Glosa

Zemědělská demonstrace a její „požadavky“ byly absurdní, píše v glose Michal Tomeš. Svým chováním to potvrdili sami organizátoři.

Glosa Heleny Klímové: Někteří mladí lidé nyní prožívají zpochybnění své životní role ve své pohlavní totožnosti. Dospívání je sice iniciováno silami přírody, ale uskutečňuje se u člověka i jako velký děj kulturní. Ovlivňuje jej od samého narození. A nastavují ho i rodiče.

Co je třeba brát vážně, jsou slova exministra obrany Metnara, který sděluje v češtině přesně to, co se nám Kreml snaží říci rusky, píše v glose Jan Wirnitzer. Metnar o víkendu prohlásil, že západní zbrojní pomoc Ukrajině nevedla k žádnému výsledku.

Glosa: Nový seriál Adikts České televize je zběsilý a policejním represistům se nejspíš také moc nelíbí. Na poli domácí televizní tvorby ale ještě nevznikl seriál, který by tak přiléhavě promlouval o tom, jak bychom jako společnost k drogám měli přistupovat, píše ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.

Glosa Jana Šikla: Dnešní doba jako by naplňovala apokryfní apokalyptické texty blížícího se konce. Co s tím?

Glosa Jany Ciglerové: Život v USA mi dal zkušenost, o kterou jsem nikdy nestála. Zatímco pro Česko je masová střelba výjimečná, v USA se stane i víckrát za jediný den. Dá se proto s jistou pravděpodobností odhadnout, co se teď v Česku bude dít.

Fialova návštěva německé samoobsluhy a veřejné vystoupení se sklenicí Nutelly musí být sofistikovaný podvrh, píše v sarkastické glose Josef Bouška. Není možné, aby byl premiér takový ňouma a svůj PR tým sestavil ze zoufalců, kteří mu toto poradili, dodává.

Glosa: Je naším prioritním zájmem, aby zdejší školství fungovalo stále lépe a žáci měli ke vzdělávání pozitivní vztah. Ondřej Štindl vzpomíná na své zkušenosti s předrevolučním školstvím. A dochází mimo jiné k tomu, že vidět školu jako nepřátelské území může mít i nějaké výhody.

Glosa Matěje Škopa: Město Brno nabídlo Masarykově univerzitě za jednu korunu odkup kina Scala, které škola provozuje. Chce tím na školu přehodit zodpovědnost za zanedbaný stav objektu. Divadlu Bolka Polívky, které se musí vystěhovat také, se od města dostalo mnohem větší péče.

Glosa Jana Wirnitzera: Už dvakrát v dějinách – naposledy při dnešním výročí – jsme dostali lekci, že řešit obranu země až na našich hranicích je pozdě. Přesto je to názor, který ve veřejném prostoru přežívá.

Glosa Jana Wirnitzera: Dnes si povíme o tom, jak připravit letní koktejl Italské slzy a jaká byla chronologie jednoho „vzdušného“ souboje.

Glosa Jána Simkaniče: Andrej Babiš se rozhodl najít nestranného nezávislého historika, kterého by zasponzoroval, aby nám pomohl osvěžit paměť. Rozhodli jsme se jeho nabídku nezištně a bezplatně vyslyšet.

Glosa Josefa Boušky: Marketing ANO se začne drolit pokaždé, když se dostane pod tlak nebo čelí profesionálně připraveným soupeřům. V prezidentské volbě Andreji Babišovi více ublížil, než pomohl.

Glosa Josefa Boušky: Pavlův tým nezvládl klíčový úkol pro druhé kolo a nechal si vnutit témata soupeře. Nyní se však místo případných generálových slabin probírá Babišův lapsus v souvislosti s případnou pomocí napadeným spojencům. Babišovou největším překážkou v klání o Hrad se stal on sám.

Glosa Jiřího Pehe: Babišovy výroky o tom, že by neposlal v případě napadení české vojáky na pomoc Polsku či Pobaltí, nemusely být výraz toho, že mu ujely nervy. A už vůbec ne, že odpovídal na jinou otázku. Spíš má svoji strategii velmi dobře promyšlenou.

