Inflace

Inflace v USA dále roste, v březnu se překvapivě zvýšila až na 3,5 procenta, ukazuje graf. Podle ekonomů to zmařilo šance na první pokles úroků už v červnu.

Růst cen v USA se zrychluje. Graf: Denník N / Datawrapper

Inflace v USA za březen nečekaně vzrostla na 3,5 procenta. Vzdálila se tím od požadované úrovně dvou procent, která centrální banka FED požaduje pro snížení úrokové sazby. V reakci na to prudce posílil dolar, který se obchoduje za přibližně 23,58 korun. (CNBC, Kurzy)

Inflace v březnu dosáhla dvou procent, tedy stejné hodnoty jako v únoru. Meziročně klesly ceny potravin a nealkoholických nápojů.

Přehřátá ruská válečná ekonomika nedovoluje centrální bance, aby snížila základní úrokovou sazbu ze současných šestnácti procent. Inflace se v Rusku v únoru vyšplhala na 7,7 procenta, protože domácí podniky oslabené nedostatkem zaměstnanců a komponentů nestíhají pokrýt silnou poptávku domácností, a proto zvyšují ceny.

ČNB už potřetí v řadě snížila svou základní úrokovou sazbu. Tentokrát klesla o půl procentního bodu na 5,75 procenta, kde byla naposledy v květnu 2022. Centrální bankéři tím dávají najevo, že se již nebojí prudké inflace.

Foto: Gabriel Kuchta Deník N

Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta z lednového tempa 3,1 procenta, vyplývá ze zprávy Eurostatu. V ČR inflace klesla pod unijní průměr a z lednové hodnoty 2,7 procenta se dostala na 2,2 procenta.

Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly o 2,0 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v lednu. Meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta, tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle doprava a v oddíle rekreace a kultura.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) letos reálná mzda vzroste o tři až čtyři procenta. Za poslední dva roky klesla až o jedenáct procent. Růst má podle něj začít už v tomto čtvrtletí.

Meziroční inflace v únoru dál zpomalila z lednových 2,3 procenta a přiblížila se dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB), shoduje se ve svých odhadech většina analytiků, které oslovila ČTK. Na vývoj inflace podle nich příznivě působí ceny potravin. (České noviny)

Analytici předpokládají, že ani v letošním roce maloobchodní tržby ve střední Evropě významně neporostou. A to navzdory prudkému zpomalení inflace. (Reuters)

Míra inflace v Evropské unii v lednu zpomalila na 3,1 procenta z prosincové hodnoty 3,4 procenta. Ve své zprávě to sdělil statistický úřad Eurostat. K růstu cen podle něj v prvním letošním měsíci nejvíce přispívaly služby a potraviny.

Ceny dálničních známek by se do budoucna měly zvyšovat už pravidelně podle inflace. Postupně snižovat by se naopak měla podpora u dálničních známek pro hybridní a elektrická vozidla, řekl ministr dopravy Martin Kupka při návštěvě Františkových Lázní na Chebsku.

Ceníkové ceny nových aut u obchodníků vzrostly za poslední rok o pět až 15 procent podle modelu. Zdražování tak bylo nad úrovní inflace, která v lednu dosáhla 2,3 procenta a v loňském roce podle Českého statistického úřadu činila 10,7 procenta. Vyplývá to z informací firem. (České noviny)

Evropská komise pro letošek odhaduje slabý růst české ekonomiky, který bude ale provázen nízkou inflací pod třemi procenty. Vyplývá to ze zimní ekonomické predikce, kterou Komise pravidelně vydává pro všechny členské země.

Zpomalení inflace na 2,3 procenta podle premiéra Fialy znamená konec zdražování a konec nejistoty ohledně budoucnosti. Novinářům to řekl v komentáři k dnes zveřejněné informaci o lednovém růstu spotřebitelských cen.

Meziroční inflace v lednu dosáhla nejnižší hodnoty od března 2021, její výše byla 2,3 procenta.

Meziroční inflace v lednu podle analytiků výrazně klesla. Očekává se těsně pod úrovní tří procent. V prosinci byla inflace 6,9 procenta. Český statistický úřad zveřejní údaje o lednové inflaci ve čtvrtek.

Česká národní banka znovu snížila úrokové sazby, a to o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Jedná se o druhé snížení v řadě, Česká národní banka tak reaguje na současnou inflaci. (ČNB)

Česká měna dnes oslabila až k úrovni 25 korun za euro. Důvodem jsou jak externí vlivy, například posilování dolaru, tak očekávání poklesu úrokových sazeb na čtvrtečním zasedání bankovní rady ČNB. (Patria)

Americká centrální banka Fed ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Pohybuje se tak na 23letém maximu. Ke snížení by mělo dojít v průběhu letošního roku. Banka ale snižování úroků podmiňuje jistotou, že klesá inflace. (CNN)

Komentář Vladimíra Baláže: Vrátíme se k příjemné inflaci? Pokud nedojde ke globálnímu šoku jako v letech 2021 a 2022, měli bychom si užívat růstu cen na úrovni 2,5 až 3,5 procenta.

Česká ekonomika letos vzroste o 1,1 procenta po loňském propadu o 0,6 procenta. Průměrná celoroční inflace se sníží na 2,7 procenta z loňských 10,7 procenta, růst nominálních mezd tak po dvou letech inflaci překoná a mzdy vzrostou i reálně. Vyplývá to z prognózy společnosti Deloitte. (České noviny)

Evropské akcie oslabují, index Stoxx Europe 600 klesl o 1,2 procenta. Trh reaguje na prohlášení prezidentky Evropské centrální banky, Christine Lagarde uvedla, že ke snižování sazeb přistoupí spíše až v létě. Původně se očekával pokles již na jaře. (FT)

Největší český e-shop Alza v roce 2022 zaznamenal velký propad zisku. Po zdanění dosáhl 654 milionů korun. V roce 2021 přitom činil rekordních 2,5 miliardy korun. Tržby přitom tolik rozdílné nebyly. Za rok 2022 činily 42,3 miliardy korun, rok předtím 45,9 miliardy korun.

V Argentině se roční míra inflace dostala na 211,4 procenta. Je nejvýše za 32 let. Růst spotřebitelských cen v Argentině je vyšší než ve Venezuele, kde loni podle odhadů zpomalil na 193 procent. (AP / Denník E)

Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně stouply o 6,9 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 7,3 procenta. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,4 procenta. Za celý loňský rok činila průměrná míra inflace 10,7 procenta. (ČSÚ)

Co bude v letošním roce táhnout a naopak brzdit evropskou ekonomiku? Konsolidace veřejných financí bude probíhat v době, kdy si vlády za nové dluhy výrazně připlatí. To se dotkne i Česka.

Spotřebitelské ceny rostly v prosinci obdobným meziročním tempem jako v listopadu, inflace se pohybovala mezi 7,2 a 7,5 procenta. Shodují se na tom analytici. Za celý loňský rok potom průměrná inflace podle nich dosáhla 10,8 procenta. (České noviny)

Česká národní banka po roce a půl snižuje základní úrokovou sazbu na 6,75 procenta. Zlevní to hypotéky nebo firemní úvěry.

„U nás máme oproti Německu nižší vstupy, přitom tu jsou stejné, nebo dokonce vyšší ceny potravin. Český Lidl pak logicky může generovat vyšší zisk než ten německý,“ vysvětluje v rozhovoru agrární ekonom Tomáš Doucha.

Míra inflace v EU v listopadu klesla o půl procentního bodu na 3,1 procenta a je nejníže zhruba za dva roky. Nejvyšší inflaci má v celé unii Česko, kde ceny meziročně vzrostly o 8,0 procenta. Naopak v Belgii už je deflace, tam ceny meziročně o 0,8 procenta klesly. (České noviny / Eurostat)

Inflační tlaky na straně nabídky odezněly, shodují se analytici v hodnocení vývoje výrobních cen v listopadu. Podle nich už není důvod pro další zdražování zboží pro spotřebitele. Vývoj výrobních cen také dává argument pro to, aby ČNB zahájila snižování úrokových sazeb. (České noviny)

Evropská centrální banka nechala základní úrokovou sazbu na úrovni 4,5 procenta. Zároveň uvedla, že bude inflace klesat rychleji, než se předpokládalo. Sazby by mohla banka snižovat již začátkem příštího roku. (ECB)

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta. Zmírnil se například růst cen potravin či elektřiny. Ceny plynu nebo tuhých paliv dokonce oproti loňsku klesly.

