Ruská válka na Ukrajině

Ruské útoky na ukrajinskou Sumskou oblast si v úterý vyžádaly další dva životy a osm zraněných. Systémy ukrajinské protivzdušné obrany přitom zničily všech deset útočných dronů, které Rusko v průběhu noci poslalo na Ukrajinu, oznámily dnes ráno ukrajinské vzdušné síly.

Válečná stezka: Za posledních deset dní hlásí Ukrajinci zničení deseti ruských letadel – dvou stíhačů Su-35, sedmi bombardérů Su-34 a zejména mohutného radarového letounu A-50, kterých mají Rusové vážný nedostatek.

Americký prezident Joe Biden dnes apeloval na kongresové lídry, aby dokončili schválení nové krizové podpory pro Ukrajinu či Izrael a aby odvrátili kolaps vládních financí, který hrozí ze začátku příštího měsíce. Se čtyřmi nejvýše postavenými demokraty a republikány v Kongresu se dnes sešel v Bílém domě, zatímco zejména ve Sněmovně reprezentantů pokračovaly tahanice o balíku zahraniční pomoci a novém rozpočtu.

Válečná stezka: Na frontě pokračují úporné boje a zdá se, že po pádu Avdijivky se Rusům daří lokálně postupovat. Poměrně hodně se toho odehrálo také ve vzduchu a v Paříži – jenže rozhodující je dění na zemi.

Protesty zemědělců v Polsku se proměňují na protiukrajinské hnutí, které dokázalo změnit společenskou náladu v zemi. Ohroženy jsou firmy i lidé, kteří se přeorientovali na Ukrajinu, ale i samotná jednání Kyjeva o vstupu do EU. Premiéra Tuska čeká dilema.

Rusové se posouvají a obsazují další území. Zatímco v minulosti se fronta zastavila a stabilizovala, po pádu Avdijivky nyní sledujeme něco jiného. Rusové po krátké přestávce útočí na další vesnice a vytlačují Ukrajince dále na západ, píše se v dnešním Vývoji bojů.

USA nevyšlou své vojáky bojovat na Ukrajinu, reagovala mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Watson na spekulace kolem summitu v Paříži. (ČTK)

Vývoj bojů (733. den): Ukrajinci přišli o první americký tank Abrams. Ještě horší zpráva je, jak se to stalo. Mnozí analytici kritizují způsob, jakým Ukrajinci tanky používají. Podle polského experta je posílají do boje bez protivzdušné obrany nebo podpory pěchoty, operují samostatně a jsou snadno viditelné.

Chladná atmosféra vyvolaná rozdílnými pohledy na ruskou agresi proti Ukrajině poznamenala pražský summit V4. Premiéři všech čtyř zemí se přesto snažili udržet skupinu funkční.

Foto: Ludvík Hradilek

Mluvčí ukrajinské armády potvrdil ztrátu vesnice Severne, podle Ukrajinské pravdy informoval o stažení vojáků z této obce a z nedaleké vsi Stepove. (ČTK)

Německý kancléř Scholz se domnívá, že by poskytnutí raket Taurus, o které Kyjev žádá, mohlo zavléct Německo do války. Francie a Británie ale podobné zbraně dodávají. V čem je tedy podle Scholze rozdíl? Popisujeme to v textu.

Tucker Carlson není první „novinář“, který chce ruskou „realitou“ radikalizovat své spoluobčany, píše v komentáři Michael Romancov. „O co ale Carlsonovi jde? Nepochybně o peníze a vliv. Tím to však nekončí. Své o tom věděl už Julius Fučík.“

Moskva tvrdí, že její ozbrojené síly pokročily na frontě u nedávno dobyté ukrajinské Avdijivky a ovládly vesnici Severne. Informovala o tom agentura Reuters, podle které nelze tvrzení ruské armády nezávisle ověřit.

Prezident Pavel a premiér Fiala (ODS) by měli podle předsedy ANO Babiše v Praze zorganizovat mírovou konferenci o Ukrajině. Babiš svou výzvu navrhl projednat na letošní poslední únorové schůzi Sněmovny. Dolní parlamentní komora jeho požadavek nevyslyšela.

