Školství

Někdejší novinářka a mluvčí Jana Bartošová dnes učí na gymnáziu a multimediální škole. Rukama jí prošlo přes tisíc dětí a na jejich dalších osudech vidí, které se v životě chytily a které ne. „Samé jedničky úspěch nezaručí, rozhodují jiné vlastnosti,“ říká.

V letošním školním roce má odklad školní docházky 24 procent šestiletých dětí. Ministerstvo školství připravilo čtyři varianty, jak chce počet odkladů zásadně snížit, a ušetřit tak zhruba devět miliard korun ročně. Popisujeme všechny možnosti.

Ministerstvo školství plánuje připravit novou legislativu k odkladům už do konce letošního roku. Ilustrační foto: Mikuláš Křepelka

Známému klavíristovi Lukáši Klánskému vedl disertaci jeho otec Ivan, rovněž virtuos a děkan HAMU. Na škole to vyvolalo kontroverze, dokonce i při slavnostním jmenování docentů. Děkan se hájí, že si vedení synových prací nevybral.

Komentář: Ekonomové z NERV navrhují rázně omezit počet odložených nástupů do prvních tříd. Udělat to lze relativně snadno. Jenže co když odklady nejsou primárním problémem, ale symptomem jiných potíží, ptá se Eva Mošpanová.

Třicet let stará pravidla pro vaření obědů pro děti se výrazně promění. Školy mají používat méně polotovarů a dochucovadel, ale i mléčných výrobků. Některá jídla naopak přibudou. Návrh změn bude hotový v červnu.

Na testování znalostí češtiny žáků cizinců, kteří se vzdělávají v základních školách, bude ministerstvo školství spolupracovat s Českou školní inspekcí (ČŠI), která bude garantem testování. Ministerstvo chce identifikovat žáky, kteří mají nedostatečnou jazykovou vybavenost, aby bylo možné na ně lépe zacílit finanční a metodickou podporu.

Psychosociální pomoc přímo v budově Filozofické fakulty UK za první týden semestru využily jednotky lidí. Deníku N to řekla proděkanka pro vnější vztahy Michaela Slussareff. Škola se znovu otevřela minulé pondělí 19. února.

Filozofická fakulta UK. Foto: Adam Hecl, Deník N

V roce 2023 bylo v českých školách k dispozici 24 počítačů na 100 žáků. Všechny školy byly připojeny k internetu a školní agenda se zpracovávala z velké části v elektronické podobě. Mnoho škol také provozovalo vlastní bezdrátovou síť či informační systém. (ČSÚ)

Doktorka Ruth Gottesman věnovala miliardu dolarů lékařské fakultě Alberta Einsteina v Bronxu na stipendia pro všechny studenty. Je to největší charitativní dar soukromé osoby vzdělávací lékařské instituci v historii USA.

Novým děkanem FAMU se stal David Čeněk. Zvolil ho akademický senát FAMU. Nové vedení má mandát na čtyři roky.

David Čeněk, nový děkan FAMU. Foto: FAMU

Elektronický systém přihlašování na střední školy využilo 135 000 uchazečů, tvoří 90 procent ze 150 000 uchazečů, kteří jsou již v systému, uvedlo ministerstvo. (ČTK)

Na brněnské stavební fakultě docházelo ke zneužívání mimořádných stipendií. Někteří příjemci museli peníze přeposílat třetím osobám. Upozornili na to studenti, kontrola konstatovala překročení pravomocí.

Vláda dnes souhlasila s rozvolněním limitů, které omezují úvazky zaměstnanců ve školách. Informoval o tom ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Pro ředitele základních, středních a mateřských škol zřizovaných krajem či obcí to podle něj znamená, že stanovený objem peněz na platy mohou v tomto roce využít na potřebný počet zaměstnanců.

Bidenova administrativa schválila odpuštění další 1,2 miliardy dolarů studentských půjček téměř 153 tisícům dlužníků. Celkem tak už odpustila studentské půjčky v hodnotě 138 miliard dolarů 3,9 milionu lidem.

Cermat eviduje již 142 000 uchazečů, kteří se hlásí na střední školy, řekl ČTK Krejčí. Dříve odhadoval, že se bude hlásit 130 000 až 135 000 uchazečů.

