Odkazem Karla Schwarzenberga je důraz na lidskost, laskavost a vůli k pochopení člověka, řekl prezident Petr Pavel při posledním rozloučení v katedrále svatého Víta. Prázdnota, kterou za sebou odchod Karla Schwarzenberga zanechává, je bolestná a veliká, pronesl.
Nyní nastává samotný obřad posledního rozloučení. Zazní píseň Hospodine, pomiluj ny a svatováclavský chorál, řeč přednese prezident Petr Pavel. (ČT24)
Přímluvy ve svatovítské katedrále pronesli starostka Prahy 1 Terezie Radoměrská a Miroslav Kalousek, se kterým Karel Schwarzenberg spoluzaložil stranu TOP 09.
Karel Schwarzenberg byl šlechtitelem našeho veřejného života, řekl v promluvě v katedrále kněz Tomáš Halík. Měl by vejít do naší historické paměti jako vychovatel soudobé české společnosti, vychovatel šlechetnosti, pronesl.
V katedrále zazněl chorál Dies irae („Den hněvu“), který popisuje den posledního soudu.
Pražský arcibiskup Jan Graubner na úvod obřadu v katedrále svatého Víta přivítal smuteční hosty a pronesl modlitbu. Čtení z listu svatého apoštola Pavla poté přednesl synovec Karla Schwarzenberga Ferdinand.
Liturgický průvod dorazil k oltáři svatovítské katedrály, doprovázen byl Mozartovým Requiem. Následuje minuta ticha.
Z Arcibiskupského paláce dorazil do katedrály svatého Víta průvod kněží, kteří se zúčastní mše za Karla Schwarzenberga. Povede ji pražský arcibiskup Jan Graubner.
Zádušní mši za Karla Schwarzenberga slouží pražský arcibiskup Jan Graubner. Mši spoluslouží také Tomáš Halík nebo pomocný biskup pražský Václav Malý. Rakev s ostatky Schwarzenberga je zahalena do schwarzenberské vlajky, před oltářem jsou vystaveny také Řády bílého lva a zlatého rouna.
Ve svatovítské katedrále v Praze začíná rozloučení s Karlem Schwarzenbergem. Zádušní mši přenáší Česká televize a lidé ji mohou sledovat i na obrazovkách na Hradčanském náměstí. Obřad je doprovázen státními poctami.
Ve Fragment Gallery v pražském Karlíně je ode dneška přístupná výstava fotografií nazvaná Pocta Karlu Schwarzenbergovi. Své snímky vystavuje dvacítka fotografů a fotografek.
Na Pražském hradě se začali po desáté hodině scházet hosté, kteří se zúčastní zádušní mše za Karla Schwarzenberga. Přijíždějí politici i přátelé.
Dramatik Milan Uhde se s Karlem Schwarzenbergem seznámil již před listopadem 1989. „Nikdy jsem od něj neslyšel jedinou falešnou větu. Neřekl jedinou větu, která by nezněla autenticky schwarzenbergovsky,“ vzpomíná pro Deník N.
Účast na dnešním pohřbu Karla Schwarzenberga potvrdilo i několik hlav států, včetně slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Pohřeb se státními poctami organizuje rodina bývalého ministra zahraničí, které v tom pomáhá Kancelář prezidenta republiky.
Vůz s ostatky Karla Schwarzenberga dorazil na Pražský hrad. V katedrále svatého Víta vrcholí přípravy zádušní mše, která začne v poledne. (ČTK)
Karel Schwarzenberg věřil, že zlo, stejně jako jeho náprava, jsou věcí příležitosti, píše v osobní vzpomínce na zesnulého přítele a spolupracovníka Michael Žantovský. „Lidí úplně zlých bylo podle něj málo, stejně jako lidí úplně dobrých. Neočekávat příliš mnoho byla jedna z nejužitečnějších rad, kterou od něj mohl člověk dostat.“
Vůz s rakví s ostatky Karla Schwarzenberga vyrazil z kostela Panny Marie pod řetězem na Malé Straně do chrámu svatého Víta, kde začne v poledne mše. Zádušní mši, které se zúčastní na tisíc pozvaných hostů, bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner.
Pohřby Schwarzenbergů byly vždy významnou událostí, podoba se během staletí měnila, říká historik Václav Grubhoffer, který o pohřebních tradicích rodu napsal knihu a bude mezi hosty posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem.
Do malostranského kostela Panny Marie pod řetězem se během tří dnů přišlo s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem rozloučit přes 11 000 lidí. Poslední návštěvníci u rakve s ostatky politika postáli dnes večer před 22.00.
Sobotního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem se zúčastní Ferdinand Zvonimir Habsburský jako oficiální zástupce rodu Habsburků. ČTK to dnes sdělil mediální zástupce rodiny Habsburků Martin Hamšík.
I v poslední den veřejné rozlučky s Karlem Schwarzenbergem v pražském kostele Panny Marie pod řetězem se u rakve střídají stovky návštěvníků. (ČTK)
Michael Žantovský v textu vzpomíná na Karla Schwarzenberga, na společné chvíle strávené na Hradě v týmu prezidenta Václava Havla, ale i při soukromých setkáních u dobrého jídla a pití. Mimo jiné píše o tom, co Karel Schwarzenberg jako jediné nesl opravdu těžce.
Se Schwarzenbergem se dnes přišlo do malostranského kostela Panny Marie pod řetězem rozloučit zhruba 3600 lidí. V pátek bude rakev vystavena naposled. (ČTK)
Deník N zjišťoval, kdo ze státníků a zástupců významných zahraničních rodů přijede na pohřeb Karla Schwarzenberga. Svou přítomnost potvrdilo už několik hlav státu.
