Analýza

Analýza: Senátní volby skončily debaklem hnutí ANO. Naopak koalice Spolu drtivě zvítězila a posílí své již tak silné pozice v horní komoře. Bilancujeme hlavní zprávy voleb a popisujeme, co mohou pro českou politiku znamenat.

K vítězům voleb patří hnutí SPD, které usedne v zastupitelstvech všech krajských městech. V některých senátních obvodech získali silnou podporu i kandidáti vzešlí z protivládních protestů. Populisty ale rozděluje vzájemná rivalita.

Před čtyřmi lety nastoupila na pražský magistrát samozvaná „koalice změny“ v čele s neznámým pirátským politikem Zdeňkem Hřibem. Jak její čtyřletka dopadla, analyzuje Prokop Vodrážka.

Analýza: Doprava je vždy jedním ze zásadních témat komunálních voleb v Praze. Nyní se jeden z hlavních sporů týká pruhů pro cyklisty a obviňování konkurenčních politiků z nenávisti k autům. Co to vlastně vypovídá o pražských voličích i politicích?

Analýza Magdy B. Leichtové: Britský monarcha dnes plní dvě základní „sady“ rolí. Zaprvé stojí v čele státu, druhý okruh rolí se pak odvozuje od jeho pozice v čele národa. Z podstaty principů fungování monarchie má nový král stejné předpoklady zvládnout obě role, jako je velmi dobře plnila jeho matka.

Analýza: Strany v Praze se před volbami předhánějí, která slíbí řidičům levnější parkování nebo větší parkovací zónu. Zamlčují však, že tyto kroky by naopak vedly ke zhoršení dopravy a dostupnosti parkování.

Z pomoci Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům se stalo politikum. Analyzujeme, jak s ním pracuje šéf ANO Andrej Babiš a jak mu to funguje.

Vláda se rozhodla koupit americké stíhačky F-35. Přinášíme analýzu, v níž záměr nasvěcujeme ze všech úhlů.

Analýza: Manželství pro všechny, ústavní definice manželství, nebo něco mezi. Otázky práv stejnopohlavních párů bude řešit Sněmovna i vláda. Jde o hodnotové téma, které rozděluje koalici a vyvolává ostré reakce.

Proč je tahle fáze války na Ukrajině kritičtější víc než kdy jindy a na co sází Putin, analyzuje Lawrence Freedman, emeritní profesor válečných studií na londýnské King’s College.

Analýza: Starostové a nezávislí se během necelého roku dostali z pozice politické komety do role ostřelovaného hnutí. Na mimořádném volebním sněmu budou hledat nové tváře do zdecimovaného vedení i cestu z krize.

Analyzujeme záměr zavést ve sněmovních a prezidentských volbách možnost hlasovat korespondenčně. Kolik lidí by korespondenční hlasování mohlo využít, jaký má být princip, jak by to ovlivnilo volby, co hrozí a co nikoliv.

Putin je nejzmiňovanějším člověkem v ruských médiích, ostatní mu nesahají ani po kotníky. O ochraně civilistů ruská média s válkou proti Ukrajině prakticky přestala mluvit. České autorky zmapovaly, o čem všem za posledního půl roku psala státní ruská tisková agentura RIA Novosti.

Lži z ruských webů i prosté „sami máme málo“. Zmapovali jsme, co říkají čeští politici, kteří podlamují pomoc Ukrajině.

Menší strany vládní koalice začínají řešit, jak se neztratit vedle dominantní ODS. TOP 09 proto v posledních dnech vsadila například na přijímání eura. „Nebudu zastírat, že chceme, aby byly vidět rozdílnosti, které mezi námi jsou,“ říká předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Miloš Zeman bude už za deset měsíců bývalou hlavou státu. I když v minulých měsících přišel o zásadní porci svého vlivu, stále disponuje možnostmi, jak ovlivňovat českou politiku i společnost. To prokázal jmenováním nového guvernéra ČNB. Jaké další příležitosti ještě na Zemana čekají?

Analýza: Josef Středula minulý týden zamířil vstříc možné prezidentské kandidatuře. Analyzujeme, co může tento krok znamenat, kdo jsou příznivci šéfa odborů i jaký vliv má podpora od Miloše Zemana.

Jak změní válka na Ukrajině českou armádu? Zůstaňme při zemi: zatím je vše jen v plánech. Ne že by nebyly velké, ale po řadě slibů z minulých let je třeba počkat na činy.

Proč Putin argumentuje „denacifikací“ a prezidenta s židovskými kořeny nazývá fašistou? Proč Ukrajina z kapitol své historie akcentuje sovětský hladomor a Rusko naopak Stěpana Banderu? Analyzujeme základy ruských propagandistických tvrzení.

Kandidátku ženu na post hlavy státu by nejvíce uvítali voliči Pirátů a TOP 09. Mezi muži a ženami se pohled na prezidentskou kandidátku neliší. Výzkum také zmapoval, jaké typy uchazečů by zhruba devět měsíců před volbami voliči preferovali.

Už od začátku ruské invaze na Ukrajinu by se poskytování pomoci neobešlo bez dobrovolníků, kterých po celém Česku působí pod hlavičkami různých neziskových organizací a spolků tisíce. Pátý týden od začátku války jim ale začínají docházet síly a řeší, jak dál.

Konflikt, který na Ukrajině probíhá přesně měsíc, zasáhl i sociální sítě v Česku. Facebook se po vypuknutí války změnil k nepoznání. Popisujeme, jak se postoje jeho uživatelů vyvíjely v dalších týdnech.

Dnes už Putin prakticky nemůže zachránit svou „tvář“, i kdyby se o to ostatní velmoci snažily. Když rozpoutal tuto katastrofální válku, ukázal se nejen jako zákeřný tyran, ale také jako pomýlený hlupák, píše v analýze Lawrence Freedman, emeritní profesor válečných studií na londýnské King’s College.

Obraz tuzemské politiky se s putinovskou agresí zcela změnil. Ještě před měsícem politici vedli boje o doznívající covidovou vlnu a novelu pandemického zákona. Ihned po ruském útoku se politická scéna sjednotila a agresi odsoudila.

Ze svých domovů kvůli válce na Ukrajině prchají i obyvatelé Ruska – jak před zhoršující se ekonomickou situací, tak před útlakem úřadů, ale i kvůli morální tíži, kterou často nemohou vydržet. Obávají se, že se z jejich země stane totalitní policejní stát.

„Rusové neplánovali dlouhou válku ani si neudělali zásoby, aby ji mohli vést dlouho,“ píše ve své analýze profesor válečných studií Lawrence Freedman. Jaký bude další postup Vladimira Putina? A vydrží se ukrajinské síly dál bránit?

„Tuto válku nemůže Vladimir Putin vyhrát, i kdyby trvala sebedéle, a to bez ohledu na krutost ruských metod,“ píše ve své analýze profesor válečných studií Lawrence Freedman. Jaké jsou Putinovy plány C a D?

Jak obejít ruské veto v Radě bezpečnosti? OSN má pojistku v podobě nouzového zasedání Valného shromáždění. To se sejde už dnes v 16 hodin. Jak to funguje a jaké může padnout rozhodnutí?

Politické strany v Praze si tři čtvrtě roku před podzimními komunálními volbami ujasnily, v jakém rozložení sil do boje o primátorský post půjdou. Favoritem je pravicová koalice Spolu, která v Praze zvítězila ve volbách do Poslanecké sněmovny. Otázkou zůstává, kdo k ní?

Analýza Gideona Rachmana z Financial Times: V roce 1917 americký prezident Woodrow Wilson mluvil o tom, že „se postará, aby svět byl bezpečný pro demokracii“. V roce 2022 jsou Putin a Si odhodlaní postarat se, aby byl svět bezpečný pro autokracii.

Analýza Jana Tvrdoně: Přítomnost Karla Janečka v prezidentské kampani může být zajímavým oživením, na své straně má přinejmenším dva faktory. Postup do druhého kola ale pro něj bude nejspíš neřešitelný problém.

Miliardář Karel Janeček právě otevřel sezonu prezidentských uchazečů. Deník N přináší jeho profil.

Pirátská strana si o víkendu zvolí nové vedení. Předsednické místo obhajuje současný šéf Ivan Bartoš. Kromě dopadu na budoucí vládní angažmá může mít podoba vedení strany vliv také na to, jaká označení Piráti v následujících letech získají.

