Rodina a vztahy

„Vracelo mě to k úplně největší věci, kdy jsem slovo nedodržel. Můj rozvod. V principu jsem selhal. Ale nemůžu říct, že tím byl rozvod jen špatné rozhodnutí,“ říká herec Martin Finger oceněný za výkon ve filmu Slovo.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Statistiky říkají, že když nad vámi budeme přemýšlet jako nad průměrným člověkem, pak v tuto chvíli před světem střežíte přesně třináct svých tajemství. Přečtěte si text o tom, jak s nimi žít.

„Nám nejde o to, aby spolu nemohli žít homosexuálové, ale pojďme se bavit o tom, aby se děti neprodávaly,“ říkají v rozhovoru sexuolog Vladislav Chvála a psycholožka Ludmila Trapková sympatizující s Aliancí pro rodinu.

"Rodiče jsou tu pro děti, ne naopak. Manželství pro všechny posílí trh s dětmi," obávají se Ladislav Chvála s Ludmilou Trapkovou. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Párový terapeut Pavel Rataj v rozhovoru vysvětluje, proč v partnerských vztazích dochází k nevěře, a radí, jak se ní vyrovnat. „Podvědomě se každý někde uvnitř bojí, že ve svém vztahu přijde o exkluzivitu,“ říká.

Podle Pavla Rataje je ve vztahu nejdůležitější to, jak my rozumíme sami sobě. Foto: Archiv Pavla Rataje

Ano, videohry jsou také pro děti. Ale kdy by děti měly s hraním videoher začínat? Jakým způsobem by rodiče čas s videohrami měli korigovat? Pokud má dítě hrát videohry, nestačí měřit a omezovat čas strávený v digitálním světě. Rodič, potažmo učitel by se měli snažit podporovat smysluplnost hraní.

Elon Musk je otcem dalších dvojčat, která porodila jeho spolupracovnice a výkonná ředitelka společnosti Neuralink Shivon Zilisová. Dětem je nyní osm měsíců, Musk má tak celkem deset dětí.

„Prodloužený smutek se obecně projevuje neschopností přizpůsobit se ztrátě. Ráno se vzbudíte a znovu a znovu se cítíte, jako by vaše ztráta byla úplně nová,“ říká profesorka psychiatrie z Newyorské univerzity Naomi Simonová.

„Žádný psychický problém není ‚moc malý‘, abychom nad ním mohli jen mávnout rukou,“ říká šéfka Nevypusť duši. Sama zažila temná období.

Marie Salomonová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Vyvinuli jsme si frustraci z čehokoliv, co nějakou dobu trvá. A tak nakonec žijeme velmi povrchní životy, ve kterých na sebe nebereme břemena vůbec žádná, protože nám připadá, že je téměř nesprávné, aby cokoliv bylo těžké,“ říká Christina Crooková, kanadská odbornice na digitální mindfulness.

Christinu Crookovou označují někteří také jako „digitální Marie Kondo“. Foto: Shannon Laliberte

Představte si, že vám zazvoní mobil. „Vyhrál jsem v loterii padesát milionů!“ ozývá na druhé straně hlas vašeho nejlepšího kamaráda. Co vám proletí hlavou jako první? A jaký pocit se vám v hrudi rozvibruje po skončení telefonátu? Dokážete s ním – ale upřímně – jeho radost sdílet?

Sociologická data zachycují, že se počet bezdětných v Česku zvyšuje. „Nedá se říct, že pokles porodnosti je reakce na nejistotu, ale rozhodně tomu nejistoty mohou přispívat,“ říká socioložka Akademie věd České republiky Hana Hašková.

Češka Eva Michaláková, které norská sociální služba v květnu 2011 odebrala oba syny a umístila je do pěstounské péče, se odvolala proti rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). České televizi to řekla její advokátka Dora Boková.

Lenka Medvecová Tinková radí rodičům se spánkem jejich dětí. „Za nejnebezpečnější považuji mýtus, že má miminko ve třech nebo šesti měsících spát celou noc,“ říká v rozhovoru s Deníkem N.

Uznávaný dětský psychiatr Michal Považan doporučuje rodičům i učitelům, aby dětem nelhali, zvláště v této situaci, kdy jsme svědky války na Ukrajině. „Dětem nemá smysl lhát. Když se bojím i já, řeknu jim to.“ Popisuje také, jak poznat, že dítě potřebuje odbornou pomoc.

