Volby prezidenta ČR

Lídr Spolu pro eurovolby Alexandr Vondra ocenil, že se premiér Petr Fiala vyslovil proti kandidatuře Miroslava Kalouska. „Když TOP 09 nesplní domácí úkoly, ohrožuje tím koalici,“ řekl Deníku N.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby poslanci a senátoři mohli ve volbě prezidenta podpořit jen jednoho kandidáta. Podepsat se pod petice na podporu občanských kandidátů by lidé mohli online. (MV ČR)

Ministr vnitra Rakušan ve Sněmovně řekl, že vláda počítá s prosazením korespondenční volby. „Čekáme, že nás to bude stát řadu obstrukčních hodin ve Sněmovně,“ řekl Rakušan a připomněl, že tento bod měla v programovém prohlášení již Babišova vláda.

Přezkoumávání prezidentských voleb, ve kterých Petr Pavel porazil Andreje Babiše, českými soudy je definitivně uzavřené. Ústavní soud poslední stížnosti odmítl. (ČTK)

Prezident Petr Pavel rozdělil nevyužitých 2,35 milionu korun z volební kampaně mezi sedm sociálních, zdravotních a jinak veřejně prospěšných organizací. Povinnost rozdělit zbylé prostředky mu ukládá zákon.

Policie odložila případ výhrůžného dopisu, který dostal Andrej Babiš před druhým kolem prezidentských voleb. Podle České televize se nepodařilo zjistit pachatele.

„Jsem ráda, že jsme první ženskou kandidátku v prezidentských volbách u nás podpořili, a i když volby nevyhrála, jsem s jejich výsledkem, naším rozhodnutím a exekucí velice spokojená,“ říká exšéfka Vogue CS k podpoře, kterou časopis v lednu vyjádřil Danuši Nerudové.

Předseda Rady České televize Karel Novák na úvod dnešního jednání vyřadil z projednávání předem plánovaný bod týkající se usnesení rady k analýzám předvolebních prezidentských debat. Novák vyřazení nezdůvodnil, nikdo z radních nebyl proti.

Posudek od společnosti Media Tenor považují odborníci, které Deník N oslovil, za objektivní, ale s omezenou výpovědní hodnotou; analýze akademika Jana Jiráka vytýkají „subjektivní proud komentářů“.

Rada České televize se zabývá analýzami dvou předvolebních prezidentských debat. Posudek od společnosti Media Tenor považují odborníci, které Deník N oslovil, za objektivní, ale s omezenou výpovědní hodnotou; druhé analýze zase vytýkají „subjektivní proud komentářů“.

Lhůta pro odevzdání zprávy o financování prezidentské kampaně vypršela. Petru Pavlovi do padesátimilionového stropu chybělo 354 korun, na hranici limitu byl se svými výdaji také Andrej Babiš.

Komentář Martina Lobotky: Ve volbách rozhodují i senioři, z nichž mnozí už nemají motivaci přemýšlet, co bude ve vzdálenější budoucnosti. Dospívající, kteří v ní budou žít, naopak na politiku žádný vliv nemají. Jak by se to mělo změnit?

Senátor a prezidentský kandidát Pavel Fischer dostal od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 25 tisíc za to, že u několika dárců nezveřejnil všechny náležitosti. Pokutu už zaplatil. (iRozhlas)

Podnikatel Karel Janeček se znovu obrátil na Ústavní soud v souvislosti s letošní volbou prezidenta republiky, kterou vyhrál Petr Pavel. Janeček chtěl sám kandidovat, vnitro jej ale kvůli nedostatku platných podpůrných podpisů do volebního klání nepustilo.

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová nevyloučila kandidaturu do Evropského parlamentu, vstupovat do politických stran se ale nechystá. Externě bude radit prezidentu Pavlovi.

Prezident Petr Pavel zakončil první den návštěvy Moravskoslezského kraje veřejnou debatou. Předtím se setkal s hejtmanem Vondrákem a primátorem Ostravy Macurou, kteří jej podpořili v prezidentských volbách a později skončili v hnutí ANO.

Prezident Petr Pavel na krajském úřadě v Ostravě s hejtmanem Ivem Vondrákem. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ačkoliv ve volbách svým podpisem nepodpořili žádného prezidentského kandidáta, nacházejí lidé své údaje na petičních arších někdy i u několika z nich. Neúspěšní kandidáti to vysvětlují špatným systémem.

Komentář Petra Janyšky: K prezidentským volbám vždy chodí víc lidí než k jiným. Mimo jiné proto, že lidé dávají hlas konkrétnímu člověku, ne straně. Stálo by za to zvážit dvoukolový většinový systém v malých okrscích i pro volbu poslanců.

Milion chvilek pro demokracii dostal od dohledového úřadu pokutu 40 tisíc korun za kampaň v prezidentských volbách. Organizace s postihem nesouhlasí.

Twitterový účet prezidentova mluvčího zůstane Jiřímu Ovčáčkovi. Tým nové hlavy státu Petra Pavla se chce odstřihnout od minulosti i na sociálních sítích a nestojí o něj, přestože má účet na české poměry široký dosah.

Studio N: Miloš Zeman se izoloval za zdmi lánského zámku. A začalo být jasné, že vliv tu mají muži v jeho okolí. Co se dělo v útrobách Pražského hradu? Přinášíme druhý díl minisérie Studia N o odcházení Miloše Zemana. Filip Titlbach mluví s reportérkou Zdislavou Pokornou.

Někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel je s konečnou platností vítězem prezidentských voleb, Nejvyšší správní soud už rozhodl o všech volebních stížnostech. Napravil jen dílčí chyby volebních komisí, Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem je tak nyní výraznější.

Důvodů, které vedly mnoho Romů k volbě předsedy ANO Andreje Babiše, je mnoho – Lajfkaři, strach z války, inflace, chyby Petra Pavla, špatné zkušenosti s diskriminací i chování k úřadů k romským uprchlíkům z Ukrajiny. Některé z nich sahají hluboko do minulosti.

I když byl Petr Pavel lepší volbou než Andrej Babiš, neznamená to, že ho média nemohou kritizovat. Zároveň ale neplatí, že by Babiš volby prohrál kvůli nepřízni médií, píše Jan Úšela v aktuální Prezidentské Pointě N.

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost, která kritizovala větší prostor v televizi pro favority prezidentských voleb. (ČTK)

Předsednictvo ANO hned po rezignaci Ivo Vondráka na místopředsedu hnutí jednohlasně odhlasovalo návrh na vyloučení jak moravskoslezského hejtmana, tak i jeho náměstkyně Zuzany Bajgarové a ostravského primátora Tomáše Macury z ANO. Deník N má k dispozici návrhy, které předsednictvo poslalo krajské organizaci hnutí.

Dva klíčoví muži, schůzka v hospodě a cirkus na kolečkách. Klíčové postavy v pozadí Pavlovy kandidatury otevřeně popisují okolnosti generálovy cesty na Hrad od samého počátku v roce 2015.

„Miliony pro Pavla jsou okrajová záležitost. Stačí mi, aby to byl slušný člověk,“ říká mecenáš Libor Winkler. „Nevím, co bychom za to měli chtít, co by nám Hrad měl zařídit. Nemám absolutně žádné ambice, nechci žádné posty v bankovních radách, tam mě v životě nikdo neuvidí.“

„Je to prostě takový dobrý chlápek,“ říká filantrop Libor Winkler o Petru Pavlovi. Foto: archiv RSJ

Své klienty, kteří by něco chtěli od prezidenta, odkážu na oficiální postup, řekl v Aréně N budoucí poradce prezidenta Petr Kolář, který bude dál působit jako konzultant pro soukromé firmy. Podle svých slov netrvá ani na tom, aby měl vstupní kartu do Hradu.

Podnikatel Karel Janeček, který se svou stížností ohledně voleb prezidenta neuspěl u českých soudů, se obrátí na Evropský soud pro lidská práva. Zvolení Petra Pavla ale respektuje, sdělil ČTK.

Zahraniční odbor Pražského hradu povede pod novým prezidentem Petrem Pavlem klíčový český diplomat v Bruselu Jaroslav Zajíček. Post ředitele protokolu obsadí dosavadní český velvyslanec v Bělorusku Tomáš Pernický.

