Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina vyškrtla ze svého seznamu takzvaných mezinárodních sponzorů války maďarskou banku OTP. Maďarsko kvůli tomu, že OTP figurovala na seznamu sponzorů války, blokovalo část další vojenské pomoci Ukrajině. (NAZK)

Státy EU demonstrují v Kyjevě solidaritu s Ukrajinou, některé ale jen hodně vlažně. Tématem kuloárů byly nejen zbraně a peníze, ale i Slovensko, které ke skupině „vlažných“ nejspíš po volbách směřuje.

Dnešní jednání ministrů zahraničí EU v Kyjevě nebylo pouze symbolické, Ukrajina ještě nějakou dobu bude potřebovat pomoc, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. (ČTK)

Návrat Fica by podle analytiků znamenal zastavení slovenských státních dodávek zbraní Ukrajině. Neočekává se ale, že skončí i vojenská pomoc ze soukromého sektoru. „Nebude to orbánovský styl politiky,“ očekává analytik Duleba. Situace je ale složitější.

Americký prezident Joe Biden naléhal na republikány v Kongresu, aby podpořili návrh zákona o poskytnutí větší pomoci Ukrajině. Zároveň řekl, že „toho má dost“, na adresu politických obstrukcí, které málem vedly k zastavení vlády. (Reuters)

Ukrajinci stále musí počítat s tím, že podpora Západu může časem ochabnout. Foto: White House

Ministr zahraničí Jan Lipavský je v Kyjevě, kde se sejde se svými unijními protějšky a zástupci Ukrajiny. Zabývat se budou podporou Ukrajiny v reakci na ruskou agresi. (MZV ČR)

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu pomocí bezpilotních letounů a naváděných leteckých bomb, píše server Ukrajinska pravda. Protivzdušná obrana podle něj čtyři drony sestřelila, ale jsou hlášeny i zásahy. (ČTK)

V Kyjevě dnes budou jednat ministři zahraničí zemí EU a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který se v ukrajinské metropoli už včera setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Bude to první setkání zástupců všech států bloku mimo území unie, řekl Borrell. (Politico, ČTK)

Čínská aplikace TikTok může být nebezpečná pro jednotlivce i instituce, varuje v rozhovoru šéf NÚKIB Lukáš Kintr. Hackeři jejím prostřednictvím mohou ovládnout telefon a proniknout do státních databází.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ukrajinský Charkov chce vybudovat podzemní školu pro výuku i během ruských útoků. Východoukrajinské město leží nedaleko ruských hranic a je častým terčem ostřelování a náletů ruské armády.

Evropská unie připravuje zvýšení vojenské pomoci Ukrajině a také dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ruskem napadené zemi. Při návštěvě Kyjeva to dnes podle agentury Reuters řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Ukrajina čelící ruské vojenské invazi může nadále počítat s pomocí USA, ačkoli zákon o nouzovém financování americké federální vlády vojenskou pomoc Kyjevu nezahrnuje. Dnes to řekl americký prezident Joe Biden.

Rusko v noci zaútočilo na jižní část Ukrajiny. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nejméně 16 ze 30 ruských dronů nad Oděsou a Mykolajivskou oblastí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil založení mezinárodní aliance zbrojařského průmyslu. Jejím účelem má být mimo jiné posílení obranného potenciálu Ukrajiny. Zbrojařského fóra v Kyjevě se podle něj zúčastnili zástupci 252 zbrojařských firem z více než 30 zemí včetně České republiky. Názvy firem Zelenskyj nezveřejnil.

Člen NATO Rumunsko oznámilo možné narušení svého vzdušného prostoru během pátečního nočního ruského útoku v sousední Ukrajině s tím, že nenašlo trosky na rumunském území, ale bude pokračovat v pátrání. (Washington Post)

Je načase přestat podřizovat mezinárodní spravedlnost autoritářským režimům a na spravedlnost se dívat optikou norimberských procesů, říká ukrajinská obhájkyně lidských práv Olexandra Matvijčuk. Co se musí stát, aby k tomu došlo?

