Vývoj bojů na Ukrajině

Každý den přinášíme komentář shrnující situaci na ukrajinském bojišti založený na informacích ministerstev obrany, think tanků a nezávislých analytiků.

Vývoj bojů: Ruský vojenský průmysl si vede lépe, než bychom si přáli, říká český vojenský expert Jan Ludvík. Sankce uvalené západními zeměmi nebyly pro ruskou vojenskou výrobu rozhodující.

Vývoj bojů (347. den): Bachmut je na tom špatně, ale u Vuhledaru Rusové narazili na zeď. Zatímco média jsou plná úvah o nadcházející ofenzivě, ta ve skutečnosti už nejspíš probíhá.

Vývoj bojů (344. den): Přibývají signály o nadcházejícím ruském útoku, připravte se na napjaté týdny. Rusové severně od Bachmutu pomalu postupují a Ukrajincům se nedaří u Kreminné.

Vývoj bojů (343. den): USA po váhání zřejmě slíbí Ukrajině „létající bomby“ s doletem 150 kilometrů, na optimismus je však zatím brzy. Počet či termín jejich dodání ještě nejsou známy, systém jako celek zatím ani není ve výrobě.

Vývoj bojů: Pesimistický scénář války na Ukrajině je, že probíhá jen oťukávání ukrajinských linií a je třeba čekat na větší ruskou ofenzivu, přičemž už toto oťukávání Ukrajinci odráží jen s těžkostmi. Podle optimistického scénáře má Kyjev situaci pod kontrolou.

Vývoj bojů (337. den): Jestli někdo z války na Ukrajině zatím hodně vytěžil, pak je to Jevgenij Prigožin. Šéf a majitel žoldnéřské skupiny Vagnerovců se během jednoho roku stal z osobnosti mimo Rusko neznámé člověkem s velkým vlivem.

Vývoj bojů (336. den): Rusové obnovili útok na město Vuhledar. Cílem útoku je pouze odvést pozornost ukrajinské obrany, myslí si ISW. Hlavní ruskou ofenzivu analytici předpovídají spíše v Luhanské oblasti na severu země.

Vývoj bojů: Americké Abramsy dorazí na Ukrajinu později, zatímco s německými Leopardy by Ukrajinci teoreticky mohli bojovat již během jarní ofenzivy. Pokud se válka rozhodne v roce 2023, rozhodne ji logistika.

Vývoj bojů: Hrozbu odříznutí Bachmutu připouští i ukrajinský generální štáb. Čeká se na to, kdy, kde a zda vůbec Rusové zahájí velkou jarní ofenzivu.

Vývoj bojů (330. den): Dnes se v Ramsteinu rozhodne o tom, co ukrajinská armáda dokáže na jaře a v létě. Na americké základně právě vzniká dlouhý seznam pomoci – jsou na něm bojová vozidla, houfnice i rakety do HIMARS. Největší neznámou jsou dodávky tanků a raket s delším doletem.

Vývoj bojů (329. den): Válka na Ukrajině může trvat roky a Putin se už na to chystá. Válku se snaží zaobalit do toho, že Ukrajina a západní země existenčně ohrožují Rusko. Vagnerovci tvrdí, že dobyli důležitou vesnici Kliščijivku na jih od Bachmutu, nedá se to zatím ověřit.

Vývoj bojů (327. den): Rusové postupují ukrajinskou taktikou, po severu se snaží Bachmut obejít i z jihu.

Vývoj bojů: Soledar je nyní celý v ruských rukou. Medik z Bachmutu vysvětluje, jak probíhá záchrana vojáků. Mapa dne – Bachmut a Soledar.

Vývoj bojů (322. den): O město Soledar se stále bojuje, ačkoli Rusové opakovaně oznámili jeho dobytí. Slovenský generální štáb komentoval výměnu velitele ruských vojsk na Ukrajině Surovikina nezvykle upřímně: označil to za zoufalý krok.

