Signal Festival

Od čtvrtka do neděle probíhá v ulicích Prahy jubilejní desátý ročník festivalu světla a vizuálního umění Signal. Vrátil se videomapping na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru a mnohé další hity předchozích ročníků. Více najdete v naší fotogalerii.

„Odnášela jsem si z té ‚pásové výroby‘ velká traumata, ale podstatné je, že mě nezlomila,“ říká autorka bestselleru Baletky Miřenka Čechová. Na Signal festivalu, který dnes začíná, hledá hranice mezi genialitou a šílenstvím.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Vytvořili jsme třeba levitující příšerky z mořských řas, které jsou naprogramované k tomu, aby se živily výhradně mikroplasty v oceánech,“ popisuje český digitální umělec Ondřej Zunka projekt Photosystem II, který vystaví v rámci letošního Signal Festivalu.

Jubilejní desátý ročník festivalu světelného a digitálního umění Signal proběhne v Praze od čtvrtka do neděle. S jednou velmi atraktivní středeční výjimkou. Po čtyřech letech se vrací videomapping na vinohradský kostel sv. Ludmily na náměstí Míru.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Prague Dreams je cesta ulicemi Prahy jako žádná jiná,“ tvrdí turecko-americký novomediální umělec Refik Anadol. Jeho instalace, která využívá data z pražských ulic, zpracovaná pomocí algoritmu strojového učení, je jedním z vrcholů letošního Signal festivalu.

Refik Anadol. Foto: Efsun Erkilic

Když potkáte skutečného robota, těžko se ubráníte zklamání. Má rozhodně blíž k automatické pračce než k živé bytosti a naše emoce tomu odpovídají. Na Signal Festivalu, kterého se letos poprvé účastní Elektrotechnická fakulta ČVUT s interaktivní instalací Forum Robotum, je příležitost to změnit.

Už deset let září Signal Festival Prahou. I letos mezi 13. a 16. říjnem se bude na co dívat. Ve dvou trasách hlavního programu se návštěvníkům představí čtrnáct uměleckých instalací.

Ve velké anketě jsme oslovili desítky kulturních institucí napříč republikou. Jejich odpovědi nevyznívají pro českou kulturní obec příliš optimisticky. Líp už bylo. Češi dnes podle nich méně než dříve cestují za kulturou. Dříve vyprodané sály se těžce zaplňují.

Signal Festival opět láká do pražských ulic davy návštěvníků. Fotograf Deníku N připravil fotogalerii některých instalací z prvního večera.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Milena Dopitová, jedna z nejuznávanějších českých umělkyň střední generace, připravila pro Signal Festival obří instalaci ropného čerpadla. Společnost podle ní dusí apatie k hrozbám.

Těžební věž Mileny Dopitové. Foto: Signal Festival

Signal Festival letos nabízí několik uměleckých instalací s využitím rozšířené reality. Co to vlastně je?

Vizualizace instalace Mechanická galaxie Jana Kalába. Repro: Signal Festival

Člen umělecké rady Signal Festivalu David Kořínek popisuje, kam a proč se festival posunul. V rozhovoru ale také překvapivě hájí veřejný prostor před přemírou umění.

David Kořínek, člen umělecké rady Signal Festivalu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Signal Festival se vrací do ulic Prahy. Je proto logické, že na něm bude zastoupen i tvůrce Michal Škapa alias Tron, jehož kořeny vyrůstají právě z pouliční estetiky i tvorby – z graffiti.

Videomappingem na Karlínském náměstí začne dnes v 19 hodin Signal Festival, jedna z nejnavštěvovanějších kulturních akcí roku. Po dvouleté odmlce nabízí 15 uměleckých instalací i zážitek rozšířené reality. Potrvá do neděle.

Světelná instalace designérů Vrtiška & Žák u karlínské budovy Kooperativa. Foto: Signal Festival

Nové články Deníku N

18:40Zájem o voličské průkazy je rekordní, někde vyrostl o desítky procent 18:35Obrazem: Odvolit a na pivo. Jak v obci pod Řípem hlasoval Petr Pavel i jeho sousedé 17:48Prezidentská Pointa N: Co nám letošní volby ukázaly o kampaních a přímé volbě 17:44Poslední předvolební debata: Babiš přiznal chybu marketérů, Pavlovi nabídl pozici ministra obrany 17:29Ruský dovoz se vrátil na předválečnou úroveň. Výpadky z EU nahradila Čína, sankce se obchází přes třetí země 17:12Ruská církev je jako sekta, která přináší lidské oběti k totemu s Putinem 17:11Vývoj bojů (337. den): Úspěchy mu otevírají cestu do Kremlu. Jak Prigožinovi žoldáci bojují na Ukrajině a proč se jim daří 16:59Newsletter live! Česká televize škrtá, koncesionáři by měli platit víc 16:51Američtí vojáci zabili lídra Islámského státu v Somálsku. Proti ISIS zasáhli také v Sýrii 16:12Číňané už si World of Warcraft nezahrají. Herní gigant Blizzard za sebou práskl dveřmi obřího čínského trhu 16:00Balák zůstává v lánské lesní správě jako referent, i když manipuloval se zakázkou 15:10Vnitro chystá nové formuláře pro matriky, které počítají i se dvěma otci či matkami 14:46Studio N: Zeman měl návštěvu. Z tajné služby 14:38Nadšení vyprchalo. Zaměstnanci Tesly v Německu si stěžují na přetěžování a pracovní podmínky, vedení láká i Čechy 14:24Přehledně: Devět týdnů s nerozhodnutými voliči. Jak šestice respondentů hledala svého favorita na Hrad 13:08Ptali jsme se kandidátů, zda by uznali porážku. Odpověděl jen jeden 12:49Babiš by šířil chaos, Pavel je nepopsaný list. Komu a proč by bývalí premiéři a ministři nejraději svěřili Pražský hrad? 12:42Co o kandidátech prozrazuje písmo, které si vybrali na své billboardy? A může jim pomoci vyhrát volby? 12:16O kolik musí Babiš vést po půlhodině sčítání, aby Pavla porazil? Vysvětlujeme, jak sledovat výsledky voleb 11:43Kdy se Babišovi třásly ruce? A v čem Pavlovi překážel vous? Jazykovědci hodnotí finální debatu 11:25Prezidentské volby: Výsledky 2. kola. Sledujte průběžné sčítání i to, zda vyhraje Pavel, nebo Babiš 11:12Média dělají z voleb seriál o boji dobra a zla, televizní debaty se přeceňují, míní expert 11:02Štěstí je neposlušnost vůči životu. Nick Cave o ztrátě, traumatu, víře a tvorbě 10:29Cibule nad zlato. Proč se ta nejobyčejnější zelenina na světě stala luxusem, po němž prahnou i pašeráci 07:25Film Víly z Inisherinu: Nepřijít na pivo a způsobit tak tragédii 07:25Zdeňka Lišku produkce často zneužívala. Když šlo do tuhého, uměl napsat hudbu k filmu přes noc, vzpomíná zvukový mistr Ivo Špalj 07:17Nezdravý fast-food, nebo hýčkané nehmotné dědictví? Pro Belgičany jsou hranolky národní zlato 06:20Po únoru 1948 vrátil stranickou legitimaci, protože toužil vidět lepší svět. A pak na tom celý život tvrdě a neokázale pracoval 00:20Ověřili jsme debatu na Nově. Častěji opět klamal BabišVčera 22:21„Pane Pavle, já s vámi souhlasím.“ Poslední televizní debata přinesla nečekanou harmonii