Dětské knihy

Dnes byly vyhlášeny letošní ceny na Boloňském knižním veletrhu. Jde o nejvýznamnější mezinárodní ocenění knih pro děti a dospívající a jeho součástí jsou letos i Češi, zejména ti z nakladatelství Baobab. Vyhráli mezi 3355 tituly.

Myko. Foto: Baobab

Skvělá nová dětská kniha Petry Soukupové Divné děti a smutná kočka je last minute tipem pro letošní Vánoce. A spolu s ní doporučujeme dalších devět knih pro menší i větší děti.

Knižní trh je zaplaven spoustou báječných novinek, proto přicházíme s posledními předvánočními tipy pro děti a teenagery. Od básniček vhodných pro předčítání i první čtení přes knihu pro malé fotbalisty, pro čerstvé výletníky do džungle mediální gramotnosti až po náročné dospívající čtenáře.

Knižní influencerka Jana Šlinská vybrala pět knih pro dospívající čtenáře. „Neřeší jen jednoduchá témata,“ říká mladá žena. „Když si člověk přečte více knih s touto tematikou, snad mu to pomůže být trochu tolerantnější a laskavější.“

Pět knih pro teenagery. Koláž: Deník N

Záplava knih na knižních pultech (zvláště teď před Vánoci) je téměř paralyzující. Kterou vybrat dřív? Krom tipů našich dětských recenzentů nabízíme ještě pár redakčních tipů na to nejzajímavější, nejkrásnější nebo prostě jen nejzábavnější, čím se nakladatelé aktuálně dobývají do knihovniček vašich dětí.

Čtení je třeba podporovat už od nejranějšího věku. Foto: Jonathan Borba, Unsplash

Přinášíme tipy na dětské knihy. Kdo jsou nejlepší recenzenti dětských knih? Přece samy děti! Ač psaní čtenářských deníčků nepatří většinou k jejich nejoblíbenějším činnostem, osvědčují při něm často mnohem větší schopnost vystihnout to podstatné.

Vánoce se blíží a my nabízíme spoustu tipů na to nejlepší, co je teď na knižních pultech. Všichni oslovení čeští nakladatelé dětských knih se shodují, že od období covidu se dětských knih prodává méně a je mnohem náročnější zákazníky přesvědčit, aby si je koupili. Přesto i tento trh má své hity a stálice.

Beletrie i literatura faktu, čtení pro nečtenáře i pro náročné teenagery doporučuje Petra Schwarzová Žallmannová, autorka blogu o dětských knihách Opičí matka. Dozvíte se, že nadšení z četby může posílit i filmový zážitek nebo to, že dítě hltající knihy o Minecraftu nebo encyklopedie zvířat není o nic méně čtenářem než milovník románů.

Literární portál iLiteratura zveřejnil svůj tradiční seznam knih na letní dovolenou, nazvaný Čtení na léto. Je v něm spousta titulů, které rozhodně stojí za čtenářskou pozornost a navzdory své literární kvalitě vedrem zmoženou čtenářskou pozornost nepřetíží.

Čtrnáctiletý Ben se v neděli ráno vzbudil a zjistil, že jeho máma v noci umřela. Kniha Mávnutí černými křídly může být vhodným iniciátorem debaty o smrti s dospívajícími i dospělými.

Čtrnáctiletý Ben se v neděli ráno vzbudil a zjistil, že jeho máma v noci umřela. Tak začíná kniha Mávnutí černými křídly od německé spisovatelky Stefanie Höfler, ve které se smrt tematizuje citlivě, ale pravdivě a bez zahalování do eufemismů.

Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomene výstava v pražské Galerii Villa Pellé.

Skautská nadace představila novou hru po městě nazvanou Stínadelská tajemství. Tentokrát v ní stínadelské legendy ožívají v uličkách a zákoutích pražské Malé Strany. Hra je vhodná pro děti i dospělé a potrvá do konce března.

I dětské knihy mohou mít ambici nejen pobavit, ale i nenásilně vzdělat. Jak dětem vysvětlit těžké téma druhé světové války, šikanu nebo osudy ukrajinských uprchlíků? A jak jim vysvětlit, že stojí za to jít do školky? Inspirujte se s novými knihami před vánočními nákupy.

Co na rodiče čeká před Vánoci na knižních pultech českých knihkupectví? Ve stínu mezinárodních bestsellerů v Česku vychází spousta dětských knih, které by čtenářské pozornosti neměly uniknout. A kdy jindy než teď, když se blíží Vánoce.

Bělovlasý muž s plnovousem, který hodným dětem po celém světě nosí dárky, má mnoho různých jmen, ale jeho původ bývá zpravidla obestřen tajemstvím. A právě toho využil spisovatel Matt Haig, když napsal knihu Kluk jménem Vánoce, která se nyní dočkala českého vydání.

