Sankce proti Rusku

Bývalý komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček podle serveru Investigace mohl za své vstřícné postoje k ruské politice dostávat zaplaceno. Vyplývá to z uniklých e-mailů tajné pracovní skupiny řízené z ruského parlamentu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Evropskou unii k zavedení tvrdších sankcí vůči Rusku. Kyjev dnes navštívila unijní delegace, EU podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen směřuje nový balíček sankcí do období prvního výročí invaze. (Reuters)

Evropská unie chce mít další balíček sankcí vůči Rusku připravený na výročí invaze 24. února, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen při návštěvě Kyjeva. (AFP)

Americký úřad ministerstva financí bojující proti finanční kriminalitě (FinCEN) upozorňuje na potenciální investice do realit ze strany sankcionovaných Rusů a jejich rodin. Rusové se tak mohou pokoušet obcházet sankce a ukrývat své peníze například skrze nastrčené osoby – tzv. proxy. (Investigace)

Největší ruská automobilka AvtoVAZ má kvůli sankcím problém s laky a prodává nyní pouze černé a bílé, popřípadě khaki vozy Lada. Problém trvá od loňského března a podle výrobce je šance vrátit se k nabídce osmi barev nejdříve v březnu. (Vědomosti)

Americké ministerstvo financí označilo ruskou žoldnéřskou Vagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalilo na ni další sankce. Sankce se vztahují na několik osob napojených na vagnerovce.

Raiffeisenbank od 15. února zastavuje odchozí platby do Ruska a Běloruska. Rozhodnutí se týká všech plateb i karetních transakcí bez ohledu na měnu. Příchozí transakce budou nadále možné, pokud neporuší sankční pravidla. O postoji banky k ruské válce na Ukrajině více píšeme zde.

Bývalého vysoce postaveného agenta FBI obvinili ve Spojených státech z porušení protiruských sankcí.  Pomáhal ruskému oligarchovi Olegu Děripaskovi.

Ruská Raiffeisenbank na svých stránkách nabízí splátkové moratorium pro ruské vojáky působící na území samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky. Finanční dům odmítá kritiku, že by anexi ukrajinských území legitimizoval.

Fastfoodový řetězec McDonald’s uzavřel pobočky v Kazachstánu, důvodem jsou problémy s dodávkami. Největším obchodním partnerem země je sousední Rusko, na které jsou kvůli válce uvaleny sankce. Kazachstán slíbil, že je bude dodržovat. (BBC)

Ruský oligarcha Roman Abramovič před tím, než na něj byly uvaleny sankce, převedl na své děti fondy v hodnotě několika miliard dolarů, vyplývá z uniklých dokumentů. Převodem majetku, který zahrnuje jachty i letadla, tak mohl narušit efektivitu sankcí. (Guardian)

Investigativní reportér Janek Kroupa zdokumentoval práci pašeráků, kteří do zemí EU dovážejí embargované zboží z Ruska. Skupina vyváží například dřevo, železo či chemická hnojiva. Zpátky do země pak přiváží například neprůstřelné vesty nebo helmy. (Seznam Zprávy)

Západní vlády po začátku ruské invaze postupovaly v přijímání sankcí velmi rychle, chválí postup zemí britský odborník na sankce Tom Keatinge z think tanku RUSI. V rozhovoru pro Deník N popisuje, že se ale jedná pouze o první fázi nových vztahů s Ruskem.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Na ministerstvu zahraničí vzniká oddělení, jež se bude věnovat sankcím vůči Rusku, uvedl v ČT ministr zahraničí Jan Lipavský. Kdy budou konkrétní sankce, nechtěl předjímat.

Ministři zahraničí zemí EU se dnes budou zabývat pokračující ruskou agresí na Ukrajině a potlačováním protirežimních protestů v Íránu. Měli by rozšířit sankce proti Íráncům odpovědným za omezování lidských práv v tamní teokracii.

O půlnoci začaly platit hned dvojí sankce uvalené na Rusko. EU jednak zakázala dovoz ruské ropy po moři a jednak spolu se členy G7 a Austrálií zastropovala ceny ruské ropy. Kreml slíbil, že bude reagovat. (ČT24)

Ukrajina by chtěla, aby se strop na ruskou ropu přepravovanou po moři stanovil na 30 až 40 dolarech za barel. Navrhl to prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně méně, než je návrh 65 až 70 dolarů od zemí skupiny G7.

Rusku kvůli sankcím hrozí nedostatek vánočních stromků a jejich zdražení až o 70 procent. Přestože přes 45 % ruského území tvoří lesy (809 milionů hektarů), Rusko stromky dováželo z Evropy. Nyní musí využívat složitější cesty přes třetí země, což se značně prodraží. (RBK)

Spojené státy uvalí nové sankce na mezinárodní síť jednotlivců a společností, které opatřují vojenské technologie pro ruskou válku na Ukrajině. Prohlásila to americká ministryně financí Janet Yellenová na okraj summitu G20 na indonéském ostrově Bali.

Zoom začal vypínat ruským vysokým školám licenci umožňující pořádání videokonferencí. Ruská média upozorňují, že tato americká služba hodlá zcela odejít z Ruska. (Vedomosti)

Luxusní jachta ruského oligarchy Alexeje Mordašova může zakotvit v Kapském Městě. Umožní jí to úřady Jihoafrické republiky. Na blízkého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina se přitom vztahují západní sankce.

Zástupci 29 měst a obcí varují, že mohou přijít o peníze, které jim zůstaly ve zkrachovalé Sberbank. Garanční systém finančního trhu podle nich nemyslí na ostatní věřitele. Děním se bude 1. listopadu zabývat stálá komise Senátu, která dohlíží na poskytování veřejných financí. (iRozhlas)

Maďarská vláda spustila kampaň, ve které kritizuje evropské protiruské sankce. Na plakátech umístěných v ulicích měst stojí například „bruselské sankce nás zničí“.  (Napunk)

Stanovení cenového stropu na ruský plyn povede k zastavení dodávek, řekl ke zvažovanému plánu EU šéf ruského Gazpromu. Stejně se již dříve vyjádřil i prezident Putin. (ČTK)

Pracovní skupina složená ze zemí G7 a Austrálie dohromady zmrazila majetky Ruské centrální banky i ruských představitelů v celkové hodnotě 330 miliard dolarů. Tedy skoro ve výši současných odhadovaných škod. Teď se jedná o tom, zda a jak tyto prostředky poskytnout Ukrajině coby reparace. (iRozhlas)

„Přijali jste zkorumpované ruské zbohatlíky a rozdali jim pasy. A teď se bojíte lidí, kteří utíkají před mobilizací. Když je nepřijmete, odejdou na frontu a budou zabíjet,“ říká šéfredaktor TV Dožď Dzjadko.

Tichon Dzjadko stojí v čele nejznámější ruské televize Dožď od roku 2019. Foto: archiv Dožď

Rusko nebude dodávat energetické suroviny těm zemím, které zastropují ceny ropy, prohlásil ruský prezident Putin na akci nazvané Ruský energetický týden.

Státy EU se shodly na novém balíku protiruských sankcí. Obsahuje i cenový strop na ruskou ropu, na sankční seznam přibydou desítky Rusů. (ČTK)

Ruského miliardáře Olega Děripasku obvinili v USA z porušení amerických sankcí z roku 2018, v kauze figurují další tři osoby včetně jeho partnerky. Obžaloba žádá, aby všem propadl majetek v USA. Děripaska je na sankčním seznamu ruských oligarchů. (Meduza)

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhla nové sankce proti Rusku. Její součástí je i omezení ceny pro dovoz ruské ropy. (dpa)

Ve Vladivostoku zadržela ruská tajná služba FSB japonského konzula Matoki Tacunoriho ve chvíli, kdy přebíral informace utajovaného charakteru týkající se mj. vlivu západních sankcí na východní Rusko. Diplomat byl prohlášen za osobu non grata. (TASS)

Polsko, Irsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko vyzvaly Evropskou unii, aby přestala dovážet diamanty z Ruska. Zákaz dosud odmítala Belgie, která patří k největším světovým centrům obchodu s diamanty. Návrh dalších sankcí by tento týden měla předložit Evropská komise. (Reuters)

Starostům zkomplikovaly fungování sankce, které EU uvalila vůči Rusku. Obce mají povinnost zjišťovat, zda dodavatelé nejsou napojení na osoby z Ruska. To ale často není v kapacitách malých úřadů, které si tak najímají poradenské společnosti.

Sázka na utahování plynových kohoutů se Rusku nevyplatila. Příjmy z energetických vývozů klesají a chybí ve státním rozpočtu, říká v rozhovoru pro Deník N finský ekonom Iikka Korhonen, který se na ruské hospodářství specializuje.

Arménské banky přestaly akceptovat ruské platební karty MIR. Stejné rozhodnutí přijalа Národní banka v Kazachstánu i některé banky ve Vietnamu, a několik dní před tím i velké turecké banky Isbank a Denizbank. (NTV)

Ruská továrna na mezikontinentální střely Sarmat používá české stroje. Jejich výrobci se hájí, že je dodali před rokem 2014, než Rusko obsadilo Krym a vstoupily v platnost sankce. Jenže další komponenty posílali i poté. (Aktuálně/Respekt)

Nad rafineriemi ruské Rosněfti v Německu převzal kontrolu německý stát. Jde o dvě dcery ruské společnosti: RN Refining & Marketing a Rosneft Deustchland, která je jedním z největších závodů na zpracování ropy v Německu. (Bmwk)

Rusové, kteří se vracejí do vlasti přes Finsko, zakopávají v lesích poblíž hranic hotovost v eurech. Finští celníci totiž od konce srpna odebírají ruským občanům eura s tím, že si je mohou vyzvednout při příští cestě. Cíl je omezit dovoz hotovosti v eurech do Ruska. (Fontanka)

Příjmy Ruska z obchodování s ropou klesly v srpnu na nejnižší úroveň od ruské invaze na Ukrajinu. Do státního rozpočtu za prodej ropy přibylo 11,1 miliard dolaru, což je nejméně za posledních 14 měsíců. Příjmy klesají přesto, že ropy Rusko vyváží více. Je ale levnější. (Bloomberg)

Po vojenské porážce na severovýchodě Ukrajiny přišla do Kremlu další špatná zpráva. V srpnu se na ruském rozpočtu naplno projevily omezené dodávky plynu do Evropy; ten tak umazal většinu svého letošního přebytku.

Ústřední banka Ruska vytiskla bankovky v hodnotě 340 miliard rublů. Potřebuje je na pomoc podnikům, které postihly západní sankce. Díky emisi mohl stát podpořit firmy jako Aeroflot, Ruské železnice, či Gazprombanku. (Moscow Times)

Před unijními ministry na jejich klíčovém pátečním jednání leží dvě hlavní možnosti, jak zkrotit vysoké ceny energií. Podrobně vysvětlujeme pozitiva i slabiny obou návrhů.

Maďarsko nezablokovalo prodloužení sankcí EU proti ruským oligarchům, čímž podle médií hrozilo. Unijní státy mohou půlroční prodloužení schválit. (ČTK)

Maďarsko podle stanice Svobodná Evropa hrozí, že zablokuje obnovení některých částí sankčního režimu Evropské unie vůči Rusku. Ze sankčního seznamu chce Budapešť vyškrtnout tři oligarchy. (RFE/RL)

Rusku hrozí dlouhá a hluboká recese, říká tajná zpráva tamní vlády. Sankce omezují sektory, na něž země spoléhá, ekonomika může příští rok klesnout o 8–12 % proti loňsku. Zpráva zmiňuje „dopravní blokádu“ a finanční, technologická i exportní omezení. (Bloomberg)

Firma H&M v Rusku končí. Všichni její ruští pracovníci již dostali dopis s upozorněním, že obchody této módní značky se v celé zemi definitivně uzavřou 30. listopadu 2022. H&M nabízí svá aktiva v Rusku k prodeji za cenu od pěti do 12 miliard rublů. (Uranews)

Ruská banka začala vykazovat profit a chystá se poskytovat úvěry v čínských jüanech. Státem vlastněná banka VTB vykazuje profit poprvé za půl roku po rekordních ztrátách. Dosáhla toho odklonem od západních měn a zpochybňuje tím efektivitu evropských sankcí. (Reuters)

Dopad sankcí na ruskou ekonomiku se zvyšuje, na tamní průmysl mají postihy vliv, který se navíc bude prohlubovat, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. (ČTK)

Ministři financí zemí G7 se dohodli na zastropování cen ruské ropy i ropných produktů. Rusko varovalo, že zemím, které toto podpoří, nebude surovinu dodávat. (ČT24)

Rusko nebude dodávat ropu zemím, které podpoří zavedení cenového stropu na ruskou ropu, oznámil místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Omezení mají v pátek posuzovan ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny zemí G7. (České noviny)

Nové články Deníku N

06:54Zlost pianisty Jevgenije Kissina. Světoznámý umělec bojuje hudbou z Prahy proti rodnému Rusku 06:53Film Někdo klepe na dveře: Ťuk, ťuk. Dobrý den. Máme pro vás tu apokalypsu 06:09Propagovat předčasný důchod byla hrubá chyba. Na reformě se chceme dohodnout s ANO, říká ministr StanjuraVčera 21:55Reuters: Ukrajinský ministr obrany Reznikov končí ve funkciVčera 21:19Fiala: Zeman nejmenuje nového předsedu Ústavního souduVčera 13:49Peníze jsou dražší, ale není jich méně. Udržitelnost systému je spornáVčera 00:50Ticho nedělního odpoledne. Nový román ukazuje, že praktiky náboženské sekty a šmejdů s předraženými hrnci se příliš neliší04.02 21:45Ceny kritiky vyhrál Arvéd. Co vypovídají o českých filmech a přitáhnou noví tvůrci nové (mladé) diváky?04.02 13:53Jak vyhrát volby přes sociální sítě? Data nejsou samospasitelná, říká Pavlův marketér04.02 08:55Výlet do města Angoulême, kde jsou komiksoví kreslíři polobohy03.02 21:33Prezidentské volby jako Senát ve velkém. Babišův případ potvrdil, že ANO v dvoukolovém systému prohrává03.02 20:35Dětští lékaři v Chersonu dostali od Čechů inkubátory i neprůstřelné vesty03.02 20:35Uniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i Čech03.02 20:24Prezidentská Pointa N: Pavlův rychlý nástup překvapil jen ty, kdo ho neznají. A soutěžíme o nejhloupější výrok03.02 19:55Vývoj bojů (344. den): Přibývají signály o blížícím se ruském útoku, raději se připravte na napjaté týdny03.02 19:27Pavlův záměr vydat se co nejdříve do Varšavy má své opodstatnění, ale i úskalí03.02 18:37Pavel: Na Hradě se dějí na první pohled podezřelé věci. Byl bych moc rád, kdyby byly osvětleny03.02 18:35Volby jen v pátek? Jaká jsou úskalí a co na to říká vnitro03.02 16:33Studio N: Novinář prchá před ruskými špiony03.02 16:28Řekl Orbán, že je proti členství v EU a Ukrajina je země nikoho? Spor o slova na uzavřeném jednání03.02 16:08Klid po vyhoření našla u polárního kruhu. „Nespěchat má ve vědě obří smysl,“ říká výzkumnice03.02 15:29Na reformy bylo včera brzy a zítra bude pozdě03.02 13:54Newsletter live! Ubavme se k smrti, televizní trh v Česku dál houstne03.02 13:41„Já si knihy vzít nenechám.“ Floridští učitelé vyklízejí knihovny, guvernér mění výuku o sexualitě, rase i klimatu03.02 11:58Možná se ještě rozhodneme nebýt jako stroje03.02 11:29Milion chvilek při „hledání demokrata“ utratil víc, než dovoluje zákon. O kampaň převážně nešlo, tvrdí03.02 11:02Čínská moc i bolest v Etiopii: po smrtícím útoku na Číňany bije ambasáda na poplach03.02 10:19První odchody na Hradě. Výpověď podali protokolář Kruliš a šéf sekretariátu Hlinovský03.02 08:37Noví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit?03.02 08:36Již stovky let oslavují v horách Kurdistánu svátek Pír Šáljár dervišským tancem