Doprava

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce mluvit s policejním prezidentem Martinem Vondráškem o víkendovém srazu tuningových vozidel na Jičínsku a v Praze.

V železniční stanici Praha-Bubny v noci na dnešek někdo ukradl kabely zabezpečovacího zařízení, vlaky z Kralup nad Vltavou proto jezdí odklonem přes nádraží v pražských Holešovicích. (ČD, )

Apple ukončil projekt chystaného elektrického automobilu, společnost to zaměstnancům napsala v interním e-mailu. O vývoj vlastního vozu se Apple pokoušel deset let. Ke konci firmu údajně vedly vysoké náklady.

Letecký dopravce Ryanair bude muset rušit některé lety v průběhu letní špičky, nebude mít totiž dostatek letadel. Ta se zdrží u výrobce, společnosti Boeing, který se potýká s následky lednového incidentu, kdy se od letadla oddělila část trupu. (Reuters)

Ředitelství silnic a dálnic letos zahájí výkup zbývajících pozemků potřebných k výstavbě druhé etapy dálnice D48 od Nového Jičína po Rybí. Úsek bude měřit asi 3,8 kilometru, cena stavby by měla přesáhnout miliardu korun. Ještě letos chce ŘSD požádat o stavební povolení. (Zdopravy)

Německá letecká společnost Lufthansa je ochotná postoupit v jednáních o mzdách svých pozemních pracovníků. Odborová organizace Verdi usiluje o navýšení mezd a hrozí dalšími stávkami. Od úterý část pozemního personálu stávkuje, což dopadá až na sto tisíc cestujících.

Mauricius nepovolil zakotvení norské zaoceánské lodi společnosti Norwegian Cruise Line Holdings ve svém přístavu. Zákaz plyne z podezření na nákazu mezi cestujícími. Úřady od patnácti lidí odebrali vzorky. Podle společnosti mělo několik osob na palubě mírné příznaky žaludečního onemocnění.

U Zachrašťan na Hradecku se střetl osobní vlak s osobním autem. Nehoda se stala na železničním přejezdu bez závor. Dvě osoby zaklíněné v autě vyprostili hasiči. Mluvčí Správy železnic Martin Kavka uvedl, že drážní hasiči evakuují asi sto cestujících do autobusů. Provoz vlaků na trati je zastaven.

Sicílii spojí s pevninou kombinovaný silniční a železniční most. Roky zapomenutý projekt má novou podobu; konstrukce bude nejdelším bezpilířovým mostem světa a stavět by se měl začít letos v létě. Hotovo má být v roce 2032. (Zdopravy)

Ústavní soud odmítl stížnost řidiče autobusu, jenž kvůli nehodě ve Slaném na Kladensku v roce 2020 dostal podmínku za usmrcení z nedbalosti. Při nehodě na autobusovém nádraží zemřelo dítě. Řidič podle rozsudku nesprávně reagoval na vzniklou situaci.

Nehoda dvou kamionů zastavila dnes ráno provoz na dálnici D5 na Tachovsku ve směru na Prahu. Při nehodě utrpěli dva lidé zranění. Policie předpokládá, že úsek dálnice bude uzavřen několik hodin.

Společnost Boeing opustil manažer Ed Clark, který měl na starosti výrobní program modelu 737 Max. Firma se tak rozhodla na základě předběžných výsledků vyšetřování lednového incidentu, kdy zánovnímu letadlu odpadl díl z trupu. (CNN)

Aerolinky Smartwings se plně vrátily pod kontrolu českých akcionářů. Téměř poloviční podíl dosud zprostředkovaně vlastněný čínskou společností CITIC koupila česká firma Prague City Air. Cenu transakce se firmy rozhodly nezveřejňovat. (České noviny)

Silničáři letos při opravách Barrandovského mostu v Praze uzavřou od 11. března do konce oprav nájezdnou rampu ze Strakonické. Řidiči budou po mostě jezdit v obou směrech ve třech namísto čtyřech jízdních pruzích. (České noviny)

Kvůli stávce pozemního personálu společnosti Lufthansa zrušila velká německá letiště stovky letů, problémy se týkají i spojů s Českem. Ve Frankfurtu nad Mohanem, který je největším letištěm v Německu, protest ochromil provoz.

