Kauza Čapí hnízdo

Server iRozhlas získal vysvětlení finančního úřadu, proč doměřil daň za reklamu na Čapím hnízdě. Společnosti si do nákladů daly výdaje na reklamu, ale také na pohoštění. Ty tam ale podle úřadu neměly co dělat. Rozhodnutí není konečné, firmy se proti němu odvolaly. (iRozhlas)

Další prověřování případu reklamy Čapímu hnízdu potrvá více než půl roku. Deník N o tom informovalo Městské státní zastupitelství v Praze. Podle úřadu Lenky Bradáčové policie postupovala vadně.

Policie znovu prověří, zda při zadávání reklamy na Farmě Čapí hnízdo nedocházelo k daňovým únikům. Rozhodlo o tom Vrchní státní zastupitelství v Praze, které zvrátilo výrok, jenž potvrdil závěr policie o odložení kauzy. (Aktuálně)

Andrej Babiš zrušil svoji stížnost u Ústavního soudu. Tvrdil v ní, že byl Sněmovnou vydán k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo nezákonně. Vznikly obavy, že pokud by se stížností uspěl, začal by se případ projednávat – po osvobozujícím rozsudku – znovu. (Seznam Zprávy)

Soudce Jan Šott prokázal rozhodnutím v kauze Čapího hnízda odvahu, uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek a zdůraznil potřebu ctít presumpci neviny. Shrnutí včerejšího zdůvodnění přinášíme zde. (ČTK)

Písemný rozsudek v kauze Čapí hnízdo, v níž byli zproštěni obžaloby Andrej Babiš a Jana Nagyová, bude hotov až za čtvrt roku, už nyní lze ale shrnout hlavní body. Co nakonec vedlo k jeho rozhodnutí, zdůvodňoval soudce Jan Šott přes tři hodiny.

Andrej Babiš má co slavit, podle soudce Šotta je v kauze Čapí hnízdo nevinný. Jak závěr soudu číst? A znamená to konec táhlé kauzy? Hosty Filipa Titlbacha ve Studiu N jsou Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal.

Přehledně o dnešním dění ke kauze Čapí hnízdo:

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Soudce Jan Šott se v kauze Čapí hnízdo přiklání ke skutkové podstatě podle policejních vyšetřovatelů, ne k té podle státních zástupců. Podle něj žalobce uhnul od podstaty kauzy. „Mám za to, že podstata případu byla tak, jak ji vyšetřovala policie,“ řekl.

Soudce Šott kromě odůvodnění rozsudku upozornil i na morální aspekty kauzy. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Studio N: Andrej Babiš má co slavit, podle soudce Šotta je v kauze Čapí hnízdo nevinný. Jak závěr soudu číst? A znamená to konec táhlé kauzy? Hosty Filipa Titlbacha ve Studiu N jsou Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal.

Právník Jiří Kučera, který sledoval proces v kauze Čapí hnízdo od samého počátku, objasňuje klíčové pasáže a hlavní sdělení rozsudku, kterým byli Andrej Babiš a Jana Nagyová nepravomocně osvobozeni.

Komentář Jana Moláčka: Je výsostné právo soudů zhodnotit soulad Babišova počínání se zákonem, ale výsostné právo voličů zhodnotit soulad jeho počínání se svými představami o hlavě státu.

Když se státní zástupce Šaroch vzdá práva na odvolání, případ kauzy Čapí hnízdo definitivně končí. Jestliže se odvolá, bude spor pokračovat u vrchního soudu. Pokud by však expremiér Andrej Babiš vyhrál prezidentské volby, a získal tak imunitu, soudy by spor řešily po skončení jeho mandátu.

Soudce Šott necítil při rozhodování o Čapím hnízdě tlak. Politickými kroky Babiše se nezabýval a se společenskou atmosférou se vyrovnal, řekl.

Šéf odborů Josef Středula podle expremiéra Andreje Babiše šokoval svým nedělním rozhodnutím odstoupit z volby prezidenta a podporou pravicové kandidátky Danuše Nerudové zklamal levicové voliče. Zda mu tak v souboji o Hrad pomohl, neví.

Nagyová bude řešit s právníky, zda v případě pravomocného osvobození bude žádat o nějakou satisfakci. Rozhodně jsem z toho nevyšla bez úhony, řekla.

Soude Šott má za to, že se Státní zastupitelství kauzou zabývalo pečlivě, podrobně a s mimořádnou zodpovědností, ale že konstrukce případu byla taková, jak ji vyšetřovala policie. „Jsme vázáni skutkem, jsme povinni přezkoumat podezření, jak ho má policie, ale nemohli jsme zavrhnout variantu, která vycházela z obžaloby. Šli jsme po podstatě.“

Soudce Jan Šott. Foto: Zdislava Pokorná, Deník N

Původní podezření policie nebylo potvrzeno, prohlásil na tiskové konferenci soudce Šott.

Babišův obhájce Eduard Bruna řekl, že je s výsledkem velmi spokojený. „Upřímně řečeno jsem to nečekal, já jsem řešil ty evropské peníze, že nedošlo k podvodu, a podařilo se, že je zproštěno oboje,“ řekl.

„Zkrátka jsem tam nechtěl být,“ reagoval Babiš na to, proč si u soudu nevyslechl rozsudek ve své kauze. „Po šesti letech, když bojujete za pravdu, máte nějaké emoce. Já jsem si je vyřídil ve své ložnici,“ vysvětlil šéf hnutí ANO.

Andrej Babiš na tiskové konferenci neodpověděl na otázku týkající se rozporu kolem podpisu svého syna. Podle soudu totiž Babiš mladší nemohl podepsat dokumenty o převodu akcií. „Já už se k tomu nechci vracet,“ řekl Babiš a začal kritizovat média.

Babiš řekl, že se v Paříži možná staví i u Kunderových. „Je známé, že když jsem tam byl v roce 2015, Milan Kundera i díky tomu, že jsem to inicioval, dostal zpět české občanství,“ řekl.

Andrej Babiš řekl, že zítra letí z Brna do Paříže, kde ho na půl hodiny přijme francouzský prezident Emmanuel Macron. „Je to dnes lídr Evropy, určitě mě bude zajímat, o čem se bavil s Bidenem, vážím si toho, že s ním budu zítra mluvit jako s kolegou z frakce v Evropském parlamentu, kterou on založil.“

Babiš se na tiskové konferenci omluvil, že se o soudu vyjádřil jako o politickém procesu. „Za to se omlouvám, ale trvám na tom, že to bylo politické trestní stíhání. Politický proces to nebyl, omlouvám se za to, že jsem to jednou řekl.“

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch řekl, že nyní nebude komentovat, zda se v soudu o kauze Čapího hnízda odvolá. Rozhodne se až po písemném vyhotovení rozsudku. K dalším dotazům se nyní vyjadřovat nechtěl

Soudce Šott si vzal na vypracování písemného odůvodnění rozsudku tři měsíce. Dnes vystoupí na tiskové konferenci.

Soudce Šott nyní reaguje na slova Andreje Babiše, že byl stíhán kvůli tomu, že odešel do politiky. „Obžalovaný nebyl stíhán kvůli své politické aktivitě, ale kvůli podezření ze závažného ekonomického trestného činu,“ řekl soudce.

Soudce Jan Šott se v rámci propojení farmy a holdingu Agrofert dostal také k případu údajného krácení daně. Policie to po třech letech uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. „Byl to vztah sponzoringu,“ říká soudce ke vztahu Čapího hnízda a Agrofertu.

Výpověď bankéře Filipa Koutného označil soudce Šott za „zcela věrohodnou“. „Úvěr u banky dojednala finanční ředitelka Agrofertu Procházková. Nad rámec ručení a zástavy, by Agrofert úvěr nedostal,“ uvedl soudce.

Soudce Jan Šott zhodnotil i svědeckou výpověď někdejšího šéfa představenstva Farmy Čapí hnízdo Tomáše Raka, kterého soud vnímá jako nedůvěryhodného. Rak totiž v rámci vyšetřování změnil svou výpověď, ve které zcela otočil.

Podle soudce Andrej Babiš mladší zřejmě nepodepsal dokument na převod akcií k Čapímu hnízdu. „Nic takového rozhodně podepsat nemohl,“ uvedl Šott s tím, že Babiš byl v té době v USA, kde studoval.

Soudce nyní rekapituluje závěry znalkyní – psychiatričky Gabriely Leblové a psycholožky Jindřišky Záhorské. Obě posuzovaly zdravotní stav Andreje Babiše mladšího. Leblová zjistila, že od roku 2015 trpí paranoidní schizofrenií.

Soudce Jan Šott nyní popisuje znalecký posudek písmoznalce Aleše Čulíka, který u soudu naznačil, že podpis pod nabytím akcií farmy Čapí hnízdo nemusí patřit Andreji Babišovi mladšímu, ale právě jeho otci.

Soudce Jan Šott vysvětluje, proč se nepřiklonil k tomu, že projekt byl účelový a byl připravený k tomu, aby byla získána dotace. Znovu se odkázal na svědka Jana Bareše, který řekl, že se jednalo o projekt určený pro Babišovy děti.

Soudce Jan Šott říká, proč je svědecká výpověď Jana Bareše klíčová. U soudu totiž během října řekl například to, že Nagyová řešila dotační výzvu daleko dříve, a to ještě předtím, než měla být vyhlášena. „Jsou to velmi podstatné a důležité informace,“ říká k jeho výpovědi soudce.

Soudce Šott prohlásil, že v procesu byl klíčovým svědkem stavební technik Jan Bareš. Jeho výpověď označil soudce za „věrohodnou a konzistentní.“

Babišova obhajoba podle soudce dokázala vyvrátit, že by se Andrej Babiš zajímal o výzvu na přidělení dotace pro Farmu Čapí hnízdo ještě předtím, než byla dotační výzva zveřejněna.

Soudce Jan Šott zkritizoval výpovědi Andreje Babiše i Jany Nagyové, protože nebyly „věrohodné“.

Soudce Jan Šott v odůvodnění svého rozhodnutí mimo jiné uvedl, že „nesouhlasí s koncepcí obžaloby“. Poukázal na to, že žalobce se v obžalobě soustředil na posouzení relevantnosti trhu, ačkoliv bylo zjevné, že bude čelit důkazní nouzi.

„Babiš u soudu opakovaně uváděl, že o dotaci se dozvěděl až po vyhlášení výzvy. To je poměrně zvláštní, když si vzpomíná takto přesně na něco, co se odehrálo tak dávno,“ podotkl soudce Jan Šott.

Soudce Šott řekl, že výpovědi Babiše i Nagyové ke kauze Čapí hnízdo byly kusé a nekonzistentní. „Nepůsobí příliš konzistentně, byly příliš kusé a neumožnily soudu získat odpovědi,“ řekl.

„Ve své druhé výpovědi pan obžalovaný uvedl, že o zasedání ZZN Pelhřimov nic nevěděl a nic neinicioval, protože je to pod jeho rozlišovací možnosti,“ řekl soudce a rekapituloval některé další Babišovy výroky. Šott rekapituluje i Babišovy výroky například z jeho projevů v Poslanecké sněmovně.

Babiš k věci během soudního jednání vypovídal jen třikrát, řekl soudce Šott. „V hlavním líčení nejprve vypovídal monologicky. A k věci samotné mluvil jen ve třech případech,“ řekl soudce. Babiš během soudního jednání opakovaně tvrdil, že se jedná o politickou kauzu.

Protikandidáti i další politici respektují rozhodnutí soudu, který osvobodil Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Petr Pavel i Danuše Nerudová slibují, že expremiéra ve volbách porazí. Na verdikt reagoval i předseda vlády Petr Fiala.

„Pokud paní Nagyová část skutku popsala v závěrečné řeči, nešlo to už brát v potaz. A soud už to nemohl hodnotit,“ dodal soudce Jan Šott.

„Oba obžalovaní nikdy neodpovídali na otázky policie nebo soudu,“ řekl soudce Jan Šott s tím, že na to Andrej Babiš i Jana Nagyová mají právo.

Podle prezidentské kandidátky Danuše Nerudové je potřeba dnešní rozsudek v kauze Čapí hnízdo respektovat. „Máme nezávislou justici a tato kauza nebyla zpolitizovaná, jak sám Andrej Babiš tvrdil. Nic to ale nemění na tom, že Andrej Babiš v politice dlouhodobě prosazuje pouze své vlastní zájmy, přispívá k rozvracení demokracie,“ napsala.

„Je patrné, že došlo k zásadnímu nedorozumění mezi policií a státními zástupci,“ řekl soudce Šott s odkazem na požadavek nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby se vyšetřovatelé zaměřili na propojenost podniků a relevantní a sousedící trhy, na nichž Čapí hnízdo působí.

Dnešní rozsudek v kauze Čapí hnízdo může být jedním z důležitých faktorů pro snahy šéfa hnutí ANO Babiše v prezidentské volbě. Zejména ve druhém kole by si mohl vést lépe, pro vlažné voliče může totiž odpadnout jedna z překážek, proč jej nevolit.

To, že Čapí hnízdo nekonkurovalo na relevantním trhu žádné další společnosti holdingu Agrofert, už minulý týden před soudem tvrdil soudní znalec, kterého si najali Babišovi obhájci.

Aktuálně nejčtenější

Mynář se podruhé pokoušel vrátit dotaci, kvůli které ho stíhá policie. Neuspěl, kladl si podmínkyKancléř Vratislav Mynář odjíždí z Hradu. Odpovídat na dotazy nechce. Foto Ludvík Hradilek, Deník NRusové vytáhli „neporazitelnou zbraň“. Vysvětlujeme, co je Kinžal a proč ho Ukrajinci nemohou sestřelitRuský letoun MiG-31 s podvěšenou řízenou střelou Kinžal. Foto: Kancelář pro tisk a informace prezidenta Ruské federaceMožná pěstují ony nás, říká vědec o rostlinách. Vysvětluje, jak přemýšlet o jejich inteligenciNeměli bychom se považovat za pány, kteří navrhují rostliny. Možná se navrhujeme navzájem podle vzoru koevoluce, říká Paco Calvo. Foto: Servicio de comunicación de la Universidad de Murcia.Proč má Čína zájem na vleklé, leč stabilní válce, která vyčerpává Rusko i Ukrajinu?Sousedé, spojenci, vůdci velmocí. Ruský lídr Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching spolu obědvali a zítra budou jednat v Moskvě. Foto: kremlin.ruEvropská komise proškrtává vládní investiční plán. Česko nejspíše nedostane miliardy na klíčové projektyPodzemní zásobník plynu energetické skupiny RWE ve Štramberku na Novojičínsku. Foto: ČTK / Ramík DrahoslavVývoj bojů (389. den): Ukrajinci testovali Rusy u Orichivu. Je to jedno z míst, kde přichází v úvahu budoucí ofenzivaUkrajinští vojáci u Bachmutu. Foto: ČTKZájem o volby prezidenta převyšuje všechny ostatní. Tak proč nevolit poslance stejným způsobem?Gabriel Kuchta, Deník NVelká hra o Trumpa. Exprezident tvrdí, že bude zatčen. Policie se bojí násilností, vyšetřovatelé se nechtějí nechat zastrašitPornoherečka Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanie Clifford, je v centru vyšetřování, které podle všeho povede k obvinění Donalda Trumpa. Za mlčení o jejich údajném poměru jí jeho tehdejší právník vyplatil peníze, které poté vykázal jako výdaje na právní zastupování. Foto: Eduardo Munoz, ReutersRok jsme sledovali schůzky na Hradě. Nejedlý poprvé promluvil o vztazích s Kočkou, Tykačem či PlagouANO chce, aby Ústavní soud projednal důchody přednostně. Povolalo „nejschopnější“ právníkyFoto: Ludvík Hradilek, Deník NPointa N: O co jde Číně? O mír na Ukrajině opravdu neOba lídři, Si i Putin, se vzájemně oslovovali příteli. Jen Si byl ten silnější "přítel". Foto: kremlin.ruMoje sebevědomí čiší z rapu. Nedotknutelná se cítím, jen když jsem na pódiu, vzkazuje z aktuálního turné Annet XAnnet X. Foto: Annet XČína a Rusko vidí válku na Ukrajině úplně jinakRusko za čínskou diplomatickou, ekonomickou a (omezenou) vojenskou podporu už jistou cenu platí. Foto: Kremlin.ruNejsilnějšími hráči na pražském realitním trhu jsou cizinci. Město tím připomíná Curych či Paříž, říká sociální geografFoto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

11:33Děti pod tlakem, rodiče ve stresu. Jak se připravit na přijímačky a co nehrotit? 10:03Zájem o volby prezidenta převyšuje všechny ostatní. Tak proč nevolit poslance stejným způsobem? 09:40Možná pěstují ony nás, říká vědec o rostlinách. Vysvětluje, jak přemýšlet o jejich inteligenci 06:43Moje sebevědomí čiší z rapu. Nedotknutelná se cítím, jen když jsem na pódiu, vzkazuje z aktuálního turné Annet X 06:42Příběh slovenské služky jako dekorativní omalovánkaVčera 20:01Pointa N: O co jde Číně? O mír na Ukrajině opravdu neVčera 19:22„Porazit Putinův barbarský režim.“ Unie dodá Ukrajině dělostřeleckou municiVčera 19:02Vývoj bojů (389. den): Ukrajinci testovali Rusy u Orichivu. Je to jedno z míst, kde přichází v úvahu budoucí ofenzivaVčera 18:32ANO chce, aby Ústavní soud projednal důchody přednostně. Povolalo „nejschopnější“ právníkyVčera 18:18Proč má Čína zájem na vleklé, leč stabilní válce, která vyčerpává Rusko i Ukrajinu?Včera 18:11Pavel Šebestián Smrčina: Ale jo, přivezte ho, my se postarámeVčera 17:52Mynář se podruhé pokoušel vrátit dotaci, kvůli které ho stíhá policie. Neuspěl, kladl si podmínkyVčera 17:31Evropská komise proškrtává vládní investiční plán. Česko nejspíše nedostane miliardy na klíčové projektyVčera 16:14Nejsilnějšími hráči na pražském realitním trhu jsou cizinci. Město tím připomíná Curych či Paříž, říká sociální geografVčera 15:11Studio N: Nepřehnal to tentokrát Macron?Včera 14:14Čína a Rusko vidí válku na Ukrajině úplně jinakVčera 13:55Velká hra o Trumpa. Exprezident tvrdí, že bude zatčen. Policie se bojí násilností, vyšetřovatelé se nechtějí nechat zastrašitVčera 07:15Ohrnujeme nad lidmi z regionů nos. A oni to moc dobře vědí, říká ředitel angažovaného divadlaVčera 06:29Láska rodiče k dítěti je krásná, ale někdy jde kvůli ní logika i morálka oknem ven, říkají tvůrci megahitu The Last of Us19.03 12:43Odpor proti důchodové reformě je i nesouhlasem s Macronovým stylem. Hraje se o jeho osud a politické ambice protivníků19.03 08:06Jako byste se odhodlali vstoupit do mysli šílence; po chvíli začne přeskakovat i vám. Česky vyšly Sluneční hodiny19.03 07:03Za tradiční rodinu a proti progresivistům, nastínil Havlíček směřování ANO. Nesmysl, říká politolog18.03 11:51Češi tu zanechali silnou stopu, čeština je pro nás důležitá, říká starosta Vídně Michael Ludwig18.03 08:40Seriál Rain Dogs je drsný, skutečný, zábavný i smutný. Stejně jako život v chudobě, říká herečka Daisy May Cooper17.03 20:56Jurečkův recept na důchodovou reformu se rýsuje. Víme, jaké návrhy předloží opozici17.03 19:46Anketa: Jak umělá inteligence změní svět a čemu nevěnujeme dostatečnou pozornost17.03 18:46Plagova hradní schůzka s Nejedlým? Je to jeho soukromá věc, říká ministr Balaš17.03 18:43Jaz: Hodnota důchodu17.03 18:31Vývoj bojů (386. den): Slovenské migy jdou do války. Na co jsou vhodné a na co ne17.03 18:21Překvapivá čísla: Doktorů v Česku přibylo, zdaleka ne však všude