Náboženství

Papež František v kázání varoval před spirálou násilí a prohloubením konfliktu na Blízkém východě. Nikdo by neměl ohrožovat druhé, cituje papeže agentura Reuters. (ČTK)

Papež František v září navštíví jihovýchodní Asii a Oceánii, oznámil Vatikán. Na cestě má být přes deset dnů, což by podle agentury AFP byla jeho dosud nejdelší cesta v úřadu.

Američtí evangelikální fundamentalisté nikdy neměli takovou moc jako za Trumpa. Teď mu mohou pomoci znovu k vítězství, říká autorka filmu o bizarním, ale v USA masivně rozšířeném náboženském hnutí.

Papež František se dnes ve Vatikánu setkal s příbuznými několika z asi 130 rukojmích, které drží v Pásmu Gazy palestinské teroristické hnutí Hamás už půl roku. Informoval o tom server Vatican News. Ten také připomněl, že jde o druhé podobné setkání s příbuznými lidí, které Hamás unesl loni v říjnu.

Mezi Romy je velmi rozšířená víra v duše zemřelých, zachovaly se i některé rituály a v menší míře také magické praktiky. Na Mezinárodní den Romů představujeme málo známé duchovní tradice této menšiny.

Pro Romy je obecně charakteristické prolínání duchovních vlivů, s nimiž v průběhu staletí přišli do kontaktu. Ilustrace: Markéta Šestáková, Dušičky, 1999, výšivka na režném plátně, ze sbírky Muzea romské kultury

Tisíce obyvatel Antverp se včera večer sešly, aby spojily oslavy muslimského iftaru a křesťanských Velikonoc. Jídlo ve čtvrti Borgerhout sdíleli na dva kilometry dlouhém stole, čím překonali rekord v nejdelším jídelním stole Belgii.

Papež František v poselství Urbi et orbi vyzval mimo jiné k zaručení přístupu humanitární pomoci do Gazy a k propuštění rukojmích, které tam od října drží Hamás. Vyzval také k výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou.

Papež František mává věřícím z centrální lóže baziliky svatého Petra. Foto: Alessandra Tarantino, AP/ČTK

Moskevský patriarchát vydal výnos, kterým přikazuje pravoslavným duchovním každý den pronést během mše modlitbu „O svaté Rusi!“ V ní věřící prosí Boha, aby dopřál „vítězství ruským zbraním“.

Lidé dnes zcela zaplnili Santiniho barokní poutní chrám ve Křtinách na Blanensku, přišli na večerní vigilii, která křesťanům připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Papež František se dnes zúčastnil velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra. Vigilie křesťanům připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V pátek papež na poslední chvíli odřekl svou účast na křížové cestě u římského Kolosea.

V budově náboženské společnosti svědci Jehovovi v rakouské obci Kalsdorf u Štýrského Hradce byl v pátek večer nalezen podezřelý balík. Policie následně zjistila, že jde o funkční výbušné zařízení.

Dnes je Bílá sobota, den modliteb, rozjímání a půstu. Podle křesťanské tradice je to druhý den takzvaného velikonočního třídenní, které začíná Velkým pátkem a vrcholí nedělním Božím hodem velikonočním.

„Nečekej, že za tebe bude Bůh tahat kaštany z ohně. To rozhodnutí bude nakonec na tobě,“ říká v otevřeném rozhovoru o lásce a nástrahách celibátu katolický kněz, biolog a lékařský etik Marek Orko Vácha. Přinášíme ukázku z knihy Renaty Kalenské Když za nás Bůh netahá kaštany z ohně, která vyšla tento týden.

Marek Orko Vácha. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Papež František dnes večer, na Velký pátek, odřekl svou účast na křížové cestě u římského Kolosea. Oznámil to Vatikán, podle kterého chce sedmaosmdesátiletý papež chránit své zdraví.

Stovky křesťanů se dnes v historickém centru Jeruzaléma zúčastnily tradičního procesí po cestě, jíž se podle jejich víry ubíral na smrt Ježíš Kristus. Vzhledem k pokračující válce mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás ale byly davy o poznání menší než jindy.

Snad každý si z hodin dějepisu pamatuje, kde přišel Jan Žižka o které oko. Náboženské války v Evropě však daly světu mnohem více než jen krveprolití. Například položily základy dnešním mezinárodním vztahům. O souvislostech těchto ničivých konfliktů si s Michaelem Romancovem povídala Anita Haas Mejzrová.

Desítka hluboce věřících lidí se na Filipínách nechala přibít na kříž, aby na Velký pátek připomněli utrpení a smrt Ježíše Krista. Jeden z oddaných, 63letý tesař a malíř Ruben Enaje, se takto nechal přibít na kříž po pětatřicáté.

Papež František dnes odsoudil páteční teroristický útok v Moskvě jako zbabělý zločin, který je urážkou Boha, a ujistil, že se modlí za jeho oběti.

Ve věku 78 let zemřel v nemocnici v Sofii první zvolený patriarcha bulharské pravoslavné církve Neofit. Podle agentury AP o tom ve středu informoval svatý synod bulharské pravoslavné církve. Neofit byl v nemocnici čtyři měsíce kvůli onemocnění plic.

Osmdesát procent Francouzů si myslí, že sekularismus v jejich zemi je ohrožen. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Odoxa-Backbone Consulting pro deník Le Figaro. Zhruba stejná část společnosti schvaluje zákon zakazující nošení viditelných náboženských symbolů do škol, který Francie přijala téměř přesně před 20 lety.

V Praze se na podzim tajně sešli konzervativní katoličtí biskupové a kardinálové. Konference se účastnil i kardinál Dominik Duka. Že se konala, zjistil až s odstupem francouzský katolický web. Ten spekuluje, že mohlo jít i o přípravu na volbu nového papeže.

Papež o víkendu opět pobouřil část Západu a Ukrajinu svými výroky o válce. Tentokrát se nechal slyšet, že by měl Kyjev mít odvahu vyvěsit bílou vlajku. Ukrajina a spojenci to hodnotí jako ostudnou výzvu ke kapitulaci. Popisujeme, co František řekl.

Vrchní sefardský rabín Izraele Yitzhak Yosef varoval, že ultraortodoxní židé opustí zemi, pokud by byli nuceni nastoupit do armády. „Všichni tito sekulární lidé nechápou, že bez ješiv by armáda nebyla úspěšná,“ řekl s odkazem na instituce, kde věřící muži studují židovské texty, místo aby pracovali nebo narukovali. „Vojáci jsou úspěšní jen díky těm, kteří se učí Tóru,“ dodal.

Náboženské autority v Saúdské Arábii spatřily srpek Měsíce, což znamená, že začíná postní měsíc ramadán. Představitelé islámských zemí doufají, že během svátku dojde k vyhlášení příměří v Gaze. Muslimové během ramadánu podle náboženských pravidel nesmí od východu do západu slunce jíst, pít a kouřit.

Vatikán tvrdí, že papež František v rozhovoru se švýcarskou televizní stanicí nevyzýval Ukrajinu ke kapitulaci, ale spíše volal po příměří a odvaze zahájit jednání. Sdělil to mluvčí Vatikánu Matteo Bruni. Papež ve zmíněném rozhovoru hovořil o potřebě vyvěsit „bílou vlajku“.

Izrael pustí na Chrámovou horu na začátku postního měsíce ramadánu podobný počet muslimských věřících jako v uplynulých letech. Uvedly to dnes agentury Reuters a AFP s odkazem na prohlášení úřadu izraelského premiéra.

Při slavnostní bohoslužbě, kterou si nenechaly ujít stovky lidí, dnes přijal Stanislav Přibyl biskupské svěcení a ujal se tak úřadu biskupa litoměřického. Lidé se k místu sjížděli auty, autobusy i vlakovými spoji. Ve městě bylo obtížné najít parkovací místo.

Reportáž: Nadchli se pro židovskou kulturu a udržují ji v chodu. Strávili jsme jeden den v synagoze v jihočeské Čkyni. V opravené budově synagogy je jediná židovská modlitebna v regionu, přestože tam žádní Židé už nežijí. Místní nadšenci tam pořádají kulturní akce a snaží se připomínat pozapomenutou židovskou historii regionu.