Video dne: V dnešní tištěné kulturní příloze live! najdete dvanáctistránkový speciál o dětských knihách. Jaké knihy koupit letos dětem k Vánocům, co se ještě chystá na předvánoční trh a co ve svých recenzích doporučují samy děti?

„Ze začátku je to bohužel trochu nepochopitelné, ale pak to začne být pochopitelnější.“ Proč by recenze dětských knih měli psát dospělí? Dali jsme slovo dětem. Odpovědi necháváme bez redakční úpravy, opravili jsme jen největší hrubky.

Recenze knihy Noční chodci od dvanáctileté Mii. Foto: Archiv

Co na rodiče čeká před Vánoci na knižních pultech českých knihkupectví? Ve stínu mezinárodních bestsellerů v Česku vychází spousta dětských knih, které by čtenářské pozornosti neměly uniknout. A kdy jindy než teď, když se blíží Vánoce.

Dětská literatura je na vzestupu, rozšiřují se i témata, vzrůstá například počet titulů s tematikou LGBTQ+ pro dospívající čtenáře. Co dětem doporučují číst psychologové a proč je podle nich dobré děti do čtení nutit?

Aktuálně nejčtenější

Nové články Deníku N

16:21Muskovy trable v Evropě nekončí. Stávka ve Skandinávii se rozrůstá, Němci odmítli rozšíření gigafactory 14:02Studio N: Manželství pro některé 13:20Německo ladí omluvu za genocidu. Jednání zkomplikoval nečekaný pohřeb 13:00Jak Rusko válečnými hrami simulovalo čínskou invazi 12:41Nevnímám se jako cizinka, Praha je můj domov, říká nová ředitelka Galerie Rudolfinum Julia Bailey 08:09Je načase začít nad produktivitou přemýšlet jinak. Pomaleji 06:51Český plán patřil v Paříži k nejdůležitějším tématům. Fico byl asi na jiném jednání, říká Pojar 06:30„Nejsou to jen vraždící monstra.“ Manželé Stodolovi v kinech prověří, jak dnes vyprávět příběhy vrahů 06:24Co může váš předškolák udělat pro rozpočet země? Že nic? To byste se diviliVčera 20:07Pointa N: Gem, set, podvod? Tenis v éře Kaderky sbírá úspěchy. A teď i ostuduVčera 20:01Méně polotovarů a mléka, více bulguru či pohanky. Školní obědy čeká zásadní proměnaVčera 19:34Otec vedl synovi disertaci, oba jsou klavírní virtuosové. AMU zpřísnila pravidla pro střet zájmůVčera 19:07Nejdřív Allegro a Kaufland, letos i Trendyol. Online tržiště mění český trhVčera 18:52„Nic, nebo toto.“ Na manželství musejí gayové a lesby počkat, práva jim Sněmovna rozšířila, znevýhodněni dál budou jako rodičeVčera 18:38„Je to zakódovaný.“ Kaderka podle policie konspiroval, šeptal a citlivé věci psal na papírVčera 17:56Vývoj bojů (734. den): Jak Rusové uvažují o jaderných zbraních a jak se ukrajinská armáda svými akcemi přiblížila k jejich použitíVčera 17:29Sněmovna rozšířila práva pro stejnopohlavní svazky, manželství pro všechny neprošloVčera 16:58„Asi mu to neřekli dost diplomaticky.“ Lidovec Okamura musel z kandidátky, aby nepřeskákal lídryVčera 16:21Vytvářeli fiktivní smlouvy, Kaderka ostatní úkoloval, popisuje policie tenisovou kauzuVčera 16:02Studio N: Visegrád v rozkladu? Popisujeme neshody mezi premiéryVčera 15:43Podnikáte a chcete hypotéku? Paušální daň může žádost zkomplikovatVčera 15:18Tenisová kauza: policie zasahovala i v klubu sportovního bosse ČernoškaVčera 14:27Nepodceňujme ruské tajné služby. Putin se poučil ze Stalinových chyb, říká dlouholetý zpravodajecVčera 14:06„Má to Benda chytře vymyšlený.“ O manželství pro všechny může rozhodnout zdánlivá procedurální formalitaVčera 13:20Rodina versus Kreml v boji o hrob. Jak Navalnyj i po smrti straší PutinaVčera 12:58Vlak srazil slona. Bangladéšský soud odpověděl přelomovým zákazem chovu slonů v zajetíVčera 12:30Izrael má na dosah lídra Hamásu a plánuje evakuaci palestinských civilistů. Neznámo kamVčera 12:00Vražda je Stodolův krajní důkaz citu, šeřík utržený z lásky Danu nezajímá, říká herec Jan HájekVčera 11:27Berete často antibiotika? Vám už penicilin vůbec nemusí zabrat, říká přednosta kliniky infekčních nemocí BartošVčera 09:00Případ Goldman: nejslavnější případ francouzské justice právě v kinech