Státní správa

Bezpečnostní rada státu (BRS) projednala plán na posílení kybernetické bezpečnosti úřadů. Rada se zabývala i aktualizací koncepce rozvoje schopností policie v oblasti trestné činnosti v kyberprostoru či materiálem s národními cíli pro civilní nouzovou připravenost a odolnost NATO.

Možnost odebrat duplicitně podané přihlášky na střední školy z platformy DiPSy funguje od pozdního večera. „Před půlnocí nasazeno,“ potvrdil Deníku N ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Více jsme psali zde.

Duplicitních přihlášek na střední školy odeslaných s různým obsahem je zatím zhruba tisíc z celkového počtu čtyřiceti tisíc, vyplývá z informací ČT. Cermat by měl tyto duplicity v systému DiPSy umožnit mazat v průběhu dnešního večera.

Komentář Josefa Boušky: Skutečná tragédie kolem softwaru, který má umožnit elektronické přihlašování na střední školy, nespočívá v jeho přechodné nefunkčnosti, ale v odhalení, že veřejná správa naší země funguje jako ochotnické divadlo.

Proč eDoklady nefungovaly? A nehrozí podobný scénář i u přihlášek na střední školy? Limity a hranice digitalizace české státní správy v rozhovoru pro Deník N popisuje šéf Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd.

Ministerstvo vnitra vynaložilo od roku 2017 dvě stě milionů korun na modernizační projekty, k inovacím ale nedošlo. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu. Zejména šlo o projekty, které měly zefektivnit státní správu a snížit administrativní zátěž občanů.

Problémy s přihlášením do nové aplikace eDoklady prostřednictvím Identity občana přetrvávají i dnes. Důvodem je přetížení infrastruktury Národní identitní autority (NIA). Vyplývá to z reakcí uživatelů na síti X i informace na webu Identity občana.

Mobilní aplikace částečně nahrazující občanský průkaz bude k dispozici od 20. ledna 2024. Prohlédli jsme si, jak bude vypadat a fungovat.

Aplikace eDoklady. Co nemá být vidět, to vidět není. Foto: Deník N

Stát vynakládá na podporu bydlení miliardy, vliv na trh s bydlením to má jen okrajový. Dlouhodobě přetrvávají hlavní problémy bytové politiky, zejména dostupnost a kvalita bytového fondu. Ukázala to prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu.

Nový slovenský ministr financí Ladislav Kamenický minulý týden přijal rezignaci šéfa finanční správy Jiřího Žežulky. Ten v rozhovoru pro Deník N popisuje překotné změny, kterými si nyní slovenská veřejná správa pod novou vládou prochází.

Ministerstvo vnitra vyhlásilo výběrové řízení na generálního ředitele České pošty. Dnes to oznámilo v tiskové zprávě. Přihlášky na pozici sbírá do 22. prosince letošního roku. Funkce by se měl ujmout mezi lednem a únorem příštího roku.

Ministerstvo vnitra navrhuje povinná školení pro ministerské úředníky. Mají se na nich dozvědět, jak čelit „nelegitimnímu ovlivňování“ ze strany cizí moci.

Seškrtáme agendy, které stát nepotřebuje, sdělil Deníku N v rozhovoru nejvyšší státní tajemník Jindřich Fryč. „Musíme vidět, co naše práce přináší občanům, jinak postrádá význam,“ dodal ve vztahu ke státní správě.

Na platy zaměstnanců státu a s tím související platby za odvedenou práci by mělo jít v příštím roce proti letošnímu schválenému rozpočtu o 683 milionů korun víc. Počet míst placených státem by měl klesnout o 11 388.

Veřejnosti musíme lépe vysvětlovat, co je státní služba, máme v tom mezery, myslí si nejvyšší státní tajemník Jindřich Fryč. „Bez kvalitního úřednictva se stát neobejde,“ říká v rozhovoru o novele služebního zákona.

