Zemědělství

Proč čeští zemědělci protestují? Český chovatel skotu nechal Deník N nahlédnout do svého účetnictví. Ukazuje, proč výnosnost jeho podnikání rok do roku klesá.

Proč čeští zemědělci protestují? Český chovatel skotu nechal Deník N nahlédnout do svého účetnictví. Ukazuje, proč výnosnost jeho podnikání rok od roku klesá.

Zemědělci se k protestům možná vrátí, traktory do ulic vjedou možná už v květnu. Podle prezidenta agrární komory Jana Doležala mimo jiné proto, že už v polovině roku některým zemědělcům mohou dojít peníze na provoz podniků.

V zemědělsky využívané krajině na jižní Moravě a ve středních Čechách se šíří poměrně velké množství pesticidů, ukázal výzkum brněnských vědců. Z velké části podle nich látky neaplikovali samotní farmáři. Na pole se dostaly z okolní krajiny.

Čeští zemědělci nevylučují další protesty, řekl v rozhovoru pro Deník N šéf agrární komory Jan Doležal. Podle něj by k nim mohlo dojít v květnu v případě, že se zemědělci nedomluví s vládou na dalších kompenzacích.

V Brně se dnes koná sněm Agrární komory, potlesk sklidila kritika vlády. Prezident komory Jan Doležal i viceprezidenti Martin Pýcha a Leoš Říha kritizovali vládní kroky na podporu zemědělců a upozorňovali na podle nich špatný stav českého zemědělství.

Vláda podle prezidenta Agrární komory ČR (AK ČR) Jana Doležala neplní své sliby vůči zemědělcům, podle něho proto hrozí, že protesty budou v květnu pokračovat. Vyplývá to z tiskové zprávy AK ČR k jejímu 33. sněmu, který se uskuteční v neděli v Brně. (AK ČR)

Prezident Pavel navrhl, aby se nadbytečná produkce obilí v Evropě přesunula do třetích zemí, řekl po společné schůzce ministr zemědělství Výborný. (ČTK)

Předsedové polské a ukrajinské vlády zmínili pokrok ohledně požadavků evropských farmářů, ale žádný průlom neoznámili, píše agentura AP. (ČTK)

Státy EU přijaly nový kompromis ohledně dohody o volném obchodu s Ukrajinou; přibyla nová omezení, která mají podpořit unijní zemědělce. (ČTK)

Ministr zemědělství Marek Výborný očekává, že Evropská komise přijde v blízké době s dalšími návrhy, jak podpořit zemědělce v Evropské unii. Uvedl to při dnešním jednání unijních ministrů zemědělství v Bruselu.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) očekává, že Evropská komise přijde v blízké době s dalšími návrhy, jak podpořit zemědělce v Evropské unii. (ČTK)

Cena kakaa vystoupala na rekordních 10 000 USD za tunu. Za neúprosný růst, který během letošního roku zaznamenal zdvojnásobení cen, může hlavně špatné počasí a nevlídné podmínky pro pěstování. Více jsme psali zde. (Bloomberg)

Návrhy komise ohledně zemědělců podporujeme, je to ale jen začátek, musíme být ambicióznější, uvedl v Bruselu český ministr zemědělství Výborný. (ČTK)

Odhadovaná hodnota zemědělské produkce v ČR loni podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu meziročně klesla o 7,8 procenta na 176,9 miliardy korun. Podnikatelský důchod zemědělců podle něj loni meziročně klesl o 45,2 procenta ze 25,6 miliardy na 14 miliard korun.

Evropská komise navrhla zvýšení cel na ruské a běloruské obiloviny, olejnatá semena a další odvozené produkty. Návrh musí ještě schválit členské státy, tedy Rada EU, kvalifikovanou většinou. To se patrně stane brzy. Souhlas Evropského parlamentu není potřeba.

Včelařská sezona začala letos dříve, než je obvyklé, a to zhruba o měsíc. Důvodem je nezvykle krátká zima a teplé jaro. Pokud budou další výkyvy teplot, může to podle včelařů znamenat úhyn včel. Letošní únor byl nejteplejší od roku 1961, vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teploty na jižní Moravě v noci na dnešek klesly pod nulu, meruňky a broskvoně jsou přitom už v plném květu. Stejně jako v předchozích letech hrozí pomrznutí budoucí úrody ještě dříve, než začne astronomické jaro.

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců vzrostly o 0,7 % a meziročně byly nižší o 18,7 %. Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně zvýšily o 0,5 %, meziročně byly nižší o 0,9 %. (ČSÚ)

Polští zemědělci od neděle blokují dálniční hraniční přechod s Německem ve Świecku. Policie dnes řidiče upozorňuje na velké komplikace v provozu na této dálnici, která spojuje polskou západní hranici s Poznaní, Lodží a dále pak Varšavou. Protest rolníci plánují až do středečního večera.

Česko příští týden na jednání Evropské rady navrhne zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska do zemí Evropské unie. V České televizi to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). (Novinky)

Před budovu České televize v Praze přijeli s valníky s hnojem a slámou někteří nespokojení zemědělci. V jejím pořadu Otázky Václava Moravce dnes vystupoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). (ČT24)

Evropská komise vyhověla protestujícím zemědělcům a navrhla zrušit některé ekologické požadavky, které klade jako součást společné zemědělské politiky. Jedním z nich je například povinnost vyčlenit část půdy pro podporu biologické rozmanitosti. Plnění těchto požadavků bude nyní dobrovolné.

Čeští zemědělci se 20. března připojí k evropským protestům, řekl ČTK předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Protestní jízdy traktorů a další techniky se podle něj uskuteční po celé ČR i na hranicích.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil, že letos by v Česku neměla půda zůstat ležet ladem. Doufá, že informace potěší zemědělce, kteří proti kabinetu poslední týdny protestují. Změny vychází z novely nařízení vlády, kterou schválili ministři pětikoalice a která vychází z dohody s Evropskou komisí.

Zemědělci v Jablonci nad Nisou požádali premiéra Petra Fialu (ODS), aby se věnoval jejich problémů s obilím. Podle Roberta Erlebacha, předsedy Regionální agrární rady Libereckého kraje, zůstala kvůli levnější konkurenci ze zemí mimo EU část úrody ve skladech.

Na burze prudce zdražuje kakao, obchoduje se za ceny dvakrát vyšší oproti stejnému období loni, ukazuje graf. Ceny poznamenala nečekaně slabá úroda, kterou způsobilo špatné počasí v západní Africe, odkud pocházejí tři čtvrtiny světové produkce.

Ceny kakaa na burze prudce rostou. Graf: Datawrapper / Deník N

Spolek Hlas zvířat podal trestní oznámení na zemědělce, kteří ve čtvrtek 7. března vysypali hnůj před sídlem Úřadu vlády ve Strakově akademii.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

„Jednání za zavřenými dveřmi vypadají výrazně vstřícněji a konstruktivněji,“ říká k debatám se zemědělci ministr Marek Výborný (KDU-ČSL). Navzdory kontroverznímu průběhu čtvrtečního protestu se s farmáři chce dále scházet.

Zemědělci dnes protestní jízdou s traktory po Praze a demonstrací před Strakovou akademií chtěli vyjádřit nesouhlas s dosavadními kroky vlády a prosadit své požadavky. Vláda podle Agrární komory a Zemědělského svazu nehájí zájmy českých zemědělců. Ministři dali najevo, že jsou připravení dál jednat, nátlaku a vydírání ale nebudou ustupovat.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Zítra budou v Praze opět protestovat zemědělci. Chtějí upozornit na to, že vláda podle nich neřeší jejich problémy. Dorazit mohou až tisíce zemědělců. Během dopoledne budou jezdit kolem Letenských sadů, v poledne se pak shromáždí na demonstraci před úřadem vlády.

Soud zamítl odvolání podnikatele Šnábla, za týrání koní dostal pokutu a zákaz chovu. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Praze. Šnábl se odvolával proti rozhodnutí Okresního soudu v Mělníku, který ho shledal vinným z trestného činu týrání zvířat.

„Respektuji právo na to protestovat, považuji se za toho, kdo hájí zájmy zemědělců, snažím se nabídnout adekvátní řešení. Ale znovu opakuji, že odmítám jednat pod ultimáty a tlakem v podobě protestů,“ řekl k chystaným protestům Marek Výborný (KDU-ČSL).

Extrémně teplé počasí už v minulých týdnech probudilo vegetaci a rané odrůdy meruněk jsou v plném květu. Je tak téměř jisté, že letošní úrodu meruněk stejně jako několikrát v posledních letech opět zdecimují mrazy.

Protestující zemědělci v Německu na silnici u Berlína vysypali hnůj, několik aut kvůli tomu bouralo. Na silnici u Elstalu je několik lehce raněných. Zemědělci menší protestní akce na dnešek naplánovali také v Postupimi a Berlíně.

Čeští zemědělci plánují na 7. března další protesty. Uvedli to na tiskové konferenci po jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL), schůzku označili za zklamání. Vláda bude o požadavcích farmářů jednat.

Velkým vertikálním farmám se v posledních letech nedařilo, řada těch největších v zahraničí skončila. Mnohé doplatily na prudké zdražení energií. Některé projekty zaměřené na hydroponické pěstování skončily i v Česku. (Ekonews)

Protesty zemědělců v Polsku se proměňují na protiukrajinské hnutí, které dokázalo změnit společenskou náladu v zemi. Ohroženy jsou firmy i lidé, kteří se přeorientovali na Ukrajinu, ale i samotná jednání Kyjeva o vstupu do EU. Premiéra Tuska čeká dilema.

Evropský parlament přijal normu o obnově přírody, která je považována za nejdůležitější unijní pravidla pro ochranu přírodních druhů. Nařízení má zajistit, aby členské země do roku 2030 zavedly opatření k obnově přírody na pětině stanovených území dotčených lidskou činností.

Ministři zemědělství dnes v Bruselu jednali o možných změnách v evropském zemědělství. Zástupci sedmadvaceti vlád se shodli na tom, že musí dojít k dalšímu snižování byrokracie a zajištění konkurenceschopnosti zemědělství.

Jednání ministrů zemědělství v Bruselu. Foto: Evropská unie

Do ulic Bruselu dnes vyjelo asi devět stovek traktorů, farmáři zde protestují proti zemědělské politice Evropské unie. Protesty ochromily část města, několik traktorů rozrazilo policejní zátarasy. Policisté proti zemědělcům nasadili vodní děla. (Reuters/Politico)

Belgičtí zemědělci dnes s traktory blokují dopravu v Bruselu, kde se koná mimořádné jednání ministrů zemědělství členských zemí EU. (WT, AP)

Neznámí vandalové v Polsku znehodnotili několik tun zemědělských plodin z Ukrajiny. Řekl to ukrajinský vicepremiér Oleksadnr Kubrakov. Vandalové plodiny vysypali z vlaku na koleje. Je to už počtvrté, co takto někdo plodiny v Polsku znehodnotil.

Britský premiér Rishi Sunak se zúčastnil protestu po boku aktivistů šířících dezinformace o klimatické změně. Protest farmářů proti labouristické vládě ve Walesu premiér navštívil jako součást své kampaně ve venkovských oblastech, ve kterých konzervativci ztrácí potenciální voliče.

Polští zemědělci začali blokovat v obou směrech dálnici, která spojuje Varšavu a Berlín. Protestují tak proti politice Evropské unie a dovozu potravin a zemědělských výrobků z nečlenských zemí, které podle nich neodpovídají unijním normám.

V polském Dorohusku poblíž ukrajinské hranice někdo znovu dva dny po sobě znehodnotil část zemědělské produkce z Ukrajiny převážené vlakem. Neznámí pachatelé dnes podle ukrajinských úřadů poškodili vagony převážející sójové boby.

Skupina francouzských farmářů vtrhla v sobotu na velký pařížský farmářský veletrh před plánovanou návštěvou prezidenta Emmanuela Macrona. Farmáři na veletrhu křičeli a vyzývali Macrona k rezignaci.

Soudní dvůr EU po téměř dvou letech rozhodl ve sporu ČR a Evropské komise kvůli pokutě ve výši 1,15 miliardy korun. Brusel ji českému ministerstvu zemědělství udělil za chyby v dotacích po kontrole v roce 2017. Soud teď dal úřadu částečně za pravdu a sankci snížil o asi 470 milionů. (iRozhlas)

Evropská komise dnes představila návrhy na zjednodušení administrativní zátěže pro zemědělce a další opatření, která mají zmírnit tlak, jemuž zemědělci čelí.

Karel Havlíček řekl, že stínová vláda ANO podporuje zemědělce v boji proti nekompetentní politice vlády. Vybídl Fialův kabinet, aby problémy zemědělců řešil. (ČTK)

Aktuálně nejčtenější

Izrael se spojenci zlikvidoval stovky íránských dronů a raket. Úlomky zranily dítě, škody jsou malé, napětí obrovskéIzraelská protivzdušná obrana sestřeluje íránské drony a rakety nad Jeruzalémem. Foto: ČTKAni vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaKřížení vlků a psů - takzvaná hybridizace - není novým fenoménem. Jeho rozšiřování by pro vlky mohlo být problematické. Foto: Karel Brož, Hnutí Duha„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímačekPro žáky devátých tříd dnes začaly přijímací zkoušky na střední školy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NStáty uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášeníÍránská a a izraelská vlajka. Grafika: Ruma, Adobe StockKryl mi vyčítal, že neumím rýmovat. Nohavica je udavač a Zeman ožrala. Pravda je nejdůležitější, říká písničkář Jaroslav HutkaJaroslav Hutka letos oslaví 77. narozeniny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od SlovenskaRuský letoun MiG-31 s podvěšenou řízenou střelou Kinžal. Bez komponentů z EU by ji Rusové nedokázali v požadované kvalitě vyrobit. Foto: Kancelář pro tisk a informace prezidenta Ruské federaceV kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postupŽáci měli na test z češtiny šedesát minut (snímek je z pražského Gymnázia Nad Štolou) Foto: Ludvík Hradilek, Deník NDeváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)Začaly přijímací zkoušky na střední školy, deváťáky čekají ještě v pondělí. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NMy Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USACecília Rokusek při obdržení ceny Gratias Agit od ministra zahraničí Jana Lipavského, který ji uděluje významným osobnostem a organizacím za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Foto: Michaela Říhová, ČTKRežisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra LéblaPředstavení Objal mě bůh a nic. Zdroj: VzletSlovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoZvolený prezident Peter Pellegrini, zápasník Atilla Végh a rapper Patrik Vrbovský. Foto: Denník N, TASRAntibabiš versus Antifiala i faktor Nerudová. Popisujeme, co nebo kdo rozhodne eurovolbyvolby, eurovolby, ano, babiš, fialaObrací člověka zpět k přírodě. Ve snaze odhalovat „pravdy“ ale Václav Cílek utápí své hluboké znalosti v asociacích a banalitáchFoto: Mirek Chaloupka, ČTK

Nové články Deníku N

00:16Státy uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášení 00:08Izrael se spojenci zlikvidoval stovky íránských dronů a raket. Úlomky zranily dítě, škody jsou malé, napětí obrovskéVčera 22:11Živě: Írán podle svého vyjádření vyslal drony a rakety na IzraelVčera 22:07Volební dárečky dávat nebudeme, říká StanjuraVčera 14:22My Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USAVčera 13:23Prozápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva rokyVčera 13:04Slovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoVčera 13:00Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, neměl protikandidátaVčera 12:10Fiala: Vláda zatím splnila 60 procent toho, co si předsevzala. Lidé nás volí v těžkých časechVčera 09:49Velká část české společnosti stojí bezvýhradně za Izraelem a odmítá jakoukoliv jeho kritiku. Co ji k tomu vede?Včera 08:06Přijímačky na střední školy | Předseda antimonopolního úřadu na svatbě vlivného advokáta | Otočil Fico ohledně války?Včera 08:00Ani vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaVčera 06:30Nahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obývákuVčera 06:00Režisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra Lébla12.04 23:28„Bez nich bych skončila v ústavu.“ Sehnat pečovatele mimo větší města je velmi obtížné12.04 21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojáků12.04 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímaček12.04 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studie12.04 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta Xiaomi12.04 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážku12.04 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akcií12.04 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)12.04 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postup12.04 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči?12.04 17:40Autoritáři vládnou světu. Přesvědčte se o tom sami v ukázce z nové knihy Věk autoritářů12.04 17:25Nejistotě nejspíš křivdíme. A je to velká škoda12.04 17:15Vývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od Slovenska12.04 15:56Rusko po více než 30 letech mění názor na zločin v polské Katyni. Vrací se k sovětské verzi12.04 15:20Studio N: Niterná a produktivní. Co všechno je kreativita?12.04 14:47Věta „nikdo nechce jednat o míru“ neplatí. Rozebíráme švýcarský, ruský i Trumpův návrh