Německo

Němečtí policisté podnikli zátah na hnutí, které chtělo zaútočit na Bundestag a vzít si některé poslance jako rukojmí. Politolog Jan Charvát, který se specializuje na extremismus a krajní pravici, vysvětluje, kde jsou kořeny hnutí Říšští občané.

Německo provedlo celostátní zkoušku varovného systému, vůbec poprvé otestovalo i vysílání přes základnové stanice mobilních sítí. Byla to teprve druhá celostátní zkouška za více než 30 let. Tu první před dvěma roky doprovázely technické problémy, výstraha se tak k mnoha lidem vůbec nedostala.

Německý kancléř Olaf Scholz chce, aby evropský systém společné protiraketové obrany existoval do pěti let. Kancléř to prohlásil v dnes zveřejněném rozhovoru pro média skupiny Funke.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch očekává další vlnu razií a zatýkání v souvislosti s přípravou převratu, který v Německu chystali příznivci krajní pravice. Münch to řekl v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF, kde uvedl, že prozatím je obviněno 54 lidí.

Šéf německého kriminálního úřadu BKA čeká v případu puče chystaného extremisty další razie a zatýkání, skupina byla sledována od jara. O včerejší razii více píšeme zde. (ČTK)

Německá policie provedla rozsáhlý zátah proti pravicově extremistickému hnutí. Jeho členové údajně plánovali se zbraněmi zaútočit na Bundestag a vzít několik poslanců jako rukojmí. Kdo jsou Říšští občané? Filip Titlbach se ptá politologa Jana Charváta.

Německá policie provedla rozsáhlý zátah proti pravicově extremistickému hnutí. Jeho členové údajně plánovali se zbraněmi zaútočit na Bundestag a vzít několik poslanců jako rukojmí. Kdo jsou Říšští občané? Filip Titlbach se ptá politologa Jana Charváta.

Německé protistátní hnutí Reichsbürger, šlechtic, vojáci, exposlankyně AfD a Rusko – ti všichni jsou podle německé prokuratury spojeni s plánem na převrat v Německu. Proti němu dnes napříč SRN zasáhla policie. Součástí měl být i útok na Bundestag.

I liberální demokracie musí být obranyschopná, prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier po zatčení extremistů. Plány na převrat označil za novou úroveň hrozby. (ČTK)

Vedení Alternativy pro Německo odsoudilo pokus o svržení demokracie v zemi, vyzvalo k plnému objasnění případu a zapojeným úřadům vyslovilo důvěru. (ČTK)

Zadržená teroristická skupina v Německu plánovala vybudovat novou armádu a existoval také plán na násilný vpád do sídla parlamentu. Na tiskové konferenci v Karlsruhe to řekl nejvyšší státní zástupce Peter Frank.

Německá Chotěbuz objednala dalších 15 tramvají od plzeňské Škody Transportation. Dopravce využil opci, již loni si objednal sedm vozů, oznámila firma v tiskové zprávě.

Kreml popřel, že by Rusko mělo cokoliv do činění s extremisty, proti nimž provedly zátah německé úřady. Jde podle něj o vnitřní záležitost Německa.

Vůdci extremistů, proti nimž provedlo Německo razii, byli šlechtic a exposlankyně za AfD, napsal Bild. Skupina podle Reuters hledala kontakty s Ruskem.

USA by podle informací deníku FAZ uvítaly, kdyby Německo dodalo Ukrajině tanky Leopard 2. Ukrajina dosud západní tanky nedostala a Berlín se zdráhá. (ČTK)

Německá policie provedla rozsáhlý zátah proti pravicově extremistické teroristické organizaci. Členové skupiny údajně plánovali se zbraněmi zaútočit na Bundestag. Do zátahu se zapojilo 3000 policistů v 11 spolkových zemích.

Auto německé policie. Ilustrační foto: Pxhere

Po pondělním napadení dvou školaček, z nichž jedna útok nepřežila, se agresor z Eritreje k případu, který otřásl jihoněmeckým Illerkirchbergem, nevyjádřil. Muž využil svého práva nevypovídat, uvedl dnes mluvčí příslušného státního zastupitelství.

Bavorsko podle televize BR od soboty jako první německý region zruší povinné roušky v regionální dopravě, nadále budou potřeba v dálkových spojích. (ČTK)

Německo letos nesplní závazek dávat na armádu dvě procenta HDP, nejasný je i rok 2023, řekl vládní mluvčí. Kancléř Olaf Scholz dvě procenta slíbil v únoru. (ČTK)

Komentář Edwarda Lucase: Olafu Scholzovi se stýská po dobách, kdy jeho země prosperovala na úkor ostatních. Nezodpovědný a sobecký přístup Německa k bezpečnosti přitom zdaleka nevedl k „mírovému uspořádání“, ale přímo k válce, která nyní zuří na Ukrajině.

Dálnice D8 ve směru na Německo je po hromadné nehodě na německé straně opět průjezdná. Řidiči jezdili přes objízdnou trasu zhruba hodinu a půl. (ČTK)

Británie poprvé v novodobé historii vypadne z desítky předních obchodních partnerů Německa. Vyplývá to z analýzy společnosti Germany Trade and Invest. Význam Spojeného království pro německý obchod klesá od brexitu, v žebříčku německých nejvýznamnějších obchodních partnerů ji předstihlo Česko. (DPA)

Dvaasedmdesátiletou pacientku v nemocnici v Německu tak rušil zvuk plicního ventilátoru, který držel při životě její sousedku na pokoji, že ho vypnula. Udělala to dokonce dvakrát. Seniorka čelí podezření z pokusu o zabití a nyní je ve vazbě.

Bude slovenský exprezident Kiska svědčit u německého soudu? Obžaloba zvažuje jeho předvolání v kauze únosu vietnamského občana přes ČR a za pomoci slovenského vládního letadla. Kauzu, která se týká i exministra Kaliňáka, znovu otevře slovenská policie.

Německý Spolkový sněm uznal ukrajinský hladomor z 30. let minulého století za genocidu. V usnesení se uvádí, že za genocidu byl zodpovědný sovětský komunistický režim, který vedl Josif Stalin. (Politico)

Německo a Norsko chtějí, aby v NATO vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu, jako jsou plynovody. (ČTK)

Německo připravuje na 8. prosince celostátní zkoušku varovného systému, vůbec poprvé chce otestovat i vysílání přes základnové stanice mobilních sítí. Pro Německo to bude druhá celostátní zkouška za více než 30 let, tu první země uskutečnila se rozporuplným výsledkem v roce 2020.

Němečtí poslanci schválili rozpočet na rok 2023, bude 476,3 miliardy eur (11,6 bilionu Kč) a schodek počítá se 45,6 miliardy eur (1,1 bilionu Kč). (ČTK)

Německý Spolkový sněm schválil reformu sociální podpory v nezaměstnanosti. Poslanci ji původně odsouhlasili už před dvěma týdny, následně ji ale odmítla Spolková rada zastupující německé regiony. Dnes se posuzovala kompromisní úprava, která lidem bez práce poskytne od ledna více peněz.

Bývalá německá kancléřka Merkelová pro Spiegel přiznala, že ke konci svého mandátu už neměla žádné páky, jak přimět ruského prezidenta Vladimira Putina k jednání. Putinovi podle ní záleží jen na moci a tu ona jako odcházející politička neměla, řekla Merkelová.

Klimatičtí aktivisté ze skupiny Letzte Generation zastavili provoz na letišti Berlín-Braniborsko. Přilepili se na letištní ploše. Policie je zadržela. (ČTK)

Druhý soud v kauze únosu Vietnamce z Německa autem přes ČR a poté slovenským vládním letadlem: před soudcem v Berlíně stojí druhý údajný únosce. První byl usvědčen v roce 2019. U soudu v Berlíně je reportérka Denníku N.

Němečtí fotbalisté si před dnešním zápasem s Japonskem zakryli ústa na týmové fotografii na protest proti sankcím od FIFA za nošení duhové pásky. „O lidských právech se nevyjednává,“ napsal následně tamní fotbalový svaz.

