Evropská komise přijme opatření, aby zabránila vystavení své interní komunikace mobilním sítím využívajícím čínské dodavatele Huawei a ZTE. Tito dodavatelé budou postupně vyřazováni ze stávajících služeb na pracovištích Komise. Reaguje tak na podobné kroky některých členských států včetně ČR. (Evropská komise)
Zatímco Evropská komise a vlády v EU i USA varují před zapojováním čínských firem do důležité infrastruktury, Deutsche Bahn uzavřely kontrakt, který k přenosu dat využije technologie Huawei. Podle politiků to ukázalo na mezery v zákonech o bezpečnosti.
V případě vyřazení čínských technologií Huawei a ZTE ze sítí by čeští operátoři mohli po státu chtít finanční kompenzace. Mohlo by se jednat až o miliardy korun. (Lupa.cz)
Indické úřady obvinily čínský Huawei z masivních daňových úniků. Oficiální obvinění přišlo po únorových zátazích ve třech indických pobočkách Huawei. Podle vyšetřovatelů pachatelé zatajili příjmy nejméně 4 miliard rupií. (Caixin)
USA a řada dalších západních zemí vyřadily z tendrů na 5G čínský Huawei. Nyní dělá Peking totéž jeho rivalům. Státní operátor China Mobile v dalším kole 5G tendru snížil podíl západních dodavatelů na 5,4 %. Nejvíc tratil švédský Ericsson. (WSJ)
Huawei, podezřívaná ze špionáže pro čínský komunistický režim, se chtěla stát oficiálním členem Svazu průmyslu a dopravy. Svaz žádost odmítl. Důvody byly tři.
Západním tlakem zasažený Huawei hledá cestu z potíží v cloudových službách. Zapomeňte na telefony: Huawei chce vybudovat ten nejlepší hybridní cloud. Cloud Only. Ale čínský trh je tvrdý. Kam nesmějí sankce, tam je Alibaba.
Poslechněte si otevřený rozhovor s exšéfem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušanem Navrátilem. V interview popsal, jakému tlaku čelil od vlády i Hradu kvůli varování před čínskou společností Huawei.
Bývalý ředitel NÚKIB Dušan Navrátil po dvou letech popsal, jakému čelil tlaku kvůli varování Česka před čínskou společností Huawei. Hrad, který se společnosti opakovaně zastával, to považuje za bezvýznamné zkazky.
„Připadal jsem si, jako by přede mnou neseděl premiér České republiky, ale zástupce firmy Huawei,“ popisuje v otevřeném rozhovoru tlak premiéra i Hradu bývalý šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil.
Kanaďana a exdiplomata Michaela Kovriga vězní v Číně už dva roky. Kovrig v cele každý den čte, zpívá a ujde 7000 kroků, aby si udržel jasnou mysl, řekla AFP jeho manželka.
Fotbalový mistr světa z Francie Antoine Griezmann rozvázal sponzorský kontrakt se společností Huawei. Útočník Barcelony tak učinil údajně kvůli zapojení čínské technologické firmy ve sledování ujgurských muslimů. (AFP)
Západem odmítaná společnost Huawei posiluje své aktivity v jihovýchodní Asii. Uzavřela smlouvu s Indonésií na školení expertů na 5G. Podle dohody s Jakartou pomůže v zemi vyškolit na 100 000 odborníků. (Caixin)
V Číně vězněným Kanaďanům povolili druhé setkání s kanadským velvyslancem. Čínské úřady viní Michaela Kovriga a Michaela Spavora ze špionáže a vězní je už téměř dva roky jako protiváhu v Kanadě zatčené finanční šéfky Huawei Meng Wang-čou. (AFP)
Čínský Huawei odhalil svůj nový typ chytrých telefonů Mate 40. Tvrdí, že americké embargo na dodávky 5nm čipů ho nezastavilo a že díky němu naopak nabízí lepší, „chytřejší“ výrobek. (BBC)
Peking pohrozil Švédsku kvůli vyloučení Huawei a ZTE z budování tamních 5G sítí. Osvojte si objektivní pohled a zvažte své špatné rozhodnutí, ať dopad nepocítí švédské firmy v Číně, vzkázal do Stockholmu. (Reuters)
Je to věc principů a hodnot, vysvětluje slovenská prezidentka Zuzana Čaputová důvod, proč se nechtěla zúčastnit konference Globsec, která spolupracovala s čínskou technologickou firmou Huawei. Globsec s firmou v reakci na to spolupráci rozvázal.
