Andrej Babiš

Končí éra, kdy Andrej Babiš dominoval české politice? A kdo obsadí volný prostor, pokud se vliv hnutí ANO zmenší? O době „postbabišovské“ mluví ve Studiu N Filip Titlbach s komentátorem Ondřejem Štindlem.

Komentář Ondřeje Štindla: Výsledek prezidentských voleb může být příznakem, že éra Babiše a ANO je u konce. Nemusí to být jen dobrá zpráva. ANO je nejsilnější česká strana, nic nezaručuje, že uvolněný prostor po něm zaplní něco lepšího.

ANO se ocitlo ve složité situaci. Jeho šéf Andrej Babiš, k němuž je mnoho členů loajálních, nastavil v uplynulých týdnech razantní směr, který by v budoucnu mohl ještě více prohloubit izolaci hnutí.

Prezident Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě, staly se ale referendem o Andreji Babišovi. Hlava státu to řekla novinářům v Bělehradě, kam přijela na státní návštěvu Srbska. Babiš se podle Zemana měl více než svému mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi. (ČTK)

V jednom volebním okrsku v Praze 8 byly chybně sečteny hlasy. Hlasy pro Petra Pavla tam omylem byly přiřknuty Andreji Babišovi. Že šlo o chybu, potvrdil Deníku N mluvčí místní radnice.

Sázkovou kancelář Fortuna Babišova předvolebí výzva překvapila, říká její mluvčí. „Je otázka, zda byl jeho příspěvek etický. Zaskočilo nás to.“ Babiš den před volbami vyzval lidi, aby si u Fortuny vsadili na jeho vítězství.

Poslanec za ANO Patrik Nacher by chtěl zvýšit koaliční potenciál hnutí. Nechce ale spekulovat, zda je to reálné s poraženým prezidentským kandidátem Andrejem Babišem jako předsedou. K jeho kampani má výhrady.

Pavlův úspěch na horách, rekordní volební účast a Babišovy ztráty. Přinášíme důležitá čísla prezidentské volby.

Tým Petra Pavla spojil tiskovou konferenci pro dotazy novinářů s oslavou vítězství. Celé vystoupení vysílala v přímém přenosu veřejnoprávní Česká televize, ačkoli mezitím proběhla i tisková konference poraženého kandidáta Andreje Babiše. Jak dnešní přenos hodnotí mediální analytik Filip Rožánek?

Zvolený prezident Petr Pavel ve svém prvním projevu naznačil, že se po ostré kampani bude snažit zakopávat příkopy. „Je důležité, abychom řešili problémy společně jako jedno společenství,“ prohlásil. Podle politologa Miloše Gregora ale bude záležet i na jeho konkurentovi.

Pavla ke kandidatuře motivovaly debaty o možném nástupu Babiše na Hrad. Bylo by to něco, co by si pro ČR nepřál, řekl v klidně laděném rozhovoru na České televizi.

Hnutí ANO poprvé přiznalo, že bude řešit pojetí prezidentské kampaně Andreje Babiše. Bývalá ministryně financí a místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová navíc v rozhovoru s Deníkem N potvrdila, že na kampani pracovala firma marketingového experta Petra Topinky.

Novým prezidentem je Petr Pavel. Jak si s prohrou poradí Andrej Babiš? A jaká pachuť zůstane po prezidentské kampani? Poslechněte si první podcastovou volební analýzu s Filipem Titblachem, šéfredaktorem Pavlem Tomáškem a analytikem Janem Tvrdoněm.

Dokud bude Andrej Babiš lídrem opozice, bude podle předsedy ČSSD Šmardy pravice vyhrávat. Výsledek voleb podle Šmardy dokázal přesvědčit, že politika rozdělování je překonaná.

Česko už zná jméno nového prezidenta. Kdo ale vyhrál ve vaší obci? Projděte si na interaktivní mapě, jak si oba kandidáti vedli ve všech místech celé republiky.

Andrej Babiš uznal porážku v prezidentských volbách a příštímu prezidentovi popřál, aby se mu dařilo bojovat za zájmy České republiky. Zároveň vyzval, aby „lidé, kteří podporují hnutí ANO, nepřicházeli o práci a aby přestalo to násilí“.