Němečtí fotbalisté protestují proti FIFA. Foto: ČTK / AP / Ricardo Mazalan

Energetická bezpečnost Německa je na zimu zajištěna, budoucnost je ale v obnovitelných zdrojích, což stabilizuje ceny, řekl německý kancléř Olaf Scholz. (ČTK)

Německý fotbalový svaz se chce obrátit na Sportovní arbitrážní soud kvůli zákazu nošení duhových pásek na MS. „FIFA nám zakázala vyjádřit podporu rozmanitosti. Za nerespektování tohoto zákazu vymyslely tresty bez udání adekvátního důvodu,“ uvedl mediální ředitel svazu Steffen Simon.

Německý koncern REWE, mimo jiné vlastník obchodů Penny, se vzdal veškerých sponzorských práv, která měl vůči tamní fotbalové reprezentaci. Důvodem jsou vyjádření prezidenta fotbalové asociace FIFA Gianniho Infantiniho, podle kterého Evropa v souvislosti s šampionátem v Kataru „moralizuje“. (REWE)

Německá prokuratura žádá dvouletý podmíněný trest pro 97letou bývalou sekretářku nacistického koncentračního tábora Stutthof na severu Polska. Podle státního zástupce se podílela na na „kruté a zlomyslné vraždě“ více než 10 tisíc lidí. (AFP)

Německá vláda chce stanovit maximální ceny plynu a dálkového tepla pro domácnosti a menší firmy už od ledna nadcházejícího roku. Původně to plánovala až od března. Informují o tom agentura DPA a list Der Spiegel.

Ceny nemovitostí v Německu příští rok klesnou asi o 3,5 procenta. Důvodem je silná inflace a vysoké úrokové sazby. Analytici nicméně nepřepokládají, že by trh s nemovitostmi měl zkolabovat. (Reuters)

Francie dá 8,4 miliardy eur (8,67 miliardy dolarů) společnostem na pomoc s vysokými cenami energií. Cílem pomoci je i umožnit podnikům konkurovat německým firmám, které finančně podpořila tamní vláda. (Reuters)

Vyšetřování úniků plynu z plynovodů Nord Stream potvrdilo, že se jednalo o sabotáž, oznámila švédská prokuratura. Zjištěny byly zbytky výbušnin. (ČTK)

Šéf německé civilní kontrarozvědky Thomas Haldenwang nyní nevidí důvod, aby jeho úřad sledoval ekologické skupiny, jako je Letzte Generation (Poslední generace), jejíž členové v posledních týdnech pořádali například silniční blokády.

USA v příštím roce umístí na základně v bavorském Ansbachu dodatečných 500 vojáků, Bavorsko to označilo za posílení bezpečnosti celé Evropy. (ČTK)

Německo nabídlo Polsku pomoc s protivzdušnou obranou, na Slovensku pak německé systémy Patriot zůstanou podle Berlína nejméně do konce roku 2023. (ČTK)

V dubnu by myšlenka vzít Rusům německý Gazprom vyvolala pobavení; teď v listopadu se to stalo, říká energetický diplomat Bartuška k zestátnění kremelské firmy v Německu. Podle expertů Evropa ještě vyhráno nemá.

Americký prezident Joe Biden svolal na dnešek mimořádnou schůzku představitelů zemí G7 a NATO, kteří se účastní summitu G20 v Indonésii. Šéf Bílého domu tak reagoval na explozi v Polsku u hranic s Ukrajinou, při které včera odpoledne zemřeli dva lidé.

Nejlepším způsobem, jak dosáhnout oživení světové ekonomiky, by bylo ukončení ruské války na Ukrajině, řekl na zahájení summitu G20 německé kancléř Olaf Scholz. (ČTK)

Německo bude na Slovensku opravovat zbraně použité na Ukrajině, oznámila ministryně obrany Christine Lambrechtová. Berlín se podle ní na projektu dohodl s Bratislavou. (ČTK)

Německá konzervativní opozice dnes ve Spolkové radě zastupující německé regiony zablokovala reformu podpory v nezaměstnanosti. Reformu, která měla platit od ledna, opozice kritizuje jako nemotivující, neboť lidem bez práce poskytne za mírnějších podmínek více peněz.

Německý kancléř Olaf Scholz vyzval Vietnam, aby se jasně postavil proti válce Ruska proti Ukrajině. Scholz je nyní na 4denní pracovní cestě po Asii. (DPA)

Nové články Deníku N

Včera 22:35Jaz: Koaliční manželství z rozumuVčera 20:55Basketbalistka Grinerová je po 294 dnech v Rusku volná. Jejímu vydání pomohl i princ bin SalmánVčera 19:42Pointa N: Do Chorvatska bez kontrol. Letní pohádka českých politiků ale nezní všem líbivěVčera 19:08Školné, potraty nebo manželství pro všechny. Studenti zpovídali uchazeče o HradVčera 18:44Vývoj bojů (287. den): Obsadit Ukrajinu za deset dní, podrobit si ji do léta. Jak vypadaly ruské plány invazeVčera 17:40Nadbytečnost i vlastní vůle. Archiváři opouštějí Pražský hrad ve velkémVčera 17:29Mají se Rusové kát? Co odhalil skandál kolem ruské televize DožďVčera 17:23Aréna N speciál: Gregor, Lebedová a Tvrdoň analyzují kampaň a výkony kandidátů v prezidentské Debatě NVčera 17:06Ukrajinští uprchlíci se nemusí kvůli rekreaci poslanců stěhovat z Harrachova. Získali náhradní ubytováníVčera 16:18Spolu je na tahu, ale žádným si nepomůže. Proto Praha stále čekáVčera 15:55Bakala má do Economie „vnést svůj obchodní talent“. Firma propustí tři procenta lidí a chystá stěhováníVčera 15:20Babiš je z kandidátů nejvíce v médiích i na sociálních sítích, Nerudová předstihla PavlaVčera 15:19Kdo plánoval převrat v Německu? Říšské občany dlouho vnímali jako hnutí excentriků, vysvětluje politologVčera 15:09Proč Macron není ruským „trojským koněm“. Na francouzské politické scéně Ukrajina nemá lepšího spojenceVčera 14:31Rodiče, vyzvedněte si děti dřív, máme tu puč. Peruánský operetní divnosvět na vlastní kůžiVčera 14:26Studio N: Jak se ruská exilová televize dostala do problémůVčera 14:08„S prezidentem a jeho Melody Boys jsem se rozloučil“. Jak se od Zemana odvrátili i jeho věrníVčera 13:07Zakázka na tisk maturit se protahuje. Utajená zadání bude místo stroje nosit člověkVčera 12:35Dojelo mě auto, povalili mě na zem, líčí místostarosta incident s provozovateli nelegální reklamyVčera 12:35Víme, jak má vypadat cenový strop na energie pro velké firmy a na kolik vyjde státní kasuVčera 11:51Husa na provázku vyzývá: Učiňme z adventu čas srdce!Včera 09:53Zavřeli jsme nelegální policejní stanice v Praze, tvrdí Čína. Ovládala přes ně svou zdejší menšinuVčera 09:10Musk pokračuje ve vyhazovech z Twitteru. Po oddělení moderace se zbavil i vrchního právníkaVčera 08:01Kuny si našly nový domov, střechou už nezatéká: Slovenská národní galerie otevírá po 21 letech zrekonstruované prostoryVčera 08:00Minisérie Pacient: Terapeut a vrah společně hledají sami sebeVčera 06:27Inflace v Česku příští rok výrazně zpomalí, předpovídá skupina Erste. Analytici ale čekají i propad ekonomikyVčera 06:21Z levého břehu jde smrt. Jak ruští vojáci střílejí zpoza Dněpru a kryjí se jadernou elektrárnou (fotoreportáž ze Záporoží)07.12 21:05„Člověk začne vyhledávat opravdu divné věci.“ Muži se svěřili, jak závislost na pornu ovlivnila jejich životy07.12 18:33Rozkol v Praze vládou neotřese. Sbližování Spolu a ANO ve Sněmovně je kvůli Babišovi tabu, říká politolog07.12 18:30Pointa N: Němečtí extremisté chtěli s pomocí Ruska svrhnout vládu. Ale dopadlo to jako vždy