Pražští hasiči vyprošťují osobní automobil, který uvázl na tramvajovém pásu. Na místě zasahují s hasiči dopravního podniku. (HZS Praha)

Vůz uvízl na tramvajové pásu. Foto: HZS Praha

Provoz na pražské magistrále byl plně obnoven, oznámila policie. Všechna zemědělská technika odjela. (Policie)

Ministerstvo zemědělství na základě odvolání pražského magistrátu, Prahy 5 a 1 a spolků zrušilo stavební povolení pro stavbu plavební komory u Dětského ostrova. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce úřadu.

Ředitelství silnic a dálnic podá kasační stížnost proti rozsudku krajského soudu, který zrušil rozhodnutí o umístění 22 objektů na budovaném úseku dálnice D49. Rozhoduje o nich Nejvyšší správní soud.

Ceny dálničních známek by se do budoucna měly zvyšovat už pravidelně podle inflace. Postupně snižovat by se naopak měla podpora u dálničních známek pro hybridní a elektrická vozidla, řekl ministr dopravy Martin Kupka při návštěvě Františkových Lázní na Chebsku.

Dnešní protest zemědělců s traktory nezpůsobil kolaps dopravy, Praha je průchodná, řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Lidé podle něj omezili jízdy autem.

Policisté uvolnili pruh magistrály vedoucí z Holešovic do centra, doprava je v tomto směru plynulá. V opačném směru auta projíždí pomaleji.

Řidiči v Praze musí počítat s omezením provozu na magistrále, zemědělci obsadili jeden pruh v každém směru, a to na úrovni Těšnova. Provoz je zatím plynulý.

Foto: Marie Dámková, Deník N

Zítřejší protesty zemědělců v Praze mohou zkomplikovat dopravu, varují úřady. Město proto vyzývá, aby lidé do metropole vůbec nejezdili, pokud to bude možné. Dopravní podnik zase doporučuje využít metro spíš než povrchovou dopravu. (Magistrát města Prahy, DPP, Policie ČR)

Pražští hasiči a záchranáři se připravují na zítřejší protest zemědělců v Praze. Blokáda pražské magistrály může zkomplikovat výjezdy. Část výjezdové techniky se tak má přesunout na jiná stanoviště v hlavním městě. (iRozhlas)

Část nespokojených farmářů chce zítra pomocí traktorů a další techniky zablokovat pražskou magistrálu. Chtějí tak vyjádřit nesouhlas se stavem zemědělství. Ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) předají farmáři dopis s požadavkem, aby vláda odstoupila od Green Dealu.

Fotoreportáž: Získali jsme vzácnou příležitost být u přesunu obrovské kontejnerové lodi v Hamburku. Vydejte se s námi na kapitánský můstek i k motorům.

Společnost Alstom v Česku opět testuje novou generaci vysokorychlostních vlaků TGV M. Do provozu s cestujícími se nové jednotky TGV M dostanou v roce 2025, původně měly vyjet současně s olympiádou v Paříži. (Zdopravy)

Zemědělci, kteří se chystají v pondělí protestovat v Praze, musejí upravit příjezdové trasy do hlavního města. Původně chtěli jet po dálnici, s tím ale nesouhlasí policisté. První traktory by do Prahy měly začít přijíždět již v šest ráno, uvedl pražský magistrát.

Dopravu na D1 u Devíti křížů zastavila po 11:00 nehoda dodávky a kamionu. Hasiči vyprošťují jednoho zraněného, policisté odklání dopravu na exitu 168. (ČTK)

V továrně v ruské Kaluze se stále vyrábí auta francouzské automobilky Citroën. Dělníci je sestavují z dílů, které do Ruska míří z Číny, na konci loňského roku šlo nejméně o desítky aut. Vedení Citroënu o exportu dílů nejspíš nevědělo. (Reuters)

Od soboty se na Libeňské soumostí v Praze částečně vrátí tramvajový provoz. Ten byl v polovině ledna přerušen kvůli havarijnímu stavu inundačního mostu na libeňské straně. Samotný most přes Vltavu je podle expertů zatím v provozuschopném stavu.