„Dostali jsme se do bodu, kdy dosavadní způsob hledání sebeoptimalizace a extrémní osobní produktivity narazil na své limity,“ říká Oliver Burkeman, který více než deset let psal na stránkách Guardianu oblíbený sloupek o tom, jak žít šťastnější život.

Oliver Burkeman. Foto: Nina Subin

Americká zpěvačka Britney Spears oznámila, že je těhotná. Spears se loni téměř po 14 letech zbavila otcova opatrovnictví. Zpěvačka se po tu dobu nesměla vdát, nesměla otěhotnět, nesměla řídit nebo musela brát léky, otec kontroloval i její finance. (NYT)

Tak jako v zahraničí i v České republice mladí lidé zvažují, že kvůli obavám z budoucnosti nebudou mít děti. Jaké faktory a důvody v tom hrají roli? Filip Titlbach mluví ve Studiu N s Karolínou Klinkovou a Barborou Šturmovou.

Tak jako v zahraničí i v České republice mladí lidé zvažují, že kvůli obavám z budoucnosti nebudou mít děti. Jaké faktory a důvody v tom hrají roli? Filip Titlbach mluví ve Studiu N s Karolínou Klinkovou a Barborou Šturmovou.

Důvodů, které mladé lidi odrazují od rodičovství, existuje hned několik. Stále častěji se skloňují ty, jež souvisí s obavami z budoucnosti. Mladí lidé vidí budoucnost tak černě, že si neumí představit, že by do ní přivedli dalšího člověka.

Jsem vděčný svým rodičům, že jsem v pravý okamžik dostal facku, řekl koncem ledna ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Premiér Petr Fiala v rozhovoru s Deníkem N svého ministra hájí. „Preferuji jiné druhy výchovy, které jsou podle mě účinnější, ale ať si každý rodič zvolí, jak bude k výchově přistupovat,“ řekl doslova.

Dnes je 14. února, kdy se každoročně slaví Den svatého Valentýna – svátek všech zamilovaných. Přečtěte si archivní text o tom, jak se navazování vztahů změnilo během pandemie.

Mělo by Česko uzákonit po vzoru většiny evropských zemí zákaz fyzického trestání dětí? V reakci na rozhovor ministra práce Mariana Jurečky se serverem Aktuálně.cz jsme se zeptali expertů sněmovních stran na sociální problematiku.

Způsobů, jak definovat intelektuální pokoru, existuje několik. Nakonec se ale všechny shodnou v následujícím: jde o schopnost přiznat vlastní omylnost. V čem přesně intelektuální pokora spočívá? Jací lidé jí nejčastěji disponují? A proč bychom nad ní vůbec měli přemýšlet?

Manželka podvádí svého muže, vědí to všichni kromě něj. Podnikatel je podvodník, ale okradení to do poslední chvíle nevidí. Proč je lež blízkého člověka tak těžké identifikovat? Dvě knihy radí, čeho si všímat.

„Nepotřebujeme, aby se politici fotili v domovech. Je nechutné využívat ty lidi, když se to hodí, ale jak je rok dlouhý s tématem nepracovat,“ říká v rozhovoru Simona Bagarová

Simona Bagarová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Že se zájmy supermodelky Emily Ratajkowské a oxfordské akademičky Amie Srinivasanové propletou, by ještě nedávno čekal asi jen málokdo. Dnes se však jména těchto žen skloňují ve stejných debatách a ony samotné vzájemně sledují svou práci. Co tak rozdílné ženy spojilo?

Simona Bagarová popisuje své zkušenosti z domova pro seniory: Šílené mi přišlo i to, jak neklidně lidé umírali. Na dvoulůžkovém pokoji, když jedna žena umírala, dali mezi postele obyčejnou zástěnu, aby to ‚nerušilo‘ tu druhou. Byly tam samy. Umírající naříkala a druhá plakala.

Simona Bagarová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Profesorka Holt-Lundstadová vypočítala deset faktorů, které nejvýrazněji brání tomu, aby člověk zůstal naživu. Nejrychleji nás ke smrti přiblíží ne špatná životospráva nebo kouření, ale samota.

Studio N: Vánoce jsou jedním z největších stresorů roku a je krátkozraké myslet si, že pokaždé budou šťastné. Co dělat, když nemáme zrovna vánoční náladu? A jak reagovat, když u štědrovečerního stolu načne debatu o pandemii někdo s opačným postojem?

Britskému premiérovi Borisi Johnsonovi a jeho manželce Carrie Symondsové se narodila dcera. Pár už má spolu syna, který se jmenuje Wilfred Lawrie Nicholas Johnson. Chlapec se narodil loni v dubnu.