Foto: Right Livelihood

Ukrajinský prezidentský poradce Mychajlo Podoljak kritizoval rozhodnutí IPC povolit ruským para-atletům, aby se účastnili paralympijských her v Paříži 2024. „Povolení účasti Rusů na paralympijských hrách … prodlužuje válku.“ (Politico)

Ukrajina jako první země na světě vytváří flotilu námořních dronů. Ta už donutila Rusy, aby před ní začali ukrývat své válečné lodě. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu, který dnes zveřejnila jeho kancelář.

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell navštívil ukrajinskou Oděsu, která je častým cílem ruských raketových útoků. Před chrámem, který byl nedávno zasažen, natočil video, ve kterém mimo jiné slíbil, že EU bude „podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak jen to bude potřeba“. (Astra)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil vytvoření Aliance obranného průmyslu a zřízení speciálního obranného fondu. Deklaraci dosud podepsalo 13 zbrojařských firem. (Ukrajinska pravda)

Rumunské ministerstvo obrany vyslovilo podezření, že ruské drony dnes v noci narušily vzdušný prostor země. V rumunských městech Tulcea a Galati se rozezněl protivzdušný poplach.

Středoukrajinské město Vinnycja v noci na dnešek rozeznělo několik explozí, podle místních úřadů Rusko při útoku zasáhlo zařízení infrastruktury. Rozsah škod zatím není známý.

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes zpochybnil, zda Maďarsko podpoří zahájení přístupových jednání Ukrajině. Země Evropské unie o něm mají rozhodovat v prosinci a souhlasit musí všech sedmadvacet členských států. (Reuters)

Vývoj bojů (583. den): Postupujeme pomalu? Kdybyste věděli, jak to šlo u Chersonu, chytali byste se za hlavu, říká ukrajinský voják, který promluvil o ofenzivě u Robotyne. Tvrdí, že kritika pomalého postupu je výsledkem nepochopení situace, ale připouští, že k osvobození hlavního cíle, města Melitopol, dojde až v roce 2024 v další fázi ofenzivy.

Skandál z uctění bývalého nacistického vojáka kanadským parlamentem za přítomnosti prezidenta Zelenského byl patrně nešťastnou shodou okolností. Využila ho ale ruská propaganda a poukázal na citlivé momenty v kanadských, ale hlavně ukrajinských dějinách.

NATO se bez ohledu na výsledky slovenských voleb nejspíš shodne s Bratislavou na poskytování další pomoci Ukrajině, řekl šéf aliance Jens Stoltenberg. (ČTK)

Rumunsko přesouvá protivzdušnou obranu blíž k ukrajinským hranicím. Děje se to poté, co na území země opakovaně spadly části dronů. Rumunsko také v příhraničních regionech navýšilo počet armádních stanovisek a hlídek. (Reuters)

Roční náklady Ruska na obsluhu státního dluhu se do roku 2026 více než zdvojnásobí na 32 miliard eur. Náklady, které zahrnují platby úroků ze státních půjček, tlačí vzhůru růst vojenských výdajů v důsledku invaze na Ukrajinu. (Reuters)

Švýcarsko pošle přes 100 milionů eur na odstranění min a nevybuchlé munice na Ukrajině. Švýcarsko je neutrální, proto tam nemůže vyslat vlastní odborníky. Podle odhadů se miny nacházejí asi na třetině ukrajinského území. (Reuters)

Datum 30. září, kdy došlo k neuznávanému anektování čtyř ukrajinských oblastí, se v Rusku stane památným dnem. V kalendáři bude zapsaný jako Den znovusjednocení. Rozhodnutí podepsal Putin, v Moskvě se uspořádá koncert.

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Případem se zabývají kriminalisté z Vysočiny, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Do obrany země by se ochotně zapojilo 39 procent občanů, ve srovnání s rokem 2020 je to o 12 procentních bodů méně. Vyplývá to z průzkumu, kterou agentura NMS Market Research připravila k 85. výročí podepsání mnichovské dohody.