Analýza Jiřího Pehe: Co dokázala, v čem se osvědčila a v čem naopak selhala za pětadvacet let své existence horní komora parlamentu.

Prý jsou empatičtější a lépe nacházejí kompromis, přesto se ve vedení politických stran ženy objevují zpravidla až ve chvíli, kdy uskupení teče do bot. Vyprávět by o tom mohli nejen komunisté a jejich nová předsedkyně, ale i TOP 09 či ODS.

Když máš krizi, dej tam ženu. Proč politické strany v nouzi často sázejí právě na ně? Foto: Deník N

Prý jsou empatičtější, všeobjímající a lépe nacházejí shodu a kompromis, který je v politice velmi často nezbytný. Přesto se ale ve vedení politických stran ženy objevují zpravidla v momentě, kdy uskupení – lidově řečeno – teče do bot.

Před sto lety se narodil Alexander Dubček. Usměvavý komunistický politik (i takoví byli), jehož obraz se dnes omezuje na sympatie spojené s Pražským jarem 1968 nebo na kritiku jeho reálných politických činů. Proč by se jím ale měli zabývat třeba současní politici?

Premiér Babiš ve středu prohlásil, že žádní experti nepredikovali tak masivní šíření epidemie. Lže. Přinášíme přehled varování, která zazněla.

Analýza Milana Petráka: Máme své děti hlídat na každém kroku, či jim umožnit riskovat a rozvíjet tak jejich dovednosti? Rozebrali jsme argumenty pro a proti, které se objevují v nejrůznějších vědeckých publikacích.

Jen letos proběhlo v Africe pět převratů a vliv Západu na kontinentu klesá. Mezery zaplňují nedemokratické režimy v Číně, Rusku, ale i v zemích Blízkého východu, analyzuje Petr Tůma.

Vládci Ruska a Súdánu Putin a al-Burhán v Soči v roce 2019. Foto: Kreml, kremlin.ru

Analýza: Dlouholetý poslanec Marek Benda se stal v pondělí novým předsedou pražské organizace ODS. Jako od velkého podporovatele volební aliance Spolu se od něj očekává, že se dohodne s dalšími stranami koalice a vytvoří obdobnou formaci i na pražské úrovni.

Analýza Filipa Pospíšila: Prudce rostoucí ceny elektřiny donutily ministry odcházející vlády uznat, že současné nastavení systémů dávek nedokáže pomoci mnoha lidem v tísni. Zalátání sociální sítě však vyžaduje změnu nejen jednotlivých zákonů, ale i celkového přístupu společnosti k chudým.

Analýza Ivana Langra: Systémová korupce v Česku dosáhla takového rozměru, že se jako společnost již podle všeho nacházíme za mezním bodem návratu. Změnit by to mohl jen radikální řez.

Avizovaný odchod Andreje Babiše (ANO) do opozice může ovlivnit i jeho ekonomické zájmy a osobní kauzy. Řadu z nich provázely otázky, zda je z čela vlády neovlivňuje.

Analýza: Piráti se před volbami oprávněně obávali fenoménu kroužkování. Náznaky, že jejich koaliční partner ve finále získá více mandátů, se ukázaly jako ještě podhodnocené. Hnutí STAN totiž zcela dominovalo a z celkového zisku 37 křesel připadly na Piráty jen čtyři. Vysvětlujeme proč.

Miloš Zeman, Andrej Babiš, Ivan Bartoš a Petr Fiala. V jaké pozici jsou nyní klíčoví aktéři politického dění?

Analýza: Volební kampaň je ve finále. Stovky článků, debat a analýz, stovky milionů korun vynaložených na kampaň a emoce vybičované na maximum jsou její nedílnou součástí. V samotném cíli ale bude klíčové, zda se pár set tisíc voličů rozhodne podpořit strany kolem pěti procent.

Politické strany téma udržitelnosti veřejných financí v programech mají, konkrétní řešení ale nenabízejí. Při současném nastavení přitom bude dluh České republiky za padesát let v poměru k velikosti ekonomiky více než sedminásobný.

