Evropská unie

Evropští výrobci elektromobilů chtějí změnu pravidel vývozu do Británie. Jinak podle nich hrozí, že od ledna zaplatí v následujících třech letech o 4,3 miliardy eur navíc. Problém se týká pravidel brexitu. (Reuters)

Ministři Evropské unie schválili novou normu Euro 7, uvedl na síti X ministr dopravy Martin Kupka. Emisní limity pro auta jsou mírnější, lhůty pro zavedení normy delší. „Maximální emise z aut zůstanou na úrovni EURO 6, prodlouží se i lhůty vstupu v účinnost,“ napsal Kupka.

Budoucího českého eurokomisaře mají navrhnout Piráti se STAN, řekla Richterová (Piráti) v CNN Prima News. Premiér Fiala podle ní tuto dohodu potvrdil. (ČTK)

Evropská unie ke zvládnutí migrační krize potřebuje jednotný azylový systém a dohody s unijními sousedy, včetně vylepšení stávajícího ujednání s Tureckem. V rozhovoru pro dnešní vydání nedělníku Welt am Sonntag to prohlásila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Stovky lidí v Londýně demonstrovaly za opětovný vstup Británie do EU. „Brexit byl obrovskou chybou, doplácíme na to všichni, zejména dělnická třída a chudší lidé, a musíme s tím něco udělat,“ řekl jeden z organizátorů shromáždění Peter Corr, který pracuje jako řidič. (Guardian)

Evropská komise vyměřila výrobci čipů Intel pokutu ve výši 376,36 milionu eur, tedy 9,2 miliardy korun. Stalo se tak poté, co původní pokutu v hodnotě 1,06 miliardy eur unijní soud zrušil.

Komentář Josefa Boušky: Problém s polským zákazem dovozu obilí z Ukrajiny odhalil jednu zásadní slabinu současné Evropy. Nejsme připraveni přinášet skutečné oběti. Pomáháme, jen když nás to nebolí.

Bývalá lídryně francouzské krajně pravicově strany Národní sdružení Marine Le Pen by měla být postavena před soud. Důvodem je podezření ze zneužívání fondů Evropské unie. (Reuters)

Příští týden v úterý navštíví Česko předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, na své návštěvě se setká s premiérem Petrem Fialou (ODS). V Technologickém centru Vysoké školy uměleckoprůmyslové Leyen zahájí Green Deal Summit Prague, oznámila vedoucí zastoupení Evropské komise v Česku Monika Ladmanová.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Naše současná migrační politika je nezdravá a Africe škodí. Vítězi jsou převaděči, kteří soupeří, kdo do Evropy co nejlevněji převeze v podstatě kohokoliv,“ říká expert na migraci Martin Rozumek a odpovídá, co vlastně EU může s migrací dělat.

Polsko oznámilo, že válčící Ukrajině už nedodává zbraně. Vyzbrojuje totiž vlastní armádu. Ztrácí Ukrajina zásadního spojence? A jakou roli v tom hrají polské volby? Hostem Filipa Titlbacha ve Studiu N je ředitel AMO Vít Dostál.

Napětí mezi Varšavou a Kyjevem je nejdramatičtější od začátku ruské války. V jádru konfliktu je spor o ukrajinské obilí. Polsko ale oznámilo dokonce i konec dodávek zbraní a pomoci uprchlíkům. Blíží se ale také polské volby.

Irsko má netradiční problém – obrovský přebytek rozpočtu, více než 10 miliard eur. Vláda si nemůže dovolit nalít do ekonomiky tolik peněz a zejména ne takhle najednou. Mohlo by to způsobit větší škody než užitek, například zrychlit inflaci či zdražit už tak drahé bydlení.

Šest mladých lidí podává žalobu na 32 zemí k Evropskému soudu pro lidská práva za nečinnost v oblasti klimatu. Jejich rozhodnutí formovala mimo jiné zkušenost s rozsáhlými požáry, které zasáhly střední část Portugalska. (France24)

Kvůli nelegální migraci je podle bavorského premiéra potřeba vnitroněmecký summit, vláda musí poslat do pohraničí nejméně 10 000 nových policistů. (ČTK)

Francie nepřijme uprchlíky z italského ostrova Lampedusa. Podle Mezinárodní organizace pro migraci dorazilo na ostrov během minulého týdne přibližně 8500 lidí na téměř 200 plavidlech. (Le Monde)

Míra inflace v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, informuje Eurostat. Nejvyšší byla s hodnotou 14,2 procenta v Maďarsku, druhá nejvyšší byla v Česku, kde dosáhla úrovně 10,1 procenta. (Eurostat)

Rozšíření počtu oficiálních jazyků Evropské unie o další tři, katalánštinu, baskičtinu a galicijštinu, by mohlo mít důsledky i pro další členské země. Před zahájením dnešního jednání ministrů pro evropské záležitosti to v Bruselu řekl český ministr Martin Dvořák.

Karel Schwarzenberg, Petr Pithart, Jacques Rupnik a Lenka Bradáčová diskutují s Karlem Hvížďalou o tom, jak Evropu a svět změnila Putinova agrese, zda se někdy podaří vyšetřit válečné zločiny spáchané na Ukrajině, i o tom, proč se musíme naučit žít s napětím mezi hrozbou konfliktu a mírem.

K zákazu vjezdu vozů s ruskou poznávací značkou přistupují země na vnější hranici Schengenu. ČR má vzdušnou, platí zákaz letů z Ruska, řekl ministr vnitra Vít Rakušan. (ČTK)

Itálie může počítat s pomocí EU při zvládání přílivu migrantů na Lampedusu, řekla šéfka Evropské komise von der Leyen. Chce posílení námořních a vzdušných patrol. (ČTK)

Turecký prezident Erdogan prohlásil, že cesty Turecka a Evropské unie by se mohly „rozejít“. Reagoval tak na dotaz ohledně nedávného prohlášení přijatého Evropským parlamentem, které konstatuje, že přijímací proces s Tureckem nemůže být za současných okolností obnoven. (Reuters)

Turecko se může v případě potřeby „rozejít“ s Evropskou unií, prohlásil turecký prezident Erdogan. Evropský parlament ve své výroční zprávě o Turecku uvedl, že přístupový proces Ankary do EU za současných okolností nemůže být obnoven. (Reuters)

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen navštíví italský ostrov Lampedusa, kam v minulých dnech dorazilo z Afriky na 11 tisíc migrantů. Leyen ostrov navštíví na pozvání italské premiérky Meloni, která vyzvala EU, aby Itálii s migranty pomohla. (Politico)

Italská premiérka Giorgia Meloni vyzvala Brusel, aby zemi pomohl s migranty, kteří v posledních dnech dorazili na ostrov Lampedusa. Z Afriky na italský ostrov dorazilo na 11 000 migrantů, což je skoro dvojnásobek obyvatel tohoto ostrůvku nedaleko tuniského pobřeží. (AFP)

Evropská komise neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí do sousedních zemí Ukrajiny. Komise oznámila, že díky dočasným opatřením zavedeným v květnu zmizela narušení trhu v pěti členských státech EU, které zákaz uplatňují.

Na 62 % už stoupl počet Britů, kteří by hlasovali pro návrat do Evropské unie. Podle průzkumu WeThink jich jen za poslední týden přibylo o dva procentní body. Až 38 % dotázaných odpovědělo, že je pro setrvání mimo EU. (WeThink/EuropeElects)

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zarazil cestu zástupců strany ALDE do Česka. Ti měli zkoumat, zda hnutí ANO zastává společné hodnoty v rámci této liberální evropské strany. Babiš měl zástupcům ALDE sdělit, že představitelé hnutí jim nebudou k dispozici.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Evropská komise dnes formálně uzavřela zvláštní monitoring právního státu v Bulharsku a Rumunsku, který trval od jejich vstupu do Evropské unie v roce 2007.

Rozpory mezi Kosovem a Srbskem se nepodařilo překonat, oznámil to šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Upozornil, že to může poškodit jejich naděje na vstup do EU. (AP)

Kyjev vyzval Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko, aby v pátek zrušily zákaz dovozu ukrajinského obilí. Varšava, Bratislava a Budapešť však upozornily, že plánují zákaz prodloužit, a Rumunsko uvedlo, že se bude řídit rozhodnutím Evropské komise. (ČTK)

Ukrajinští piloti dokončili první výcvik na švédských stíhačkách Gripen. Švédská vláda ještě v květnu avizovala, že Ukrajincům dá možnost otestovat své stíhačky. Stockholm ale zatím nepotvrdil, zda tyto stroje poskytne ukrajinským vzdušným silám. (AFP)

Úřady na italském ostrově Lampedusa vyhlásily stav nouze poté, co tam za poslední dny dorazily tisíce uprchlíků na chatrných loďkách ze Severní Afriky. Ostrov patří mezi první přístavy, když se uprchlíci snaží dostat do Evropské unie. (Reuters)

Evropský parlament vyzval k opatřením na úrovni EU v oblasti prostituce, která lépe ochrání ženy a jejich práva. Pro zprávu o prostituci v EU, jejích přeshraničních důsledcích a vlivu na rovnost žen a mužů a práva žen hlasovalo 234 poslanců, 175 bylo proti a 122 se zdrželo hlasování.

Prezidentka ECB Christine Lagarde nevyloučila další zvýšení úroků. Sazby podle ní budou určitou dobu muset zůstat na úrovni, která brzdí hospodářskou aktivitu. Rada banky v prohlášení naznačovala, že dnešní úprava sazeb by už mohla být poslední. (Reuters)

Diskriminace romských dětí v přístupu ke vzdělání se v posledních letech v Evropské unii zhoršila. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) to dnes řekla eurokomisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreira.

Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta, to je historicky nejvíc. K rozhodnutí zvýšit úroky dospěla navzdory zpomalující evropské ekonomice. Se zvyšováním sazeb začala loni v červenci. (Reuters)

Evropští poslanci dnes podpořili ambicióznější cíle při zajištění větší soběstačnosti Evropské unie v produkci a zpracování surovin, které jsou klíčové pro evropský průmysl a u kterých je EU závislá na dovozu ze zemí mimo blok.

Belgie po několika týdnech ustupuje od plánu přestat poskytovat přístřeší svobodným mužům žádajícím v zemi o azyl. Nejvyšší správní soud ve středu zrušil rozhodnutí státní tajemnice pro otázky azylu a migrace Nicole de Moor, které kritizovala Rada Evropy i organizace na ochranu lidských práv.

Evropská komise dostala návrh, aby prodloužila zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska, Maďarska, Slovenska, Bulharska a Rumunska, který má vypršet v pátek 15. září. Informovala o tom polská rozhlasová stanice RMF 24.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen před europoslanci už počtvrté přednesla každoroční projev o stavu EU. Popisujeme, co v projevu zaznělo, co naopak nezaznělo a proč je to důležité.

Ursula von der Leyen v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Foto: EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen využije svůj středeční ranní hlavní projev k europoslancům, aby ujistila svou středopravou politickou stranu, že slyší obavy ohledně směřování EU, pokud jde o klimatickou a migrační politiku.

Evropský parlament schválil návrh směrnice, která má posílit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Schválený text obsahuje zvýšení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů na 42,5 procenta do roku 2030. EP také chce, aby se snížila byrokracie u povolování elektráren s obnovitelnými zdroji.

Šéfka Evropské komise von der Leyen vyzvala účastníky summitu G20, aby se připojili k návrhu na zavedení globálního systému emisních povolenek. (ČTK)

V Evropské unii žije přibližně 4,1 milionu ukrajinských válečných uprchlíků. Oproti konci června je to nárůst o zhruba 46 tisíc lidí. (Eurostat)

Šéf Evropské rady Charles Michel před summitem G20 v Dillí znovu potvrdil podporu Ukrajině a řekl, že Rusko musí přestat s útoky na ukrajinská města. (ČTK)

Evropská komise dnes zveřejnila seznam firem, které musí splňovat pravidla reformy digitálního trhu ochraňující menší hráče. Změny se týkají společností Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta, Microsoft.

Zdravotně postižení občané ve všech zemích Evropské unie by měli mít nově k dispozici jednotný Evropský průkaz osob se zdravotním postižením. Průkaz by měl usnadnit život hendikepovaným lidem zejména při cestování či v dopravě, ale i při sportu nebo trávení volného času.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell potvrdil předchozí informace tisku, že Írán vězní déle než rok Švéda, který působil na různých pozicích v unijních institucích. Napsala to dnes agentura AFP, která označuje třiatřicetiletého muže za „evropského diplomata“.

Počet žadatelů o azyl se v první polovině roku v EU, Norsku a Švýcarsku meziročně zvýšil o 28 procent na zhruba 519 000. Informuje o tom Agentura Evropské unie pro otázky azylu (EUAA), která také upozornila, že podle současných tendencí by počet žadatelů mohl do konce roku překročit milion.

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (579. den): Jakou verzi ATACMS asi Ukrajina dostane a co dokáže – ruská letiště by měla zvážit přestěhováníRaketomet M270 odpaluje ATACMS. Foto: https://sill-www.army.mil, Public domain, via Wikimedia CommonsDomácnosti a firmy nejspíše čeká zdražení elektřiny. Vláda chce, aby financovaly většinu dotací na obnovitelné zdrojeČína slibuje, že v Africe vybuduje "Sluneční pás" solárních elektráren. Foto: jkjeffrey, Adobe StockBIS odhalila agenta, který v Česku za tisíce eur zajistil šíření ruské propagandy, řekl KoudelkaŠéf BIS Michal Koudelka. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NKlíčovou IT zakázku ve VZP vyjednávala i právnička blízká ZemanovcůmAlexandra Rudyšarová, bývalá náměstkyně na MPO, jednání na Hradě zapírala, Nejedlý je naopak přiznal. Foto: Twitter MPOChci slyšet argumenty, proč máme mít velvyslance v Moskvě. Fico může vztahy se Slovenskem zkomplikovat, říká PavelPrezident Petr Pavel. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NPřed génii typu Elona Muska nás varoval už Jules VernePortrét Elona Muska vytvořený umělou inteligencí. Ilustrace: AI MidjourneyAgrofert bude řešit výroky ministra vnitra s právníky. Odmítá, že by mohl Rakušana odposlouchávat"Za měsíc a půl Petr Mlejnek předvedl, že tajnou službu řídit umí," tvrdí ministr vnitra Vít Rakušan. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NŘeditel Bulovky nařídil lékařům ARO nepřetržitý provoz. Zkomplikuje tak jejich protestyIlustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník NK Rusku čelem, k Západu zády. Erdogan sní o mocném Turecku, spojí se s kýmkoliv, když to pro něj bude výhodnéNejdřív vystrnadíme USA a pak si rozdělíme sféry vlivu na Blízkém východě (Vladimír Putin a Recep Tayyip Erdogan při setkání v Soči, září 2023). Foto: ČTK/AP Umím Molotovův koktejl, ale ohrozil bych celou židovskou komunitu, říká rabín, který z Krymu uprchl na SlovenskoHlavní rabín působící na Slovensku Kapustin si myslí, že Putin žije v minulosti a nerozumí současnosti. Foto: Ivo Dvořák, ŠTETL FESTElizabeth Finchová je posedlá římským císařem. Nový román Juliana Barnese vypráví o jejím vztahu se studentemFoto: Odeon / www.julianbarnes.comAuta zde ustoupila lidem a s byty se nedá spekulovat. Architektka popisuje, jak se žije ve vídeňské čtvrti SeestadtHřiště s vodními prvky je mezi dětmi oblíbené po celý rok. Foto: archiv ABLNejlepší profilovač je sám vrah, říká bývalá vyšetřovatelka. Pachatel manipuluje námi všemi„Veškeré napětí bylo to tam a pachatel prohlásil, že je to ‚strašný a nechce se na to dívat‘.“ Jiřina Hofmanová Foto: Jaroslav Fikota, pro AlbatrosAfD neproměnila šanci na starostu většího města. Její kandidát zlehčoval nacismusKandidát AfD Jörg Prophet byl favoritem druhého kola voleb starosty Nordhausenu, nakonec překvapivě prohrál. Foto: Martin Schutt, ČTK/DPA

Nové články Deníku N

17:13Nemocnice mají za několik dní přejít na směnný provoz. „Nehorázné a nepromyšlené,“ reagují lékaři 16:29Vývoj bojů (579. den): Jakou verzi ATACMS asi Ukrajina dostane a co dokáže – ruská letiště by měla zvážit přestěhování 16:12K Rusku čelem, k Západu zády. Erdogan sní o mocném Turecku, spojí se s kýmkoliv, když to pro něj bude výhodné 16:09Fantastická mise uspěla. Horniny z planetky Bennu bezpečně přistály v Utahu 15:56Před génii typu Elona Muska nás varoval už Jules Verne 15:52Stromy v centru ustoupí podzemnímu parkovišti, Brno ale dalo developerovi řadu podmínek 15:19AfD neproměnila šanci na starostu většího města. Její kandidát zlehčoval nacismus 15:04Domácnosti a firmy nejspíše čeká zdražení elektřiny. Vláda chce, aby financovaly většinu dotací na obnovitelné zdroje 13:55Klíčovou IT zakázku ve VZP vyjednávala i právnička blízká Zemanovcům 13:37„Ta se proš*ká všude.“ Čemu české političky čelí ve veřejném prostoru a co s tím můžeme dělat 13:04BIS odhalila agenta, který v Česku za tisíce eur zajistil šíření ruské propagandy, řekl Koudelka 11:54BIS odhalila agenta, který v Česku zajistil šíření ruské propagandy 06:30Elizabeth Finchová je posedlá římským císařem. Nový román Juliana Barnese vypráví o jejím vztahu se studentem 06:30„Máte doma zeď? A můžeme ji vidět?“ Jak malovat a tvořit svět tak, jak ho cítíte, ukazují nové výstavy v Česku 06:00Chci slyšet argumenty, proč máme mít velvyslance v Moskvě. Fico může vztahy se Slovenskem zkomplikovat, říká PavelVčera 23:03Agrofert bude řešit výroky ministra vnitra s právníky. Odmítá, že by mohl Rakušana odposlouchávatVčera 11:20Ředitel Bulovky nařídil lékařům ARO nepřetržitý provoz. Zkomplikuje tak jejich protestyVčera 06:30Po pěti letech se vrací přehlídka Victoria’s Secret. Místo legendárních andílků chce značka předvést diverzitu a příběhy ženVčera 06:30A kdy má vlastně ten šíp vyletět? Paulo Coelho mudruje v nové knize LukostřelecVčera 06:00Cirk La Putyka uvede nové představení K. Diváky přenese do absurdního vesmíru Franze Kafky23.09 16:30Americký deník: Práce v Americe stojí hodně, nebo vůbec nic. Být dobrovolníkem se učí už děti ve škole23.09 12:51Podnikatelům příští rok vzrostou minimální zálohy. Vypočítali jsme, kolik si budou muset připlatit23.09 11:40Máme důkazy, které by podezřelého poslaly před soud, říká šéf policejního muzea k vraždě Otýlie Vranské23.09 07:16„Fico je jako Djokovič, Matovič provokuje a Šimečka viditelně roste.“ Expert popisuje lídry slovenských voleb23.09 06:30Vzácná hrobka pod Tatrami je stará 1600 let. Můžete si ji prohlédnout naživo a je to zážitek22.09 21:35Zjištění, která rezonují i v Česku. Prošli jsme nejnovější zprávu amerických kontrolorů o F-3522.09 19:59Je Německo znovu nemocným mužem Evropy?22.09 19:56Rok a půl války, konec v nedohlednu. Na poplachy si lidé museli zvyknout, popisuje Ukrajinec z Černihivu22.09 19:38Platy ve státní sféře musí reflektovat trh práce. Jinak nebudeme konkurenceschopní, říká superúředník Fryč22.09 19:25Rusko v OSN trollí, kydají kýble špíny, říká Lipavský. Velvyslance v Moskvě podle něj Česko potřebuje