Ruský prezident Vladimir Putin včera večer jednal s někdejším členem žoldnéřské Vagnerovy skupiny Andrejem Troševem. Podle ruských agentur domlouvali vytvoření dobrovolnických jednotek určených zejména pro boj na Ukrajině.

Při včerejším ruském ostřelování byly zabity tři ženy v jihoukrajinském městě Cherson a další dva lidé v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Informovaly o tom místní úřady.

Očekávané odstavení americké vlády by ovlivnilo výcvikový program pro ukrajinské piloty na stíhačkách F-16, informovala European Pravda s odvoláním na mluvčí Pentagonu Sabrinu Singh. (Kyiv Independent)

Rusko dnes večer zahájilo dělostřelecký úder na město Cherson a zabilo tři ženy, oznámila kancelář generálního prokurátora. (Kyiv Independent)

Vývoj bojů (582. den): Rusové staví na okupovaném jihu Ukrajiny novou železnici. Usnadní jim to zásobování jednotek. Je to také další ukázka toho, jak se obě strany připravují na dlouhou válku.

Rusové staví nový železniční most u vesnice Hranitne. Foto: Petro Andriuščenko / Telegram

Ukrajinské síly nadále postupují ve své protiofenzivě. Každý metr, který Ukrajinci získají, Rusové ztrácejí. Na neohlášené návštěvě Kyjeva to dnes řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Příběhy lidí z jednoho domu v ulici Sadová v obci Horenka nedaleko Kyjeva nejsou dramaty plnými střílení a krvelačných scén. Ukazují, jak se s válkou pere pět seniorek a co se stane, když ten boj někdo vzdá.

Britský ministr obrany Grant Shapps jednal s Volodymyrem Zelenským o posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Pro Shappse je to první návštěva Ukrajiny od jeho nástupu do funkce na konci srpna, dříve ji navštívil ještě jako ministr energetiky. (Ukrajinská pravda)

Na Ukrajinu přes noc zamířily desítky kamikaze dronů Šáhid. Ukrajina tvrdí, že jich sestřelila 34 z celkových 44. (Al Jazeera)

Obnovu Černihivu v srpnu zpomalil další ruský útok. „Raketa nevybuchla přímo v divadle, ale několik metrů nad ním, aby způsobila větší škody. Byla to kazetová munice,“ popsali Deníku N svědci útoku, který zabil sedm lidí.

O tom, jak se od začátku velké invaze změnilo dokumentování válečných zločinů na Ukrajině a v čem mohou ukrajinskou společnost inspirovat disidenti ze sovětské éry, mluví v rozhovoru s Deníkem N ukrajinská obhájkyně lidských práv Olexandra Matvijčuk.

Tři ruští novináři podporující válku na Ukrajině obdrželi v uplynulých dnech poštou prasečí hlavy. Jedním z nich byl Timofej Sergejcev, který loni publikoval článek vyzývající k vraždění ukrajinských civilistů. (Moscow Times)

Deník N popsal už několik příběhů porušování protiruských sankcí. A všechny dokazují, že obejít sankce je snadnější, než se zdá. Kde je chyba? Vítek Svoboda mluví ve Studiu N s investigativním reportérem Lukášem Prchalem.

O užitečných idiotech, jednosměrkách, výdrži květin a chudých obcích – i tak vypadala sněmovní debata ke konsolidačnímu balíčku. Středeční dění vybrala a okomentovala Dominika Píhová.

Rusko se dokáže vyhýbat i takovým sankcím, které se pro něj zdály zdrcující. Ovšem za cenu rizika pro planetu. Popisujeme, jaké lodě s ropou na palubě začalo posílat do Severního ledového oceánu.

Kanadský premiér Justin Trudeau se veřejně omluvil za to, že nyní už bývalý předseda kanadské dolní sněmovny vzdal hold někdejšímu členovi nacistické jednotky na zasedání parlamentu, jehož se zúčastnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Hlavně kvůli obavám z návratu Fica do čela vlády, ale i širším trendům ve středoevropské politice a možným dopadům na pomoc Ukrajině, se slovenské volby těší pozornosti také v zahraničí. A i o tom je dnešní Pointa N.

