Romancov & spol.

Nový podcast o dění za našimi hranicemi, ve kterém vás politický geograf Michael Romancov se zahraniční redakcí Deníku N provedou důležitými momenty, konflikty i problémy současnosti. Kde leží jejich kořeny? Jaké nečekané souvislosti přehlížíme? Pokusíme se společně rozplést ten zamotaný svět. Každý pátek si poslechněte novou epizodu v plném znění. Jen na HeroHero a v rámci klubového předplatného na webu a v aplikaci Deníku N. Vždy následující pondělí bude k dispozici bezplatná část na podcastových platformách jako jsou Spotify nebo Apple Podcasts.

Podcast Romancov & spol.: Česko mělo v očích USA výsostné postavení díky Václavu Havlovi. „Havel se svým životním příběhem a osobností velmi dobře sedl jak Georgi Bushovi, tak Billu Clintonovi. My jsme si ale za Havla dosadili celou ČR a automaticky očekávali, že k nám pokaždé přijede americký prezident.“

Přes polovinu Američanů nevlastní cestovní pas. V Česku ho naopak má většina populace. Přesto z toho nelze usuzovat, že Američané nemají o cestování zájem. Jak to? O rozdílech mezi Evropou a USA, tentokrát více z české perspektivy, v dalším díle podcastu Romancov & spol s Michaelem Romancovem a Janou Ciglerovou.

Na konci 80. let skončila z Moskvy řízená invaze, která měla také v únoru výročí, odchodem po Mostu přátelství. Jaké cesty se ukazují u agrese proti Ukrajině? Podcast Romancov & spol. má u mikrofonu Michaela Romancova a Jana Wirnitzera.

Romancov a spol.: 24. února uběhly dva roky od plošné ruské agrese proti Ukrajině, 15. února jsme si připomněli 35. výročí sovětského stažení z Afghánistánu… Kam jsme se za tu dobu posunuli? A proč už zase máme válku?

Stovky Severokorejců vystoupily před pár dny z vlaku ve Vladivostoku a zjevně to nebyli turisté. KLDR zásobuje Rusko kromě raket i lidmi. Jsou to dělníci, nebo otroci? Podcastu Romancov & spol. má u mikrofonu Michaela Romancova a Magdalenu Slezákovou.

Za elektrickým drátem leží království tmy, zmaru a šílenství – anebo ne? V novém dílu podcastu Romancov & spol. hovoří Michael Romancov a Magdalena Slezáková o skutečné KLDR: krutém, ale racionálním režimu, který klame tělem. Co z toho získá Putin?

Na mezinárodní scéně se sexuální násilí jako typ válečného zločinu objevuje ve 20. století, součástí konfliktů je však mnohem déle. Jak nám v jeho chápání mohou pomoct dějiny Japonska, Německa, Rwandy, nebo USA? Víc v novém díle Romancov a spol.

Sexuální násilí je součástí ozbrojených konfliktů po celém světě od nepaměti. Proč je potřeba o tomto nástroji války mluvit i dnes? Nejen na to v rozhovoru s Dominikou Píhovou odpovídá politický geograf Michael Romancov.

Královna Alžběta II. vládla Británii a podstatné části světa sedm dekád. O tom, jak se od února 1953, kdy se dostala k moci, proměnila nejen britská monarchie a její vliv, ale i celý svět kolem, mluvila v novém díle podcastu Romancov a spol. s Michaelem Romancovem Anita Haas Mejzrová.

Co si představíte, když se řekne Indie? Indická vláda má jasno: velká učitelka, největší demokracie a do roku 2047 světová jednička. Premiér Módí vaří elixír z pěti surovin. Je ten recept jedlý? Podcast Romancov & spol. zkoumá i to, proč Indie možná brzy nebude Indie.

Je 26. ledna, svátek nezávislé Indie. Asijský obr slaví svobodu, kterou si vydobyl na Britech, a sebevědomě vzkazuje světu: „Tohle století patří nám!“ Ale je opravdu svobodný? A co může jeho proměnu ve světovou velmoc ohrozit? Nový díl podcastu Romancov & spol. odpovídá.

Už teď se dá říct, že i rok 2024 bude plný turbulentního dění. Kterých souvislostí si při pohledu do budoucna všímá Michael Romancov a jak nám při uvažování o světě mohou pomoci pojmy jako geopolitika a geoekonomika, s ním v další epizodě podcastu Romancov & spol. rozebírá Filip Zajíček.

