Útok na Filozofické fakultě UK

„Je potřeba čas, aby se člověk vrátil k tomu, že svět je bezpečné místo,“ říká psycholožka Zuzana Čepelíková, která pečuje o ty, jichž se dotkla prosincová střelba na pražské filozofické fakultě. Ta v pondělí poprvé otevřela budovu na náměstí Jana Palacha a zahajuje letní semestr.

Foto: Marie Dámková, Deník N

Každý pátý člověk v Česku zaznamenal nepravdivou zprávu o údajně ukrajinském původu vraha z Klánovického lesa, vyplývá z průzkumu agentury Median pro Středoevropskou observatoř digitálních médií při Univerzitě Karlově.

„Naposledy jsem odcházel s rukama nad hlavou.“ Deník N mluvil se studenty i vyučujícími o tom, jak vnímají návrat na filozofickou fakultu. „Buď na sebe hodnej,“ vzkazují si vzájemně.

V hlavní budově Filozofické fakulty UK na pražském Palachově náměstí necelé dva měsíce od střelby začala výuka v letním semestru. Otevřená je celá budova kromě čtvrtého patra, na místě je ochranka, Červený kříž i psychologická podpora. Více o návratu studentů jsme psali zde.

Filozofická fakulta UK se právě dnes otevřela studentům i učitelům a zahájila letní semestr. Psycholožka Zuzana Čepelíková v rozhovoru s Deníkem N popisuje, že v prvním měsíci po mimořádné události je normální téměř jakákoliv reakce. Později ale pozor na přílišnou izolaci, dodává a popisuje některé varovné faktory.

Zuzana Čepelíková. Foto: Marie Dámková, Deník N

České a slovenské ministerstvo školství budou víc spolupracovat na opatřeních k zajištění bezpečnosti ve školách. Týkat se mají například nastavení bezpečnostních standardů či posílení podpory duševního zdraví.

Policie stále řeší trestní oznámení, které podala Univerzita Karlova (UK) na poslance SPD Jiřího Kobzu kvůli jeho výroku ke střelbě na filozofické fakultě. Odložila jiné trestní oznámení, které na Kobzu kvůli téže věci podal někdo další.

Jak by se měla česká média poučit z pokrývání útoku na FF UK? To se snaží shrnout studie Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Masarykovy univerzity. O závěrech s Deníkem N mluvil šéf výzkumného týmu Jan Motal.

ANO požaduje vytvoření vyšetřovací komise, která by měla objasnit okolnosti policejního zásahu při střelbě na filozofické fakultě. Jde především o zhruba hodinu a půl, které střelbě předcházely. Řekl to na tiskové konferenci poslanec Jan Richter. Jeho dceru pachatel na univerzitě postřelil, nyní je v rekonvalescenci.

Poslanec SPD Jiří Kobza požádal rektorku Univerzity Karlovy (UK) Milenu Králíčkovou, aby uzavřela záležitost jeho výroku ke střelbě na filozofické fakultě. V tiskové zprávě dnes poukázal na to, že zejména kvůli podle něj neadekvátním krokům univerzity čelil on i jeho rodina urážkám.

Univerzita Karlova je v kontaktu se všemi rodinami obětí tragické události, při které pachatel loni 21. prosince zastřelil 14 lidí a dalších 25 zranil. Na zasedání akademického senátu univerzity to dnes řekla rektorka Milena Králíčková.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se od 19. února vrací k běžnému výukovému režimu. Učit se bude většina předmětů, a to i v hlavní budově, kde došlo nedávno ke střelbě. Uzavřené bude jen čtvrté patro. Při výuce bude kladen menší důraz na výkon. (ČT24)

Více než polovina Čechů si podle průzkumu STEM přeje výrazné zpřísnění zbraňových zákonů, čtyři pětiny podporují častější lékařské prohlídky včetně povinných psychotestů. Každý druhý respondent se však domnívá, že k důležitým změnám nedojde.

„Řidič kamionu je povinen absolvovat psychologické vyšetření. Žadatel o zbrojní průkaz nikoli. To není v pořádku,“ míní poslanec Robert Stržínek (ANO), který podporuje zpřísnění legislativy. Odpovědi dalších 64 poslanců přinášíme v anketě.

Student třetího ročníku historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Tomáš Hercík v rozhovoru popisuje, proč se vydal do patra, kde se v tu chvíli nacházel střelec, jak na něj vrah působil, kdy policii ukázal cestu po zadním schodišti či co se dělo v prvních hodinách po střelbě.

