První vydání Komunistického manifestu, Zápotockého čepice z koncentračního tábora, karikatura T. G. Masaryka. Výstava Zneužitá muzea občas sklouzává k prezentaci kuriozit, její poselství je ale hlubší: jak více než tři dekády po sametové revoluci nakládat se sbírkami tzv. stranických muzeí z dob komunismu?
Guvernér DeSantis na Floridě cenzuruje vybrané školní učebnice i předměty. Literatura pro děti i předměty musejí odpovídat novým konzervativním pravidlům prosazovaným možným favoritem příštích amerických prezidentských voleb.
Bulharský parlament uznal hladomor v letech 1932–1933 za genocidu Ukrajinců. Připomínat si její oběti budou Bulhaři každou poslední sobotu v listopadu. Podle prezidenta Ukrajiny Zelenského jde o „obnovení historické spravedlnosti“. (Sega)
V centru ruského Volgogradu byly odhaleny pomníky Stalinovi a maršálům Vasiljevskému a Žukovovi. Zítra si město za časů SSSR známé jako Stalingrad připomene 80 let od jedné z rozhodujících bitev druhé světové války. (Volgograd online)
Evropské monarchie ve 20. letech 21. století přistupují k větší modernizaci. Jinak by podle expertů nemusely přežít. Popisujeme, jakou cestu ony i jejich členové volí.
Romský památník v areálu bývalého vepřína v Letech na Písecku bude stavebně hotový za rok. Stavba vyjde na 98,6 milionu korun. Přispějí i norské fondy. (ČTK)
Seriál Přepište dějiny: Z toho, že se země po únorovém převratu v roce 1948 dostala do područí Stalina, nelze vinit jen jednotlivce, případně vnější okolnosti. Velký díl viny nese samotná tehdejší československá společnost, která se nechala přesvědčit komunisty a uvěřila jim.
Archeologové objevili nedaleko Káhiry mumii, která může být dosud nejstarším a nejlépe zachovaným nálezem těla v Egyptě. Ostatky muže jménem Hekashepes byly uloženy v sarkofágu, který byl uzavřen nejméně 4300 let. (BBC)
Přesně před 30 lety byl Václav Havel poprvé zvolen prezidentem České republiky. Zákonodárci Havla zvolili hned v prvním kole tajné volby, kdy pro něj hlasovalo 109 ze 200 poslanců. (ČT24)
Prezidentští kandidáti se v debatě dále shodli na tom, že se Československo v roce 1938 mělo bránit. „Samozřejmě by to přineslo oběti, ale jsem přesvědčen, že kdybychom se bránili, přišli by na pomoc spojenci,“ prohlásil Andrej Babiš.
Seriál Přepište dějiny: Ten, kdo neustále operuje mírem, často myslí něco jiného. A minulost je toho výborným příkladem. Ve dvacátém století se mír stal jedním z masivně zneužívaných pojmů. A v sovětském bloku se za mír bojovalo o sto šest.
„Bojovat se musí se zbraněmi v ruce. Kdyby Ukrajinci jako Češi protestovali proti ruské invazi ‚platonicky‘, už by Rusové byli zase až u nás,“ říká spisovatel Jan Novák.
Tento týden probíhalo Světové ekonomické fórum, kde vrcholní politici, podnikatelé, vybraní intelektuálové a novináři diskutovali o nejnaléhavějších problémech, kterým svět čelí. Hostem byl letos i ekonomický historik Adam Tooze, který poskytl Deníku N rozsáhlý rozhovor.
Podceňujeme radikální novost naší situace, říká historik Adam Tooze o světě polykrize. „Válku, energetický šok, přízrak jaderného konfliktu, pandemii i klimatickou krizi musíme řešit najednou. Kdykoliv jsme v pokušení říct, že jde o jeden velký problém X, musíme mít na paměti, že ve skutečnosti špatně chápeme situaci.“
Ústavní soud se zastal Němce Thomase Bartsche, jemuž českoslovenští pohraničníci prostřelili koleno při pokusu o přechod železné opony směrem na Západ. České soudy mu jako odškodnění přiznaly jen 5550 korun.
Spolek Dekomunizace.cz odstraní banner vyvěšený na pražském Újezdě, který spojuje československého komunistického prezidenta Gustáva Husáka s Andrejem Babišem. Za slogan „Dalšího Čechoslováka už ne“ čelil kritice na sociálních sítích.
