Petr Pavel

Povolení sloužit v ukrajinské armádě získalo od prezidenta Petra Pavla 20 českých občanů. Dalších 56 žádostí bylo zamítnuto na základě doporučení ministerstev obrany a vnitra, řekl Pavel v pořadu Za pět minut dvanáct, který dnes vysílala televize Nova. Kritizoval v něm také nedostatečnou materiální pomoc západních zemí ukrajinské armádě v uplynulých letech i investice do vlastní obranyschopnosti.

Rusko je podle prezidenta Pavla nyní natolik oslabeno válkou proti Ukrajině, že by nyní neriskovalo jakýkoli konflikt se zeměmi NATO. Řekl to v TV Nova. (ČTK)

Prezident Petr Pavel podpořil možnost zavedení administrativních odvodů do armády, aby stát získal přehled o tom, s kým může počítat pro obranu státu. Odvody podle prezidenta, který byl náčelníkem armádního generálního štábu, nelze vnímat jako předstupeň obnovení základní vojenské služby.

Západní státy mají podle prezidenta Pavla deficit nejen v podpoře Ukrajiny, ale i v zajištění vlastní obranyschopnosti v porovnání s Ruskem. Řekl to v TV Nova. (ČTK)

Prezident Petr Pavel na pondělní summit k Ukrajině do Paříže nepojede, odpověděla dnes odpoledne na dotaz ČTK mluvčí hlavy státu Eva Hromádková.

Cílem ve válce není porazit Rusko, ale dostat ho z Ukrajiny a umožnit jí svobodný rozvoj, má právo na své místo na slunci, řekl dnes prezident Petr Pavel na shromáždění v centru Prahy k druhému výročí ruské vojenské agrese.

Mluvčími prezidenta Petra Pavla budou Eva Hromádková a Vojtěch Šeliga. Hromádková již v tiskovém odboru Hradu působí, Šeliga dříve pracoval v redakci CNN Prima News. (Hrad)

Do Prahy v březnu přijede bývalý americký prezident Bill Clinton. Bude hlavním vystupujícím na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která mimo jiné připomene 25. výročí vstupu Česka do NATO. Akce se uskuteční 12. března ve Španělském sále Pražského hradu.

Bývalý americký prezident Bill Clinton. Foto: Hayden Schiff, Wikimedia Commons

Prezident Pavel apeloval na nové soudce, aby srozumitelně vysvětlovali svá rozhodnutí. Podle něj to má vliv na důvěryhodnost všech státních institucí. (ČTK)

Prezident Petr Pavel jmenoval na Pražském hradě 57 nových soudců obecných soudů. Jsou mezi nimi i někteří dosavadní advokáti a státní zástupci, a to včetně Marka Bodláka, bývalého šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pavlův předchůdce Miloš Zeman odmítal Bodláka do soudcovského taláru jmenovat.

Prezident Petr Pavel se v pátek na Hradě setká s uprchlíky z Ukrajiny. Zúčastní se také debaty k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu, v sobotu navštíví shromáždění na Staroměstském náměstí v Praze.

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek přijme šéfa Ústavního soudu Josefa Baxu, jenž ho chce informovat o tlaku, který následoval po zamítnutí návrhu na zrušení úpravy valorizace penzí. Více jsme o kritice a vyhrožování ústavním soudcům psali zde.

Prezident Petr Pavel ocenil postoj Angoly, která podle něj jednoznačně odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, ale i k dalším konfliktům včetně těch regionálních. Angolu zajímá spolupráce s ČR v zemědělství, zpracovatelském průmyslu, na úrovni univerzit, ve vědě či v cestovním ruchu, řekl angolský prezident. (ČTK)

Na Pražský hrad dorazil angolský prezident João Lourenca. Přivítali ho prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva Pavlová. (ČT24)

Česko ve středu navštíví angolský prezident Joao Lourenco, setká se se svým protějškem Petrem Pavlem i s dalšími ústavními činiteli. Informovali o tom zástupci zahraničního odboru prezidentské kanceláře. V Česku by měl Lourenco s manželkou pobýt do čtvrtka.

Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes poděkoval českému protějšku Pavlovi za pomoc, kterou Česko Ukrajině v její obraně před ruskou invazí poskytuje. Pavel ujistil, že Česko bude Ukrajinu nadále podporovat.

Český prezident Pavel nepředpokládá, že bude složité najít finance na nákup munice, kterou Česko v neupřesněných zemích mimo EU pro Ukrajinu našlo. (ČTK)

Prezident Petr Pavel si nemyslí, že smrt Navalného je vzkaz určený Mnichovské bezpečnostní konferenci, vypovídá ale o současném režimu v Rusku. Český prezident to dnes řekl na tiskové konferenci v Mnichově.

Český prezident Petr Pavel dnes v Mnichově na úvod třídenní bezpečnostní konference jednal s americkou zmocněnkyní pro hospodářskou obnovu Ukrajiny Penny Pritzker a také o unijních aspiracích Černé Hory s tamní hlavou státu Jakovem Milatovičem.

Alexej Navalnyj podle prezidenta Petra Pavla zaplatil nejvyšší cenu za svoji odvahu ukazovat Rusům i světu pravou tvář ruského režimu.

Nový kancléř Vašina řekl, že se ztotožňuje s hodnotami prezidenta, chce podle něj spojovat společnost a jednat o dlouhodobých strategických tématech.

Milan Vašina, na snímku ještě jako šéf T-Mobilu. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Šestice respondentů, kterou Deník N sledoval při jejich hledání prezidentského favorita, nejvíc ze všeho oceňuje schopnost Petra Pavla reprezentovat, ale i to, že vládě nehází klacky pod nohy. Co se však někomu zdá jako pozitivum, jiní vnímají jako pokrytectví nebo pasivitu.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová plánuje v létě 2025 představit novou slavnostní fyzickou podobu ústavy, na kterou přísahá při své inauguraci prezident. Ta současná je hnědá, předsedkyně by si představovala něco vizuálně důstojnějšího.

Ministryně obrany Jana Černochová se setkala s prezidentem Petrem Pavlem, hovořila s ním o akvizicích a rozpočtu ministerstva obrany, o své návštěvě v Izraeli či o bezpečnostní konferenci v Mnichově, řekla po schůzce. (ČTK)

Premiér Petr Fiala se setkal s prezidentem Petrem Pavlem, podle Fialy diskutovali o ekonomickém výhledu Česka na rok 2024 a o současné bezpečnostní situaci ve světě, především na Blízkém východě a na Ukrajině. „Shodli jsme se na tom, že je potřeba dodržovat spojenecké závazky v NATO a investovat do naší bezpečnosti,“ sdělil Fiala na síti X.

Prezident Pavel přijme na její žádost ministryni obrany Černochovou (ODS). Ministryně setkání okomentuje zhruba v 17.00 na druhém hradním nádvoří. Oznámil to Hrad.

Deník N se po roce vrátil k šestici respondentů, které sledoval během loňského hledání jejich favorita na Hrad. Jaký je Petr Pavel prezident? V čem tkví jeho největší nedostatky a jakými kroky u voličů naopak boduje?

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica. Uspěl ve čtyřkolovém výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo 42 uchazečů. Jmenován bude v příštím týdnu. Ve funkci vystřídá současného ředitele Pavla Rusa. Uvedla to prezidentská kancelář na síti X.

Končící kancléřka Jana Vohralíková využívala služební byt v hradním domě. Hrad Deníku N potvrdil, že byt prošel rekonstrukcí, za kterou Správa Pražského hradu zaplatila necelých 300 tisíc korun bez DPH.

Lidé a organizace mohou Senátu do konce dubna opět navrhovat adepty na státní vyznamenání, která uděluje nebo propůjčuje prezident Petr Pavel. Oznámila to tisková tajemnice horní komory Lada Faldynová.

Premiér Petr Fiala ocenil, že prezident Petr Pavel dnes přijal pozvání na jednání vlády i Bezpečnostní rady státu. Podle něj jde to důležitý signál pro veřejnost, že ústavní činitelé spolu komunikují. (ČTK)

Prezident Petr Pavel nechce podle svých slov vstupovat razantně do debaty, kterou svými slovy „já nechci válku, já chci mír“ otevřela místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Ta reagovala na vystoupení náčelníka generálního štábu Karla Řehky.