„Věděl jsem, že mi jde o život.“ Student filozofické fakulty zachraňoval lidi vrahovi na dostřel. Foto: Ivana Kozáková, Deník N

Policie v souvislosti s prosincovou střelbou na Filozofické fakultě UK řeší 239 případů vyhrožování či šíření poplašné zprávy. Ve 132 případech zahájili policisté trestní řízení proti konkrétním lidem. (Seznam Zprávy)

Koordinační odborová rada UK podpořila výzvu odborové organizace FF UK k přísnější regulaci zbraní. Vyzývá Vysokoškolský odborový svaz a další svazy, aby se ve veřejném prostoru připojily k iniciativám za omezení držení střelných zbraní a vyvíjely v tomto smyslu tlak na politické představitele a zákonodárce.

O konečné sumě a požadavcích na navýšení rozpočtu vnitřní bezpečnosti bude vicepremiér Vít Rakušan (STAN) jednat s koaličními partnery i ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Navýšení podle něj musí vzejít z vlády. Na dnešním jednání Bezpečnostní rady státu předložil návrh na zvýšení o tři miliardy.

Počet prvosledových policejních hlídek má vzrůst z nynějších 210 na 241, řekl ministr vnitra Vít Rakušan po jednání Bezpečnostní rady státu. Úměrně tomu je třeba počítat s dovybavením, dodal. (ČTK)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) seznámil Bezpečnostní radu státu s návrhem 33 opatření v souvislosti s vyhodnocením zásahu při loňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Týkají se ministerstva vnitra, policie, hasičů, ale také ministerstev zdravotnictví či školství.

Za účasti prezidenta Pavla začalo na Úřadu vlády mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu, která zhodnotí zásah při střelbě na filozofické fakultě. (ČTK)

Univerzita Karlova ze sbírky na pomoc lidem po střelbě na FF UK už vyplácí první část podpory žadatelům na léčbu či psychosociální podporu. Na tu škola vyčlenila 13,5 milionu korun. Celkem se ve sbírce vybralo přes 52 milionů korun. (iRozhlas)

„Věděl jsem, že mi může jít o život, ale nemyslel jsem na to, že bych mohl mít strach,“ říká student historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Tomáš Hercík. Po pěti týdnech od tragédie v rozhovoru popisuje, proč se vydal do patra, kde v tu chvíli vraždil střelec, jak varoval policii a ukázal jí cestu po zadním schodišti či co se dělo v prvních hodinách po střelbě.

„Věděl jsem, že mi jde o život.“ Student filozofické fakulty zachraňoval lidi vrahovi na dostřel. Foto: Ivana Kozáková, Deník N

Strážníci v sobotu vyvedli z brněnské pedagogické fakulty mladíka s legálně drženou zbraní, na okolí působil roztěkaně a neklidně. Na místě se konal den otevřených dveří, mladík byl v aule společně s dvěma stovkami lidí.

Obyvatelé středočeských Čelákovic se v pátek rozloučili s Eliškou Šimůnkovou, která přišla o život při masové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Eliška chtěla dosáhnout rovnoprávnosti a manželství pro všechny. Teď je to můj boj,“ říká její matka.

Docentka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Daniela Tinková se po pěti týdnech vrací k útoku, který přečkala na chodbách fakulty a pak spolu se studenty zabarikádovaná v učebně. V rozhovoru popisuje, jak se ona i její studenti historie vyrovnávají s tragédií i s tím, že vraždil jejich spolužák.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Obyvatelé středočeských Čelákovic se v pátek rozloučili s Eliškou Šimůnkovou, která přišla o život při masové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Eliška chtěla dosáhnout rovnoprávnosti a manželství pro všechny. Teď je to můj boj,“ říká její maminka.

Nejvyšší kontrolní úřad letos opět prověří peníze, které stát vynakládá na systém ochrany takzvaných měkkých cílů. Jde o místa, kde se shromažďují lidé, jako jsou třeba školy, nemocnice či veřejná prostranství.

Výhrůžek i nenávisti po střelném útoku na Filozofické fakultě UK dál přibývá. Policie prověřuje už 219 případů schvalování střelby nebo výhrůžek jejím opakováním. (iRozhlas)

„Po měsíci jsem začala o některých věcech přemýšlet racionálněji, klást si víc otázek,“ říká docentka Filozofické fakulty UK Daniela Tinková, se kterou redakce poprvé mluvila několik hodin po útoku. Tehdy se i se studenty zabarikádovala v učebně.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Více než měsíc po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zůstávají dál v pražských nemocnicích čtyři zranění. Dvě zraněné ženy rehabilitují ve Fakultní nemocnici v Motole, další pacient leží ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a jedna pacientka ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči.

