Slovensko

Slovenská vláda uzavřela dohodu s lékařskými odbory ohledně růstu platů ve zdravotnictví. Bez ní by hrozilo, že z nemocnic k 1. prosinci odejde 2100 lékařů. Debata trvala přes šest hodin.

Druhý soud v kauze únosu Vietnamce z Německa autem přes ČR a poté slovenským vládním letadlem: před soudcem v Berlíně stojí druhý údajný únosce. První byl usvědčen v roce 2019. U soudu v Berlíně je reportérka Denníku N.

Slovensko je podle Rakušana v migrační krizi obětí, v Praze jedná s kolegy z okolních zemí o regionálním pohledu na celoevropský problém.

Slovenská policie opět obvinila z korupce nynějšího guvernéra centrální banky Petra Kažimíra. Dříve jeho stíhání zrušila prokuratura. (Denník N)

Na Slovensku se nepodařilo uzavřít memorandum mezi vládou a lékařskými odbory. Informoval o tom premiér Eduard Heger. Lékaři podle něj přišli s dalšími požadavky na růst platů. Na to by bylo potřeba o 120 milionů eur ročně navíc. Vláda počítala jen s 50 miliony eur navíc.

Česká republika, Slovensko, Ukrajina, Rumunsko i Chorvatsko si stěžují na maďarského premiéra Orbána. Před zítřejším summitem V4 vyvolal pnutí šálou s vyobrazením Velkého Maďarska zahrnujícího části okolních zemí. Nemíchejme politiku do fotbalu, reagoval.

Viktor Orbán s šálou „velkého Maďarska“. Repro: Instagram Viktora Orbána

Ukrajina si kvůli sporům o Orbánovu šálu předvolala maďarského velvyslance. Maďarský premiér zveřejnil video na podporu národního fotbalového týmu, kde má šálu, na níž není zobrazeno Maďarsko v jeho nynějších hranicích, ale Velké Maďarsko, které zahrnuje i území Slovenska, Rumunska nebo právě Ukrajiny. (Kyiv Independent)

Ve zpravodajství slovenské veřejnoprávní RTVS skončili vedle ředitelky Hlucháňové i další tři členové vedení: intendant Alfonz Šuran, šéfka odboru televizního zpravodajství Andrea Fajnorová a šéfdramaturg Peter Nittnaus.

Ředitelka zpravodajství slovenské veřejnoprávní RTVS Mária Hlucháňová nabídla svoji funkci poté, co televize včera na 17. listopadu odvysílala hodinový projev předsedy opoziční strany Smer Roberta Fica. Byla to chyba, uznala Hlucháňová.

Rudolf Kusý, starosta bratislavského Nového Města, je podezřelý, že vzal úplatek 150 tisíc eur v rámci stavebního řízení, o kterém rozhodoval. Policisté zároveň vyšetřují i dalších 220 tisíc pro zprostředkovatele, kteří se podíleli na vyřizování stavebního řízení na novoměstské radnici. (Denník N)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přišla položit svíčku k památníku sametové revoluce na Národní třídě v Praze. Očekává se, že čeští politici půjdou památce vzdát hold až zítra na výročí 17. listopadu.

Zuzana Čaputová na Národní třídě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba do České republiky zatím pokračují bez přerušení, využívány jsou totiž operativní zásoby ropy na Slovensku. Oznámila to společnost Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL.

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) zadržela neúspěšného kandidáta na bratislavského primátora Rudolfa Kusého. Vyšetřuje ho kvůli podezření z korupce. Vyšetřovatelé během dopoledne zasahovali na úřadě v bratislavském Novém Městě, kde Kusý působil jako starosta. (Denník N)

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přivítal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Odpoledne má Čaputová diskutovat se studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a večer položí kytici k památníku na Národní třídě.

