Senát

Senát chce omezit pravomoce Národního rozhodčího soudu pro sport, který by měla podle poslanecké novely vytvořit Národní sportovní agentura (NSA). Horní parlamentní komora chce také zbavit obce povinnosti zpracovávat plány rozvoje sportu.

Novými členy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí budou právník Aleš Zpěvák a politologové Aneta Pinková a Petr Vymětal. Senát jejich nominaci v tajných volbách schválil. Jmenování je na prezidentu republiky.

Bývalý děkan brněnské právnické fakulty Jan Svatoň bude novým ústavním soudcem. Senát v tajných volbách schválil jeho nominaci, kterou předložil prezident Miloš Zeman. Svatoň působí na Katedře ústavního práva Masarykovy univerzity, jejímž byl prorektorem.

Podle Petra Pavla je důležité zachovat Senát. Jeho protikandidát Andrej Babiš v debatě na Novinkách nejprve prohlásil, že horní komoru parlamentu zrušit nejde, následně dodal, že „Senát občas hraje dobrou roli“.

Nástupce Jany Vohralíkové, která koncem února opustí funkci vedoucí kanceláře Senátu, vzejde z výběrového řízení. Shodl se na tom organizační výbor horní komory.

Vedoucí kanceláře Senátu Jana Vohralíková. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Předseda Senátu Miloš Vystrčil je přesvědčen, že kancléřka horní komory Jana Vohralíková pracovala a pracuje poctivě a naplno. Reagoval tím na texty, které se objevily po zveřejnění informace, že by se v případě vítězství Petra Pavla mohla stát hradní kancléřkou.

Jana Vohralíková, kterou si Petr Pavel vybral jako potenciální kancléřku, čelí kritice za zadávání zakázek i fluktuaci zaměstnanců Senátu. Představujeme možnou nástupkyni Vratislava Mynáře.

Vedoucí kanceláře Senátu Jana Vohralíková. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Kancléřka Senátu Jana Vohralíková se vzdá svého postu na konci února. Oznámila to horní komora na Twitteru. V případě zvolení Petra Pavla prezidentem by se měla Vohralíková stát novou vedoucí hradní kanceláře. (Senát)

Kandidát na prezidenta Petr Pavel by si podle týdeníku Respekt za vedoucí prezidentské kanceláře vybral Janu Vohralíkovou, současnou vedoucí kanceláře Senátu. Respektu to potvrdila sama Vohralíková.

Primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST) dnes na schůzi zastupitelů rezignoval na svou funkci. Jako důvod uvedl vytíženost v souvislosti s prací v Senátu, senátorem se stal po letošních volbách. Na jeho místo zvolili zastupitelé dosavadního náměstka Marka Hrvola (ProMOST).

Automatické zřizování datových schránek obyvatelům možná nebude zrušeno včas. Senátní ústavně-právní výbor chce úpravy kvůli advokátům. (ČTK)

Senát umožnil schválení novely autorského zákona. Provozovatelé internetových služeb budou muset v Česku platit online médiím za používání úryvků z jejich obsahu.

Podoba vyhledávání by se v Česku měla změnit. Foto: Google

Senátorku Janu Zwyrtek Hamplovou z dnešního jednání horní komory odvezla záchranná služba, Deníku N to potvrdilo několik zdrojů.

Kandidátka extremistické a dezinformační scény Jana Zwyrtek Hamplová. Foto: ČTK

Senát podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustí závažných protiprávních jednání. Stát jim bude moci například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek.

Nové články Deníku N

Včera 21:33Prezidentské volby jako Senát ve velkém. Babišův případ potvrdil, že ANO v dvoukolovém systému prohráváVčera 20:35Dětští lékaři v Chersonu dostali od Čechů inkubátory i neprůstřelné vestyVčera 20:35Uniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i ČechVčera 20:24Prezidentská Pointa N: Pavlův rychlý nástup překvapil jen ty, kdo ho neznají. A soutěžíme o nejhloupější výrokVčera 19:55Vývoj bojů (344. den): Přibývají signály o blížícím se ruském útoku, raději se připravte na napjaté týdnyVčera 19:27Pavlův záměr vydat se co nejdříve do Varšavy má své opodstatnění, ale i úskalíVčera 18:37Být to jen na mně, otevřu Hrad hned, říká Pavel. Rakušanovo zdůvodnění kontrol mu nepřijde zásadníVčera 18:35Volby jen v pátek? Jaká jsou úskalí a co na to říká vnitroVčera 16:33Studio N: Novinář prchá před ruskými špionyVčera 16:28Řekl Orbán, že je proti členství v EU a Ukrajina je země nikoho? Spor o slova na uzavřeném jednáníVčera 16:08Klid po vyhoření našla u polárního kruhu. „Nespěchat má ve vědě obří smysl,“ říká výzkumniceVčera 15:29Na reformy bylo včera brzy a zítra bude pozděVčera 13:54Newsletter live! Ubavme se k smrti, televizní trh v Česku dál houstneVčera 13:41„Já si knihy vzít nenechám.“ Floridští učitelé vyklízejí knihovny, guvernér mění výuku o sexualitě, rase i klimatuVčera 11:58Možná se ještě rozhodneme nebýt jako strojeVčera 11:29Milion chvilek při „hledání demokrata“ utratil víc, než dovoluje zákon. O kampaň převážně nešlo, tvrdíVčera 11:02Čínská moc i bolest v Etiopii: po smrtícím útoku na Číňany bije ambasáda na poplachVčera 10:19První odchody na Hradě. Výpověď podali protokolář Kruliš a šéf sekretariátu HlinovskýVčera 08:37Noví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit?Včera 08:36Již stovky let oslavují v horách Kurdistánu svátek Pír Šáljár dervišským tancemVčera 08:35Odkaz stranických muzeí tři dekády po sametuVčera 08:06Resumé i výhled českých knižních bestsellerů: kdo letos půjde ve stopách Tučkové? Mornštajnová, Nesbø i sama TučkováVčera 08:06Zelená (toxická) budoucnost: v klauzurách na UMPRUM se recykluje, ekologicky plánuje, šije i vaříVčera 06:56Brexit tři roky poté: suverenita, která ne všem stojí za to. Problémy, ale i příležitost pro ČechyVčera 06:33Češka, která i díky svému „francouzskému nadhledu“ odhalila světu tajemství umělecké fotografieVčera 00:03Jaz: Nevyžádané rady z Hradu02.02 20:45Praha řeší poslední překážky: Lidovci v radě nebudou, Piráti tlačí do programu své priority02.02 18:42Pointa N: Prchal a spol. nebyli týmem neporazitelných hvězd, sešup jednou musel přijít02.02 18:06„Tým hodí jako obětního beránka.“ Co říkají experti na odchod Babišových klíčových lidí?02.02 18:04Vývoj bojů (343. den): Ukrajina očekává „létající bomby“. Doletí dvakrát dál než současné střely