Vláda Petra Fialy

Lipavský se plánuje letos v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii, aktualizaci aplikace Drozd nebo další reakce na ruskou agresi na Ukrajině. (ČTK)

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Česko je do zemětřesením zasaženého Turecka schopné poslat záchranné složky, uvedl na Twitteru ministr Rakušan. „Myslím na oběti a plánujeme pomoc,“ napsal. Vedle Turecka zemětřesení postihlo i Sýrii, kterou ve svém vyjádření ministr nezmínil.

Ministr financí Zbyněk Stanjura by se nebránil zvýšení daně z nemovitosti. Sáhnout chce i do spotřebních daní nebo DPH. Růst daní z příjmů ale nadále odmítá. I tak podle něj stát zvládne snižovat schodek svého rozpočtu.

Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Jána Simkaniče: Po prezidentských volbách vláda dostala jedinečnou příležitost k realizaci zásadních změn. Bylo by hříchem ji nevyužít, protože nepotrvá dlouho.

Hrad převedl Zemanův dopis, který měl zajistit beztrestnost Mynářovi, do tajného režimu, informují Seznam Zprávy. O Zemanově dopisu, ve kterém žádal Fialu o spolupodpis, jsme psali zde.

Zvolený prezident Pavel řekl, že chce vládě pomoci s vysvětlováním reformy penzí. Kosmetické změny podle něj nebudou stačit. Zmínil i odsun věku.

Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou české vojáky v Litvě. Od poloviny ledna jsou na vojenské základně v Rukle nasazeni čeští chemici, kteří mají na starosti chemický a radiační průzkum nebo například dekontaminaci lidí i techniky.

Předsedkyně Sněmovny potvrdila, že schůzi obou parlamentních komor k inauguraci nově zvoleného prezidenta Pavla svolá na 9. března na 14:00.

Zvolený prezident Pavel se chce s premiérem Fialou a předsedy obou komor Parlamentu scházet ke společnému jednání minimálně každé čtvrtletí.

Všechny dávky budou lidé od příštího roku možná moci vyřizovat digitálně. Online by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Premiér a předsedové parlamentních komor se sešli na prvním společném jednání se zvoleným prezidentem Pavlem v Prezidentském salonku Senátu.

Premiér a předsedové parlamentních komor se sešli na prvním společném jednání se zvoleným prezidentem Pavlem. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Solidární příspěvek na ubytování uprchlíků by se měl dál vyplácet i ve druhém čtvrtletí, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vláda projedná prodloužení do konce června. (ČTK)

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula jmenoval novým náměstkem Miroslava Skřivánka (oba KDU-ČSL). Bude se věnovat průřezově všem zemědělským agendám.

Češi podle agentury STEM hodnotí práci prezidenta, Parlamentu a vlády hůře než před rokem. Prezident Miloš Zeman od nich dostal průměrnou známku 4, vláda a Parlament 3,8. (ČTK, STEM)

Vláda schválila novelu ústavního zákona o volbách, která mimo jiní zavádí jednodenní hlasování. Volby by se tak mohly od roku 2026 konat jen v pátek od 7.00 do 22.00.

Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán. Dosavadní šéf pošty Roman Knap z funkce na konci února odejde.

Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a budeme se potkávat, řekl premiér Petr Fiala k čínské kritice telefonátu zvoleného prezidenta Petra Pavla s Tchaj-wanem. (ČTK)

Tým zvoleného prezidenta požádal premiéra, aby Petr Pavel mohl do inaugurace užívat vládní Hrzánský palác. Premiér Petr Fiala to odsouhlasil. Předseda vlády to řekl v rozhovoru pro Blesk. (ČTK)

Premiér Petr Fiala pogratuloval nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi ke zvolení českým prezidentem. „Jsem hrdý na české občany, děkuji, že využili svého volebního práva, a děkuji za jejich volbu,“ řekl premiér na tiskové konferenci.

Průměrný starobní důchod v Česku se v lednu po valorizaci a přidání výchovného dostal na 19 438 korun. Proti prosinci tak vzrostl o 1377 korun. Díky bonusu 500 korun za vychované dítě si víc polepšily ženy.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce přesná data o vývozu léků z Česka do zahraničí včetně druhů léků a pokutovaných subjektů. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) by měl své nástroje využívat důsledněji.

Tématem debaty jsou nyní změny v důchodovém systému. Babiš řekl, že Fialova vláda „nemá ráda důchodce“ a že doporučení NERV jsou nepřijatelná. Podle Pavla jsou návrhy krátkodobým řešením, preferuje komplexní penzijní reformu.