Senátní výbor pro bezpečnost označil prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity za národní tragédii. Výbor současně ocenil nasazení a činnost zasahujících bezpečnostních složek a záchranářů.

„Nadcházející debata o zbraňové legislativě dá odpověď na otázku, zda Česko v této oblasti už minulo ‚point of no return‘, nebo je stále šance na návrat k evropskému normálu,“ píše v komentáři Jan Moláček.

Včerejším pootevřením filozofické fakulty začala nová etapa života jedné z nejstarších českých škol. Výuka na hlavní budově začne 19. února s výjimkou čtvrtého patra, kde v prosinci došlo k útoku – tam by se studenti mohli vrátit v září.

Skupinových setkání na podporu lidí postižených prosincovou střelbou na filozofické fakultě se zúčastnilo přes 1000 lidí, řekl psycholog a expert na psychologii mimořádných událostí Štěpán Vymětal. Na pomoci se podílí i tým dobrovolníků.

Student Tomáš Hercík v době útoku na Filozofické fakultě UK varoval spolužáky a vyučující, že se v budově střílí. Když se o střelbě ve čtvrtém patře dozvěděl, byl zrovna na semináři ve druhém patře. „V tu chvíli jsem si řekl, že musím něco udělat. Odstrčil jsem židli a vyběhl jsem z učebny do čtvrtého patra,“ vzpomíná v reportáži České televize.

Pocity mám hodně smíšené, svěřila se děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková v symbolicky otevřené hlavní budově na pražském Náměstí Jana Palacha. „Uděláme, co budeme moct, abychom byli oporou,“ vzkazuje studujícím i vyučujícím, kteří se obávají návratu do školy.

Děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková. Foto: Lenka Dvořanová

Reportáž: Filozofická fakulta udělala další krok k uzdravení. Vedení fakulty spolu se studenty zorganizovalo pětihodinový program, jímž chce symbolicky ukončit prvotní fázi truchlení.

„Život věčný, oheň jasný,“ zpíval fakultní sbor. Foto: Lenka Dvořanová

Měsíc po tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se dnes částečně a zatím jen na několik hodin pro studenty a vyučující otevřela hlavní budova na náměstí Jana Palacha v centru Prahy.

Tisková konference před začátkem akce Pootevření fakulty. Foto: Tomáš Linhart, Deník N

Výuka v letním semestru má i v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy kromě čtvrtého patra začít 19. února. Na dnešní částečné otevření budovy se registrovalo na 300 studentů.

Studentům a vyučujícím pražské Filozofické fakulty UK se dnes částečně otevře hlavní budova na náměstí Jana Palacha. Přesně měsíc od útoku se na fakultě od 11 do 16 hodin uskuteční přednášky, směnárna knih či hudební a umělecká vystoupení.

Zbytky svíček před hlavní budovou pražské filozofické fakulty. Foto: Lenka Dvořanová

Tři studenti Filozofické fakulty UK popisují, jak prožívali týdny následující po tragédii, jak se cítí dnes a jak přemýšlejí nad návratem do školy. Také ale mluví o tom, co pro ně fakulta znamená, zda se její obraz v jejich očích změnil a jak střelba ovlivnila jejich pohled na svět jako takový.

Od tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uplynuly čtyři týdny a přibližně za měsíc se mají studenti opět vrátit do školy. Jak se dnes, několik týdnů po události, cítí? Jak přemýšlejí nad návratem na fakultu? A jak událost změnila jejich širší pohled na svět?

Dá se po tak hluboce tragické události skutečně vrátit k fungování, jaké univerzita znala předtím? Fotokoláž: Deník N

Průzkum ukázal, že většina lidí v Česku by podpořila přísnější zbraňovou legislativu. Median dále zjistil, že lidé hodnotí policejní zásah při útoku na FF UK jako „adekvátní, rychlý a profesionální“. Tohoto názoru jsou tři čtvrtiny dotázaných.

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě přivítal několik desítek zástupců Integrovaného záchranného systému, kteří zasahovali v případu střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 21. prosince minulého roku.

Foto: Tomáš Fongus, Pražský hrad

Poslanec ANO Jan Richter vyprávěl příběh nejen své dcery, ale také bratra jedné z obětí, který se mu v uplynulých dnech ozval a dal mu svolení ho zveřejnit. Bratr podle člena ANO prožil tragédii jako mimopražský, což – jak se ukázalo – značně omezovalo jeho možnosti získat informace.

Ministr vnitra Vít Rakušan ve svém projevu řekl, že nebude komentovat jednotlivé aspekty policejního zásahu proti střelci na FF UK. Popsal, že vyčká na prošetření GIBS, ztotožňuje se se závěry vnitřní kontroly policie. Nechce veřejně mluvit ani o případu dcery poslance Jana Richtera (ANO).