Informace o dopadu raket na území Polska jsou podle slovenské prezidentky Čaputové znepokojivé a přirozeně vzbuzují obavy. Vyzývá však k vyčkání na zhodnocení celé situace. „Důvěřuji tomu, že reakce nás a našich spojenců bude rozvážná, rozumná a přiměřená,“ napsala na Facebooku.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Slovensko podle tamního ministra obrany Nadě nečeká aktivaci článku 5 Severotlantické smlouvy o společné obraně. Dále se podle Nadě bude postupovat spíše podle článku 4, který řeší konzultaci bezpečnostní situace mezi členskými státy. (Denník N)

Německo bude na Slovensku opravovat zbraně použité na Ukrajině, oznámila ministryně obrany Christine Lambrechtová. Berlín se podle ní na projektu dohodl s Bratislavou. (ČTK)

V Bratislavě v parku Račianské mýto opět stojí na svém místě lavička zesnulého zpěváka Mekyho Žbirky, na které kdysi sedával a hrával na kytaru. Včera uplynul rok od Žbirkova úmrtí, jeho nekrolog si můžete připomenout zde.

Šéf slovenských celníků Jiří Žežulka je přesvědčený, že jeho lidé při vývozech zboží do Ruska neporušili žádné zákony. Na případ upozornil Deník N a slovenský Denník N. Žežulka ale připouští, že rozdíly v číslech obou zemí, kdy Slovensko oficiálně nevyváží téměř žádné zboží použitelné ve vojenství, jsou velké.

Dohoda politiků ČR a Slovenska ohledně řešení nelegální migrace by mohla vést k ukončení kontrol na hranicích, věří slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. (ČTK)

„Máme společný cíl zabránit ilegální migraci,“ řekl slovenský premiér Eduard Heger v Praze. „Dochází k ní na maďarsko-srbské hranici, na schengenské hranici. Vidíme, že tam je slabé místo, které musíme posilnit,“ dodal.

„Shodli jsme se, že budeme hledat společná řešení stávající migrační krize. Vidíme to hlavně v důslednější ochraně vnější hranice Evropské unie,“ řekl premiér Petr Fiala na společném brífinku se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Klíčová je podle něj ochrana maďarsko-srbské hranice.

Rakouská vláda prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem nejméně do 12. prosince. S Maďarskem a Slovinskem zůstanou v platnosti přinejmenším do poloviny května. Agentuře APA to sdělil ministr vnitra Gerhard Karner, podle nějž je opatření nutné pro boj proti převaděčům.

Kontroly na hranicích se Slovenskem 13. prosince nejspíš neskončí, prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan v ČT. Česká vláda se ale s tou slovenskou dohodla na výraznější policejní spolupráci přímo na hranicích.

Večerní schůzka českého a slovenského premiéra Fialy a Hegera v pražské Kramářově vile skončila, měli jednat hlavně o migraci. Výsledky nekomentovali. (ČTK)

Premiér Petr Fiala přivítal v Kramářově vile svůj slovenský protějšek Eduarda Hegera. Státníci mají na programu pracovní večeři, které se zúčastní také ministři vnitra a policejní prezidenti obou zemí.

Česká opatření na hranicích se Slovenskem nejsou podle šéfa slovenské policie Štefana Hamrana účinná, vrácení migranti z ČR už na Slovensku podle něj nejsou. (ČTK)

Na Slovensku podle sondáže poprvé od roku 2014 hodnotí méně než polovina lidí kladně sametovou revoluci, jež vedla k pádu komunismu v Československu. (ČTK)

Slovák, který na internetu velebil teroristy a zveřejnil návody na výrobu zbraní, dostal šest let vězení. Zadržen byl ve spolupráci s českou policií. (ČTK)

Ministr vnitra Vít Rakušan nečeká, že výsledkem zítřejšího jednání zástupců Česka a Slovenska bude okamžité zrušení kontrol na hranicích. Slovensko kontroly kritizuje. (ČTK)

Česko muselo reagovat na situaci s novou migrační trasou, opatření funguje, řekl ke kontrolám na hranicích se Slovenskem premiér Petr Fiala. (ČTK)

Nynější situace na česko-slovenské hranici nemůže podle slovenského premiéra Eduarda Hegera pokračovat, benefitem schengenského prostoru, do kterého patří Česko i Slovensko, je volný pohyb. Řekl to před čtvrtečním jednáním s českým premiérem Petrem Fialou.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch čelí kritice kvůli tomu, že v interním oběžníku určeném kněžím zpochybnil, zda byly oběti říjnového homofobního útoku skutečně nevinné. Dnes se rodinám dvou mužů, které tam zastřelil 19letý mladík, i dotčené části veřejnosti, omluvil.

Slovenští autodopravci v noci z dneška na pondělí kvůli stávce zablokují dálnici D2 z České republiky na Slovensko. S odkazem na Unii autodopravců Slovenska (UNAS) o tom informují slovenská média.

Slovenští autodopravci v noci z dneška na pondělí kvůli stávce zablokují dálnici D2 z České republiky na Slovensko, informovalo jejich sdružení UNAS. (Naša doprava)

Když vichřice vyvrátila v Tiché dolině v Tatranském národním parku na Slovensku celé stráně smrkových lesů, ochranáři věděli, že je to nejlepší „řešení“. Jak vypadá Tichá dolina dnes, ukazuje reportáž Denníku N.

Foto: Soňa Mäkká, Denník N

Slovenský premiér Eduard Heger dal prověřit vývoz slovenského zboží do Ruska, ministr obrany Jaroslav Naď vývozy označuje za problém a slibuje nápravu. „Je to bezpečnostní díra a Slovensko je v tomto ohledu slabým článkem,“ říkají zdroje.

Žáka, který na slovenské střední škole ve čtvrtek zaútočil na spolužáky sekerou, poslal soud do preventivní vazby. Mladík je obviněný z pokusu o úkladnou vraždu. Podle obhájce se k činu přiznal a dlouhodobě byl ve špatném psychickém stavu. (TV Noviny)

Slovensko podle premiéra Eduarda Hegera zatím žádné sankce neporušilo. K vývozu výrobků, které končí v ruské armádě, Heger dodal, že o mega skandálu bude mluvit až poté, co ho bude mít potvrzený. Více o kauze píšeme zde. (Denník N)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přebrala ve Frankfurtu nad Mohanem Cenu svobody. Od roku 2006 ji každé dva roky uděluje německá Nadace Friedricha Naumanna osobnostem, které se zasloužily o rozvoj občanské společnosti a prosazují liberální hodnoty. (Denník N)

Student, který na střední škole ve slovenských Novákách útočil sekerou, by měl být jít podle návrhu státního zástupce do vazby. Důvodem je obava z pokračování trestné činnosti. Šestnáctiletý student je obviněný z pokusu o vraždu. (DenníkN)

Slovenští celníci pouštějí do Ruska a Íránu zboží, které Rusové mohou využít k výrobě těžkých zbraní. Kde se stala chyba? A je Slovensko fakticky ruským spojencem ve válce na Ukrajině? Hostem podcastu je investigativní reportér Deníku N Lukáš Prchal.

Několikatisícová obec Kúty na slovensko-české hranici je už několik týdnů nárazníkovou zónou, ve které místní sledují, jak na Slovensku končí uprchlíci na své cestě za vysněnou destinací Německo. Přinášíme reportáž Denníku N.

Migranti v Kútech na slovensko-české hranici. Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

Ředitel slovenské finanční správy Jiří Žežulka prověřuje od rána všechny konkrétní příklady vývozů slovenského zboží používaného pro podporu ruské armády.

Pořád jsem měl potřebu pomáhat státu, v Čechách taková možnost ale úplně nebyla, říká Jiří Žežulka. Foto: Archiv J. Ž.

Slovensko funguje jako zásobovací sklad pro ruskou armádu. Slovenští celníci pouštějí tisíce kusů zboží, které Rusové mohou využít k výrobě těžkých zbraní. Investigace slovenského Denníku N a českého Deníku N.

Rodiče LGBTQ+ dětí svolávají shromáždění před slovenskou ambasádu v Praze na 9. listopadu, kdy uplyne měsíc od vraždy dvou lidí před bratislavským barem Tepláreň. „Rodiče proti nenávisti“ chtějí vzkázat politikům, že čekají na jasné činy.

Devět lidí se zranilo při nehodě autobusu s českými turisty na jihu Slovenska, někteří těžce. Na místě zasahoval vrtulník, podle policie autobus s asi 50 cestujícími bokem narazil do stromů. Dechová zkouška řidičky byla negativní.

Pražští policisté obvinili muže, který na internetu schvaloval útok v Bratislavě, z podpory a propagace terorismu. Před bratislavským barem Tepláreň v polovině října devatenáctiletý útočník zastřelil dva muže a vážně poranil ženu.

Svíčky a květiny za dva muže zavražděné v Bratislavě. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Útočník na střední škole na Slovensku napadl sekerou své spolužáky. Po incidentu ze školy utekl. Jeden žák utrpěl zranění, která podle policie nejsou těžká. Policie útočníka zadržela v poli asi 500 metrů od školy. (Denník N)

Slovenská armáda vyčlení do stovky vojáků denně na pomoc policii při potírání nelegální migrace. Rozhodla o tom slovenská vláda. Vojáci budou nasazeni na hranicích s Maďarskem.

Nové články Deníku N

10:49Klimatický summit postoupil vpřed bolestně pomalu. Je čas požadovat více 09:23Aréna N: Danuše Nerudová je de facto majitelka vlivové skupiny. Jako ústavní činitel to nemůžu nechat jen tak, říká Marek Hilšer 06:50Playlist Deníku N: Poslechněte si 100 nejlepších singlů letošního podzimuVčera 22:29Žena, růže, píseň, kost: Losers Cirque Company se po dlouhé nucené pauze dočkal vytoužené premiéry o ženských vzorechVčera 19:36Nerudová se dotáhla na čelo, Babiš sílí. Prezidentské volby mají nyní tři vyrovnané favorityVčera 07:38Směna, Zahrada a Zpíváš, jako bys plakala. Dokážou hrdinové a hrdinky nových českých románů žít autenticky?26.11 20:01Blažkova novela o státním zastupitelství narazila u Ústavního soudu i koaličních ministrů26.11 10:22Neodvést daň není zas tak složité, říká Jančura k windfall tax. Podle něj fungovat nebude26.11 07:23Mnoho humbooku okolo knih: kde o literatuře vášnivě diskutují stovky teenagerů?25.11 22:54Neúspěšným kandidátům se podepsali i mrtví, přes 21 procent lidí z Janečkových archů se nedá dohledat25.11 20:23Fenomén Nohavica: svědomí, co zvrací v národě25.11 18:02Miliardář Rattaj chce na Ještědu nové sjezdovky. Podle ekologů a liberecké opozice nedává další kácení smysl25.11 17:35„Na ženu velmi kvalitní hodnocení.“ Záruba reaguje na kontroverzní výroky ve fotbalových přenosech25.11 17:24Prezidentská Pointa N: Vnitro vyřazovalo kandidáty ve velkém. Smolařem je Diviš, absurditou Rohanová25.11 17:03Můžeme natvrdo říct, že si Katar mistrovství koupil. To už měla FIFA raději vybrat Írán, říká odborník25.11 16:56Vývoj bojů (274. den): Drony stále častěji ukazují apatické chování ruských vojáků25.11 16:36Největší Pavlovi dárci: Před posláním peněz si nechali udělat průzkum, jiné přesvědčilo osobní setkání25.11 16:25Začalo finále prezidentské volby. S jakými šancemi do něj kandidáti jdou a co rozhodne o výsledku?25.11 16:19Newsletter live! Vy neznáte žádné české výtvarné umělce?25.11 15:38Do prezidentských voleb jde devět kandidátů. Neprošli Janeček, Březina či Diviš25.11 15:30Studio N: Íránci a Íránky se odmítají vzdát25.11 14:53Žvaní vám v hlavě otravný hlas? Vítejte mezi lidmi25.11 14:20Favorit na primátora Svoboda na jednáních zastupitelstva nemluví. „Je to taktika,“ tvrdí25.11 13:35„Historii jsem chtěla dělat odmalička, vyučující mi obor znechutil.“ Výzkum o násilí na univerzitách odkryl alarmující čísla25.11 12:41Jak děti naučit šetřit, ale nevychovat z nich lakomce. Rady pro vybudování zdravého vztahu k penězům25.11 12:34Kremelské veletoče při obhajobě ruské agrese proti Ukrajině, proč se Putin tak urputně brání slovu „válka“ a jak ji dál zužitkuje25.11 12:22Když nám o Praze vypráví cizinec25.11 11:51Orbán: peníze Ukrajině ano, půjčku a zbraně ale ne. Jeho uherská šála konflikt V4 nevyvolala25.11 10:46Mami, copak nerozumíš? Volá táta, dej mi ho! Jak se Nasťa s malou Viktorií po pěti měsících spojily s otcem v Chersonu25.11 10:28Syrové utrpení žen i krutý obraz mateřství: Jak zvládl Příběh služebnice svůj pátý návrat na obrazovky?