Názor

Komentář Edwarda Lucase: Evropa ztrácí odvahu a mezeru po USA nemá kdo zaplnit. „Bez amerického angažmá se v Evropě začínají rýsovat nebezpečné skryté rozpory. V případě krize se rozměklý střed NATO začne destabilizovat.“

Politická Pointa N: V týdnu, kdy mnozí poslanci lyžují, dostávají více prostoru i strany, které v průzkumech nemají ani procento a půl. Příležitosti upoutat na sebe pozornost tak využili Svobodní, Jiří Paroubek i komunisté.

Komentář Petra Janyšky: Aby Sněmovnou prošel návrh manželství pro všechny, je třeba přesvědčit ještě dvacet poslanců. V ODS, KDU-ČSL a SPD to nebude, zbývá hledat podporu v klubu ANO. Jak moc bude záležet na Babišovi?

Komentář Nikoly Repina: Smrtí opozičního vůdce Navalného a ruského zběha zavražděného ve Španělsku dostal Západ od Putina jasný vzkaz: „Mohu si dělat, co si zamanu.“ Musíme tento vzkaz zpracovat a především zapracovat do způsobu, jakým budeme s Ruskem dál jednat.

Pointa N: Jak často slýcháte, že za něco mohou média? Na Slovensku přerůstají tyto slovní útoky v zastrašování a trestní oznámení. Mnozí se obávají návratu temné doby, která vyvrcholila vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Sexuální násilí ženy zamlčují často samy před sebou, píše v komentáři psycholožka Žilinská. „Ve společnosti a následně sami v sobě nerozumíme tomu, co jsou hranice a co je sexuální násilí. Zaslepuje nás stereotypní scénář znásilnění neznámým predátorem.“

Zemědělská demonstrace a její „požadavky“ byly absurdní, píše v glose Michal Tomeš. Svým chováním to potvrdili sami organizátoři.

Komentář Alexandra Romancova: Koho by Peking po příštích volbách viděl v Bílém domě raději? Trumpa, nebo Bidena? Čína považuje Trumpa za nevyzpytatelného, jeho nejasný postoj vůči Tchaj-wanu by jí ale mohl vyhovovat víc. Na rozdíl od spojenců Washingtonu po celém světě.

Komentář Jana Kudláčka: USA a několik arabských zemí pracují na přípravě poválečného plánu pro Palestince a Izraelce, který počítá s převratnou věcí: vytvořením palestinského státu. Jeho úspěch má několik podmínek. Některé jdou přímo proti sobě, jiné by ale mohly fungovat snadněji, než se zdá.

Ekaterina Kanakova v osobně laděném komentáři shrnuje, jaké emoce vyvolává smrt Alexeje Navalného nebo na co by se teď měli příznivci opozičního politika zaměřit.

Komentář Ivana Mikloše: V Číně nastal rok draka, toto znamení čínského zvěrokruhu má přinášet sílu a štěstí. Ty bude země potřebovat. Z posledních ukazatelů vyplývá, že desetiletí silného ekonomického růstu zřejmě definitivně skončila. Pro Západ to nemusí být dobrá zpráva.

Politická Pointa N: Premiér Fiala by v lednu dostal od voličů za svou práci čtyřku, nijak zvlášť dobře si nevede ani podle koaličních voličů. Tento týden ale dost možná může znamenat začátek velkého obratu, kdy se nejen důvěra v premiéra opět odrazí ode dna.

Pět voličských frakcí, které letos určí podobu Evropy, popisují ve svém komentáři politologové Ivan Krastev a Mark Leonard. „V červnových volbách do Evropského parlamentu sehrají rozhodující roli nové štěpící linie – od strachu z migrace až po nespokojenost s rostoucími životními náklady.“

Komentář Evy Mošpanové: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová není zbrklý člověk. Nemluví rychle a slova obvykle volí opatrně. Můžete si tedy vsadit, že když něco označí za „špatnou zprávu pro Slovensko a všechny jeho občany“, neříká to jen tak.

Komentář Matúše Kostolného: Trestní oznámení na Martina M. Šimečku je signál, že se Fico a jeho lidé nezastaví pouze u slovních útoků a změn zákonů. Jsou připravení pomstu dotáhnout až k zatýkání. Mají pocit, že na to mají právo, neboť za minulé vlády zatýkali je.

Pointa N: „Mám radost,“ reagoval Andrej Babiš a svůj pocit štěstí podtrhnul ještě culícím se emotikonem. Pražský městský soud ho znovu zprostil viny v kauze Čapí hnízdo. Zatím nepravomocně. Středeční Pointu N sepsala Dominika Píhová.

