Školství

„Počítáme s tím, že to půjde zvládnout,“ říká ředitel Národního pedagogického institutu Ivo Jupa, který dnes převzal od ministra školství zadání ke klíčové reformě českého základního školství. V rozhovoru popisuje, co nyní stovky expertů čeká a jak by měl vypadat výsledek.

Zakotvení objemu peněz na učitelské platy Sněmovna zřejmě schválí, školský výbor podpořil vládní novelu. Má učitelům zajistit 130 procent průměrné mzdy v ČR.

Děkan Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Štich rezignoval na funkci. Stalo se tak poté, co média upozornila na jeho nestandardní přidělování stipendií některým studentům, kteří mu pak měli část peněz odevzdávat zpět. (Právo, Novinky)

„Já sám jsem zastáncem povinné výuky dvou cizích jazyků, definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo,“ řekl ministr školství Vladimír Balaš (STAN) při příležitosti dokončení zadání pro revizi rámcových vzdělávacích programů.

Ministerstvo se zpožděním dokončilo zadání pro revizi rámcových vzdělávacích programů – největší změnu v českém školství od roku 2005. Popisujeme, co všechno se na základních školách ve výuce promění.

Masarykova univerzita v Brně postavila mimo výuku dva učitele z pedagogické fakulty kvůli kauze údajného sexuálního obtěžování studentek. O postavení mimo výuku i zkoušení dnes ČTK řekl mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Bývalý ministr školství Petr Gazdík nastupuje na pozici ředitele česko-anglického gymnázia Duhovka v pražských Holešovicích. Poslanecký mandát si ponechá. „Nabídli mi zkrácený pracovní týden,“ řekl Deníku N.

Ve školních hodinách v Česku dál převažuje zaměření na osvojení si učební látky nad posílením schopností řešit problémy. Ve většině hodin češtiny a matematiky se žáci věnují úkolům, které od nich nevyžadují kreativitu a kritické myšlení. Vyplývá to ze zjištění České školní inspekce.

Veronika Krásničan je jednou z těch, kteří na brněnské Mendelově univerzitě studují doktorský program Ekonomika a management, kterému hrozí zrušení. Sama se přitom zabývá akademickou etikou. „Zatím mi přijde, že potrestaní jsme hlavně my studenti,“ říká.

Veronika Krásničan se ve svém doktorském studiu věnuje akademické etice. Odhalila například, že osm procent studentů v Česku se přiznalo k tomu, že si někdy nechali napsat práci na zakázku. Foto: Marie Kozáková

Novým děkanem Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zvolil akademický senát Svatopluka Kapounka, nynějšího prorektora. Ve funkci 1. února nahradí Pavla Žufana. Ten loni v prosinci rezignoval v souvislosti s kontrolou Národního akreditačního úřadu.

Svatopluk Kapounek bude novým děkanem Provozně ekonomické fakulty, v současnosti zastává funkci prorektora pro tvůrčí činnost. Foto: Mendelu

Ministerstvo školství už má první výsledky pilotáže kombinované výuky. Zkouší ji na 70 školách, kde se děti čas od času učí z domova místo v lavici. Při distanční výuce se dá dobře procvičovat, horší je ale motivace některých dětí. (Seznam Zprávy)

Akademie múzických umění v Praze získala přes 35 milionů korun na svou modernizaci. Bude vyučovat light a sound design a chystá i další nové studijní programy. (Divadelní noviny)

Druhé kolo Studentských prezidentských voleb drtivě vyhrál Petr Pavel, volilo jej 85,72 % středoškoláků. Do projektu se přihlásilo celkem 530 škol, Pavel získal 45 371 hlasů a jeho protikandidát Andrej Babiš 7559.

Danuše Nerudová reagovala na dnešní rozhodnutí Národního akreditačního úřadu o odebrání akreditace Mendelově univerzitě a za dění na univerzitě přijala odpovědnost. Věří, že univerzita akreditaci brzy získá zpět.

Mendelova univerzita vzala na vědomí rozhodnutí Národního akreditačního úřadu (NAÚ). S reakcí vyčká na písemné odůvodnění rozhodnutí, poté rozhodne o případném odvolání.

Národní akreditační úřad odebere Mendelově univerzitě akreditaci pro doktorské studijní programy v oblasti ekonomických věd. Úřad dále odebere možnost uskutečňovat doktorský studijní program Ekonomika a management v češtině a angličtině.

