Vánoce

Jako vždycky po vlně vánočního a novoročního hodování vysílá tělo v lednu do mozku jednoznačný signál: „Odlehčit, prosím!“ Kyselost je v jídle tou lehkostí, po níž v lednu na talíři toužíme. Cesty k ní jsou různé a někdy začínají v nečekaných surovinách.

Vyhozené vánoční stromky budou pražští popeláři odvážet do konce února. Pražské služby předpokládají, že jich letos v metropoli jako každoročně zlikvidují stovky tisíc. Lidé by měli stromky odkládat vedle veřejně přístupných popelnic nebo kontejnerů na tříděný odpad, nemají je házet přímo do popelnic.

Novoroční speciál: Chcete konečně pochopit smysl života? Možná vám to tajemství prozradí tři básníci, kteří se v horách namol opili a pekelní poslové jim uzmuli duši. Ale zvažte, kterého z těch tří se ptát! Jen jedna odpověď je správná. Druhé dvě vedou zpátky do pekel.

Novoroční speciál: V encyklopediích si o kočičí evoluci můžete číst od rána do večera. Ale co když je ve hře i něco jiného než fakta a čísla? Šíp, který se zabodl do srdce bohyně, zachránil království. Víte, proč vám vaše kočka den co den zachraňuje život?

Novoroční speciál: Nikoli lev, ale mocný tygr je králem zvířat. Je to démon i bůh, zabiják i zachránce. A strašliví tygrodlaci buď chlemtají lidskou krev, nebo naopak brání jejímu prolévání – kdo přežije, když se takové zlo a dobro střetnou? Radši se připravte k útěku!

Novoroční speciál: Kdo ji spatřil, ten ji osudově miloval. Ale ona nesměla milovat nikoho: jejím osudem byl Měsíc, už od té chvíle, kdy ji starý dřevorubec našel jako děvčátko v bambusovém lese. Slavný příběh vypráví o tíze nesmrtelnosti. A o věčném ohni na hoře Fudži.

Novoroční speciál: Místo Noemovy archy hráze a kanály, místo božího příkazu bohům ukradená hlína. Mýtus o potopě světa máme s Číňany společný – a přitom se nemohou víc lišit! Čínský příběh staví nade všechno tvůrčí lidskou vůli. A spasitele, který rozepsal dějiny dynastií.

Britský herec Hugh Grant strávil Štědrý den servírováním slavnostního oběda starším obyvatelům Londýna. 63letý muž vypomáhal na vánočním obědě, který umožňuje starším obyvatelům Hammersmithu a Fulhamu, kteří by jinak byli sami, užít si Vánoce společně. Uvedla to rada města.

Vánoční Ježíškova pošta z Božího Daru letos rozeslala 253 kilogramů zásilek do celého světa. Je to o 60 kilogramů méně než loni. Letošním motivem razítka byl vznášející se anděl, který drží stuhu s nápisem Boží Dar.

První vydání Guinnessovy knihy rekordů z roku 1955 uvedlo jako nejprodávanější singl všech dob White Christmas. A dodnes se na tom nic nezměnilo. Do kánonu svátků nostalgie se novinky dostanou jen výjimečně. Jak znějí Vánoce a proč adventními hity musí zvonit rolničky?

Každý tráví Vánoce jinak a každý má svůj recept, jak zvládnout více lidí vícero druhů pohromadě. Třeštíkovi, Geislerovi, Mihaličkovi, Obermannovi a Šimůnkovi vyprávějí, co funguje u nich.

Hasiči v ČR měli na Štědrý den 1989 výjezdů, nejvíce v historii. Většinou odstraňovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu. Požárů bylo 49. (ČTK)

Nejsledovanějším pořadem včerejšího večera byla pohádka Klíč svatého Petra. Vidělo ji 60 % všech, kteří měli v danou dobu zapnutou televizi, což bylo 2,32 milionu diváků (15+). Druhým byla pohádka Tři oříšky pro Popelku a třetí příčku obsadily Pelíšky.

Hasiči na Štědrý den zasahovali u 45 událostí. Technických událostí bylo 28, v jednom případě zasahovali u úniku CO. Hasiči byli rovněž u čtyř dopravních nehod a likvidovali šest požárů, z toho tři přímo souvisely s Vánocemi – prskavky na stromku a svíčka. (X Hasiči)

Pražští hasiči i záchranáři zasahovali u požáru vánočního stromku v bytě v Karlíně. V péči záchranářů skončilo sedm lidí, šest z nich se lehce nadýchalo. Středočeští hasiči zasahovali u dvou požárů vánočních stromků. Hasiči varují před prskavkami. (Hasiči Praha, ZZS HMP, ČTK)

Betlém letos slaví Vánoce bez stromu a vánoční výzdoby. Vedení města, které se nachází na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, již dříve oznámilo, že oslavy Vánoc ruší kvůli válce v Pásmu Gazy.