Meziroční inflace v Česku v listopadu nejspíš zpomalila k sedmi procentům z říjnových 8,5 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny mírně klesly, shodují se analytici. Český statistický úřad zveřejní listopadovou inflaci zítra. (České noviny)

Ministr zemědělství Marek Výborný hrozí kontrolami. Vadí mu lednová vlna zdražování, kterou ohlásily supermarkety. Podle něj si chtějí „namastit kapsu“. „Speciálně pekaři a cukráři mě ubezpečili, že od ledna jejich cena, za kterou dodávají prodejcům, nevzroste. Tak se ptám, z jakého důvodu chtějí zdražit řetězce?“ říká Výborný v rozhovoru s Deníkem N.

Ministr zemědělství Marek Výborný. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vláda podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) použije všechny páky včetně kontrolních mechanismů, aby řetězce donutila zlevnit potraviny. K vysokým cenám podle něj není důvod.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Obchodníci slibovali zlevnění potravin díky snížení DPH. Teď říkají, že musí zdražit. Co na jejich argumentaci nesedí?

Průměrná spotřeba potravin na člověka v roce 2022 v Česku klesla o 32 kg na 739 kg. Konzumovalo se méně mléčných výrobků, vajec, masa i ovoce a zeleniny, stoupla spotřeba pečiva, rýže, luštěnin nebo piva.

Inflace v eurozóně klesá rychleji, než analytici očekávali. V listopadu zdražování zpomalilo na 2,4 procenta, což je nejnižší úroveň inflace od léta 2021. To může urychlit snižování úrokových sazeb. (FT)

Míra inflace v Evropské unii v říjnu klesla na 3,6 procenta a v zemích eurozóny na 2,9 % ze zářijové hodnoty 4,3 %. V Česku dosáhla inflace 9,5 % a byla druhá nejvyšší, vyšší mělo už pouze Maďarsko s hodnotou 9,6 %. (Eurostat)

Inflace se v říjnu kvůli statistickým faktorům zvýšila na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. Stalo se tak po předchozích osmi měsících snižování tempa inflace. Údaj za říjen je ale ovlivněný tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny.

Podle nyní zveřejněného zápisu z jednání hlasovali pro snížení základní úrokové sazby ČNB centrální bankéři Jan Frait a Tomáš Holub. Zbylých pět členů bankovní rady podpořilo zachování sazby na úrovni sedmi procent. (ČNB)

Premiér Fiala se nyní podivuje nad tím, že jsou máslo nebo nutella v Německu levnější než v Česku. Co za to může? Jsou na vině tuzemské řetězce, nebo výrobci? Odpovědi hledal Deník N za pomoci dat v dříve vydaném článku.

Maloobchodní tržby klesají už sedmnáct měsíců v kuse. V září klesly tržby o čtyři procenta, v srpnu byl pokles pouze 2,8 procenta. Prudce klesají tržby v obchodech s oblečením nebo obuví. (ČSÚ)

Až bude někdo výrobcům čisticích prostředků vyčítat vysoké marže, měl by se podívat na jejich investice do vývoje, argumentuje Lenka Křížová ze společnosti Unilever. Na jedno praní je podle ní dnes potřeba méně prášku.

Čistící prostředky, ilustrační. Foto: Adobe Stock

Sazby mohou začít klesat od čtvrtého čtvrtletí, ekonomika klesne, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. „Letos ekonomika klesne o 0,4 procenta. Očekáváme postupný pokles sazeb od čtvrtého čtvrtletí letošního roku,“ sdělil guvernér poté, co bankovní rada nyní opět nesáhla ke snížení základní úrokové sazby. (ČNB)

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Vysvětlujeme, proč ani tentokrát sazbu nesnížila, i když to část analytiků očekávala.

Evropská centrální banka nechala základní úrokovou sazbu beze změny, a to na 4,5 procenta. Měnový výbor banky tak přerušil nejdelší sérii zvyšování úrokových sazeb ve své 25leté historii. Nejnovější údaje nadále ukazují, že inflace se pomalu snižuje k dvouprocentnímu cíli. (České noviny)

Protiinflační dluhopisy byly pro jejich držitele jedním z mála nástrojů, který dokázal udržet krok s vysokou inflací. Teď běží lhůta pro jejich prodej. Ptali jsme se sedmi odborníků, jestli je pro něj ten správný čas.