Vývoj bojů: Těžké boje o Soledar mohou vést k odříznutí Bachmutu od jedné z cest. Přišla zima, koncem týdne se oteplí. Ukrajinci tvrdí, že Rusové zaútočí jako první.

Vývoj bojů (315. den): Proč je avizovaný příjezd amerických bojových vozidel na Ukrajinu zásadní událostí. Velitel ukrajinské rozvědky předpovídá velkou ofenzivu až na jaře. Útok na Rusy v Makijivce měl pravděpodobně pokračování ve Vasylivce.

Vývoj bojů (313. den): Hodně se ochladí, kdo nebude v suchu, nemusí noc na sobotu přežít. U Bachmutu to hrozí zejména Rusům. Jak těžké je rozprášit celý prapor mobilizovaných Rusů – možné vysvětlení tragédie v Makijivce. Ruský průlom u Bachmutu se opět nekonal.

Vývoj bojů: HIMARS zabíjel u Doněcka, ruští blogeři píší o stovkách mrtvých a opět zuří na velitele. Kreminna je stále pevně v ruských rukou, o legendární Bilohorivku se opět bojuje.

Vývoj bojů (309. den): Strategické letiště Engels, odkud startují ruské bombardéry, funguje i po ukrajinských útocích. Před koncem roku se Rusové patrně rozhodli všem ukázat, že zdrojů na bombardování mají stále dost.

Vývoj bojů (308. den): Ruské útoky na město Bachmut nejspíš dosáhly svého vrcholu. Tři zprávy naznačují, že pokud nedorazí další posily, Rusové tady neprorazí. Proč jsou zprávy ruských blogerů o vysokých ztrátách Ukrajinců u Bachmutu nesmysl.

Vývoj bojů: U města Kreminna probíhají těžké boje. Ukrajinské jednotky se nacházejí kousek od města. Existují náznaky, že se Rusové připravují na nejhorší. Proč je toto město důležité a co se stane, pokud padne?

Vývoj bojů: Reportéři amerického deníku New York Times zjišťovali, kdo se v ruské armádě podílel na masakru v Buči. Rusové dál zvyšují napětí na bělorusko-ukrajinské hranici. A jak vypadá situace v Bachmutu?

Vývoj bojů (298. den): Zdá se, že situace v Bachmutu je po víkendu o něco příznivější, než byla v první polovině minulého týdne. Nejsou žádné zprávy o ruských úspěších. Právě naopak, několik zdrojů tvrdí, že Ukrajincům se podařilo na některých místech Rusy zatlačit zpět.

Vývoj bojů (295. den): Ukrajinské letectvo může dostat moderní bomby skoro tak přesné jako HIMARS. Soupravy JDAM Američané používají od roku 1997 a dodnes jich vyrobili téměř půl milionu. Díky nim by mohli být Ukrajinci v případě potřeby schopni přesných útoků na bodové cíle.

Rusko vede už sedmý masivní raketový útok na ukrajinská města, podle Ukrajinců vypálilo kolem 60 raket. Letecký poplach platí napříč celou zemí kromě okupovaného Krymu a Luhanské oblasti, kterou také téměř celou ovládají ruské síly.

Centrum Kyjeva při nedávném raketovém útoku. Foto: Radomyr Mokryk

Vývoj bojů: Jak vypadají nejtěžší bitvy očima ukrajinského vojáka? Přinášíme komentářové shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Ukrajinské protivzdušné obraně se podařilo sestřelit celkem 13 íránských dronů nad Kyjevem a Kyjevskou oblastí. Drony poškodily pět budov, ztráty na životech ani poškození energetické infrastruktury nejsou hlášeny. (Kyiv Independent)

Vývoj bojů: Ukrajinci vážně poškodili most u Melitopolu, jehož význam vzrostl po úspěšném útoku na Krymský most. A schopnost Ukrajinců plně využít potenciálu německých zbraní bude záviset i na opravárenském středisku na východním Slovensku.

Vývoj bojů: Ukrajinské rakety zpracovávají ruskou armádu jako předtím u Chersonu. Situace v Bachmutu je velmi těžká, ale město se drží a přicházejí posily.