Parkování je jedním z největších problémů komunální politiky – a to zejména proto, že ho politici neřeší, píše v komentáři Prokop Vodrážka. Populistické sliby „více parkovacích míst“, které představují jako řešení, se v lepším případě nerealizují, v horším situaci ještě zhoršují.

V Praze začala přestavba smíchovského nádraží, vyjde na pět miliard. Dostavba terminálu pak bude stát dalších sedm. (Novinky)

Izraelská letecká společnost Israir ztratila zájem o převzetí českých aerolinek Smartwings. Informují o tom dnes některé specializované weby, které se odvolávají na prohlášení firmy Israir určené pro akciovou burzu v Tel Avivu.

Ministr dopravy Martin Kupka představil nový systém online žádostí pro převod vozidel nebo dalších žádostí týkající se registru vozidel. Systém už funguje pilotně tři dny, jeho spuštění předcházelo dlouhodobější testování.

Soud vyhověl žalobám ekologů, které se týkaly změny umístění 22 objektů na stavbě dálnice D49. Může to posunout letošní termín jejího zprovoznění. (ČTK)

Praha nechá upravit projekt plánované stanice metra D Nové Dvory tak, aby odpovídal budoucí zástavbě, kterou v jejím okolí připravuje magistrát. Vyplývá to z materiálu, který schválili radní hlavního města.

Nákladní plavidla se nadále vyhýbají Rudému moři i Suezskému průplavu, a to navzdory nižší aktivitě jemenských ozbrojenců. Podle rejdařů přítomnost amerických nebo britských plavidel v oblasti ozbrojence úplně neodrazuje. (FT)

Komentář Prokopa Vodrážky: V Praze se po delší době zvedá téma zdražení jízdného v městské hromadné dopravě. Je to logické – finanční situace je dlouhodobě neudržitelná. Pokud ale chtějí politici zvyšovat jízdné, musí se stejně začít chovat i v debatě o autech.

Správa železnic chce získat podporu veřejnosti pro zbourání historického mostu v Praze pod Vyšehradem a jeho nahrazení novou konstrukcí. Za 2,3 milionu korun si kvůli tomu najala agenturu Native PR.

Na silnici Plzeň – Karlovy Vary poblíž obce Krsy se čelně srazily dva osobní vozy. Středně a lehce je zraněno devět lidí, z toho čtyři děti ve věku pěti až osmi let. Silnice je uzavřená. V oblasti je zřejmě hustá mlha.

Na silnici I/3 u obce Bystřice na Benešovsku se dnes odpoledne postupně srazila čtyři auta. Zraněno je deset lidí, z toho sedm vážně. Mezi zraněnými byly čtyři děti. Silnice je tam uzavřena. Kvůli vyššímu počtu zraněných byl aktivován traumaplán.

Silnice I/3 u obce Bystřice na Benešovsku je uzavřena. Srazila se tam tři auta, šest lidí včetně dětí je zraněných. Na místě zasahují letečtí záchranáři. (ČTK)

Tramvajový provoz po celé Praze komplikuje havárie vodovodu na Černokostelecké ulici v Praze-Strašnicích. Poškození vodovodu zastavilo provoz tramvajových linek 7 a 16, výrazně také omezilo vypravení tramvají z Ústředních dílen. (Zdopravy)

Navigační schémata nad dveřmi vozů metra v Praze dostala novou testovací podobu, ta předchozí vyvolala kritiku. Porovnávat je půjde do března. (Zdopravy)

Přípravu a stavbu dálnic, železnic nebo velkých elektráren začal od letošního roku řešit nově vzniklý Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ). Jeho cílem je zrychlit stavební řízení klíčových projektů, u některých projektů by to mohlo být až o dva roky.