S odchodem z Hradu počítá i šéf tiskového odboru Jiří Ovčáček. „O konkrétním termínu ještě nemohu hovořit, ale v každém případě bude mé angažmá na Hradě ukončeno tak, aby nezasahovalo do práce týmu nového prezidenta republiky,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost podnikatele Karla Janečka. Domáhal se vyslovení neplatnosti zvolení Petra Pavla prezidentem a žádal opakování voleb. (ČTK)

Když se tým Andreje Babiše v dotaznících lidí ptal, jestli nemají rádi válku, u spousty lidí to tak mohlo vyjít, říká o práci s daty v kampani marketér Jan Král z týmu Petra Pavla. „Ale použít to jako argument? To je už na ideologii a přesvědčení kandidáta,“ říká v rozhovoru.

Data jsou podpůrná informace pro rozhodování, přibližuje v rozhovoru marketér zvoleného prezidenta Jan Král. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Budoucí šéfka hradní kanceláře Jana Vohralíková se s kancléřem Vratislavem Mynářem opět sejde ještě tento týden, na schůzce se budou věnovat výhradně předávání prezidentské kanceláře. Termín nesdělili. (ČTK)

„Zemanův zdravotní stav byl katalyzátor. Museli jsme na to dupnout,“ popisuje Pavlův sponzor a filantrop Libor Winkler zákulisí zrodu kandidatury.

„Je to prostě takový dobrý chlápek,“ říká filantrop Libor Winkler o Petru Pavlovi. Foto: archiv RSJ

Andrej Babiš si podle prezidenta Miloše Zemana do jisté míry svou porážku v prezidentských volbách zapříčinil sám. Řekl to zvolený prezident Petr Pavel po jednání se Zemanem na zámku v Lánech. (ČT24)

„Spousta lidí říká, že jsem naivka.“ Hejtman Ivo Vondrák se vzdal funkce místopředsedy ANO, členem hnutí i poslancem ale zůstává. V rozhovoru popisuje, co by pro něj bylo pomyslnou rudou čárou, po jejímž překročení by z ANO vystoupil, a kde by hnutí mohlo hledat nové voliče.

Módní návrhářka Štěpánka Pivcová tvořila image Petra Pavla a jeho ženy Evy pro vítěznou prezidentskou kampaň. Jak pracovala s Pavlovým šatníkem, co si myslí o módním stylu Andreje Babiše, Václava Klause či Aleny Schillerové, jak vzniklo hnutí #generalflanel a co obléknou Pavlovi na inauguraci?

Studio N: „Andrej Babiš už nemá v hnutí nikoho, kdo by mu nastavoval zrcadlo.“ Babiš zůstane poslancem i předsedou ANO, tvářemi strany budou Schillerová a Havlíček. Proč se Babiš na chvíli schová? A s čím se zase vrátí? Budoucnost ANO rozebíráme s reportérkou Zdislavou Pokornou.

Ruskou vládou kontrolované médium Sputnik o Petru Pavlovi skrze svůj telegramový účet šířilo sestříhané lživé video. Vyplývá to ze souhrnu poznatků Centra proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Dezinformační témata podle expertky přebírali i politici.

Už mě nevnímali jako dostatečného parťáka, míní hejtman Ivo Vondrák, který se ve středu vzdal funkce místopředsedy hnutí ANO. V rozhovoru říká, že billboardy v prezidentské kampani Andreje Babiše byly za hranou a že „marketing přesahoval své kompetence“.

Poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se včera vzdal funkce místopředsedy hnutí ANO. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Rusko se pokusilo zabránit zvolení Petra Pavla prezidentem. Telegramový účet neČT24, který o Pavlovi šířil sestříhané lživé video, patří ruskou vládou kontrolovanému médiu Sputnik, soudí české úřady. (Ministerstvo vnitra)

Babišův styl kampaně by pravděpodobně lépe fungoval na Slovensku, říká Martin Burgr, politický marketér z týmu Petra Pavla. Mluví i o důvodech, proč podle něj neuspěla Danuše Nerudová, která se dva měsíce před volbami dostala na čelo průzkumů. Podle Burgra to bylo z hlediska kampaně moc brzy.

Komentář Ondřeje Štindla: Babiš působil v kampani autentičtěji než Pavel. Slova mediálního vědce Jiráka vzbudila značné pohoršení. Problematickým se ale spíš stává samo slovo autenticita a způsob, jímž se ve veřejné debatě užívá. Pojem autenticita jako by ztrácel smysl.

Neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš zůstane nadále poslancem i předsedou ANO. Hlavními tvářemi hnutí nyní budou šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a Karel Havlíček. Místopředseda dolní komory se stane předsedou stínové vlády.

Vedení opozičního hnutí ANO se dnes sejde, aby zhodnotilo neúspěšnou prezidentskou kandidaturu Andreje Babiše. Debata se povede i o tom, zda si Babiš nechá svůj poslanecký mandát.

Nejvyšší správní soud dostal přibližně 400 stížností na prezidentské volby. Většina z nich je podobná obsahem i formou, mnohé mají i stejné chyby. Soud o stížnostech rozhodne do 22. února. (NSS)

Na první jednání Sněmovny po prezidentských volbách dorazil i lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Politici vládní koalice před tím potvrdili, že budou chtít tento týden ve Sněmovně prosadit novou podobu „lex Babiš“. (iDnes)

Jak se dělá prezident? Je to kombinatorika lidského, finančního a produkčního kapitálu, přibližuje Jan Král, marketingový a datový specialista z týmu zvoleného prezidenta. „Nedopouštěli jsme se chyb a měli Petra Pavla,“ říká v rozhovoru.

„Člověk si uvědomí, že může udělat spoustu chyb v tom, že špatně využívá kapacitu vlastního týmu na věci, které nemusí mít vůbec žádný dopad,“ říká o kampani Petra Pavla na sociálních sítích jeho datový a marketingový specialista Jan Král. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Aktuálně nejčtenější

Výsledek je pro mě facka, celé se to přetočilo na peníze, změna nepřišla. Lékaři, primáři a ředitelé hodnotí dohodu s vládouOslovení lékaři a ředitelé nemocnic hodnotí výsledky protestů proti přesčasové práci Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník NSpor o Kalouska pokračuje: Když TOP 09 nesplní domácí úkoly, ohrožuje koalici, říká VondraV Praze začal 25. listopadu dvoudenní celostátní sněm TOP 09. Na snímku jsou dosavadní předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (vpravo) a předseda ODS Petr Fiala (vlevo).,Image: 669734145, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: ČTK / Deml OndřejVaše solidarita končí tam, kde začíná vaše peněženka, říkají nám ukrajinští řidiči. A chtějí privilegiaSaša. Řidič ukrajinského kamionu na ucpané slovensko-ukrajinské hranici. Foto: Iva ZímováÚčast potvrdily i hlavy států. Zjišťovali jsme, kdo přijede na pohřeb Karla SchwarzenbergaFoto: Gabriel Kuchta, Deník NStudio N: Co Izrael věděl o plánech HamásuIrena Kalhousová (zdroj: archiv Ireny Kalhousové)Vývoj bojů (651. den): Rusům u Hadího ostrova sestřelili bombardér, mohl to být Patriot a pokus odehnat jejich letadla od frontyRuský bombardér Su-24 s křídly v poloze pro nízké rychlosti. Foto: WikipediaJak mi kníže Karel dal jednu z nejdůležitějších životních lekcí a ani o tom nevědělKarel Schwarzenberg zemřel, ale já na setkání s ním nikdy nezapomenu. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník NTak náhlý příchod zimy se vymyká průměru, tuhé mrazy budou výjimečnější, říká meteoroložkaGabriel Kuchta, Deník N„Peníze stačit nebudou.“ Zjistili jsme, kde chce stát najít miliardy pro lékařeFoto: Ludvík Hradilek, Deník NVývoj bojů (650. den): Na hranicích kvůli protestům stojí lodě, které naléhavě potřebují Ukrajinci u DněpruUkrajinští vojáci na člunu na Dněpru. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil UkrajinyMajitel Slavie je v Číně pod protikorupční palbou. Šéfa banky CITIC odsoudili k trestu smrtiJméno CITIC dobře znají nejen stamiliony Číňanů, ale také miliony Čechů. Někteří z nás dokonce důvěrně – třeba fotbalisté pražské Slavie, kteří ho nosili na dresu. Ale také exprezident Miloš Zeman nebo Jaroslav Tvrdík. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Zelenského konflikty a zaseknuté miliardy. Tři velmi špatné zprávy pro Ukrajinu před zimouFoto: Gabriel Kuchta, Deník NVlivná Praha stojí za Kalouskem, předsedkyni navzdory. „Kontaktovat ji nebudu,“ říká po hlasování PospíšilEuroposlanec a náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPřístup řetězců mi velmi vadí, mlží, aby nemusely zlevnit, říká VýbornýMinistr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomášem Prouzou. Foto: ČTKJuraj byl génius. Všechno měl v hlavě a už začal psát i třetí Perinbabu, říká producentka Deana JakubiskováJuraj Jakubisko při natáčení s kameramanem Janem Ďurišem. Foto: Jakubisko Film

Nové články Deníku N

17:30Místo kotle menší kotel? Brno hledá náhradní řešení pro odpady 17:28Chanuka nejsou židovské Vánoce. Letošní svátek světel právě začal 17:11Výsledek je pro mě facka, celé se to přetočilo na peníze, změna nepřišla. Lékaři, primáři a ředitelé hodnotí dohodu s vládou 16:02Spor o Kalouska pokračuje: Když TOP 09 nesplní domácí úkoly, ohrožuje koalici, říká Vondra 15:02Studio N: Co Izrael věděl o plánech Hamásu 13:07„Hochu, taky tady budeš muset něco vytrpět.“ Kam směruje opoziční ANO debatu o obraně země 12:09Poslední příležitost předplatit si Deník N za současné nižší ceny 10:40Stoupající cena uranu potvrzuje, že jádro je zpět ve hře 06:30Postcovidový syndrom hudební scény. České hudební kluby bojují o přežití, z krize je můžete vyvést jen vy 06:30Juraj byl génius. Všechno měl v hlavě a už začal psát i třetí Perinbabu, říká producentka Deana Jakubisková 06:25Dezinformacím se daří tam, kde se rozpadá důvěra ve stát. Vládo, probuď se! 06:00Do Divadla BRAVO! se v nové podobě vrátili legendární THE LOSERSVčera 20:45Evidujeme desítky případů porušování sankcí, u velké části jde o neznalost, říká šéf cifršpionůVčera 20:34Tak náhlý příchod zimy se vymyká průměru, tuhé mrazy budou výjimečnější, říká meteoroložkaVčera 18:28Pointa N: Inflace, protesty, drahota? Vládní tým hledá řešení, zatím našel nepříteleVčera 17:25Vývoj bojů (651. den): Rusům u Hadího ostrova sestřelili bombardér, mohl to být Patriot a pokus odehnat jejich letadla od frontyVčera 17:18„Peníze stačit nebudou.“ Zjistili jsme, kde chce stát najít miliardy pro lékařeVčera 17:14OPEC+ nepřesvědčil trh, ukazuje graf. Ceny ropy namísto nárůstu klesajíVčera 17:00Účast potvrdily i hlavy států. Zjišťovali jsme, kdo přijede na pohřeb Karla SchwarzenbergaVčera 16:22Majitel Slavie je v Číně pod protikorupční palbou. Šéfa banky CITIC odsoudili k trestu smrtiVčera 16:04Financial Times: Na obzoru se rýsuje hrozba dluhových krizíVčera 16:00Budu chtít vysvětlení od výrobců, slíbil Fiala ve videu s Nutellou. Jednání teprve bude, říká mluvčí po měsíciVčera 15:29Přístup řetězců mi velmi vadí, mlží, aby nemusely zlevnit, říká VýbornýVčera 15:28Studio N: Proč muži nesmí plakat a ženy cítit hněvVčera 12:00„Škůdci a jed v krvi národa.“ Trumpovy věty zní jako Hitlerovy, bijí američtí odborníci na poplachVčera 06:50Jak mi kníže Karel dal jednu z nejdůležitějších životních lekcí a ani o tom nevědělVčera 06:39„Zneužíváte lidi, vaše stávka je politická!“Včera 06:30Akční hrdina volá po lásce. Film Sly ukazuje tajemství fenoménu Sylvestera StalloneaVčera 06:30Objem duše a hledání štěstí: Aktuální výstavy v Olomouci i v Praze ohledávají základní lidská témata05.12 20:14V Česku má obrovský vliv na výsledky žáků rodinné zázemí. „Je to naše nejslabší místo,“ říká šéf školní inspekce