Legislativní rada vlády nedoporučila kabinetu přijmout pasáž novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, která se zabývá možným rozdělením polostátní energetické společnosti ČEZ. Informoval o tom ministr pro legislativu a předseda LRV Michal Šalomoun (za Piráty).

Premiér Petr Fiala se dnes setkal s guvernérem České národní banky Alešem Michlem, jednali o společné snaze snížit inflaci. Tempo růstu cen loni dosáhlo 15,1 procenta, inflace byla druhá nejvyšší od roku 1993. (České noviny) Letos se čeká postupné snížení.

Ministerstvo životního prostředí zdvojnásobí sumu určenou na podporu energetických úspor v nízkopříjmových domácnostech na tři miliardy korun. Zatím eviduje žádosti za celkem 951 milionů korun. (ČTK)

Premiér Fiala se dnes v Berlíně sešel s německým kancléřem Scholzem. Hlavními tématy bylo pokračování podpory Ukrajině, hospodářská spolupráce a energetika. V reakci na nedělní výrok Andreje Babiše ale řešili i české závazky vůči spojencům v NATO.

Miloš Zeman požádal premiéra o spolupodpis k nezahájení trestního stíhání ve dvou kauzách, které se týkají jeho nejbližšího okolí. Fiala to odmítl. Komu chtěl prezident pomoci? Aktuální dějství Zemanovy hry s ústavou rozebíráme ve Studiu N s reportérkou Zdislavou Pokornou.

Na Václavském náměstí se stovky lidí účastní protivládní demonstrace pořádané iniciativou Česká republika na 1. místě. Na akci vystoupili mimo jiné Jiří Paroubek, Lubomír Volný nebo Kateřina Konečná. Hlavními tématy akce jsou odvolání vlády, kritika Petra Pavla a ukončení války na Ukrajině.

Demonstrace pořádané iniciativou Česká republika na 1. místě. Foto: Erik Zahradil

Vláda, Sněmovna i prezident zaznamenali na přelomu roku nárůst důvěry obyvatel Česka, uvádí průzkum CVVM. Stále jim ale věří méně než 40 procent lidí.

Ministerstvo vnitra zrušilo 230 úřednických míst, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při návštěvě Ústeckého kraje. Některá nová místa ale podle něj vznikla, takže celkem ubylo asi 150 pozic.

Premiér Petr Fiala (ODS) se v úterý v Berlíně setká s kancléřem Olafem Scholzem. Jednat budou o pokračování podpory Ukrajině, bilaterálních vztazích a hospodářské spolupráci. O plánované cestě dnes informovala Strakova akademie.

Internetové stránky některých českých ministerstev byly dnes dopoledne nedostupné. Ministerstvo dopravy uvedlo, že čelilo DDoS útoku, kvůli kterému byl jeho web zhruba na hodinu a 45 minut mimo provoz.

Web není dostupný. Ilustrační foto

Ministr kultury Martin Baxa prodloužil mandát generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka na dobu neurčitou s platností od 1. února 2023.

Andrej Babiš má podle místopředsedkyně hnutí ANO Aleny Schillerové virózu. Vzhledem k náročnému programu v kampani odpočíval, a proto nedorazil na včerejší hlasování o nedůvěře vládě. (ČTK)

Opozici se ve Sněmovně ani na druhý pokus nepodařilo svrhnout koaliční vládu Petra Fialy (ODS). Předseda ANO Andrej Babiš se hlasování nezúčastnil.

Sněmovna se k druhému hlasování o nedůvěře Fialově vládě dostala po více než 25 hodinách debat. Loni v září poslancům obdobná diskuse trvala 22 hodin.

Sněmovna bude moci jednat o návrhu ANO na vyslovení nedůvěry Fialově vládě i přes půlnoc. Rozhodla o tom na základě dohody předsedů klubů. (ČTK)

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar může být ve střetu zájmů, figuruje v nadaci spojené s jednou z největších českých zbrojařských firem. Pojar Deníku N řekl, že už na funkci rezignoval, v rejstřících ale stále je.

Podnikatelé, kteří se dostanou do přechodných finančních potíží, by mohli dostat možnost vyřešit své problémy takzvanou preventivní restrukturalizací, a odvrátit tak úpadek. Počítá s tím návrh zákona, který dnes na návrh ministerstva spravedlnosti schválila vláda.

