Analýza

Pellegrini, nebo Korčok: preference slovenských voličů ukazují, že novým prezidentem bude pravděpodobně zvolen jeden z nich. Vede předseda vládního Hlasu, pro výhru ale potřebuje i voliče krajních kandidátů. To však může být problém, analyzuje Jan Tvrdoň.

Analýza: Podle agentury Median zamířili ke komunistům někteří voliči ANO. Nejde o masivní přeliv, z pohledu KSČM je ale každý hlas dobrý. Babišovu hnutí naopak může i sebemenší část chybět. Za poklesem ANO a mírným poskočením komunistů je podle sociologů Medianu několik důvodů.

Analýza: Piráti by podle modelu Median přeskočili na druhém místě ODS se ziskem 13 procent. Je za tím kombinace dvou faktorů. Lednové průzkumy naznačily také pozvolné sílení komunistů i to, že start kampaně STAN a Víta Rakušana se do podpory bezprostředně neprojevil.

Analýza: Oslovit stovky tisíc naštvaných voličů a opět porazit Babiše. Tak si v kostce představují Starostové ideální vyústění své nové strategie. Nové voliče zatím STAN ale nenabírá. „Bez zásadní proměny našeho přístupu to není možné,“ říká Rakušan.

Co sleduje STAN šňůrou předsedy Víta Rakušana po hospodách natřískaných jeho odpůrci? Jak to souvisí s dalšími kroky a proč to znervózňuje konkurenci? Deník N o tom mluvil s klíčovými lidmi uvnitř STAN i dalších stran.

Andrej Babiš nevylučuje povolební spolupráci s SPD, ta se o vládní angažmá také hlásí. Babišova slova z posledních dní mohou být vzkazem pro některé voliče, mobilizovat ale mohou i podporovatele koalice.

Analýza Kateřiny Frouzové a Jana Tvrdoně: Jak chce ANO vyhrát volby, vrátit se k moci, „defializovat zemi“ a jakou má šanci, že se mu to povede.

Poprvé v tomto volebním období se koaliční strany vůči sobě začaly veřejně výrazněji vymezovat. Střetlo se hned několik protichůdných zájmů. Stabilita koalice, kampaň Starostů i obvyklý boj o voliče. Rozebíráme první velkou koaliční roztržku.

K přijímacím zkouškám se budou přihlašovat i tisíce zájemců o víceletá gymnázia. Podívejte se na interaktivní mapu všech škol, ve které najdete jak počet loňských přihlášek a podíl přijatých, tak průměrné výsledky z češtiny a matematiky.

Koalice dostala díky verdiktu Ústavního soudu velmi silný nástroj, jak si poradit s opoziční destrukcí jednání Sněmovny. Ústavní soud ve zkratce řekl, že sněmovní menšina má mít možnost vyjádřit se, většina ale musí mít právo vládnout. Popisujeme, co to znamená.

Rakušanův mítink v karvinské pivnici může vypadat jako ztráta času, protože zde jen těžko získá nějaké nové voliče. Smysl ale jeho setkání s naštvaným davem rozhodně dává. Popisujeme proč.

Vít Rakušan v rámci šňůry debat obráží místa, kde STAN nemá velkou podporu. Hned při první zastávce v Karviné si vyslechl výzvy k odstoupení i to, že je „fašista“. Popisujeme, jak si vedl i co může dnešní akce znamenat směrem k budoucím volebním ziskům.

I když ještě minulý týden vypadala rezignace šéfa lidovců Mariana Jurečky velmi nepravděpodobně, nyní už se s ní reálně počítá. Špičky KDU-ČSL čím dál otevřeněji říkají, že otázkou není, zda v čele strany skončí, ale kdy se tak stane.

Ostře sledované téma korespondenční volby dnes začnou projednávat poslanci. Koalice chce, aby mohli novou možnost hlasování využít Češi v zahraničí už v příštím roce na podzim. Rozebíráme, co vládní návrh přinese voličům i to, jaký může mít dopad na výsledky příštích voleb.

ANO požaduje referendum o korespondenční volbě, euru, migračním paktu a vetu v EU, tlačit na vládu bude i peticí. Referendum nemá šanci prosadit, ale podle experta mobilizuje příznivce a může sebrat vítr z plachet SPD.

Analýza: Tchaj-wan je mnohem víc než jen stín Číny, boj svobody s diktaturou. To proto mohl prezidentské volby vyhrát viceprezident Laj – a jeho vládní strana DPP zároveň prohrát ty parlamentní. Tady je vysvětlení.

Vítězové tchajwanských voleb na billboardu vládní DPP: dosavadní viceprezident Laj Čching-te a neoficiální tchajwanská velvyslankyně v USA Hsiao Bi-khim jako Lajova budoucí viceprezidentka. Oba jsou trnem v oku Pekingu, „kočičí válečnice“ Hsiao snad ještě víc než Laj. Jenže dnešní volby nebyly jen o Číně. Kdyby ano, neprohrála by DPP souboj o parlament. Foto: Jimmy Beunardeau, Hans Lucas via Reuters

Analýza: Experti oslovení Deníkem N míní, že širší vedení lidovců dnes neodvolá svého předsedu Mariana Jurečku z vládního postu. Podle politologa Lukáše Jelínka však ministr udělal školáckou chybu.

Možné přijetí eura v Česku je hlavní politickou zprávou posledních dní. I díky prezidentovi. Ve veřejné debatě vyskakuje řada argumentů pro a proti, popisujeme 10 klíčových otázek, které jsou s případným přechodem od koruny spjaty.

Analýza: Prezident i část vládní koalice naplno hovoří o přijetí eura v Česku. Tento krok má velmi nízkou podporu ve společnosti. Jestli a případně kdy nahradíme korunu eurem, není jasné. Rozhodování ovlivní řada faktorů. Odpovídáme na deset otázek, které jsou pro toto rozhodnutí klíčové.

Michael Romancov sepsal mírně optimistickou verzi dystopických úvah o začínajícím roce. Na Západě jsme odvykli tomu, že svět není tak úplně klidné a bezpečné místo k žití. Není ale třeba propadat zoufalství.

Popisujeme tři hlavní politické příběhy roku 2023 a co mohou přinést pro ten následující. Střídání na Pražském hradě bylo jednou z klíčových politických událostí právě končícího roku. Vládu a opozici sice přímé měření sil nečekalo, to ovšem neznamená, že by klíčové mocenské bloky nebyly aktivní. A Fialova vláda musela řešit nejeden problém.

Na politické scéně panují vhodné podmínky pro novou stranu zaměřenou na zklamané voliče pětikoalice. Spekuluje se o možných plánech Miroslava Kalouska, ten o nich ale mlčí. Podle politologů by byl úspěch případného projektu nejistý.

Byla inspirací pražského vraha mladá ruská střelkyně z Brjanska? Tuto variantu nadnesli policejní prezident a ministr vnitra. Rozebíráme podivný případ ze sociální sítě Telegram. Analýza Petry Procházkové.

Podle analytika Michala Kormaňáka musí kabinet Petra Fialy opět ve svých voličích vyvolat pocit kompetence. Ani tak nemusí mít vyhráno. Popisujeme šest věcí, které se musí sejít, aby mohly vládní strany vůbec pomýšlet na volební vítězství.

Konec minulého týdne přinesl výročí dvou let Fialovy vlády u moci. Kabinet čelí drtivému propadu důvěry. Mají strany pětikoalice šanci na obrat a obhajobu vítězství z roku 2021? Rozhodne o tom šest faktorů, které podrobně analyzujeme.

Parkovací místa se snadno přidávají, ale těžko ruší, varují urbanisté. Případ ulice Horní v pražských Nuslích jim dává za pravdu. Radnice tu povolila autům stát na chodníku, místní se bouří a vyhráli i soud. Chodníky ale zpátky nezískali.

Horní ulice před změnou. Každý chodník má zhruba čtyři metry, silnice dohromady sedm. S rostoucími auty se však současných sedm metrů již složitě dá rozdělit do tří pruhů. Foto: Streetmap

Výkonný výbor TOP 09 dnes rozhodne o stranických jménech na kandidátce do červnových eurovoleb. Uvnitř strany se kvůli tomu rozpoutala válka mezi bývalými předsedy Miroslavem Kalouskem a Jiřím Pospíšilem, kteří jsou oba mezi nominovanými, a současnou předsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou.

Analyzovali jsme dlouhodobé vyjadřování politiků ANO o obraně a armádě. Kritika vlády je obecně legitimní postup, nakonec záleží na voličích, jestli akceptují i formu. Systematické útoky na vojáky jsou ale nový trend.

Náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib představil reformu parkovacích zón. Měla by vzniknout celopražská, ale jen pro nejekologičtější auta. Řada otázek – především ohledně cen – je ale stále otevřená.

Kalousek s Pospíšilem proti Pekarové Adamové? V TOP 09 se na pozadí sestavování kandidátky pro eurovolby rozjela tichá válka tří předsedů. O posty europoslanců sice jde, ve hře ale může být i soudržnost koalice Spolu i postavení samotné předsedkyně strany.

Kvůli tiché válce tří předsedů v TOP 09 může být ve hře soudržnost koalice Spolu i postavení samotné předsedkyně Markéty Pekarové Adamové, jak popisujeme v analýze. Boj ve straně se rozjel na pozadí sestavování kandidátky pro eurovolby.

Analýza: Banální hlasování o kandidátce do eurovoleb rozpoutalo v TOP 09 vnitřní boj mezi předsedkyní Pekarovou Adamovou a bývalými předsedy Kalouskem a Pospíšilem. Na základě rozhovorů s řadou klíčových členů vysvětlujeme, co je nyní ve hře, jaké mohou být motivace jednotlivých aktérů a co se v zákulisí vládní strany vlastně děje.

Bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek se na kandidátku TOP 09 do eurovoleb nedostal. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Tomio Okamura chce před eurovolbami vsadit na spojenectví se Salvinim, Le Pen, Wildersem a dalšími národoveckými politiky v Evropě. „Ostatní strany nemají šanci EU změnit,“ vymezil se šéf SPD pro Deník N vůči konkurenci.

Analýza: Šéf armády generál Řehka zmínil, že se Česko musí chystat na scénář možné války s jadernou mocností. Takový vývoj by z povahy věci byl hrou se sirkami. Co nevíme, je, v jak hořlavém prostředí jsme, kolik je sirek, kolikátá chytne a zda jimi někdo škrtne.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Listopadová data STEM přinesla několik skutečně špatných zpráv pro vládu: SPD na druhém místě, koalice v součtu na 37 procentech, ztráta osmi procentních bodů na ANO s SPD a velmi nízká důvěra. Popisujeme, zda hraje něco i pro vládní koalici.

Analýza: Tomio Okamura před ODS, koaliční strany v součtu jen těsně před ANO. Takový obrázek přinesl listopadový model STEM. Co za tím je? Popisujeme, kam se ztrácejí voliči vládních stran i sílu SPD v tomto modelu.

„Na kritice vlády a její ekonomické politiky se již nezřídka shodnou i levičáci s pravičáky,“ vysvětluje politický analytik Lukáš Jelínek. Pro vládu je podle něj hlavním problémem, že dnešní protesty zasáhnou v zásadě celou společnost. Pro další vývoj protestů může být podle něj důležitá i reakce koalice.

Odborníci hodnotí, jak dnešní protesty dopadnou na Fialovu vládu. Proti kabinetu hraje načasování a netradiční forma protestů, do nichž se zapojily i školy. Vláda si prochází krizí důvěry, podle politologa Lubomíra Kopečka má ale premiér Fiala přesto lepší pozici než někteří jeho předchůdci. Pro vládu podle něj hraje několik faktorů.

Otázky a odpovědi ke stávce: Do celorepublikové stávky se v pondělí zapojí tisíce škol a školek. Odpovídáme na to, jak bude stávka probíhat, zda dostanou rodiče dětí do deseti let ošetřovné či pracovní volno a co učitelům vadí.

V pondělí se tisíce škol i školek zavřou a jejich zaměstnanci budou stávkovat. Popisujeme, co učitele ke stávce vede, kde peníze skutečně chybí a jaké plány má ministerstvo školství.

V kauze z Olomoucka, která připomíná známý Dozimetr, hraje o hodně zejména ODS. Ostatně její nyní již bývalý krajský předseda a člen výkonné rady celé strany je mezi obviněnými, kteří měli podle policie manipulovat silniční zakázky. Experti popisují, jak může kauza dopadnout na celou ODS.

Pražský Dozimetr spolu s dalšími problémy stál hnutí STAN cenné procentní body podpory. Může kauza kolem nyní již bývalého šéfa ODS z Olomoucka dopadnout podobně a poškodit občanské demokraty? Experti popisují, co může o dopadech aféry kolem ovlivňování silničních zakázek rozhodnout.

Korupční kauza kolem vlivných členů ODS v Olomouckém kraji může pro stranu znamenat potenciální problém i za hranicemi regionu. Podle expertů o tom rozhodne několik klíčových faktorů.

Školy se bouří proti „drastickým škrtům“, odbory naplánovaly na konec listopadu stávku. Popisujeme, jak přesně chce ministerstvo školství ušetřit.

Projekt gigafactory vláda připravovala už od roku 2021, s obcemi ale začala intenzivně komunikovat až loni na podzim. Jakých dalších chyb se ministři dopustili? Popisujeme v obsáhlé analýze.

Markéta Pekarová Adamová obhájila křeslo předsedkyně TOP 09, její klíčový spojenec ale propadl. „Muselo to být trochu i proti Markétě,“ popisuje zdroj z vedení strany. S napětím se nyní čeká, s čím přijde šéf pražské organizace Jiří Pospíšil. Popisujeme zákulisí sporů, které odkryl víkendový sněm TOP 09.

Podle vlády Češi omezení pomoci v energetice od příštího roku příliš nezaznamenají. Elektřina v průměru zdraží o jednotky procent a plyn zlevní. Výpočty Deníku N i hlasy expertů ovšem ukazují, že pro část spotřebitelů taková předpověď neplatí.

Analýza: Vládní TOP 09 si dnes na sněmu zvolí nové vedení strany. Kandidátkou na předsedkyni je Markéta Pekarová Adamová, na vyzývatele zatím čeká. Nadále se nepočítá s pokračováním senátora Tomáše Czernina na pozici prvního místopředsedy, na jeho post by mohl usednout Vlastimil Válek nebo Jan Jakob.

Analýza: TOP 09 si v sobotu zvolí nové vedení, změna v čele se ale neočekává. Podle politického analytika Lukáše Jelínka je strana v personální krizi. „Už Miroslav Kalousek se pyšnil tím, že je TOP 09 nepopulistická. Jeho nástupci to dotáhli k dokonalosti: jedinou zájemkyní o předsednické křeslo je nejméně populární koaliční politička,“ říká expert.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vystoupila 20. listopadu 2021 v Praze na celostátním sněmu strany. Foto: ČTK

Jakub Michálek zatím zůstává předsedou poslaneckého klubu Pirátů. Zbývající tři členové a členky klubu jeho rezignaci odmítli. Opouští tak pouze Republikový výbor, odkud ho těsnou většinou odvolali členové. Hlasování ukázalo vnitřní problémy nejmenší vládní strany.

Aktuálně nejčtenější

Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia„Studenti rychle vycítí, když je učitel spravedlivý. Mám zkušenost, že i s nejproblematičtějším žákem se nakonec dá domluvit, ale musí cítit z dospělého vůči sobě respekt,“ říká učitelka poděbradského gymnázia Jana Bartošová. Foto: Jana Ciglerová, Deník NVirgule ve službách marxismu. Jak se v ČSSR zkoumaly paranormální jevyRobert Pavlita ukazuje Františku Kahudovi jeden ze svých biogenerátorů. Přihlíží vynálezcova manželka. Foto: Milan SmržV tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednouCzech Press Photo: Robert Fico se vrací. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník NTváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuEric Netland pracuje jako manažer v přepravní společnosti. Když jel na tříměsíční stáž do Česka, potkal tam svoji budoucí ženu Hanu. Foto: Jana Ciglerová, Deník NVývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnostiUkrajinský voják uvnitř tanku na frontové linii ve směru Avdijivka. Foto: ČTKTakhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst frontyPoblíž válečné fronty na východě Ukrajiny. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NDá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?Rodina z Podkarpatské Rusi ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Foto: ČTK/AP a Jad vašemČeška v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidentaZambie má už i svůj výbor pro nominace na filmové Oscary. Martina Hájková Mwanza druhá zleva. Foto: archiv M. H. MwanzaAnalytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépeUkrajina se vzdala nadějí na rychlé vítězství. Foto: ProfimediaOpravte si učebnici. Objev nového druhu magnetismu českými vědci je v kategorii, za kterou se dává Nobelova cenaMagnetické pole je neviditelné, přesto se dá spatřit. Stačí magnet a hrst železných pilin. Foto: Adobe Stock„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživšíPřesně půl roku po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy by měla vyjít antologie textů k útoku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NFico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“Ruské Izvěstija už před měsícem přinesly větší profil slovenského premiéra Roberta Fica. Představily ho jako politika, který se odklání od EU i USA. Zdroj: IzvestijaNa mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPFSlovenská televize Markíza má na tamním trhu kvůli slabším veřejnoprávním médiím specifické postavení. Ilustrační foto: TV MarkízaOsmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIbVzpomínka na BIIb. Foto:  Pavel DiasČesko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?

Nové články Deníku N

13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidenta 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépe 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostl 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!Včera 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuVčera 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnáziaVčera 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UKVčera 06:30Osmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIbVčera 06:30Dá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?01.03 18:58Další rok nadvlády Red Bullu? Letošní Formule 1 startuje ve stínu kauzy údajného „nevhodného chování“01.03 18:57Svoz odpadu i operační stoly, vše předražené o desátek do kapsy. Prošli jsme podezřelé zakázky z kauzy krajských nemocnic01.03 17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti01.03 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPF01.03 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma01.03 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit01.03 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou01.03 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?01.03 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromis01.03 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s Navalným01.03 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze01.03 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech01.03 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“01.03 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí01.03 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty01.03 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod01.03 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?01.03 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“01.03 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka01.03 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad01.03 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší