Zdraví

Dnes je Světový den obezity. Pro některé lidi s vysokým stupněm obezity je téměř nemožné zhubnout jinak než chirurgicky – takzvanou bariatrií. Její úspěšnost je první rok po zákroku přes 90 procent. „Operace je jenom nástroj, je velmi důležité přenést odpovědnost i na toho člověka,“ říká vedoucí obezitologického centra VFN v Praze Martin Matoulek.

Za poslední týden přibylo v Česku 449 případů černého kašle, od začátku letošního roku jich je 1666. Informace na sociální síti X zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).

V Česku stoupá počet nákaz černým kašlem. Za první týdny letošního roku se prokázalo už 1217 případů, třetinu z nich tvoří děti a adolescenti ve věku jedenáct až devatenáct let. Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd popisuje, co je příčinou nebývalého vzestupu tohoto onemocnění. „Vakcína, která se používá posledních sedmnáct let, neposkytuje tak dlouhou dobu ochrany,“ vysvětluje.

Obézní bude podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2030 více než třetina Čechů. Před pěti lety byl jejich podíl asi 26 procent žen a necelá třetina mužů.

Luxusní výletní loď, které mauricijské úřady nedovolily zakotvit pro podezření na výskyt cholery na palubě, mohla přistát včera večer v přístavu Port Louis. Výsledky testů choleru nepotvrdily. První cestující už vystoupili a odletěli domů.

Peru vyhlásilo na většině svého území stav zdravotnické nouze kvůli rostoucímu počtu případů nákazy horečkou dengue. Od začátku roku se nakazilo 31 300 lidí, z toho 32 zemřelo. Nemoc přenáší komáři. Mezi příznaky patří vysoká horečka, bolesti hlavy, zvracení, bolesti svalů a kloubů a svědivá kožní vyrážka. (Reuters)

„Je úplně v pohodě podvázat ženě vejcovody, ale sáhnout chlapovi na jeho ‚chloubu‘ je ostuda,“ říká Dominik, který před časem podstoupil vasektomii. Setkal se ale s nepochopením a někteří si mysleli, že přijde o varlata. I další muži museli okolí vysvětlovat, že nebudou vykastrovaní, ale prostě už nechtějí mít další děti.

Cukrová vata je v Indii oblíbenou pouliční pochoutkou; teď ji některé indické státy začaly zakazovat. Důvodem je karcinogenní barvivo, které v ní odhalily laboratorní testy ve státě Tamilnádu. Další státy cukrovou vatu už testují také. (BBC)

Foto: blueaperture15, Adobe Stock

Chlapce se vzácnou nemocí, na jehož léčbu lidé darovali 150 milionů korun, dnes propustili z FN Motol. Podle lékařů se jeho stav vyvíjí podle předpokladů. (ČTK)

Dermatologové varují před novým nebezpečným trendem na sociálních sítích. Mnohdy i tříleté děti na sebe po vzoru influencerů nanášejí kosmetiku, která je pro ně nebezpečná a zdravotní následky mohou být i nezvratné.

Slovensko potvrdilo výskyt invazního druhu komára tygrovaného, který na člověka může přenést viry horečky dengue a chikungunya, žluté zimnice či ziky. Informovala o tom Slovenská akademie věd, podle které byl tento komár opakovaně zjištěn v Bratislavě.

Dvouletý Martin se po operaci ve Francii, na kterou se složili lidé ve sbírce, vrátil do ČR. Chlapec se vzácnou poruchou přijel do nemocnice Motol. (ČTK)

Nové dokumenty z Netflixu shrnují tajemství dlouhověkosti i zdravého životního stylu. Chcete žít alespoň do stovky? Opusťte posilovny, pořiďte si zahrádku, pijte víno a choďte po schodech. A hlavně, probůh, nejezte maso.

Čínští vědci testují léčbu, která by mohla napravit škodu napáchanou chronickou obstrukční plicní nemocí. Ta je třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě, trpí jí 700 milionů lidí. Nyní ji nelze vyléčit ani uzdravit plicní tkáň, kterou zničila. (SCMP)

Epidemie chřipky se podle SZÚ nachází poblíž svého letošního vrcholu. V Česku je 1901 nemocných na 100 000 obyvatel, některé kraje hlásí i více. Nejvyšší nemocnost – 2658 nemocných na 100 000 obyvatel – byla v Karlovarském kraji.

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo HHC a další dvě podobné sloučeniny zařadit na seznam zakázaných návykových látek. Podle dřívějšího vyjádření ministra Vlastimila Válka (TOP 09) by návrh měla vláda projednat ve středu.

Mladistvá dívka musela být hospitalizována v nemocnici po užití želatinových proužků s obsahem HHC. Chomutovští policisté případ odložili, jelikož kanabinoid zatím není v České republice nelegální.

Je zdravější běh, nebo chůze? Forma pohybu není z pohledu zdraví zanedbatelná, ale klíčová je konzistentnost, říkají odborníci a dodávají: „Největší přínos nastává, když se místo nečinnosti začnete alespoň trochu hýbat.“

Imunolog Vít Petrů v rozhovoru radí, jak předcházet běžným respiračním onemocněním u dětí, a vysvětluje, jak imunita funguje, na co si dát pozor a kdy naopak zůstat v klidu. Velkou chybou by podle něj bylo preventivní užívání antibiotik za účelem zabránění vzniku nemoci například v chřipkové sezoně.

„Nachlazení jsou často ku prospěchu,“ říká imunolog Vít Petrů. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Letošní dokument Netflixu Jídlo dělá člověka: Experiment s dvojčaty i loňský Jak se dožít stovky: Tajemství modrých zón shrnují tajemství dlouhověkosti i zdravého životního stylu. Chcete žít alespoň do stovky? Opusťte posilovny, pořiďte si zahrádku, pijte víno a choďte po schodech. A hlavně, probůh, nejezte maso.

Drželi řadu diet, přesto nikdy trvale neshodili. Dostat váhu pod kontrolu se Jiřímu a Janě podařilo až díky speciální operaci. Jaká k ní vede cesta a co následuje?

„Nemám důvod, proč bych měl pít roztoky z plesnivého ječmene nebo shnilého ovoce,“ říká v rozhovoru psychiatr Karel Nešpor. Suchý únor je podle něj pozoruhodný způsob, jak zvýšit inteligenci národa.

Šéf Pentagonu Lloyd Austin se omluvil prezidentu Bidenovi, že zatajil onemocnění rakovinou a následnou hospitalizaci. „Byla to moje chyba, za kterou beru zodpovědnost. Z diagnózy jsem byl v šoku a myslel jsem si, že se s tím vypořádám v soukromí. To nebylo správné,“ řekl na tiskové konferenci.

Alkohol v Česku negativně ovlivňuje život stovek tisíc lidí. Náklady představují ročně pro veřejné rozpočty mnohamiliardovou zátěž. Přesto se jeho nadměrné užívání zlehčuje. Pomohou akce typu Suchej únor? Filip Titlbach se ptá psychiatra Karla Nešpora.

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (739. den): Rusů je šestkrát více a nejsou k smíchu – boje v největším lese této války jsou jiné než jindeUkrajinská jednotka s německým tankem Leopard v Doněcké oblasti. Foto: Friedrich Bungert / Sueddeutsche Zeitung / ČTKPříroda kolem nás mizí rekordním tempem. Je tu revoluční pokus, jak to zvrátit„Aby se to povedlo, nesmíme mít velké oči.“ Vojtěch Kotecký. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NCo dělá Fico v „Putinovej riti“? Zahraniční politika ho nezajímá, mluví ke svým voličům, říká analytičkaSetkání lídrů V4 v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NMóda (ne)vládne Česku, olympijská módní kolekce tomu odpovídá. Výsměch oblékání běžných Čechů přehlíží důležité faktoryOlympijská kolekce českých sportovců pro letní olympijské hry v Paříži. Foto: Barbora ReichováSnyder: Trump plní Putinova přáníRepublikáni vstupují do řetězce podřízenosti, který je váže k Trumpovi a k Putinovi. Foto: Kremlin.ru„Asi jsme ho měli víckrát upozornit.“ Jak Středula kvůli nezaplaceným příspěvkům vypadl z odborů, kterým sám šéfovalStředula nezaplatil příspěvky za více než pět měsíců. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N „Odklon od Západu.“ Slovenská opozice se po setkání ministra zahraničí s Lavrovem obává o směřování zeměSlovenský ministr zahraničí Blanár s ruským kolegou Lavrovem. Foto: ruské ministerstvo zahraničních věcíHmotnost se přeceňuje, důležitá je zdatnost, říká obezitologObezitolog Martin Matoulek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NAteliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do fináleAreál na Kraví hoře. Foto: Tobiáš Pospíchal, Deník NNavštivte město, které už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupolu odhaluje rozsah válečných hrůzSnímek 20 dní v Mariupolu dokumentuje ruské útoky na obklíčený Mariupol. Foto: AP Photo/Jevhen MaloletkaTichý boj o vliv. Na Slovensku začal neviditelný zápas o nejsledovanější televizní zprávy v zemiStudio Televíznych novin na Markíze. Foto: TV MarkízaStarší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborníkKdy jít s nemocným dítětem k lékaři? A kdy může zpět do školky? Ilustrační foto: Adobe StockTváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuEric Netland pracuje jako manažer v přepravní společnosti. Když jel na tříměsíční stáž do Česka, potkal tam svoji budoucí ženu Hanu. Foto: Jana Ciglerová, Deník NPointa N: Babiš dělá z kohouta velblouda. Nejde o obilí, ale o politikuPředseda hnutí ANO a kohout Silver. Foto: Instagram Andreje BabišeJak zlepšit parkování? Přiznat si, že víc míst nepomůžeIlustrace: Deník N

