Bydlení

Svůj bytový fond považuje za nedostatečný 69 procent dotázaných českých obcí. Téměř tři čtvrtiny z nich by ho chtěly rozšiřovat nebo rekonstruovat. Stavět chtějí převážně větší obce, které už nějaký bytový fond mají, naopak u menších obcí je zájem nižší, ukázal průzkum ministerstva pro místní rozvoj.

Česká národní banka zmírnila pravidla pro hypotéky. Od nového roku nebude platit horní hranice ukazatele DTI, tedy poměr zadlužení žadatele o úvěr k výši ročního příjmu. V platnosti zůstává ukazatel LTV, na jehož základě banky poskytují 80 procent (90 procent) z hodnoty nemovitosti.

Klienti bank by měli bankám při předčasném splacení hypotéky zaplatit čtvrt procenta z nesplacené jistiny za každý započatý rok zbývajícího období. Celkově tato částka nebude smět překročit jedno procento. Schválila to Sněmovna.

Banky a spořitelny poskytly v září nové hypoteční úvěry ve výši 11,3 miliardy korun, v posledních měsících trh pomalu ožívá. Průměrná úroková sazba klesla na 5,74 procenta. (Hypomonitor)

Průměrná sazba hypoték na počátku října klesla na 6,05 procenta ze zářijových 6,1 procenta, snížila se tak pátý měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. (České noviny)

Dovolit si vlastní bydlení je v letošním roce obtížné pro 80 procent Čechů. Meziročně jde o pokles o osm procentních bodů a podle průzkumu skupiny Generali Investments jsou Češi v úvahách o dosažitelnosti vlastního bydlení optimističtější než loni.

Malometrážní bydlení nemusí být jen z nouze ctnost, ale i vědomě zvolený životní styl: člověk má jen tolik věcí a prostoru, kolik skutečně potřebuje. Z této myšlenky vychází také fenomén takzvaných „tiny houses“, který se i u nás těší čím dál větší oblibě.

Během posledních pěti let na české architektonické scéně vznikají radikální a originální rekonstrukce interiérů bytů v panelácích. Nejen architekti, ale i klienti si totiž začínají plně uvědomovat kvality tohoto bydlení a často překvapivé možnosti jeho transformace.

Komentář: Architektka Andrea Boroš Leitmann popisuje zkušenosti ze sociálního bydlení ve Vídni. Její komunita čítající 62 členů a 17 dětí má strukturu s představenstvem, pracovními skupinami a stanovami. Takové čtvrti slouží jako laboratoř současného developmentu.

Architektka Andrea Boroš Leitmann s rodinou poznává výhody sociálního bydlení ve Vídni. Její komunita čítající 62 členů a 17 dětí má jasnou strukturu s představenstvem, pracovními skupinami a stanovami. Takové čtvrti slouží jako laboratoř a výkladní skříň současného developmentu.

Hřiště s vodními prvky je mezi dětmi oblíbené po celý rok. Foto: archiv ABL

Ceny rezidenčních nemovitostí v Německu se ve druhém čtvrtletí snížily nejvíce od roku 2000, tedy od začátku těchto záznamů. Meziročně klesly o 9,9 %, důvodem jsou vysoké úroky a rostoucí náklady na stavební materiál. (Reuters)

Irsko má netradiční problém – obrovský přebytek rozpočtu, více než 10 miliard eur. Vláda si nemůže dovolit nalít do ekonomiky tolik peněz a zejména ne takhle najednou. Mohlo by to způsobit větší škody než užitek, například zrychlit inflaci či zdražit už tak drahé bydlení.

Soud zprostil všech 28 obžalovaných v kauze prodeje pražských městských bytů, informoval Radiožurnál. Rozsudek není pravomocný, žalobce zváží odvolání. (ČTK)

Nemovitosti jsou stále výrazně nadhodnocené, píše Martin Lobotka, hlavní analytik investiční společnosti Conseq. Pro další pokles cen je podle něj velký prostor, ačkoliv developeři opakují, že ceny nemovitostí už dále příliš klesat nebudou.