U Nezdenic na Uherskohradišťsku dnes ráno vlak srazil a usmrtil člověka. V úseku mezi Nezdenicemi a zastávkou Újezdec u Luhačovic byl kvůli nehodě zastaven provoz vlaků. Vyplývá to z informací na webech Správy železnic a Českých drah.

Analýza: Jak zlepšit parkování ve velkých městech včetně Prahy? Data jasně ukazují, že populistické sliby „více parkovacích míst“ nefungují. Cesta vede přes méně aut v ulicích, to ale politici zatím voličům neradi přiznávají.

Evropská komise předpokládá, že energetický sektor dosáhne plné dekarbonizace krátce po roce 2040 na základě všech nízkouhlíkových řešení. Mezi ně patří využití obnovitelných zdrojů, jaderné energie či geotermální a vodní energie.

Aktuálně nejčtenější

Vytvářeli fiktivní smlouvy, Kaderka je úkoloval, popisuje policie tenisovou kauzuŠéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal.Vývoj bojů (733. den): Ukrajinci ztratili první Abrams. Ještě horší zpráva je, jak se to staloAmerický tank M1 Abrams na cvičení v Lotyšsku. Foto: Roberts Ratuts, Adobe StockJsme připraveni rozdat tolik žalob, až se budete divit, říká Kaderka. O co jde v tenisové kauzePrezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Zdroj: Michal Kamaryt, ČTKNepodceňujme ruské tajné služby. Putin se poučil ze Stalinových chyb, říká dlouholetý zpravodajecVrchní ředitel pro vnitřní bezpečnost státu na ministerstvu vnitra Jan Paďourek. Dlouhé roky působil v české zahraniční zpravodajské službě a několik let byl jejím náměstkem pro analytiku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NMóda (ne)vládne Česku, olympijská módní kolekce tomu odpovídá. Výsměch oblékání běžných Čechů přehlíží důležité faktoryOlympijská kolekce českých sportovců pro letní olympijské hry v Paříži. Foto: Barbora Reichová„Má to Benda chytře vymyšlený.“ O manželství pro všechny může rozhodnout zdánlivá procedurální formalitaFoto: Gabriel Kuchta, Deník NRodina versus Kreml v boji o hrob. Jak Navalnyj i po smrti straší PutinaRozloučení s Alexejem Navalným se bude konat v pátek v Moskvě. Foto: Michal Krumphanzl, ČTKMacronova bomba: Kdo a proč zvedl možné vyslání evropských vojáků na UkrajinuFoto: Gabriel Kuchta, Deník NStudio N: Visegrád v rozkladu? Popisujeme neshody mezi premiéryRobert Fico, Donald Tusk, Petr Fiala a Viktor Orbán. Zdroj: FB Petra FialyDovedeme strhnout Bedřicha Smetanu z národního pomníku, nebo i 200 let po narození zůstane v mramoru?Hlavní zkouška obnovené premiéry opery Braniboři v Čechách od Bedřicha Smetany, nastudované pro souborné uvedení v rámci Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024. Foto: ČTK / Ožana JaroslavTenisová kauza: policie zasahovala i v klubu sportovního bosse ČernoškaMiroslav Černošek, Foto: ČTK Berete často antibiotika? Vám už penicilin vůbec nemusí zabrat, říká přednosta kliniky infekčních nemocí BartošCo se týče antibiotik, strkáme hlavy do písku. Jako v případě klimatické krize, říká přednosta infekčního oddělení na Homolce Hynek Bartoš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NRuské tajné služby pronikly do Kongresu. Skrze republikány podnítily pokus o sesazení prezidentaŠéf justičního výboru Sněmovny a republikánský spojenec Donalda Trumpa Jim Jordan. Je jedním ze dvou hlavních tahounů impeachmentu Joea Bidena. Informace, které se ukázaly jako vymyšlené, prohlásil za „nejvěrohodnější důkaz“, který o údajné Bidenově korupci má. Foto: Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0Izrael má na dosah lídra Hamásu a plánuje evakuaci palestinských civilistů. Neznámo kamJeden z lídrů Hamásu Jahjá Sinvár během Dne Jeruzaléma (Quds Day) na závěr ramadánu, 14. 4. 2023. Foto: ProfimediaRok a půl tiché práce, obrovský vojenský význam. Co víme o českém plánu na dodávky munice Ukrajině155milimetrová munice do houfnice. Foto: Bbsferrari, Adobe Stock

Nové články Deníku N

16:58„Pomůže to hladké spolupráci.“ Lidovec Okamura nepůjde do eurovoleb, Spolu se bojí skokanů 16:21Vytvářeli fiktivní smlouvy, Kaderka je úkoloval, popisuje policie tenisovou kauzu 16:02Studio N: Visegrád v rozkladu? Popisujeme neshody mezi premiéry 15:43Podnikáte a chcete hypotéku? Paušální daň může žádost zkomplikovat 15:18Tenisová kauza: policie zasahovala i v klubu sportovního bosse Černoška 14:27Nepodceňujme ruské tajné služby. Putin se poučil ze Stalinových chyb, říká dlouholetý zpravodajec 14:06„Má to Benda chytře vymyšlený.“ O manželství pro všechny může rozhodnout zdánlivá procedurální formalita 13:20Rodina versus Kreml v boji o hrob. Jak Navalnyj i po smrti straší Putina 12:58Vlak srazil slona. Bangladéšský soud odpověděl přelomovým zákazem chovu slonů v zajetí 12:30Izrael má na dosah lídra Hamásu a plánuje evakuaci palestinských civilistů. Neznámo kam 12:00Vražda je Stodolův krajní důkaz citu, šeřík utržený z lásky Danu nezajímá, říká herec Jan Hájek 11:27Berete často antibiotika? Vám už penicilin vůbec nemusí zabrat, říká přednosta kliniky infekčních nemocí Bartoš 09:00Případ Goldman: nejslavnější případ francouzské justice právě v kinech 07:02Západ odmítl vyslat své vojáky na Ukrajinu | Jak válka rozdělila V4 | Razie v tenisovém svazu 06:30Bílá Voda Kateřiny Tučkové se dočkala prvního divadelního zpracování, atmosféru románu však přibližuje jen zčásti 06:30Móda (ne)vládne Česku, olympijská módní kolekce tomu odpovídá. Výsměch oblékání běžných Čechů přehlíží důležité faktory 06:00Dovedeme strhnout Bedřicha Smetanu z národního pomníku, nebo i 200 let po narození zůstane v mramoru? 00:12Protestovat proti partnerství není jen malichernost, má ale jiná varianta šanci?Včera 20:46Setkával bych se s problémovými lídry, Putin a Lukašenko jsou ale jiná kategorie, říká kandidát na slovenského prezidenta KorčokVčera 20:15Válečná stezka: Na bojišti padají letadla, na Západě se hlavně mluví a Scholz nechce eskalovatVčera 18:52„Může se to týkat všech.“ Jak český tenis hodnotí velkou policejní raziiVčera 18:04Vývoj bojů (733. den): Ukrajinci ztratili první Abrams. Ještě horší zpráva je, jak se to staloVčera 17:37Fiala a Tusk proti Ficovi s Orbánem. Pražský summit ukázal, jak válka rozdělila VisegrádVčera 17:28Ruské tajné služby pronikly do Kongresu. Skrze republikány podnítily pokus o sesazení prezidentaVčera 16:37Scholz zdůvodnil, proč nepošle Taurusy Ukrajině. Nehne s ním ani jeho vládaVčera 16:34Jsme připraveni rozdat tolik žalob, až se budete divit, říká Kaderka. O co jde v tenisové kauzeVčera 15:40Studio N: Jaká práva má mít embryo?Včera 15:39Desítky Rusů a 17 diplomatů přihlíželo boji, který byl předem prohraný. Dva a půl roku vězení pro Olega OrlovaVčera 15:23Macronova bomba: Kdo a proč zvedl možné vyslání evropských vojáků na UkrajinuVčera 14:52Vysypali ukrajinské obilí, někteří chválí Putina. Sílící polské protiukrajinské postoje ohrožují naděje Ukrajiny na EU