Jevgenij Prigožin

Ukrajinský prezident Zelenskyj veřejně řekl, že šéfa vagnerovců Prigožina nechal zabít Putin. „Putin se odrovnal – jako člověk i jako politik. Zabil Prigožina – přinejmenším takové máme informace,“ sdělil. Dodal, že Prigožinova smrt pro Ukrajinu znamenala, že je „o jednoho teroristu méně“. (ČTK)

Firmy napojené na nedávno zesnulého Jevgenije Prigožina v Česku nadále existují. Není zřejmé, zda jsou v Česku momentálně aktivní ani jaká je jejich skutečná činnost.

Podle tiskové služby vagnerovců byl jejich vůdce Prigožin pochován dnes kolem 13. hodiny místního času na Porochovském hřbitově v Petrohradě, bez účasti veřejnosti. Tak si to údajně přáli Prigožinovi příbuzní.

Na Severním hřbitově v Petrohradě začal pohřeb pěti z deseti obětí katastrofy letadla, ve kterém cestoval pravděpodobně i šéf vagnerovců Prigožin. On sám ale zřejmě mezi pochovávanými není. Asi sto lidí se přišlo rozloučit mimo jiné s vojenským velitelem skupiny Utkinem alias Vagnerem. (Vagner Live)

Kreml nemá informace o nadcházejícím pohřbu šéfa Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Přítomnost prezidenta Vladimira Putina se ale nepředpokládá. Podle agentury TASS to dnes sdělil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Polsko a tři pobaltské země vyzvaly Bělorusko, aby poslalo ze země Vagnerovu skupinu kvůli obavám o bezpečnost hranic. Tu ještě zhoršila přítomnost ruské polovojenské organizace. Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński požadavek vznesl na tiskové konferenci za účasti svých litevských, lotyšských a estonských protějšků. (Washington Post)

Jevgenije Prigožina možná pohřbí na petrohradském Serafimovském hřbitově, napsal server Fontanka. Před hlavní branou hřbitova instalovali bezpečnostní rámy na detekci kovů.

Komentář: Co se dělo s Prigožinem od okamžiku, co ukončil pochod na Moskvu? Možné vysvětlení, které ze všeho nejvíc připomíná mafiánský thriller, nabízí diplomat Michael Žantovský.

Záplavu nových teorií o předpokládané Prigožinově smrti vyvolal starší rozhovor, ve kterém ruský šéf žoldáků řekl, že by byl raději zabit, než aby lhal své zemi. Mluvil také o rozpadu letadla na obloze. (Reuters)

Ruští vyšetřovatelé oficiálně potvrdili, že šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zemřel při středeční nehodě letadla. Ukázaly to podle nich rozbory DNA.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vagnerovcům podepsat přísahu věrnosti ruskému státu. Dekret od Putina přišla po letecké události, která zabila Jevgenije Prigožina, šéfa žoldnéřské skupiny.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil bojovníkům Vagnerovy skupiny, aby podepsali přísahu věrnosti ruskému státu. Učinil tak poté, co při pádu letadla pravděpodobně zemřel lídr žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin. (Reuters)

Podle britské rozvědky za likvidací majitele Vagnerovy skupiny Prigožina může stát generál Averjanov, zástupce šéfa ruské tajné služby GRU. Jeho jméno je spojeno i s výbuchem ve Vrběticích. O tom, jak zlikvidoval Prigožina, jsme psali zde.

Druhé letadlo, které bylo v době Prigožinova pádu ve vzduchu, nepatřilo vagnerovcům a ani se žoldnéřskou skupinou nemělo žádné spojení, řekl šéf společnosti provozující letadla. Na druhé letadlo upozorňoval i vagnerovský kanál Grey Zone. (Guardian)

Prigožinovi zlomily vaz pýcha, nenasytnost, Afrika a generál GRU, který vyhodil do vzduchu Vrbětice. Jak probíhala operace po obsazení zlatých dolů a likvidaci hlavního vagnerovce?

Žoldnéři z Vagnerovy skupiny zůstanou v Bělorusku, bude jich tu až 10 000, prohlásil běloruský lídr Alexandr Lukašenko podle agentur. Tvrdil, že Prigožina, který zemřel po pádu letadla, varoval. (ČTK, FT)

Smrt šéfa Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, pokud se potvrdí, otestuje podle BBC houževnatost operací tisícovek žoldnéřů působících v Mali, Středoafrické republice a Libyi.

Nic nenasvědčuje tomu, že by letadlo šéfa ruské Vagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenije Prigožina zasáhla raketa země–vzduch, uvedl dnes mluvčí Pentagonu. Reagoval tak na dřívější zprávu agentury Reuters, která to napsala s odvoláním na dva nejmenované americké činitele.

Na místě pádu letadla, na jehož palubě měl být i vůdce vagnerovců Jevgenij Prigožin, bylo nalezeno deset těl. Teď se zjišťuje, které komu patří. Foto: Dmitrij Lebeděv, Komersant foto / Reuters

Uvězněný ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj označil pád letadla s vůdcem soukromé žoldnéřské armády Jevgenijem Prigožinem za teroristický čin, z jehož spáchání obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina.

Komentář Ekateriny Kanakove: Ať už byl na palubě letadla sám Prigožin, jeho dvojník, nebo šlo o fingovanou akci, ať už se prostě jenom ukryl, nebo byl zabit, Prigožin je minulostí. Kdo ho zlikvidoval, je vedlejší. Mnohem více mě zajímá, kdo je další na řadě.

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS vyjádřil soustrast pozůstalým po Prigožinovi, označil jej za talentovaného člověka. Vyšetřování pádu letadla si vyžádá čas, řekl. (ČTK)

Vladimir Putin. Foto: Kremlin.ru

Spojené státy se domnívají, že soukromý letoun, který se ve středu zřítil v ruské Tverské oblasti a ve kterém byl zřejmě šéf Vagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin, sestřelila raketa země–vzduch odpálená z území Ruska. Agentuře Reuters to dnes řekli dva nejmenovaní američtí činitelé.

Ukrajina nemá nic společného s Prigožinovou smrtí, řekl ukrajinský prezident Zelenskyj. V narážce na Vladimira Putina před novináři dodal, že „každý si uvědomuje, kdo s tím má něco společného“. (Guardian)

S pádem Prigožinova letadla by mohla mít co do činění ruská Federální služba bezpečnosti (FSB), sdělily podle stanice BBC zdroje z britské obrany. FSB je loajální ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a řídí pohraniční síly. (BBC)

Šéf žoldnéřské Vagnerovovy skupiny Jevgenij Prigožin je mrtev, napsal podle ruskojazyčného serveru BBC telegramový kanál Grey Zone, spojovaný s vagnerovci, po havárii letadla v Tverské oblasti.

„Dokud Prigožin žil a létal po světě, byl hrozbou pro Putina a jeho image,“ říká analytik Doug Klain. Pokud je za pád letadla odpovědný Putin, je to podle experta „vzkaz všem ostatním, že pokud se ho pokusí svrhnout, čeká je totéž“.

Jevgenij Prigožin 21. srpna. Foto: Profimedia

Jevgenij Prigožin se dnes odpoledne setkal s představiteli moskevského regionu, píše portál Meduza. Jeho dva zdroje tvrdily, že je překvapilo, že Prigožin byl i nadále schopný dělat byznys v Rusku.

Z trosek Prigožinova letadla byla vytažena těla všech deseti lidí, kteří byli na palubě. Uvedla to ruská agentura Interfax s odkazem na záchranáře. (Inerfax, BBC)

Na palubě havarovaného letadla byl i Dmitrij Utkin, který je považován za zakladatele Vagnerovy skupiny. Utkin měl přezdívku Vagner, pravděpodobně na počest Richarda Wagnera, oblíbeného skladatele Adolfa Hitlera. (BBC)

Centrum Vagnerovy skupiny v Petrohradě rozsvítilo své budovy do tvarů kříže. Došlo k tomu po potvrzení smrti samotnou skupinou.

Vagnerova skupina sdílela na Telegramu oficiální prohlášení ke smrti Jevgenije Prigožina. „Již brzy se dozvíte, jaké mají vagnerovci pokyny a jaké budou činy skutečných vlastenců země!“

Šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeden z velitelů žoldnéřů Dmitrij Utkin byli na palubě havarovaného letadla, uvádí podle ruské agentury TASS Rosaviacija. (TASS, ČTK)

Jevgenij Prigožin je po smrti, píše podle ruskojazyčného serveru BBC Grey Zone, telegramový kanál napojený na žoldnéře Vagnerovy skupiny. (ČTK)