Oleg Orlov, jeden z nejvýznamnějších ještě žijících ruských kritiků Putinova režimu, si vyslechl rozsudek moskevského soudu – dva a půl roku vězení za „diskreditaci ruských ozbrojených sil“. „Ničeho nelituji a nečiním žádné pokání,“ řekl soudkyni.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že na včerejším pařížském summitu nebyla shoda na vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu, nic podle něj ale není vyloučeno. Jako předskokani pro tuto větu mu trochu netypicky posloužili premiéři Česka a Slovenska Petr Fiala a Robert Fico.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přiletěl do Saúdské Arábie, aby se sešel s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Na svém účtu na telegramu napsal, že jednat budou o míru pro Ukrajinu nebo o návratu Ukrajinců zajatých Ruskem.

Premiéři všech zemí V4 se shodují, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc, řekl český premiér Fiala. Země se však se liší v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat, doplnil premiér.

Setkání lídrů V4 v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Účastníci včerejší pařížské konference o další pomoci Ukrajině se shodli, že evropské státy a ani Severoatlantická aliance žádné vojáky do Ruskem napadené země nevyšlou. Dnes to během návštěvy Freiburgu podle deníku Die Welt prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že v případě vyslání vojsk na Ukrajinu bude válka s NATO nevyhnutelná. Reagoval tím na zprávy z posledních dnů, podle kterých některé západní země zvažují nasazení svých vojáků na Ukrajině.

Poslanci Evropského parlamentu výraznou většinou hlasů schválili navýšení rozpočtu EU do roku 2027 včetně poskytnutí 50 miliard eur (přes 1,2 bilionu korun) Ukrajině. Kyjev by měl po předchozí dohodě EP se členskými státy dostat v příštích čtyřech letech 33 miliard ve formě půjček a 17 miliard dotací.

Severní Korea poslala od července do Ruska asi 6700 kontejnerů munice na podporu jeho války na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejského ministra obrany Sin Wonsika. Podle Reuters údaj ukazuje, že severokorejské zbrojní dodávky Moskvě pokračují.

Česko ani Polsko neuvažují o vyslání vojáků na Ukrajinu, shodli se premiéři. Není potřeba hledat nové cesty, ale být aktivnější v dosavadních, míní.

Setkání lídrů V4 v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ruský vojenský soud poslal na dva roky za mříže uralského politického aktivistu Jaroslava Širšikova za vyjádření k atentátu na proválečného blogera. O verdiktu soudu v Jekatěrinburgu informují média.

„Naivní“ Evropa se musí vyhnout omylům 30. let a „urychlit a rozšířit“ svůj obranný průmysl, aby zadržela Rusko, jehož je Ukrajina jen prvním terčem, řekla FT dánská premiérka Frederiksen. „Mír má svou cenu. Musíme si přiznat, že na obranu a bezpečnost nedáváme dost,“ dodala. (FT)

Navzdory přibývajícím evropským sankcím do Ruska dále proudí evropské zboží za desítky milionů eur, zjistil Bloomberg. Jde o zboží tzv. dvojího užití, tedy využitelné i pro vojenské účely. Pobočky firem ho posílají zejména přes Turecko, Emiráty a státy Střední Asie. (Bloomberg) O tématu psal Deník N zde.

Za českým plánem dodat Ukrajině 800 tisíc kusů dělostřelecké munice je rok a půl tiché práce. Pozornost se na Prahu upírá i proto, že některé další iniciativy nevyšly. Rozebíráme, co se o plánu dosud neví, a rekapitulujeme to známé.

Rusko v noci na dnešek podniklo další vzdušný úder na Ukrajinu, tentokrát pomocí 13 bezpilotních letounů a salvy raket. Systémy protivzdušné obrany zničily 11 dronů a dvě řízené střely nad několika regiony, tvrdí ukrajinské letectvo.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil vznik koalice pro dodávky raket středního a dlouhého doletu Ukrajině. Francie se podle něj připojí i k české iniciativě nákupu munice. (ČTK)

K české iniciativě nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii by se podle odhadů premiéra Petra Fialy mohlo připojit až 15 států. Nizozemský premiér Mark Rutte vzápětí oznámil, že jeho země přispěje 100 miliony eur (asi 2,5 miliardy korun).

Komentář: Začíná třetí rok války, je načase si konečně uvědomit, že zlo je třeba porazit, ne s ním vyjednávat, píše Ekaterina Kanakova.

Ukrajina zatím obdržela pouze 30 procent z milionu kusů dělostřelecké munice, které jí loni slíbila Evropská unie, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Spolu musíme zajistit, aby Putin nemohl zničit naše úspěchy a nemohl rozšířit agresi na další země, řekl ukrajinský prezident Zelenskyj ve videovzkazu pro summit v Paříži.

Na čtvrteční jednání předsedů parlamentů států V4 pozvala česká strana i šéfa ukrajinského sboru zákonodárců Ruslana Stefančuka. Do Prahy podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové přijede ve středu a zúčastní se schůzky představitelů Česka, Polska, Slovenska a Maďarska.

Vývoj bojů (732. den): Rusům padá jedno důležité letadlo za druhým a už je těžké věřit tomu, že si je sestřelují sami. Okolnosti pádu létajícího radaru A-50U jsou nejasné a pozoruhodné zároveň.

Francouzská sovětoložka Francoise Thom: Rusku jde o to vnést kapku po kapce do myšlení lidí na Západě pochybnosti o jejich civilizaci a politickém systému. A využít jejich problémy k odvádění pozornosti. Míří proti základům naší civilizace.

Francouzská historička a sovětoložka Francoise Thom. Foto: archiv F. Thom

Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) před cestou do Paříže. Uvedl také, že se vláda žádným způsobem nechystá zavést povinnou vojenskou službu.

Pokud by se oslabila naše podpora Ukrajiny, tak by se tím oslabila také naše bezpečnost, prohlásil premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na summit v Paříži, kde se má jednat o pomoci Ukrajině. „Je potřeba přemýšlet a hledat cesty, jak Ukrajině poskytovat dostatečnou pomoc a podporu,“ dodal.

Premiér Petr Fiala (ODS) den před pražskou návštěvou slovenského premiéra Roberta Fica kritizoval za jeho výroky k Ukrajině. Vadí mu, jak Fico hovoří o agresi Ruska, a vytkl mu třeba nepravdivá slova o tom, že konflikt vyvolali Ukrajinci a Západ. „Stačí mít otevřené oči a je jasné, kdo je agresor, kdo je oběť a kdo je viník,“ řekl Fiala.

Nic takového jsem neslyšela ani nečetla, reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a EU zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod.

Přesně před deseti lety začali na Krymu lidé demonstrovat za teritoriální celistvost Ukrajiny, proti ruské okupaci poloostrova. Největší shromáždění se konalo právě 26. února 2014 před budovou krymského parlamentu v Simferopolu.

Moskva ohlásila dobytí vsi Lastočkyne, ležící západně od Avdijivky. Ukrajinští vojáci ustoupili na novou obrannou linii, uvedl jejich mluvčí. (ČTK)

Dva lidé zahynuli v noci na dnešek při ruském bombardování v ukrajinské Sumské oblasti, píše na svém telegramovém kanálu RBK Ukrajina. Čtyři zraněné si v neděli večer vyžádalo ruské ostřelování východoukrajinského města Dnipro.

Podle Zelenského se Rusko připravuje na velkou ofenzivu na Ukrajině. Má k ní podle něj dojít na jaře nebo počátkem léta. „Rusko se bude připravovat na protiofenzivu na začátku léta nebo na konci května, pokud to bude možné. My se budeme připravovat na bitvu,“ řekl ukrajinský prezident.

Ukrajina za poslední dva roky eviduje přes 120 tisíc ruských válečných zločinů. Uvedl to ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin na tiskové konferenci. Dodal kritická slova, že mezinárodní organizace nedělají dostatek pro to, aby se situace zlepšila.

Podle Zelenského padlo za dva roky války s Ruskem 31 tisíc ukrajinských vojáků. Počet zraněných v ukrajinské armádě nechtěl komentovat, aby neposkytl ruské straně důležité informace.

Ukrajina by mohla pozvat ruské zástupce na mírový summit. Řekl to vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Na summitu chystaném na letošek ve Švýcarsku má Ukrajina a její partnerské země jednat o podmínkách míru podle Kyjeva.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky prohlásil, že Navalnyj zemřel přirozenou smrtí. „Asi vás zklamu, ale nakolik víme, tak skutečně zemřel na trombózu. Je to víceméně potvrzené. Nemáme to z internetu, ale bohužel jde o přirozenou smrt,“ řekl Kyrylo Budanov.

