Kauza Čapí hnízdo

Soudce Jan Šott prokázal rozhodnutím v kauze Čapího hnízda odvahu, uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek a zdůraznil potřebu ctít presumpci neviny. Shrnutí včerejšího zdůvodnění přinášíme zde. (ČTK)

Písemný rozsudek v kauze Čapí hnízdo, v níž byli zproštěni obžaloby Andrej Babiš a Jana Nagyová, bude hotov až za čtvrt roku, už nyní lze ale shrnout hlavní body. Co nakonec vedlo k jeho rozhodnutí, zdůvodňoval soudce Jan Šott přes tři hodiny.

Andrej Babiš má co slavit, podle soudce Šotta je v kauze Čapí hnízdo nevinný. Jak závěr soudu číst? A znamená to konec táhlé kauzy? Hosty Filipa Titlbacha ve Studiu N jsou Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal.

Přehledně o dnešním dění ke kauze Čapí hnízdo:

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Soudce Jan Šott se v kauze Čapí hnízdo přiklání ke skutkové podstatě podle policejních vyšetřovatelů, ne k té podle státních zástupců. Podle něj žalobce uhnul od podstaty kauzy. „Mám za to, že podstata případu byla tak, jak ji vyšetřovala policie,“ řekl.

Soudce Šott kromě odůvodnění rozsudku upozornil i na morální aspekty kauzy. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Studio N: Andrej Babiš má co slavit, podle soudce Šotta je v kauze Čapí hnízdo nevinný. Jak závěr soudu číst? A znamená to konec táhlé kauzy? Hosty Filipa Titlbacha ve Studiu N jsou Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal.

Právník Jiří Kučera, který sledoval proces v kauze Čapí hnízdo od samého počátku, objasňuje klíčové pasáže a hlavní sdělení rozsudku, kterým byli Andrej Babiš a Jana Nagyová nepravomocně osvobozeni.

Komentář Jana Moláčka: Je výsostné právo soudů zhodnotit soulad Babišova počínání se zákonem, ale výsostné právo voličů zhodnotit soulad jeho počínání se svými představami o hlavě státu.

Když se státní zástupce Šaroch vzdá práva na odvolání, případ kauzy Čapí hnízdo definitivně končí. Jestliže se odvolá, bude spor pokračovat u vrchního soudu. Pokud by však expremiér Andrej Babiš vyhrál prezidentské volby, a získal tak imunitu, soudy by spor řešily po skončení jeho mandátu.

Soudce Šott necítil při rozhodování o Čapím hnízdě tlak. Politickými kroky Babiše se nezabýval a se společenskou atmosférou se vyrovnal, řekl.

Šéf odborů Josef Středula podle expremiéra Andreje Babiše šokoval svým nedělním rozhodnutím odstoupit z volby prezidenta a podporou pravicové kandidátky Danuše Nerudové zklamal levicové voliče. Zda mu tak v souboji o Hrad pomohl, neví.

Nagyová bude řešit s právníky, zda v případě pravomocného osvobození bude žádat o nějakou satisfakci. Rozhodně jsem z toho nevyšla bez úhony, řekla.

Soude Šott má za to, že se Státní zastupitelství kauzou zabývalo pečlivě, podrobně a s mimořádnou zodpovědností, ale že konstrukce případu byla taková, jak ji vyšetřovala policie. „Jsme vázáni skutkem, jsme povinni přezkoumat podezření, jak ho má policie, ale nemohli jsme zavrhnout variantu, která vycházela z obžaloby. Šli jsme po podstatě.“

Soudce Jan Šott. Foto: Zdislava Pokorná, Deník N

Původní podezření policie nebylo potvrzeno, prohlásil na tiskové konferenci soudce Šott.

Babišův obhájce Eduard Bruna řekl, že je s výsledkem velmi spokojený. „Upřímně řečeno jsem to nečekal, já jsem řešil ty evropské peníze, že nedošlo k podvodu, a podařilo se, že je zproštěno oboje,“ řekl.

„Zkrátka jsem tam nechtěl být,“ reagoval Babiš na to, proč si u soudu nevyslechl rozsudek ve své kauze. „Po šesti letech, když bojujete za pravdu, máte nějaké emoce. Já jsem si je vyřídil ve své ložnici,“ vysvětlil šéf hnutí ANO.

Andrej Babiš na tiskové konferenci neodpověděl na otázku týkající se rozporu kolem podpisu svého syna. Podle soudu totiž Babiš mladší nemohl podepsat dokumenty o převodu akcií. „Já už se k tomu nechci vracet,“ řekl Babiš a začal kritizovat média.

Babiš řekl, že se v Paříži možná staví i u Kunderových. „Je známé, že když jsem tam byl v roce 2015, Milan Kundera i díky tomu, že jsem to inicioval, dostal zpět české občanství,“ řekl.

Andrej Babiš řekl, že zítra letí z Brna do Paříže, kde ho na půl hodiny přijme francouzský prezident Emmanuel Macron. „Je to dnes lídr Evropy, určitě mě bude zajímat, o čem se bavil s Bidenem, vážím si toho, že s ním budu zítra mluvit jako s kolegou z frakce v Evropském parlamentu, kterou on založil.“

Babiš se na tiskové konferenci omluvil, že se o soudu vyjádřil jako o politickém procesu. „Za to se omlouvám, ale trvám na tom, že to bylo politické trestní stíhání. Politický proces to nebyl, omlouvám se za to, že jsem to jednou řekl.“

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch řekl, že nyní nebude komentovat, zda se v soudu o kauze Čapího hnízda odvolá. Rozhodne se až po písemném vyhotovení rozsudku. K dalším dotazům se nyní vyjadřovat nechtěl

Soudce Šott si vzal na vypracování písemného odůvodnění rozsudku tři měsíce. Dnes vystoupí na tiskové konferenci.

Soudce Šott nyní reaguje na slova Andreje Babiše, že byl stíhán kvůli tomu, že odešel do politiky. „Obžalovaný nebyl stíhán kvůli své politické aktivitě, ale kvůli podezření ze závažného ekonomického trestného činu,“ řekl soudce.

Soudce Jan Šott se v rámci propojení farmy a holdingu Agrofert dostal také k případu údajného krácení daně. Policie to po třech letech uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. „Byl to vztah sponzoringu,“ říká soudce ke vztahu Čapího hnízda a Agrofertu.

Výpověď bankéře Filipa Koutného označil soudce Šott za „zcela věrohodnou“. „Úvěr u banky dojednala finanční ředitelka Agrofertu Procházková. Nad rámec ručení a zástavy, by Agrofert úvěr nedostal,“ uvedl soudce.

Soudce Jan Šott zhodnotil i svědeckou výpověď někdejšího šéfa představenstva Farmy Čapí hnízdo Tomáše Raka, kterého soud vnímá jako nedůvěryhodného. Rak totiž v rámci vyšetřování změnil svou výpověď, ve které zcela otočil.

Podle soudce Andrej Babiš mladší zřejmě nepodepsal dokument na převod akcií k Čapímu hnízdu. „Nic takového rozhodně podepsat nemohl,“ uvedl Šott s tím, že Babiš byl v té době v USA, kde studoval.

Soudce nyní rekapituluje závěry znalkyní – psychiatričky Gabriely Leblové a psycholožky Jindřišky Záhorské. Obě posuzovaly zdravotní stav Andreje Babiše mladšího. Leblová zjistila, že od roku 2015 trpí paranoidní schizofrenií.

Soudce Jan Šott nyní popisuje znalecký posudek písmoznalce Aleše Čulíka, který u soudu naznačil, že podpis pod nabytím akcií farmy Čapí hnízdo nemusí patřit Andreji Babišovi mladšímu, ale právě jeho otci.

Soudce Jan Šott vysvětluje, proč se nepřiklonil k tomu, že projekt byl účelový a byl připravený k tomu, aby byla získána dotace. Znovu se odkázal na svědka Jana Bareše, který řekl, že se jednalo o projekt určený pro Babišovy děti.

Soudce Jan Šott říká, proč je svědecká výpověď Jana Bareše klíčová. U soudu totiž během října řekl například to, že Nagyová řešila dotační výzvu daleko dříve, a to ještě předtím, než měla být vyhlášena. „Jsou to velmi podstatné a důležité informace,“ říká k jeho výpovědi soudce.

Soudce Šott prohlásil, že v procesu byl klíčovým svědkem stavební technik Jan Bareš. Jeho výpověď označil soudce za „věrohodnou a konzistentní.“

Babišova obhajoba podle soudce dokázala vyvrátit, že by se Andrej Babiš zajímal o výzvu na přidělení dotace pro Farmu Čapí hnízdo ještě předtím, než byla dotační výzva zveřejněna.

Soudce Jan Šott zkritizoval výpovědi Andreje Babiše i Jany Nagyové, protože nebyly „věrohodné“.

Soudce Jan Šott v odůvodnění svého rozhodnutí mimo jiné uvedl, že „nesouhlasí s koncepcí obžaloby“. Poukázal na to, že žalobce se v obžalobě soustředil na posouzení relevantnosti trhu, ačkoliv bylo zjevné, že bude čelit důkazní nouzi.

„Babiš u soudu opakovaně uváděl, že o dotaci se dozvěděl až po vyhlášení výzvy. To je poměrně zvláštní, když si vzpomíná takto přesně na něco, co se odehrálo tak dávno,“ podotkl soudce Jan Šott.

Soudce Šott řekl, že výpovědi Babiše i Nagyové ke kauze Čapí hnízdo byly kusé a nekonzistentní. „Nepůsobí příliš konzistentně, byly příliš kusé a neumožnily soudu získat odpovědi,“ řekl.

„Ve své druhé výpovědi pan obžalovaný uvedl, že o zasedání ZZN Pelhřimov nic nevěděl a nic neinicioval, protože je to pod jeho rozlišovací možnosti,“ řekl soudce a rekapituloval některé další Babišovy výroky. Šott rekapituluje i Babišovy výroky například z jeho projevů v Poslanecké sněmovně.

Babiš k věci během soudního jednání vypovídal jen třikrát, řekl soudce Šott. „V hlavním líčení nejprve vypovídal monologicky. A k věci samotné mluvil jen ve třech případech,“ řekl soudce. Babiš během soudního jednání opakovaně tvrdil, že se jedná o politickou kauzu.

Protikandidáti i další politici respektují rozhodnutí soudu, který osvobodil Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Petr Pavel i Danuše Nerudová slibují, že expremiéra ve volbách porazí. Na verdikt reagoval i předseda vlády Petr Fiala.

„Pokud paní Nagyová část skutku popsala v závěrečné řeči, nešlo to už brát v potaz. A soud už to nemohl hodnotit,“ dodal soudce Jan Šott.

„Oba obžalovaní nikdy neodpovídali na otázky policie nebo soudu,“ řekl soudce Jan Šott s tím, že na to Andrej Babiš i Jana Nagyová mají právo.

Podle prezidentské kandidátky Danuše Nerudové je potřeba dnešní rozsudek v kauze Čapí hnízdo respektovat. „Máme nezávislou justici a tato kauza nebyla zpolitizovaná, jak sám Andrej Babiš tvrdil. Nic to ale nemění na tom, že Andrej Babiš v politice dlouhodobě prosazuje pouze své vlastní zájmy, přispívá k rozvracení demokracie,“ napsala.

„Je patrné, že došlo k zásadnímu nedorozumění mezi policií a státními zástupci,“ řekl soudce Šott s odkazem na požadavek nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby se vyšetřovatelé zaměřili na propojenost podniků a relevantní a sousedící trhy, na nichž Čapí hnízdo působí.

Dnešní rozsudek v kauze Čapí hnízdo může být jedním z důležitých faktorů pro snahy šéfa hnutí ANO Babiše v prezidentské volbě. Zejména ve druhém kole by si mohl vést lépe, pro vlažné voliče může totiž odpadnout jedna z překážek, proč jej nevolit.

To, že Čapí hnízdo nekonkurovalo na relevantním trhu žádné další společnosti holdingu Agrofert, už minulý týden před soudem tvrdil soudní znalec, kterého si najali Babišovi obhájci.

Soudce Šott se nyní v odůvodnění vypořádává s tím, zda si Farma Čapí hnízdo nekonkurovala například s rekreačním objektem v Labské u Špindlerova Mlýna, který ve druhé polovině 90. let získal Agrofert.

„Rozsudek v kauze Čapí hnízdo mj. prokázal, jak důležité a praktické je ctít presumpci neviny,“ napsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek na Twitteru. Trestní právo se podle něj nemá a nesmí stát součástí politického diskurzu.

Jana Nagyová, kterou soud zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo, pro Radiožurnál řekla: „Jsem neskonale šťastná, jsem velice ráda, že naše justice dokáže rozhodovat nezávisle i v takto náročné, dlouhé a komplikované kauze, jako bylo Čapí hnízdo.“

Rozsudek je třeba respektovat, sdělil k rozhodnutí o Čapím hnízdu premiér Petr Fiala. Politické zápasy se odehrávají ve volbách, nikoli u soudu, míní. (ČTK)

Nové články Deníku N

06:54Zlost pianisty Jevgenije Kissina. Světoznámý umělec bojuje hudbou z Prahy proti rodnému Rusku 06:53Film Někdo klepe na dveře: Ťuk, ťuk. Dobrý den. Máme pro vás tu apokalypsu 06:09Propagovat předčasný důchod byla hrubá chyba. Na reformě se chceme dohodnout s ANO, říká ministr StanjuraVčera 21:55Reuters: Ukrajinský ministr obrany Reznikov končí ve funkciVčera 21:19Fiala: Zeman nejmenuje nového předsedu Ústavního souduVčera 13:49Peníze jsou dražší, ale není jich méně. Udržitelnost systému je spornáVčera 00:50Ticho nedělního odpoledne. Nový román ukazuje, že praktiky náboženské sekty a šmejdů s předraženými hrnci se příliš neliší04.02 21:45Ceny kritiky vyhrál Arvéd. Co vypovídají o českých filmech a přitáhnou noví tvůrci nové (mladé) diváky?04.02 13:53Jak vyhrát volby přes sociální sítě? Data nejsou samospasitelná, říká Pavlův marketér04.02 08:55Výlet do města Angoulême, kde jsou komiksoví kreslíři polobohy03.02 21:33Prezidentské volby jako Senát ve velkém. Babišův případ potvrdil, že ANO v dvoukolovém systému prohrává03.02 20:35Dětští lékaři v Chersonu dostali od Čechů inkubátory i neprůstřelné vesty03.02 20:35Uniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i Čech03.02 20:24Prezidentská Pointa N: Pavlův rychlý nástup překvapil jen ty, kdo ho neznají. A soutěžíme o nejhloupější výrok03.02 19:55Vývoj bojů (344. den): Přibývají signály o blížícím se ruském útoku, raději se připravte na napjaté týdny03.02 19:27Pavlův záměr vydat se co nejdříve do Varšavy má své opodstatnění, ale i úskalí03.02 18:37Pavel: Na Hradě se dějí na první pohled podezřelé věci. Byl bych moc rád, kdyby byly osvětleny03.02 18:35Volby jen v pátek? Jaká jsou úskalí a co na to říká vnitro03.02 16:33Studio N: Novinář prchá před ruskými špiony03.02 16:28Řekl Orbán, že je proti členství v EU a Ukrajina je země nikoho? Spor o slova na uzavřeném jednání03.02 16:08Klid po vyhoření našla u polárního kruhu. „Nespěchat má ve vědě obří smysl,“ říká výzkumnice03.02 15:29Na reformy bylo včera brzy a zítra bude pozdě03.02 13:54Newsletter live! Ubavme se k smrti, televizní trh v Česku dál houstne03.02 13:41„Já si knihy vzít nenechám.“ Floridští učitelé vyklízejí knihovny, guvernér mění výuku o sexualitě, rase i klimatu03.02 11:58Možná se ještě rozhodneme nebýt jako stroje03.02 11:29Milion chvilek při „hledání demokrata“ utratil víc, než dovoluje zákon. O kampaň převážně nešlo, tvrdí03.02 11:02Čínská moc i bolest v Etiopii: po smrtícím útoku na Číňany bije ambasáda na poplach03.02 10:19První odchody na Hradě. Výpověď podali protokolář Kruliš a šéf sekretariátu Hlinovský03.02 08:37Noví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit?03.02 08:36Již stovky let oslavují v horách Kurdistánu svátek Pír Šáljár dervišským tancem