Německo

Německý kancléř Olaf Scholz znovu odmítl obavy, že by nedávné rozhodnutí dodat Ukrajině tanky Leopard mohlo z Německa učinit aktivní stranu konfliktu s Ruskem. Společný postup spojenců je podle něj prevencí eskalace. (DPA)

Ve věku 81 let v Berlíně zemřel německý divadelní a operní režisér Jürgen Flimm. Oznámila to berlínská Státní opera Unter den Linden. Byl považován za jednoho z nejvýznamnějších režisérů v německy mluvícím světě. (APA)

Německý kancléř Olaf Scholz se domnívá, že Západem dodané zbraně by Ukrajina neměla využít k útoku na ruské území. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na tom podle něj panuje shoda.

Vyjednávání s Ruskem o ukončení války na Ukrajině bude možné až ve chvíli, kdy Moskva projeví ochotu stáhnout své jednoty z okupovaných území. Podle agentury DPA to řekl německý kancléř Olaf Scholz na besedě s občany v hesenském Marburgu.

Německá vláda včera schválila neomezenou měsíční jízdenku na veřejnou dopravu za 49 eur. O jízdence se v Německu mluví od loňského experimentu, kdy bylo možné stejné druhy dopravy využívat za devět eur na měsíc. (Politico)

Německé a britské konzuláty v Istanbulu se uzavřely v reakci na zvýšení teroristických hrozeb v turecké metropoli. Následovaly tak kroky Nizozemska, které konzulát uzavřelo v pondělí.

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku klesla o dvě desetiny procenta, analytici očekávali stagnaci. Situace by se měla lepšit od letošního jara, ekonomové ale nevylučují, že si do té doby spolkové hospodářství projde mírnou recesí. (Reuters)

Snížení povolené rychlosti v Německu by snížilo emise víc, než ukazovaly dřívější odhady, cituje web Zdopravy německý Umwelt Bundesamt. Omezení rychlosti na 120 km/h na dálnicích by mohlo snížit emise o 4,2 procenta (6,7 milionu tun ⁠CO2/rok), snížení na silnicích I. třídy na 80 km/h o 5,1 %. (Zdopravy)

„Drtivá většina (německých) občanů je na straně Ukrajiny a ví, že má plné právo se bránit ruské agresi,“ řekl kancléř Scholz v rozhovoru s Tagesspiegelem. „Samozřejmě jsou i tací, kteří si nejsou jisti, zda je správné dodávat Ukrajině zbraně. Jiní říkají, že bychom měli dělat víc. Naprostá většina Němců si ale myslí, že je správné, aby vláda všechna rozhodnutí pečlivě zvažovala,“ dodal.

Olaf Scholz chce telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Německý kancléř to řekl v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Tagesspiegel. Konec války však záleží na Rusku a na stažení jeho vojsk z Ukrajiny, dodal Scholz.

V Německu bude od května zavedena neomezená měsíční jízdenka za 49 eur, platit bude na městskou a regionální věřejnou dopravu. O jízdence se v Německu mluví od loňského experimentu, kdy bylo možné stejné druhy dopravy využívat za devět eur na měsíc. (Zdopravy)

Německá zbrojovka Rheinmetall je připravena výrazně zvýšit výrobu tankové a dělostřelecké munice, aby uspokojila silnou poptávku ze strany Ukrajiny i západních zemí. Mohla by také začít v Německu vyrábět raketomety HIMARS.

Německá a rakouská média pozorně sledují sčítání prezidentských voleb v Česku. Vracejí se ke kampani, kde podle jejich zpravodajů využíval Andrej Babiš nefér útoků na Petra Pavla.

Druhý nejbohatší muž světa Elon Musk má s továrnou na elektromobily u Berlína velké plány. Ty mu ale zatím hatí i nespokojení němečtí zaměstnanci, kteří jsou zvyklí na jiný přístup ze strany zaměstnavatele.

Na mnichovském letišti byl zatčen německý občan podezřelý z vlastizrady a předávání tajných informací ruské zpravodajské službě. Informovalo o tom dnes podle agentur DPA a Reuters generální státní zastupitelství v Karlsruhe.

V Německu vyrobené tanky Leopard 2 pošle na Ukrajinu také Norsko, uvedl tamní ministr obrany Björn Arild Gram. Kolik jich bude, neupřesnil. (ČTK)

Útočník s nožem zranil sedm lidí v regionálním vlaku na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. Podezřelý byl zadržen. Příčina útoku není známa. (ČTK)

„Pozemní vojska nepošleme. Do této války se vojska NATO přímo nezapojí,“ řekl dnes také poslancům německý kancléř Scholz poté, co oznámil dodání tanků Leopard. „Nebudou žádné dodávky bojových letadel Ukrajině. To bylo dávno jasně řečeno, i americkým prezidentem.“ (Sky)

První tanky Leopard z Německa by mohly být na Ukrajině pravděpodobně za tři měsíce. V Bundestagu to řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Urychleně začne výcvik vojáků a budou vybrány přepravní trasy. (Zeit)

Německé tanky Leopard. Foto: Katja, Adobe Stock

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval německému kancléři Olafu Scholzovi za tanky Leopard 2 a další vojenskou podporu. Ocenil také souhlas Německa s dodávkami od jiných zemí. (ČTK)

Německý kancléř Olaf Scholz v parlamentu vyzval občany, aby se kvůli podpoře Ukrajiny nebáli a důvěřovali vládě, neboť Německo jedná v úzké shodě se spojenci. Ukrajině slíbil další pomoc včetně vojenské.

Rozhodnutí poskytnout tanky Leopard Ukrajině je velký krok k zastavení Ruska, reagoval na rozhodnutí Berlína polský premiér Mateusz Morawiecki. (ČTK)

Německý kancléř Olaf Scholz oznámil na zasedání vlády, že Berlín poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2A6. Prohlásil to kancléřův mluvčí Hebestreit. (ČTK)

Provoz na Letišti Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska je kvůli celodenní stávce odborů za vyšší mzdy zcela zastaven. Vzdušný přístav, který nemá přímé spoje s Prahou, neodbavuje žádné lety.

Německo pošle Ukrajině tanky Leopard 2, tvrdí server zpravodajského magazínu Spiegel. Poslat tyto tanky povolí i spojencům, jako je Polsko. Kancléř Olaf Scholz, který to dlouho odmítal, se ke kroku podle serveru odhodlal po měsících zvyšujícího se tlaku ze strany koaličních partnerů i zahraničních spojenců a konzultacích se Spojenými státy. (Spiegel)

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Očekává se, že Německo dá Polsku hned ve středu souhlas s reexportem německých tanků Leopard na Ukrajinu. (Bloomberg)

Hodnota německého vývozu do Ruska loni klesla nejníže od roku 2003, meziročně o 45 % na 14,6 miliardy eur. Za propadem je vliv sankcí, které západní státy zavedly vůči Rusku po jeho invazi na Ukrajinu. (Reuters)

Český premiér Petr Fiala (ODS) jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem o obranné a energetické spolupráci. Česko by chtělo využívat německé terminály na LNG. (ČTK)

Polsko poslalo Německu oficiální žádost o povolení poskytnout své tanky Leopard 2 Ukrajině, napsal na Twitteru polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. (ČTK)

Německo souhlasilo, aby spojenci zahájili výcvik Ukrajinců na tancích Leopard. (AFP)

V otázce možného dodání německých tanků Leopard ukrajinské armádě zatím nenastala žádná změna, řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. (ČTK)

Německá zbrojovka Rheinmetall může v případě potřeby dodat Ukrajině 139 tanků Leopard. Prvních 29 tanků by podle mluvčího společnosti mohla Ukrajina dostat už do května, německý kancléř Olaf Scholz se dodávkám zatím brání. (Guardian)

Německá spolková prokuratura obžalovala z vlastizrady skupinu údajných pěti teroristů, kteří měli podle vyšetřovatelů v úmyslu unést ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha a vyvolat v zemi chaos. Čtyři muže a jednu ženu, kteří jsou ve vazbě, zadržela policie v loňském roce.

Konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) má v Berlíně poprvé od roku 1999 naději vyhrát regionální volby. Slibují to aktuální volební průzkumy, podle kterých by sociální demokracie (SPD) současné starostky Franzisky Giffey skončila až na třetím místě za CDU a Zelenými.

Polsko podle premiéra Mateusze Morawieckého požádá Berlín o povolení poslat tanky Leopard Ukrajině. Může to udělat v koalici zemí, kde Německo nemusí být. (ČTK)

Berlín by nestál v cestě Polsku, pokud by chtělo poslat na Ukrajinu své tanky Leopard 2, uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock a naznačila tak možný průlom pro Ukrajinu, která se snaží posílit své síly před očekávanou novou ruskou ofenzivou. (Reuters)

Francouzský prezident Emmanuel Macron nevyloučil, že by Francie mohla poslat Ukrajině tanky Leclerc. Německý kancléř Olaf Scholz chce poskytnutí německých tanků i nadále konzultovat s partnery. Politici to uvedli po setkání v Paříži. (ČTK)

Americký ministr obrany Lloyd Austin: „Očekává se, že Ukrajina na jaře podnikne ofenzivu proti Rusku.“  Austin zároveň vyzval spojence, aby zvýšili dodávky zbraní a pomohli Ukrajině s přípravou. „Není to dlouhá doba a musíme dát dohromady správné kapacity,“ řekl Austin v Německu. (AFP)

Spojenci Ukrajiny se ani na jednání v Ramsteinu nedohodli na vyslání tanků německé výroby Leopard. Chybí souhlas Německa i některých dalších zemí. Jiné je ale přesto hodlají poslat. Vysvětlujeme, jaká jednání probíhají a jakým tankem Leopard je.

Pro Ukrajinu začala klíčová schůzka v tzv. formátu Ramstein na americké letecké základně v Německu. Účastní se jí zástupci více než 50 států. Ministr obrany USA Austin označil současnou situaci na ukrajinské frontě za „přelomovou“. Podle Austina jde také o „rozhodující desetiletí pro celý svět“.

Na americké letecké základně Ramstein v Německu dnes budou jednat zástupci několika desítek zemí, které dodávkami zbraní podporují Ukrajinu v jejím boji proti ruské invazi. Česko bude zastupovat ministryně obrany Jana Černochová

Polsko by mohlo dodat Ukrajině tanky Leopard německé výroby, i pokud to Berlín nepovolí, řekl premiér Morawiecki. Kancléř Scholz prohlásil, že nejprve mají USA dodat své tanky Abrams. Ty jsou zase podle USA pro Ukrajince složité a drahé na provoz oproti Leopardům. (WSJ)

Německý zbrojní průmysl by v letošním roce mohl Ukrajině dodat přes sto tanků, vedle Leopardů 2 by to byl ještě jejich předchůdce Leopard 1 a starší britské tanky Challenger 1.

O možnosti, aby Česko souhlasilo se zpožděním dodávek tanků Leopard z Německa do ČR ve prospěch Ukrajiny, se nikdy nejednalo a Německo nic takového nenavrhuje, sdělila ministryně obrany Jana Černochová.

Tanky Leopard 2 německé armády. Foto: Bundeswehr

Ústavní soud se zastal Němce Thomase Bartsche, jemuž českoslovenští pohraničníci prostřelili koleno při pokusu o přechod železné opony směrem na Západ. České soudy mu jako odškodnění přiznaly jen 5550 korun.

Spojené státy jsou hlavním spojencem Německa, řekl na úvod návštěvy amerického ministra obrany Lloyda Austina jeho německý kolega Boris Pistorius. Austin ocenil význam partnerství Washingtonu a Berlína.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier jmenoval novým ministrem obrany Borise Pistoriuse, který vystřídal Christinu Lambrecht. „Musíš začít hned teď,“ řekl prezident novému ministrovi. (Welt)

Německé ministerstvo obrany povede málo známý politik z Dolního Saska. Čeká ho rozhodnutí, zda vyslat tanky na Ukrajinu. Jen jeden den zůstalo německé ministerstvo obrany bez svého šéfa. Do jeho čela se postaví dlouholetý ministr vnitra Dolního Saska Boris Pistorius z SPD. Oznámil to německý kancléř Olaf Scholz.

Německá policie zasahující proti aktivistům u hnědouhelného dolu v Porýní zadržela švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunberg, informuje agentura Reuters. Demonstranty obklíčila.

Německá policie se u obce Lützerath vyklizené kvůli těžbě uhlí střetla s demonstranty. Skupinu, ve které je i švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg, obklíčila. (DPA)

Nové články Deníku N

Včera 21:55Reuters: Ukrajinský ministr obrany Reznikov končí ve funkciVčera 21:19Fiala: Zeman nejmenuje nového předsedu Ústavního souduVčera 13:49Peníze jsou dražší, ale není jich méně. Udržitelnost systému je spornáVčera 00:50Ticho nedělního odpoledne. Nový román ukazuje, že praktiky náboženské sekty a šmejdů s předraženými hrnci se příliš neliší04.02 21:45Ceny kritiky vyhrál Arvéd. Co vypovídají o českých filmech a přitáhnou noví tvůrci nové (mladé) diváky?04.02 13:53Jak vyhrát volby přes sociální sítě? Data nejsou samospasitelná, říká Pavlův marketér04.02 08:55Výlet do města Angoulême, kde jsou komiksoví kreslíři polobohy03.02 21:33Prezidentské volby jako Senát ve velkém. Babišův případ potvrdil, že ANO v dvoukolovém systému prohrává03.02 20:35Dětští lékaři v Chersonu dostali od Čechů inkubátory i neprůstřelné vesty03.02 20:35Uniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i Čech03.02 20:24Prezidentská Pointa N: Pavlův rychlý nástup překvapil jen ty, kdo ho neznají. A soutěžíme o nejhloupější výrok03.02 19:55Vývoj bojů (344. den): Přibývají signály o blížícím se ruském útoku, raději se připravte na napjaté týdny03.02 19:27Pavlův záměr vydat se co nejdříve do Varšavy má své opodstatnění, ale i úskalí03.02 18:37Pavel: Na Hradě se dějí na první pohled podezřelé věci. Byl bych moc rád, kdyby byly osvětleny03.02 18:35Volby jen v pátek? Jaká jsou úskalí a co na to říká vnitro03.02 16:33Studio N: Novinář prchá před ruskými špiony03.02 16:28Řekl Orbán, že je proti členství v EU a Ukrajina je země nikoho? Spor o slova na uzavřeném jednání03.02 16:08Klid po vyhoření našla u polárního kruhu. „Nespěchat má ve vědě obří smysl,“ říká výzkumnice03.02 15:29Na reformy bylo včera brzy a zítra bude pozdě03.02 13:54Newsletter live! Ubavme se k smrti, televizní trh v Česku dál houstne03.02 13:41„Já si knihy vzít nenechám.“ Floridští učitelé vyklízejí knihovny, guvernér mění výuku o sexualitě, rase i klimatu03.02 11:58Možná se ještě rozhodneme nebýt jako stroje03.02 11:29Milion chvilek při „hledání demokrata“ utratil víc, než dovoluje zákon. O kampaň převážně nešlo, tvrdí03.02 11:02Čínská moc i bolest v Etiopii: po smrtícím útoku na Číňany bije ambasáda na poplach03.02 10:19První odchody na Hradě. Výpověď podali protokolář Kruliš a šéf sekretariátu Hlinovský03.02 08:37Noví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit?03.02 08:36Již stovky let oslavují v horách Kurdistánu svátek Pír Šáljár dervišským tancem03.02 08:35Odkaz stranických muzeí tři dekády po sametu03.02 08:06Resumé i výhled českých knižních bestsellerů: kdo letos půjde ve stopách Tučkové? Mornštajnová, Nesbø i sama Tučková03.02 08:06Zelená (toxická) budoucnost: v klauzurách na UMPRUM se recykluje, ekologicky plánuje, šije i vaří