Školní docházka ukrajinských dětí roste, loni na konci roku chodilo na české základní školy 90 % dětí uprchlíků, v červnu byl podíl mírně nadpoloviční. Vyplývá to z průzkumu společnosti PAQ Research a Sociologického ústavu AV ČR.

Prezidentkou americké Kolumbijské univerzity se stala britská ekonomka egyptského původu Nemat Shafik. Je první ženou ve vedení této prestižní vzdělávací instituce. Nyní vede londýnskou LSE, dříve byla viceprezidentkou Mezinárodního měnového fondu. (Columbia News)

Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity zatím nemá nového děkana, ve včerejší volbě se žádnému z kandidátů nepodařilo získat potřebnou nadpoloviční většinu hlasů všech členů akademického senátu. Deníku N to řekla mluvčí školy Tereza Pospíchalová.

V Japonsku začaly celostátní sjednocené zkoušky, které rozhodují o přijetí tamních studentů na univerzity. Letos se při nich uplatňují přísnější bezpečnostní pravidla, poté co loni unikla fotografie jedné ze zkušebních otázek.

Ve Francii se jedná o zavedení uniforem do škol ve snaze zmírnit sociální nerovnosti mezi žáky. Podporuje to například první dáma Brigitte Macron, která v minulosti pracovala jako učitelka, informuje na svých internetových stránkách britská BBC.

Petr Pavel si není jistý, zda by bez výhrad jmenoval ministrem všechny vládou navržené kandidáty, například kdyby se Tomio Okamura měl stát ministrem školství. „To je hodně silný příběh. Tady bych to viděl nejen jako bezpečnostní riziko, ale možná i jako ohrožení mravní výchovy mládeže,“ reagoval.

Některé maďarské univerzity přijdou o evropské peníze. Evropská komise oznámila Orbánově vládě, že zastaví financování programů Erasmus+ a Horizont některým univerzitám. Souvisí to s rozhodnutím ministrů financí zmrazit část peněz z Fondu soudržnosti.

Kdo více čte, lépe se učí i chová, říká učitel Miloš Šlapal, který se zabývá školními dílnami čtení a psaní. Jak přitáhnout děti ke knihám?

Miloš Šlapal učí dějepis, český jazyk a literaturu na Základní škole Emila Zátopka v Kopřivnici. V projektu Pomáháme školám k úspěchu se specializuje na dílny čtení a psaní. Foto: archiv Miloše Šlapala

Když si kandidát na prezidenta Andrej Babiš nemohl vzpomenout na dílo Karla Čapka a nevěděl, jaká kniha proslavila Jaroslava Haška, vysloužil si posměch. Zároveň tím však zvedl otázku, jaké povědomí o klasické literatuře by dnes měly děti mít.

Centrum zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) zahájilo tisk testů pro jarní termín státní maturitní zkoušky. Tisk zajišťuje sám Cermat, dříve si organizace na tuto činnost a kompletaci testů najímala externí společnost.

Generální tajemník Evropského výboru regionů Petr Blížkovský byl jedním z akademiků, který na Mendelově univerzitě jako školitel vedl opsanou disertační práci. Univerzita těmto školitelům pozastavila činnost. (Seznam Zprávy)

Ke 3,5 letům vězení byl ve Spojených státech odsouzený bývalý univerzitní trenér Rick Singer, který za peníze pomáhal dostat děti celebrit a byznysmenů na prestižní univerzity, ačkoliv na to neměly vědomostní výsledky.

Prezident Miloš Zeman jmenoval nové rektory do čela čtyř univerzit. Tři z nich budou ve funkci prvně, podruhé bude řídit UMPRUM Jindřich Vybíral. (ČTK)

Školní jídelny budou moci od 1. února zdražit obědy o 20 procent, svačiny budou moci zdražit o 30 procent. Úprava vyhlášky o školním stravování vyjde ve Sbírce zákonů. (ČT24)

Za poslední tři roky se téměř zdvojnásobil počet dětí, které se vzdělávají doma. Důvodem je nespokojenost rodičů s úrovní výuky na školách, ale také zdravotní problémy či nemožnost přizpůsobit denní program dítěte běžné docházce.

Premiér Petr Fiala nemá žádný signál od hnutí STAN, že by zvažovalo nebo navrhovalo výměnu ministra. Starostové a nezávislí podle informací Deníku N zvažují o výměně ministra školství Vladimíra Balaše, který by mohl zamířit do Ústavního soudu.

Adaptační skupiny pro dětské uprchlíky z Ukrajiny budou pokračovat do června 2023. Ministerstvo školství vyhlásilo na jejich podporu novou dotační výzvu. Skupiny, které děti navštěvují bezplatně, si rozdělí 100 milionů korun.

Školákům dnes začínají vánoční prázdniny. Do základních a středních škol se po 11 volných dnech vrátí v úterý 3. ledna. Počasí zimním radovánkám moc přát nebude, do Česka dorazila obleva, sníh mizí v nížinách a taje i na horách.

Někteří členové Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství vyzývají ke stávce učitelů. Důvodem je to, že vláda neschválila odborářský návrh, aby do základní složky platu neboli tarifu pedagogických pracovníků šlo 80 procent z částky, o kterou se v roce 2023 navýší platy.

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová čelí v horké fázi kampaně otázkám na problémy s plagiáty na Mendelově univerzitě, kterou donedávna coby rektorka vedla. Opakuje, že záležitost řešila, a to bez prodlení. Deník N zmapoval, jak se k pochybnostem tehdejší rektorka Nerudová stavěla.

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová se setkala s uhlobaronem Pavlem Tykačem. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Novým rektorem Západočeské univerzity v Plzni bude od března Miroslav Lávička, bývalý děkan Fakulty aplikovaných věd. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě. (ZČÚ)

Vláda se neshodla na rozepsání růstu mezd pedagogů do základních platů, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Navýšení schválené od ledna tak půjde do peněz na odměny.

Údajná kritická zjištění na Mendelově univerzitě, o kterých s odkazem na dosud neveřejné dokumenty v pondělí informoval Deník N, nevnímá vedení školy jako definitivní výsledek kontroly Národního akreditačního úřadu (NAÚ).

Na brněnské Mendelově univerzitě pod vedením bývalé rektorky Danuše Nerudové docházelo k závažným pochybením. Škola podle kontroly Národního akreditačního úřadu porušovala zákon o vysokých školách, nařízení vlády i vlastní předpisy. Vyplývá to ze závěrů kontroly, které má Deník N k dispozici.

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová nepostoupila do druhého kola. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Cermat do budoucna nepočítá s automatickým propojením tiskárny s balicí linkou, utajená zadání maturit a přijímacích zkoušek bude manuálně přenášet člověk.

Průměrný plat učitele asi bude zákonem stanoven od roku 2024 na nejméně 1,404 násobku průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v ČR za předminulý rok. Konkrétní výše tarifů by stejně jako dosud určovala vláda nařízením. (České noviny)

Průměrný plat učitelů asi bude od roku 2024 ze zákona představovat 1,404násobek průměrné mzdy v ČR za předminulý rok. Sněmovna to podpořila. (ČTK)

Téměř 85 procent lidí je přesvědčeno, že v Česku může každý dosáhnout vzdělání, které odpovídá jeho schopnostem. Je to nejvíc od začátku sledování v roce 2005, uvedlo dnes Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Uzavření škol v období epidemie covidu-19 nemělo na zvládnutí učiva matematiky a českého jazyka (ČJ) u školáků výrazný vliv. Vyplývá to z výsledků zjišťování výsledků žáků v pátých a devátých třídách základní školy (ZŠ) a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, které v květnu a v červnu tohoto roku pořádala Česká školní inspekce.

Středoškoláci v Česku si dnes a zítra mohou díky projektu Studentské volby znovu vyzkoušet volbu prezidenta. Vybírat budou mezi kandidáty ze skutečných voleb, které se uskuteční v lednu.

Státním tajemníkem ministerstva školství by se měl stát Ondřej Andrys z České školní inspekce. Návrh musí ještě schválit vláda.

Maturitní testy se každoročně musí začít vyrábět v úvodu roku. Teprve 16. prosince ale končí lhůta pro nabídky do tendru Cermatu na zajištění tisku. Nová zakázka navíc nepočítá s propojením tiskárny a balicí linky, utajená zadání tak bude v budoucnu manuálně přenášet člověk.

Kvůli aféře s rychlotituly na brněnské Mendelově univerzitě rezignoval děkan Provozně ekonomické fakulty Pavel Žufan. Funkci opustí ke konci ledna, oznámil na pondělním jednání fakultního Akademického senátu.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) odmítá, že by se úsporné kroky vlády měly dotknout také školství. „Bavme se, kde škrtat smysluplně, nemůžeme šetřit bezhlavě – tedy i na školách a dětech. Mechanické škrty odmítám,“ uvedl.

Ministr školství Vladimír Balaš na rozdíl od svého předchůdce Petra Gazdíka stále není roznodnutý, zda by výuka druhého cizího jazyka měla být pro žáky na základních školách jen volitelná. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Aktuálně nejčtenější

Nové články Deníku N

00:03Jaz: Nevyžádané rady z HraduVčera 20:45Praha řeší poslední překážky: Lidovci v radě nebudou, Piráti tlačí do programu své priorityVčera 18:42Pointa N: Prchal a spol. nebyli týmem neporazitelných hvězd, sešup jednou musel přijítVčera 18:06„Tým hodí jako obětního beránka.“ Co říkají experti na odchod Babišových klíčových lidí?Včera 18:04Vývoj bojů (343. den): Ukrajina očekává „létající bomby“. Doletí dvakrát dál než současné střelyVčera 17:51To, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné, říká soudní lékařVčera 17:07Aréna N: Na Hradě se pohybuje soukromá bezpečnostní agentura, policie má pokyn ji nekontrolovat, řekl prezident PavelVčera 15:48Studio N: Babiše opouští klíčoví lidé. Proč odchází Prchal a další?Včera 15:42Některým lékárnám se asi nelegální činnost i přes milionové pokuty vyplatí, říká právníkVčera 15:42Kauza Kuciak nekončí: Byl jsem pod tlakem prokurátorů, vypověděl vyšetřovatelVčera 15:32Babišovu výhru by armáda nepřijala a začala to tu rovnat jako v Brazílii, prohlásil poslanec ANOVčera 15:26Graf: Nové předpovědi měnového fondu naznačují bod zlomu pro světovou ekonomikuVčera 15:09Rakousko vyhostilo Rusy, novinář Grozev musel uprchnout. Jdou po vás ruské služby, informoval ho zdrojVčera 14:34Vysokoškolaček v Česku rychle přibývá, stále ale zůstávají s dětmi doma. Dusí se tak potenciál české ekonomikyVčera 14:20Rusové po 80 letech oživili Stalingrad. Vzpomínkou na půl milionu padlých i Stalinovou bustouVčera 14:05Pavel na Hrad nespěchá. Chce nejdřív prohledat kanceláře kvůli odposlechůmVčera 13:37Firma hledala odposlechy v kancelářích u Mynáře a NejedléhoVčera 12:07Není to přežitek, je zvolen do pozice prvního z nás, říká Forejt k prezidentským známkám a portrétůmVčera 11:58„Situace v týmu postupně eskalovala.“ U Babiše končí i šéfka jeho kampaně a mluvčíVčera 09:11Symfonie složená pod plastovou plachtou. Dva bratři a jejich životní dilemata v novém snímku Plastic SymphonyVčera 06:43Zlatá labuť vyplouvá na Nově do neznámých vod. Porazí seriál z období protektorátu konkurenci?Včera 06:03Nechtěl jsem se podílet na privatizaci Hradu. Teď je třeba otevřít jej veřejnosti, říká architekt Pleskot01.02 20:03Pointa N: „Tak teď.“ Marketér Prchal odchází, až když Babiš zůstal poražen01.02 19:07Byla média při volbě prezidenta nestranná?01.02 19:00Putina podporují jen hlupáci a zmetci. S prvními se dá pracovat, druhé je třeba zavřít, říká bývalý ruský poslanec01.02 18:45Mecenáši byli po dvou nezdarech zoufalí. Chtěli vědět, že se to povede, říká strůjce Pavlova úspěchu01.02 18:40Vývoj bojů (342. den): Po tancích se mluví o letadlech, překvapivě i o francouzských Mirage 200001.02 17:43Nejde jen škrtat, to se pak může celé rozsypat, říká šéf úřadu, který dokončí velkou reformu školství01.02 17:03Babiše opouští symbol jeho marketingu. „Všichni jsme to tušili,“ říkají Prchalovi kolegové01.02 16:59„Bašta proti tyranii z Východu.“ Poláci dnes patří k největším podporovatelům Ukrajiny. Důvod hledejme ve společné historii