Parkování je jedním z největších problémů komunální politiky – a to zejména proto, že ho politici neřeší, píše v komentáři Prokop Vodrážka. Populistické sliby „více parkovacích míst“, které představují jako řešení, se v lepším případě nerealizují, v horším situaci ještě zhoršují.

Komentář Jakuba Záhory: Od teroristického útoku Hamásu jsme svědky snah o jeho bagatelizaci, růstu antisemitismu a také destrukce Gazy. Česká debata ale zůstává citlivá pouze k izraelskému narativu a z větší části ignoruje palestinské utrpení. To v důsledku poškozuje i samotný Izrael.

Pointa N: Evropský spojenec Donalda Trumpa má jasno. Podle Viktora Orbána má být Ukrajina nárazníkovým pásem mezi Ruskem a Evropou. Víme ale my ostatní, jak reagovat na možné zvolení Trumpa a změnu americké politiky k Ukrajině?

Komentář Oldřicha Sklenáře: Postupné budování čtyř jaderných bloků může přinést řadu komplikací. Náklady navíc pravděpodobně zvýší fakt, že francouzští ani korejští zájemci o stavbu zatím reaktory o požadovaném výkonu nevybudovali.

Komentář Prokopa Vodrážky: V Praze se po delší době zvedá téma zdražení jízdného v městské hromadné dopravě. Je to logické – finanční situace je dlouhodobě neudržitelná. Pokud ale chtějí politici zvyšovat jízdné, musí se stejně začít chovat i v debatě o autech.

Glosa Jana Wirnitzera: Člověk se musí dost snažit, ale v opoziční rétorice posledních dní lze spatřit zrnko pravdy. Je škoda, že se netematizuje víc, určitě by sneslo více péče ze strany ministerstva obrany.

Politické rozdíly mezi liberálním světem a Čínou jsou stále zřetelnější, zatímco hospodářské vazby mezi nimi zůstávají pevné, píše v eseji historik Rana Mitter. Dilema, které nejprve řešili pouze čínští sousedé, teď řeší celý liberální svět. Kdy se zrodila závislost na autoritářském hegemonovi?

Naděždin je jako žárovka, která táhne opozičně naladěné lidi, píše v komentáři Ekaterina Kanakova. Když bude Putin chtít, může ji rozsvítit, když bude chtít, může ji zhasnout. Ruská Ústřední volební komise nedovolila Borisi Naděždinovi kandidovat v prezidentských volbách.

Komentář Josefa Boušky: Skutečná tragédie kolem softwaru, který má umožnit elektronické přihlašování na střední školy, nespočívá v jeho přechodné nefunkčnosti, ale v odhalení, že veřejná správa naší země funguje jako ochotnické divadlo.

Vládní koalice ukazuje novou trhlinu. Nejnovější svár se točí kolem jmenování zmocněnce pro euro. Po několikahodinovém jednání se ze zmocněnce stal poradce a z vlády skupina pěti zjevně ne úplně souznících stran. Pointu N sepsala Dominika Píhová.

Jak dobře byste si vedli s méně než tisícovkou na týden? Mnoho z nás má představu, že by nízké příjmy zvládali, ba dokonce že by ušetřili. Jenže občasné a velice nedokonalé pokusy ukazují, že tváří v tvář nízkým příjmům je hrdinou málokdo, píše v komentáři Eva Mošpanová.

Foto: Adobe Stock

Komentář Matěje Metelce: Češi se sice nikdy výraznějším způsobem nepodíleli na kolonialismu, ale touha potvrdit naši nejistou a nesamozřejmou přináležitost k Západu vedla mnohdy k solidaritě s bílými kolonizátory a pohrdáním „primitivními“ domorodci.

„Dochází nám čas.“ Archeologii společenského zrychlení se ve své eseji snaží popsat filozof a sociolog Filip Vostal. „Technologie 19. století vyvolávaly stejné nebo podobné reakce jako ty současné. Mnoho jevů se ale paradoxně mění velmi pomalu, například ty potřebné k vyřešení klimatické krize.“

Politická Pointa N: Dva roky fungovala vláda na české poměry nebývale harmonicky. V posledních týdnech se ale mezi koaliční strany začalo více vkrádat zdravé politické soutěžení. Hlavní roli v tomto příběhu pro sebe urvali Vít Rakušan a STAN.

Komentář polského novináře Slawka Bliche: Z Varšavy do Prahy přichází cenné poučení: extrémní společenská polarizace podkopává podfinancované instituce a vytváří slabé státy, kde si nikdo navzájem nevěří. Polsko je na prahu experimentu, který nemusí vyjít.

Pointa N: Lidovcům se nelíbí, jak hnutí STAN ukazuje svaly, raději by sami byli v komfortnější pozici svých vládních partnerů. Jak velký vliv to může mít na stabilitu vlády? A kvůli čemu potkal dnes českou energetiku „jaderný šok“?