Britský premiér Boris Johnson s přítelkyní Carrie Symondsovou. Foto <a href="Birtský premiér Boris Johnson s přítelkyní Carrie Symondsovou. Foto oficiální účet vlády na Twitteru, 10DowningStreet">oficiální účet vlády na Twitteru, 10DowningStreet</a>

Jeden z příznaků, který nejspíš dost dobře vystihuje stav vyhoření, je, když se člověk dostane do stavu: „Ráno nemůžu vstát z postele a pomyšlení, že opět jdu do TÉ práce, mě úplně paralyzuje,“ popisuje HR manažerka Michala Neumannová.

Policisté z Vodňan na Strakonicku vytáhli ve středu večer z řeky Blanice ženu a dítě. Oba žijí. Policisté dítě ve vážném stavu předali lékařům. Uvedl to jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Dodal, že další podrobnosti nejsou známé. (iRozhlas)

Zamyslete se nad tím, jak byste vychovávali malé dítě, aby ve svém životě selhávalo a skončilo ve vězení. O tomto cvičení, odpuštění i terapii pro odsouzené jsme mluvili s hlavním vězeňským psychologem Václavem Jiřičkou.

Hlavní vězeňský psycholog Václav Jiřička učí vězně, jak se vrátit zpátky do života. A vidí, co je tam naopak dostalo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Film Bez touhy skrývat se získal na festivalu Ji.hlava cenu za originalitu a „syrový a nekompromisní“ pohled na intimní život mladých Číňanů. Jestli se Chao-chao a Ning-ning milují, proč si tak ubližují? A co s tím mají společného Mao a kulturní revoluce?

Co znamená prožít dobrý život? Psychologové až donedávna mluvili o dvou teoriích, v poslední době se ale v debatě objevuje i třetí. A říká následující: pro dobrý život možná někteří nepotřebují ani stabilní štěstí, ani pocit smysluplnosti.

Průzkum mezi dětmi, jehož část vznikla exkluzivně pro Deník N, ukázal, že zavření škol psychicky odnesla čtvrtina z nich. Klíčové je pro ně setkávání s kamarády, proto se letos do školy těší víc než jindy.

„Trendy v oblasti krásy často v našem světě udržují již existující struktury – chrání lidi, kteří jsou mocní, kteří zapadají do idealizovaného obrazu dané doby,“ říká autorka knihy o síle make-upu ve společnosti.

Večerní klábosení venku před domem, když slunce zapadne a tma zavoní čerstvým vzduchem, vybrousili ve španělské Andalusii na umění. Staletá sousedská tradice však vymírá. Zachrání ji stát s dědictvím UNESCO?

Už z předešlých výzkumů zaměřených na Spojené státy vyplynulo, že zhruba v roce 2012 došlo k masivnějšímu rozšíření smartphonů v populaci. Nová studie však ukázala, že tento rok byl kritický i v jiných zemích: přibližně v momentě, kdy začala celosvětově růst osamělost dospívajících, získala ve zkoumaných zemích přístup k smartphonu alespoň polovina teenagerů.

Během pandemie se zhoršily partnerské vztahy. Vyplývá to z pilotní studie výzkumu Současná česká rodina. Průzkum ukázal také na souvislost mezi hodnocením partnerství a obavami ze ztráty zaměstnání. (MUNI) Více o tématu psal Deník N zde.

Přestože se může zdát, že ve světě s rozvolněnými opatřeními a zvyšujícím se počtem očkovaných pro nezadané starosti skončily, bezproblémové nejsou ani vyhlídky do budoucna.

Mnozí si během pandemie uvědomili, jak náročné je žít o samotě – a k již i tak stresujícím stránkám postpandemického randění se přidal i pocit, že když nechtějí měsíce v úplné izolaci zažít znovu, měli by si s hledáním vztahu opravdu pospíšit.

Soud odmítl udělit zpěvačce Britney Spears nezávislost na otci. Jamie Spears dozoruje život své dcery 13 let, kdy ji soud zbavil možnosti o sobě rozhodovat. Osud popové hvězdy vypráví ve Studiu N Jana Ciglerová.

Pandemie ukázala, jak důležité partnerské vztahy jsou. Mnozí si uvědomili, jak náročné je žít o samotě – a k již i tak stresujícím stránkám postpandemického randění se přidal i pocit, že když nechtějí měsíce v izolaci zažít znovu, měli by si s hledáním vztahu opravdu pospíšit.

Soud v americkém Los Angeles odmítl žádost právního zástupce zpěvačky Britney Spears, aby bylo ukončeno opatrovnictví jejího otce. Jamie Spears dozoruje život své dcery 13 let, kdy ji soud zbavil možnosti o sobě rozhodovat.

Je až symbolické, že Britney Spears bude za dva týdny čtyřicet let a v mnoha ohledech tak s nově nabytou svobodou, tak běžnou pro ostatní lidi, začíná úplně znovu. Foto: Wikimedia Commons

Nesmí otěhotnět, nesmí se vdát, nesmí řídit, musí brát léky a podstupovat psychologické testy, musí vystupovat na turné a hlavně: vydělávat peníze, aby své dozorce měla z čeho zaplatit. Výpověď Britney Spears ukázala odvrácenou tvář opatrovnictví.

Nečekaná výpověď zpěvačky Britney Spears ukázala odvrácenou tvář opatrovnictví, které nad ní už 13 let drží její otec. Nesmí otěhotnět, nesmí se vdát, nesmí řídit, musí brát léky, vystupovat na turné a hlavně: vydělávat peníze.

Skotská seniorka Mary Marshallová se dočkala prvního praprapravnoučete. Její rodina jako jedna z mála v Británii a nejspíš jediná ve Skotsku čítá šest žijících generací. (iRozhlas, BBC)

Vlivem uvolňování koronavirových opatření jsou svatební místa beznadějně obsazena. Některá mají plno i na příští rok. (iHned)

Feminismus vnímám jako akt lásky vůči mužům. Skrze něj mohou prožít šťastnější a lepší život. Nestačí ženám otevírat dveře, potřebujeme, aby si muži uvědomili svá privilegia, říká akademička a autorka knihy o feministické výchově chlapců Sonora Jhaová.

Muži by se měli stát našimi spojenci, říká Sonora Jhaová. Foto: Elise Wang

Aktuálně nejčtenější

Koalice může slavit, do Kroměříže by se ale měla jet voličům omluvit za vlastní gólKandidátka extremistické a dezinformační scény Jana Zwyrtek Hamplová zvítězila v Kroměříži kvůli diletantské chybě vládních stran. Foto: ČTKTajemství černých kruhů v hlíně. Na okraji Prahy odkryli vzácnou památku. Nebo jen módní výstřelek z doby kamennéOdhalená část stavby staré 7000 let v pražské Vinoři. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NZeman dávným výrokem „nabil“ odpůrcům vlády, ti věří, že ji může odvolat. Podle expertů by to byl pučOdpůrci vlády na demonstraci v Den české státnosti 28. 9. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NBabiš udělal chybu a s referendem o vládě tvrdě narazil. Dostal další varování pro boj o HradSice to tak jednoznačně vypadá, ale prý to prezidentská kampaň není. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NVývoj bojů: Ruská armáda právě zažívá další těžkou porážku, z Putinova pohledu však dává smyslSměr Ukrajina.  Mobilizovaní Rusové z Volgogradské oblasti nastupují na vlak, který je doveze k jejich jednotkám. Foto: ČTK/APPříští rok vzrostou důchody i zálohy pro OSVČ. Najděte si částku, která se týká právě vásIlustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník NDrahoš, Hilšer, Fischer. Kdo a jak chce promluvit do prezidentské volby?Senátor Marek Hilšer. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVyhrocené volby v Brazílii: Lula může odstavit Bolsonara už v prvním kole, ten hrozil neuznat porážkuBrazilský exprezident Lula a prezident Bolsonaro. Foto: Leo Correa, AP, Marcos Brandão, Senado Federal, flickr; koláž: Deník NRusko sebralo Ukrajině další části území. Rodinám mobilizovaných rozdává uhlí a zelíPutin a samozvaní vůdci čtyř ukrajinských oblastí, kteří s ruským prezidentem podepsali dohodu o připojení k Rusku. Foto: kremlin.ruVýsledky senátních voleb 2022: Prohlédněte si, kdo zvítězil ve druhém kole a stane se senátoremJak rozumět mobilizaci? A mohou Putina neúspěchy ohrozit? Ptali jsme se tří odborníků na RuskoOtázky Deníku N zodpověděli (zleva) Michael Romancov, Karel Svoboda a Pavel Havlíček. Koláž: Deník NSlovo jsem nedodržel, když jsem se rozvedl. Nebylo to jen špatně, hořkost ale zůstává, říká Martin Finger„Nemám rád, když problémy vyhnívají. Nekňourat, nežvanit, řešit.“ Martin Finger, herec a umělecký šéf Činoherního klubu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPočítačové hry a válka: Co dělají ukrajinští herní vývojáři a o co přišli ruští hráčiStalker se prý dokončuje v Praze. Foto: GSC Game World Proč se někdo pustil do tak složité operace, jako je likvidace plynovodů na dně moře? Klíčem je motivDiverze na plynovodu vedoucím po dně Baltského moře zcela mění situaci i náladu v Evropě. Kdo se raduje a kdo se bojí? Foto: Framestock, Adobe StockArmáda samoty na Václavském náměstíDýchá z toho i samota, osamocení člověka, který ztratil kotvu a smýkají jím všelijaké proudy… Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nové na Deníku N

01.10 20:42Sylvia Plathová ožívá v novém románu Euforie. Bylo to nutné?01.10 19:08Nálada ve společnosti nebude pro vládu příznivější, hodnotí politolog úspěch Spolu01.10 19:07Koalice může slavit, do Kroměříže by se ale měla jet voličům omluvit za vlastní gól01.10 18:48Drahoš, Hilšer, Fischer. Kdo a jak chce promluvit do prezidentské volby?01.10 17:59Babiš udělal chybu a s referendem o vládě tvrdě narazil. Dostal další varování pro boj o Hrad01.10 15:11Vládní strany v senátních volbách drtivě vyhrály, hnutí ANO propadlo01.10 11:40Zapomeňte na pakoně ve světoznámém parku Serengeti, jeďte na kaloně v Zambii01.10 10:33Dopad Dozimetru v Karlovarském kraji: Audit prověří správu silnic, policie „vlákna vztahů“01.10 09:16V Severním Irsku je poprvé více katolíků než protestantů. To může vést k referendu o sjednocení Irska, má to ale háček30.09 19:49Boj o Senát: přímé střety vlády s opozicí, ostře sledovaná Jihlava i mobilizace protestních hlasů30.09 19:40Zeman dávným výrokem „nabil“ odpůrcům vlády, ti věří, že ji může odvolat. Podle expertů by to byl puč30.09 18:43Pointa N: Rusko, Rusko, Rusko, volal vůdce. Někteří tleskali, jiní umírali30.09 17:57Počítačové hry a válka: Co dělají ukrajinští herní vývojáři a o co přišli ruští hráči30.09 17:33Rusko sebralo Ukrajině další části území. Rodinám mobilizovaných rozdává uhlí a zelí30.09 17:33Vývoj bojů: Ruská armáda právě zažívá další těžkou porážku, z Putinova pohledu však dává smysl30.09 17:17Newsletter live! Za 50 korun vyrazte za uměním do golfového odpaliště. A kdo se to válí v opuštěném bazénu?30.09 17:13Devátý den soudu o Čapí hnízdo: „Agrofert tam na vás koukal všude“30.09 16:53Tajemství černých kruhů v hlíně. Na okraji Prahy odkryli vzácnou památku. Nebo jen módní výstřelek z doby kamenné30.09 16:49Dva stropy, dvojí zdanění. Rozplétáme řetězec opatření proti drahým energiím30.09 15:35Pilulky proti těžkému covidu leží ve skladu už skoro měsíc. Kvůli podmínkám výrobce je pacienti stále nemají30.09 15:21Přivezeme sem brutalitu války, říká Maxim Velčovský ve Studiu N30.09 14:25Středula: správný kandidát v nesprávné době30.09 14:20Výsledky senátních voleb 2022: Prohlédněte si, kdo zvítězil ve druhém kole a stane se senátorem30.09 13:33Rusko se od pádu SSSR opět pomalu, ale neustále rozpíná. Jaká území už obsadilo?30.09 13:00Zapsali se Ďáblu. Nacistický okultismus od Arvéda k Hitlerovi30.09 12:31Zlín dosadil Redlova opatrovníka do městských firem. Ty uzavíraly smlouvy s podnikatelem z Polčákovy kauzy30.09 11:54Když každý hlas rozhoduje a když je předem téměř jasno. Co říkají data o senátních duelech?30.09 10:43Pivo zdarma, šlágry a burcování voličů. Takový předvolební cirkus ještě Jihlava nezažila30.09 10:29Mladí diváci odpovídají: Stojí za to jít na Banger.? Jen kdyby tam nehrál Mišík30.09 09:27Putin nemá na vybranou, jedna špatná možnost střídá druhou