Jak vznikala navrhovaná novela služebního zákona a podle jakého klíče se bude ve státní správě škrtat? I na to v rozhovoru v Deníku N odpovídá v pořadí třetí superúředník Jindřich Fryč.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Veřejnosti musíme lépe vysvětlovat, co je státní služba, máme v tom mezery, myslí si nejvyšší státní tajemník Jindřich Fryč. „Bez kvalitního úřednictva se stát neobejde,“ říká v rozhovoru o novele služebního zákona.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ministerstvo vnitra zveřejnilo návrh novely služebního zákona, podle níž by koordinaci státní služby měl na starosti Úřad vlády místo resortu vnitra. Státní tajemníky by nově místo vlády jmenoval i odvolával nejvyšší státní tajemník.

Vicepremiér Ivan Bartoš popřel, že by stát chystal nákladné zrušení rodných čísel. Tvrzení ze studie bank a pojišťoven na čas zmátlo také ekonomické poradce vlády. Svou kritiku ale NERV nakonec stáhl.

Podle studie bank a pojišťoven by rušení rodných čísel a jejich nahrazení novým systémem stálo desítky miliard. Vicepremiér Bartoš uklidňuje, že se rodná čísla neruší. Alternativní identifikaci lidí stát využívá už roky.

Vicepremiér pro digitalizaci Bartoš popřel, že by vláda chystala rušení rodných čísel. Přespříští rok by měla pouze zmizet z občanských průkazů.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Šéf České pošty Miroslav Štěpán přislíbil, že v budoucnu by si zákazníci mohli nechat doručit zásilku do Balíkovny, pokud by je doručovatel doma nezastihl. Tam by si ji poté mohli vyzvednout 24 hodin denně.

Prezident Petr Pavel na besedě se zaměstnanci karvinského dolu Darkov podpořil přijetí eura. „Měli bychom to v rozumném čase udělat taky,“ odpověděl na dotaz s tím, že nyní za vysoké inflace není vhodná doba.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jaké změny slibuje ředitel nové Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd? Česko je v digitalizaci státní správy dlouho pozadu, agentura, pod níž eGovernment nově spadá, to má změnit.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Novým předsedou sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj dnes členové zvolili nynějšího místopředsedu Ladislava Oklešťka (ANO). Po potvrzení plénem vystřídá v čele výboru Kláru Dostálovou (ANO).

Státním tajemníkem ministerstva školství by se měl stát Ondřej Andrys z České školní inspekce. Návrh musí ještě schválit vláda.

Státním tajemníkem na ministerstvu zemědělství je od 1. prosince 2022 Michal Hutňan. Na úřadu dosud působil jako vedoucí oddělení státní služby v sekci státního tajemníka.

Komentář: Ministerstvo vnitra chce zrušit rodná čísla, respektive zamezit jejich používání ve státní správě či veřejných i soukromých službách. Nahradit je má složitý systém identifikátorů. Jeho plán může skončit jako hodně drahý a riskantní experiment.

Ministerstvo spravedlnosti v uplynulých letech téměř nepokročilo v přípravě systémů na elektronizaci justice. V letech 2016 až 2021 přitom za digitalizaci utratilo přes 330 milionů korun, upozornil v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Česko zná jméno svého historicky třetího „superúředníka“, vláda schválila návrh na jmenování Jindřicha Fryče do funkce náměstka pro státní službu. Deníku N to potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nového šéfa státních úředníků představujeme zde.

Sekce pro státní službu by se po necelém měsíci bez vedení mohla dočkat nového náměstka – vláda chce obsadit post takzvaného superúředníka už příští týden. Má jim být tajemník z ministerstva školství Jindřich Fryč.

Superúředník Petr Hůrka po dvou letech ve funkci končí. Zaměstnanci sekce pro státní službu mluví o nevhodném chování ke kolegyním, o absenci vize i dlouhodobé frustraci. Náměstek to odmítá.

Vláda odvolala státního tajemníka na ministerstvu zemědělství Jana Sixtu. Oficiálním důvodem je závažné kázeňské provinění. Jak zjistil Deník N, šéf resortu Nekula úředníka viní z toho, že jej obešel a snažil se zabránit svému odvolání, když s ním NBÚ zahájil řízení o zrušení prověrky.

Vláda odkývala poslanecký návrh na novelu zákona o státní službě. Cílem má být větší flexibilita i jednodušší vstup do státní správy, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Opozice a některé organizace koalici kritizují za způsob, jakým návrh vznikal, i absenci odborné diskuse.

Úprava služebních vztahů je tak zásadní věc pro fungování státní správy, že musí dojít k obecné shodě nad změnami, zdůrazňuje superúředník Petr Hůrka. Služební zákon se podle něj musí změnit, záleží ale na vládě a Parlamentu.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jak moc se liší příběh slovenského služebního zákona od toho českého, jak funguje nezávislý orgán Rady pre štátnu službu a proč je etika tak důležitým tématem, v rozhovoru popisuje její bývalá členka Zuzana Šabová.

„S fungováním služebního zákona nejsem vůbec spokojen,“ vysvětluje náměstek ministra vnitra pro státní službu Petr Hůrka. I když úředníkům podle něj nevyhovuje v mnoha ohledech, bez pořádné analýzy by k zásadním změnám nemělo dojít.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ve státní správě je téměř dvacet tisíc prázdných míst. Každé z nich stojí polovinu toho, co obsazené pracovní pozice, uvedla Česká televize. Deník N se tématu státní správy věnuje ve speciálním seriálu.

Studio N: Na začátku své politické kariéry chtěl řídit stát jako firmu. Dnes, když slibuje, že kandiduje naposledy, přiznává, že stát jako firma zkrátka nefunguje. A stejně jako Andrej Babiš změnil názor na státní správu, změnil se i stát pod jeho vedením.

Speciál: Průměrný věk státního zaměstnance je necelých 47 let a data ukazují, že mladé lidi státní aparát neumí nalákat. Proč do služeb státu nechtějí a proč z nich odchází? Co nám o úřednících říkají data a co zkušenosti?

Syndrom vyhoření poznáme mimo jiné podle toho, že ztrácíme o práci zájem, hůře se soustředíme, neradujeme se z úspěchů a tato nepohoda narušuje i náš osobní život. Ilustrace: Petr Polák

První superúředník promluvil o začátcích zákona o státní službě i jeho kritice. „Celkově úřednický aparát funguje velmi dobře, úředníci žádný kolaps státu ještě nepřivodili a věřím, že ani nepřivodí,“ říká Josef Postránecký.

Debaty kolem zákona o státní službě byly dlouhé, očekávání vysoká a politický odpor silný. Patovou situaci rozhýbala až hrozba, že bez jeho přijetí nepůjde čerpat unijní miliardy. Zabránil zákon politickým zásahům do nezávislého rozhodování? Zefektivnil práci úředníků a umí je ochránit?

„Lidí prostě není dvanáct do tuctu. Málo si vážíme osobní kompetence veřejného systému a neuvědomujeme si, že s ním musíme personálně pracovat velmi pečlivě,“ říká Vladimír Špidla v rozhovoru, který vznikl v rámci našeho seriálu o české státní správě.

„Efektivní politická demokracie je založená na demokratických a efektivních politických stranách. To je zásadní rozdíl mezi námi a Německem, naše politické strany nejsou schopny strukturálně dostát úkolu, který mají. Prostě nejsou,“ říká Vladimír Špidla.

Vladimír Špidla. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Desítky až stovky propracovaných strategií končí v šuplíku, případně se plní jen formálně. K tomu, aby český stát ustál současné i budoucí výzvy, potřebuje ale jasný plán i zadaní, které konstantně postrádá. Česko zkrátka neví, co chce.

O strategie Česko, alespoň co do počtu, nouzi nemá. Ilustrace: Petr Polák

Chování Andreje Babiše se za dobu jeho působení v čele země chtě nechtě propsalo do různých úrovní státní správy a tím ji nevyhnutelně formovalo. Přinášíme výpovědi těch, kdo s Babišem nejen na začátku úzce spolupracovali.

„Stát není firma,“ přiznává dnes premiér. Ilustrace: Petr Polák

Po nástupu Andreje Babiše na ministerstvo financí ztratil resort o Jiřího Žežulku zájem. Dnes šéfuje finanční správě na Slovensku, kam si letitou zkušenost s českou státní správou odnesl. Jak dnes hodnotí Babiše v roli šéfa státní kasy? A v čem se liší české prostředí od toho na Slovensku?

Pořád jsem měl potřebu pomáhat státu, v Čechách taková možnost ale úplně nebyla, říká Jiří Žežulka. Foto: Archiv J. Ž.

Každý jsme se zřejmě přistihli u toho, že jsme si na státní správu zanadávali. Přišlo nám podstatné se na ni podívat detailně a zjistit, v jakém stavu opravdu je a proč.

Jak Babišův specifický manažerský styl ovlivnil úřednický aparát a jak na něj vzpomínají kolegové, kteří v průběhu let stáli po jeho boku? Přinášíme výpovědi těch, kdo s Babišem nejen na začátku úzce spolupracovali.

Andrej Babiš bude muset vysvětlovat. Ilustrace: Petr Polák

Aktuálně nejčtenější

Nové články Deníku N

15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“ 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás? 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“ 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší 09:27Rusko se připravuje na pohřeb Navalného. Policie už zatýká, lidé přicházejí k chrámu 09:00Jubilejní 40. ročník studentského festivalu FAMUFEST nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland 06:57Soud poslal do vazby prezidenta českého tenisu | Putin varoval před jaderným konfliktem | Školní obědy čeká proměna 06:30Rok české hudby 2024 připomene narození, ohluchnutí i smrt Bedřicha Smetany, ale i novou českou hudbu. Jaké její tvůrce musíte znát? 06:30Duna: Část druhá je největším sci-fi spektáklem současnosti. Podvratnějším, než by se zdálo 03:58Kosatíkova Česká inteligence: Petr Rezek chtěl zbavit člověka pomatení ze sebe sama. Obtížnější úkol si lze stěží představitVčera 21:59„První partner bude adoptovat, druhý si dítě přiosvojí.“ Jaká práva budou mít stejnopohlavní svazkyVčera 19:30Pointa N: Protesty zemědělců nekončí. Částečně si za ně může Výborný sámVčera 18:47Úřad zrušil Brnu výběrové řízení na koncertní sál. Město se odvoláVčera 18:06V prvních hodinách po střelbě na fakultě zaplavil sítě hněv, úzkost, ale také nenávist, odhalil průzkumVčera 18:06Babiš volá po mírové konferenci. Žádná ale v minulosti neukončila velkou válku v horké fáziVčera 17:26Vývoj bojů (735. den): Jsme nepoučitelní, lamentují ruští blogeři. HIMARS potřetí zasáhl nastoupenou skupinu vojákůVčera 16:21Muskovy trable v Evropě nekončí. Stávka ve Skandinávii se rozrůstá, Němci odmítli rozšíření gigafactoryVčera 14:02Studio N: Manželství pro některéVčera 13:20Německo ladí omluvu za genocidu. Jednání zkomplikoval nečekaný pohřebVčera 13:00Jak Rusko válečnými hrami simulovalo čínskou invaziVčera 12:41Nevnímám se jako cizinka, Praha je můj domov, říká nová ředitelka Galerie Rudolfinum Julia BaileyVčera 08:09Pracovali jste už dnes dost? Zamyslete se ještě jednou. PomalejiVčera 06:51Český plán patřil v Paříži k nejdůležitějším tématům. Fico byl asi na jiném jednání, říká Pojar