Žáci a jejich rodiče nakonec mají o den víc času na podávání přihlášek na střední školy. Podívejte se na interaktivní mapy s počty loňských a předloňských přihlášek a podíly přijatých na jednotlivých čtyřletýchvíceletých gymnáziích.

Systém elektronických přihlášek na střední školy stále není hotový. Deník N zrekonstruoval jeho vznik od loňského kolapsu přijímaček přes neúspěšné výběrové řízení až po zpožděný start. A s výhledem na hlavní zatěžkávací zkoušku, která teprve přijde.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) o jeden den prodloužil termín pro podávání přihlášek na střední školy, tedy do půlnoci ze středy 21. února na čtvrtek 22. února. Bek to dnes řekl na tiskové konferenci.

Ministr školství Mikuláš Bek čelí kritice kvůli neschopnosti zajistit dostatek peněz pro základní a střední školy pro letošní rok. Kromě koaličních partnerů či obcí mají výhrady už i Bekovi spolustraníci.

V elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy (DiPSy) podalo dosud přihlášku 125 000 uchazečů. ČTK to dnes před 11.00 řekl ředitel organizace odpovědné za přípravu přijímacího řízení Cermat Miroslav Krejčí.

„Naposledy jsem odcházel s rukama nad hlavou.“ Deník N mluvil se studenty i vyučujícími o tom, jak vnímají návrat na filozofickou fakultu. „Buď na sebe hodnej,“ vzkazují si vzájemně.

Aktualizace: Elektronický systém podávání přihlášek na střední školy opět funguje, výpadek trval desítky minut. Podle ředitele Cermatu šlo o výpadek základních registrů. (ČTK)

Systém podávání přihlášek na střední školy je momentálně nedostupný. Ředitel organizace Cermat řekl, že se jedná o výpadek základních registrů. (ČTK)

Vládní koalice se v případě letošního rozpočtu školství rozhodla jít delší, zato horší cestou. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) to napsal na sociální síti X. Následky nyní nesou koaliční politici, on, Starostové, ministerstvo školství a především školy.

V hlavní budově Filozofické fakulty UK na pražském Palachově náměstí necelé dva měsíce od střelby začala výuka v letním semestru. Otevřená je celá budova kromě čtvrtého patra, na místě je ochranka, Červený kříž i psychologická podpora. Více o návratu studentů jsme psali zde.

Tento týden si pražská FAMU zvolí nového děkana. Filmová škola posílila svou prestiž budováním mezinárodních spoluprací, zároveň ale před dvěma lety poutala pozornost i nepřehlednými kauzami s uniklými e-maily pedagogů. Jaká je atmosféra na škole před klíčovou volbou nového vedení?

Aktualizováno: Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) označil ministra školství Mikuláše Beka (STAN) za politického neumětela kvůli problémům jeho oboru a hrozbě další stávky. Řekl to v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce.

České a slovenské ministerstvo školství budou víc spolupracovat na opatřeních k zajištění bezpečnosti ve školách. Týkat se mají například nastavení bezpečnostních standardů či posílení podpory duševního zdraví.

MŠMT chystá testování uprchlíků a dalších cizinců ve školách z češtiny. Zmapovat chce znalosti. Dle toho upraví vzdělávání žáků ze zahraničí, řekl Bek.

V elektronickém systému přihlášek na střední školy a víceletá gymnázia už je přihlášeno přes sto tisíc lidí. „O půl třetí poslal do systému DiPSy přihlášku stotisící unikátní uchazeč,“ řekl Deníku N ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. „Dalších zhruba dvacet tisíc přihlášek očekávám přes víkend,“ dodal.

Do škol v Česku se podařilo podle ministra Beka zařadit na 50 000 dětí z Ukrajiny. Ministerstvo školství se letos chce soustředit mimo jiné na posílení výuky češtiny. (ČTK)

V elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy podalo přihlášku již okolo 90 000 uchazečů, řekl ředitel Cermatu Krejčí. (ČTK)

V komentáři Petra Koubského se vracíme k aktuální kauze Cermat, tedy k systému přihlášek na střední školy. Autor ji ukazuje v širším kontextu problémů českého e-governmentu.

Už jen šest dní mohou zájemci o studium podávat přihlášky na střední školy. Deník N zpracoval data z přijímacích zkoušek v minulých letech a přináší je v přehledných grafikách.

Přijímací zkoušky, mapa. Grafika: Deník N

Pointa N dnes popisuje nekonečný příběh chybějících peněz ve školství. Nastalo druhé – nebo vlastně už asi páté – kolo vyjednávání. Poněkud nadějněji to vypadá s americkými penězi pro Ukrajinu, ani tam ale ještě není vyhráno.

Školské odbory se s premiérem Fialou a ministry Bekem a Stanjurou na penězích pro nepedagogy nedohodly. Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl odborář Dobšík.

Vysokoškolští studenti sdružení ve 27 studentských spolcích vyzývají poslance, aby podpořili manželství pro všechny. V otevřených dopisech adresovaných premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedům poslaneckých klubů žádají, aby poslanci schválili novelu zákona o manželství pro všechny.

Pozice děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické zůstane neobsazená, dokud nerozhodne soud. Informovala o tom Česká televize na základě rozhodnutí předsednictva fakultního akademického senátu.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Jednání koalice o posílení rozpočtu regionálního školství se uskuteční zítra. Ministr školství Mikuláš Bek to řekl po dnešním jednání s odbory. Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství, jak požadují školské odbory, je potřeba 800 milionů korun

Elektronickou přihlášku na střední školu přes systém DiPSy podalo dosud 59 000 uchazečů, informovalo ministerstvo školství. Až 53 000 uchazečů si přihlášku podalo s přihlášením přes Identitu občana.

Do 20. února je možné podávat přihlášky na střední školy. Pro zájemce o studium na gymnáziích Deník N připravil interaktivní mapy a grafy s klíčovými informacemi týkajícími se přijímacích řízení.

Čtyřletá gymnázia. Graf: Deník N

V druhé půli února bude znám nový děkan (či děkanka) FAMU. Filmová škola pod dosavadním vedením děkanky Andrey Slovákové posílila svou prestiž budováním mezinárodních spoluprací i kultivací vnitřního prostředí, zároveň ale před dvěma lety poutala pozornost nepřehlednými kauzami s uniklými e-maily svých pedagogů.

Do systému DiPSy bylo podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) podáno k dnešku asi 55 000 elektronických přihlášek na střední školy. Zhruba dva až tři tisíce z nich jsou v systému vícečetně, jsou zcela identické.

Zástupci škol se podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) kvůli rozpočtovým škrtům v regionálním školství sejdou v příštích dnech s premiérem Petrem Fialou (ODS). Případná řešení jsou podle ministra mimo jeho kompetence, musela by o nich rozhodovat vláda.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) bude s partnery ve vládě opět jednat o rozpočtu pro regionální školství na letošní rok. „Jsem si vědom skutečnosti, že rozpis rozpočtu zveřejněný začátkem tohoto týdne vyvolává řadu emotivních reakcí,“ napsal v tiskové zprávě.

Na Univerzitě Hradec Králové vznikla pozice ombudsmanky s cílem vytvořit bezpečné a spravedlivé akademické prostředí. Obmudsmankou se stala právnička Veronika Střítecká. Její funkce je mediační, poradenská, iniciační a zprostředkující.

Asociace ředitelů základních škol kritizuje rozpis rozpočtu pro regionální školství, který tento týden rozeslalo školám ministerstvo školství. Za největší problém rozpisu ředitelé považují podle nich výrazné krácení peněz na platy a s ním spojené snižování přidělených úvazků nepedagogů.

Možnost odebrat duplicitně podané přihlášky na střední školy z platformy DiPSy funguje od pozdního večera. „Před půlnocí nasazeno,“ potvrdil Deníku N ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Více jsme psali zde.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se od 19. února vrací k běžnému výukovému režimu. Učit se bude většina předmětů, a to i v hlavní budově, kde došlo nedávno ke střelbě. Uzavřené bude jen čtvrté patro. Při výuce bude kladen menší důraz na výkon. (ČT24)

Duplicitních přihlášek na střední školy odeslaných s různým obsahem je zatím zhruba tisíc z celkového počtu čtyřiceti tisíc, vyplývá z informací ČT. Cermat by měl tyto duplicity v systému DiPSy umožnit mazat v průběhu dnešního večera.