Americký deník Jany Ciglerové, tentokrát jako vzpomínka na dávné setkání s Karlem Schwarzenbergem, který jí dal jednu z nejdůležitějších životních lekcí, aniž o tom věděl.
Od dnešního poledne bude vystavena rakev Karla Schwarzenberga. Veřejnosti bude přístupná v kostele maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem na Malé Straně v Praze do 22.00. V kostele bude až do pátku, kdy bude převezena na sobotní pohřeb na Pražský hrad. (ČTK)
Exprezident Klaus se zotavuje z těžkého průběhu covidu. Byl hospitalizován na infekční klinice Ústřední vojenské nemocnice. Kvůli nemoci se nezúčastní sobotní zádušní mše za Karla Schwarzenberga. (iDnes)
Smuteční řeč na pohřbu Karla Schwarzenberga povede prezident Petr Pavel. Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a senátorem se uskuteční příští sobotu na Pražském hradě.
Schwarzenbergova rakev bude vystavena příští týden od středy do pátku v čase od poledne do 22.00 v kostele Panny Marie pod řetězem na Malé straně. U uzavřené rakve exministra zahraničí budou stát čestnou stáž skauti a vojáci.
Do katedrály sv. Víta bude při pohřbu Karla Schwarzenberga vstup jen s pozvánkou, oznámilo Pražské arcibiskupství. Přenos liturgie bude v České televizi i na velkoplošné obrazovce poblíž katedrály.
Na pietní část pohřbu Karla Schwarzenberga naváže neformální událost s koncertem. Samotný pohřeb je plánovaný na 9. prosince v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, koncert bude odpoledne v pražské Lucerně.
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola na úvod plenárního zasedání vzdala hold Karlu Schwarzenbergovi. Mluvila o něm jako o velkém Evropanovi.
V katedrále svatého Štěpána ve Vídni se 16. prosince uskuteční zádušní mše za bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Informovala o tom dnes agentura APA. Schwarzenberg zemřel minulý týden, bylo mu 85 let.
Kondolenční knihu vystavenou k uctění památky Karla Schwarzenberga na českém velvyslanectví v Berlíně do dnešního odpoledne podepsaly přes tři desítky lidí, mimo jiné zástupci ambasád Slovenska, Polska a Maďarska. Představitelé velvyslanectví očekávají celkem asi 50 podpisů.
Desítky lidí přišly dnes do kostela v Čimelicích na bohoslužbu věnovanou Karlu Schwarzenbergovi. Politik a aristokrat strávil v Čimelicích část dětství. (ČTK)
Když se Karel Schwarzenberg narodil, údolím Vltavy u Orlíku zněly dělové salvy. O pár let později zažil v Čimelicích spojenecké nálety proti wehrmachtu. Přinášíme první kapitoly knižního rozhovoru Renaty Kalenské s bývalým ministrem zahraničí, který vznikl v roce 2021.
„Někdy mi i opravoval češtinu,“ vzpomíná Tomáš Czernin na návštěvy na Schwarzenbergově rakouském zámku před rokem 1989. V rozhovoru popisuje, proč říkal Karlu Schwarzenbergovi druhý tatínek a co pro něj „Kary“ znamenal.
Kondolenční knihu k úmrtí Karla Schwarzenberga dnes v sídle ministerstva zahraničí podepsalo asi 120 lidí. Vedle ministra Jana Lipavského (Piráti) to byla řada velvyslanců, například slovenská velvyslankyně Ingrid Brocková.
Karel Schwarzenberg byl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) státníkem a přesvědčeným Evropanem, noblesním a laskavým člověkem a především šlechticem duchem i původem.
Ruský opoziční politik v emigraci Michail Chodorkovskij vyjádřil zármutek nad úmrtím Karla Schwarzenberga. „Byl opravdový demokrat, jehož vliv daleko překračoval rámec české politiky. Byl neochvějný zastánce disidentů a klíčová postava vytváření zahraniční politiky své vlasti po sametové revoluci,“ napsal Chodorkovskij na síti X.
Kondolenční knihu k úmrtí Karla Schwarzenberga dnes na ministerstvu zahraničí podepsalo asi 40 lidí včetně papežského nuncia a velvyslanců Británie či Izraele, uvedl mluvčí. (ČTK)
Karel Schwarzenberg zemřel. Kým byl pro českou společnost? A co tu po něm zůstalo? O nenápadném dobru knížete Karla mluví Filip Titlbach s Janem Wirnitzerem.
Sněmovna zpřístupnila kondolenční knihu k úmrtí bývalého ministra a zákonodárce Karla Schwarzenberga. Informovala o tom na svém webu.
„Měl v sobě lásku k vlasti, cit ke svobodě a spravedlnosti a hlavně to, že to prostě dělat musel,“ popisuje místopředseda Senátu a TOP 09 Tomáš Czernin Karla Schwarzenberga, kterého nazývá druhým tatínkem. V rozhovoru mimo jiné vypráví o svých pobytech na Schwarzenbergově zámku v Rakousku od sedmdesátých let.
Kondolenční knihu k úmrtí bývalého ministra a poslance Karla Schwarzenberga vystaví Sněmovna odpoledne, informovala mluvčí kanceláře dolní komory. (ČTK)
Ministerstvo zahraničí vystaví kondolenční knihu k úmrtí bývalého ministra Karla Schwarzenberga dnes odpoledne a v úterý, informoval úřad. (ČTK)