Je sečteno 100 % okrsků. Petr Pavel získal v konečném součtu 3 358 926 platných hlasů (58,32 procenta), jeho soupeř Andrej Babiš získal 2 400 271 hlasů (41,67 procenta).

Politologa Lukáše Jelínka rozdíl mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem překvapil. Šéf ANO podle něj vyostřil kampaň takovým způsobem, že se to obrátilo proti němu. Nový prezident by podle něj měl zahlazovat příkopy mezi svými a Babišovými voliči.

Poražený Babiš dostal letos v prezidentském finále vyšší počet hlasů než Schwarzenberg v roce 2013, ale méně než Drahoš před pěti lety.

Manželka Andreje Babiše Monika šeptem uklidňovala svého muže, aby svůj projev už uzavřel. „Stačí,“ pošeptala mu. „Ano, už budu hodný,“ reagoval Babiš.

Andrej Babiš dorazil do svého štábu. Do sálu přichází za potlesku svých podporovatelů. Výsledky voleb zatím komentovat odmítl, vyjádří se k nim až při tiskové konferenci.

Volební preference Čechů žijících v zahraničí se už tradičně velmi výrazně liší od celkových výsledků. Nabízíme interaktivní mapu s výsledky ze všech volebních místností po celém světě.

Ještě před zavřením volebních místností už v nejužším týmu Andreje Babiše panovalo přesvědčení, že expremiér ve druhém kole výrazně neuspěje. Část jeho spolupracovníků už začala řešit strategii, jak si udržet stovky tisíc hlasů, které šéf ANO získal navíc oproti předloňským sněmovním volbám.

Podporovatelé Andreje Babiše v jeho štábu nervózně pokukují na plátno se sčítáním hlasů. Zatím je sečtených jenom pár tisíc hlasů, podle nich však zatím jasně vede Babišův protikandidát Petr Pavel.

Štáb Andreje Babiše. Foto: Lukáš Prchal, Deník N

Ve volebním štábu hnutí ANO na pražském Chodově je zatím klid. Z politiků by měl jako první za několik minut dorazit Aleš Juchelka. Po druhé hodině přijde Karel Havlíček. Andreje Babiše jeho kolegové nečekají dříve než ve tři hodiny odpoledne.

Volební štáb Andreje Babiše. Foto: Markéta Boubínová, Deník N

Ve středočeských Průhonicích ve čtvrtek někdo přelepil cedule s názvem obce, nápisy byly namířeny proti Andreji Babišovi. Jeho vliv je velký, řekl v nedávném rozhovoru tamní starosta. Místní podle něj ze spojování obce s expremiérem nadšení nejsou.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš po odevzdání hlasu řekl, že volby jsou referendem o něm. Doufá v „obrovskou“ volební účast, lidé by měli jít volit, protože rozhodují o budoucnosti země. Věří, že by byl dobrým prezidentem.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš odevzdal svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Za doprovodu manželky Moniky odvolil v Průhonicích.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš hlasuje ve volební místnosti ve druhém kole prezidentských voleb. Foto: Michaela Říhová, ČTK

Deník N zjišťoval, jak se Andrej Babiš a Petr Pavel zachovají v případě, že neuspějí v prezidentské volbě. Na dotaz přišla částečná odpověď pouze od jednoho z kandidátů.

Který z prezidentských kandidátů bude spíše respektovat ústavu? Šéf ANO Andrej Babiš, nebo generál Petr Pavel? Komu z této dvojice by svěřili Pražský hrad někdejší ministři a premiéři jako Mirek Topolánek, Bohuslav Sobotka nebo Jan Fischer?

„Psi neodcházeli od obrazovek,“ hodnotí s nadsázkou závěrečnou prezidentskou debatu jazykovědci. „Pro někoho ‚otřesná nuda‘, ve skutečnosti cenná kultivovanost,“ shodnou se Lucie Saicová Římalová a Alex Röhrich.

Analýza: Prezidentská kampaň dospěla do úplného finále. Popisujeme, jaké silné a slabé momenty si oba kandidáti připsali před druhým kolem i to, co nakonec může ve volbách rozhodnout.

V minulosti Andreje Babiše zůstává nevyjasněná klíčová transakce. Ovládnout Agrofert mu umožnila utajená společnost se skrytými majiteli a nejasným původem peněz. Babiš odmítá skutečné vlastníky i původ peněz odkrýt.