Svět miloval Bee Gees, USA měly nového prezidenta Cartera a ve Francii se konala poslední poprava gilotinou. Českoslovenští soudruzi mezitím vedli velkou kampaň proti Chartě 77. V nové epizodě podcastu Deníku N Romancov & spol. si o tom s politickým geografem Michaelem Romacovem povídá redaktorka Anita Haas Mejzrová.

Američané i Evropané mají ve svých vzájemných vztazích období, kdy jeden druhého přezírají a kdy jeden druhého potřebují. Jak si stojíme zrovna teď a co nás čeká po letošních prezidentských volbách? Janě Ciglerové odpovídá Michael Romancov v dalším díle podcastu Romancov & spol.

Před 65 lety si Francouzi zvolili jako prezidenta Charlese de Gaulla. Ten je dodnes mimořádně populární. Proč? Jak změnil svět? A proč by nás měla Francie zajímat v české kotlině víc? V nové epizodě podcastu si s Michaelem Romancovem povídá Anita Haas Mejzrová.

Jak se v ruské společnosti zrodilo přesvědčení, že „bohulibé“ násilí je přípustné? A je krutost součástí ruské mentality? Cestu k pochopení ruské duše hledají politický geograf Michael Romancov s reportérkou Petrou Procházkovou v podcastu Romancov a spol.

Jak se v ruské společnosti zrodilo přesvědčení, že „bohulibé“ násilí je přípustné? A je krutost součástí ruské mentality? Cestu k pochopení ruské duše hledají politický geograf Michael Romancov s reportérkou Petrou Procházkovou v podcastu Romancov a spol.

Před 65 lety si Francouzi zvolili jako prezidenta Charlese de Gaulla. Ten je dodnes mimořádně populární. Proč? Jak změnil svět? A proč by nás měla Francie zajímat v české kotlině víc? V nové epizodě podcastu si Michael Romancov povídá s Anitou Haas Mejzrovou.

V nové epizodě podcastu Romancov & spol. se budeme v trochu netradičním kontextu bavit o Vánocích. Do pátrání, odkud a kam cestují vaše dárky, jaký poprask umí způsobit vánoční mapa jedné slazené limonády nebo kde se Vánoce vůbec neslaví, se pusťte společně s Michaelem Romancovem a Filipem Zajíčkem.

První díl podcastu Romancov & spol.: Je 8. prosince 2023 a k nám ozvěnou duní hřmot japonských letadel nad Pearl Harborem. Kdy tedy doopravdy začala druhá světová válka? V prvním díle nového podcastu Romancov & spol. vás Michael Romancov s Magdalenou Slezákovou zavedou daleko za kulisy z Hollywoodu.

Deník N spouští nový podcast Romancov a spol., který se bude věnovat dění za našimi hranicemi. Politický geograf Michael Romancov vás se zahraniční redakcí Deníku N provedou důležitými momenty, konflikty i problémy současnosti.

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (739. den): Rusů je šestkrát více a nejsou k smíchu – boje v největším lese této války jsou jiné než jindeUkrajinská jednotka s německým tankem Leopard v Doněcké oblasti. Foto: Friedrich Bungert / Sueddeutsche Zeitung / ČTKCo dělá Fico v „Putinovej riti“? Zahraniční politika ho nezajímá, mluví ke svým voličům, říká analytičkaSetkání lídrů V4 v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NSnyder: Trump plní Putinova přáníRepublikáni vstupují do řetězce podřízenosti, který je váže k Trumpovi a k Putinovi. Foto: Kremlin.ruStarší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborníkKdy jít s nemocným dítětem k lékaři? A kdy může zpět do školky? Ilustrační foto: Adobe StockPříroda kolem nás mizí rekordním tempem. Je tu revoluční pokus, jak to zvrátit„Aby se to povedlo, nesmíme mít velké oči.“ Vojtěch Kotecký. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVirgule ve službách marxismu. Jak se v ČSSR zkoumaly paranormální jevyRobert Pavlita ukazuje Františku Kahudovi jeden ze svých biogenerátorů. Přihlíží vynálezcova manželka. Foto: Milan SmržPutin ohrožuje Evropu z východu, Trump ze západu, a tak se Evropané musí postavit na vlastní nohyAmerický prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Foto: Kremlin.ruMoravské strojírny ČKD Blansko pod sankcemi za rok prodělaly čtvrt miliardyPodnik s dlouhou tradicí koupil ruský majitel před čtrnácti lety. Foto: ČTKAteliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do fináleAreál na Kraví hoře. Foto: Tobiáš Pospíchal, Deník NPříměří je na dosah, zní z Egypta i Bílého domu, který s Izraelem ztrácí trpělivostDnešní izraelská razie v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Izraelští vojáci vedou zadržené Palestince. Foto: Mohammed Torokman, ReutersVládní návrh o státních zástupcích zamítl senátní výbor za deset minut. Ptali jsme se pročSenátní výbor odmítl novelu o státním zastupitelství. Plénum o ní rozhodne tento týden.Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia„Studenti rychle vycítí, když je učitel spravedlivý. Mám zkušenost, že i s nejproblematičtějším žákem se nakonec dá domluvit, ale musí cítit z dospělého vůči sobě respekt,“ říká učitelka poděbradského gymnázia Jana Bartošová. Foto: Jana Ciglerová, Deník NMóda (ne)vládne Česku, olympijská módní kolekce tomu odpovídá. Výsměch oblékání běžných Čechů přehlíží důležité faktoryOlympijská kolekce českých sportovců pro letní olympijské hry v Paříži. Foto: Barbora ReichováNavštivte město, které už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupolu odhaluje rozsah válečných hrůzSnímek 20 dní v Mariupolu dokumentuje ruské útoky na obklíčený Mariupol. Foto: AP Photo/Jevhen MaloletkaNa mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Mužík se dostal do vedení majitele Novy a zůstal šéfem slovenské MafrySlovenská televize Markíza má na tamním trhu kvůli slabším veřejnoprávním médiím specifické postavení. Ilustrační foto: TV Markíza

Nové články Deníku N

Včera 20:33Raději nakupuji akcie, ale pár procent do bitcoinu se vyplatí dát, říká finanční analytikVčera 20:06Pointa N: Babiš dělá z kohouta velblouda. Nejde o obilí, ale o politikuVčera 20:04Lanovka je první. Praha ještě nikdy nezastavila žádnou stavbu kvůli krajinnému rázuVčera 19:49Vládní návrh o státních zástupcích zamítl senátní výbor za deset minut. Ptali jsme se pročVčera 19:30Že důchody nepatří na burzu? Nikdy jsem neviděl hloupější heslo, říká šéf pražského trhu KoblicVčera 17:58Vývoj bojů (739. den): Rusů je šestkrát více a nejsou k smíchu – boje v největším lese této války jsou jiné než jindeVčera 17:26Ateliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do fináleVčera 17:06Příměří je na dosah, zní z Egypta i Bílého domu, který s Izraelem ztrácí trpělivostVčera 16:06Co dělá Fico v „Putinovej riti“? Zahraniční politika ho nezajímá, mluví ke svým voličům, říká analytičkaVčera 14:53Babiš na videu s kohoutem označil ukrajinské obilí za kontaminované. „Na hraně šíření poplašné zprávy,“ reaguje ministrVčera 14:42„Asi jsme ho měli víckrát upozornit.“ Jak Středula kvůli nezaplaceným příspěvkům vypadl z odborů, kterým sám šéfovalVčera 12:55Přelomové referendum a miliardové náklady: Švýcaři si odsouhlasili 13. důchodVčera 12:32Snyder: Trump plní Putinova přáníVčera 11:41Je zákon pro všechny? Studio N live se soudkyní Kateřinou ŠimáčkovouVčera 11:36„Pokrok je poslední dobou velmi pomalý.“ Jak Rada Evropy hodnotí boj s korupcí v ČeskuVčera 10:45Česko má stále nedostatek pěstounů, Česká televize vyráží do boje o jejich náborVčera 10:27„Odklon od Západu.“ Slovenská opozice se po setkání ministra zahraničí s Lavrovem obává o směřování zeměVčera 09:48Putin ohrožuje Evropu z východu, Trump ze západu, a tak se Evropané musí postavit na vlastní nohyVčera 09:17Tichý boj o vliv. Na Slovensku začal neviditelný zápas o nejsledovanější televizní zprávy v zemiVčera 07:02Příroda kolem nás mizí rekordním tempem. Je tu revoluční pokus, jak to zvrátitVčera 06:30Navštivte město, které už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupolu odhaluje rozsah válečných hrůzVčera 06:24Starší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborníkVčera 06:00Magické spojení hudby a akrobacie v podání mistrů improvizace. To jsou Kmeny v Divadle Bravo03.03 13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidenta03.03 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépe03.03 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostl03.03 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!02.03 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženu02.03 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia02.03 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UK