Průměrná úroková sazba u hypoték klesla pod 5,8 procenta, což je nejnižší úroveň za poslední rok. Počet nových hypoték v srpnu vzrostl ve srovnání s červencem o čtvrtinu. (ČBA)

Developeři nechtějí oficiálně zlevňovat, aby lidé nezačali s koupí vyčkávat. Ceny novostaveb ale reálně klesají díky různým nepřímým slevám. Popisujeme, jak se v nich zorientovat.

Průměrná úroková sazba u hypoték dosáhla 5,59 procenta, úroky tak pokračují ve stagnaci. Vyplývá to z dat společnosti Broker Consulting. Sazby odrážejí politiku České národní banky, která již déle než rok drží úroky na sedmi procentech.

Stavební produkce v Česku v červenci meziročně klesla o 2,1 procenta, meziměsíčně byla nižší o 3,8 procenta. Stavební úřady vydaly o 9,1 procenta stavebních povolení méně. (ČSÚ)

Malometrážní bydlení nemusí být jen z nouze ctnost, ale i vědomě zvolený životní styl: člověk má jen tolik věcí a prostoru, kolik skutečně potřebuje a využije. Z této myšlenky vychází také architektonický fenomén takzvaných „tiny houses“.

Podle platného stavebního zákona u nás stavby do 25 metrů čtverečních plochy a 5 metrů výšky nepotřebují stavební povolení. A právě do této definice se většinou vejde i takzvaný „tiny house“. Růst obliby těchto staveb je možné hledat hned v několika faktorech, které souvisejí se změnami v životním stylu i s ekonomickou situací společnosti.

Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě.

S prodejem nemovitosti teď není třeba spěchat. Kdo ale peníze potřebuje rychle, neměl by prodej příliš protahovat. Dlouho stojící „ležáky“ totiž kupující odrazují, radí realitní makléři.

Stát chce motivovat k úspornému vytápění bytů, změní systém rozúčtování tepla v bytových domech. Ve vyhlášce se nově zohlední energetická náročnost budovy. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Nová pravidla rozúčtování nákladů na teplo budou platit od začátku příštího roku. (České noviny)

Příspěvek na bydlení v červnu čerpalo rekordních 267 370 domácností. Rostla i průměrná výše příspěvku. V červnu dosáhla 6134 Kč, stát tak vyplatil 1,6 miliardy Kč. Informuje o tom dnes večer server Lidovky.

Stále více lidí řeší bytovou krizi alternativním bydlením. Koupí si menší pozemek, na který si chtějí dát mobilheim nebo jiný typ montované stavby. To ale neznamená, že se jim to skutečně povede – stává se totiž, že od úřadů nedostanou povolení k umístění stavby.

Mobilní dům, nebo nemobilní? Při povolování stavby někdy důležitý parametr. Na fotce dům, který stojí na kruhovém objezdu ve Vestci u Prahy. Foto: Marie Gromovová, Deník N

Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,4 miliardy korun, což je proti červnu pokles o 18 procent. Meziroční pokles se snížil na čtyři procenta. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla z červnových 5,86 procenta na 5,8 procenta.

Stále více lidí řeší bytovou krizi alternativním bydlením. Koupí si menší pozemek, na kterém si chtějí postavit mobilheim nebo jiný typ montované stavby. To ale neznamená, že se jim to skutečně povede – stává se totiž, že od úřadů nedostanou povolení k umístění stavby.

Průměrná sazba hypoték na počátku srpna klesla na 6,19 procenta z červencových 6,24 procenta, snížila se tak třetí měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu.

Běžně nedostupná data ukazují, jak se liší ceny bytů a domů od nabídek v inzerátech. Z krajských měst největší propady v cenách zažilo Ústí nad Labem, velké slevy jsou i v Praze. Analýza Deníku N ukazuje i na změnu chování kupujících.

Mezi nejvyhledávanější starší rodinné domy na trhu patří patrové nemovitosti okolo pěti milionů korun a o rozměrech 120 až 200 metrů čtverečních. Kupci nejčastěji žádají dispozice 4+kk a 5+kk. Zásadním měřítkem je pro ně vzdálenost od velkých měst a energetická úspornost budov.

V Jihlavě si lidé připlácejí za opravené byty, v Ostravě zase šetří a do rekonstrukce se pouštějí sami. Jak se liší kupující napříč republikou a za kolik se reálně byty a domy prodávají? Deník N zpracoval velkou cenovou analýzu nemovitostního trhu.

Ceny nemovitostí ve Velké Británii klesly meziročně nejrychleji od roku 2009. Od loňského července klesly o 3,8 procenta, důvodem jsou vysoké úroky. Za hypotéku nyní platí domácnosti více než 40 procent příjmů, loni to byla třetina. (Reuters)

Rada hlavního města se na dnešním jednání nezabývala změnou pravidel přidělování městských bytů. Náměstkyně Alexandra Udženija (ODS) bod nezařadila na program jednání. Návrh na změnu kritizují koaliční partneři i neziskové organizace.

Neziskové organizace apelují na vládu, aby jim vrátila evropské peníze přesunuté minulou vládou na výstavbu infrastruktury. Šetření na sociálních službách podle nich ve finále státu přinese výrazně vyšší náklady.

Více než dvě desítky lidí se dnes ráno zúčastnily symbolického happeningu před budovou Poslanecké sněmovny. Jejich cílem bylo upozornit na prohlubující se krizi bydlení a žádat řešení ze strany státních orgánů.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů znovu klesla, v červenci se pohybuje na úrovni 6,24 procenta. Vyplývá to z šetření, podle kterého se rozevírají nůžky mezi nabídkami jednotlivých bank. (Hypoindex)

„Vlastnické bydlení je u nás nejméně dostupné za celou dobu, co se dostupnost sleduje,“ říká Martin Lux ze Sociologického ústavu AV ČR. Podle něj za to mohou i spekulativní nákupy bytů a pomohla by daň z prázdných bytů. (Investigace)

Stavbaři v Česku loni dokončili nejvíce bytů od roku 2007. V meziročním srovnání počet dostavěných bytů stoupl o 14 procent na 39 398. Současně se ale zvedly náklady na jejich výstavbu a prodloužila se délka stavby.

V Evropské unii žije více než čtvrtina lidí ve věku 15 až 29 let v přeplněném bydlení. Na základě analýzy dat z roku 2021 to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Česko se podle něj pohybuje v evropském průměru.

Ilustrace: Petr Polák pro Deník N

ČNB přestává od července u hypoték uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (takzvaný ukazatel DSTI). Ostatní pravidla pro hypotéky centrální banka nezměnila. (ČT24)

Ve městech a obcích, kde už nyní platí vysoké koeficienty daně z nemovitosti, stoupne taxa výrazně méně. Vyplývá to z vládního materiálu ke konsolidačnímu balíčku.

Necelých 71 tisíc fyzických osob v Česku pronajímá přibližně 225 tisíc investičních bytů. Z celkového počtu 2,4 milionu bytů je to zhruba deset procent, uvádí průzkum společnosti Dataligence.

Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Průměrná cena starších bytů v Česku meziročně klesla o devět procent na 82 351 korun za metr čtvereční, což přineslo celkově zvýšení prodejů o dvě třetiny proti předloňsku. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services. (České noviny)

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) chce do léta předložit novelu zákona týkající se Airbnb. Norma by zavedla povinnost registrace a identifikace ubytovatelů a donutila ubytovací platformy sdílet informace s úřady. (E15)

Průměrná sazba hypotečních úvěrů v březnu se pohybovala na úrovni 5,89 procenta, uvádí Broker Consulting. Sazby u finančních institucí od konce loňského roku mírně klesají, na vrcholu byly v prosinci. Významný pokles se nicméně s ohledem na politiku ČNB očekávat nedá.

Při hledání úspor ve státním rozpočtu se začalo diskutovat i o zrušení stavebního spoření. Na případné dopady jsme se ptali zastánců i kritiků tohoto záměru.

„Pes by byl menší problém.“ Popisujeme zkušenosti rodin, které byly při hledání nájmu odmítnuty kvůli dětem. Vysvětlujeme, kdy se jedná o diskriminaci a kdy ne.

Deník N přináší v reportáži příběhy čtyř rodin, které donutily stoupající nájmy v Praze odejít z hlavního města. Vysoké ceny nemovitostí jim ale nedovolily pořídit si nic většího než chaty před rekonstrukcí.

Z Prahy se nyní nejvíc stěhují mladé rodiny s malými dětmi, protože jsou pro ně byty příliš drahé. Statisticky je přitom bytů dost. Sociální geograf Martin Ouředníček v rozhovoru pro Deník N říká, že největší vliv na dostupnost bydlení má velký počet cizinců v Praze, mnoho investičních bytů a také masivní výstavba v okolí města.

Sazby hypotečních úvěrů klesly nejvýrazněji za poslední dva roky. Začátkem března dosahovaly 6,27 procenta, o desetinu procentního bodu méně než před měsícem. K poklesu došlo navzdory stabilním sazbám ČNB, které jsou na úrovni sedmi procent. (Hypoindex)

Aktuálně nejčtenější

Nové články Deníku N

06:30Napoleon jako milenec? Na bitvy a historický exkurz ve filmu Ridleyho Scotta moc času nezbylo 06:30Jaké je žít ve tmě? Netflix v seriálu Jsou světla, která nevidíme ukázal, že hlavní postavy mohou hrát i nevidomí 06:00Umění na dosah? Vstupte do světa Národní galerie Praha s Klubem přátelVčera 20:06Dítě může mít z čerta trauma jako dospělý po přepadení, varuje psycholog. Jak si užít Mikuláše a neublížit?Včera 19:43Pointa N: Potraviny měly zlevnit, ale zdraží. A co chystají komunisté a SPDVčera 19:25Nová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuVčera 18:41Další napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciVčera 17:35Vývoj bojů (649. den): Rusové zavraždili zajatce, dříve bombardovali nemocnici – všechno omlouvajíVčera 16:23Premiér jinak proruských Bulharů stojí jasně na straně Ukrajiny. Doma je ale jen loutkou, říká novinářVčera 16:23Bartoše vyzve europoslankyně Gregorová. Do souboje o vedení Pirátů ji vysílají kritici účasti na vláděVčera 16:10Střední Evropa se propadá do bažin své minulostiVčera 14:54Policejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIOVčera 14:48Vyhřezlá ploténka v deseti letech. U dětí se množí „dospělácké“ potížeVčera 14:33Studio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Včera 14:22Izrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíVčera 13:08Japonští pátrači našli u havarovaného amerického letounu ostatky. Tokiu se nelíbí, jak USA postupujíVčera 12:37Útočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaVčera 11:27Nohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyVčera 11:27Všichni naši NohavicovéVčera 09:53Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluVčera 06:30Stalin ji nenáviděl, v pražské Státní opeře teď Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu sbírá zasloužené ovaceVčera 06:30Nejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemná03.12 17:54Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí Ukrajina03.12 08:17Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodnice03.12 06:30Jaká tajemství mají cestující na letištním přestupu? Vyšel nový soubor povídek Biancy Bellové Transfer03.12 01:32Pražská vila ruského železničního kmotra je na prodej. Sankce mu zatím nehrozí02.12 19:22Nové návraty Tří oříšků, Saxany a Pyšné princezny. Co Česku přinesou coververze dávných hitů?02.12 11:19Americký deník: Rodiče se tu o své děti někdy bojí tak, že je nepustí ani na školní výlety02.12 10:55„Tvrdil mi, že spadl z barové židle. A byl viditelně pod parou. Jak jinak.“ Vzpomínka na zesnulého irského velikána Shanea McGowana02.12 09:00„V naší zemi potřebujeme víc lásky.“ Reportáž o odchodu mladých lidí z Bosny a Hercegoviny