Aktuálně nejčtenější

Izrael se spojenci likviduje stovky íránských dronů a raket, zemí zní sirény, ze vzduchu exploze zneškodněných hlavicIzraelská protivzdušná obrana sestřeluje íránské drony a rakety nad Jeruzalémem. Foto: ČTKAni vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaKřížení vlků a psů - takzvaná hybridizace - není novým fenoménem. Jeho rozšiřování by pro vlky mohlo být problematické. Foto: Karel Brož, Hnutí DuhaKryl mi vyčítal, že neumím rýmovat. Nohavica je udavač a Zeman ožrala. Pravda je nejdůležitější, říká písničkář Jaroslav HutkaJaroslav Hutka letos oslaví 77. narozeniny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od SlovenskaRuský letoun MiG-31 s podvěšenou řízenou střelou Kinžal. Bez komponentů z EU by ji Rusové nedokázali v požadované kvalitě vyrobit. Foto: Kancelář pro tisk a informace prezidenta Ruské federace„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímačekPro žáky devátých tříd dnes začaly přijímací zkoušky na střední školy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NStáty uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášeníÍránská a a izraelská vlajka. Grafika: Ruma, Adobe StockDeváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)Začaly přijímací zkoušky na střední školy, deváťáky čekají ještě v pondělí. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NObrací člověka zpět k přírodě. Ve snaze odhalovat „pravdy“ ale Václav Cílek utápí své hluboké znalosti v asociacích a banalitáchFoto: Mirek Chaloupka, ČTKV kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postupŽáci měli na test z češtiny šedesát minut (snímek je z pražského Gymnázia Nad Štolou) Foto: Ludvík Hradilek, Deník NCo bude v testech a jakou zvolit strategii? Šéf matematikářů Cermatu popisuje, jak chce zlidštit přijímačky„Myslím, že udržíme stejnou obtížnost,“ říká k testům u přijímacích zkoušek na střední školy a gymnázia šéf matematikářů Cermatu Josef Bobek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NCo je třeba umět k zápisu a na co dítě připravit? Učitelé odpovídajíV příštích týdnech bude jasněji, kolik dětí se přihlásí. Ilustrační foto: ČTKMy Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USACecília Rokusek při obdržení ceny Gratias Agit od ministra zahraničí Jana Lipavského, který ji uděluje významným osobnostem a organizacím za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Foto: Michaela Říhová, ČTKProzápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva rokyVolební kongres ODS v Ostravě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nové články Deníku N

00:16Státy uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášení 00:08Izrael se spojenci likviduje stovky íránských dronů a raket, zemí zní sirény, ze vzduchu exploze zneškodněných hlavicVčera 22:11Živě: Írán podle svého vyjádření vyslal drony a rakety na IzraelVčera 22:07Volební dárečky dávat nebudeme, říká StanjuraVčera 14:22My Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USAVčera 13:23Prozápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva rokyVčera 13:04Slovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoVčera 13:00Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, neměl protikandidátaVčera 12:10Fiala: Vláda zatím splnila 60 procent toho, co si předsevzala. Lidé nás volí v těžkých časechVčera 09:49Velká část české společnosti stojí bezvýhradně za Izraelem a odmítá jakoukoliv jeho kritiku. Co ji k tomu vede?Včera 08:06Přijímačky na střední školy | Předseda antimonopolního úřadu na svatbě vlivného advokáta | Otočil Fico ohledně války?Včera 08:00Ani vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaVčera 06:30Nahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obývákuVčera 06:00Režisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra Lébla12.04 23:28„Bez nich bych skončila v ústavu.“ Sehnat pečovatele mimo větší města je velmi obtížné12.04 21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojáků12.04 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímaček12.04 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studie12.04 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta Xiaomi12.04 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážku12.04 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akcií12.04 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)12.04 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postup12.04 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči?12.04 17:40Autoritáři vládnou světu. Přesvědčte se o tom sami v ukázce z nové knihy Věk autoritářů12.04 17:25Nejistotě nejspíš křivdíme. A je to velká škoda12.04 17:15Vývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od Slovenska12.04 15:56Rusko po více než 30 letech mění názor na zločin v polské Katyni. Vrací se k sovětské verzi12.04 15:20Studio N: Niterná a produktivní. Co všechno je kreativita?12.04 14:47Věta „nikdo nechce jednat o míru“ neplatí. Rozebíráme švýcarský, ruský i Trumpův návrh