Ukrajina letos poprvé oficiálně oslaví Vánoce 25. prosince. Příslušný zákon v létě schválil parlament v reakci na ruskou invazi. Dříve si totiž Ukrajina připomínala narození Ježíše Krista podobně jako Rusko 7. ledna.

Pražští hasiči dnes zasahovali u požáru vánočního stromku v Plavecké ulici, na Jižním Městě zase vyjížděli k požáru vánoční ozdoby na balkoně. (Hasiči Praha)

Nedílnou součástí Vánoc je v mnoha rodinách společně strávený čas u televizních obrazovek. Co když vám ale Tři oříšky pro Popelku nevoní, Pyšnou princeznu jste viděli už stokrát a Zlatovlásku nemůžete vystát? Přinášíme tipy na filmy s vánoční tematikou, které se o svátcích v televizi moc často nevyskytují.

Snímek z filmu Eyes Wide Shut. Foto: Warner Bros.

Od normalizací silně zavánějících Českých slavíků tu máme v krátké době další hřebíček do rakve českého popu. Vánoční trh hýří coververzemi pohádkových klasik od současných popových hvězdiček. A za rok se na něm objeví i 3D animovaná Pyšná princezna.

Tři desítky dětí ze čtyř moravských dětských domovů společně tráví Vánoce na Opavsku. Letos je mají zaměřené na romské tradice. V areálu Myšinec v Budišovicích jsou už od pátku a zůstanou do 26. prosince.

Co s drobky od štědrovečerní hostiny, proč by v ní neměl chybět česnek, hrách a houby a co vám přinese sběr patiček z vánočky? Poznejte kulinární vánoční zvyky z českých a moravských regionů.

Co asi rodině uvaří na Vánoce? Foto: Artvee

První vydání Guinnessovy knihy rekordů z roku 1955 uvedlo jako nejprodávanější singl všech dob White Christmas. A dodnes se na tom nic nezměnilo. Do kánonu svátků nostalgie se novinky dostanou jen výjimečně. Jak znějí Vánoce a proč adventními hity musí zvonit rolničky?

Televizní program jsme i letos projeli za vás, abyste vy nemuseli. Pro jistotu přidáváme také tipy ze streamovacích platforem. A také doporučení na nové filmy pro celou rodinu, které jsou aktuálně dostupné v českých kinech.

Na předvánočních akcích byl posílen policejní dohled už po útoku Hamásu na Izrael, určitá opatření ale budou, policie bude vyhodnocovat rizika, řekl ministr vnitra Vít Rakušan po mimořádném jednání vlády. (ČTK)

Projekt Rehračky shromažďuje vyřazené panenky, skládačky i autíčka a za symbolický poplatek nebo zadarmo je pro zájemce vrací do oběhu. Zakladatel Radek Kilevník Deníku N popsal nejemotivnější i nejpřekvapivější zásilky, s nimiž se setkal.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Pražský dopravní podnik uspořádal vánoční večírek pro zaměstnance. A nešetřil. Milion zaplatil za vystoupení Marka Ztraceného, statisíce za další interprety. Kromě toho si podnik objednal za miliony divadelní představení.

Koncert zpěváka Marka Ztraceného z června letošního roku. Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman.

Projekt vracející do oběhu nevyužívané hračky před Vánoci téměř nestíhá zpracovávat zásilky. Jeho zakladatel Radek Kilevník Deníku N přiblížil, jak se k recyklaci hraček dostal. „Dřív jsem dovážel krámy, teď recykluju,“ popisuje.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

K roční variantě vánočního předplatného od nás dostanete jednu nebo dvě knížky z naší letošní produkce Edice N. Z těch mohou být také skvělé dárky. Do konce roku přitom stále za dosavadní nižší cenu.

Předvánoční úklid, balení dárků, stromeček i štědrovečerní večeře – typické adventní i vánoční aktivity mohou velmi zatěžovat životní prostředí, ale mají i šetrnější varianty. Nabízíme pár tipů.

Zbývá posledních pár dní na nákupy dárků. V textu Karolíny Klinkové se dozvíte, jak je vybírat, abychom druhým udělali doopravdy radost.

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (739. den): Rusů je šestkrát více a nejsou k smíchu – boje v největším lese této války jsou jiné než jindeUkrajinská jednotka s německým tankem Leopard v Doněcké oblasti. Foto: Friedrich Bungert / Sueddeutsche Zeitung / ČTKPříroda kolem nás mizí rekordním tempem. Je tu revoluční pokus, jak to zvrátit„Aby se to povedlo, nesmíme mít velké oči.“ Vojtěch Kotecký. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NSnyder: Trump plní Putinova přáníRepublikáni vstupují do řetězce podřízenosti, který je váže k Trumpovi a k Putinovi. Foto: Kremlin.ruTichý boj o vliv. Na Slovensku začal neviditelný zápas o nejsledovanější televizní zprávy v zemiStudio Televíznych novin na Markíze. Foto: TV MarkízaBabiš na videu s kohoutem označil ukrajinské obilí za kontaminované. „Na hraně šíření poplašné zprávy,“ reaguje ministrPředseda hnutí ANO a kohout Silver. Foto: Instagram Andreje BabišeTváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuEric Netland pracuje jako manažer v přepravní společnosti. Když jel na tříměsíční stáž do Česka, potkal tam svoji budoucí ženu Hanu. Foto: Jana Ciglerová, Deník NStarší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborníkKdy jít s nemocným dítětem k lékaři? A kdy může zpět do školky? Ilustrační foto: Adobe Stock„Asi jsme ho měli víckrát upozornit.“ Jak Středula kvůli nezaplaceným příspěvkům vypadl z odborů, kterým sám šéfovalStředula nezaplatil příspěvky za více než pět měsíců. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N Pointa N: Babiš dělá z kohouta velblouda. Nejde o obilí, ale o politikuPředseda hnutí ANO a kohout Silver. Foto: Instagram Andreje BabišeVládní návrh o státních zástupcích zamítl senátní výbor za deset minut. Ptali jsme se pročSenátní výbor odmítl novelu o státním zastupitelství. Plénum o ní rozhodne tento týden.Příměří je na dosah, zní z Egypta i Bílého domu, který s Izraelem ztrácí trpělivostDnešní izraelská razie v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Izraelští vojáci vedou zadržené Palestince. Foto: Mohammed Torokman, ReutersPoznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia„Studenti rychle vycítí, když je učitel spravedlivý. Mám zkušenost, že i s nejproblematičtějším žákem se nakonec dá domluvit, ale musí cítit z dospělého vůči sobě respekt,“ říká učitelka poděbradského gymnázia Jana Bartošová. Foto: Jana Ciglerová, Deník NAteliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do fináleAreál na Kraví hoře. Foto: Tobiáš Pospíchal, Deník NCo dělá Fico v „Putinovej riti“? Zahraniční politika ho nezajímá, mluví ke svým voličům, říká analytičkaSetkání lídrů V4 v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NPutin ohrožuje Evropu z východu, Trump ze západu, a tak se Evropané musí postavit na vlastní nohyAmerický prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Foto: Kremlin.ru

Nové články Deníku N

20:33Raději nakupuji akcie, ale pár procent do bitcoinu se vyplatí dát, říká finanční analytik 20:06Pointa N: Babiš dělá z kohouta velblouda. Nejde o obilí, ale o politiku 20:04Lanovka je první. Praha ještě nikdy nezastavila žádnou stavbu kvůli krajinnému rázu 19:49Vládní návrh o státních zástupcích zamítl senátní výbor za deset minut. Ptali jsme se proč 19:30Že důchody nepatří na burzu? Nikdy jsem neviděl hloupější heslo, říká šéf pražského trhu Koblic 17:58Vývoj bojů (739. den): Rusů je šestkrát více a nejsou k smíchu – boje v největším lese této války jsou jiné než jinde 17:26Ateliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do finále 17:06Příměří je na dosah, zní z Egypta i Bílého domu, který s Izraelem ztrácí trpělivost 16:06Co dělá Fico v „Putinovej riti“? Zahraniční politika ho nezajímá, mluví ke svým voličům, říká analytička 14:53Babiš na videu s kohoutem označil ukrajinské obilí za kontaminované. „Na hraně šíření poplašné zprávy,“ reaguje ministr 14:42„Asi jsme ho měli víckrát upozornit.“ Jak Středula kvůli nezaplaceným příspěvkům vypadl z odborů, kterým sám šéfoval 12:55Přelomové referendum a miliardové náklady: Švýcaři si odsouhlasili 13. důchod 12:32Snyder: Trump plní Putinova přání 11:41Je zákon pro všechny? Studio N live se soudkyní Kateřinou Šimáčkovou 11:36„Pokrok je poslední dobou velmi pomalý.“ Jak Rada Evropy hodnotí boj s korupcí v Česku 10:45Česko má stále nedostatek pěstounů, Česká televize vyráží do boje o jejich nábor 10:27„Odklon od Západu.“ Slovenská opozice se po setkání ministra zahraničí s Lavrovem obává o směřování země 09:48Putin ohrožuje Evropu z východu, Trump ze západu, a tak se Evropané musí postavit na vlastní nohy 09:17Tichý boj o vliv. Na Slovensku začal neviditelný zápas o nejsledovanější televizní zprávy v zemi 07:02Příroda kolem nás mizí rekordním tempem. Je tu revoluční pokus, jak to zvrátit 06:30Navštivte město, které už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupolu odhaluje rozsah válečných hrůz 06:24Starší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborník 06:00Magické spojení hudby a akrobacie v podání mistrů improvizace. To jsou Kmeny v Divadle BravoVčera 13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidentaVčera 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépeVčera 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostlVčera 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!02.03 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženu02.03 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia02.03 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UK