Babiš odmítl odkrýt vlastníky i původ peněz. Gabriel Kuchta, Deník N

Očekávaná ostrá diskuse mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem na Nově se nedostavila. Diváci mohli sledovat spíše jakýsi přátelský zápas mezi finalisty voleb. Šéf ANO se dnes změnil v pohodového diskutéra.

Petr Pavel opustil budovu TV Nova po debatě s Andrejem Babišem. „Jsem rád, že se nám podařilo nasadit jiný tón,“ zhodnotil diskusi. „Ukázali jsme, že se dokážeme bavit i normálně. Po té vyostřené kampani to bylo zapotřebí.“

Petr Pavel po debatě s Andrejem Babišem na TV Nova. Foto: Matěj Škop, Deník N

Andrej Babiš po konci prezidentské debaty odešel z budovy TV Nova. Prohlásil, že doufá v klidný průběh volby i po zítřejším hlasování. Reagoval na novináře, kteří upozornili, že dnešní debata nebyla tak ostrá jako předchozí.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Skončila debata prezidentských kandidátů Andreje Babiše a Petra Pavla na TV Nova.

„Já jsem se jako prezidentský kandidát velice mírnil. Kdybych byl jako předseda ANO a opoziční politik, to by bylo jiné kafe,“ poznamenal Babiš v debatě TV Nova k otázce spolupráce s Fialovou vládou z pozice prezidenta.

Česká národní banka podle Pavla promarnila šanci reagovat na růst inflace mírným snížením úrokových sazeb. „ČNB totálně selhala. Měli to nechat na úrovni eura,“ řekl Babiš.

Blok otázek na daně, počty vězňů či dotace v zemědělství střídají dotazy na prezidentská veta. Oba kandidáti jsou pro manželství pro všechny, neshodli se ohledně legalizace marihuany a eutanazie (Pavel byl v obou případech pro, Babiš proti).

Podle Pavla je nutné zjednodušit daňový systém a vyhodnotit, které daně mají přínos. Zvýšil by ty z „neřesti“. „Zásadně bych navýšil daně z hazardu,“ reagoval Babiš.

Tématem debaty jsou nyní změny v důchodovém systému. Babiš řekl, že Fialova vláda „nemá ráda důchodce“ a že doporučení NERV jsou nepřijatelná. Podle Pavla jsou návrhy krátkodobým řešením, preferuje komplexní penzijní reformu.

První třecí plochou prezidentské debaty je osobnost šéfa armády Karla Řehky, kterého Babiš v posledních dnech opakovaně zmiňuje. „Musím se ho zastat. Vojáci se musí připravit na nejhorší možný scénář,“ reagoval generál ve výslužbě.

Babiš prohlásil, že by nejmenoval ministrem člověka stíhaného kvůli korupci nebo zneužívání politické funkce. Podle Pavla jde především o zodpovědnost předsedy vlády, jehož by na případná rizika upozorňoval.

Průběh prezidentské debaty na TV Nova je zatím poklidný, bez střetů mezi kandidáty. Babiš s Pavlem se shodují, že by Miloš Zeman neměl jmenovat nového šéfa Ústavního soudu, když Pavlu Rychetskému končí mandát až v létě.

Babiš i Pavel v reakci na předtočený komentář Michaela Kocába odmítli jeho slova, že se od své komunistické minulosti distancují až nyní kvůli kandidatuře. Shodli se, že před rokem 1989 neměli žádný lukrativní post.

TV Nova připomněla starší prohlášení obou kandidátů, že se nebudou ucházet o Hrad. Šéf ANO změnu názoru zdůvodnil tím, že nechce „absolutní vládu pětikoalice“. Generál ve výslužbě zmínil, že během debat s občany vycítil poptávku, aby sloužil občanům.

Andrej Babiš doufá, že po zvolení prezidenta zavládne klid, při příjezdu na debatu na Nově odsoudil agresivitu na mítincích i falešné zprávy o úmrtí Petra Pavla. (ČTK)

Andrej Babiš dorazil do budovy TV Nova, kde jej čeká finální debata s Petrem Pavlem. Na otázku čínské televize CGTN, zda podporuje NATO, odvětil v angličtině: „To je hloupá otázka. Naše vláda závazky dodržovala.“

Andrej Babiš s manželkou Monikou před prezidentskou debatou na TV Nova. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Při manipulaci mluvčí využívá převahy. Posluchač nemusí vědět, že lže. Nemusí manipulaci rozpoznat. To panu Babišovi, alespoň donedávna, u značné části lidí vycházelo, říká k projevu Andreje Babiše lingvista Alex Röhrich.

Nové články Deníku N

Včera 19:41Rozříznout, zašít a domů. Válek chce posílat pacienty po lehčích operacích tentýž den z nemocniceVčera 18:38Pointa N: Bez vlajky a hraní hymny? Rusové ani tak na olympiádu nepatříVčera 17:35Odebrat tituly, zajímat se o ekologii a LGBTQ, danit? Evropské monarchie se snaží zmodernizovatVčera 17:15Obrazem: V Česku se po letech zase stávkuje za vyšší mzdy. Přišel i Středula a SemelováVčera 16:58Pospíšil dostal důvěru občanů, Svoboda bude jako poslanec pracovat pro Prahu, říká Hřib ke „kumulátorům funkcí“ v raděVčera 16:50Vývoj bojů (341. den): Západ váhal s vyzbrojením Ukrajiny, Rusové dostali čas na přípravuVčera 16:35Studio N: Po Babišovi může přijít něco horšíhoVčera 15:45Ruské pohřebnictví vzkvétá. Jen nový trend kremací brzdí sankce: došly české peceVčera 15:05Jít do státní správy je pro mě větší výzva než v nějaké firmě zvedat zisk, říká šéf nové digitální agenturyVčera 14:51Češi konečně sami sobě i Evropě dokázali, že v tom umí chodit, říká Ladmanová k předsednictví v Radě EUVčera 14:44Tragická amorálnost části leviceVčera 12:39MOV chce pustit Rusy na olympiádu pod neutrální vlajkou. Češi jsou proti, bojkot ale nechtějíVčera 07:29The Last of Us: Uspokojí Ellie s Joelem z masa a kostí i fanoušky videoherní předlohy?Včera 07:24V Británii rezonuje McEwanův nový román Lekce. Co jednoho boomera naučil lockdown?Včera 06:16Miloš Zeman: Muž bez pravidel, který nakonec všechno prohrálVčera 06:03Za únor 1948 může Stalin, Beneš, Masaryk… Anebo je to spíš tak, že v té době většině Čechů komunistický puč vyhovoval30.01 21:00Babišova výzva k sázení na jeho výhru je lumpárna, říká advokát. Z řady „poškozených“ se ale vyklubali trollové30.01 20:07Pointa N: Pavel začal úřadovat, Babiš přemýšlí, co dál30.01 19:38Vývoj bojů (340. den): Rusové převzali iniciativu, ale platí za ni vysokým počtem mrtvých30.01 19:14Zahraniční politika s novým prezidentem: Pavel už naštval Čínu a plánuje cestu na Ukrajinu30.01 19:09„Svět bez Babiše?“ Rozebíráme varianty další politické kariéry šéfa ANO30.01 17:41Chybí jednoduchá cesta. Jak může Pavel řešit možného „Zemanova“ předsedu Ústavního soudu?30.01 17:06Moskva odsoudila úder na zbrojovku v Íránu. Podle USA útočily izraelské drony, Tel Aviv mlčí30.01 15:49Studio N: Jak zahojit jizvy v rozdělované společnosti30.01 15:38Bude ten „nový svět bez Babiše“ lepší?30.01 15:03Babiš by nebyl takovou zárukou jako Pavel, že zůstaneme součástí Západu. I soudce smí vyjádřit názor, říká Rychetský30.01 11:58„S dětma bych v centru nebydlel, ani kdyby mi platili.“ Z luxusního penthousu až pod most aneb Jak se bydlí v Praze? Draze30.01 07:14Bahno, bláto, covid a devět hořících kaskadérů najednou. Čeští filmaři nominovaní na Oscara vzpomínají na natáčení29.01 20:49„Lumpík“ Babiš v Chanově ovládl volby. Spojil Pavla s vládou a přilákal i mladé voliče29.01 19:30„Zvažovali jsme ještě daleko drsnější billboardy.“ Popisujeme zákulisí Babišovy kampaně