Kavkaz

Sesuv laviny, při němž v Kyrgyzstánu u hranic s Kazachstánem zahynuli tři čeští občané a jeden Slovák, se stal v neděli, plyne z vyjádření, které ČTK poskytl nejmenovaný zástupce cestovní kanceláře, jež lyžařský zájezd pořádala.

Ázerbájdžán se v půlce minulého roku dohodl s EU na zdvojnásobení dodávek ropy a plynu do roku 2027. EU souhlasila i přesto, že v zemi dochází k porušování lidských práv a ázerbájdžánské věznice překypují disidenty i nezávislými novináři. (Investigace)

Arménie a Ázerbájdžán se navzájem obvinily ze střelby na společné hranici mezi kavkazskými zeměmi. Při dnešním ranním incidentu byli zabiti dva arménští vojáci, tvrdí podle agentury AFP Jerevan.

Útočník na tržišti v gruzínském městě Rustavi ležícím nedaleko Tbilisi zastřelil čtyři lidi a jednoho zranil. Informovalo o tom tamní ministerstvo vnitra. Policie muže zatkla. Jeden ze zabitých byl útočníkův strýc, zraněn byl jeho bratranec. (Reuters)

V předčasných prezidentských volbách v Ázerbájdžánu jednoznačně vede dlouholetý vládce země Ilham Alijev. Podle předběžných výsledků volební komise získal 92,1 procenta hlasů. Podobný výsledek dříve předpověděly povolební průzkumy.

Ázerbájdžánské úřady zadržely českého občana, který ilegálně přešel hranici z Arménie. Informovala o tom dnes ázerbájdžánská státní agentura APA.

Předseda gruzínské vlády Irakli Garibašvili v televizi oznámil, že se rozhodl podat demisi. Novým premiérem se má podle gruzínských médií stát Irakli Kobachidze, který stojí v čele vládní strany Gruzínský sen. V čele strany má Kobachidzeho nahradit právě Garibašvili.

Na jedné z ikon, které visí v katedrále Nejsvětější Trojice ve Tbilisi, je vyobrazen sovětský diktátor Josif Stalin. Upozornil na to jáhen Ilia Chigladze. Gruzínská pravoslavná církev tvrdí, že hlavním motivem na ikoně je Svatá Matrona, ovšem ve skutečnosti je dominantní právě postava Stalina.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov navrhl, že vymění 20 ukrajinských zajatců za zrušení sankcí, které uvalily USA na jeho příbuzné a koně. „Pokud stáhnou sankce z mé matky a dcer, nevinných osob, a koní, tak jim ty lidi dáme,“ řekl Kadyrov doslova.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov navrhl zabíjet příbuzné zločinců, které se nedaří dopadnout. „Když nemohli najít zločince, zabili jeho otce nebo bratra,“ poukázal Kadyrov na tradici krevní msty, kterou hodlá obnovit. (Vot Tak)

Ázerbájdžán vyhostil dva francouzské diplomaty. Jejich chování bylo podle ministerstva neslučitelné s diplomatickým statusem a Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích z roku 1961. Francouzi musejí opustit zemi do 48 hodin. (Ministerstvo zahraničí Ázerbájdžánu)

Zahájení jednání o vstupu do EU je velký skok pro Ukrajince a Moldavany, čeká je ale mnoho let malých kroků ke sladění s Unií. A pak je tu okupant Rusko, zemědělství, chudoba a levná pracovní síla. Je to nadlouho, říkají experti a vysvětlují proč.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev obdržel nominaci své vládnoucí strany pro předčasné prezidentské volby v únoru příštího roku. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním stranického činitele.

Prezident Petr Pavel přivítal na Hradě gruzínskou prezidentku Salome Zurabišvili. Pavel chce Gruzii vyjádřit podporu předtím, než bude Evropská rada rozhodovat o přidělení kandidátského statutu. Zurabišvili se setká také s šéfem Senátu Vystrčilem a šéfkou Sněmovny Pekarovou Adamovou. (ČTK)

Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na výměně válečných zajatců a hodlají podniknout konkrétní kroky k normalizaci vzájemných vztahů. Země to podle AFP uvedly ve společném prohlášení.

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že Rusko zemi nedodalo zaplacené zbraně. Neuvedl, o jaké zbraně by mělo jít nebo kolik za ně Arménie zaplatila. Pašinjan dodal, že jedním z možných řešení by bylo odečtení částky z arménského dluhu vůči Rusku. (Kyiv Independent)

Jejich válka zanikla v té ruské i v teroru Hamásu, je ale dávná. Proč padl Karabach? Proč ruští „mírotvorci“ nehnuli prstem? Dohodli se Putin a Erdogan? A jak zavést mír, když spolu lidé dvou zemí nemluví? Deník N se ptal Arména a Ázerbájdžánce – společně.