Boj s dezinformacemi je podle prezidenta Petra Pavla na bodu mrazu. Prohlásil to v bilančním rozhovoru v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Vláda podle něj nedělá ani minimum pro potírání dezinformací.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Snaha o konsolidaci veřejných financí musí pokračovat, řekl prezident Petr Pavel ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Vláda podle něj musí lidem vysvětlit, proč je toto úsilí nezbytné.

Prezident Petr Pavel zopakoval, že Hrad nebude žádat o bezpečnostní prověrku pro poradce Petra Koláře. „Pokud se bude Petr Kolář snažit získat prověrku, tak je to jeho věc. On nemá žádnou smlouvu s Hradem, a není tedy důvod, aby měl vstupní kartičku,“ řekl.

Prezident Petr Pavel odmítl, že by na Hradě probíhalo personální zemětřesení. Řekl to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu k odchodu kancléřky Jany Vohralíkové, kterou má nahradit Milan Vašina. Podle Pavla jde o civilizovanou změnu ve funkci vedoucího prezidentské kanceláře.

Prezident Petr Pavel vyhlásil termín letošních voleb do Evropského parlamentu na pátek 7. a sobotu 8. června. V dnešní tiskové zprávě o tom informoval odbor komunikace Hradu.

Boj o moc na Hradě vstoupil do dalšího dějství, odchází kancléřka Jana Vohralíková. Deník N mluvil s řadou lidí z prezidentova okolí, kteří popsali, kdo za její výměnou stojí.

Milan Vašina, který bude novým hradním kancléřem, je zkušený manažer. Vedl T-Mobile i evropskou pobočku Aspen Institute. V něm se sešel i s „mužem po boku“ Petra Pavla, bývalým diplomatem Petrem Kolářem. Ten v organizaci působí jako poradce.

Milan Vašina, na snímku ještě jako šéf T-Mobilu. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková ve funkci k 15. únoru skončí. Oznámila to prezidentská kancelář. Důvody jejího odchodu jsou podle prohlášení osobní. Vohralíkovou nahradí Milan Vašina.

Kancléřka Jana Vohralíková při nástupu do funkce. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Bývalý ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák skončí na konci ledna ve funkci řadového zaměstnance organizace spadající pod Kancelář prezidenta republiky. Podle kancléřky Jany Vohralíkové končí na vlastní žádost. V Lánech pracoval od roku 2013. (Novinky)

Prezident Petr Pavel vítá rozhodnutí Ústavního soudu o valorizaci penzí. Soud podle něj rozptýlil pochybnosti o tom, zda všechna opatření byla v souladu s ústavou. Ústavní soud zamítl opoziční návrh na zrušení vládní novely snižující mimořádnou valorizaci penzí. (ČTK)

Prezident Pavel podpořil přijetí tzv. Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách a domácímu násilí. Česko ji podle něj mělo ratifikovat už dávno, uvedl na síti X.

Počet zahraničních dělníků, kteří bydlí v Tachově, se za poslední dva roky zdvojnásobil. Ve městě je trvale hlášených téměř 11 000 občanů. Dalších více než 4000 cizinců tam má dlouhodobý pobyt a Ukrajinců s dočasnou ochranou je 1900.

Petr Pavel dnes na setkání ve Stříbře na Tachovsku řekl, že Ukrajina není aktuálně v situaci, kdy by mohla Rusko alespoň v dohledné době úplně vyhnat ze svého suverénního území. Demokratické státy by se proto měly snažit pomoci jí k co nejlepšímu výsledku.

Problémem, který Plzeňský kraj od dalších odlišuje, je podle prezidenta Petra Pavla velká mobilita pracovní síly z České republiky do Německa a naopak z dalších zemí do regionu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci při návštěvě kraje.

Bývalá mluvčí prezidenta Markéta Řeháková nastoupila v polovině ledna na ministerstvo zahraničí. Působí tam jako poradkyně vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného. Bude mimo jiné pomáhat českým firmám ve válkou poničené zemi. (Novinky) O nové práci Řehákové psal Deník N zde.

