Aréna N

„Obavy studentů stávkujících za klima jsou autentické, jako prezident bych je pozval na Hrad,“ řekl Pavel Fischer v podcastu Aréna N. Senátor a kandidát vysvětloval mimo jiné také svůj postoj ke zrovnoprávnění stejnopohlavních párů.

Senátor Pavel Fischer v Aréně N řekl, že by jako prezident podepsal nejen manželství pro všechny, ale i možnost adopcí pro stejnopohlavních páry. Ve druhém kole případně proti Andreji Babišovi prý podpoří Petra Pavla i Danuši Nerudovou.

Incident v Polsku se stále vyšetřuje; pokud rakety vypálila ukrajinská strana, musíme to uznat, říká eurokomisařka Věra Jourová. „Ale pořád musíme připomínat, v jaké situaci Ukrajina je a že se brání,“ popisuje v podcastu Aréna N.

Věra Jourová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Diskriminace Romů nebo LGBTQ osob – to jsou jen dvě témata, u kterých se liší názory ombudsmana Stanislava Křečka a jeho nového zástupce Víta Schorma. Ten v Aréně N vysvětloval, jak si představuje spolupráci v úřadu. Nabízíme zkrácený přepis podcastu, který si můžete celý poslechnout na našem webu.

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm v podcastu Aréna N. Foto: Karolína Pláničková, Deník N

Před čím je potřeba chránit tradiční rodinu? Byl jsem v zemích, kde manželství pro všechny existuje, a tradiční rodina se tam nerozpadla. Youtuber Karel Kovář alias Kovy v Aréně N říká, že tento pojem je dnes již vyprázdněný.

Jestli by něco registroval, tak auto s poznávací značkou. Youtuber Karel Kovy Kovář v Aréně N vysvětluje, proč je registrované partnerství druhá kategorie svazku mezi dvěma lidmi a proč ho tedy odmítá.

Karel Kovy Kovář v Aréně N. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Známý youtuber Karel Kovy Kovář v Aréně N vysvětluje, proč by politici měli prosadit manželství pro všechny, aby se stejnopohlavní páry necítily, jako by patřily do druhé kategorie. Sám Kovy by o uzavření manželství se svým partnerem velmi stál.

Ministr vnitra Vít Rakušan v Aréně N slíbil, že návrh zákona proti dezinformacím odevzdá do konce roku. Původní termín nesplní, zákon měl být hotový do konce října. Předseda hnutí STAN přesto dodal, že „tahle vláda nespí“.

Vít Rakušan byl hostem podcastu Aréna N. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

„V určitých momentech si člověk představoval, že některé věci půjdou rychleji. Navíc jsme pětistrannou koalicí, což také není úplně jednoduché.“ Vít Rakušan v Aréně N komentoval mimo jiné to, proč zákon proti dezinformacím stále není hotový.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ke konci října mělo ministerstvo vnitra dokončit návrh zákona proti dezinformacím, na jeho podobě ale zatím ve vládě není shoda. Ministr vnitra Vít Rakušan v Aréně N oznámil, že říjnový termín se odkládá, a slíbil, že návrh předloží do konce roku.

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová v Aréně N vysvětluje, proč je u stejnopohlavních párů bez váhání pro manželství i adopce. „Představte si, že máte syna, který má rád muže, a představte si, že nemá stejná práva. Jak by vám jako rodiči bylo?“

Ani případné prvoinstanční odsouzení Andreje Babiše za Čapí hnízdo zřejmě neotřese jeho pozicí v čele hnutí ANO. První místopředseda Karel Havlíček v Aréně N řekl, že do pravomocného rozsudku je daleko, a úvahy o Babišově osudu jsou proto předčasné.

Místopředseda Sněmovny a první místopředseda ANO Karel Havlíček byl hostem podcastu Aréna N. Foto: Karolína Pláničková, Deník N

První místopředseda ANO Karel Havlíček v Aréně N odmítl, že by se jako ministr snažil udržet Rosatom v tendru na Dukovany. Prohlásil také, že hnutí neuvažuje o výměně předsedy ani v případě, že soud Andreje Babiše nepravomocně odsoudí za Čapí hnízdo.

Marek Benda v Aréně N odmítl, že by případný krach jednání s Piráty v Praze automaticky znamenal vládnutí Spolu s ANO. A potvrdil, že jeho favoritem na post zástupce ombudsmana je konzervativní právník a odpůrce potratů Jakub Kříž.

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v podcastu Aréna N. Foto: Karolína Pláničková, Deník N

Marek Benda v Aréně N odmítl, že by koalice s ANO byla pro Spolu v Praze „plán B“. Šéf poslaneckého klubu a pražské buňky ODS prohlásil, že chce jednat i s Prahou sobě. Proti té se přitom ODS tvrdě vymezovala.

„Bytostně tu chybí prezidentova slova, která by uklidňovala situaci,“ říká kandidátka na nejvyšší ústavní post Danuše Nerudová. V Aréně N mluvila i o tom, v čem Česko zaspalo, jak kampaň prožívá její rodina nebo že není jen „vzdělaná blondýna“.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Senátor Zdeněk Hraba v podcastu Aréna N shrnul důvody svého vystoupení z hnutí STAN. Mluvil také o svém pohledu na genderová témata a hájil návrh zákona rozšiřující nutnou obranu, který čelí kritice ze strany soudců i policie.

Senátor Zdeněk Hraba byl hostem podcastu Aréna N poté, co oznámil, že vystupuje z hnutí STAN. Foto: Karolína Pláničková, Deník N

Rozpory mezi hnutím STAN a jeho senátorem Zdeňkem Hrabou podle něj narůstaly od začátku spolupráce hnutí s Piráty. Hraba dnes ze strany vystoupil, v podcastu Aréna N však odmítl, že by odcházel ze stejných důvodů jako Václav Klaus mladší z ODS nebo Jaroslav Foldyna z ČSSD.

„Kandidáti do Senátu neumí lidem říct, proč je mají volit, místo toho jim často nepoctivě slibují peníze,“ říká Petr Pithart. V Aréně N mluví o tom, jakých chyb se Senát dopustil, i o tom, proč je dnes podle něj na svém vrcholu.

„Senát pro mě byl osudový,“ říká Petr Pithart v Aréně N. Foto: Adam Hecl, Deník N

V pátek a v sobotu budou lidé volit třetinu Senátu. Jeho spoluzakladatel a první předseda Petr Pithart v podcastu Aréna N mluví o smyslu horní komory a zamýšlí se, proč se ho části voličů nedaří vysvětlit.

V Česku se už vyléčilo deset zraněných ukrajinských vojáků. V podcastu Aréna N to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle ní už jsou zpět na Ukrajině. Česko začalo vojáky zraněné v boji s ruskými okupanty přijímat v srpnu.

Deník N startuje nový politický podcast Aréna N. V prvním rozhovoru odpovídala na otázky Jana Moláčka ministryně obrany Jana Černochová z ODS.

Nové články Deníku N

Včera 20:01Blažkova novela o státním zastupitelství narazila u Ústavního soudu i koaličních ministrůVčera 10:22Neodvést daň není zas tak složité, říká Jančura k windfall tax. Podle něj fungovat nebudeVčera 07:23Mnoho humbooku okolo knih: kde o literatuře vášnivě diskutují stovky teenagerů?25.11 22:54Neúspěšným kandidátům se podepsali i mrtví, přes 21 procent lidí z Janečkových archů se nedá dohledat25.11 20:23Fenomén Nohavica: svědomí, co zvrací v národě25.11 18:02Miliardář Rattaj chce na Ještědu nové sjezdovky. Podle ekologů a liberecké opozice nedává další kácení smysl25.11 17:35„Na ženu velmi kvalitní hodnocení.“ Záruba reaguje na kontroverzní výroky ve fotbalových přenosech25.11 17:24Prezidentská Pointa N: Vnitro vyřazovalo kandidáty ve velkém. Smolařem je Diviš, absurditou Rohanová25.11 17:03Můžeme natvrdo říct, že si Katar mistrovství koupil. To už měla FIFA raději vybrat Írán, říká odborník25.11 16:56Vývoj bojů (274. den): Drony stále častěji ukazují apatické chování ruských vojáků25.11 16:36Největší Pavlovi dárci: Před posláním peněz si nechali udělat průzkum, jiné přesvědčilo osobní setkání25.11 16:25Začalo finále prezidentské volby. S jakými šancemi do něj kandidáti jdou a co rozhodne o výsledku?25.11 16:19Newsletter live! Vy neznáte žádné české výtvarné umělce?25.11 15:38Do prezidentských voleb jde devět kandidátů. Neprošli Janeček, Březina či Diviš25.11 15:30Studio N: Íránci a Íránky se odmítají vzdát25.11 14:53Žvaní vám v hlavě otravný hlas? Vítejte mezi lidmi25.11 14:20Favorit na primátora Svoboda na jednáních zastupitelstva nemluví. „Je to taktika,“ tvrdí25.11 13:35Univerzity bez násilí? Nový evropský výzkum odkrývá alarmující čísla, varují experti25.11 12:41Jak děti naučit šetřit, ale nevychovat z nich lakomce. Rady pro vybudování zdravého vztahu k penězům25.11 12:34Kremelské veletoče při obhajobě ruské agrese proti Ukrajině, proč se Putin tak urputně brání slovu „válka“ a jak ji dál zužitkuje25.11 12:22Když nám o Praze vypráví cizinec25.11 11:51Orbán: peníze Ukrajině ano, půjčku a zbraně ale ne. Jeho uherská šála konflikt V4 nevyvolala25.11 10:46Mami, copak nerozumíš? Volá táta, dej mi ho! Jak se Nasťa s malou Viktorií po pěti měsících spojily s otcem v Chersonu25.11 10:28Syrové utrpení žen i krutý obraz mateřství: Jak zvládl Příběh služebnice svůj pátý návrat na obrazovky?25.11 08:41Případů rakoviny slinivky výrazně přibývá. Počty pacientů budou dál stoupat, varují lékaři25.11 08:35Covid i válka vnesou do architektury nové impulsy, říká architekt Josef Pleskot25.11 07:11Pro mnohé Dány začíná předvánoční čas první listopadový pátek minutu před devátou večer25.11 06:41Nové dokumenty k Pavlovu studiu: Jak komunistická rozvědka připravovala zpravodajce pro nasazení v zemích NATO25.11 06:38Z renomovaného psychiatra, gurua manželského soužití normalizačním bavičem, který na své pacienty donášel StB25.11 06:33Národní galerie Praha představuje nový podcast: Zvuk umění