Vládním zmocněncem pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva se stane právník Petr Konůpka. Dosud působíl jako zástupce bývalého zmocněnce Víta Alexandra Schorma, který se v říjnu stal zástupcem ombudsmana. (ČTK)

Nově vzniklou Digitální a informační agenturu má od dubna vést Martin Mesršmíd. Dnes ho do funkce jmenovala vláda. Jeho náměstkem bude Petr Kuchař. (ČTK)

Vláda by mohla v příštích dvou či třech týdnech schvalovat nařízení, které umožní při omezení dodávek plynu spustit kurzarbeit, řekl ministr práce Marian Jurečka. (ČTK)

Sněmovna se vrátila k debatě o návrhu opozičního ANO na vyslovení nedůvěry Fialově koaliční vládě. Aktuálně chce vystoupit pět desítek poslanců. (ČTK)

Sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry Fialově vládě pokračuje vystoupeními jednotlivých ministrů. Opozice se až na Alenu Schillerovou ke slovu nedostala. (ČTK)

Opozice neprosadila, aby v rozporu se zvyklostmi mohla ve Sněmovně komentovat úvodní vystoupení ministrů, kteří ovládli debatu o nedůvěře vládě. (ČTK)

Česko podle premiéra Petra Fialy prochází krizí úspěšně. Kabinetu se daří plnit dlouhodobé plány, důvěru si zaslouží, řekl předseda vlády ve Sněmovně. (ČTK)

Na Malostranském náměstí je hrstka demonstrantů proti vládě Petra Fialy. Policisté na místě a v přilehlých ulicích je početně převyšují.

Demonstrace proti vládě na Malostranském náměstí. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N

Vláda se nechystá zapojit do vrcholící prezidentské kampaně, ve které v druhém kole voleb proti sobě stojí předseda hnutí ANO Andrej Babiš a generál Petr Pavel.

Začala schůze Poslanecké sněmovny. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová hovoří o ekonomické situaci země. Podle ní vláda „roztáčí inflační spirálu zvyšováním daní“.

„Nemohu se ubránit dojmu, že je součástí volební kampaně,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) o jednání Sněmovny, které svolalo hnutí ANO, aby vyslovilo nedůvěru vládě.

Aktuálně nejčtenější

To, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné, říká soudní lékařFoto: Gabriel Kuchta, Deník NNenapadlo by mě, že mě veřejnost tak rychle odsoudí, říká Pavlova mluvčí o emocích na tiskovceCítím zodpovědnost za to, že mi Petr Pavel dal důvěru, říká Markéta Řeháková. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NVývoj bojů (347. den): Bachmut je na tom špatně, ale u Vuhledaru Rusové narazili na zeďDruhá známá fotografie bývalého slovenského vrtulníku Mi-17 v ukrajinské armádě. Je vyzbrojen neřízenými raketami. Typická je slovenská zeleno-hnědá digitální kamufláž doplněná o ukrajinské modro-žluté doplňky. Foto Twitter – Danilo PavlovMiloš Zeman: Muž bez pravidel, který nakonec všechno prohrálPodpora prezidenta Miloše Zemana postupně klesla na historické minimum. Ilustrace: Petr Polák, Deník N„Moje děti pod troskami zmrznou.“ Záchranu obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii ztěžuje mráz, mrtvých stále přibýváTrosky domu v tureckém městě Diyarbakir, 6. února 2023. Foto: Sertac Kayar, Reuters   Milion chvilek při „hledání demokrata“ utratil víc, než dovoluje zákon. O kampaň převážně nešlo, tvrdíFoto: Facebook Milionu chvilek pro demokracii.Kdo hledá odposlechy na Hradě: Firmu bývalého policisty prováděl po kancelářích vlivný úředníkFoto: Ludvík Hradilek, Deník NNásilné odvody Maďarů a protimaďarské nálady na Ukrajině? Tvrzení Orbánových médií místní nepotvrzujíUkrajinští vojáci. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil UkrajinyUniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i ČechMohl Hrad převést žádost o abolici do stupně tajné? Piráti chtějí, aby to prověřil Národní bezpečnostní úřadPrezident Miloš Zeman. Foto: ČTKKomentátor Fora 24 měl radit Fialovi. Smlouvu nakonec zrušilJiří Sezemský (uprostřed) s bývalým premiérem Petrem Nečasem na kongresu ODS v lednu 2020. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NHřib, Udženija i Pospíšil, ale bez lidovců. Kdo má řídit Prahu za vlády Bohuslava Svobody?Kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda je zatím na jednáních zastupitelstva nenápadný. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NNoví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit?Žijeme ve velmi lidském světě. A přesně ten je extrémní změnou prostředí ohrožen, říká novinářka Gaia Vince. Foto: Phil FiskŽijeme v počítačové simulaci? Otázka, která může být vstupní branou filozofieDavid J. Chalmers. Foto: Herbert Erwin, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0Financial Times: Jak špionážní balon zhatil zlepšení vztahů mezi USA a ČínouPřední republikánští politici využili plavby čínského balonu po USA k obvinění Bidenovy administrativy ze slabosti. Foto: ČTK / AP / Patrick Semansky