Aktuálně nejčtenější

Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia„Studenti rychle vycítí, když je učitel spravedlivý. Mám zkušenost, že i s nejproblematičtějším žákem se nakonec dá domluvit, ale musí cítit z dospělého vůči sobě respekt,“ říká učitelka poděbradského gymnázia Jana Bartošová. Foto: Jana Ciglerová, Deník NTváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuEric Natland pracuje jako manažer v přepravní společnosti. Když jel na tříměsíční stáž do Česka, potkal tam svoji budoucí ženu Hanu. Foto: Jana Ciglerová, Deník NVirgule ve službách marxismu. Jak se v ČSSR zkoumaly paranormální jevyRobert Pavlita ukazuje Františku Kahudovi jeden ze svých biogenerátorů. Přihlíží vynálezcova manželka. Foto: Milan SmržTakhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst frontyPoblíž válečné fronty na východě Ukrajiny. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NVývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnostiUkrajinský voják uvnitř tanku na frontové linii ve směru Avdijivka. Foto: ČTKKdyž se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka"Kdybychom dosáhli oteplení o čtyři stupně Celsia, pít pivo na zahrádce bude skoro masochistická aktivita, navíc to pivo nebude kvalitní." Foto: Adobe StockV tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednouCzech Press Photo: Robert Fico se vrací. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživšíPřesně půl roku po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy by měla vyjít antologie textů k útoku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPornografie může ženám přinést inspiraci, větší sebedůvěru a lepší komunikaci s partnerem"Obecně toho, o ženách a jejich konzumaci sexuálního obsahu víme hrozně málo. Vědecký zájem o ženy jako konzumentky nastal až po roce 2000," vysvětluje Michaela Lebedíková. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NBod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v Radě bezpečnosti OSN. Foto: Loey Felipe, UN Photo, OSNOsmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIbVzpomínka na BIIb. Foto:  Pavel DiasOpravte si učebnici. Objev nového druhu magnetismu českými vědci je v kategorii, za kterou se dává Nobelova cenaMagnetické pole je neviditelné, přesto se dá spatřit. Stačí magnet a hrst železných pilin. Foto: Adobe StockDá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?Rodina z Podkarpatské Rusi ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Foto: ČTK/AP a Jad vašemCo se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tmaSeverokorejská ministryně zahraničí Čchö Sonhui je mimořádná už tím, že je první ženou v dějinách KLDR, která šéfuje diplomacii. Ale skrývá se toho v ní mnohem víc. Zkušená expertka a Kimova blízká teď vyměnila osobní vyjednávání s americkými (ex)prezidenty za schůzky v Moskvě. Foto: Sputnik via Reuters„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauzePředseda tenisového svazu Ivo Kaderka (vlevo) a podnikatel, bývalý hráč a trenér Daniel Vacek na vyhlášení ankety Zlatý kanár v prosinci 2022. Foto: Luděk Peřina, ČTK

Nové články Deníku N

12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépe 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostl 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!Včera 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuVčera 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnáziaVčera 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UKVčera 06:30Osmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIbVčera 06:30Dá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?01.03 18:58Další rok nadvlády Red Bullu? Letošní Formule 1 startuje ve stínu kauzy údajného „nevhodného chování“01.03 18:57Svoz odpadu i operační stoly, vše předražené o desátek do kapsy. Prošli jsme podezřelé zakázky z kauzy krajských nemocnic01.03 17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti01.03 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPF01.03 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma01.03 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit01.03 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou01.03 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?01.03 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromis01.03 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s Navalným01.03 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze01.03 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech01.03 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“01.03 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí01.03 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty01.03 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod01.03 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?01.03 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“01.03 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka01.03 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad01.03 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší01.03 09:27Rusko se připravuje na pohřeb Navalného. Policie už zatýká, lidé přicházejí k chrámu