Evropský židovský kongres požaduje omluvu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který srovnal pomoc USA Ukrajině s genocidou Židů a politikou Hitlera. Lavrov použil termín „konečné řešení ruské otázky“, který je variací na „konečné řešení židovské otázky“. (Gazeta.ru)
Pražský hrad kvůli velkému zájmu veřejnosti prodloužil výstavu korunovačních klenotů v katedrále svatého Víta do úterý 24. ledna. Výstava, která byla pro veřejnost otevřena v úterý, měla původně skončit v sobotu.
Ve věku 98 let na začátku ledna zemřel francouzský novinář Jean Clémentin, jeden z významných redaktorů francouzského satirického časopisu Le Canard enchaîné. Ten o jeho skonu informoval dnes, uvedla agentura AFP.
Andrej Babiš před druhým kolem znovu prohlašuje, že nikdy nebyl agentem StB a že jej „terorizovala“. „Byl. A je tak nadále veden,“ reaguje jednoznačně bývalý ředitel slovenského Ústavu paměti národa Ondřej Krajňák.
Historička specializující se na novodobé vojenské dějiny a akce českých vojáků v zahraničí přináší dosud nepublikovaná svědectví příslušníků československého praporu UNPROFOR, kterým se v lednu roku 1993 podařilo z takřka beznadějné situace zachránit třiapadesát francouzských vojáků odříznutých srbskými ozbrojenci na chorvatském pobřeží.
Česko si dnes připomnělo 54. výročí Palachova sebeupálení. „Palach měl mimořádnou úctu k životu. Jak někdo zabil živáčka, choval se až cholericky,“ vzpomínali na něj v archivním textu Deníku N spolužáci.
Cenu americké filmové kritiky za nejlepší cizojazyčný seriál získalo drama Pachinko. Sága z produkce Apple TV+ poutavě vypráví příběh čtyřgenerační korejské rodiny, imigrantů v Japonsku – a s tím i část dějin 20. století.
Sarkofág egyptského faraona Ramesse II. Velikého se po padesáti letech vrátí do Paříže. Ve francouzské metropoli bude vystaven od letošního dubna do srpna díky výjimce, kterou pro Paříž učinily egyptské úřady.
Jeden zahraniční recenzent Bregmanovo rozvažování vyhodnotil výstižně jako „socialistické myšlenky stravitelné pro kapitalisty“, píše o knize Lidstvo: Dějiny naděje historik Jakub Rákosník.
Oba přítomní kandidáti v předvolební debatě na CNN Prima News se neshodli, zda by jmenovali ústavním soudcem člověka, který byl členem KSČ. Pavel by jej jmenoval, pokud by splnil potřebná kritéria, Nerudová nikoliv.
V Aténách dnes ve věku 82 let zemřel poslední řecký král Konstantin II. Informovaly o tom řecká média i zahraniční agentury. Konstantin II. vládl do roku 1967, kdy ho vojenská junta, se kterou dříve spolupracoval, donutila opustit zemi.
Vydávání tiskovin vlastním nákladem v totalitních režimech možná připomene nový významný den. Vláda podle podkladů pro středeční schůzi zřejmě podpoří novelu skupiny koaličních poslanců, podle níž by se 12. říjen stal Dnem samizdatu.
Zveřejnění staré mapy rozpoutalo v Nizozemsku pátrání po nacistickém pokladu v hodnotě milionů eur. Podle Národního archivu, který mapu zveřejnil, poklad ukryli během druhé světové války dva němečtí vojáci u vesnice Ommeren na východě země. (reuters)
Nizozemský premiér Mark Rutte se kvapně omluvil za otrokářský systém, který ve svých bývalých koloniích země provozovala několik století. Od surinamské komunity si za to vysloužil konstatování, že „kolonizátor se zase na nikoho neohlíží“.
Churchillův nástupce Attlee patří mezi nejvýznamnější britské premiéry. Dříve vysmívaný politik je dnes považován za úspěšného a efektivního koordinátora a strůjce sociální reformy. V lednu si Británie připomíná 140. výročí jeho narození.
Škoda Auto předala Národnímu technickému muzeu v Praze jeden ze dvou prototypů vozu Škoda Fabia RS Rally2, vyvíjeného pro soutěže na asfaltových tratích. Navázala na historickou spolupráci, která začala ve 30. letech 20. století.