Foto: Jakub Radan Dvořák, Deník N

Papež František dnes přijal rezignaci štětínského arcibiskupa Andrzeje Dziegy, který čelil kritice, že kryl případy sexuálního násilí a obtěžování v církevním prostředí. O přijetí rezignace dnes informoval Vatikán.

Papež František zrušil dnešní setkání kvůli lehké chřipce, napsal v prohlášení Vatikán. Sedmaosmdesátiletý papež pořádá každou sobotu pravidelné audience s vatikánskými představiteli i soukromé schůzky.

Ve Vatikánu dnes hovořily s novináři dvě ženy o údajném sexuálním obtěžování ze strany vlivného slovinského kněze a umělce Marka Rupnika. Podle nich je Rupnik nutil k návštěvám erotických kin a k sexu pod záminkou duchovního růstu.

Reportáž: Studující na pražských Lauderových školách se učí rozpoznávat projevy antisemitismu a jak jim čelit. Jediná židovská škola v Česku se od loňského útoku Hamásu na Izrael proměnila a více se v ní soustředí i na historii blízkovýchodního konfliktu.

Kandidátem na děkana Katolické teologické fakulty je nynější proděkan Brož, zvolil ho akademický senát. Ještě musí získat církevní schválení z Říma.

Jaroslav Brož. Foto: Karlova Univerzita

Indický premiér Naréndra Módí otevřel ve Spojených arabských emirátech rozlehlý hinduistický chrám. Jde o symbolické potvrzení úzkých vztahů mezi Indií a SAE. V arabské zemi žije na 3,5 milionu Indů. Obě země během návštěvy Módího uzavřely řadu dohod o spolupráci. (Reuters)

Papež František prohlásil za svatou argentinskou řeholnici Maríu Antonii de Paz, která se tak stala první svatořečenou ženou z papežovy rodné země. Kanonizační mše v bazilice svatého Petra ve Vatikánu se zúčastnil také nový argentinský prezident Javier Milei, který v minulosti papeže nevybíravými slovy kritizoval.

Papež jmenoval olomouckým arcibiskupem biskupa Josefa Nuzíka, dosavadního administrátora arcidiecéze. V katedrále svatého Václava v Olomouci to dnes oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.

O pozici děkana katolické teologické fakulty se ucházejí dva kandidáti: současný proděkan Jaroslav Brož a teolog Albert-Peter Rethmann. Fakulta o tom informovala na svých webových stránkách. Volit děkana by měl akademický senát na svém dalším jednání.

Rusové mnohem častěji než jiné národy říkají „to nic“, „nevadí“. Pravoslavný kněz otec Andrej Kurajev vysvětluje proč.

Andrej Kurajev je pravoslavný kněz a jeden z nejvýraznějších filozofů současného Ruska. Pravoslavná církev ho vyobcovala ze svého středu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vatikánský odvolací soud dnes na dva a půl roku poslal do vězení kněze, který podle obžaloby zneužil dítě na území církevního státu. Od prvoinstančního soudu přitom páter Gabriele Martinelli odešel v takzvané kauze papežových ministrantů bez trestu.

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy, která se v posledních měsících potýká s vnitřními spory, bude v polovině února volit nového děkana. Zájem o pozici už veřejně deklarovali právník Jakub Kříž a teolog Albert-Peter Rethmann.

Indové otevřeli nový velký chrám ve městě Ajódhja. Slavnostní ceremoniál měl na starost premiér Módí. Chrám je zasvěcený hinduistickému bohu Rámovi, který se podle legend na místě chrámu narodil. Budova stojí na místě, kde dříve stála mešita zničená během nepokojů.

O členech rozhodují černé a bílé kuličky, říká velmistr českých zednářů Petr Komárek. „Jsou mezi námi i politici, ale není jich tolik, jak by veřejnost očekávala,“ popisuje. Svobodní zednáři působí na českém území s přestávkami necelých tři sta let.

Velmistr Veliké lóže České republiky Petr Komárek (vpravo) a první náměstek Libor Adamec. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Audit Univerzity Karlovy našel několik pochybení ve fungování katolické teologické fakulty. Jedno se týká i jejích personálních kroků. Rektorka Milena Králíčková vyzvala vedení fakulty ke smíru s historikem Tomášem Petráčkem, který byl loni propuštěn.

Polští poslanci zbavili imunity politika Grzegorze Brauna, který v prosinci hasicím přístrojem uhasil sedmiramenný svícen, jenž je symbolem judaismu. (ČTK)

Olomouckému arcibiskupství se vrátila 80 let pohřešovaná cenná kniha z 16. století. Italští četníci ji zadrželi v aukční síni v Terstu. (ČTK)

Církevní soud zbavil kněžského svěcení Alexeje Uminského, bývalého opata chrámu Trojice v moskevských Chochlech. Údajně porušil kněžský slib. Uminskyj odmítl pronést modlitbu o Velké Rusi, kterou do liturgie zařadil patriarcha Kirill po velkém útoku na Ukrajinu. (Novaja gazeta Evropa)

Argentinská média informují, že papež František přijme 11. února nového argentinského prezidenta a svého krajana Javiera Mileie. Podle prezidentova mluvčího schůzka ještě není potvrzena. Milei byl papežovým kritikem, ve funkci ale otočil a nyní chce šéfa katolické církve pozvat k oficiální návštěvě vlasti. (BA Times)

Papež František vyzval k příměří v Pásmu Gazy, větší humanitární pomoci jeho obyvatelům a k propuštění rukojmích. Odsoudil též útok Hamásu ze 7. října, jímž válka začala.

Na jedné z ikon, které visí v katedrále Nejsvětější Trojice ve Tbilisi, je vyobrazen sovětský diktátor Josif Stalin. Upozornil na to jáhen Ilia Chigladze. Gruzínská pravoslavná církev tvrdí, že hlavním motivem na ikoně je Svatá Matrona, ovšem ve skutečnosti je dominantní právě postava Stalina.

Římskokatolická církev by měla „vážně uvažovat“ o povolení kněžím uzavírat manželství, uvedl vysoký vatikánský představitel a poradce papeže Františka v rozhovoru pro Times of Malta.

Nové články Deníku N

15:23Fiala odletěl na návštěvu USA. S Bidenem bude jednat o Ukrajině i Blízkém východě 15:01Odhozené rukavice, masivní přímý útok, mimořádná vzdušná bitva. Co ukázal noční útok na Izrael 14:19Kantar CZ: Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo ANO se ziskem 34,5 procenta 12:59Dlouhá noc v Izraeli skončila, může však přijít delší. Írán hrozí větším úderem i na americké základny 11:21Americký deník o babičce Božence, truchlení s Latinos a vcházení do smutku předem 08:17Írán podnikl rozsáhlý útok na Izrael | Fiala dál povede ODS | Šest lidí zemřelo po útoku nožem v Sydney 00:16Státy uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášení 00:08Izrael se spojenci zlikvidoval stovky íránských dronů a raket. Úlomky zranily dítě, škody jsou malé, napětí obrovskéVčera 22:11Živě: Írán podle svého vyjádření vyslal drony a rakety na IzraelVčera 22:07Volební dárečky dávat nebudeme, říká StanjuraVčera 14:22My Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USAVčera 13:23Prozápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva rokyVčera 13:04Slovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoVčera 13:00Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, neměl protikandidátaVčera 12:10Fiala: Vláda zatím splnila 60 procent toho, co si předsevzala. Lidé nás volí v těžkých časechVčera 09:49Velká část české společnosti stojí bezvýhradně za Izraelem a odmítá jakoukoliv jeho kritiku. Co ji k tomu vede?Včera 08:06Přijímačky na střední školy | Předseda antimonopolního úřadu na svatbě vlivného advokáta | Otočil Fico ohledně války?Včera 08:00Ani vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaVčera 06:30Nahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obývákuVčera 06:00Režisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra Lébla12.04 23:28„Bez nich bych skončila v ústavu.“ Sehnat pečovatele mimo větší města je velmi obtížné12.04 21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojáků12.04 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímaček12.04 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studie12.04 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta Xiaomi12.04 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážku12.04 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akcií12.04 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)12.04 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postup12.04 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči?