Rozhovory

Vědecké kapacity, umělci, lékaři, politici zpovídaní těmi, kdo se opravdu umí ptát. Každý týden přinášíme několik rozhovorů na aktuální i nadčasová témata.

„To, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné,“ říká ve velkém rozhovoru soudní lékař Jiří Hladík, který byl inspirací pro postavu v Případech 1. oddělení.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vyjednávání o koalici v Praze spěje do finále. Primátor Zdeněk Hřib v rozhovoru vysvětluje, proč Piráti opustili Alianci pro stabilitu, i to, jak bude vypadat spolupráce se Spolu, k němuž měl před volbami ideové i personální výhrady.

Zdeněk Hřib se má z primátorského křesla přesunout na post radního pro dopravu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Podle politologa Petra Vymětala je potřeba přijmout zákon o lobbingu, aby lidé měli přehled o tom, s kým se politici scházejí a čí zájmy prosazují. V rozhovoru zmiňuje nedostatky připraveného návrhu i inspirace v zahraničí.

Politolog Petr Vymětal považuje za nutné zavést pravidla pro lobbing. Foto: Jan Volejníček

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský označil zvolení Petra Pavla „za vítězství lásky a pravdy nad lží a nenávistí“. V rozhovoru s Deníkem N vysvětluje svá veřejná vyjádření na adresu Andreje Babiše a to, jak to jde dohromady se soudcovskou nestranností.

Foto: Gabriel Kuchta Deník N

„Uvědomili jsme si, že jsme asi součástí něčeho většího,“ říká v rozhovoru volební manažerka zvoleného prezidenta Pavla Nýdrle. Mítink v Ústí nad Labem byl podle ní „aha momentem“, kdy zjistili, že podporu nemají jen v číslech z výzkumů.

Potápět se se žraloky je bezpečné – když víte to, co cestovatel Miroslav Račan. Postavil si jachtu a obeplouvá svět. V rozhovoru popisuje své zkušenosti od toho, kde kotvit a kde ne, přes tipy, jak ušetřit, po poznatek, co dělat za bouře uprostřed úplné tmy.

Foto: archiv M. R.

„Když na pódiu zněla česká hymna, pobrečela jsem si,“ komentuje výsledky voleb šéfka kampaně zvoleného prezidenta Pavla Nýdrle. V rozhovoru popisuje strategii mezi prvním a druhým kolem nebo spolupráci s poraženými protikandidáty.

Pavla Nýdrle, volební manažerka Petra Pavla. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Tým Petra Pavla spojil tiskovou konferenci pro dotazy novinářů s oslavou vítězství. Celé vystoupení vysílala v přímém přenosu veřejnoprávní Česká televize, ačkoli mezitím proběhla i tisková konference poraženého kandidáta Andreje Babiše. Jak dnešní přenos hodnotí mediální analytik Filip Rožánek?

Zvolený prezident Petr Pavel ve svém prvním projevu naznačil, že se po ostré kampani bude snažit zakopávat příkopy. „Je důležité, abychom řešili problémy společně jako jedno společenství,“ prohlásil. Podle politologa Miloše Gregora ale bude záležet i na jeho konkurentovi.

Hnutí ANO poprvé přiznalo, že bude řešit pojetí prezidentské kampaně Andreje Babiše. Bývalá ministryně financí a místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová navíc v rozhovoru s Deníkem N potvrdila, že na kampani pracovala firma marketingového experta Petra Topinky.

Politologa Lukáše Jelínka rozdíl mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem překvapil. Šéf ANO podle něj vyostřil kampaň takovým způsobem, že se to obrátilo proti němu. Nový prezident by podle něj měl zahlazovat příkopy mezi svými a Babišovými voliči.

Ve středočeských Průhonicích ve čtvrtek někdo přelepil cedule s názvem obce, nápisy byly namířeny proti Andreji Babišovi. Jeho vliv je velký, řekl v nedávném rozhovoru tamní starosta. Místní podle něj ze spojování obce s expremiérem nadšení nejsou.

Českému mediálnímu prostoru už několik týdnů panují prezidentské volby. Jak si počínají oba kandidáti, ale i sami novináři? Na otázky Deníku N odpovídal sociolog médií Jaromír Volek z agentury Focus.

„Psi neodcházeli od obrazovek,“ hodnotí s nadsázkou závěrečnou prezidentskou debatu jazykovědci. „Pro někoho ‚otřesná nuda‘, ve skutečnosti cenná kultivovanost,“ shodnou se Lucie Saicová Římalová a Alex Röhrich.

„Nemá jít o žádné proroctví zkázy. Jen chci ukázat, že rizika, počet proměnných, nepředvídatelnost i rozsah možných škod prostě neustále stoupají,“ říká historik Adam Tooze o světě polykrize.

„Při manipulaci mluvčí využívá převahy. Posluchač nemusí vědět, že lže. Nemusí manipulaci rozpoznat. To panu Babišovi, alespoň donedávna, u značné části lidí vycházelo, říká k projevu Andreje Babiše lingvista Alex Röhrich.

„Nevíme, jestli je Marek Prchal zodpovědný za billboard, který straší válkou. Je ale prokazatelně jasné, že je členem marketingového týmu Andreje Babiše,“ vysvětluje ředitel klubu kreativců David Suda, proč je Prchal prvním vyloučeným členem za třicet let fungování organizace sdružující reklamní profesionály.

„Pokud politik nerespektuje elementární jazykové věci, až tak zábavné to není. Je to hrubá neschopnost. U veřejně vystupujícího politika to je, jako když má prase červenku. Vada dosti podstatná,“ říká o projevu Andreje Babiše v rozhovoru jazykový expert Alex Röhrich.

Bývalý ministr školství Petr Gazdík nastupuje na pozici ředitele česko-anglického gymnázia Duhovka v pražských Holešovicích. Poslanecký mandát si ponechá. „Nabídli mi zkrácený pracovní týden,“ řekl Deníku N.

Babiš je vlk v rouchu beránčím, tedy podle toho, jak skučí, že je lidumil, říká v rozhovoru s Deníkem N katolický kněz z Letohradu Václav Vacek.

Proč jde Japonsko tak ostře proti Rusku? Proč nakupuje útočné rakety? A jak do toho zapadá Čína? Putinova nebezpečná báchorka ohrožuje také nás, vysvětluje japonský velvyslanec v ČR Hideo Suzuki v rozhovoru.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Veronika Krásničan je jednou z těch, kteří na brněnské Mendelově univerzitě studují doktorský program Ekonomika a management, kterému hrozí zrušení. Sama se přitom zabývá akademickou etikou. „Zatím mi přijde, že potrestaní jsme hlavně my studenti,“ říká.

Veronika Krásničan se ve svém doktorském studiu věnuje akademické etice. Odhalila například, že osm procent studentů v Česku se přiznalo k tomu, že si někdy nechali napsat práci na zakázku. Foto: Marie Kozáková

„Bojovat se musí se zbraněmi v ruce. Kdyby Ukrajinci jako Češi protestovali proti ruské invazi ‚platonicky‘, už by Rusové byli zase až u nás,“ říká spisovatel Jan Novák.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Česká církev je zatuchlá. A my faráři jsme poklesli. Neučíme lidi poznávat pravdu, říká v rozhovoru s Deníkem N katolický kněz Václav Vacek. Vadí mu, že církevní vrchnost prý nadbíhá politikům. Vacek se toho bojí i v případě Andreje Babiše. Toho považuje za nevzdělaného nevěřícího.

Neučíme lidi přemýšlet, říká Vacek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ukrajina viní OSN ze selhání. Nový poválečný svět musí vypadat trochu jinak, říká v rozhovoru s Deníkem N ukrajinský chargé d’affaires v ČR.

Petr Pavel by se měl uvolnit a více se usmívat. Voliči se rozhodují podle osobních sympatií, říká v rozhovoru pro Deník N bývalý ministr zahraničních věcí a expředseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. V prvním kole prý volil Pavla Fischera.

„Rusové jsou držení v kleci, lijí se do nich hektolitry vodky, aby zůstali malými a nechali si všechno líbit. Po celé generace. Taky o tom píšou autoři textů mých inscenací,“ říká českoněmecký režisér Dušan P. Pařízek ve velkém rozhovoru.

„Tři sestry jsou v podstatě hra o zamindrákovaných vojácích, kteří nikdy nebyli na frontě a strašně by si chtěli zastřílet.“ Dušan Pařízek. Foto: archiv Dušana Pařízka

„Do svého hnízda si mají kálet sami, ale odvádím tu práci za ně,“ říká o svých zahraničních inscenacích „kámoš nobelistů“ režisér Dušan D. Pařízek.

Režisér Dušan D. Pařízek. Foto: Barbora Koláčková

Tento týden probíhalo Světové ekonomické fórum, kde vrcholní politici, podnikatelé, vybraní intelektuálové a novináři diskutovali o nejnaléhavějších problémech, kterým svět čelí. Hostem byl letos i ekonomický historik Adam Tooze, který poskytl Deníku N rozsáhlý rozhovor.

„Podceňujeme radikální novost naší situace,“ říká Tooze o světě polykrize. Foto: World Economic Forum / Boris Baldinger

„Nevyvoláváme strach, odpovídáme na hlas lidu,“ hájí Babišovu kampaň jeho nejbližší spolupracovnice Tünde Bartha, která na celou kampaň dohlíží. V rozhovoru s Deníkem N popisuje, proč se na poslední chvíli změnil formát Babišovy povolební tiskovky a co jí předtím tajemné zdroje zavolaly.

Gabriel Kuchta, Deník N

„Mně je nesmírně líto, že pan Babiš pracuje se strachem lidí,“ říká volební manažerka Pavla Nýdrle o dosavadním průběhu prezidentské kampaně před druhým kolem. Manažerka Petra Pavla očekává, že příští týden bude „ještě hnusnější“.

Chtěli s manželem a dětmi obeplout na plachetnici svět, teď pomáhají Petru Pavlovi na Hrad. Foto: Tomáš Hrivňák, Deník N

Podceňujeme radikální novost naší situace, říká historik Adam Tooze o světě polykrize. „Válku, energetický šok, přízrak jaderného konfliktu, pandemii i klimatickou krizi musíme řešit najednou. Kdykoliv jsme v pokušení říct, že jde o jeden velký problém X, musíme mít na paměti, že ve skutečnosti špatně chápeme situaci.“

Rizika, počet proměnných, nepředvídatelnost i rozsah možných škod prostě neustále stoupají, říká historik Tooze. Foto: World Economic Forum/Ciaran McCrickard, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/legalcode">CC BY-NC-SA 2.0</a>

„Evropa bude dovážet zakázanou ruskou naftu, aniž by o tom věděla,“ varují novinové titulky. Přičiní se o to dvě Moskvě blízké východní mocnosti. Jenže ani ty Rusko nezachrání. „Indové a Číňané Rusy ochotně dusí,“ upozorňuje rusista Karel Svoboda.

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš útočí na svého soupeře Petra Pavla mimo jiné přes diplomata Petra Koláře, bývalého velvyslance v USA a Rusku. Ten radí Pavlovi v otázkách diplomacie. Kolář v rozhovoru pro Deník N popisuje, jak za ním Babiš chodil pro rady. Vysvětluje i své spojení se zbrojařským průmyslem.

Diplomat Petr Kolář působil mimo jiné jako velvyslanec v Rusku a USA. Foto: ČTK

Starosta Průhonic Petr Beneš přibližuje, že vliv Andreje Babiše na obec je velký, osobně se ale expremiér neangažuje. „Začali jsme být Babišov,“ říká v rozhovoru Deníku N.

Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

„Před covidem byla naše představení vyprodaná. To se nám bohužel po pandemii povedlo jen několikrát,“ rekapituluje divadelní realitu těchto dnů zakladatel a principál skupiny Losers Cirque Company Petr Horníček.

Andrej Babiš před druhým kolem znovu prohlašuje, že nikdy nebyl agentem StB a že jej „terorizovala“. „Byl. A je tak nadále veden,“ reaguje jednoznačně bývalý ředitel slovenského Ústavu paměti národa Ondřej Krajňák.

Petr Pavel má svůj šarm. Jen by ho neměl skrývat. Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Deník N radí prezidentskému kandidátovi, jak změnit své chování v poslední fázi kampaně.

Některé předsudky se prostě zlomit nedají, myslí si někdejší kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Andrej Babiš chtěl svou kampaň před druhým kolem prezidentských voleb dnes zahájit u sochy Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského na Malé Straně. Komunita bosých karmelitánů, která se o chrám stará, jej ale raději uzavřela. Kněz Pavel Pola vysvětlil, že si nepřejí, aby byla uctívaná soška „zneužita“ k takovýmto účelům.

Začátkem týdne by měla pokračovat jednání mezi Petrem Pavlem a jeho neúspěšnou vyzyvatelkou Danuší Nerudovou o konkrétní podobě podpory. „Dohoda byla, že to všichni necháme uležet,“ říká v rozhovoru Pavlova volební manažerka Pavla Nýdrle.

Pokud Petr Pavel vyhraje prezidentské volby, na Hradě podle něj nezůstanou Nejedlý ani Mynář. „Přidal bych k nim ještě Jiřího Ovčáčka,“ dodává ve velkém povolebním rozhovoru.

„Má na svědomí první místo,“ řekl Petr Pavel po vítězství v prvním kole voleb o své volební manažerce Pavle Nýdrle. V rozhovoru se jí mimo jiné ptáme, proč se s týmem Danuše Nerudové na explicitním vyjádření podpory nedomluvili ihned.

Pavla Nýdrle, volební manažerka Petra Pavla. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Andrej Babiš začíná se špatně rozdanými kartami, ale může to vyjít, říká politolog Roman Chytilek. Podle něj povede předseda hnutí ANO kampaň po třech liniích.

Jak hodnotí jazykovědci včerejší debatu tří kandidátů? „V Babišovi jsem viděl člověka se sklony k negaci, Nerudová se cítí volně v projevování emocí,“ říká Alex Röhrich. „Pavel má svůj projev pod kontrolou, ale není toporný,“ dodává Lucie Saicová Římalová.

„Rusové si opravdu myslí, že jim jejich obrovské území od Tichého oceánu po Černé moře nestačí. Chtějí víc. Což se těžko chápe, když nejste Rus. Proč? Protože jsou tak vychovaní. Není v tom žádná logika. Je za tím nenasytná touha vládnout ostatním národům,“ říká ukrajinský filozof Oleksandr Kulyk.

„Pokud se magazín Vogue rozhodne, že bude podporovat Danuši Nerudovou, tak na to má jistě právo,“ říká mediální odborník Václav Štětka. V rozhovoru přemýšlí o tom, nakolik je takové transparentní vyjádření v souladu s profesními standardy.

Mediální odborník a sociolog Václav Štětka. Foto: Fakulta sociálních věd UK

„V lágru to bylo drsný, ale naučil jsem se tam, že ze všeho se dá nějak vybruslit,“ říká spisovatel Jan Novák.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Na pomoci Ukrajině se výrazně podílí i organizace Pražský Majdan. Její mluvčí Kateryna Skrypnik, která žije v Česku přes dvacet let, pochází z okupovaného Luhansku. „Bála bych se tam jet. Nevím, jak bych tam dopadla,“ říká v rozhovoru.

Mluvčí Pražského Majdanu Kateryna Skrypnik (vlevo) se svou spolupracovnicí Galinou Andrejcevou. Foto: archiv Kateryny Skrypnik

Právník Jiří Kučera, který sledoval proces v kauze Čapí hnízdo od samého počátku, objasňuje klíčové pasáže a hlavní sdělení rozsudku, kterým byli Andrej Babiš a Jana Nagyová nepravomocně osvobozeni.

Rusové hrozí Česku vypnutím dodávek ropy. Podle šéfa státního podniku Mezinárodní ropovody Jaroslava Pantůčka se ale země nemusí bát. Jistí ji napojení na ropovodní síť vedoucí ze západu.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Aktuálně nejčtenější

To, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné, říká soudní lékařFoto: Gabriel Kuchta, Deník NMecenáši byli po dvou nezdarech zoufalí. Chtěli vědět, že se to povede, říká strůjce Pavlova úspěchuDiplomat Petr Kolář stál po boku Petra Pavla od samého začátku jeho cesty na Hrad. Foto: archiv P. KolářeBrexit tři roky poté: suverenita, která ne všem stojí za to. Problémy, ale i příležitostBritové tři roky po brexitu: "Viděno zpětně, myslíte si, že Británie udělala dobře, nebo špatně, když v roce 2020 odešla z EU?" 54 % dotázaných Britů si myslí, že se jejich země s odchodem z Evropské unie rozhodla špatně. 34 % si myslí, že udělala dobře. Zdroj: <a href="https://www.statista.com/statistics/987347/brexit-opinion-poll/">Statista</a>Aréna N: Na Hradě se pohybuje soukromá bezpečnostní agentura, policie má pokyn ji nekontrolovat, řekl prezident PavelPetr Pavel v Aréně N. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NZlatá labuť vyplouvá na Nově do neznámých vod. Porazí seriál z období protektorátu konkurenci?Zlatá labuť. Foto: NovaByla média při volbě prezidenta nestranná?Média čelí obvinění z porušení principu nestrannosti. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N„Situace v týmu postupně eskalovala.“ U Babiše končí i šéfka jeho kampaně a mluvčíAndrej Babiš se svou pravou rukou Tünde Bartha. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPraha řeší poslední překážky: Lidovci v radě nebudou, Piráti tlačí do programu své priorityBudoucí primátor Bohuslav Svoboda na koaličním jednání. Foto: ČTK„Tým hodí jako obětního beránka.“ Co říkají experti na odchod Babišových klíčových lidí?Foto: Gabriel Kuchta, Deník NKolik dětí zvládne jedna matka a jak vyřešit žárlivost mezi nimi? Radosti i strasti pěstounské péče představí Plné hnízdoPlné hnízdo. Foto: Česká televizeBabišovu výhru by armáda nepřijala a začala to tu rovnat jako v Brazílii, prohlásil poslanec ANOPodle poslance za ANO Pavla Růžičky by volební vítězství Andreje Babiše mohlo vyústit v nepokoje a zásah armády. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NVývoj bojů (343. den): Ukrajina očekává „létající bomby“. Doletí dvakrát dál než současné střely"Létající bomba" systému GLSDB po odpojení od rakety. Vizualizace: SaabKauza Kuciak nekončí: Byl jsem pod tlakem prokurátorů, vypověděl vyšetřovatelVyšetřovatel Peter Juhás, Foto: Eva Kubániová, Investigace.czPointa N: Prchal a spol. nebyli týmem neporazitelných hvězd, sešup jednou musel přijítIlustrace: Petr Polák pro Deník NNoví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit?Žijeme ve velmi lidském světě. A přesně ten je extrémní změnou prostředí ohrožen, říká novinářka Gaia Vince. Foto: Phil Fisk

Nové články Deníku N

08:37Noví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit? 08:36Již stovky let oslavují v horách Kurdistánu svátek Pír Šáljár dervišským tancem 08:35Odkaz stranických muzeí tři dekády po sametu 08:06Resumé i výhled českých knižních bestsellerů: kdo letos půjde ve stopách Tučkové? Mornštajnová, Nesbø i sama Tučková 08:06Zelená (toxická) budoucnost: v klauzurách na UMPRUM se recykluje, ekologicky plánuje, šije i vaří 06:56Brexit tři roky poté: suverenita, která ne všem stojí za to. Problémy, ale i příležitost 06:33Češka, která i díky svému „francouzskému nadhledu“ odhalila světu tajemství umělecké fotografie 00:03Jaz: Nevyžádané rady z HraduVčera 20:45Praha řeší poslední překážky: Lidovci v radě nebudou, Piráti tlačí do programu své priorityVčera 18:42Pointa N: Prchal a spol. nebyli týmem neporazitelných hvězd, sešup jednou musel přijítVčera 18:06„Tým hodí jako obětního beránka.“ Co říkají experti na odchod Babišových klíčových lidí?Včera 18:04Vývoj bojů (343. den): Ukrajina očekává „létající bomby“. Doletí dvakrát dál než současné střelyVčera 17:51To, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné, říká soudní lékařVčera 17:07Aréna N: Na Hradě se pohybuje soukromá bezpečnostní agentura, policie má pokyn ji nekontrolovat, řekl prezident PavelVčera 15:48Studio N: Babiše opouští klíčoví lidé. Proč odchází Prchal a další?Včera 15:42Některým lékárnám se asi nelegální činnost i přes milionové pokuty vyplatí, říká právníkVčera 15:42Kauza Kuciak nekončí: Byl jsem pod tlakem prokurátorů, vypověděl vyšetřovatelVčera 15:32Babišovu výhru by armáda nepřijala a začala to tu rovnat jako v Brazílii, prohlásil poslanec ANOVčera 15:26Graf: Nové předpovědi měnového fondu naznačují bod zlomu pro světovou ekonomikuVčera 15:09Rakousko vyhostilo Rusy, novinář Grozev musel uprchnout. Jdou po vás ruské služby, informoval ho zdrojVčera 14:34Vysokoškolaček v Česku rychle přibývá, stále ale zůstávají s dětmi doma. Dusí se tak potenciál české ekonomikyVčera 14:20Rusové po 80 letech oživili Stalingrad. Vzpomínkou na půl milionu padlých i Stalinovou bustouVčera 14:05Pavel na Hrad nespěchá. Chce nejdřív prohledat kanceláře kvůli odposlechůmVčera 13:37Firma hledala odposlechy v kancelářích u Mynáře a NejedléhoVčera 12:07Není to přežitek, je zvolen do pozice prvního z nás, říká Forejt k prezidentským známkám a portrétůmVčera 11:58„Situace v týmu postupně eskalovala.“ U Babiše končí i šéfka jeho kampaně a mluvčíVčera 09:11Symfonie složená pod plastovou plachtou. Dva bratři a jejich životní dilemata v novém snímku Plastic SymphonyVčera 06:43Zlatá labuť vyplouvá na Nově do neznámých vod. Porazí seriál z období protektorátu konkurenci?Včera 06:03Nechtěl jsem se podílet na privatizaci Hradu. Teď je třeba otevřít jej veřejnosti, říká architekt Pleskot01.02 20:03Pointa N: „Tak teď.“ Marketér Prchal odchází, až když Babiš zůstal poražen