Vývoj bojů (288. den): Zápisky německého generála z Bachmutu z roku 1941 ozřejmují ukrajinskou taktiku v roce 2022. Dnes ve městě neuplyne ani pět vteřin bez výbuchu granátu, ve vzduchu visí drony a na zemi přibývají útoky jako na běžícím pásu.

Vývoj bojů (287. den): Jak Rusové podle britských analytiků plánovali invazi. Měla skončit do deseti dnů, stabilizační operace do léta. Ukrajinský národ měl být rozdělen do čtyř skupin. První měli zlikvidovat.

Vývoj bojů: Zahynula elitní posádka vrtulníku Ka-52, Rusku ubývají stroje i zkušení piloti. Někteří ruští úředníci navíc věří, že Ukrajina zaútočí na ruský Bělgorod. Ukazuje to, jaký má Rusko problém se střízlivým hodnocením událostí.

Vývoj bojů: Útoky ukrajinských dronů pokračují, zasáhly letiště v Kursku. Jak se Ukrajincům podařilo zaútočit na důležitá letiště Engels a Ďagilevo? Jaké jsou dosud známé škody?

Vývoj bojů: Co se stalo na letišti Engels-2 a proč je to potenciálně velká zpráva. Ukrajinci postoupili u Kreminné. A u Bachmutu se dostali do problémů Gruzínci.

U Bachmutu tlačí Rusové, u Kreminné Ukrajinci. Rusové jsou nuceni vést zásobování méně po železnici a více po silnicích. Přinášíme komentářové shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Vývoj bojů (280. den): Výrobci západních houfnic Ukrajincům říkají, jakou munici mohou a nemohou používat. Jenže Ukrajinci jsou ve válce a střílejí tím, co mají. Němci zřídili v Michalovcích centrum pro servis své techniky, kterou věnovali Ukrajině.

Vývoj bojů: Velitel okupačních vojsk Surovikin, v Rusku oslavovaný pro svou bezohlednost, je pod tlakem propagandistů. Mnozí západní analytici se shodují, že Surovikin přinesl změny, díky kterým může ruská armáda představovat silnějšího protivníka.

Vývoj bojů: Ukrajinský důstojník popisuje, jak ruská armáda začala používat tanky. Rusové útočí na několika místech Donbasu. Ztráty ruské techniky překročily důležitý milník.

Vývoj bojů (274. den): Ukrajinské drony stále častěji ukazují apatické chování ruských vojáků. Na vícero záznamech je vidět, jak nedaleko nich dopadne granát, ale oni nejeví žádné známky snahy pomoci sobě či svým druhům. Vysvětlení může být vícero.

Vývoj bojů (273. den): Putinovi zůstal už jen pokus vyvolat na Ukrajině politickou změnu demoralizací civilistů. Ruské velení se rozhodlo zlomit morálku tím, že jim zničí elektrárny a vodovodní síť.

Vývoj bojů: Kreml může být se Surovikinem spokojený. Černobajivka vydala svá tajemství. Kdo je Rybar? Ruští novináři zjistili jeho identitu. U Bachmutu Rusové stále útočí.

Vývoj bojů: Ani íránské drony, ani nové tanky – přímo na bojišti dělá velké problémy Lancet. Přinášíme komentářové shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Vývoj bojů: Zprávy o osvobození prvního města na levém břehu Dněpru se zatím nepotvrdily. Frontální útok Ukrajinců je v této oblasti nepravděpodobný. Rusové tvrdí, že obsadili dvě města v Doněcku. Jisté to stále není.

Vývoj bojů: Drastická poprava vlastního vojáka je podle vagnerovců v pořádku. A Zelenskyj navštívil Cherson. Proč je to tak důležité?

Vývoj bojů 260. den: Ukrajinští vojáci vstoupili do centra Chersonu, z něhož Rusové utekli. Putin tak zažívá další velkou porážku. Kromě Chersonu Ukrajinci osvobodili i dalších zhruba 4000 čtverečních kilometrů na pravém břehu Dněpru.