Foto: ČTK

Americký prezident Joe Biden naznačil, že za pádem Prigožinova letadla u Moskvy mohl stát ruský prezident Vladimir Putin. „V Rusku se toho moc nepřihodí bez vědomí Putina,“ řekl Biden. (CNN)

Na místě, kde spadlo Prigožinovo letadlo, bylo zatím nalezeno osm těl, informuje Russia-24. Ruská státní média uvádějí, že na palubě letadla bylo deset lidí. Žádná z obětí podle ruských představitelů zatím nebyla identifikována. (CNN)

Vagnerovské účty na Telegramu uvádí, že pokud se potvrdí smrt Prigožina, vystoupí velitelé vagnerovců s prohlášením. Některé již dokonce tvrdí, že je Prigožin po smrti. U zprávy s prohlášením také tvrdí, že na videích spadlého letadla jsou vidět stopy po munici protivzdušné obrany.

Pokud jde o Prigožina, musíme počkat, až se rozplyne válečná mlha, řekl Zelenského poradce Mychajlo Podoljak v reakci na pád letadla šéfa vagnerovců. „Je však jasné, že Putin nikomu neodpouští svůj vlastní brutální strach,“ dodal.

„Nikdo by neměl být překvapen, pokud se potvrdí zprávy o Prigožinově smrti,“ reaguje Bílý dům na zprávy o pádu Prigožinova letadla. Prezident Joe Biden byl o situaci vyrozuměn. (CNN)

Ruský státní úřad pro letectví Rosaviation uvedl, že speciálně vytvořená komise již „začala vyšetřovat okolnosti a příčiny pádu letadla Embraer-135“. Klíčové bude nalezení černých skříněk. (CNN)

Jevgenij Prigožin, v mládí přezdívaný „Žako“, se v osmnácti letech stal vůdcem zločinecké bandy, pak si odseděl deset let ve vězení. Přes celá záda má vytetovanou ženu, chybí mu článek prsteníčku na levé ruce a s Putinem ho pojí dlouholeté přátelství. Připomeňte si, kdo je Jevgenij Prigožin.

Prigožin byl podle serveru Fontanka na palubě havarovaného letadla. Kromě něj tam bylo i vedení vagnerovců. Podle předběžných údajů bylo na palubě deset lidí, všichni zemřeli. Další letadlo, které se pojí s podnikatelem, podle Flightradaru přistálo na letišti Ostafievo.

Další zprávy naznačují, že na místě havárie Prigožinova letadla bylo nalezeno osm těl, informuje ruská agentura RIA Novosti. Dřívější zprávy uváděly deset obětí. (BBC)

Letadlo, ve kterém měl být i Jevgenij Prigožin, spadlo jen 50 kilometrů od rezidence Vladimira Putina. Zpočátku se objevily informace, že letadlo sestřelila protivzdušná obrana, experti se však přiklánějí k verzi, že na palubě došlo k výbuchu, protože na videích není vidět kouřová clona. (Denník N)

Vše, co víme o havarovaném letadlu Jevgenije Prigožina: Spekulace na kanálech Telegramu naznačovaly, že havarované letadlo bylo letadlo Embraer Legacy se sériovým číslem RA-02795.

Všech deset lidí na palubě Prigožinova letadla je mrtvých, uvádí ruská agentura Interfax s odkazem na ruské ministerstvo pro mimořádné události. Na palubě bylo sedm cestujících a tři členové posádky. (BBC)

Jevgenij Prigožin podle ruského investigativního novináře Andreje Zacharova ve středu odletěl z Afriky do Ruska. „Co se týká Prigožina, zatím mohu říci: dnes skutečně přiletěl do Ruska z Afriky, byl s ním celý velitelský štáb vagnerovců.“ 

Žádný z účtů na sociálních sítích, o kterých se věří, že jsou spojené s Prigožinem, dosud nepotvrdily, zda je mrtvý, nebo živý. Některé zdroje tvrdí, že v době havárie bylo ve vzduchu také další soukromé letadlo, které vlastní, to také odlétalo z Moskvy. (BBC)

V pondělí večer se Jevgenij Prigožin objevil na videu zveřejněném na sociálních sítích a tvrdil, že je v Africe. V pouštní krajině řekl, že pracuje na tom, aby „Rusko bylo ještě větší na všech kontinentech a Afrika ještě svobodnější“. „Pracujeme. Teplota +50 stupňů. Všechno, co máme rádi,“ řekl šéf Vagnerových žoldáků na kameru. Kdy bylo video natočeno, nelze ověřit. (Le Figaro)

Další zpráva nyní naznačuje, že na místě havárie bylo nalezeno osm těl, uvedla ruská státní tisková agentura RIA Novosti s odkazem na záchranné služby. (BBC)

Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace se soukromé letadlo Embraer Legacy zřítilo u obce Kujenkino v Tverské oblasti severozápadně od Moskvy. „Ruské ministerstvo pro mimořádné situace provádí na místě pátrací operace,“ uvádí ministerstvo.