Nové články Deníku N

Včera 19:18Pointa N: Prezident se rozhodl dodržet ústavuVčera 18:39V Anglii a Walesu ubývá křesťanů, na ostrovech začínají řešit, co dál s politickou mocí biskupů tamní státní církveVčera 18:23Vývoj bojů (347. den): Bachmut je na tom špatně, ale u Vuhledaru Rusové narazili na zeďVčera 18:13Aréna N: Rakušan nelpí na pátku, přehoďme jednodenní volby na neděli, řekl LacinaVčera 17:40Komentátor Fora 24 měl radit Fialovi. Smlouvu nakonec zrušilVčera 17:18Financial Times: Jak špionážní balon zhatil zlepšení vztahů mezi USA a ČínouVčera 16:03Dodavatelé energií už zase chtějí nové zákazníky. Kdy se vám vyplatí změnaVčera 15:59Kdo hledá odposlechy na Hradě: Firmu bývalého policisty prováděl po kancelářích vlivný úředníkVčera 15:44Studio N: Jak Kreml podplácel evropské politikyVčera 15:03„Moje děti pod troskami zmrznou.“ Záchranu obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii ztěžuje mráz, mrtvých stále přibýváVčera 14:06Řeknu ti několik čísel. Uhodneš, jak je to dál? Jestli ne, je tu vždy OEISVčera 14:04Nenapadlo by mě, že mě veřejnost tak rychle odsoudí, říká Pavlova mluvčí o emocích na tiskovceVčera 13:08Násilné odvody Maďarů a protimaďarské nálady na Ukrajině? Tvrzení Orbánových médií místní nepotvrzujíVčera 12:51Čtvrtý operátor do Česka nepřijde, aktivita mojí předchůdkyně byla nešťastná, říká nový šéf ČTÚVčera 11:57Hřib, Udženija i Pospíšil, ale bez lidovců. Kdo má řídit Prahu za vlády Bohuslava Svobody?Včera 10:29Mohl Hrad převést žádost o abolici do stupně tajné? Piráti chtějí, aby to prověřil Národní bezpečnostní úřadVčera 09:56Žijeme v počítačové simulaci? Otázka, která může být vstupní branou filozofieVčera 06:54Zlost pianisty Jevgenije Kissina. Světoznámý umělec bojuje hudbou z Prahy proti rodnému RuskuVčera 06:53Film Někdo klepe na dveře: Ťuk, ťuk. Dobrý den. Máme pro vás tu apokalypsuVčera 06:09Propagovat předčasný důchod byla hrubá chyba. Na reformě se chceme dohodnout s ANO, říká ministr Stanjura05.02 21:55Reuters: Ukrajinský ministr obrany Reznikov končí ve funkci05.02 21:19Fiala: Zeman nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu05.02 13:49Peníze jsou dražší, ale není jich méně. Udržitelnost systému je sporná05.02 00:50Ticho nedělního odpoledne. Nový román ukazuje, že praktiky náboženské sekty a šmejdů s předraženými hrnci se příliš neliší04.02 21:45Ceny kritiky vyhrál Arvéd. Co vypovídají o českých filmech a přitáhnou noví tvůrci nové (mladé) diváky?04.02 13:53Jak vyhrát volby přes sociální sítě? Data nejsou samospasitelná, říká Pavlův marketér04.02 08:55Výlet do města Angoulême, kde jsou komiksoví kreslíři polobohy03.02 21:33Prezidentské volby jako Senát ve velkém. Babišův případ potvrdil, že ANO v dvoukolovém systému prohrává03.02 20:35Dětští lékaři v Chersonu dostali od Čechů inkubátory i neprůstřelné vesty03.02 20:35Uniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i Čech