Analýza Pavla Poláka: Výsledek německých parlamentních voleb přináší jedno zásadní zjištění: Němci už nyní postrádají Angelu Merkelovou.

Analýza: Premiér Babiš avizoval, že ČR podpoří padesáti vojáky hlídání maďarské hranice před uprchlíky a migranty. Je to předvolební tah, který bude – tak, aby to bylo v souladu se zákonem – těžké prosadit. Dva týdny před volbami nicméně šéf ANO diktuje tempo hry.

Aktuálně nejčtenější

Nové na Deníku N

20:00Pointa N: Jak Pat a Mat svrhávali vládu 19:23Proč Ukrajinci opět postupují? Pět postřehů australského generála 19:11Není pozorovatel (voleb) jako „pozorovatel“ (Putinových hlasování). Pohled do zákulisí práce těch skutečných 18:35Unijní lídři v Praze zatlačí na Německo. Bojí se jeho gigantické injekce do vlastní ekonomiky 18:09Vývoj bojů: Rusové pokračují v ústupu, Ukrajinci obdrželi rakety schopné zastavit mobilizované masy 17:24Usvědčeni vlastními slovy: Jak vláda v krizi zaspala a kategorická ne měnila na ano 17:18Test v krizi. Nedělní volby v Dolním Sasku naznačí, jak si u Němců stojí Scholzova spolková vláda 16:56Okolí Hradu i letiště se vyhněte a auto nechte doma, mohou se tvořit kolony, upozorňuje policie před příletem desítek státníků 16:10Studio N: Mají Češi nárok na Královec? #KaliningradIsCzechia 15:47„Jirko, ty peníze si nemůžeš nechat!“ „Tys porušil mnoho dohod, Láďo“. Organizátoři demonstrací se rozhádali 15:20Prahu čekají dva summity: jeden pro média, druhý důležitý. Spíš než o závěry jde o vzkaz Putinovi 15:17Starosta Poděbrad lhal o smazání zvuku z nahrávky, na které mluví o střílení Romů 15:09Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců působících v oblasti organické syntézy. Přišli na triky, které ji zjednodušují 11:58Začíná být jedno, jestli ANO postaví Babiše. Spolu si nemohlo dovolit nedělat nic, říká politolog 11:47„Mému muži alespoň zůstaly oči a mužské orgány.“ Co se děje na Rusy okupované Ukrajině 11:15Na malých radnicích v Brně se domlouvají koalice. Někde obešli vítěze, jinde voliči odmítli tradiční strany 10:13Financial Times: Západní liberalismus pořád bruslí na tenkém ledě 09:00Otcové se při smrti miminka potýkají s několika vrstvami bolesti, říká odbornice 08:54Koho ANO vyšle do boje o Hrad? Rozhodnou interní průzkumy, jedno jméno hnutí tají 07:59Pastelová komedie o pomstě z Netflixu mapuje temné stránky dospívání 07:21Rebel proti anglické prudérnosti: Lucian Freud na nové londýnské výstavě znovu šokuje nahotou 06:34Jsem nevinný, je to politický proces! Teď už jen zbývá prohlásit se za mučedníkaVčera 22:35Je to akce, která nemá obdoby. Jeden z lídrů si přiveze padesát vlastních bodyguardů, popisuje policista přípravy summituVčera 18:09Pointa N: Spolu nechce hradní blamáž, Klaus zase Motoristy soběVčera 17:54Žalobce odmítl Mynářovu stížnost na detektivy, Zeman ho pak nejmenoval soudcemVčera 17:46V kampani do Kongresu bojuje proti potratům. Teď bývalá přítelkyně řekla, že jí zaplatil interrupciVčera 17:03Vývoj bojů: Rusové prchají u Dněpru, Ukrajinci tu mají převahu ve všem, píše ruský blogerVčera 16:46Ti, kteří na sebe zbyli. Solidarita by na úspěch potřebovala několik volebních období, ne čtyři měsíceVčera 16:25Pekarová Adamová: Vlastním kandidátem na Hrad bychom štěpili síly, Středula se chová velmi neférověVčera 16:24Pády z oken, oběšení, průstřely hlav i povraždění celých rodin. Prominentů na seznamu pochybných ruských úmrtí přibývá