Největší bezpečnostní konference na Slovensku přerušila po kritice spolupráci s čínskou firmou Huawei. Důvodem rozvázání spolupráce je podle zjištění Deníku N i kritika prezidentky Zuzany Čaputové či eurokomisařky Věry Jourové.
Dva roky se čínský koncern Huawei snažil o získání bezpečnostní prověrky v Česku, nyní telekomunikační společnost žádost stáhla. Důvody přitom tají. Podle informací Deníku N se pro ni prověrka nevyvíjela dobře.
Japonsko čínskou společnost Huawei setřáslo už před dvěma roky. Teď, když Huawei ztrácí po tlaku USA půdu pod nohama, větří Tokio příležitost. Aliance japonských gigantů NEC a NTT chce 20 % na světovém 5G trhu – už do roku 2030.
Británie nechce mít od roku 2027 s Huawei nic společného a USA teď vyhlásily, že k veřejným zakázkám nepustí žádnou firmu, která Huawei používá. A kde se Huawei trápí, tam jiní cítí příležitost. Černým koněm 5G sítí jsou Japonci.
Velká Británie začne tento měsíc omezovat účast čínské firmy Huawei v síti 5G. Boris Johnson tak rozhodl poté, co další sankce USA vůči Číně oslabily schopnost Huawei dodávat britskému trhu. (Financial Times)
Čína v neděli pohrozila, že přijme „nezbytná opatření“ na ochranu společnosti Huawei a dalších firem poté, co USA oznámily nová omezení týkající se nákupů polovodičové technologie. (AFP)
USA zastavily dodávky polovodičů čínské firmě Huawei, která je využívá například při výrobě mobilních telefonů. Společnost je na americkém blacklistu od loňského května, díky výjimce ale mohla tamní technologie stále využívat. (CNBC)
Huawei v otevřeném dopise britské vládě hrozí, že jeho vyřazením z budování 5G sítě by si Británie uškodila. Pandemie vyvíjí „významný tlak“ na telekomunikační systémy a mnozí Britové „trčí v pomalém digitálním pruhu“, píše čínský gigant. (BBC)
Vláda USA obžalovala Huawei z hned několika zločinů kvůli „podvodnému jednání“ s KLDR. Čínskou společnost viní ze spiknutí za účelem krádeže obchodních tajemství či spiknutí za účelem vydírání.
Některé obavy týkající se společnosti Huawei Technologies jsou neopodstatněné, řekl ve středu šéf výkonného francouzského telekomunikačního operátora Orange. Obavy podle něj jen odsouvají zavedení sítí páté generace.
Premiér Andrej Babiš věděl o varování před čínskými firmami Huawei a ZTE předem, říká odvolaný ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Premiér přesto Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost vyčítal, že bylo příliš nečekané. (iRozhlas)
Huawei se vzpamatuje z amerických sankcí, ale bude potřebovat 2-3 roky na nápravu škod, které jí způsobily. Firma musela přepracovat design produktů, aby se obešla bez amerických součástek, řekl šéf Huawei Ren Zhengfei. (Washington Post)
Boris Johnson si vyfotil selfie telefonem Huawei, všimla si média. A to krátce poté, co řekl, že jeho vláda vykáže čínskou firmu ze zakázek na sítě 5G. Technologie Huawei jsou zapádními tajnými službami označovány za bezpečnostní riziko. (Bloomberg)
Dodavatelé ze Spojených států přestávají být pro čínskou společnost Huawei Technologies nutností, firma už dokáže vyrábět chytré telefony i bez amerických čipů. Huawei chce snížit kvůli restrikcím svoji závislost na USA. (WSJ)
Britský premiér se chystá umožnit čínské firmě Huawei přístup k budoucí britské síti 5G. Boris Johnson tím riskuje roztržku se Spojenými státy, které firmu kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu z budování mobilních sítí nové generace vyloučily a stejný postup vyžadují i od svých spojenců. (Sunday Times)
Zbavit se vybavení od čínských gigantů Huawei a ZTE by evropské operátory stálo 3,5 miliardy dolarů, odhadla dánská konzultační firma. Na Huawei napojená lobbingová skupina přitom mluvila o 62 miliardách. (Sinopsis, Reuters)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zastavil správní řízení o stížnosti společnosti Huawei. Čínská firma v ní kritizovala postup ministerstva zdravotnictví, které ji vyloučilo z tendru na Integrovaný systém uživatelů pro krajské hygienické stanice.
Síť ministerstva financí bude fungovat pomocí technologií Huawei. Čínská společnost nabídla nejnižší cenu na dodávku síťových prvků v rámci rozšíření datové optické DWDM sítě, získala i projekt ve Státní tiskárně cenin. (Lupa)
Letiště Václava Havla vypsalo výběrové řízení na sedm celotělových skenerů, které mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Z tendru ale vyloučili kvůli bezpečnosti čínskou společnost Huawei, zjistil Deník N.
Ministerstvo obchodu Spojených států nejspíš prodlouží o dalších 90 dní lhůtu, po kterou může čínská společnost Huawei nakupovat komponenty u amerických firem. Poprvé tak úřad učinil v květnu. (Reuters)
Společnost Huawei se ohradila proti reportáži Českého rozhlasu, která popisuje, že společnost může sbírat citlivé informace o lidech, s nimiž navázala obchodní jednání. Tyto informace pak podle Radiožurnálu měla probírat se zaměstnanci čínské ambasády v Česku.
Česká pobočka Huawei je v podezření, že její zaměstnanci sbírají citlivá data o úřednících a byznysmenech, se kterými vedou obchodní jednání. Informace pak vpisují do interního systému, ke kterému má přístup centrála firmy v Číně. (iRozhlas)
Čína vyvíjí politický tlak na propuštění finanční ředitelky společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou zadržené v Kanadě. V případě vydání do USA by mohla promluvit o vazbách firmy Huawei na čínské vojenské a bezpečnostní složky, říká sinolog Charles Burton. (ceskenoviny.cz)
Čína podmiňuje dohodu s USA tím, že Washington zruší všechna cla uvalená během obchodní války, a to neprodleně. Dále má dostát slibu ze summitu G20 a umožnit americkým firmám obchodovat s Huawei, prohlásilo ministerstvo obchodu ČLR. (SCMP)
Facebook přestal instalovat své aplikace na nové čínské telefony Huawei. Platí to i pro další aplikace Facebooku – WhatsApp a Instagram. Na stávajících telefonech instalace i aktualizace k dispozici nadále jsou. (SCMP)
Firma Huawei tvrdí, že čínské právní předpisy ohledně boje proti terorismu a kybernetické bezpečnosti neplatí v jiných zemích. Názor opírá o analýzu norské právní společnosti.
Americký prezident Donald Trump dnes navštíví Velkou Británii. Setká se s členy královské rodiny a s odstoupivší premiérkou Theresou Mayovou. S tou se chystá debatovat o změně klimatu nebo riziku technologické společnosti Huawei. Trumpovo letadlo má přistát v 10:00 SEČ. (BBC)
Europoslanec Jan Zahradil se po varování kyberúřadu sešel s šéfem českého Huawei. Podle předsedy ODS Petra Fialy Zahradil důsledně hájí české národní zájmy včetně bezpečnosti. Více v článku.
Šéfem pracovní skupiny, která dodává stanoviska k zákonu o kyberbezpečnosti i vojenském zpravodajství je zaměstnanec Huawei Pavel Košek. Jeho angažmá ve firmě na americkém blacklistu jako problém nevidí. Mezi rolemi prý umí přepínat.
Společnost Huawei požádala Federální soud v Texasu, aby její žaloba na Bílý dům, kterou podala v březnu, byla zpracována ve zrychleném procesu.→ Tím se vyhne jak vysokým nákladům, tak i povinnosti odevzdat některé citlivé dokumenty. (NYTimes)
Čínská společnost Huawei se obrátila na soud ve Spojených státech se žádostí, aby označil zákaz používání jejích výrobků za neústavní. Krok souvisí s již existující žalobou, kterou se firma domáhá zrušení amerického zákazu. (CNBC)
Petr Kellner jednal s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou o bezpečnosti komunikačních sítí. Ubezpečil ho, že jeho firmy budou dodržovat případná omezení pro Huawei, uvedl Kubera. (ČTK)