Vývoj bojů (259. den): Pokud se pád Chersonu stane realitou, Ukrajinci potvrdí úspěch své „logistické války“. Ukrajinská armáda se pochlubila dobytím železničního uzlu. Propagandista Solovjov vysvětlil, že i v roce 1941 ztratili Sověti velká města, přesto válku vyhráli.

Vývoj bojů: Mobilizovaní Rusové si na videích stěžují více na špatné poměry v armádě než na samotnou mobilizaci. Manželky a matky vojáků z Voroněže promluvily o údajné zbabělosti důstojníků během masakru u silnice Kreminna–Svatove.

Vývoj bojů: Ruští váleční zpravodajové informují o selhání u Pavlivky, někteří volají po zásahu prokuratury. Před Bachmutem se pořád umírá, ale fronta stojí. U Chersonu se na rozuzlení stále čeká.

Vývoj bojů: Nový ruský útok se utopil v krvi a bahně, velitel praporu Vostok vysvětluje, co se stalo.

Vývoj bojů (252. den): Z úřadu v okupovaném Chersonu zmizela ruská vlajka. Nevíme, co to znamená. Rusové útočí na několika místech, nejsilněji se prosazují u Vuhledaru. Co se stalo v sobotu v Sevastopolu.

Aktuálně nejčtenější

Mecenáši byli po dvou nezdarech zoufalí. Chtěli vědět, že se to povede, říká strůjce Pavlova úspěchuDiplomat Petr Kolář stál po boku Petra Pavla od samého začátku jeho cesty na Hrad. Foto: archiv P. KolářePavel: Na Hradě se dějí na první pohled podezřelé věci. Byl bych moc rád, kdyby byly osvětlenyPetr Pavel v Aréně N poprvé jako nově zvolený český prezident. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NČástečný součet: Kometa z Oortova mračna a zapomenutý matematik z Jenšovic u Vysokého MýtaČástečný součet je pravidelný newsletter Petra Koubského o zajímavostech ze světa vědy. Grafika: Deník NVývoj bojů (348. den): Končíme s písmenkama, lejeme kulky. Ruský vojenský průmysl je na tom lépe, než bychom chtěli, tvrdí expertZničený ruský tank T-72. Foto: Ukrajinská armáda
Dodavatelé energií už zase chtějí nové zákazníky. Kdy se vám vyplatí změnaBurzovní ceny energií v poslední době padají dolů. Foto: ČTKNenapadlo by mě, že mě veřejnost tak rychle odsoudí, říká Pavlova mluvčí o emocích na tiskovceCítím zodpovědnost za to, že mi Petr Pavel dal důvěru, říká Markéta Řeháková. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NTo, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné, říká soudní lékařFoto: Gabriel Kuchta, Deník NPoslanci bez médií, ministři s čistou lustrací, navrhuje koalice. „Je to cílený útok,“ říká Havlíček"Normální člověk by jel z Brna do Bratislavy, vidím Břeclav, odbočím doprava a jsem ve Vídni," popisoval svou fiktivní cestu ve Sněmovně Andrej Babiš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NStudio N: Proč bylo zemětřesení v Turecku tak ničivéŠkody po zemětřesení v tureckém městě Adana. Foto: ProfimediaFico vsadil na Putinovo vítězství. Na demokracii zaútočí brutálněji než MečiarFico naslouchá pouze Viktoru Orbánovi. Foto: TASR/ProfimediaZpěvačka Beyoncé je královnou Grammy. Zbaví se tím kritiků?Beyoncé přebírá cenu Grammy. Foto: ČTK / AP / Chris PizzelloStejné místo, pětkrát nižší nájem. Zmapovali jsme, jak Hrad hospodaří ve Zlaté uličce i jindeTemné hrdinky Wednesday a Matylda: Milé děti, život je těžký a plný nebezpečí. Ale zlo se přesto dá porazitJenna Ortega jako Wednesday. Foto: NetflixKdo hledá odposlechy na Hradě: Firmu bývalého policisty prováděl po kancelářích vlivný úředníkFoto: Ludvík Hradilek, Deník NUniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i Čech

Nové články Deníku N

00:27Stejné místo, pětkrát nižší nájem. Zmapovali jsme, jak Hrad hospodaří ve Zlaté uličce i jindeVčera 21:05Poslanci bez médií, ministři s čistou lustrací, navrhuje koalice. „Je to cílený útok,“ říká HavlíčekVčera 19:17Částečný součet: Kometa z Oortova mračna a zapomenutý matematik z Jenšovic u Vysokého MýtaVčera 18:56Vývoj bojů (348. den): Končíme s písmenkama, lejeme kulky. Ruský vojenský průmysl je na tom lépe, než bychom chtěli, tvrdí expertVčera 18:49„Ukrajinci by si měli zvládnout zaplatit kolotoč.“ Děti uprchlíků letos nebudou mít Matějskou pouť jeden den zdarmaVčera 18:13Pointa N: Extrémní počasí se v Česku stává pravidlem. Kdy se s tím naučíme žít?Včera 17:43„Teď jsme v lepší pozici.“ Koalice hledá strategii, jak ve Sněmovně protlačit korespondenční volbuVčera 17:41Studio N: Proč bylo zemětřesení v Turecku tak ničivéVčera 16:56„Kdo ovládá média, ovládá myšlení země.“ Sledovali jsme večerní zprávy v Maďarsku: Brusel, Soros, OrbánVčera 16:38Zemětřesení předvídat neumíme. A nejspíš to nepůjde nikdy, říká český geofyzikVčera 16:10Pro Spojené státy není špionážní balon nic výjimečného, jsou na ně zvykléVčera 15:24Sčítání hlasů do rána? Ať komise fungují na směny jako obsluha v kavárně, navrhl Lacina v Aréně NVčera 14:19Zpěvačka Beyoncé je královnou Grammy. Zbaví se tím kritiků?Včera 12:27Snižme rychlostní limit na silnicích a srazíme emise, zní z Německa a Rakouska. Vlády jsou spíš protiVčera 11:50Fico vsadil na Putinovo vítězství. Na demokracii zaútočí brutálněji než MečiarVčera 08:56Zběsilý závod o vyhledávač s umělou inteligencí vrcholí. Bude první Google, nebo Microsoft?Včera 08:29Temné hrdinky Wednesday a Matylda: Milé děti, život je těžký a plný nebezpečí. Ale zlo se přesto dá porazitVčera 06:50Navštivte dům sester Válových. Jaký byl jejich život v izolaci uprostřed rudého Kladna?Včera 06:14Neviděné Japonsko06.02 19:18Pointa N: Prezident se rozhodl dodržet ústavu06.02 18:39V Anglii a Walesu ubývá křesťanů, na ostrovech začínají řešit, co dál s politickou mocí biskupů06.02 18:23Vývoj bojů (347. den): Bachmut je na tom špatně, ale u Vuhledaru Rusové narazili na zeď06.02 18:13Aréna N: Rakušan nelpí na pátku, přehoďme jednodenní volby na neděli, řekl Lacina06.02 17:40Komentátor Fora 24 měl radit Fialovi. Smlouvu nakonec zrušil06.02 17:18Financial Times: Jak špionážní balon zhatil zlepšení vztahů mezi USA a Čínou06.02 16:03Dodavatelé energií už zase chtějí nové zákazníky. Kdy se vám vyplatí změna06.02 15:59Kdo hledá odposlechy na Hradě: Firmu bývalého policisty prováděl po kancelářích vlivný úředník06.02 15:44Studio N: Jak Kreml podplácel evropské politiky06.02 15:03„Moje děti pod troskami zmrznou.“ Záchranu obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii ztěžuje mráz, mrtvých stále přibývá06.02 14:06Řeknu ti několik čísel. Uhodneš, jak je to dál? Jestli ne, je tu vždy OEIS