Donald Trump

Ve Spojených státech byl zveřejněn průzkum, který naznačuje rostoucí sílu Donalda Trumpa. Podle ABC / Washington Post má Trump náskok před Joem Bidenem, a to o devět procentních bodů. Je to dosud největší náskok, jaký data zaznamenala.

Americký exprezident Trump a prezident Biden. Jejich šance jsou 14 měsíců před volbami srovnané, ale jeden průzkum ukazuje na výrazný náskok Trumpa. Foto Gage Skidmore, Flickr, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/legalcode">CC BY-SA 2.0</a>, a Edwin Torres, úřad guvernéra New Jersey, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/legalcode">CC BY-NC 2.0</a>

Bývalá zaměstnankyně Bílého domu a klíčová svědkyně ve vyšetřování útoku na Kapitol Cassidy Hutchinson ve své nové knize popsala, že ji Trumpův právník Rudy Giuliani sexuálně obtěžoval.

Bývalá poradkyně kancléře Bílého domu Cassidy Hutchinson přinesla jedno z nejdůležitějších svědectví ve vyšetřování Donalda Trumpa. Nyní v knize popsala, že ji jeho právník Rudy Giuliani osahával. Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v televizním rozhovoru CNN Donalda Trumpa, aby zveřejnil svůj mírový plán, o němž tvrdí, že má pro ruskou válku na Ukrajině. „Pokud je jeho úmyslem dát Putinovi některá naše území, tak to není mírový plán,“ podotkl Zelenskyj.

Hackeři napadli účet exprezidentova syna Dona Trumpa na sociální síti X. Jeho jménem pronesli například rasistické nadávky, komentáře obhajující predátora Jeffreyho Epsteina nebo oznámení, že jeho otec zemřel a v 2024 bude kandidovat na amerického prezidenta on sám. (BNO)

„Mám tu smutnou příležitost vám oznámit, že můj otec Donald Trump zemřel. V prezidentských volbách 2024 budu kandidovat já,“ oznámil nepravdivě napadený účet exprezidentova syna Dona Trumpa dnes ráno. Foto: X.com/donaldjtrumpjr

Trumpova právníka Rudyho Giulianiho zažaloval jeho vlastní právník Robert Costello, že mu nezaplatil za právní služby. Požaduje po něm bezmála 1,4 milionu dolarů. „Vysoce to přesahuje, co pro mě udělal. A nedokážu popsat, jak moc se mě Costellův krok osobně dotkl,“ reagoval Giuliani.

Bývalý prezident Donald Trump opakovaně odmítl v nedělním televizním rozhovoru odpovědět na otázky, zda sledoval, jak se nepokoje v Kapitolu odehrávají v televizi, a řekl, že „to lidem řekne později ve vhodnou dobu“, píše agentura AP.

Donald Trump v televizním rozhovoru připustil, že zvažoval udělit si jako prezident před odchodem z Bílého domu milost. „Měl jsem několik právníků, kteří mi řekli, že to můžu udělat. Ale já jim řekl: Poslední věc, kterou bych kdy udělal, je, že bych si dal milost.“

Bývalý prezident USA Donald Trump mluví k reportérům na letišti Ronalda Reagana ve Washingtonu poté, co u soudu odmítl vinu ze spiknutí proti Spojeným státům. Foto: Alex Brandon, ČTK / AP

Donald Trump požádal o odstavení soudkyně Tanyi Chutkan, která rozhoduje jeho washingtonskou obžalobu z pokusu o převrat a podvodu na Spojených státech. Tvrdí, že je podjatá, což dovozuje z jejích rozhodnutí v kauzách útočníků na Kapitol.

Americký exprezident Donald Trump se snaží docílit odstoupení soudkyně, která má ve Washingtonu rozhodovat o jeho vině v případu údajného ovlivňování výsledků voleb z roku 2020. Trumpovi právníci včera vyzvali soudkyni, aby se vzdala účasti na kauze kvůli svým výrokům na jeho adresu.

Donald Trump podle prokuratury podvodně nadhodnocoval svůj majetek o 1,9 až 3,6 miliardy dolarů ročně, což je ještě více, než se předpokládalo. Činil tak v průběhu deseti let.

Federální soud nevyhověl žádosti bývalého kancléře Bílého domu Marka Meadowse, aby jeho obžalobu z pokusu o zfalšování voleb v Georgii přesunul ze státní jurisdikce k federální. Zamítnutí ovlivní i Donalda Trumpa, který podle svých slov zvažoval zažádat o totéž. (WP)

Soudní porota v Georgii v kauze Donalda Trumpa původně odhlasovala obvinění dalších 21 lidí. Mezi nimi byli i vysoce postavení republikánští politici: senátor Lindsey Graham a bývalí senátoři Kelly Loeffler a David Purdue. Státní zástupkyně to ale odmítla.