Glosa Evy Mošpanové: Česká prezidentská kampaň měla od začátku problém s držením se reality, co se možností a kompetencí prezidenta týče. Přičiněním Andreje Babiše se ale dostává do sekce mýtů a bájí.

Glosa Josefa Boušky: Andrej Babiš a Petr Pavel si z diskusí v komerčních televizích odnesli to, co chtěli, a jdou do prezidentské volby v roli favoritů. Zejména Pavel však musí k dobrému vystupování přidat pro druhé kolo i něco navíc. Nerudová svůj cíl i přes dobrý výkon na Nově nesplnila.

Glosa Jana Wirnitzera: Třídenní zákaz předvolebních průzkumů se přežil. Pojďme ho poslat do muzea.

Glosa: Andrej Babiš vstupuje do volebního týdne s dvěma trumfy v rukávě. Soud ho zprostil obžaloby a zítra se v Elysejském paláci setká s Emmanuelem Macronem. Proč se ho jeden z nejmocnějších evropských politiků rozhodl přijmout?

Glosa Josefa Boušky: Je snazší spáchat sebevraždu Kalouskem, nebo Dejdarem? Prezidentské kampaně vrcholí, oči krvácejí, ale může být mnohem hůř. Dejme proto pozor na to, co si přejeme – mohlo by se nám to splnit.

Glosa Josefa Boušky: Marnivá subreta naříkající nad vlastní krásou a mládím soupeří o hlasy s uraženým seladonem a bodrým, leč přihlouplým strýčkem odvedle. V tento moment je každý z favoritů prezidentské volby největším nepřítelem sám sobě.

Glosa Ondřeje Štindla: O vztahu veřejnosti k prezidentskému úřadu se často říká, že má monarchické rysy. Od hlavy státu se očekává, že bude moudrým panovníkem, tatíčkem (matičkou). Je ale v něčem komplikovanější, snad i protikladný.

Glosa Josefa Boušky: Bývalá rektorka Mendelovy univerzity se zařadila k hlavním favoritům prezidentské volby. Dle očekávání se proto zvyšuje intenzita seriózních i neférových útoků na její reputaci.

Glosa Richarda Klíčníka: Někteří ekologičtí aktivisté v poslední době útočí na kulturu, aby veřejnosti připomněli postupující klimatickou krizi. Jejich činy ale budou mít za následek pouze odmítání ekoaktivismu lidmi, kterým nemusí být klima lhostejné.

Glosa Ondřeje Štindla: Fotbalový šampionát v Kataru je z mnoha známých důvodů velice sporný. Snahy západních týmů o společné projevení postoje k pronásledování LGBTQ komunity v Kataru ale skončily velmi rychle. Mohly mít nějaký reálný význam?

Glosa Kristiny Kratochvilové: Taylor Swiftová není jen jednou z nejúspěšnějších a nejplodnějších popových hvězd, ale také jednou z nejvíce nenáviděných žen na světě. Proč není opakem adorace Taylor Swiftové lhostejnost, ale nenávist? A co to vypovídá o dnešní společnosti?

Glosa Josefa Boušky: Vyplatí se favoritům prezidentské volby absence v předvolebních debatách? Andreji Babišovi určitě, zatímco Petr Pavel kráčí po tenkém ledě. V obou případech však dosavadní neúčast dává smysl.

Glosa Josefa Boušky: Volba hlavy státu v českém prostředí připomíná více soutěž Miss Pražský hrad nežli politické klání. Vzhledem k myšlenkové chudobě veřejných prezentací většiny kandidátů se není čemu divit.

Glosa Richarda Klíčníka: A nevadí vám, že lže a krade? Mnozí voliči jsou už dávno rozhodnutí, kterému z prezidentských kandidátů dají v lednové volbě svůj hlas. Vyzkoušeli jsme, nakolik může být takové rozhodnutí neotřesitelné a jak jej jeho příznivci argumentačně obhajují.

