Česká inteligence 20. století

Pavel Kosatík představuje sto osobností, které na sebe vzaly zodpovědnost a měnily věci veřejné v naší zemi. Seriál Česká inteligence 20. století bude v Deníku N vycházet každý týden. Pojďme společně přemýšlet o tom, zda to, co mohli oni, můžeme udělat i my.

Seriál Česká inteligence 20. století: Jan Heller patřil k našim největším znalcům Bible. Aby ji lépe pochopil, přibral časem ke studiu i ostatní náboženství a kultury starověkého světa. Naučil se dát znalost těchto textů do služeb porozumění tomu nejlepšímu z nich všech.

Seriál Česká inteligence 20. století: Jan Heller patřil k našim největším znalcům Bible. Aby ji lépe pochopil, přibral časem ke studiu i ostatní náboženství a kultury starověkého světa. Naučil se dát znalost těchto textů do služeb porozumění tomu nejlepšímu z nich všech.

Seriál Česká inteligence 20. století: Psychiatra Miroslava Plzáka, dlouhá léta považovaného za gurua manželského soužití, dohnala jeho touha po pozornosti do role normalizačního baviče a donašeče StB.

Miroslav Plzák (1925–2010). Foto: ČTK

Seriál Česká inteligence 20. století: Literární teoretička Růžena Grebeníčková obsáhla až neskutečné znalosti hned několika evropských literatur. Přestože to zpočátku vypadalo, že bude spíš „rudou komisařkou“, stala se z ní jedna z našich nejuznávanějších osobností literární vědy.

Růžena Grebeníčková (1925–1997)

Seriál Česká inteligence 20. století: Šachový velmistr Luděk Pachman dělal vše naplno, s obrovským zanícením. Tak jako do roku 1967 plamenně hájil komunismus, tak proti němu pak aktivně vystupoval. Odvaha, s níž se vrhal do předem ztracených soubojů, byla skoro sebevražedná.

Seriál Česká inteligence 20. století: Šachový velmistr Luděk Pachman dělal vše naplno. Tak jako do roku 1968 hájil komunismus, tak proti němu od srpna aktivně vystupoval. Odvaha, s níž se vrhal do předem ztracených soubojů, byla skoro sebevražedná.

Luděk Pachman (1924–2003). Foto: ČTK

Seriál Česká inteligence 20. století: „Mou jedinou zásluhou bylo jen to, že jsem včas utekl vždycky, když mi něco začínalo smrdět,“ napsal hudební publicista a překladatel Lubomír Dorůžka v roce 1992 v dopise Josefu Škvoreckému. Byl na sebe ale zbytečně přísný. Dokázal toho daleko víc.

Česká inteligence 20. století: „Mou jedinou zásluhou bylo jen to, že jsem včas utekl vždycky, když mi něco začínalo smrdět,“ napsal hudební publicista a překladatel Lubomír Dorůžka v roce 1992 v dopise Josefu Škvoreckému. Byl na sebe ale zbytečně přísný. Dokázal toho daleko víc.

Lubomír Dorůžka (1924–2013). Foto: ČTK

Seriál Česká inteligence 20. století: Rudolf Battěk, signatář a mluvčí Charty 77, dlouholetý politický vězeň, mohl na jaře 1990 v případě svého vítězství v boji o post předsedy nasměrovat sociální demokracii jinam než navrátilec Jiří Horák, a zejména pak Miloš Zeman. Nakonec ho ze strany vyloučili.

Seriál Česká inteligence 20. století: A. J. Liehm, na začátku přesvědčený komunistický dogmatik, zjišťoval v průběhu 50. let, že ideologie, které se upsal, nefunguje. Pod vlivem levicových spisovatelů ze Západu vykonal v 60. letech pro demontáž onoho dogmatického socialismu tolik jako málokdo.

A. J. Liehm (1924–2020). Foto: ČTK

Seriál Česká inteligence 20. století: Svět stanul v bodě zásadní změny, stalo se tak v roce 1969. Tedy v roce, kdy byl vynalezen mikroprocesor, mínil Radim Palouš. Novověk se změnil ve světověk. A s ním se musí změnit i naše myšlení. Od pitvání detailů zpět k poznávání celku.

Radim Palouš (1924–2015). Foto: ČTK

Seriál Česká inteligence 20. století: Spisovatel a překladatel Josef Škvorecký i v dobách hluboké totality ve svém díle ukazoval, že jinde svobodu mají. Jeho kritika komunismu byla tak účinná, protože byla naprosto principiální a chladnokrevná.

Josef Škvorecký na snímku z roku 1958. Foto: ČTK

Seriál Česká inteligence 20. století: Filozof Robert Kalivoda se coby přesvědčený marxista pokoušel „smířit“ Marxe s Freudem a dalšími inspirativními mysliteli. Odmítal nechat se svázat dogmaty a soudruhům diskreditaci marxistické filozofie nikdy neodpustil.

Robert Kalivoda (1923–1989)

Seriál Česká inteligence 20. století: V Čechách narozený Vilém Flusser platí za jednoho z nejoriginálnějších filozofů 20. století, přišlo se na to však až na sklonku jeho života. Mnohé jeho texty vycházejí v jeho rodné zemi až dlouho po jeho smrti.

Seriál Česká inteligence 20. století: V roce 1963 odjela Irena Dubská jako komunistka do USA sesbírat sociologický materiál, který měl pomoci porazit Ameriku. Po návratu popsala nečekanou věc: „Vrazi z Wall Streetu“ byli mnohem méně bojechtiví, než se o nich v tzv. táboře míru a socialismu tvrdilo.

Irena Dubská (1924–2010)

Seriál Česká inteligence 20. století: Ačkoliv podepsal Chartu 77 v první vlně, je publicista Jiří Lederer vnímán jako představitel hlavně předchartovního disentu. I proto, že tři roky po podpisu strávil ve vězení a hned poté ho režim donutil k odchodu do exilu, kde zanedlouho zemřel.

Jiří Lederer (1922–1983)

Seriál Česká inteligence 20. století: Kardinál Špidlík strávil coby emigrant před komunismem podstatnou část života v Římě, přesto jej nejvíc inspirovalo východní křesťanství. V závěru jeho života ho tehdejší papež Jan Pavel II. poctil nejvyšší důvěrou, jaké se mu mohlo dostat.

České osobnosti 20. století: Byl synonymem boje proti alkoholismu v někdejším Československu. Ti, kterým pomohl zbavit se jejich návyku, ho vynášeli do nebes. Ti, kterým se to nepodařilo, ho proklínali. Jaroslav Skála si přitom celý život vyčítal své „vlastní selhání“.

Česká inteligence 20. století: Literární kritik Jiří Hájek, šéfredaktor Plamene v jeho hvězdné éře, cítil bytostnou potřebu přít a rvát se. Vždy ve službách strany a komunistické ideologie, přičemž většina jeho přirozených oponentů seděla v bolševických kriminálech. Když bylo třeba, odvolal.

Jiří Hájek (1919–1994). Foto: ČTK

Seriál Česká inteligence 20. století: Katolický teolog Oto Mádr byl přesvědčen, že církev musí být užitečná nejen věřícím, ale všem. V roce 1968 nabídl Dubčekovi spolupráci ve jménu katolických muklů.

Seriál Česká inteligence 20. století: Psychoterapeut Ferdinand Knobloch odmítal být jako fotbalový trenér, který sice s hráčem mluví, ale nikdy ho neviděl hrát.

Ferdinand Knobloch

Seriál Česká inteligence 20. století: Bohumil Hrabal téměř celý život k ničemu establishment nepotřeboval, přesto se nakonec dostal do rozporu s celým svým pábitelským pojetím svobody.

Seriál Česká inteligence 20. století: Bohumil Hrabal měl v sobě propast, kterou vědomě drásal, hloubil, a tímto drsným způsobem získával inspiraci, živil svou schopnost psát. Nakonec se ale dostal do rozporu s celým svým pábitelským pojetím svobody.

Česká inteligence 20 století: Kurt Freund přesvědčil soudruhy i kolegy vědce, že homosexualita není nemoc, a nelze ji tedy léčit. I když si to nejdřív sám myslel a měl za úkol zjistit, jak gaye odhalit, aby nerozvraceli Československou lidovou armádu.

Seriál Česká inteligence 20. století: Otto Wichterle, vynálezce silonu a kontaktních čoček, zůstal demokratem, vědeckou kapacitou a uznávanou autoritou, která si nikdy nezadala s komunisty. V roce 1968 stál za vznikem manifestu 2000 slov.