Senátor Lindsay Graham (R) patří k největším zastáncům Donalda Trumpa. Jeho podpora je o to pozoruhodnější, že před Trumpovým zvolením patřil k jeho nejostřejším kritikům. Foto: Gage Skidmore, Flickr

Donald Trump natočil video, ve kterém ukazuje tričko se svým policejním snímkem a vybízí příznivce, aby si jej koupili. „Vypadá moc hezky, co říkáte?“ Oznamuje, že od svého zatčení už vydělal 10 milionů dolarů, a vyzývá, ať mu lidé přispějí ještě víc, aby vydělal 15 milionů.

Komukoliv jinému by trestní stíhání ublížilo, Donald Trump na něm ale vydělává. Prodává upomínkové předměty se svým policejním snímkem a inkasuje miliony dolarů. Foto: DonaldJTrump.com

Jiným by trestní stíhání s největší pravděpodobností ublížilo, Donald Trump na něm vydělává. Prodává upomínkové předměty se svým policejním snímkem a inkasuje miliony dolarů. Obžaloby mu zvedají zisky i popularitu. Právníci ho ale stojí také miliony.

Bývalý ekonomický poradce Trumpova Bílého domu Peter Navarro byl uznán vinným za pohrdání Kongresem ve dvou případech. Ten mu nyní vyměří výši trestu, která je až jeden rok za každý případ. Navarro se podle svých slov odvolá.

Správce sítě v Trumpově floridské rezidenci Mar-a-Lago spolupracoval s vyšetřovateli v kauze utajovaných dokumentů, z jejichž nezákonného přechovávání je Donald Trump obžalován. Učinil tak poté, co si najal vlastního právníka.

Donald Trump poškodil pověst novinářky E. Jean Carroll i v druhém případu a soud nyní určí výši dalšího odškodnění, které jí za svá vyjádření musí vyplatit. Suma se přidá k pěti milionům dolarů, které mu soud vyměřil při prvním procesu.

Spisovatelka a novinářka E. Jean Carroll po květnovém vyslechnutí verdiktu poroty, která se jednomyslně přiklonila na její stranu. Donald Trump ji sexuálně zneužil, ublížil jí na zdraví a poškodil její pověst, za což jí vyplatí bezmála pět milionů dolarů. Nyní jí bude platit další částku. Foto: John Minchillo, AP / ČTK

Bývalý kancléř Bílého domu Mark Meadows a pět dalších obžalovaných z pokusu zfalšovat prezidentské volby 2020 odmítli vinu. V jejich případu tak nastane soudní proces, jeho začátek je stanoven na 4. března 2024. (Reuters)

Američanům vládne třetí nejstarší Kongres v historii. Lidé nad 50 mají v USA většinově v rukách moc, v americké populaci jich je ale jen třetina. Na souvislosti opakovaně upozorňují zdravotní problémy nejmocnějších osmdesátníků před televizními kamerami.

Americký prezident Joe Biden podle svých slov lituje, že čínský prezident Si Ťin-Pching nepřijede do Indie na summit zemí G20. „Jsem zklamaný, ale uvidím se s ním i tak,“ řekl bez dalšího upřesnění. Biden přijede do Indie mezi 7. a 10. zářím a poté zavítá do Vietnamu. (Reuters)

Demokratický poslanec Jamie Raskin požádal kontrolní výbor americké Sněmovny, aby prošetřil okolnosti, za nichž saúdský princ bin Salmán vložil 2 miliardy dolarů do fondu Trumpova zetě Jareda Kushnera po odchodu Donalda Trumpa z Bílého domu. (BI)

Soudce, který bude rozhodovat proces s Donaldem Trumpem a dalšími 18 obžalovanými v Atlantě, pustí do soudní síně televizní kamery. Ty tak budou moci všechna soudní stání přenášet v přímém přenosu na YouTube. (Hill)

Donald Trump odmítl vinu v obžalobě z organizovaného pokusu zfalšovat volby v Georgii. Své „nevinen“ zaslal soudu v Atlantě písemně a oznámil, že si 13 bodů obžaloby nepřijde vyslechnout osobně. Jeho advokát podal žádost o stažení žaloby.

Ať soudy s Donaldem Trumpem dopadnou jakkoliv, několik renomovaných republikánských právníků se snaží dokázat, že má být z prezidentských voleb diskvalifikovaný předem. Argumentují dodatkem ústavy, který zakazuje účast ve volbách po vzpouře.