Nové články Deníku N

17:52Obědové krabičky kvůli zdražování obsadily lednice českých kanceláří 17:47Polskou opozici potěšila statisícová účast na setkání ve Varšavě, v průzkumech ale vede vláda 17:23Bezprecedentní jednání ministrů zahraničí EU: v metropoli válčící Ukrajiny. Jednali i o Slovensku 16:35Byl jsem s Redlem na Seychelách, o jeho podpoře STAN nesmím mluvit, řekl policii Polčák 16:34Nobelova cena za lékařství pro dva vědce, kteří se nedali odradit a vyvinuli mRNA vakcíny 16:28Vývoj bojů (586. den): Jak Rusové pod Robotyne vybudovali pevnost, která zastavila ukrajinskou ofenzivu 16:14Baroš stáhl návrh na insolvenci. S investorem, který mu dlužil, se dohodl 16:05Lidovci tlačí na ODS kvůli eurokandidátce. Jurečka varuje před ohrožením značky a další spolupráce 15:41V pokoji byl cítit levný parfém. Opoziční novináři hledali úkryt v Evropě, agenti si je ale našli 15:34Slovenská prezidentka Čaputová pověřila šéfa Směru Fica sestavením nové vlády 15:20Slovenské volby jsou pro Česko varováním. V něčem jsme na tom ale ještě hůř 15:07Co by vláda Směru znamenala pro Ukrajinu? Největší problém nemusí být Fico 14:37Studio N: Jak slovenské volby vyhrál Kreml 13:58Bulovka nabízela anesteziologům odjinud až tři tisíce za hodinu. S částí protestujících se zatím nedohodla 12:10Jak Fico uspěl i díky ovládnutí Facebooku. Zřejmě zlákal i část voličů krajní pravice 06:30Znovu se musí schovávat, spisovatel Salman Rushdie je ale odvážný i po útoku 06:30Sylvester Stallone patří do starého železa. Nebo ještě ne? Čtvrtí Expendables marně hledají mladé nástupce akčních legend 06:00Pětadvacátý Designblok startuje již tento týden. Nabídne designové novinky evropských etablovaných hvězd i mladých talentů, edukační program i technologické inovace. Co nesmíte minout?Včera 20:16Zemřel podnikatel Horák, který měl blízko k Mynářovi. Kromě katarské mise byl spojen i s kauzou DozimetrVčera 19:55Jak se ze sedmičky opět stala dvojka. Ficův věrný Kaliňák může mít v jednáních o vládě klíčovou roliVčera 18:37Anketa: Jak si vedl Petr Dvořák v čele České televize?Včera 15:46Progresivní Slovensko se nechce vzdát, ale ví, že Pellegrinimu musí dát nabídku, která se neodmítáVčera 12:50Co může Fico udělat po volbách, když už viděl Kaliňáka za mřížemiVčera 11:42ANO výrazně vede, podle STEM ale nedokáže přetahovat voliče vládní koaliciVčera 09:05O Ficově vládě rozhodne Pellegrini. Jeho Hlas přitahovaný Směrem se pokusí zlomit ŠimečkaVčera 08:45Sněmovna zakládá oddělení marketingu, preferuje specialisty na „rychloobrátkové zboží“Včera 08:23Do slovenského Parlamentu se vrací SNS. Už se vidí ve vládě, poslanecký klub bude plný konspirátorů a rusofilůVčera 07:34Není to konec světa. Fico vyhrál, ale Slovensko mu nepatříVčera 06:30Zemřela na tyfus, nebo to byla vražda? Urozená Lucrezia Medicejská jako tragická hrdinkaVčera 06:30Komik Russell Brand čelí podezření ze sexuálních útoků. Zastali se ho Elon Musk a Andrew Tate, mluví o „obvinění šílených mrch“