Seriál Česká inteligence 20. století: Spisovatel, literární teoretik a diplomat Eduard Goldstücker hluboce věřil v komunismus a neodradil ho ani stalinský kriminál. I Kafku chtěl smířit s marxismem.

Česká inteligence 20. století: Surrealistický citlivec, který miloval boření konvencí, šokoval svými úvahami o sexu a s demokracií se to podle něj má jako s nudismem. Kdo byl Bohuslav Brouk?

Přinášíme další díl seriálu Česká Inteligence 20. století, tentokrát o Bohuslavu Broukovi – citlivci, který miloval boření konvencí a šokoval svými úvahami o sexu… a s demokracií se podle něj má stejně jako s nudismem.

Seriál Česká inteligence 20. století: Bohdan Chudoba, pozoruhodný myslitel, jenž tak dlouho hledal ztracený ráj v křesťanském heroismu, až nakonec zanevřel na vše kolem sebe.

Seriál Česká inteligence 20. století: Výtvarný teoretik, kritik a prozaik František Kovárna, spolupracovník a blízký přítel Václava Černého i Ferdinanda Peroutky. Zásadový člověk, pro něhož život bez oběti neměl smysl.

Při výuce na základní a střední škole jsme se s Jaroslavem Seifertem seznámili všichni, přesto nám v hlavě často zůstaly jen mlhavé útržky. Profilem slavného básníka zahajujeme seriál Pavla Kosatíka Česká inteligence 20. století.

Aktuálně nejčtenější

„Do chvilky přijel, vytáhl slznej plyn.“ Firma vydělává na nelegální reklamě a tvrdě ji brání, policie ani obce s tím nic nenadělajíKdyž chtěl starosta Čestlic nelegální billboard odstranit, policie mu v tom zabránila. Foto: archiv starosty Martina DivišeJe to v českém zájmu a máme na to? Odpovídáme senátorce Zwyrtek Hamplové k výcviku ukrajinských vojákůKandidátka extremistické a dezinformační scény Jana Zwyrtek Hamplová. Foto: ČTKProč okupanti přicházejí do „prohnilé“ Evropy a jak jim můžeme věřit?Ukrajinský Cherson po osvobození z ruské okupace. Foto: ČTKVývoj bojů (281. den): Pět poučení z války na Ukrajině, která by si mělo pamatovat i ČeskoTak vidí bojiště kamera dronu. Foto: AerorozvidkaTlumočení je jako zápas a slovo jako soupeř. Nesmí vás zaskočit, říká boxer, který překládá čínštinu„Když teď vím, že Čína je kvůli covidu zavřená a necestuje se z ní, a přitom bych očekával, že moji klienti budou jen z Číny, upadnu do deprese. Lepší je nechat věci plynout a ono už to nějak dopadne – a také že ano.“ Foto: Tereza BartůškováOdkaz státu, který se před třiceti lety rozpadal, nám dává šanci zamyslet se nad vlastní českou sebestřednostíVladimír Mečiar a Václav Klaus se během svých setkání v zahradě brněnské vily Tugendhat dohodli v srpnu 1992 na rozdělení federace, byť její rozpad původně ani jeden neplánoval. Foto: ČTKPředstavitelé Xixoio jsou podezřelí z podvodu za půl miliardy. Peníze investorů podle policie posílali do kryptoměnŠéf firmy Xixoio Richard Watzke, jemuž herec Jaroslav Dušek přezdívá Velký Tetřev. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NByl to boj mezi rozumem a citem, říká miliardář Dědek o rozhodnutí podpořit milionem PavlaMajitel firmy Jablotron Dalibor Dědek se podle svých slov dlouho rozhodoval, koho z kandidátů na prezidenta podpoří. Foto: ČTKChci kupovat auto. Půjdou ceny dolů, nebo se čekání nevyplatí? Odpovídají čtyři lidé z trhuŠkoda Octavia. Foto: Škoda AutoOstřit sekyru vším, co přijde pod rukuMilena Bartlová a Ženy, které nechtěly mlčet: Tři československé příběhy. Foto: Nadace Rosy LuxemburgovéKoronavirus je továrna na postižení. Jako bych zestárl o 40 let, říká umělec s postcovidovým syndromemZ archivu Adama Hrubého. Foto: Hana PololáníkováRusko potřebuje revoluci, jinak se opovržení nezbaví, říká spisovatel AkuninBoris Akunin na snímku z roku 2011. Foto: ČTKVývoj bojů (280. den): O těžkostech moderních houfnic na ukrajinském bojištiUkrajinská houfnice pálí na ruské pozice u Bachmutu. Foto: ČTK/AP/LibkosSlovem roku je „gaslighting“. Značí druh manipulace, při které člověk začne pochybovat sám o sobě„Gaslighting je psychická manipulace, která způsobuje, že oběť zpochybňuje platnost vlastních myšlenek, vnímání reality nebo vzpomínek. Obvykle vede ke zmatku, ztrátě sebedůvěry a sebeúcty,“ stojí v definici výrazu slovníku Merriam Webster. Foto: Rishabh Dharmani, UnsplashUž teď jsou místa k nepřežití, varuje oceněná vědkyně. Migraci nezastavíme plotemPolární bioložka Marie Šabacká získala Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2022. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

01:48Proč okupanti přicházejí do „prohnilé“ Evropy a jak jim můžeme věřit? 00:01Kratší než vzdech – zachytit slovy, co se slovy zachytit nedáVčera 12:36Běloruští studenti ve slepé uličce: Z Česka musí pryč, doma jim hrozí Lukašenkova pomstaVčera 12:14Chci kupovat auto. Půjdou ceny dolů, nebo se čekání nevyplatí? Odpovídají čtyři lidé z trhuVčera 08:10Ekonomika roste, zaměstnanci ale tahají za kratší konec provazu, říká autor studie o chudobě02.12 19:17Prezidentská Pointa N: Ve hře zbyla tři jména. Kdo bude kingmaker (nebo queenmaker) boje o Hrad?02.12 18:46Sází stromy u silnic a vysvětluje, že v aleji se řidičům jezdí lépe02.12 18:31Vývoj bojů (281. den): Pět poučení z války na Ukrajině, která by si mělo pamatovat i Česko02.12 17:27Už teď jsou místa k nepřežití, varuje oceněná vědkyně. Migraci nezastavíme plotem02.12 17:18„Nemám potřebu si čechrat peříčka.“ Petr Pavel u krmení lvů popsal, v čem musí v kampani přidat02.12 17:15Olomoucká univerzita odklání čínský vliv. Vypoví smlouvu kritizovanému Konfuciově institutu02.12 17:03Lepení rozpočtu miliardami z emisních povolenek skončí. Peníze mají jít už jen na zelenou politiku02.12 16:08Když se český stát zajímá o Číňany, musím vysvětlovat, proč jsou tak nervózní, říká soudní tlumočnice02.12 15:38Studio N: Jak násilí a mučení drží Putinův režim při životě02.12 14:28Byl to boj mezi rozumem a citem, říká miliardář Dědek o rozhodnutí podpořit milionem Pavla02.12 14:25Newsletter live! Trhu i naší anketě Knihy roku dominují, přesto jsou spisovatelky podezřelé. Čím?02.12 13:25Je to v českém zájmu a máme na to? Odpovídáme senátorce Zwyrtek Hamplové k výcviku ukrajinských vojáků02.12 12:15Slovem roku je „gaslighting“. Značí druh manipulace, při které člověk začne pochybovat sám o sobě02.12 11:39Ipsos: Babiš posílil, Nerudová vystřelila. Za trojicí favoritů je propast02.12 10:42Danušeland je zalitý sluncem, na obzoru se však stahují mračna02.12 07:24Britský deník Ivana Kytky: Proč zase skáču přes kaluže02.12 05:57Bibli rozuměl jako málokdo, v každém náboženství uměl najít to nejlepší, přesto nesklouzl k autoritativním výkladům02.12 00:01Knihy roku Deníku N: Vyhrály Bílá Voda a Životice02.12 00:01Jaké jsou problémy českého knižního trhu? Dědictví živelného rozkvětu 90. let a těžký život malých knihkupců02.12 00:00Ostřit sekyru vším, co přijde pod ruku02.12 00:00Nejlepší knihy roku: Jak své hlasování zdůvodňují Baxa, Brdečková, Padevět či Romancov?02.12 00:00Normální i abnormální literární rok 202202.12 00:00Knihy roku Deníku N: Souhrn všech tipů od osobností kulturního a veřejného života02.12 00:00Jako ženy jsme podezřelé z inklinace k pokleslým literárním formám, říká Kateřina Tučková v rozhovoru se sedmi českými spisovatelkami01.12 20:54Jaz: Omezování služeb státu