Skandál z uctění bývalého nacistického vojáka kanadským parlamentem za přítomnosti prezidenta Zelenského byl patrně nešťastnou shodou okolností. Využila ho ale ruská propaganda a poukázal na citlivé momenty v kanadských, ale hlavně ukrajinských dějinách.

Nové články Deníku N

17:52Obědové krabičky kvůli zdražování obsadily lednice českých kanceláří 17:47Polskou opozici potěšila statisícová účast na setkání ve Varšavě, v průzkumech ale vede vláda 17:23Bezprecedentní jednání ministrů zahraničí EU: v metropoli válčící Ukrajiny. Jednali i o Slovensku 16:35Byl jsem s Redlem na Seychelách, o jeho podpoře STAN nesmím mluvit, řekl policii Polčák 16:34Nobelova cena za lékařství pro dva vědce, kteří se nedali odradit a vyvinuli mRNA vakcíny 16:28Vývoj bojů (586. den): Jak Rusové pod Robotyne vybudovali pevnost, která zastavila ukrajinskou ofenzivu 16:14Baroš stáhl návrh na insolvenci. S investorem, který mu dlužil, se dohodl 16:05Lidovci tlačí na ODS kvůli eurokandidátce. Jurečka varuje před ohrožením značky a další spolupráce 15:41V pokoji byl cítit levný parfém. Opoziční novináři hledali úkryt v Evropě, agenti si je ale našli 15:34Slovenská prezidentka Čaputová pověřila šéfa Směru Fica sestavením nové vlády 15:20Slovenské volby jsou pro Česko varováním. V něčem jsme na tom ale ještě hůř 15:07Co by vláda Směru znamenala pro Ukrajinu? Největší problém nemusí být Fico 14:37Studio N: Jak slovenské volby vyhrál Kreml 13:58Bulovka nabízela anesteziologům odjinud až tři tisíce za hodinu. S částí protestujících se zatím nedohodla 12:10Jak Fico uspěl i díky ovládnutí Facebooku. Zřejmě zlákal i část voličů krajní pravice 06:30Znovu se musí schovávat, spisovatel Salman Rushdie je ale odvážný i po útoku 06:30Sylvester Stallone patří do starého železa. Nebo ještě ne? Čtvrtí Expendables marně hledají mladé nástupce akčních legend 06:00Pětadvacátý Designblok startuje již tento týden. Nabídne designové novinky evropských etablovaných hvězd i mladých talentů, edukační program i technologické inovace. Co nesmíte minout?Včera 20:16Zemřel podnikatel Horák, který měl blízko k Mynářovi. Kromě katarské mise byl spojen i s kauzou DozimetrVčera 19:55Jak se ze sedmičky opět stala dvojka. Ficův věrný Kaliňák může mít v jednáních o vládě klíčovou roliVčera 18:37Anketa: Jak si vedl Petr Dvořák v čele České televize?Včera 15:46Progresivní Slovensko se nechce vzdát, ale ví, že Pellegrinimu musí dát nabídku, která se neodmítáVčera 12:50Co může Fico udělat po volbách, když už viděl Kaliňáka za mřížemiVčera 11:42ANO výrazně vede, podle STEM ale nedokáže přetahovat voliče vládní koaliciVčera 09:05O Ficově vládě rozhodne Pellegrini. Jeho Hlas přitahovaný Směrem se pokusí zlomit ŠimečkaVčera 08:45Sněmovna zakládá oddělení marketingu, preferuje specialisty na „rychloobrátkové zboží“Včera 08:23Do slovenského Parlamentu se vrací SNS. Už se vidí ve vládě, poslanecký klub bude plný konspirátorů a rusofilůVčera 07:34Není to konec světa. Fico vyhrál, ale Slovensko mu nepatříVčera 06:30Zemřela na tyfus, nebo to byla vražda? Urozená Lucrezia Medicejská jako tragická hrdinkaVčera 06:30Komik Russell Brand čelí podezření ze sexuálních útoků. Zastali se ho Elon Musk a Andrew Tate, mluví o „obvinění šílených mrch“