Umělá inteligence

Microsoft předvedl, jak si představuje rozšíření kancelářských programů (Word, Excel, PowerPoint apod.) o prvky umělé inteligence. Google na amerických a britských uživatelích testuje službu Bard, což je jeho odpověď na ChatGPT a službu Chat Bing od Microsoftu. Popisujeme, co to znamená.

Společnost Google představila britským a americkým uživatelům chatbota s umělou inteligencí nazvaného Bard. Označila to za první krok před jeho rozšířením do dalších zemí. Jde o konkurenta populárního chatbota ChatGPT. (AFP)

Microsoft zavádí do prohlížeče Edge a do AI chatu Bing možnost vytvářet obrázky pomocí umělé inteligence DALL-E. Odpovídá tak bleskurychle na konkurenční Google Bard. (Engadget)

Google zpřístupnil veřejnosti svou umělou inteligenci Bard, zatím však jen pro uživatele v USA a Spojeném království. Kdy bude služba dostupná u nás, není zatím známo. Bard zatím reaguje jen na textový vstup, práce s obrázky se teprve chystá. (Google)

Co můžeme očekávat v oblasti umělé inteligence v příštím roce? Která oblast AI je stále důležitější, ale nevěnuje se jí dostatečná pozornost? Ptali jsme se odborníků.

Společnost OpenAI uvedla novou verzi své konverzační umělé inteligence, označenou GPT-4. Oproti předchozí verzi dělá méně chyb a dovede odpovědět na složitější otázky.

Americká výzkumná laboratoř umělé inteligence OpenAI vydala GPT-4, nejnovější verzi svého populárního chatbota ChatGPT s umělou inteligencí. Nový model dokáže například reagovat na obrázky, zpočátku bude k dispozici jen pro předplatitele. (BBC)

Komentář sociologa Pavla Pospěcha: Umělá inteligence nám změní životy a my ani nevíme jak. Z moderních pánů vlastního osudu se zase stáváme sedláky, kteří žmoulají čepice, sledují běh světa okolo sebe a čekají, co se s nimi stane.

Nástroje jako ChatGPT v posledních měsících plní stránky novin. Investovat do nich mohou i drobní investoři. Na co si dávat pozor při výběru akcií a fondů a nejedná se jen o další bublinu? Tři odborníci radí, jak investovat do AI.

Na českém knižním trhu se objevují první obálky knih vytvořené umělou inteligencí (AI), překlady AI se zdokonalují a v Americe začíná byznys s prodejem knih, které AI napsala. Mají se ilustrátoři, překladatelé a spisovatelé bát, že přijdou o práci? A jak promění umělá inteligence knižní branži?

Cermat zvažuje podle zjištění Deníku N novinky. Středním školám by mohl v příštích letech nabídnout dobrovolnou jednotnou přijímací zkoušku z angličtiny, některé otevřené úlohy by mohla hodnotit umělá inteligence.

Nové články Deníku N

07:45Měl jsem nějaký trable, ale už je to lepší. Kintera a Měšťánek mlátí sekerami v Doxu 07:40Proč se ještě nepobavit, než bude hůř? Titanic se potápí, kapela hraje, říká David Koller 06:04Chtěl vědecky pronikat k samé podstatě díla Kundery, Hrabala a dalších. Kritika podle něj neměla být subjektivní 06:04Šéf Cermatu sám testoval IT systém na přijímačky a maturity. Ten se zhroutilVčera 20:17Zelenskyj žádal evropské lídry z vlaku o další pomoc. Někteří chtějí stíhat Putina za rozpoutání válkyVčera 19:52Hlubuček si založil rodinnou nadaci. „Může tak skrýt majetek před policií,“ říká protikorupční organizaceVčera 19:44Pointa N: Stát hledá úspory úplně všude. Co ale udělá se seniory z LDN?Včera 19:12Chtěli jsme mít hlavní slovo a spoluvytvářet obsah, vysvětluje Hrad, proč prezidentský podcast moderuje PůrVčera 19:06Vývoj bojů (392. den): Zatímco Ukrajinci cvičí na Leopardech, Rusové vybrali ze skladů dosud nejstarší tanky válkyVčera 18:08Když se městská policie rozhodne, že vás „osolí“…Včera 17:50Tři základní mýty o ekonomickém růstu: Proč další růst skutečně není řešenímVčera 17:15Zvedají balvany, převracejí auta… Islandští siláci dobývají světVčera 17:00Dárek pro Putinova kuchaře. Tři teorie, proč v Rusku zakázali kritizovat vagnerovceVčera 16:53Studio N: Tučková a Lednická o historii a síle literaturyVčera 16:28„Zdálo se mi to rozumné.“ Klaus potvrdil, že pomohl zařídit milost pro NečasovouVčera 16:26Dopis přijde později. Dokument ukazuje, jak se pošta chce vyhnout krachuVčera 14:28Zatímco Biden řečnil v Kyjevě, Rusové cvičili s čínskými vojáky tam, kde se jim daří. V AfriceVčera 14:00Výjimku pro spalovací motory prosadit musíme. Nikdo neví, co bude za dvanáct let, říká ministr KupkaVčera 11:09Pošta prodala s budovou i reliéfy od sochaře Zoubka. Byly její součástí, tvrdí. Jenže už nejsouVčera 10:04Slováci jsou nejskeptičtější v EU a nevěří ostatním lidem, ukazují průzkumy. Země se podle nich ubírá nesprávným směremVčera 06:52Kniha, která má být zničena? Čím dráždí „zakázaná“ publikace z ÚSTRuVčera 06:52Volejte Hanse Blixe, svět je v plamenech. Je třeba otevřít Saddámovu ledniciVčera 06:51Velký knižní čtvrtek přináší reportáže z Ukrajiny, druhý díl Mexikopedie i nový román Petry Hůlové22.03 22:35Do policistů dlouhé roky nikdo nestrkal, nemuseli proti nikomu zasahovat, říká k demonstracím Vondrášek22.03 21:25Česko-slovenské slovo týdne: větev vs. konár22.03 19:44Jurečka dal vale pevné hranici odchodu do penze. Součástí reformy bude možná i nápad exministryně Maláčové22.03 19:26Pointa N: Zelenskyj burcoval v Bachmutu a drží symboly při životě22.03 18:32Vývoj bojů (391. den): Ukrajinci útočili v Sevastopolu, zřejmě probíhá dronová ofenziva proti ruskému námořnictvu22.03 17:36Z Elišky se stal Erik. Bylo to vyčerpávající, ale stálo to za to, líčí student22.03 17:28LDN jen na devadesát dnů, pak si budou senioři připlácet, navrhují ministerstva