Donald Trump se odvolá proti termínu prvního stání, které ve Washingtonu nařídila soudkyně na 4. března 2024 v jeho kauze obžaloby z pokusu zfalšovat volby. Žádal termín o dva roky později, tedy v dubnu 2026. Odborníci ale pochybují, že by bylo odvolání možné. (Reuters)

Joe Biden je starý a zmatený, Donald Trump zkorumpovaný a nečestný, říkají v průzkumu Američané před prezidentskými volbami v USA. Současného prezidenta označilo 15 procent respondentů za „pomalého“. (AP)

Soudkyně určila datum prvního stání washingtonské obžaloby Donalda Trumpa na 4. března 2024, tedy o dva roky dříve, než žádali jeho právníci. Exprezident je obžalován z pokusu podvést USA zfalšováním volebních výsledků. (WP) Více zde.

Soud v americké Georgii pozval Donalda Trumpa a dalších 18 obžalovaných, aby se k němu dostavili příští středu 6. září, kdy jim sdělí body obžaloby. Ta se týká organizovaného pokusu o zfalšování voleb. Exprezident má nastoupit první v 9.30 hodin, jeho právník Giuliani v 9.45 hodin.

Donald Trump je obžalován z organizování pokusu o zfalšování voleb. V případě uznání viny mu hrozí nejméně pětileté povinné vězení. Foto: Bílý dům, Flickr

Donald Trump by se dnes měl dozvědět, na kdy mu soudkyně Tanya Chutkan ve Washingtonu nařídí první den soudu. Je obžalován za pokus zvrátit výsledky voleb v roce 2020. Žalobce Jack Smith navrhuje leden 2024, exprezidentovi právníci duben 2026. (Reuters)

Americký realitní server Zillow opravil svůj původní údaj, který tvrdil, že Donald Trump prodal 4. srpna svoji floridskou rezidenci Mar-a-Lago stejnojmenné firmě, kterou vede jeho syn. „Informace, kterou jsme poskytli, byla nesprávná,“ omluvilo se vedení. (Newsweek)

Floridské sídlo Donalda Trumpa Mar-a-Lago je nově na Zillow vedeno jako „není na trhu“ místo původního „prodáno“. Foto: Reuters

Do věznice v Atlantě se už dostavilo všech 19 obžalovaných v kauze pokusu o volební podvod ve státě Georgia a stihli tak termín daný státní zástupkyní Fani Willis do pátečního poledne. Jen jeden obžalovaný Harrison Floyd si nedohodl podmínky kauce a strávil noc ve vazbě. (CNN)

Donald Trump začátkem srpna odklonil svou floridskou rezidenci Mar-a-Lago. Za 422 milionů dolarů ji převedl na firmu, kterou vlastní jeho nejstarší syn Don. Trump velkolepou nemovitost koupil v roce 1985 za dva miliony dolarů. Realitní server Zillow hodnotu rezidence odhaduje na 24 milionů dolarů. (Newsweek)

Vstup do Mar-a-Lago v Palm Beach. Rezidenci se přezdívá Zimní Bílý dům a má 58 ložnic a 33 koupelen. Foto: Jana Ciglerová, Deník N

Americká média se pozastavují nad údaji o výšce a váze, které včera Donald Trump uvedl ve formuláři při zatčení ve věznici. Trump tvrdí, že váží 215 liber (zhruba 97 kg) a měří 190 cm. To je o 12,5 kg méně, než uvedl při dubnovém zadržení v New Yorku. (Fox)

Sportovní novinář Scott Kacsmar připomíná, jak vypadá muž, který má stejnou výšku a váhu, jakou Trump uvedl v policejním formuláři. Zdroj: X.com/ScottKacsmar

Od chvíle, kdy se včera Donald Trump vydal do okresní věznice v Atlantě, se tam dostavilo dalších pět spoluobžalovaných. Z celkových 19 zbývají pouze dva: bývalá mluvčí Kanyeho Westa Trevian Kutti a luteránský pastor Stephen Lee, kteří se podle obžaloby na Trumpově pokusu zfalšovat volby podíleli. (ABC) Více píšeme zde.

Trumpovi fanoušci se před věznicí okresu Fulton na Rýžové ulici scházeli už od sedmé hodiny ráno. S blížící se hodinou exprezidentova nástupu se jejich počet zvyšoval. Foto: Jack Gruber, USA TODAY, Reuters

Připrav se, Evropo. Trump(ismus) přichází, píše v komentáři Edward Lucas. „Důvěryhodnost NATO spočívá na ochotě amerického prezidenta jít do války na obranu spojenců. Jakpak by zareagoval prezident Trump 2.0? Vojenskou silou, nebo telefonátem do Kremlu?“

Vězeň číslo P01135809. Donald Trump má nově své vězeňské číslo i policejní fotku. Bývalý prezident se vydal do vězení, kde byl krátce zatčen. Pro exprezidenta i americkou historii je to poprvé.

Policejní snímek bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Historický moment. Foto: Fulton County Sheriff's Office

Donald Trump na sociální síti X, dříve Twitteru, poprvé od ledna 2021 zveřejnil příspěvek. Jde o jeho fotku z věznice ve státě Georgia, kde čelí obvinění. 

Bývalý americký prezident Donald Trump se v noci na dnešek vydal úřadům ve státě Georgia, kde čelí obvinění z nelegálních zásahů do posledních prezidentských voleb. Ve věznici v okrese Fulton byl 77letý politik, který je veden jako vězeň číslo P01135809, vyfocen, jak je běžné u čerstvě zatčených.

Donald Trump oznámil, že se do vazební věznice v Atlantě vydá v 19.30 hodin místního času, tedy zítra v 1.30 SELČ. Do Georgie přiletí z New Jersey, kde pobývá ve svém golfovém klubu v Bedminsteru. „Omluvte mě, musím vyrazit do Atlanty,“ napsal exprezident na svém účtu.

Donald Trump. Foto: Bílý dům, Flickr

Republikánští poslanci zahájili vyšetřování okresní prokurátorky Fani Willis, jejíž vyšetřování vedlo k obžalobě Donalda Trumpa a dalších 18 spolupracovníků z organizovaného zločinného pokusu o zfalšování voleb. Žádají přehled, jak využívá federální prostředky. (Reuters)

Bývalému kancléři Bílého domu Marku Meadowsovi a státnímu úředníkovi Jeffu Clarkovi vyměřil soud kauci 100 tisíc dolarů. Oba jsou spoluobžalovanými s Donaldem Trumpem z organizovaného spolčení za účelem podvodu v prezidentských volbách. (CNBC)

Státní zástupkyně v Georgii Fani Willis žádá soud, aby určil první stání procesu s Donaldem Trumpem a dalšími 18 obžalovanými už letos 23. října. Reagovala tím na žádost jednoho z obžalovaných právníků Kena Chesebroa, aby se proces konal rychle. (Politico)

Donald Trump na poslední chvíli vyměnil hlavního právníka, který povede jeho obhajobu v obžalobě v Atlantě, kde se dnes exprezident vydá do vazební věznice.

Donald Trump se dnes kvůli už čtvrté obžalobě vydá do okresní věznice v Atlantě. Podle zjištění Guardianu tam zamíří navečer, aby si zajistil přímý přenos v hlavním vysílacím čase amerických televizí. Úřad šerifa by pak měl zveřejnit jeho policejní snímek.

Čtyři obžaloby za pět měsíců, měsíce a roky vyšetřování. Přinášíme příběh, který o Donaldu Trumpovi vyprávějí. Foto: Bílý dům, Flickr

Úřad šerifa okresu Fulton v americké Georgii zveřejnil policejní snímek Trumpova právníka Rudyho Giulianiho. Ten je spolu s Donaldem Trumpem obžalován z pokusu o zfalšování voleb a dalších 12 přečinů. „Jsem obžalován, protože jsem právník,“ řekl. (NBC)

„Fotí si mě, není to hezké? Fotka starosty, který pravděpodobně dostal do vězení nejhoršího zločince 20. století," řekl Rudy Giuliani ke svému policejnímu snímku. Foto Fulton County Sheriff's Office

Právník Donalda Trumpa Rudy Giuliani se vydal do věznice okresu Fulton. Předtím mu soud v Atlantě vyměřil kauci ve výši 150 tisíc dolarů. Giuliani je obžalován spolu s Donaldem Trumpem z účasti na organizovaném pokusu zfalšovat volby v Georgii. (Fox5)

Do věznice v americkém okrese Fulton se vydala další z obžalovaných v kauze pokusu o zfalšování voleb, šéfka republikánské strany v okrese Coffee Cathy Latham. Prokuratura ji viní, že k volebním přístrojům nezákonně vpustila Trumpovy spolupracovníky a byla jednou z falešných volitelek. (WP)

Donald Trump na svém sociálním účtu oznámil, že dnes odvysílá předem natočený rozhovor s moderátorem Tuckerem Carlsonem, který byl na jaře vyhozen z Fox News. Poběží ve stejnou dobu, kdy Fox News bude vysílat živou debatu prezidentských kandidátů, které se Trump odmítl zúčastnit.

Svědek v Trumpově kauze tajných dokumentů stáhl svou výpověď a změnil ji v exprezidentův neprospěch. Má jít o ředitele IT v Trumpově sídle Mar-a-Lago. Udělal to poté, co odmítl další služby právníka placeného Trumpovou organizací a přijal veřejného obhájce. (Rolling Stone)

Americká policie ve státě Georgia zveřejnila policejní snímky, tzv. mugshoty, dvou zadržených v kauze Trumpova pokusu o zfalšování voleb. Právník John Eastman a volební úředník Scott Hall jsou prvními z 19 obžalovaných, kteří se vydali do věznice. (CNN)

Aktuálně nejčtenější

Nové články Deníku N

15:04Domácnosti a firmy nejspíše čeká zdražení elektřiny. Vláda chce, aby financovaly většinu dotací na obnovitelné zdroje 13:55Klíčovou IT zakázku ve VZP vyjednávala i právnička blízká Zemanovcům 13:37„Ta se proš*ká všude.“ Čemu české političky čelí ve veřejném prostoru a co s tím můžeme dělat 13:04BIS odhalila agenta, který v Česku za tisíce eur zajistil šíření ruské propagandy, řekl Koudelka 11:54BIS odhalila agenta, který v Česku zajistil šíření ruské propagandy 06:30Elizabeth Finchová je posedlá římským císařem. Nový román Juliana Barnese vypráví o jejím vztahu se studentem 06:30„Máte doma zeď? A můžeme ji vidět?“ Jak malovat a tvořit svět tak, jak ho cítíte, ukazují nové výstavy v Česku 06:00Chci slyšet argumenty, proč máme mít velvyslance v Moskvě. Fico může vztahy se Slovenskem zkomplikovat, říká PavelVčera 23:03Agrofert bude řešit výroky ministra vnitra s právníky. Odmítá, že by mohl Rakušana odposlouchávatVčera 11:20Ředitel Bulovky nařídil lékařům ARO nepřetržitý provoz. Zkomplikuje tak jejich protestyVčera 06:30Po pěti letech se vrací přehlídka Victoria’s Secret. Místo legendárních andílků chce značka předvést diverzitu a příběhy ženVčera 06:30A kdy má vlastně ten šíp vyletět? Paulo Coelho mudruje v nové knize LukostřelecVčera 06:00Cirk La Putyka uvede nové představení K. Diváky přenese do absurdního vesmíru Franze Kafky23.09 16:30Americký deník: Práce v Americe stojí hodně, nebo vůbec nic. Být dobrovolníkem se učí už děti ve škole23.09 12:51Podnikatelům příští rok vzrostou minimální zálohy. Vypočítali jsme, kolik si budou muset připlatit23.09 11:40Máme důkazy, které by podezřelého poslaly před soud, říká šéf policejního muzea k vraždě Otýlie Vranské23.09 07:16„Fico je jako Djokovič, Matovič provokuje a Šimečka viditelně roste.“ Expert popisuje lídry slovenských voleb23.09 06:30Vzácná hrobka pod Tatrami je stará 1600 let. Můžete si ji prohlédnout naživo a je to zážitek22.09 21:35Zjištění, která rezonují i v Česku. Prošli jsme nejnovější zprávu amerických kontrolorů o F-3522.09 19:59Je Německo znovu nemocným mužem Evropy?22.09 19:56Rok a půl války, konec v nedohlednu. Na poplachy si lidé museli zvyknout, popisuje Ukrajinec z Černihivu22.09 19:38Platy ve státní sféře musí reflektovat trh práce. Jinak nebudeme konkurenceschopní, říká superúředník Fryč22.09 19:25Rusko v OSN trollí, kydají kýble špíny, říká Lipavský. Velvyslance v Moskvě podle něj Česko potřebuje22.09 18:50Mladí Íránci vidí, že se dá žít i jinak. Vzdor proti teokracii neskončil, popisuje novinářka22.09 18:17Rok od mobilizace: Jaká je životnost ruského vojáka na Ukrajině?22.09 17:50Politická Pointa N: Babiš rozehrál sněmovní bingo s voliči SPD. A my s ním22.09 17:45Vývoj bojů (576. den): Na Krymu postupně vybuchuje vše, co souvisí s Černomořskou flotilou22.09 17:31Nejlepší profilovač je sám vrah, říká bývalá vyšetřovatelka. Pachatel manipuluje námi všemi22.09 15:45Teologická fakulta omezila Petráčkovi přístup do školy. Akademický senát se bude zabývat odvoláním děkana22.09 15:34Studio N: Jak do mexického parlamentu přivezli mimozemšťany