Český historik Vilém Prečan dostal na Slovensku od prezidentky Zuzany Čaputové státní vyznamenání. Význam toho, co Prečan udělal pro šíření českého a slovenského svobodného myšlení, nelze docenit, píše Martin M. Šimečka.
Do Řecka by se už brzy mohly vrátit takzvané Elginovy mramory, tedy část sochařské výzdoby starověkého chrámu z aténské Akropole, o něž vede Řecko skoro 200 let spor s Británií. Podle listu Daily Telegraph a agentury Bloomberg je velmi blízko podpisu smlouva o dlouhodobé zápůjčce.
Seriál Přepište dějiny: V prvním roce samostatné České republiky výrazně oslabil vliv prezidenta, což vedlo tehdy aktuální hlavu státu i obě následující ke snaze vlivu opět dosáhnout. Třeba i na úkor ústavy. Po třiceti letech se zdá, že první rok nové republiky teprve teď pomalu doznívá.
Polovina české veřejnosti nyní považuje rozdělení Československa před 30 lety za správný krok, zatímco 39 procent ho hodnotí jako nesprávný a zbytek neví. Z průzkumu CVVM vyplývá, že o něco kritičtěji rozpad federace vnímají lidé, kteří jsou pamětníky této události.
Vláda možná přes výhrady ministerstva školství podpoří novelu pěti koaličních poslanců, podle nichž by mezi významné dny měl nově patřit Den samizdatu. Připadal by podle předlohy na 12. října.
„To nebyla bitva, to byla jatka.“ Jednu z nejkrvavějších a největších bitev celé občanské války ve Spojených státech představovalo střetnutí u virginského městečka Fredericksburg ležícího na řece Rappahannock v prosinci 1862. Detaily přibližuje další díl seriálu Bitvy známé a neznámé.
Odsouzená 97letá bývalá sekretářka v nacistickém koncentračním táboře Stutthof Irmgard Furchnerová podala dovolání. Minulý týden jí soud uložil dvouletý podmíněný trest.
Kniha Osvícenství tady a teď jednoho z nejvlivnějších světových intelektuálů Stevena Pinkera je stejně tak obsáhlá jako kontroverzní. Přináší poselství, že „pokrok nezastavíš“, v čemž je ale možná až příliš optimistická.
Vandalové na jihu Austrálie poškodili 22 tisíc let staré jeskynní umění. Jeskyně je posvátným místem Aboridžinců a cenným archeologickým nalezištěm. Po pachatelích pátrá policie. (CNN)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který vystoupil s velmi odhodlaným projevem v americkém Kongresu, si opětovně vysloužil srovnání s bývalým britským premiérem Winstonem Churchillem, napsal britský list The Times.
Běloruský lídr Lukašenko a ruský prezident Putin se v Minsku dohodli na dalších vojenských manévrech a společné výrobě vojenské techniky. Putin také chce organizovat soudní procesy s nacisty, kteří páchali zločiny a genocidu sovětského lidu během Velké vlastenecké války. (MK)
Jak dopadl největší střet císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna a švédského krále Gustava II. Adolfa přibližuje další díl seriálu Bitvy známé a neznámé. Ten vychází při příležitosti výročí věhlasných, ale i téměř zapomenutých střetů.
Seriál Česká inteligence 20. století: Nepřijít k moci nacisté a komunisté, patřil by Ivan Medek k demokratické elitě. Poměry po roce 1938 ho vytlačily do role outsidera. Nepřijal ji, bojoval s ní a tento zápas skončil jeho morálním vítězstvím ještě před pádem totality, píše Pavel Kosatík.
Národní archiv USA zveřejnil téměř 13 tisíc neredigovaných dokumentů, které souvisejí s atentátem na prezidenta Johna F. Kennedyho. Stalo se tak krátce poté, co prezident Joe Biden vydal nařízení, kterým jejich zveřejnění povolil.
Europoslanci převážnou většinou hlasů uznali jako genocidu hladomor, který na Ukrajině ve 30. letech minulého století vyvolal sovětský režim. (ČTK)
Senát po vzoru Sněmovny a parlamentů dalších zemí označil hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933 za genocidu, kterou způsobil stalinský režim.
Na severu Španělska, v autonomním regionu Baskicko, exhumoval forenzní tým 53 těl z hromadných hrobů, které byly vykopané za režimu diktátora Franciska Franka v roce 1941.