Česko-slovenské slovo týdne

Věříme, že z dnešního dílu jazykového seriálu Česko-slovenské slovo týdne budete na větvi. Tak se pěkně posaďte na konár a bude vám dobře.

Stačí změna jedné hlásky a u slov hejno a kŕdeľ hrozí katastrofa. Nejen o podobných taškařicích se dočtete v aktuálním dílu seriálu Česko-slovenské slovo týdne.

Proč Jožo Ráž nezpívá „Si mačka, si mačka…“? Vítejte u dalšího dílu seriálu Česko-slovenské slovo týdne.

Tentokrát se v rámci seriálu Česko-slovenské slovo týdne ponoříme do hudebních vod. Rozebereme si totiž výrazy smyčec a sláčik.

Česko-slovenské slovo týdne: Proč Češi používají slovo drobky, zatímco Slováci omrvinky? Připravili jsme pro vás v pořadí osmé jazykové okénko.

Miluju tě! Ľúbim ťa! V dalším díle jazykového seriálu Česko-slovenské slovo týdne si rozebereme slůvka, která obvykle slýcháváme (i říkáváme) s velkým potěšením.

V dalším dílu seriálu Česko-slovenské slovo týdne se věnujeme výrazu, který je v obou jazycích složený ze stejných písmen. Obě podoby trefně vystihují tento meteorologický jev, byť ta slovenská notně procvičí Čechova mluvidla.

Češi tento jednoduchý vozík nazývají v jednotlivých regionech kortoučem, tůčkem či šajbtruhlou. Slováci používají zvukomalebný fúrik. Vítejte u dalšího dílu jazykového seriálu Česko-slovenské slovo týdne.

Česká křížovkářská legenda – slovensky velbloud na čtyři… Vítejte u dalšího dílu nového jazykového seriálu České-slovenské slovo týdne. Tentokrát se podíváme na tohoto sympaticky houževnatého krále pouště.

Grafika: Tomáš Kunc, Deník N

Proč mají Češi polštář a Slováci vankúš? Třicet let po rozpadu federace budeme celý rok 2023 každý týden ve fejetonech rozebírat slova, která jsou v obou jazycích velmi odlišná.

Aktuálně nejčtenější

Studio N: Ukrajina vzdoruje 400 dní. Jak se vyvíjí boje?Ukrajinský voják. Foto: Ukrajinské ministerstvo obranyTi nejlepší už padli. Teď to musejí zvládnout ti, kterým se do zákopů nechtělo, říká český bojovník na frontěCizinci, kteří jdou bojovat na straně Ukrajiny proti ruskému agresorovi, vědí, že mohou přijít o život. Motivace, proč riskovat to nejcennější, je různá, od ušlechtilých po patologické. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N„Zdař bůh, je to fajne.“ Pavel na Ostravsku chválil, besedoval i sfáralPrezident Petr Pavel vychází z výtahové šachty dolu Darkov. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NŠevčík studentům doporučoval knihu, jež spojuje EU s nacismem. „Jen o ní informuji, nezkouším z ní,“ tvrdíDěkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík. Foto: Jan Moláček, Deník NČtyři nejcennější evropské výzkumné granty pro Česko, z toho dva do jedné rodiny: bratři Jungwirthovi zazářiliUdělení grantu ERC je významným vědeckým úspěchem. A zárukou, že výzkum na úrovni může pokračovat. Foto: ERCMynář hledal viníky špatného hospodaření, jeho audit se věnuje hlavně dění na hradních toaletáchFoto Ludvík Hradilek, Deník NVálečná stezka: Houstnoucí mlha straší Rusy, a není řeč o počasí. Padlé či raněné blízké má 37 % UkrajincůCo je v mlze? A co je ve fog of war, jak se říká nejistotě ohledně rozložení sil a dění na frontě? Ilustrační snímek tentokrát nepochází z Ukrajiny, ale z britsko-amerického cvičení v Jordánsku. Foto: Námořní pěchota USAVývoj bojů (398. den): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo způsob, jak pomoct pozemním jednotkámUkrajinští vojáci u Bachmutu. Foto: ČTKGrafy: Nůžky v příjmech seniorů se v posledních letech rozevřely. Přicházející změny to mohou narovnatJak se rozevírají nůžky mezi českými důchodci. Graf: Deník NDrastický případ 12leté Máši a jejího otce. Za obrázek skončila v dětském domově, on dostal dva roky vězeníRus Alexej Moskaljov u soudu v Jefremovu v Tulské oblasti. Byl odsouzen za "diskreditaci ozbrojených sil". Jeho dcera nakreslila ve škole protiválečný obrázek, byla mu odebrána a přemístěna do dětského domova. On utekl, byl odsouzen ke dvěma rokům vězení a čerstvě dopaden v běloruském Minsku. Foto: SOTA/ReutersNové výstavy v Rudolfinu a Kunsthalle: lepší na papíře (a obrazovce) než ve skutečnosti?Zach Blas - pohled do výstavy Shifted Realities v Galerii Rudolfinum. Foto: Ondřej Polák, Galerie RudolfinumBlažek by stíhal novináře, kteří zveřejní informace z vyšetřování. Prezident s ním nesouhlasíBudoucí ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NCo se vyřešilo zatykačem na Putina. A žebříček hysterických reakcí ruských „vlastenců“Si a Putin na konci tiskové konference na závěr Siovy návštěvy Kremlu. 21. března 2023. Foto: kremlin.ruNesměly by se třeba opisovat výslechy, nic ale nechystáme, vysvětluje Blažek svůj nápad se stíháním novinářůMinistr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