Prezident Petr Pavel se během krátké doby stal respektovaným politikem na mezinárodní úrovni a v Evropské unii je vnímán velice pozitivně. V rozhovoru s ČTK to řekl šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor. Pavel podle něj má jasné prozápadní a proevropské smýšlení.

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě přivítal několik desítek zástupců Integrovaného záchranného systému, kteří zasahovali v případu střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 21. prosince minulého roku.

Foto: Tomáš Fongus, Pražský hrad

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou příští úterý a středu navštíví Plzeňský kraj. Hlava státu se setká například s plzeňským hejtmanem Rudolfem Špotákem (Piráti) a s vedením Národního parku Šumava.

Aktuálně nejčtenější

Macronova bomba: Kdo a proč zvedl možné vyslání evropských vojáků na UkrajinuFoto: Gabriel Kuchta, Deník NJsme připraveni rozdat tolik žalob, až se budete divit, říká Kaderka. O co jde v tenisové kauzePrezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Zdroj: ČTK / Kamaryt Michal.Scholz zdůvodnil, proč nepošle Taurusy Ukrajině. Nehne s ním ani jeho vládaRaketa Taurus KEPD-350 na letadle Tornado. O ty Kyjev Berlín žádá měsíce. Foto: Andrea Bienert, BundeswehrRok a půl tiché práce, obrovský vojenský význam. Co víme o českém plánu na dodávky munice Ukrajině155milimetrová munice do houfnice. Foto: Bbsferrari, Adobe StockDesítky Rusů a 17 diplomatů přihlíželo boji, který byl předem prohraný. Dva a půl roku vězení pro Olega OrlovaRuský obhájce lidských práv Oleg Orlov (vedený ruským režimem jako „zahraniční agent“), předseda rady Centra pro lidská práva Memorial zakázaného ruskými úřady byl odsouzen za „diskreditaci ruských ozbrojených sil“ ke dvěma a půl roku vězení. Foto: Sergej Karpuchin, TASS/ProfimediaTucker Carlson není první „novinář“, který chce ruskou „realitou“ radikalizovat své spoluobčanyTo, co Carlson v Rusku viděl, ho šokovalo. Foto: Youtube, Tucker CarlsonSebevědomý obr s drtivým úderem. Teenager Menšík pobláznil tenisový světČeský tenista Jakub Menšík má nakročeno mezi světovou elitu. Foto: ČTKUmělá inteligence Gemini má dočasně zakázáno kreslit obrázky lidí. Černoši v uniformě Wehrmachtu vyvolávají výsměch„Typičtí němečtí vojáci v roce 1943.“ Tak je Gemini 1.5 malovala, dokud to měla dovoleno. Obrázek: Google GeminiVývoj bojů (732. den): Rusům padá jedno důležité letadlo za druhým a už se nedá věřit tomu, že si je sestřelují jen samiA-50U ruského letectva, který padl v pátek. Foto: Wikipedia, CCRazie v tenisovém svazu: koho policie obvinilaŠéf českého tenisu Ivo Kaderka. Foto: Kateřina Šulová, ČTKStudio N: Jaká práva má mít embryo?Embryo. In Vitro Fertilization (IVF): Step by Step - Northern California Fertility Medical CenterJen název, nebo i práva dětí? Sněmovna rozhodne, co vše amputuje rovnému manželství pro gaye a lesbyIlustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník NMám raka, ne chřipku. Seriál Smysl pro tumor představil rakovinu jako lék na životFilip Březina v seriálu Smysl pro tumor. Foto: Česká televizeMístní se zlobí na všechno a na všechny. Slova světových lídrů nestačí, Gaza potřebuje příměří, říká logistik Lékařů bez hranicVysídlené palestinské děti nosí vodu zpět do stanu. V reakci na některé z nejnaléhavějších potřeb vysídlených lidí v Rafáhu zahájily týmy Lékařů bez hranic v prosinci 2023 program distribuce vody. V současnosti poskytují v průměru 110 000 litrů nezávadné pitné vody denně asi 20 000 lidí. Foto: Lékaři bez hranicZápadní politici si neuměli představit, čím Putin hrozí, teď na jejich vůli vzdorovat závisí civilizace, analyzuje francouzská sovětoložkaFrancouzská historička a sovětoložka Francoise Thom. Foto: archiv F. Thom

