Romové

Odborníci odmítají, že by Romové masově volili Andreje Babiše. Romská menšina je podle nich v otázce prezidentských voleb stejně rozdělená jako většinová společnost. Šéf ANO i Petr Pavel v minulosti o Romech pronesli problematické výroky.

V Letech na Písecku skončilo bourání bývalého vepřína v místech, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Návštěvnické centrum tam chce Muzeum romské kultury otevřít v druhé polovině roku 2023 nebo na začátku roku 2024. (ČTK)

Vláda bude ve středu hlasovat o vytvoření funkce vládního zmocněnce pro záležitosti romské menšiny. Podle návrhu by se jím měla stát Lucie Fuková.

V pátek náhle zemřel romský aktivista Čeněk Růžička. Byl předsedou Výboru pro odškodnění romského holocaustu, zasazoval se o vybudování památníku na místě bývalého koncentračního tábora v Letech. Ještě v létě se zúčastnil zahájení demolice vepřína, který v tomto místě stál. (Romea)

Muž, který na protivládní demonstraci rasisticky nadával novináři Richardu Samkovi, se omluvil. Uvedl však, že slovo „cikán“ nepokládá za hanlivé. (Romea)

Diskriminace Romů nebo LGBTQ osob – to jsou jen dvě témata, u kterých se liší názory ombudsmana Stanislava Křečka a jeho nového zástupce Víta Schorma. Ten v Aréně N vysvětloval, jak si představuje spolupráci v úřadu. Nabízíme zkrácený přepis podcastu, který si můžete celý poslechnout na našem webu.

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm v podcastu Aréna N. Foto: Karolína Pláničková, Deník N

„Integrace znamenala, že budeš dělat, co po tobě chtějí gádžové,“ říká Patrik Banga, autor knihy o romském dětství na Žižkově. V rozhovoru pro Deník N přiznává, že ani po třiceti letech nemá důvěru v policii.

V Praze dnes v souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU začalo setkání Evropské platformy pro začleňování Romů. Z členů vlády nedorazil nikdo, jen ministr školství Vladimír Balaš poslal zdravici přes video. (Romea)

Česká republika zaplatí Jaroslavu Suchému 4000 eur (cca 100 tisíc korun) kvůli tomu, že byl v roce 1985 zařazen do zvláštní školy, protože je Rom. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva, na nějž se v roce 2016 Suchý obrátil. (Romea)

Organizace RomanoNet vyzývá vedení STAN k odvolání starosty Poděbrad Jaroslava Červinky z kandidátky a podává na starostu trestní oznámení. Ten ve svém projevu převyprávěl historku, v níž se rasisticky vyjadřuje vůči Romům. Mimo jiné naznačil, že by se měli střílet.

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka (STAN) na jednání zastupitelstva na konci června ve svém projevu převyprávěl historku, v níž se rasisticky vyjadřuje vůči Romům. Mimo jiné naznačil, že by se měli střílet. V rozhovoru s Deníkem N se za svá slova omluvil, podle něj jsou však zkreslená.

Herec Zdeněk Godla se distancoval od spolupráce s hnutím SPD a chomutovským hnutím PRO, které podpořil na začátku června na akci v Chomutově. „Bohužel jsem naletěl politickým hrátkám a důsledky jsem nedomyslel,“ napsal herec ve vyjádření s tím, že svou účast na akci nyní považuje za chybu. (Romea)

Romská zpěvačka Ida Kelarová odmítla nominaci na státní vyznamenání, které každoročně 28. října uděluje prezident. „Současného prezidenta totiž nepovažuji za důstojného reprezentanta naší země a jeho rozhodnutí ve mně vzbuzují stud a vztek,“ vysvětlila Kelarová.

Nejméně dva měsíce přebývají před brněnským nádražím desítky romských matek a dětí z Ukrajiny. Jsou bez prostředků a nemají kde bydlet, vypadly ze systému pomoci. Město jim proto postavilo stany. Přečtěte si reportáž ze stanové vesničky pro Romy v centru Brna.

Na pražském hlavním nádraží v noci na dnešek nocovala více než stovka především romských uprchlíků z Ukrajiny. Další část z nich se přesunula do stanových městeček v Troji a Malešicích.

Mostecké sídliště Chanov bylo dlouhá léta nejznámější vyloučenou lokalitou v Česku. Nyní zde v pilotním projektu zkoušejí metodu, kterou chtějí předcházet problémovému chování žáků. Zaměřuje se na zdůrazňování a chválení dobrého chování.

Pražský magistrát žádá od státní Správy uprchlických zařízení pomoc s ubytováváním skupin romských uprchlíků z Ukrajiny. Město pro ně nemá dostatek vhodných ubytovacích kapacit.

Když do Česka uprchnete před válkou a jste Rom, skončíte v horších podmínkách, než když do Česka uprchnete před válkou a Rom nejste. Kde v naší zemi končí ukrajinští Romové? A co to o nás říká? Hostem ve Studiu N je redaktor Prokop Vodrážka.

Když do Česka uprchnete před válkou a jste Rom, skončíte v horších podmínkách, než když do Česka uprchnete před válkou a Rom nejste. Kde v naší zemi končí ukrajinští Romové? A co to o nás vypovídá? Hostem ve Studiu N je redaktor Prokop Vodrážka.

Správa uprchlických zařízení se rozhodla ukázat, jak pracuje ve Vyšních Lhotách s romskými uprchlíky z Ukrajiny. Hezké to tam není, ale nic lepšího zatím Česko nabídnout nedokázalo. A možná ani nedokáže.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Úřady vytipovaly osm objektů, které by mohly být vhodné pro ubytování ukrajinských Romů. Uprchlíci z romské menšiny většinou žádají velkokapacitní ubytování, problémem je i to, že často nehovoří ukrajinsky, řekl dnes ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Do Česka zamíří týdně až několik stovek ukrajinských Romů prchajících před válkou. Početné rodiny se však mnohdy kvůli ubytování nechtějí rozdělit, a tak často zůstávají v bývalých detenčních centrech.

Od začátku ruské invaze přišlo do Česka přes dva tisíce ukrajinských Romů. Krajská registrační místa mají problémy sehnat jim ubytování, protože se mnohočlenné rodiny nechtějí rozdělovat, říká v rozhovoru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Čeští Romové a Romky by měli pomoci s hledáním bydlení pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Vyzvali je k tomu občanští členové rady vlády pro záležitosti romské menšiny spolu se zástupci neziskových organizací a státní správy, uvedl dnes server Romea.cz. (ČTK)

Studio N: Dnes je Mezinárodní den Romů. Jaká je jejich situace? Polovina z nich v Česku žije ve vyloučených lokalitách. „Stát hasí jen lokální požáry, nenabízí systémové řešení,“ říká v rozhovoru s Vítkem Svobodou ředitelka Romského muzea kultury Jana Horváthová.

Stovky ukrajinských Romů našly dočasný azyl v církevní komunitě ve východoslovenské obci. Z nenadálé situace jsou často dezorientovaní. Dokážou se Česko a Slovensko postarat i o ty, které nechce ani jejich vlastní země?

Ředitel občanského sdružení Romodrom Nikola Taragoš chce usilovat o odvolání ombudsmana Stanislava Křečka z funkce, uvedl server Romea.cz. Křeček na blogu napsal, že si Romové si za svou situaci mohou sami, a že devastují jeden byt za druhým.

Český Rom Petr Torák převzal společně s Britkou Lynn Mayesovou Pearsonovu národní cenu pro pedagogy, která se každoročně uděluje ve Spojeném království. Dvojice získala jednu ze zlatých cen za výsledky partnerské spolupráce.

Neexistuje žádná souvislost mezi zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích v polovině června. „Smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem,“ konstatují policisté v tiskové zprávě. O „romském Floydovi“ jsme psali zde. (Policie ČR)

Mladí Češi Romům neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj k nim se oproti minulosti zlepšil. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách a jsou odmítavější vůči rasistickému humoru. Vyplývá to z výzkumu pro HateFree Culture.

Senát nedávno schválil novelu z dílny ODS známou také jako „třikrát a dost“. Umožní, aby chudší lidé neplatící pokuty za některé přestupky přišli o část dávek. Opatření v některých obcích využijí i vůči těm, kteří se opakovaně dopustí byť i jen banálního porušení zákona.

Policie se zabývá výroky bývalého zaměstnance Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje, který na videonahrávce vyhrožuje pobodáním šéfovi SPD Tomiu Okamurovi. Někteří další účastníci setkání tvrdí, že šlo o nadsázku.

Lidé si vytvořili pohádku o romské běžkyni v balerinkách, z níž se stala hračka většinové společnosti, říká v rozhovoru s Deníkem N psychiatr Peter Pöthe. Veřejnosti vyčítá nezájem o bídu, v níž žijí desetitisíce Romů na Slovensku i v Česku.

Dětský psychiatr Peter Pöthe jezdí pravidelně pomáhat Romům do slovenských osad. Během války jezdí i za ukrajinskými dětmi. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Prezident Miloš Zeman přijel přivítat prvňáčky na základní škole v Merhautově ulici v Brně. Hned pak zamířil na letiště v Tuřanech, odkud letounem CASA odletěl zpět do Prahy. Za cenu jednoho prezidentova letu by se zaplatily desítkám dětem obědy na celý školní rok.

Lidé po celém světě si dnes připomínají den romského holokaustu. Připomínáme rozhovor s romskou filmařkou Verou Lackovou, která o hrůzách páchaných na Romech během druhé světové války natočila snímek Jak jsem se stala partyzánkou.

V Teplicích v kostele svatého Jana Křtitele na Zámeckém náměstí začal v 10.00 pohřeb Stanislava Tomáše, který zemřel 19. června krátce po policejním zásahu. Pohřeb je otevřený veřejnosti, jeho součástí je katolická bohoslužba.

Správní rada Institutu Terezínské iniciativy odvolala ředitelku institutu Terezu Štěpkovou. Spor s ní eskaloval po Deníkem N popsaném nátlaku, aby ze čtení jmen obětí holokaustu vypustila jména romských zavražděných, což odmítla.

Rada vlády pro romskou menšinu vyzývá policii, GIBS a ombudsmana, aby udělali vše pro vyšetření teplické kauzy. Žádá zveřejnění informací o šetření. (ČTK)

Na 200 lidí protestovalo před velvyslanectvím ČR v Bukurešti proti policejnímu zákroku v Teplicích, po němž zemřel Rom. Českou policii viní rasismu. (ČTK)

Účastníci původně piety za zemřelého Roma v Teplicích se přesouvají před policejní stanici. Několik stovek demonstrantů používá hesla jako „Stop rasismu“. Policie vyzvala účastníky pochodu, aby se rozešli.

Stovky lidí se dnes shromáždily v Teplicích kvůli smrti Roma, jenž před týdnem zemřel krátce po zákroku policie. Podle nich policie pochybila, ta však vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítla.

V Teplicích začala pietní akce za Stanislava Tomáše, který před týdnem zemřel po zákroku policie. Místní Romové nevěří, že byl zákrok adekvátní.

Účastníci pietní akce v Teplicích požadují důsledné vyšetření smrti muže po policejním zákroku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala, aby se prioritně prošetřily okolnosti úmrtí Roma, proti němuž v Teplicích zakročila policie. (ČTK)

Rada Evropy vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Ten podle instituce vyvolává řadu otázek. (CE) O případu jsme psali zde.

V Česku by mohl do roku 2022 vzniknout nový post vládního zmocněnce pro romské záležitosti. Počítá s tím Strategie romské integrace do roku 2030, kterou schválila vláda. Podle odborných odhadů je v Česku asi 262 tisíc Romů.

Organizace Roma Education Support Trust (REST) spustila webovou stránku „Záleží na každém dítěti“. Stránka představuje příručku pro české učitele, která předkládá zkušenosti českých škol s realizací společného vzdělávání. (Romea)

Vznikne analýza o zabaveném majetku Romů za války. Má sloužit k nastavení odškodnění, a to do roku 2030, uvádí nová strategie začleňování Romů. (ČTK)

„Mnoho lidí na první pohled nepozná, že jsem Romka, což mi někdy ulehčuje život, ale je to i nebezpečné,“ říká slovenská dokumentaristka Vera Lacková, která získala v pondělí na německém festivalu GoEast jednu z hlavních cen.

Zatímco výstavu o romských partyzánech na výročí Slovenského národního povstání běžní lidé ignorovali, na vernisáž přišla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (vlevo). Foto: archiv Very Lackové

Mladá dokumentaristka Vera Lacková vypráví ve filmu Jak jsem se stala partyzánkou příběh svého pradědečka, jednoho z mála Romů, který přežil koncentrák a bojoval proti nacistům.

Český statistický úřad chtěl po stovkách obcí, aby mu před sčítáním obyvatel nahlásily lokality, kde bydlí „sociálně nepřizpůsobiví“, etnické menšiny či cizinci. Právní experti a některé obce to považují za nepřípustnou etnickou profilaci obyvatel. Ombudsman Stanislav Křeček se postavil za statistiky.

Nové články Deníku N

06:16Miloš Zeman: Muž bez pravidel, který nakonec všechno prohrál 06:03Za únor 1948 může Stalin, Beneš, Masaryk… Anebo je to spíš tak, že v té době většině Čechů komunistický puč vyhovovalVčera 21:00Babišova výzva k sázení na jeho výhru je lumpárna, říká advokát. Z řady „poškozených“ se vyklubali trollovéVčera 20:07Pointa N: Pavel začal úřadovat, Babiš přemýšlí, co dálVčera 19:38Vývoj bojů (340. den): Rusové převzali iniciativu, ale platí za ni vysokým počtem mrtvýchVčera 19:14Zahraniční politika s novým prezidentem: Pavel už naštval Čínu a plánuje cestu na UkrajinuVčera 19:09„Svět bez Babiše?“ Rozebíráme varianty další politické kariéry šéfa ANOVčera 17:41Chybí jednoduchá cesta. Jak může Pavel řešit možného „Zemanova“ předsedu Ústavního soudu?Včera 17:06Moskva odsoudila úder na zbrojovku v Íránu. Podle USA útočily izraelské drony, Tel Aviv mlčíVčera 15:49Studio N: Jak zahojit jizvy v rozdělované společnostiVčera 15:38Bude ten „nový svět bez Babiše“ lepší?Včera 15:03Babiš by nebyl takovou zárukou jako Pavel, že zůstaneme součástí Západu. I soudce smí vyjádřit názor, říká RychetskýVčera 11:58„S dětma bych v centru nebydlel, ani kdyby mi platili.“ Z luxusního penthousu až pod most aneb Jak se bydlí v Praze? DrazeVčera 07:14Bahno, bláto, covid a devět hořících kaskadérů najednou. Čeští filmaři nominovaní na Oscara vzpomínají na natáčení29.01 20:49„Lumpík“ Babiš v Chanově ovládl volby. Spojil Pavla s vládou a přilákal i mladé voliče29.01 19:30„Zvažovali jsme ještě daleko drsnější billboardy.“ Popisujeme zákulisí Babišovy kampaně29.01 18:12Bude ANO dál lovit hlasy v temných vodách, nebo se pokusí umírnit? Záleží i na tom, jak se bude Babiš nudit29.01 18:02Z agresivního politika neuděláte za pár měsíců hodného strejdu. Pavel v kampani rostl před očima, říká expert29.01 17:39Komise v pražských Bohnicích popletla hromádky a vítězem určila Babiše. Lhůtu na nahlášení chyby prošvihla29.01 16:58Volební mapy: Kde byla nejvyšší účast a jak to souvisí s výsledkem29.01 16:55Byla to euforie. Máme radost, že volby nerozdělily Česko, popisují Pavlovi dobrovolníci29.01 16:51Babišova výzva k sázení nás zaskočila. Ať si každý udělá názor sám, jestli je to etické, říká mluvčí Fortuny29.01 15:38Musíme vyvést ANO z izolace, říká Nacher. Zda to půjde s Babišem v čele, je podle něj předčasná otázka29.01 14:08Zvolení Petra Pavla je zlomem, který změní českou politiku a společnost29.01 12:49Potratily nebo nemohou otěhotnět. A každou chvíli dostávají otázky, kdy budou mít dítě29.01 09:41Postavil si jachtu a plaví se kolem světa: V Arktidě couval den a půl mezi krami, na Amazonce mohl plout jen s pistolníky29.01 09:29Stereotypy a zase stereotypy. Nová minisérie Docent je klasickou českou kriminálkou, v dobrém i zlém29.01 00:25Muži, kteří zneužívají ženy. Česky vyšla thrillerová literární reportáž Klub28.01 21:57Klíčové bylo nenaskočit na Babiše. Jsem ráda, že lidé odhalili lež, říká šéfka Pavlovy kampaně28.01 21:47Pavel nejvíce bodoval v lyžařských centrech, pohoršil si v jediné obci