Komentář Petra Fischera: To, že verdikt nebo výše trestu neodpovídají mým představám, ještě neznamená, že soudce je ignorant nebo zločinec, podobně jako rozhodnutí Ústavního soudu proti návrhu opozice ještě neříká, že se ústavní soudci spikli s vládou, třeba proti důchodcům.

Komentář Daniela Münicha: Debata o postavení společenských věd u nás pokračuje. Český výzkum v těchto oborech se nedokáže prosadit do vlivných světových periodik. To mimo jiné přispívá k nevelkému renomé, které u nás společenské vědy mají.

Komentář Vladimíra Baláže: Vrátíme se k příjemné inflaci? Pokud nedojde ke globálnímu šoku jako v letech 2021 a 2022, měli bychom si užívat růstu cen na úrovni 2,5 až 3,5 procenta.

Politická Pointa N: Lidovci se sešli a neudělali nic. Doufají, že jim teď zázračně porostou preference. A mezitím v Senátu i Sněmovně sváděli zákonodárci kulturní války, které vždy prohrává volič.

Politici, kteří odmítají podporu Ukrajiny, ponesou spoluzodpovědnost za zločiny, které Rusko páchá, píše v komentáři Ekaterina Kanakova. Reaguje na výroky slovenského premiéra Roberta Fica, který před návštěvou Ukrajiny vyzval k dohodě s Putinem.

Komentář Michaela Romancova: Ještě nebojujeme, ale jsme ve válce. Tedy v té situaci, kterou vojenský stratég von Clausewitz označil za „pokračování politiky jinými prostředky“. Abychom ji zvládli, musíme si uvědomit, jaký nepřítel proti nám stojí. Ani to se nám tak úplně nedaří.

Pointa N: Jakmile předseda Ústavního soudu Josef Baxa řekl „návrh se zamítá“, mohli ve Strakově akademii obrazně bouchat šampaňské, navíc získali oporu proti sněmovním obstrukcím. A otázek kolem letadla havarovaného v Rusku je zatím víc než odpovědí.

Co skutečně víme o globální ekonomice a které síly budou utvářet naši budoucnost, popisuje Martin Wolf v komentáři pro Financial Times. „Je snadné nechat se zaskočit krátkodobými otřesy. Nesmíme ale dopustit, aby ovlivnily, co pokládáme za důležité.“

„Nadcházející debata o zbraňové legislativě dá odpověď na otázku, zda Česko v této oblasti už minulo ‚point of no return‘, nebo je stále šance na návrat k evropskému normálu,“ píše v komentáři Jan Moláček.

Lidé s narcistními sklony mají silnější tendenci k ideologickému myšlení, píše v komentáři Milan Petrák. Dva různé typy narcistů ovládají krajní polohy konzervatismu a liberalismu. Vnímají se jako osoby bojující za velké ideály, zároveň nejsou schopni odhalit své omyly, setrvávají v nich, což vede k větší odtrženosti od reality.

Společnost, nikoli příroda či technika, je dnes nejnaléhavější záhadou, píše v komentáři Petr Koubský. Společenské vědy potřebujeme, aby nám ukázaly skrytou vrstvu reality pod našimi myšlenkami a činy, stejně jako fyzika ukazuje atomy a elektrony.

Dnešek připomíná dobu před evropskými revolucemi roku 1848, píše v komentáři Martin M. Šimečka. „Historik Christopher Clark napsal obsáhlou knihu, v níž podrobně popisuje revoluční roky v Evropě a nachází podobnosti mezi dneškem a tehdejší dobou.“

Politická Pointa N: V probíhajícím týdnu naplno vybublalo na povrch naštvání části lidovců. Straně se nedaří, usadila se pevně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny a místo toho, aby se jí dařilo lákat své příznivce zpět, stále klesá. Reálně se tak nyní řeší konec šéfa strany Mariana Jurečky.

Komentář Evy Mošpanové: V záplavě nových neznámých rizik máme tendenci podceňovat ta stará. A zejména svou vlastní roli v nich. Je snadnější představovat si čiré zlo zosobněné v neznámém člověku než se podívat do zrcadla.

Komentář Petra Koubského: Společenské vědy potřebují silnější hlas a větší sebevědomí. Výsledky jejich práce potřebujeme úplně stejně jako nová antibiotika či lepší zdroje energie.

Žijeme v době, kdy na schopnosti pochopit podstatu problémů společnosti závisí budoucnost lidstva jako nikdy předtím. Nad humanitním vzděláním přitom neohrnují nos jen hlupáci, ale bohužel i část společenských elit, píše Petr Koubský.

Komentář Petra Koubského: Studium společenských věd a práce v těchto oborech se často pokládají na zbytečné, nebo přímo škodlivé činnosti. Pravda je opak: žijeme v době, kdy na jejich schopnosti pochopit podstatu problémů společnosti závisí budoucnost lidstva jako nikdy předtím.

Pointa N: Babiš při projednávání korespondenční volby mluvil o všem možném, hlavního tématu se však dotkl jen minimálně. Hrdě se aspoň přihlásil k populismu.

Nové články Deníku N

14:48Svědectví z Rafáhu: Chybí vše od léků až po pitnou vodu. Nejvíc ale Gaza potřebuje příměří 13:43Novým hitem akciového trhu jsou léky na hubnutí. Firma Eli Lilly už přeskočila Teslu 11:51„Šokovaný německý byznys“: chemický obr BASF odchází ze Sin-ťiangu kvůli zneužívání Ujgurů 09:20Izrael a Palestina zvítězily na Berlinale ruku v ruce 09:00AI v duševním zdraví, přijetí vlastního těla či prevence sebevražd. To vše přinese letošní ročník festivalu Na hlavu 08:10Evropa ztrácí odvahu a mezeru po USA nemá kdo zaplnit 07:05Pavel podpořil možnost zavedení administrativních odvodů do armády | Podle Zelenského ve válce padlo 31 tisíc ukrajinských vojáků 06:46Americké úřady si došláply na ruského výrobce uhlíkových vláken. Sankce dopadly i na jeho českou pobočku 06:30Kdo je Vojtěch Vondráček a proč má dostat Thálii? Uvnitř banánu oslavuje hudební outsideryVčera 10:30Tváře Ameriky: „Radši než Trumpa bych volila i Medvídka Pú“Včera 10:25Tváře Ameriky 2024: Padesátka obyčejných lidí vypráví, jak se jim žije v Americe, koho budou volit a pročVčera 08:23Trump s náskokem zvítězil i v Jižní Karolíně, k volbám přišli hlavně jeho fanoušciVčera 07:59Ranních 5 minut: Evropa si připomněla další rok ruské války | Ruské úřady předaly Navalného tělo jeho matce | Trump s náskokem zvítězil v Jižní KarolíněVčera 06:30Každý nemůže číst Dostojevského. Proč Patrik Hartl napsal Gazely a proč je to nejprodávanější kniha v Česku24.02 20:40Obrazem: Deset let agrese, dva roky od invaze. Tisíce lidí v Česku připomněly, že stojí za Ukrajinou24.02 18:59V příštích učebnicích fyziky bude výklad magnetismu přesnější – díky novému objevu českých vědců24.02 17:47Reportáž: Máš ho? Jsi nebezpečný. Nemáš? Boj se o život. Za 10 let se ruská agrese na Ukrajině proměnila ve válku dronů24.02 10:59Válka v číslech: Co se změnilo za poslední dva roky v Rusku a na Ukrajině24.02 08:35Dva roky od začátku totální ruské invaze na Ukrajinu | Ukrajinci sestřelili letoun A-50 | Aktivisté v Praze namalovali ukrajinskou vlajku24.02 06:30Divadelní legendy se vracejí, užijte si Libuši Šafránkovou na jevišti Činoherního klubu nebo Karla Rodena z Baskervillu23.02 22:21„Okamura na vládě? Fuj, to jsem se lekl.“ Rakušan se při debatě s Ukrajinci omlouval, vtipkoval i sliboval23.02 21:13V Rusku „hoří rákosí“ – a také jedinečný letoun za 7,5 miliardy. Jak těžká je to ztráta?23.02 18:52Speciální vývoj bojů (729. den): Dva roky války ukázaly, že na porážku Ruska nemusí stačit ani obrovské ztráty23.02 18:43Konspiracím ve V4 nejvíce podléhají Slováci, Polsko je odolné vůči protizápadním, česká slabina je migrace, odhalil průzkum23.02 18:41Kauza nemocničních zakázek: Policii se přiznal podnikatel z Uherského Hradiště. Usiluje o dohodu o vině a trestu23.02 18:23Shání kapitál větší než roční výkon německé ekonomiky. Šéf OpenAI chce rozhýbat výrobu čipů23.02 18:05„Mám to tu strašně ráda, ale chci se vrátit.“ Česko i deset let ruské okupace očima Ukrajinky z Brna23.02 18:04„Embryo má práva jako dítě.“ Sporné rozhodnutí soudu v Alabamě zavírá reprodukční kliniky23.02 17:52Politická Pointa N: V průzkumech jsou v kolonce „ostatní“, přesto „český Gere“ hrozí Bruselu23.02 16:48Šílenství kolem elektrických aut opadlo, čeká se na levné modely