Vládní balíček s vyššími odvody OSVČ švarcystém a nerovnosti mezi živnostníky neřeší, popisují ve studii think tank IDEA a výzkumná společnost PAQ Research. Autoři navrhují revizi paušálů. (ČTK)
Ekologové z Hnutí Duha navrhli v připomínkách k vládnímu konsolidačnímu balíčku osvobodit veřejnou dopravu od DPH. Nesouhlasí ani s navýšením daně na opravy obuvi, kožených výrobků a kol z deseti na 21 procent.
Unie vydavatelů navrhla ve vládním konsolidačním balíčku přeřazení tištěných deníků ze základní sazby DPH zpět do snížené sazby daně k časopisům. Organizace to sdělila ministerstvu financí v připomínkovém řízení. Termín pro podání připomínek vyprší o dnešní půlnoci.
Ministerstvo práce a sociálních věcí žádá přehodnocení navýšení náhrad pro bývalé prezidenty, s nímž počítá vládní ozdravný balíček. Podle úřadu je zdvojnásobení částky velkorysé.
Zachovat daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, uvalit spotřební daň na tiché víno nebo zrušit navýšení pojistného pro OSVČ o deset procent jsou některé z požadavků, které má Asociace malých a středních podniků a živnostníků ke konsolidačnímu balíčku.
Svaz měst a obcí v připomínkách ke konsolidačnímu balíčku odmítá změny rozdělení daní mezi stát a samosprávy či podíl státu na dani z nemovitosti. Varuje také před omezením možností čerpat evropské dotace, pokud vláda sníží jejich spolufinancování z rozpočtu.
Z vládních opatření hodnotí lidé nejhůře zvýšené DPH na léky či vyšší daň z nemovitosti, ukazují data agentury STEM/MARK. Kriticky nahlížejí také na zařazení novin do nejvyšší daňové sazby. Tento krok paradoxně nejčastěji odmítají voliči pětikoalice.
Část vládní koalice si nevybavuje, jak se do konsolidačního balíčku dostalo dvojnásobné navýšení renty exprezidentů Václava Klause a Miloše Zemana. STAN nyní požaduje, aby vládní partneři tento bod vyřadili a jednalo se o něm zvlášť.
Na pivu po obědě nebo vychutnávání si kvalitního koňaku nic není, problémem je nadměrné pití, hájí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na Twitteru návrh daňového balíčku, který zachovává nulovou spotřební daň na tiché víno. Podle odborníků ale neexistuje žádná bezpečná dávka alkoholu.
Podle dokumentu k vládnímu ozdravnému balíčku mohl kabinet zvolit tři cesty úspor. Fialův kabinet si vybral tu, která nejvíc osekává veřejné výdaje. Vládní analýza přitom sama přiznává, že tato varianta je nejméně výhodná pro chudé Čechy.
Vláda Petra Fialy chce podle zjištění Deníku N omezit spoluúčast státu na projektech financovaných z evropských fondů. Peníze by místo něj musely doplnit obce nebo kraje.
Bývalý vládní zmocněnec pro média Michal Klíma v otevřeném dopise požádal premiéra Fialu, aby nechal znovu posoudit zařazení části médií do základní sazby DPH. Podle Klímy toto opatření nehraje z pohledu celkového rozpočtu zásadní roli, pro média je ale problematické.
Změny DPH zkomplikují výpočet sazby u některých položek, které kombinují nápoje a potraviny. Jde například o kávu s mlékem. Zatímco káva je nápoj s DPH 21 procent, mléko je potravina s DPH 12 procent. Problém může nastat také u nápoje chai latté nebo u milkshaků. (Seznam Zprávy)
Za konsolidační balíček nese podle poslance za ANO Patrika Nachera odpovědnost vláda, proto by ho neobstruoval. Na důchodové reformě se podle něj koalice musí dohodnout s opozicí, nebo čelit obstrukcím, prohlásil v podcastu Aréna N.
„Je to prostě tak, že zatím víme kolik ušetřit, ale ne kde přesně,“ zní od zdrojů z vlády. Detaily konsolidačního balíčku se ještě stále ladí. Firemní svazy to kritizují.
Do nejvyšší daňové sazby budou spadat tituly, které vychází alespoň čtyřikrát týdně. Hospodářským novinám to sdělila mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová. Právě nejasné odlišení novin a časopisů kritizovali mediální experti. (Hospodářské noviny)
Velké vydavatelské domy předpokládají, že zvýšení DPH z 10 na 21 procent pro noviny urychlí propad trhu denního tisku z loňských 10 procent na letošních 15 až 20 procent. Vedle chystaného zvýšení daně totiž noviny zdražují i kvůli rostoucím nákladům na papír, tiskárnu a distribuci.
Spotřební daň na víno by podle vládních politiků poškodila české vinaře vůči konkurentům z ciziny. Pro ty by ale přitom platila stejná pravidla. Rozebíráme argumenty proti novému zdanění.