Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko přijel do Číny za čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Budou jednat o hospodářských a obchodních investicích. Dnes o tom informovala Lukašenkova tisková kancelář. (Kyiv Independent)
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes přicestuje na dvoudenní pracovní návštěvu Číny. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na běloruskou státní tiskovou agenturu BelTA.
Bývalý mluvčí Tálibánu se stal velvyslancem Afghánistánu v Číně. Bilál Karímí je tak prvním akreditovaným diplomatem reprezentujícím svou zemi od převratu v roce 2021, kdy se vlády ujalo radikální hnutí Tálibán.
Kdo jsou vítězové a poražení dnešního světa? V Evropě nám unikla obří změna. Pohání ji Čína, Rusko se veze a svět se mění tak rychle, že to nejsme schopni pochopit, říká Michael Romancov. Největší problém na mapě budoucnosti jsou bílá místa v našich hlavách.
Pro pracovníky ministerstva zahraničí v Číně je aplikace WeChat nutností, rizika jsou minimalizována technickými prostředky i organizačními opatřeními, oznámil úřad. Před používáním aplikace dnes varoval NÚKIB. (ČTK)
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před používáním aplikace WeChat od čínské firmy Tencent. Ta sbírá velký objem dat, která mohou sloužit k přesnému zacílení hackerských útoků. Aplikaci v Česku používá kolem 40 tisíc lidí.
Konstrukce plynovodu Power of Siberia 2 z Ruska do Číny bude pravděpodobně pomalejší, než se očekávalo, informuje South China Morning Post s odkazem na ruský zdroj a čínské analytiky. Peking se podle deníku snaží využít své „vyjednávací pozice“.
Čínské nemocnice se snaží zvládnout nápor nemocných a WHO chce od Pekingu víc informací o „nediagnostikovaném zápalu plic“ – ano, to už tu jednou bylo. Ale to neznamená, že se v Číně šíří „záhadný nový virus“, nebo dokonce nový covid. Vysvětlujeme proč.
Občané některých zemí cestující do Číny nebudou potřebovat víza, oznámil mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Týkat se to bude Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Španělska a Malajsie. Cílem tohoto kroku je podpořit cestovní ruch po pandemii.
Ruští a čínští zástupci, kteří mají vazby na vlády svých zemí, podle ukrajinských bezpečnostních služeb jednali o vybudování podvodního tunelu. Ten by měl spojovat Rusko s Krymem a byl by chráněn před útoky ukrajinských sil.
Tchajwanským průlivem proplula australská válečná loď, oznámilo tchajwanské ministerstvo obrany. Ministerstvo zahraničí Číny, jež považuje Tchaj-wan za svou provincii, vyzvalo „příslušné strany“, aby v Tchajwanském průlivu nepodnikaly „provokativní akce“.
Čínská investiční skupina Zhongzhi Enterprise Group uvedla, že není schopná splácet své závazky ve výši 64 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). Analytici se obávají, že se realitní krize v Číně může přelít i do finančního sektoru. (Reuters)
Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonna v Pekingu jednala s čínským premiérem Li Čchiangem. Stalo se tak na úvod krátké návštěvy zaměřené na válku mezi Izraelem a Hamásem či výměny mezi akademickými obcemi a kulturu.
Ceny lithia se na čínském trhu propadly na dvouleté minimum. Tento kov je zásadní pro výrobu autobaterií. Jeho postavení přitom do budoucna může změnit nová technologie.
Ve vzestupu Číny coby ekonomické supervelmoci došlo k obratu. Největší globální příběh posledního půlstoletí je patrně za zenitem, píše Ruchir Sharma v komentáři Financial Times.
Světová zdravotnická organizace vyjádřila znepokojení nad aktuálním nárůstem počtu respiračních onemocnění v Číně a zemi požádala, aby jí poskytla o těchto chorobách podrobné informace. Čínské úřady na tiskové konferenci 13. listopadu informovaly, že respiračních onemocnění v zemi přibývá.
Islámští lídři v Pekingu opět ukázali, že není zločin jako zločin. Prosili Čínu za Palestince, zato o Ujgurech takticky pomlčeli. A Wang I přijal své ministerské „muslimské bratry“ s otevřenou náručí. Měl na co navazovat: čínská podpora Palestiny má hluboké kořeny.
Světová zdravotnická organizace vyjádřila znepokojení nad aktuálním nárůstem respiračních onemocnění v Číně a zemi požádala, aby jí o těchto chorobách poskytla podrobné informace. Čínské úřady na tiskové konferenci 13. listopadu informovaly, že respiračních onemocnění v zemi přibývá.
Úpadek Číny by mohl změnit uspořádání světa, píše Ruchir Sharma v komentáři Financial Times. „Za poslední dva roky došlo k největšímu poklesu čínského podílu na světovém HDP od dob předsedy Maa. Žijeme teď v postčínské době.“
Komunistická strana Číny kvůli korupci vyloučila bývalého viceguvernéra Čínské rozvojové banky, klíčové aktérky čínských půjček doma i ve světě. Čou Čchin-jü banku vedl do loňska, kdy ho náhle odvolali a začali vyšetřovat. Teď je obviněn z „bezuzdného zneužívání moci“, manipulace s půjčkami a „rozsáhlého“ přijímání úplatků. (Caixin)
Čína a Saúdská Arábie podepsaly první dohodu o vzájemné výměně svých měn jüanu a rijálu. Státy tím chtějí prohloubit své už tak intenzivní obchodní vztahy. Dohoda je dalším krokem ke globalizaci jüanu. (SCMP)
Čínská válečná loď jednala nebezpečným a neprofesionálním způsobem, komentoval australský premiér Anthony Albanese incident čínské lodi s plavidlem australského námořnictva, při kterém byl zraněn vojenský potápěč. (Reuters)
Ministři zahraničí Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta i dalších zemí vyzvali k uzavření okamžitého příměří v Pásmu Gazy u příležitosti návštěvy Pekingu. Arabské a muslimské země se snaží vytvářet mezinárodní tlak na Izrael, aby boje alespoň dočasně ustaly. (Reuters)
Britské námořnictvo končí se stoletou tradicí čínských služebníků na válečných lodích. Bojí se špionáže. Členové posádky často pocházeli z Hongkongu, který se dostává pod větší tlak Pekingu. Vláda vyhrožovala rodinám některých námořníků.
Premiér Petr Fiala nejspíš příští rok navštíví Čínu. Podle Otázek Václava Moravce by se návštěva měla uskutečnit ještě před volbami do Evropského parlamentu. Sám Fiala informaci nepotvrdil.
Letošní prodeje Volkswagenu v Číně budou pravděpodobně nejnižší od roku 2012. Rychlý přechod na elektromobily v zemi totiž zvyšuje zájem o domácí značky. Vyplývá to z analýzy televize CNBC. (CNBC)
Čínské ministerstvo zahraničí protestovalo proti výrazu „diktátor“, kterým Joe Biden označil čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. „Silně to odmítáme. Toto prohlášení je extrémně špatné a je to nezodpovědná politická manipulace,“ řekl mluvčí Mao Ning. (Hill) Více o kauze zde.
Čína se na summitu APEC v Kalifornii postavila proti americkým principům „udržitelnosti“ a „inkluzivity“. Členové se tak dál snaží najít formulaci, na níž by se shodli – a ruská vláda i jindy Pekingem blokovaný Tchaj-wan v San Franciscu přihlížejí.
Čínské ministerstvo zahraničí odmítlo prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, že čínský prezident Si Ťin-pching je diktátor. „Toto prohlášení je extrémně nesprávné a je to nezodpovědná politická manipulace,“ řekla mluvčí. Ministerstvo ale v prohlášení nezmínilo Bidenovo jméno. (Reuters)
Čínská a japonská vláda začnou pravidelně jednat o obchodu a vývozních kontrolách. Oznámil to japonský ministr obchodu Nišimura po jednání s čínským protějškem Wangem. Cílem je „budovat konstruktivní a stabilní japonsko-čínské vztahy“. (Reuters)
Dva lídři nejmocnějších zemí světa se v San Francisku dohodli, že urovnají své napjaté vztahy. Jenže pak Joe Biden těsně před odchodem z tiskové konference pronesl o čínském prezidentu Si Ťin-pchingovi větu, kterou Čína naposledy vzala jako urážku.
Při požáru kancelářské budovy uhelné společnosti v severočínské provincii Šan-si zahynulo 19 lidí. Příčina požáru je předmětem vyšetřování. (Reuters)
Americký prezident Joe Biden krátce po společném jednání v Kalifornii nazval čínskou hlavu státu Si Ťin-pchinga diktátorem. „Je diktátorem v tom smyslu, že je to člověk řídící zemi, která je komunistickým státem, jenž je založen na zcela jiné formě vlády než ta naše,“ řekl Biden. Peking zatím nereagoval. (Reuters)
Čína a Spojené státy se dohodly na obnovení komunikace mezi svými armádami. Po jednání v Kalifornii se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem to oznámil americký prezident Joe Biden a informovala o tom také čínská státní média s odvoláním na čínskou hlavu státu.
Jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho amerického protějšku Joea Bidena skončilo, oznámil Bílý dům. Trvalo přes dvě hodiny. Vymezené čtyři hodiny státníci nenaplnili. (AP)
„Známe se dlouho, ne vždy spolu souhlasíme, ale vážím si naší konverzace,“ řekl americký prezident Joe Biden ve své úvodní řeči čínskému prezidentovi Si Ťin-Pchingovi. Ten začal vzpomínkou na jejich společný výlet po Číně a ocenil jejich „upřímnou diskuzi“.
Americký prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching zahájili svou schůzku. Setkali se v historickém sídle jižně od kalifornského San Franciska. Jednání má trvat čtyři hodiny. Státníci spolu naposledy osobně jednali před rokem na Bali.
V Kalifornii budou dnes jednat prezidenti USA a Číny. Nejdůležitější summit roku. Klíčový okamžik. Politické minové pole. Tak se píše o jednání Joea Bidena a Si Ťin-pchinga v San Franciscu.
Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil do Spojených států, kde jej ve středu čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem, informují agentury Reuters a AFP. (ČTK)
Čína má za tři měsíce do konce září u zahraničních investic deficit 11,8 miliardy dolarů (271 miliard korun). Stalo se to poprvé od roku 1998, kdy se tyto údaje začaly v zemi sledovat.
Čínská diplomacie před schůzkou prezidentů USA a Číny vyzvala Spojené státy, aby nepoškozovaly zájmy Pekingu a nesnažily se utvářet či měnit Čínu. (ČTK)
Ceny v Číně znovu meziročně klesly, a to o 0,2 procenta. Zlevnily potraviny i palivo. Důvodem deflace je především slabá domácí poptávka, která brzdí oživení tamní ekonomiky. (Reuters)
Čína podle finských úřadů přislíbila spolupráci při vyšetřování zničení plynovodu Balticconnector. Policie pracuje s verzí, že potrubí spolu s telekomunikačními kabely poškodila kotvou kontejnerová loď registrovaná v Hongkongu.
Jüe-čcheng znamená Město radosti; sedm školáků pod jeho střechou zažilo pravý opak. Už podruhé za čtvrt roku zemřely v troskách zřícené tělocvičny děti, navíc v téže provincii. Kdo nese za jejich smrt vinu? Sníh, nebo nebezpečná „tofu“ fušeřina?
Proč se Srbsko stalo živnou půdou pro kladný obraz Číny? Čím Číňané Srbům pomohli a čím je naopak ohrožují? A za co Vučić děkoval v Pekingu? Čína už je populárnější než Rusko, jenže o odvrácené straně vláda mlčí, říká srbský bezpečnostní analytik Stefan Vladisavljev.
Napjatě očekávané jednání Joea Bidena a Si Ťin-pchinga se bude konat 15. listopadu, informuje Kjódó. Biden a Si se sejdou v San Franciscu u příležitosti summitu APEC. Si na americkou půdu nevkročil od roku 2017 a napětí mezi Pekingem a Washingtonem význam jednání ještě podtrhuje.
Komentář Edwarda Lucase: Hrstka malých evropských zemí se postavila čínskému obrovi a vyhrála. Jeho pokus prosadit celosvětový bojkot politických vazeb s Tchaj-wanem selhal.
Víte, co jsou to tofu domy? Jestli jste viděli děsivé záběry ze severní Číny, jste blízko. Už podruhé za čtvrt roku se v provincii Chej-lung-ťiang zřítila střecha tělocvičny a pohřbila pod sebou školáky. Někteří Číňané už mají jasno: „Barák z tofu, vražedný projekt.“
Komentář Alexandra Romancova: Stále zřetelnější problémy komunistické Číny vyvolávají otázky o budoucnosti tamního režimu. Dá se očekávat, že zemi a její současné vládce čeká stejný osud jako před třiceti lety jiný komunistický kolos – SSSR?
Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar byl krátce před svou návštěvou v Pekingu i v Bílém domě, jak potvrdil Deníku N. V rozhovoru popisuje, co při obou cestách řešil.