16:59Úzké hrdlo pražské železnice se může uzavřít. Řešení ale zatím nejsou na stole 16:25Nediskriminujme, podpořila odbornice OSN snahu vrátit Rusy na olympiádu. Povolila by i ruské vojáky 15:35Čtyři nejcennější evropské výzkumné granty pro Česko, z toho dva do jedné rodiny: bratři Jungwirthovi zazářili 15:18Mynář hledal viníky špatného hospodaření, jeho audit se věnuje hlavně dění na hradních toaletách 14:46„Zdař bůh, je to fajne.“ Pavel na Ostravsku chválil, besedoval i sfáral 14:32Nesměly by se třeba opisovat výslechy, nic ale nechystáme, vysvětluje Blažek svůj nápad se stíháním novinářů 14:13Studio N: Ukrajina vzdoruje 400 dní. Jak se vyvíjí boje? 13:45Drastický případ 12leté Máši a jejího otce. Za obrázek skončila v dětském domově, on dostal dva roky vězení 11:33Blažek by stíhal novináře, kteří zveřejní informace z vyšetřování. Prezident s ním nesouhlasí 10:00Kdo je sakra Georgina? Ronaldova partnerka v reality show předvádí život v luxusu a fotbalistovo rodinné zázemí 08:56Neziskovka zaměřená na rizika umělé inteligence vyzvala k pozastavení vývoje, mezi signatáři jsou slavná jména včetně Elona Muska 08:05Mezinárodní festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie představí mladé tvůrce 07:29Nové výstavy v Rudolfinu a Kunsthalle: lepší na papíře (a obrazovce) než ve skutečnosti? 07:29Prolez doupě, vypuď draka, pobav dav. Dungeons & Dragons se vracíVčera 23:44Nástroj, se kterým se musí naučit pracovat. Vysoké školy řeší, jak se vypořádat s umělou inteligencíVčera 22:10Katedře sociální práce vyprší akreditace. Filozofická fakulta UK řeší, jak obor zachovatVčera 21:26Aréna N: Na akci ČSSD bych Babiše nezval, u odborů jsem byl host, říká ŠmardaVčera 20:46Co se vyřešilo zatykačem na Putina. A žebříček hysterických reakcí ruských „vlastenců“Včera 19:28Pražská koalice stále nemá hotové programové prohlášení. O finální verzi bude ještě jednatVčera 19:26Odpor k vládě spojil Babiše, odboráře i komunisty. Příště zaplníme Prahu, hřímaliVčera 19:10Pointa N: Babiš, rudé vlajky a prázdný Úřad vlády. Odborářská demonstrace jako panoptikumVčera 18:23Vývoj bojů (398. den): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo způsob, jak pomoct pozemním jednotkámVčera 18:16Bývalý Krejčířův spolupracovník chtěl inovovat svět financí. Teď vede spor o miliony korunVčera 17:13A co chcete dělat jiného než zastavit boje? Odpověď zastáncům „míru pro naše dny“Včera 17:02Dnes proti nádržím, zítra proti důchodům. Demonstranti ve Francii přitvrzují a rozšiřují záběrVčera 16:45Benzin z vody a vzduchu jako záchrana spalovacích motorů? U nové technologie zůstávají velká bílá místaVčera 15:58I okupační správce Krymu už má soukromou armádu. Té velké ruské jaderné nedůvěřujeVčera 15:21Financial Times: Nezastavitelné bujení státní pomoci podkopává kapitalismusVčera 15:04Studio N: Izrael na pokraji chaosu. Chystá se demontáž demokracieVčera 14:33Česku roste problém: v parlamentu chybí demokratická opozice vůči vládě. Politika kulhá na jednu nohu