na to všechno říkají obyvatelé a obyvatelky obce?

Období smutku v Británii vrcholí, státní smutek přesto bude trvat ještě týden. Přímo z Londýna popisujeme, co s královnou odchází a co naopak přetrvá.

Londýnské poštovní schránky s emblémem EIIR, tedy Elizabeth II regina. Ten bude nahrazen nápisem CIIIR, Charles III rex. Foto: Jan Kudláček, Deník N

„Do hor jsem se vydal bez přípravy, bez plánu a bez cíle. Ani tuto reportáž jsem neměl v plánu, ale i ona se nakonec stala součástí velkého dobrodružství, ve kterém sehrála hlavní roli náhoda,“ píše Martin M. Šimečka v reportážní eseji.

Foto: Martin M. Šimečka

Martin M. Šimečka napsal esej o tom, co zažil na své pouti po horách, kam se vydal, aby se odpoutal od každodenního přemýšlení o válce a dění na Slovensku. „Většinu času jsem strávil o samotě ve slovenských lesích, a zároveň jsem potkal mnoho lidí, kteří jako by jen čekali, až mi budou moci vyprávět svůj příběh.“

Válka na Ukrajině mi připomněla to, co vím od mládí, ale často na to zapomínám: jedním z klíčových principů bytí je náhoda. Chci-li jí vyjít naproti, nesmím mít plán. Foto: Martin M. Šimečka

„Dokud neosvobodíme Krym a nevyženeme ruskou flotilu ze Sevastopolu, hrozba potrvá,“ říká obránce Oděsy, nejdůležitějšího ukrajinského přístavu. Atmosféra v ulicích je napjatá i odhodlaná, koupání v moři kvůli minám zakázáno, popisují reportéři Denníku N.

Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Většina těch, kdo se přišli na start mise Artemis podívat osobně z města Titusville, přijde v pátek znovu. „Konečně zase máme jako Američané na co být hrdí, to jsme moc potřebovali,“ řekl Deníku N Lee, který dříve pracoval v NASA. „Tohle si nenecháme ujít.“

Žádní fašisté ani nacisté. Babiš na zatím poslední předvolební cestě zklidnil svou rétoriku, vynechal některá témata a užíval si přítomnosti novinářů. „Dneska budu hodnej!“ tvrdil.

V Česku v posledních týdnech roste počet zadržených nelegálních uprchlíků z Blízkého východu. Policisté na východě Moravy zvýšili počet hlídek, hranici se Slovenskem sledují i vrtulníky. V reportáži popisujeme situaci na místě i její příčiny.

Moldavsko už přes 30 let žije se zamrzlým konfliktem na vlastním území – příměří uzavřené 21. července 1992 prakticky legitimizovalo ruskou vojenskou přítomnost v separatistickém Podněstří. (Balkan Insight) Region jsme nedávno navštívili.

Většina obyvatel Gaguzie se nebojí ani tak ruské invaze, jako „ukrajinského fašismu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Moře, pláže, největší duna v Evropě… ale k tomu spalující vedro a zlověstná oblaka kouře z nedalekých požárů. Reportáž Deníku N ukazuje, jak se během chvil může dovolená změnit v útěk před živlem, který spaluje jihofrancouzské pobřeží.

Během hodiny se oblak dýmu dramaticky proměnil a zakryl oblohu nad městem Arcachon. Jakmile se v noci obrátil vítr vanoucí směrem na moře zpátky na pevninu, nesl s sebou štiplavý kouř i kousky černého popela. Foto: Ján Simkanič, Deník N

V centru pro děti ukrajinských uprchlíků na pražském Chodově pracují Ukrajinci, Češi i Rusové. Do Česka často odešli už dávno: nelíbilo se jim v jejich rodné zemi ani to, kam směřuje.

Reportáž: Když Litva omezila přepravu zboží do ruského Kaliningradu, Moskva začala vyhrožovat odplatou. Jak ruskou hrozbu vnímá země, která s ní má bohaté zkušenosti z minulosti a ostře kritizuje také soudobý Putinův režim? A jak se tam žije litevským Rusům?

Nejste spokojeni s poměry ve státě? Domníváte se, že byste věci dokázali zařídit lépe? Nebo máte rádi recesi? Stačí vyhlásit nezávislost, jmenovat se prezidentem, arcivévodou nebo třeba carem a vládnout podle svých představ. Deník N má reportáž ze summitu mikronárodů.

Summit mikronárodů, 25. června 2022, Chyše. První zleva Jürgen Schwarz, pátý zleva Arthur C. de Tourneau, šestý zleva Zar Antonov. Foto: Anita Mejzrová

Někdo už má dům hotový, jiný ještě nedostal ani stavební povolení. Strach z bouřek ale mají pořád všichni. Přinášíme reportáž z Mikulčic, obce, kterou se před rokem prohnalo tornádo.

Na Ukrajinu se vracejí desetitisíce lidí z Evropy. Domů chtějí i ti, kteří utekli jen do sousední vesnice. Jak žijí? kde pracují? Co pijí a jakou mají budoucnost? Přinášíme fotoreportáž Ivy Zímové z Horenky u Kyjeva.

Ukrajinci z celé Evropy se po tisících vracejí domů. Jiní, ke kterým přišla fronta, zase utíkají. Všichni ale vidí stejně zničenou zemi. Foto: Iva Zímová

Plsť je materiál, ze kterého běloruská návrhářka Aňa Strocevová dokáže vyrobit vše, od kabátů po halenku. Svou kolekci poprvé předvedla v Praze. A na pódiu se setkala s manželem pronásledovaným Lukašenkovým režimem.

Aňa se netají s odporem k Lukašenkovu režimu, ale nechce před ním utíkat. Foto: Adam Hecl, Deník N

Připomínáme sérii reportáží Petry Procházkové a Gabriela Kuchty z polsko-běloruských hranic:

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nejméně dva měsíce přebývají před brněnským nádražím desítky romských matek a dětí z Ukrajiny. Jsou bez prostředků a nemají kde bydlet, vypadly ze systému pomoci. Město jim proto postavilo stany. Přečtěte si reportáž ze stanové vesničky pro Romy v centru Brna.

Olympijské zlato z Pekingu a titul mistrů světa: Finové včerejší výhrou završili nejúspěšnější hokejový rok v historii; čtvrtým titulem navázali na triumfy z let 1995, 2011 a 2019. Vydali jsme se zjistit, proč se dodnes v zemi říká, že Finy naučil hrát hokej Čech.

Foto: Tomáš Linhart, Deník N

Reportáž: Oběd vaří noční hlídka a jedeme rychlostí, jakou se putovalo i po Sibiři. Projeli jsme ždibec sibiřské anabáze unikátním Legiovlakem.

Legiovlak na cestě mezi českými městy. Foto: Jan Wirnitzer, Deník N

Nové články Deníku N

20:49„Lumpík“ Babiš v Chanově ovládl volby. Spojil Pavla s vládou a přilákal i mladé voliče 19:30„Zvažovali jsme ještě daleko drsnější billboardy.“ Popisujeme zákulisí Babišovy kampaně 18:12Bude ANO dál lovit hlasy v temných vodách, nebo se pokusí umírnit? Záleží i na tom, jak se bude Babiš nudit 18:02Z agresivního politika neuděláte za pár měsíců hodného strejdu. Pavel v kampani rostl před očima, říká expert 17:39Komise v pražských Bohnicích popletla hromádky a vítězem určila Babiše. Lhůtu na nahlášení chyby prošvihla 16:58Volební mapy: Kde byla nejvyšší účast a jak to souvisí s výsledkem 16:55Byla to euforie. Máme radost, že volby nerozdělily Česko, popisují Pavlovi dobrovolníci 16:51Babišova výzva k sázení nás zaskočila. Ať si každý udělá názor sám, jestli je to etické, říká mluvčí Fortuny 15:38Musíme vyvést ANO z izolace, říká Nacher. Zda to půjde s Babišem v čele, je podle něj předčasná otázka 14:08Zvolení Petra Pavla je zlomem, který změní českou politiku a společnost 12:49Potratily nebo nemohou otěhotnět. A každou chvíli dostávají otázky, kdy budou mít dítě 09:41Postavil si jachtu a plaví se kolem světa: V Arktidě couval den a půl mezi krami, na Amazonce mohl plout jen s pistolníky 09:29Stereotypy a zase stereotypy. Nová minisérie Docent je klasickou českou kriminálkou, v dobrém i zlém 00:25Muži, kteří zneužívají ženy. Česky vyšla thrillerová literární reportáž KlubVčera 21:57Klíčové bylo nenaskočit na Babiše. Jsem ráda, že lidé odhalili lež, říká šéfka Pavlovy kampaněVčera 21:47Pavel nejvíce bodoval v lyžařských centrech, pohoršil si v jediné obciVčera 21:35Fotoglosa: Jak generála povýšili na prezidentaVčera 21:09V prvním kole Babiš, ve druhém Pavel (a obráceně). Mapa obcí, které otočilyVčera 20:58Bývá zvykem, že poražení počkají, až vítěz promluví k národu, říká expert k Babišově projevuVčera 20:51Nečekaná gratulantka v Pavlově štábu. Popisujeme, jak se rodila utajená návštěva ČaputovéVčera 20:49Pokud Babiš nezmění styl, z ANO se stane antisystémová strana. Pavel může emoce jeho voličů uklidnit, říká politologVčera 20:23„Češi už nevědí, jak se pomstít za osvobození Prahy.“ Ruští politici k volbě Pavla mlčí, média zdůrazňují jeho postoj k RuskuVčera 20:10Kdo Pavlovi pomohl na Hrad: „Čaputí hnízdo“ i zkušená marketérkaVčera 19:40Schillerová: Náš billboard vyvolal otázky, v něm může být zakopaný pes. Názor řeknu kolegům, nejsem Vondrák v sukniVčera 19:28Babišova rétorika po prvním kole mě ujistila v tom, že prohrál, říká Pavlův podporovatel DědekVčera 19:05Čtyři faktory, které rozhodly volbyVčera 19:01Studio N: Petr Pavel, český prezident. Co bude s Babišem?Včera 18:15Pavel musí dát hlas regionům, kam Zeman pouze jezdil. Česko by mělo zvážit, zda nezrušit přímou volbuVčera 18:07Co chce Pavel dělat jako prezident a koho si vezme na HradVčera 18:06Interaktivní mapa: Kdo vyhrál ve vaší obci nebo městě?