Ve Sněmovně vystoupil poslanec ANO Jan Richter. Popisoval, jak mu 21. prosinec změnil život. Hovořil mimo jiné proto, aby poukázal na svou osobní zkušenost během zákroku. Minulý týden na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny Richter postup policie kritizoval.

Sněmovna projednává tragickou událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na plénu vystoupil poslanec ANO Jan Richter. Popisoval, jak mu 21. prosinec změnil život.

Sněmovna začala jednat o střelbě na Filozofické fakultě UK. Jako první vystupuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ve svém projevu rekapituluje události tragického dne, poděkoval policistům za zásah.

Nové články Deníku N

19:12Pointa N: Vražda Kuciaka a Kušnírové jako nejsmutnější připomínka umlčování médií 18:26Soud s Cimickým vyslechne další svědky. „Právem očekávaly pomoc, ne sexuální útok,“ píše žalobkyně o obětech 18:07I evropské akcie rostou díky malé skupině firem podobně jako v USA 17:55Vývoj bojů (727. den): Napsal o obrovských ruských ztrátách v Avdijivce a spáchal sebevraždu, aby ho nemuseli zastřelit 17:24Rozjařený únor. Co nezvykle vysoké teploty dělají s přírodou i člověkem? 17:24Estonsko zmařilo ruskou hybridní operaci na svém území, zadrželo deset lidí 17:18V ODS přibývá hlasů pro euro, zejména místních politiků, kteří jsou v kontaktu s podnikateli 17:15Tropická Afrika bez malárie? Nejnověji to dokázaly Kapverdy, spolu s Kamerunem ukazují, jak na to 16:56Putin poslal Západu i Rusům jednoznačný vzkaz: „Mohu si dělat, co chci. Zabít každého, kdo se mi postaví.“ A co na to my? 15:59Šest let od vraždy Jána Kuciaka: Kdo ve skutečnosti Slovensko řídí, nevíme 15:16Studio N: Proč si Rakušan nechává nadávat 14:58„Přijde ti o 15 víc, pošli to sem.“ Brněnská fakulta řeší zneužívání stipendií 10:42Dopis slovenských šéfredaktorů: Nikdy nebudeme zticha. Máme závazek vůči Jánu Kuciakovi 06:30Nicholas Winton dostal svůj film a tvář Anthonyho Hopkinse. Na všechny otázky ale neodpovídá 06:30„O bratra na Slovensku jsem měla strach.“ Konec bratislavské Kunsthalle jako rozloučení se svobodou a demokracií 06:08O Putinem vysněných ruských dějinách, o tom, jak to bylo ve skutečnosti, a o nebezpečí, které z rozporu mezi tím plyne 06:00Prodej knih, besedy, autogramiády, top autoři z České republikyVčera 20:50Válečná stezka: Avdijivka padla, Rusko se vysmívá Západu a Trump mu radí, ať napadne americké spojenceVčera 19:04Tady dole výbuchy slyšet nejsou. Školy v metru zachraňují životy dětí (reportáž z Charkova)Včera 18:46Podnikatel držel šéfy nemocnic v šachu. Vyhrožoval jim policií a násilím, zjistili vyšetřovateléVčera 17:48Zemědělská demonstrace a její „požadavky“ byly absurdní. Svým chováním to potvrdili sami organizátořiVčera 16:44Vývoj bojů (726. den): Smutný příběh ruského zběha. Za vrtulník pro ukrajinskou armádu zaplatil životemVčera 16:13Dermatologové varují před trendem z TikToku: děti používají kosmetiku pro dospělé, která může nezvratně poškodit pleťVčera 16:02Léky pro vážně nemocné už stojí víc než péče o zbylých deset milionů lidí, říká šéf svazu pojišťovenVčera 15:26Demonstranti budí zdání síly, protestují v uniformách. Za vydávání se za vojáky jim teď hrozí pokutaVčera 15:07„O protiplnění jsem neměl tušení.“ V nemocniční kauze figuruje firma, kde má podíl zdravotnický magnát ZavalianisVčera 14:36Studio N: O traktorech, radikálech a ukradeném protestuVčera 13:11Fašismus sem, fašismus tam. Proč je ošidné používat slova, u nichž nevíme, co přesně znamenajíVčera 12:40Ve většině zemí světa padají teplotní rekordy. „Bláznivý únor“ atakuje nárůst o dva stupně CelsiaVčera 10:17Piráti přeskočili ODS, pozvolna sílí komunisté. Rozebíráme aktuální voličské nálady v Česku