Ukrajinský ministr obrany Umerov řekl, že polovina západních zbraní nedorazila včas. Ukrajina podle něj kvůli tomu ztrácí území. Rustem Umerov to prohlásil v dnešním projevu, ve kterém zhodnotit dva roky od plné ruské invaze.

Ruské síly v noci na dnešek podle Ukrajiny zasáhly východoukrajinské město Kosťantynivka, kde exploze zničily mnoho budov včetně nádraží a kostela. Zranění utrpěla pětasedmdesátiletá žena, napsal list Ukrajinska pravda s odvoláním na policii a prokuraturu.

Nové články Deníku N

11:27Berete často antibiotika? Vám už penicilin vůbec nemusí zabrat, říká přednosta kliniky infekčních nemocí Bartoš 09:00Případ Goldman: nejslavnější případ francouzské justice právě v kinech 07:02Západ odmítl vyslat své vojáky na Ukrajinu | Jak válka rozdělila V4 | Razie v tenisovém svazu 06:30Bílá Voda Kateřiny Tučkové se dočkala prvního divadelního zpracování, atmosféru románu však přibližuje jen zčásti 06:30Móda (ne)vládne Česku, olympijská módní kolekce tomu odpovídá. Výsměch oblékání běžných Čechů přehlíží důležité faktory 06:00Dovedeme strhnout Bedřicha Smetanu z národního pomníku, nebo i 200 let po narození zůstane v mramoru? 00:12Protestovat proti partnerství není jen malichernost, má ale jiná varianta šanci?Včera 20:46Setkával bych se s problémovými lídry, Putin a Lukašenko jsou ale jiná kategorie, říká kandidát na slovenského prezidenta KorčokVčera 20:15Válečná stezka: Na bojišti padají letadla, na Západě se hlavně mluví a Scholz nechce eskalovatVčera 18:52„Může se to týkat všech.“ Jak český tenis hodnotí velkou policejní raziiVčera 18:04Vývoj bojů (733. den): Ukrajinci ztratili první Abrams. Ještě horší zpráva je, jak se to staloVčera 17:37Fiala a Tusk proti Ficovi s Orbánem. Pražský summit ukázal, jak válka rozdělila VisegrádVčera 17:28Ruské tajné služby pronikly do Kongresu. Skrze republikány podnítily pokus o sesazení prezidentaVčera 16:37Scholz zdůvodnil, proč nepošle Taurusy Ukrajině. Nehne s ním ani jeho vládaVčera 16:34Jsme připraveni rozdat tolik žalob, až se budete divit, říká Kaderka. O co jde v tenisové kauzeVčera 15:40Studio N: Jaká práva má mít embryo?Včera 15:39Desítky Rusů a 17 diplomatů přihlíželo boji, který byl předem prohraný. Dva a půl roku vězení pro Olega OrlovaVčera 15:23Macronova bomba: Kdo a proč zvedl možné vyslání evropských vojáků na UkrajinuVčera 14:52Vysypali ukrajinské obilí, někteří chválí Putina. Sílící polské protiukrajinské postoje ohrožují naděje Ukrajiny na EUVčera 14:51Tucker Carlson není první „novinář“, který chce ruskou „realitou“ radikalizovat své spoluobčanyVčera 13:17Jen název, nebo i práva dětí? Sněmovna rozhodne, co vše amputuje rovnému manželství pro gaye a lesbyVčera 10:12Razie v tenisovém svazu: koho policie obvinilaVčera 07:30Sami spolu proti konformitě: Paul Giamatti, Da’Vine Joy Randolph a nováček Dominic Sessa bojují o OscaryVčera 06:30Mám raka, ne chřipku. Seriál Smysl pro tumor představil rakovinu jako lék na život26.02 20:47Kauza krajských nemocnic: žalobce vyčíslil škodu, která měla vzniknout Evropské unii26.02 20:16Rok a půl tiché práce, obrovský vojenský význam. Co víme o českém plánu na dodávky munice Ukrajině26.02 19:58Sebevědomý obr s drtivým úderem. Teenager Menšík pobláznil tenisový svět26.02 19:58Dokud budete žít lépe než okupanti, budete pro ně nepřáteli26.02 18:27Pointa N: Nepoučujme proruského Fica. Jen se s ním nekamaraďme26.02 17:57Ruská ekonomika po dvou letech války příliš nekrvácí, zakládá si ale na budoucí problémy