Nové články Deníku N

17:28Ruské tajné služby pronikly do Kongresu. Skrze republikány podnítily pokus o sesazení prezidenta 16:37Scholz zdůvodnil, proč nepošle Taurusy Ukrajině. Nehne s ním ani jeho vláda 16:34Jsme připraveni rozdat tolik žalob, až se budete divit, říká Kaderka. O co jde v tenisové kauze 15:40Studio N: Jaká práva má mít embryo? 15:39Desítky Rusů a 17 diplomatů přihlíželo boji, který byl předem prohraný. Dva a půl roku vězení pro Olega Orlova 15:23Macronova bomba: Kdo a proč zvedl možné vyslání evropských vojáků na Ukrajinu 14:52Vysypali ukrajinské obilí, někteří chválí Putina. Sílící polské protiukrajinské postoje ohrožují naděje Ukrajiny na EU 14:51Tucker Carlson není první „novinář“, který chce ruskou „realitou“ radikalizovat své spoluobčany 13:17Jen název, nebo i práva dětí? Sněmovna rozhodne, co vše amputuje rovnému manželství pro gaye a lesby 10:12Razie v tenisovém svazu: koho policie obvinila 07:30Sami spolu proti konformitě: Paul Giamatti, Da’Vine Joy Randolph a nováček Dominic Sessa bojují o Oscary 06:30Mám raka, ne chřipku. Seriál Smysl pro tumor představil rakovinu jako lék na životVčera 20:47Kauza krajských nemocnic: žalobce vyčíslil škodu, která měla vzniknout Evropské uniiVčera 20:16Rok a půl tiché práce, obrovský vojenský význam. Co víme o českém plánu na dodávky munice UkrajiněVčera 19:58Sebevědomý obr s drtivým úderem. Teenager Menšík pobláznil tenisový světVčera 19:58Dokud budete žít lépe než okupanti, budete pro ně nepřáteliVčera 18:27Pointa N: Nepoučujme proruského Fica. Jen se s ním nekamaraďmeVčera 17:57Ruská ekonomika po dvou letech války příliš nekrvácí, zakládá si ale na budoucí problémyVčera 17:50Menší zdanění nízkopříjmových může nakopnout pracovní trh i celou ekonomiku, říkají expertiVčera 17:44„Papouškování ruské propagandy.“ Čeští ministři Fica tvrdě kritizují, Fiala ale pozvání nezrušilVčera 17:31Studio N: Jak se z Pásma Gazy stalo „pohřebiště dětí“Včera 17:21Vývoj bojů (732. den): Rusům padá jedno důležité letadlo za druhým a už se nedá věřit tomu, že si je sestřelují jen samiVčera 16:53Umělá inteligence Gemini má dočasně zakázáno kreslit obrázky lidí. Černoši v uniformě Wehrmachtu vyvolávají výsměchVčera 16:50Pády na ledovaté Sněžce? Lidé nepoužívají hlavu a vhodné vybavení, říká mluvčí horské službyVčera 16:46Světové velmoci varují Izrael před útokem na Rafáh, Netanjahu oznámil plán na evakuaciVčera 15:33Spolupráce Evropy s USA se otřásá v základech. Co musí Unie udělat, aby se situace změnilaVčera 15:16Zástupné násilí. Španělsko řeší brutální zločiny na dětechVčera 14:58Západní politici si neuměli představit, čím Putin hrozí, teď na jejich vůli vzdorovat závisí civilizace, analyzuje francouzská sovětoložkaVčera 14:48Místní se zlobí na všechno a na všechny. Slova světových lídrů nestačí, Gaza potřebuje příměří, říká logistik Lékařů bez hranicVčera 13:43Novým hitem akciového trhu jsou léky na hubnutí. Firma Eli Lilly už přeskočila Teslu