Glosa Josefa Boušky: Fázi sestavování pelotonu máme za sebou. Teď přijde na řadu oblíbený český sport: prodemokratický, západně orientovaný volič začne s rozběhem nakopávat prodemokratické, západně orientované kandidáty.

Glosa Josefa Boušky: Máme 33 let po „sametu“, přesto nám stále komunisté říkají, co si máme myslet o jiných komunistech. Pavlovo mlžení o minulosti je přinejmenším nedůstojné, ale neospravedlňuje špinavé praktiky některých médií.

Glosa Josefa Boušky: Všichni – i ti zcela bez šancí – se prezidentskou kandidaturou zviditelní, dostanou se do veřejného povědomí, aniž musejí něco výjimečného sdělit či udělat. A ti šikovní toho pak dokážou využít v další politické kariéře.

Glosa Michaela Švece: Putin vrací ránu za potupu, které se mu dostalo poničením krymského mostu. Vojenský efekt útoků se ale blíží nule a nelze se tak vyhnout dojmu, že oslabený ruský diktátor krvavé divadlo zinscenoval pro znepokojené domácí publikum, které už roky krmí nenávistí k Ukrajincům i Západu.

Glosa Josefa Boušky: Kde se vzala prezidentská kandidatura Danuše Nerudové? Zdánlivě nesmyslná otázka. Projevit zájem o Hrad může prakticky každý dospělý Čech, proč tedy ne bývalá rektorka vysoké školy, o které se navíc v souvislosti s Hradem mluví dlouhá léta… Mluví, že ano? Inu, ne tak docela.

Glosa Josefa Boušky: Lídr českých odborů Josef Středula má veškeré předpoklady pro ideálního uchazeče o křeslo prezidenta. Chybí mu jediný detail: voliči.

Glosa Josefa Boušky: Babiš chce svoji případnou kandidaturu na prezidenta oznámit až koncem října. O tom, zda půjde do boje o Pražský hrad, totiž s největší pravděpodobností rozhodne až předpokládaný rozsudek soudního procesu s ním. Proč?

Glosa Evy Mošpanové: Letošní rok je první ukázkou toho, jak moc bude politiku do příštích let a dekád udávat rtuť na teploměru. Zároveň ukazuje, že přípravu na to jsme krutě podcenili.

Glosa Libora Stejskala: Ztratil jsem všechny doklady a přišel na to, když jsem doma v internetovém bankovnictví zjistil, že utrácím, aniž bych nakupoval. Co mě čekalo dál, byl zábavný příběh, o který bych se s vámi rád podělil. Můžete ho totiž kdykoli zažít taky, stačí jen chtít.

Proč hostí česká metropole aktuálně dvě velké výstavy věnované dílu Alfonse Muchy? Nejspíš proto, že Muchův odkaz je dnes třeba vytěžit až do dna. V pozadí je navíc jeden vleklý rodinný spor – ve kterém jde, jak to tak bývá, o peníze až na prvním místě.

Glosa Jonáše Syrovátky: Na dezinformace lze reagovat mnoha různými způsoby. Při vybírání toho nejvhodnějšího může pomoci ujasnit si, jakou hodnotu chceme bránit.

Glosa Evy Kiesler Klementové: Babišovy billboardy sugerují to, co mnozí chtějí slyšet. „Za všechno mohou ONI, ne MY.“

Glosa Martiny Schepelernové: Naplňování cílů Zelené dohody pro Evropu se v Dánsku „díky“ ruské invazi na Ukrajině zrychluje. Pod vedením své premiérky se Dánové rozhodli, že do příštího roku skoncují s ruským plynem a do roku 2030 se zemním plynem vůbec.

Glosa Petra Janyšky: Co kdyby se spolu dohodli členové Evropské unie a každý z nich by jel střídavě na pár dní do Kyjeva? Putin by si pravděpodobně netroufl bombardovat město v době, kdy by tam oficiálně přebývali.

Glosa Evy Mošpanové: Házet všechny ruské lidi a věci do jedné kategorie je jen krátkodobá pomoc vlastnímu pocitu bezmoci vůči peklu, které se na Ukrajině děje. Dokud se Bůh nebo Putin nerozhodnou vidět lidi, musíme je vidět my sami. Protože v čem bychom pak byli jiní?

Glosa Petra Koubského: Všechny vakcíny mohou mít vedlejší účinky, včetně těch, kterými se necháváme očkovat už řadu let proti sezonní chřipce. Protesty proti vakcíně na covid-19 vycházejí ze společenského kontextu. Řada lidí oponuje prakticky všemu, co má pandemii omezit.

Glosa Ivy Bezděkové: Týden karantény jednoho dítěte střídá karanténa jeho sourozence. Pár dnů poté skončí doma zase jejich rodiče. Od loňského podzimu si epidemie přichystala pestrou škálu různých variant. Obyčejné dny, kdy jsou děti ve škole a rodiče v práci, se stávají vzácností.

Glosa Jany Ciglerové: Žiju v Americe, kde by žena, která včera mířila na poslance atrapou samopalu, mohla mít zbraň reálnou. Zdejší policie by na rozdíl od té české nestála a nepřihlížela, ale jako zdroj možného ohrožení by ženu obratem zpacifikovala a nejspíš i zatkla. Atrapa neatrapa.

Glosa Evy Kiesler Klementové: O fňukajícím expremiérovi, obou polovinách věna a také o tom, na co jsme si dokázali zvyknout.

Ještě nedávno sem sváželi odpadky a fekálie ze širokého okolí, dnes se tady vyrábí elektřina a teplo pro většinu obyvatel dánské metropole. Architektům se podařilo dosáhnout toho, že lidé konečně vzali její po staletí opovrhovanou část na milost.

Glosa Martiny Schepelernové: Ještě nedávno sem sváželi odpadky a fekálie ze širokého okolí. Dnes se tady vyrábí elektřina a teplo pro většinu obyvatel dánské metropole, a ještě si tu můžete po celý rok zalyžovat. Aneb jak kodaňské úřady přesvědčily lidi, aby si oblíbili „podělaný ostrov“, a ještě na tom všichni vydělali.

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (739. den): Rusů je šestkrát více a nejsou k smíchu – boje v největším lese této války jsou jiné než jindeUkrajinská jednotka s německým tankem Leopard v Doněcké oblasti. Foto: Friedrich Bungert / Sueddeutsche Zeitung / ČTKPříroda kolem nás mizí rekordním tempem. Je tu revoluční pokus, jak to zvrátit„Aby se to povedlo, nesmíme mít velké oči.“ Vojtěch Kotecký. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NSnyder: Trump plní Putinova přáníRepublikáni vstupují do řetězce podřízenosti, který je váže k Trumpovi a k Putinovi. Foto: Kremlin.ruPoznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia„Studenti rychle vycítí, když je učitel spravedlivý. Mám zkušenost, že i s nejproblematičtějším žákem se nakonec dá domluvit, ale musí cítit z dospělého vůči sobě respekt,“ říká učitelka poděbradského gymnázia Jana Bartošová. Foto: Jana Ciglerová, Deník NStarší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborníkKdy jít s nemocným dítětem k lékaři? A kdy může zpět do školky? Ilustrační foto: Adobe StockCo dělá Fico v „Putinovej riti“? Zahraniční politika ho nezajímá, mluví ke svým voličům, říká analytičkaSetkání lídrů V4 v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NHmotnost se přeceňuje, důležitá je zdatnost, říká obezitologObezitolog Martin Matoulek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NTichý boj o vliv. Na Slovensku začal neviditelný zápas o nejsledovanější televizní zprávy v zemiStudio Televíznych novin na Markíze. Foto: TV MarkízaPracovali jste už dnes dost? Zamyslete se ještě jednou. PomalejiHlavním cílem pomalé produktivity pro Newporta je, aby vaše výsledná práce byla stejně dobrá – ovšem věnovat se jí budete mnohem udržitelnějším způsobem. Foto: Penny Gray PhotographyTváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuEric Netland pracuje jako manažer v přepravní společnosti. Když jel na tříměsíční stáž do Česka, potkal tam svoji budoucí ženu Hanu. Foto: Jana Ciglerová, Deník N„Asi jsme ho měli víckrát upozornit.“ Jak Středula kvůli nezaplaceným příspěvkům vypadl z odborů, kterým sám šéfovalStředula nezaplatil příspěvky za více než pět měsíců. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N Ateliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do fináleAreál na Kraví hoře. Foto: Tobiáš Pospíchal, Deník NBabiš na videu s kohoutem označil ukrajinské obilí za kontaminované. „Na hraně šíření poplašné zprávy,“ reaguje ministrPředseda hnutí ANO a kohout Silver. Foto: Instagram Andreje BabišePointa N: Babiš dělá z kohouta velblouda. Nejde o obilí, ale o politikuPředseda hnutí ANO a kohout Silver. Foto: Instagram Andreje BabišeVládní návrh o státních zástupcích zamítl senátní výbor za deset minut. Ptali jsme se pročSenátní výbor odmítl novelu o státním zastupitelství. Plénum o ní rozhodne tento týden.

Nové články Deníku N

20:33Raději nakupuji akcie, ale pár procent do bitcoinu se vyplatí dát, říká finanční analytik 20:06Pointa N: Babiš dělá z kohouta velblouda. Nejde o obilí, ale o politiku 20:04Lanovka je první. Praha ještě nikdy nezastavila žádnou stavbu kvůli krajinnému rázu 19:49Vládní návrh o státních zástupcích zamítl senátní výbor za deset minut. Ptali jsme se proč 19:30Že důchody nepatří na burzu? Nikdy jsem neviděl hloupější heslo, říká šéf pražského trhu Koblic 17:58Vývoj bojů (739. den): Rusů je šestkrát více a nejsou k smíchu – boje v největším lese této války jsou jiné než jinde 17:26Ateliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do finále 17:06Příměří je na dosah, zní z Egypta i Bílého domu, který s Izraelem ztrácí trpělivost 16:06Co dělá Fico v „Putinovej riti“? Zahraniční politika ho nezajímá, mluví ke svým voličům, říká analytička 14:53Babiš na videu s kohoutem označil ukrajinské obilí za kontaminované. „Na hraně šíření poplašné zprávy,“ reaguje ministr 14:42„Asi jsme ho měli víckrát upozornit.“ Jak Středula kvůli nezaplaceným příspěvkům vypadl z odborů, kterým sám šéfoval 12:55Přelomové referendum a miliardové náklady: Švýcaři si odsouhlasili 13. důchod 12:32Snyder: Trump plní Putinova přání 11:41Je zákon pro všechny? Studio N live se soudkyní Kateřinou Šimáčkovou 11:36„Pokrok je poslední dobou velmi pomalý.“ Jak Rada Evropy hodnotí boj s korupcí v Česku 10:45Česko má stále nedostatek pěstounů, Česká televize vyráží do boje o jejich nábor 10:27„Odklon od Západu.“ Slovenská opozice se po setkání ministra zahraničí s Lavrovem obává o směřování země 09:48Putin ohrožuje Evropu z východu, Trump ze západu, a tak se Evropané musí postavit na vlastní nohy 09:17Tichý boj o vliv. Na Slovensku začal neviditelný zápas o nejsledovanější televizní zprávy v zemi 07:02Příroda kolem nás mizí rekordním tempem. Je tu revoluční pokus, jak to zvrátit 06:30Navštivte město, které už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupolu odhaluje rozsah válečných hrůz 06:24Starší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborník 06:00Magické spojení hudby a akrobacie v podání mistrů improvizace. To jsou Kmeny v Divadle BravoVčera 13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidentaVčera 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépeVčera 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostlVčera 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!02.03 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženu02.03 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia02.03 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UK