Nové články Deníku N

Včera 20:33Raději nakupuji akcie, ale pár procent do bitcoinu se vyplatí dát, říká finanční analytikVčera 20:06Pointa N: Babiš dělá z kohouta velblouda. Nejde o obilí, ale o politikuVčera 20:04Lanovka je první. Praha ještě nikdy nezastavila žádnou stavbu kvůli krajinnému rázuVčera 19:49Vládní návrh o státních zástupcích zamítl senátní výbor za deset minut. Ptali jsme se pročVčera 19:30Že důchody nepatří na burzu? Nikdy jsem neviděl hloupější heslo, říká šéf pražského trhu KoblicVčera 17:58Vývoj bojů (739. den): Rusů je šestkrát více a nejsou k smíchu – boje v největším lese této války jsou jiné než jindeVčera 17:26Ateliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do fináleVčera 17:06Příměří je na dosah, zní z Egypta i Bílého domu, který s Izraelem ztrácí trpělivostVčera 16:06Co dělá Fico v „Putinovej riti“? Zahraniční politika ho nezajímá, mluví ke svým voličům, říká analytičkaVčera 14:53Babiš na videu s kohoutem označil ukrajinské obilí za kontaminované. „Na hraně šíření poplašné zprávy,“ reaguje ministrVčera 14:42„Asi jsme ho měli víckrát upozornit.“ Jak Středula kvůli nezaplaceným příspěvkům vypadl z odborů, kterým sám šéfovalVčera 12:55Přelomové referendum a miliardové náklady: Švýcaři si odsouhlasili 13. důchodVčera 12:32Snyder: Trump plní Putinova přáníVčera 11:41Je zákon pro všechny? Studio N live se soudkyní Kateřinou ŠimáčkovouVčera 11:36„Pokrok je poslední dobou velmi pomalý.“ Jak Rada Evropy hodnotí boj s korupcí v ČeskuVčera 10:45Česko má stále nedostatek pěstounů, Česká televize vyráží do boje o jejich náborVčera 10:27„Odklon od Západu.“ Slovenská opozice se po setkání ministra zahraničí s Lavrovem obává o směřování zeměVčera 09:48Putin ohrožuje Evropu z východu, Trump ze západu, a tak se Evropané musí postavit na vlastní nohyVčera 09:17Tichý boj o vliv. Na Slovensku začal neviditelný zápas o nejsledovanější televizní zprávy v zemiVčera 07:02Příroda kolem nás mizí rekordním tempem. Je tu revoluční pokus, jak to zvrátitVčera 06:30Navštivte město, které už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupolu odhaluje rozsah válečných hrůzVčera 06:24Starší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborníkVčera 06:00Magické spojení hudby a akrobacie v podání mistrů improvizace. To jsou Kmeny v Divadle Bravo03.03 13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidenta03.03 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépe03.03 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostl03.03 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!02.03 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženu02.03 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia02.03 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UK