„Čtvrtý výstřel musí být do čela, to je můj příkaz,“ instruoval Kadyrov čečenské policisty a příslušníky národní gardy na jednání, které uspořádal v reakci na antisemitské akce v sousedním Dagestánu. Přesně popsal, jak je třeba zasahovat proti demonstrantům: tři výstřely do vzduchu a čtvrtý do hlavy. (Lenta)

Ruská letecká agentura Rosaviacija informovala o přesměrování letů z Tel Avivu na jiná ruská letiště, než je to v Machačkale. Stalo se tak po včerejším antisemitském incidentu po přistání letadla z Izraele.

Podle hlavy ruské republiky Dagestán Melikova byl včerejší útok na letiště v Machačkale, kde dav hledal Židy, vyprovokován s pomocí fake news na sociálních sítích. Desítkám zadržených útočníků Melikov navrhl „smýt hanbu“ na ukrajinské frontě.

Po protiizraelském protestu, který zastavil provoz na letišti v Machačkale na Kavkaze, zadržela policie 60 lidí. Devět policistů utrpělo zranění. Projevů antisemitismu na ruském Kavkaze prudce přibývá. (ČTK)

Stovky lidí přišly na letiště v hlavním městě Dagestánu Machačkale, kde přistálo letadlo z Tel Avivu. Dav se s výkřiky Alah Akbar dostal až na přistávací dráhu a mladí muži letadlo obklíčili. Hledají Židy. Cestující zůstávají zavřeni uvnitř.

Gruzínský parlament neodvolal prozápadní prezidentku Salome Zurabišvili, pro její sesazení nehlasoval dostatek poslanců. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Arménie je připravena do konce roku podepsat s Ázerbájdžánem mírovou dohodu. Informoval o tom arménský premiér Nikol Pašiňjan. Ázerbájdžánská armáda minulý měsíc při bleskové akci obsadila Náhorní Karabach a tamní arménské obyvatelstvo pak území hromadně opustilo. (Reuters)

Arménský prezident Vahagn Chačaturjan dnes svým podpisem stvrdil přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) se sídlem v Haagu. Informovala o tom arménská prezidentská kancelář.

Izrael byl tvrdě napaden a stejně tvrdě na útok odpovídá, konstatoval ruský prezident Putin na summitu zemí SNS v kyrgyzském Biškeku. Upozornil ale na to, že všichni lidé v Gaze nejsou stoupenci Hamásu. „Palestinský národ má právo počítat s vytvořením vlastního státu,“ řekl Putin.

Ázerbajdžánský prezident Alijev varoval, že rozhodnutí Francie poslat Arménii vojenskou pomoc by mohlo vyvolat na jižním Kavkaze nový konflikt. Ázerbájdžán oblast Náhorního Karabachu minulý měsíc napadl a při bleskové vojenské operaci ji získal pod svou kontrolu.

Počet obětí silného zemětřesení na západě Afghánistánu vzrostl na 320, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na OSN. Místní úřady dříve uvedly, že otřesy si vyžádaly nejméně 14 mrtvých a téměř osm desítek zraněných.

Rusko bude mít v Abcházii menší základnu své námořní flotily. Podepsání dohody potvrdil lídr separatistické enklávy Gruzie Bžanija. Kotvit budou ruské válečné lodě v Očamčirském okrese. (Izvestija)

Ázerbájdžánské bezpečnostní služby zadržely tři bývalé prezidenty samozvaného státu Náhorní Karabach. Zadržení jsou Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan a Arayik Harutyunyan, informovala dnes ázerbájdžánská média.

Arménský parlament ratifikoval Římský statut, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že země bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Jerevanu přistoupit k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva.

Několik desítek Arménů žijících v Česku protestuje na Staroměstském náměstí v Praze, vymezují se vůči počínání Ázerbájdžánu vůči Náhornímu Karabachu. Situaci v oblasti a další napětí ve vztazích obou zemí vysvětlujeme zde.

Foto: Gabriel Kuchta

Na seznamu ázerbájdžánských bezpečnostních sil je 300 karabašských politiků a velitelů. Několik z nich už bylo zatčeno, nebo se vzdali sami. Po bývalém vůdci Karabachu Araiku Arutjunjanovi a veliteli karabašské armády Džalalovi Arutjunjanovi vyhlásilo Baku mezinárodní pátrání. (TASS)

Jeden ázerbájdžánský voják dnes zemřel po zásahu odstřelovačem z pozic arménských ozbrojených sil na hranici mezi oběma zeměmi. Podle agentury AFP to uvedlo ministerstvo obrany v Baku s tím, že ázerbájdžánská armáda podniká odvetná opatření. Jerevan informace popřel.

Nebývalý exodus Arménů vrcholí. Už uteklo 90 000 lidí, do zítřka možná utečou všichni. Je možné, že část z nich se do Karabachu vrátí, jako se vracejí někteří z půl milionu těch, co museli utéct před nimi? Ázerbájdžán tvrdí, že to půjde, Arméni jim nevěří.

Už tři čtvrtiny arménského obyvatelstva Náhorního Karabachu opustily své domovy a přesouvají se do Arménie. Pod Baku žít nechtějí. Foto: David Ghahramaňjan, Reuters

Čečenská metropole Groznyj zvítězila v konkurzu o nejkulturnější město Ruska. Podle kritérií měl vyhrát Nižnyj Novgorod, ovšem odborná komise prohlásila, že prezentace Čečenců byla tak mimořádná, že si zaslouží první místo, které znamená významné financování z federálního rozpočtu. (Vot Tak)

Mešita v Grozném obklopena luxusními hotely stojí na troskách původního centra města zničeného ruským letectvem a dělostřelectvem. Foto: Petra Procházková, Deník N

Ministerstvo zahraničí varovalo Čechy před cestami do oblastí u hranice Arménie a Ázerbájdžánu a do Náhorního Karabachu. Důvodem je eskalace napětí. (ČTK)

Z Náhorního Karabachu k dnešnímu ránu odešlo přes 84 000 etnických Arménů, což jsou více než dvě třetiny jejich počtu v tomto regionu spadajícím pod Ázerbájdžán. Podle agentury TASS o tom informovalo tiskové oddělení vlády v Jerevanu.

Milionář a bývalý šéf vlády neuznaného Náhorního Karabachu Ruben Vardaňjan byl obviněn z financování terorismu i členství v nezákonných ozbrojených složkách. Nanejméně na čtyři měsíce byl umístěn do vazby.

„Nezapalujte své domy ani obchody do té doby, dokud se všichni obyvatelé Arcachu nepřestěhují do Arménie!“ vyzvalo ministerstvo vnitra separatistické enklávy Náhorní Karabach arménské obyvatelstvo. Z Karabachu odešlo už přes 53 tisíc Arménů.

Už tři čtvrtiny arménského obyvatelstva Náhorního Karabachu opustily své domovy a přesouvají se do Arménie. Pod Baku žít nechtějí. Foto: David Ghahramaňjan, Reuters

Z Náhorního Karabachu už odešlo 28 tisíc lidí do Arménie. Spornou oblast minulý týden obsadila vojska Ázerbájdžánu. Na území však žijí převážně etničtí Arméni. Před nynějšími událostmi jich v Náhorním Karabachu žilo přes 120 tisíc. Jen za dnešek se počet uprchlíků zvojnásobil. (ČTK)

Na 125 narostl počet obětí výbuchu skladu paliva v Náhorním Karabachu. Původní odhady uváděly dvacet obětí. Výbuch nastal nedaleko Stěpanakertu – správního centra sporné oblasti Náhorní Karabach mezi Ázerbájdžánem a Arménií.

Nejméně 20 životů si podle místních úřadů vyžádal včerejší výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dalších 290 lidí utrpělo zranění. (ČTK)

Z Náhorního Karabachu kontrolovaného Ázerbájdžánem odešlo do sousední Arménie už 13 550 lidí, oznámila podle tiskových agentur arménská vláda.

Na účtech čečenského lídra Ramzana Kadyrova na sociálních sítích se objevilo video, na kterém jeho patnáctiletý syn Adam mlátí surově mladíka obviněného ze spálení Koránu. „Zbil ho a dobře udělal,“ pochválil otec syna.

V karabašském Stěpanakertu se znovu rozsvítila světla. Město bylo po blokádě připojeno na ázerbájdžánskou síť. „Je to důležitý krok k zamezení lidského utrpení. Město bylo bez proudu od 19. září,“ napsal bývalý místní ministr Artak Beglarjan (Armen News)

Arménský premiér Nikol Pašiňjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev se sejdou 5. října ve španělské Granadě, informovala agentura EFE. Jejich země vedou dlouhodobý spor o Náhorní Karabach, Ázerbájdžán v týdnu během jednodenního vojenského útoku a po několikaměsíční blokádě přiměl arménskou exklávu ke kapitulaci.

Nové ruské učebnice dějepisu pro 10. a 11. třídu vyvolaly v Čečensku pohoršení. Deportace Čečenců stalinským režimem jsou v nich zdůvodněny kolaborací s německými okupanty za druhé světové války. Podle předsedy čečenského parlamentu Daudova budou příslušné části změněny.

Arménští separatisté v Karabachu začali skládat zbraně, tvrdí Moskva. Mimo jiné šest obrněných transportérů a 800 kusů střelných zbraní. (ČTK)

Vedení Náhorního Karabachu informovalo o dosažení dohody ohledně humanitárního konvoje z Arménie. Baku slíbilo bezpečný odjezd civilistů.

Nové články Deníku N

Včera 13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidentaVčera 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépeVčera 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostlVčera 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!02.03 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženu02.03 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia02.03 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UK02.03 06:30Osmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIb02.03 06:30Dá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?01.03 18:58Další rok nadvlády Red Bullu? Letošní Formule 1 startuje ve stínu kauzy údajného „nevhodného chování“01.03 18:57Svoz odpadu i operační stoly, vše předražené o desátek do kapsy. Prošli jsme podezřelé zakázky z kauzy krajských nemocnic01.03 17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti01.03 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPF01.03 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma01.03 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit01.03 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou01.03 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?01.03 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromis01.03 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s Navalným01.03 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze01.03 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech01.03 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“01.03 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí01.03 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty01.03 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod01.03 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?01.03 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“01.03 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka01.03 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad01.03 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší